Pszczyna w jeden dzień lub na weekend. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Pszczynie? Najciekawsze atrakcje, zabytki. Zamek, rynek, park i żubry.
Pszczyna w jeden dzień lub na weekend. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Pszczynie? Najciekawsze atrakcje, zabytki. Zamek, rynek, park i żubry.

Pszczyna na weekend – 22 atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić w Pszczynie. Przewodnik

6
20 minutes, 10 seconds Read

Pszczyna to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Pierwszy raz zwiedzałem ją jeszcze w szkole podstawowej i od tego czasu chętnie do niej wracam. Podoba mi się m.in. rynek, zamek (a raczej pałac) oraz park. Pszczyna ma więcej ciekawych miejsc oraz zabytków, gdyż nie została zniszczona podczas wojny. Postanowiłem spędzić w niej dwa dni, by na spokojnie jeszcze lepiej ją poznać. Obawiałem się, że jeden dzień to może być za mało i miałem rację. Co warto zobaczyć w Pszczynie i okolicy? Oto 22 najciekawsze atrakcje Pszczyny, zwanej Perłą Górnego Śląska.

1. Dworzec kolejowy w Pszczynie 

Ceglany budynek dworca kolejowego to pierwsze, na co zwracają uwagę osoby przyjeżdżające do Pszczyny pociągiem. Wybudowano go w 1890 roku i jest jednym z ładniejszych na Śląsku. Wnętrze dworca jest odnowione i łączy tradycję z nowoczesną funkcjonalnością. Tuż obok znajduje się centrum przesiadkowe z darmowym parkingiem na 200 samochodów oraz 180 rowerów. Darmowy parking? Dworzec kolejowy w Pszczynie jest zapowiedzią tego, co czeka turystów na prowadzącej od niego ulicy.

dworzec kolejowy stacja pszczyna

2. Ulica Kościuszki i budynek Sądu Rejonowego

Szeroka aleja obsadzona drzewami to ulica Kościuszki, na której oprócz bogactwa drzew zobaczysz piękne zabytkowe wille. Gdy dojdziesz do jej końca, twoim oczom ukaże się wzniesiony prawdopodobnie w 1904 roku budynek sądu rejonowego. Budowla powstała w stylu historyzmu, jest ceglana, monumentalna, ma cztery kondygnacje i budzi podziw. Dodatkowo niektóre sale i korytarze wciąż zachowały oryginalne wyposażenie wnętrz. 

Na lewo od budynku sądu znajduje się zbudowany w tym samym okresie dawny budynek więzienia, w którym obecnie mieści się hotel PTTK. Bardzo ciekawa jest także położona po prawej stronie dawna Willa Krummera. Wzniesiono ją w stylu neoklasycystycznym na przełomie XIX i XX wieku, a okrągła wieżyczka dodaje jej niezwykłego charakteru.

sad rejonowy pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

3. Rynek w Pszczynie

Swoje powstanie Pszczyna zawdzięcza szlakowi kupieckiemu, który prowadził z Krakowa na Śląsk, a następnie przez Cieszyn na południe Europy. Prawdopodobnie już w XII wieku istniał tu zamek książąt piastowskich, a pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1303 roku. Przyjmuje się także, że to w tym roku Pszczyna uzyskała prawa miejskie. Z ciekawostek dodam, że początkowo obszar ten należał do Małopolski, a został dołączony do Śląska w 1178 roku. 

Ziemia pszczyński często zmieniała właściciela. Oprócz Piastów rządzili nią Czesi, węgierski ród Thurzonów (do których należał także Zamek Spiski oraz Zamek Czerwony Kamień), dolnośląski ród Promnitzów i niemiecki ród Anhaltów, po których w spadku otrzymał je Hans Heinrich X Hochberg. To od niego wywodzi się pszczyńska linii Hochbergów (Hochberg von Pless). Pless to niemiecka nazwa Pszczyny.

Centralnym punktem miasta jest pszczyński rynek o średniowiecznym układzie urbanistycznym. W otaczających go budowlach z XVIII-XIX wieku znajdziesz przyjemne kawiarnie oraz restauracje. Sporą popularnością cieszy się ławeczka księżnej Daisy. Upamiętnia ona angielską arystokratkę Marię Teresę Oliwię Hochberg von Pless, która w roku 1891 wyszła za mąż za Jana Henryka XV właściciela pszczyńskiego zamku. Więcej o księżnej oraz o Hochbergach przeczytasz w artykułach opisujących najciekawsze atrakcje Wałbrzycha, oraz co warto zobaczyć, zwiedzając Zamek Książ.

Najnowszą atrakcją Pszczyny, są kolorowe parasolki zawieszone nad odchodzącą od rynku ul. Bankową.

ksiezna daisy laweczka rynek pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

4. Kościół ewangelicki w Pszczynie

Jedną z ciekawszych budowli stojących przy rynku jest kościół Ewangelicko-Augsburski. Świątynia pochodzi z 1907 roku i została odbudowana po pożarze, który strawił wcześniejszy budynek. Neobarokowy kościół jest dziełem architekta Scheinnerta, który zajął się nim po przebudowie zamku Książ. Zrobił to na zlecenie Hochbergów, którzy podobnie jak w Kościele Pokoju w Świdnicy i tu mieli swoją lożę. Wnętrze jak w większości kościołów ewangelickich jest jasne, minimalistyczne, ale też pełne efektownych detali. Polecam porozmawiać z kościelnym, który jest encyklopedią wiedzy na temat kościoła, jego historii i potrafi dzielić się nią w sposób niezwykle interesujący. 

W okresie wakacyjnym kościół jest otwarty w godzinach 9:00-13:00. Poza wakacjami najlepiej go zwiedzić w niedzielę przed lub po nabożeństwie, które jest o godzinie 10:00. Można także zadzwonić do parafii na numer telefonu 32 210 33 92 i umówić się na zwiedzanie.

kosciol ewangelicki pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

5. Ratusz w Pszczynie

Jednym z najstarszych budynków w Pszczynie jest ratusz, którego parter pewnie pochodzi z 1658 roku. Wygląda jak doklejony do kościoła ewangelickiego, więc na pewno go nie przegapisz. Ratusz przetrwał pożary, które nawiedziły miasto w XVII oraz XVIII wieku i reprezentuje styl neorenesansowy nadany mu podczas przebudowy w 1931 roku. 

ratusz pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

6. Kościół Wszystkich Świętych 

Z tyłu ratusza schowany jest kościół nazywany czasem „Matką wszystkich pszczyńskich kościołów”. Świątynia jest pod wezwaniem Wszystkich Świętych i pierwsza informacja o niej pochodzi z 1326 roku. Kościół kilka razy płonął. Obecna późnobarokowa budowlana pochodzi z 1754 roku i była kilkukrotnie przebudowywana. 

Wchodząc do kościoła, twoją uwagę przyciągnie piękne sklepienie oraz niezwykłe żyrandole. Nie umkną ci również XIX-wieczne witraże oraz późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku. Kościół jest miejscem kultu maryjnego związanego z obrazem Matki Boskiej Przedziwnej, zwanej Pszczyńską. Umieszczony jest on na lewo w bocznym ołtarzu i pochodzi z XVIII wieku. Podobnie jak w Częstochowie, rano jest on uroczyście odsłaniany, a po ostatniej mszy świętej następuje jego zasłonięcie.

kosciol wszystkich swietych pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

7. Brama Wybrańców w Pszczynie

Najstarszą, niezmiennie zachowaną częścią kompleksu pałacowego jest pochodzący z 1687 roku budynek „Warty” z Bramą Wybrańców. Był on siedzibą straży zamkowej, do której wybierano żołnierzy wśród chłopów z podległych wsi. To właśnie od tych „wybrańców” pochodzi nazwa bramy.  Była ona głównym wejściem na dziedziniec zamkowy, przez który wjeżdżali cesarze, królowie oraz książęta. 

Nad bramą zobaczysz dwie kamienne płyty z herbami ówczesnych właścicieli Pszczyny — Baltazara Promnitza oraz Emilii Agnieszki Saskiej. Poniżej nich jest łaciński napis, który można przetłumaczyć jako „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże”. Budynek „Warty” pełnił swoją funkcję do 1875 roku. 

brama wybrancow pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

8. Zamek w Pszczynie i Muzeum Zamkowe 

Najbardziej znaną atrakcją miasta jest Zamek w Pszczynie, chociaż bardziej to jest pałac. Jego początki sięgają XI lub XII wieku, kiedy to książęta piastowscy założyli tu strażnicę, która była także zamkiem myśliwskim. Taką funkcję zachował on do XX wieku. Z pisemnych wzmianek wiadomo, że murowany zamek istniał w Pszczynie w I połowie XV wieku. Podobnie jednak jak tutejsza ziemia często zmieniał on właściciela, a każdy z nich dokonywał kolejnych zmian. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1870–1876 w czasach Hochbergów. Odpowiadał za nią francuski architekt Hippolyte Alexandre Destailleur, który przebudował zamek w stylu neobarokowym. Pewnie też dlatego nazywany jest „polskim Wersalem”.

We wnętrzach mieści się Muzeum Zamkowe, które w 70% procentach ma oryginalne wyposażenie. W przeciwieństwie do innych polskich zamków oraz pałaców nie zostało ono zniszczone, ani rozgrabione. Wędrując korytarzami oraz pokojami, można zobaczyć przepych, w jakim żyli ówcześni właściciele. Można także poznać ich zainteresowania oraz zobaczyć ich samych zerkających na nas z obrazów, oraz zdjęć. 

Najlepiej do zwiedzania wypożyczyć audio przewodnik. Dzięki niemu nie tylko wiadomo, jak się poruszać i na co zwrócić uwagę, ale także można posłuchać wyrywków z pamiętników Daisy. Ewidentnie nie podobała się jej atmosfera panująca w zamku. Oprócz wnętrz warto zejść do piwnicy i zobaczyć ciekawą wystawę w zbrojowni. 

Aktualne informacje o Muzeum Zamkowym znajdziesz na http://www.zamek-pszczyna.pl. We wtorki muzeum możesz zwiedzić za darmo. Warto mieć ze sobą słuchawki, by wypożyczając audio przewodnik, nie płacić za nie dodatkowo.

zamek palac muzeum zamkowe pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

9. Stajnie Książęce w Pszczynie 

Na prawo od zamku w II połowie XIX wieku wzniesiono kompleks stajni książęcych, stylem nawiązujących do architektury gotyckiej oraz romańskiej. Wnętrza stajni są ładnie odrestaurowane oraz stanowią powierzchnię wystawienniczą. Niestety można je zobaczyć tylko w soboty i niedziele. 

Ceny biletów oraz informacje o aktualnych wystawach sprawdzisz na stronie http://www.stajnieksiazece.pl.

stajnie zamkowe pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

10. Zabytkowy Park Pszczyński

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Pszczynie jest zabytkowy park o powierzchni 156 ha. Składa się on z trzech części, które znacznie różnią się od siebie.

Główną część stanowi usytuowany wzdłuż rzeki Pszczynki Park Zamkowy o powierzchni 48 ha. Przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy park na Śląsku. Jego początki sięgają połowy XVI wieku, natomiast obecny typ angielski pochodzi z II połowy XIX wieku. Znajdziesz w nim stawy, kanały, dorodne okazy drzew, oraz rododendrony i azalie pięknie kwitnące na wiosnę. Sporo w nim zabytkowych obiektów, jak brama chińska, herbaciarnia, piwnica lodowa, kapliczki oraz groby książąt Anhaltów i Hochbergów.

Na zachodzie znajduje się Park Zwierzyniec, zwany Dziką Promenadą. Powstał on w 1792 roku po osuszeniu wielkiego stawu miejskiego. Trzecią, najmniejszą częścią jest Park Dworcowy, ulokowany wzdłuż rzeki Pszczynki na wschód od Parku Zamkowego.

zabytkowy park pszczynski zamek palac pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

11. Herbaciarnia „Daisy” w Parku Pszczyńskim 

Najbardziej romantycznym miejscem w Parku Pszczyńskim jest wyspa z malowniczym pawilonem herbacianym z II połowy XIX wieku. Neoklasycystyczna herbaciarnia często gościła księżną Daisy oraz jej gości, którzy musieli do niej dopływać łódkami. Ty nie musisz tego robić, gdyż na wyspę prowadzą łukowate mostki. Możesz jednak spróbować, jak to jest pływać po stawie, gdyż w sezonie na wyspie działa wypożyczalnia drewnianych łódek wiosłowych.

Wyspa jest dobrym puntem widokowym na zamek oraz park. Wieczorami oświetlają ją girlandy żarówek nadające temu miejscu magiczny klimat. Warto usiąść przy jednym ze stolików, zamówić kawę lub herbatę i w pięknym otoczeniu delektować się serwowanymi tam ciastami.

herbaciarnia daisy park pszczynski pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

12. Kapliczka „Bądź Wola Twoja” w Pszczynie 

Na obrzeżach parku i rozwidleniu szlaków handlowych wiodących z Pszczyny na południe oraz zachód stoi biała, murowana kapliczka „Bądź Wola Twoja”.  Pochodzi ona prawdopodobnie z XVIII wieku, a związana jest z nią ciekawa legenda. Według podań 19 czerwca 1575 roku w tym oto miejscu podkomorzy nadworny Jan Tęczyński dogonił uciekającego z Polski do Francji króla Henryka Walezego. Próbował namówić go do powrotu na tron, ale bezskutecznie. To właśnie on miał wypowiedzieć do króla słowa „Bądź Wola Twoja”, które można zobaczyć na dole jednego z obrazów umieszczonych w kapliczce.

kapliczka badz wola twoja pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

13. Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie 

Pszczyńskie żubry odchodziły niedawno 155-lecie pojawienia się w Pszczynie. Zasługa w tym księcia Jana Henryka XI Hochberg, który w 1865 roku dokonał wymiany z rosyjskim carem Aleksandrem. Za 20 jeleni otrzymał on 4 żubry z Białowieży. Hodowla tych majestatycznych zwierząt okazała się dużym sukcesem, do tego stopnia, że po I wojnie światowej, to właśnie z nich odnawiano białowieskie stado. 

Hodowlą żubrów zajmuje się ośrodek hodowli w Jankowicach, natomiast kilkaset metrów od rynku w Parku Zwierzyniec zlokalizowano Pokazową Zagrodę Żubrów. Zwierzęta można obserwować z pomostu widokowego, a jeszcze lepiej można się im przyjrzeć w porach karmienia. Oprócz kilku żubrów na terenie zagrody zobaczysz muflony, daniele, jelenie, sarny, pawie i króliki. Teren zagrody często jest wykorzystywany jako miejsce, gdzie odbywają się lekcje przyrody oraz warsztaty edukacyjne. Obok plenerowej wystawy edukacyjnej jest tutaj szałas z muzeum pełnym wypchanych zwierząt. Z ciekawostek dodam, że wszystkie imiona żubrów wyhodowanych w Pszczynie zaczynają się na Pl. 

Informacje odnośnie cen biletów, godzin zwiedzania oraz pór karmienia znajdziesz na http://www.zubry.pszczyna.pl.

pokazowa zagroda zubrow zubry pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

14. Cmentarz wojenny „Trzy Dęby”

W pobliżu zagrody znajduje się cmentarz wojenny „Trzy Dęby”. Zostali na nim pochowani rozstrzelani w 1939 roku harcerze oraz powstańcy śląscy, a także żołnierze polegli pod Ćwiklicami. Miejsce to jest ważne jeszcze z jednego powodu. W sierpniu 1919 roku odbyła się tutaj zbiórka powstańców walczących w I powstaniu śląskim.

15. Muzeum Militarnych Dziejów Śląska 

Na skraju parku zamkowego stoi Domek Ogrodnika wybudowany w latach 1881-83. Wzniesiono go w stylu neobarokowym i jest mniej znanym miejscem w Pszczynie. Od kilku lat w jego wnętrzach mieści się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, dzieło prof. Mariana Małeckiego oraz Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939 „Pro Memoria”. Wchodząc do środka, zaskoczy cię, jak na tak niewielkiej powierzchni można zgromadzić i zaprezentować tak bogatą ekspozycję. W większości są to eksponaty oryginalne związane z militarną historią Pszczyny. 

Zobaczysz tu broń, mundury, zdjęcia, mapy, obrazy, dokumenty, a nawet niemieckie schrony bojowe. Wstęp do muzeum to wydatek kilku złotych, ale nie tylko miłośnicy historii powinni znaleźć w nim coś ciekawego.

Aktualne informacje o muzeum znajdziesz na http://www.militaria.pszczyna.pl.

muzeum militarnych dziejow slaska domek ogrodnika pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

16. Zagroda Wsi Pszczyńskiej 

Najciekawszą atrakcją Parku Dworcowego jest „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Jest to skansen o powierzchni blisko 2 ha, do którego przeniesiono kilkanaście drewnianych budowli. Dzięki temu można poznać tradycyjną zabudowę wiejską ziemi pszczyńskiej. Najstarszym obiektem jest pochodzący z 1784 roku spichlerz dworski z Czechowic. Duże wrażenie na mnie zrobiła także ośmioboczna stodoła z Kryr.

Skansen jest ładnie wkomponowany w drzewostan parku. Wiele budowli dodatkowo skrywa zabytkowe wyposażenie, dzięki czemu można zobaczyć, jak ludzie mieszkali, lub jak była wyposażona kuźnia. Nietypowym eksponatem jest natomiast drewniany, konny karawan. Z uwagi na dużą wartość historyczną oraz etnograficzną Zagroda znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Więcej informacji o Zagrodzie znajdziesz na http://www.skansen.pszczyna.pl. PS. Jeśli chcesz zobaczyć żubry i zwiedzić Zagrodę, to polecam kupić bilet wspólny.

zagroda wsi pszczynskiej skansen pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

17. Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego

Głównym deptakiem Pszczyny jest ulica Piastowska. Idąc nią, twoją uwagę przyciągnie malutki budynek z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym przed wojną mieścił się zakład mięsny. Obecnie jest to siedziba Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Nie bez przyczyny w Pszczynie znajduje się takie muzeum, gdyż to w niej drukowano pierwszą gazetę na Górnym Śląsku w języku polskim. „Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom” był wydawany w latach 1845-1846 w drukarni założonej przez Kristiana Schemmela.

Na ekspozycję muzealną składają się maszyny drukarskie, linotyp i urządzenia introligatorskie. Jest także duży zbiór polskich gazet oraz oryginalne wyposażenie gabinetu Wojciecha Korfantego. Piętro zajmuje „Izba u Telemanna” pełniąca funkcję niewielkiej sali koncertowej oraz muzeum instrumentów muzycznych z Górnego Śląska. Izba upamiętnia pobyt kompozytora Georga Philippa Telemanna na zamku pszczyńskim w latach 1704–1707. 

Muzeum Prasy Śląskiej to jedyny obiekt w Pszczynie znajdujący się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Więcej o Muzeum Prasy Śląskiej przeczytasz na http://www.muzeumprasy.pl.

muzeum prasy slaskiej im wojciecha Korfantego gabinet pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

18. Cmentarz żydowski w Pszczynie

Pszczyna była domek dla ludzi wielu narodowości oraz wyznań. Zamieszkiwali ją również Żydzi, o których pierwsze wzmianki pochodzą z 1505 roku. O mieszkającej tu wspólnocie żydowskiej przypomina cmentarz żydowski założony w 1814 roku. Cmentarz żydowski w Pszczynie nie uległ zniszczeniu podczas wojny i jest jednym z najlepiej zachowanych w województwie śląskim. Ma on powierzchnię 0,6 ha i zobaczysz na nim neogotycki dom przedpogrzebowy oraz ponad 400 nagrobków. Dużo z nich wygląda, jakby dopiero co były wystawione, a zasługa w tym młodego potomka pszczyńskich Żydów, dla którego to miejsce spoczynku sześciu pokoleń jego rodziny.

cmentarz zydowski pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

19. Izba Regionalna Jankowice

Pszczyna to ok. 25 000 miasto, ale dodając do tego 12 sołectw, liczba mieszkańców ulega podwojeniu. Wszystkie miejsca, o których do tej pory pisałem, znajdują się w Pszczynie i można je zwiedzić na piechotę. By zwiedzić okoliczne sołectwa potrzebny będzie samochód lub rower. W sezonie bez problemu można go wypożyczyć w kilku miejscach w Pszczynie.

Izba Regionalna Jankowice to prywatne muzeum, którego właścicielami są Maria i Tadeusza Żyłowie. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu od monet, które zaczął zbierać Pan Tadeusz. Pani Maria w tym czasie zaczęła kolekcjonować łyżeczki, których obecnie ma już ponad 3 000. Po pewnym czasie zaczęli zbierać i kolekcjonować coraz więcej przedmiotów, oraz coraz większe. Ich kolekcja rozrosła się do ponad 20 000 eksponatów, wśród których są tak różne przedmioty, jak m.in.: banknoty, znaczki pocztowe, zegary, broń, wypchane zwierzęta, maszyny do pisania, telefony oraz sprzęt rolniczy.

Muzeum powstało z pasji właścicieli i można je zwiedzić bezpłatnie, ale wcześniej należy się umówić pod numerem telefonu 691393399

izba regionalna jankowice pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

20. Jezioro Łąka i Ośrodek Sportów Wodnych MORiS

Pszczynę można zwiedzać, ale także przyjechać po niej, by odpocząć. Popularnym miejscem wypoczynkowym jest Ośrodek Sportów Wodnych MORiS ulokowany nad Jeziorem Łąka. Znajdziesz tu pole namiotowe, sanitariaty, bar oraz wydzieloną plażę strzeżoną przez ratowników. Istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych oraz rowerów. Niedaleko ośrodka jest korona zapory, po której można spacerować. 

Wstęp na teren ośrodka jest płatny. Z uwagi na błotniste dno oraz fontannę woda przy plaży jest mętna. Więcej informacji znajdziesz na http://www.osw.moris.pszczyna.pl.

jezioro laka ośrodek sportow wodnych mosir plaza pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

21. Kościół w Ćwiklicach

Według ostatnich badań kościół w Ćwiklicach, obok kościoła w Łaziskach jest najstarszą drewnianą świątynią o konstrukcji zrębowej na Śląsku. Drewno z jego więźby pochodzi z lat 1464-1466, a wiadomo, że powstał on na zrębach świątyni co najmniej z 1326 roku. Na przestrzeni wieków dokonano w nim wielu zmian, gdy jednak wszedłem do środka, to przyznam, że zachwycił mnie jego wystrój. Kościół niedawno przeszedł remont i polichromia z końca XVII wieku pokrywające jego ściany oraz sufit wyglądają, jakby dopiero co były namalowane. 

Najcenniejszym obiektem w kościele jest XV-wieczny tryptyk, który od powstania kościoła do czasów baroku pełnił funkcję głównego ołtarza. Teraz zobaczysz go w bocznej kaplicy. Obecny wystrój pochodzi z połowy XVIII wieku i wyróżniają się w nim trzy późnobarokowe ołtarze oraz ciekawa chrzcielnica w postaci anioła niosącego czarę.

Kościół w Ćwiklicach jest jednym z obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jeśli lubisz takie miejsca, to w pobliżu Pszczyny mogę jeszcze polecić kościoły w Łące, Grzawie, Miedźnej i Wiśle Małej.

Kościół zazwyczaj jest zamknięty, dlatego najlepiej go zwiedzić przed lub po mszy świętej. W tygodniu nabożeństwa są odprawiane o godzinie 17:00, natomiast w niedziele o 7:30, 9:30, 11:00 i 15:30.

kosciol w cwiklicach pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

22. Pałac Bażantarnia w Pszczynie Porębie

Ostatnią atrakcją, która powinna zainteresować szczególnie osoby lubiące obiekty dworskie, jest pałac Bażantarnia. Oddalony jest on od pszczyńskiego zamku o 4 km i znajduje się w dzielnicy Pszczyny — Porębie. Jego fundatorem był książę pszczyński Fryderyk Erdmann z rodu Anhaltów. Budowa trwała w latach 1792-1800, a ukończył ją jego syn Fryderyk Ferdynand. 

Bażantarnia jest klasycystycznym pałacem na planie prostokąta. Największą popularnością cieszył się za czasów Alhaltów, którzy urządzali w nim wystawne imprezy. W okresie międzywojennym znajdował się w nim elegancji zajazd, w którym często gościł prezydent Ignacy Mościcki oraz śmietanka towarzyska Warszawy i Śląska. Niestety oryginalne wnętrza pałacowe się nie zachowały. W jego wnętrzach mieści się obecnie hotel oraz restauracja, więc pełni on podobną funkcję  jak przed wojną.

palac bazantarnia poreba pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie

Czy warto przyjechać i zwiedzić Pszczynę?

Dawno nie napisałem tak długiego artykułu, ale gdy zacząłem, to nie mogłem przestać. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać cały przekrój atrakcji, które warto zobaczyć w Pszczynie oraz w okolicy. Jak widać, jest ich bardzo dużo. Minimum trzy miejsca pominąłem, ale teraz o nich wspomnę:

  • Dwór Ludwikówka to zabytkowa budowla z początku XIX wieku, który znajdziesz na obrzeżach parku. Niestety obecnie jest on własnością prywatną otoczoną metalowym płotem i można go zobaczyć tylko z oddali. 
  • Zbiorniki Nurkowe w Pszczynie to dwa zbiorniki wody przeciwpożarowej, na których odbywają się szkolenia amatorów oraz profesjonalnych nurków.
  • Jeśli przyjeżdżasz do Pszczyny z małym dzieckiem, to spodoba mu się Park Aktywności. Znajdziecie w nim dwa place zabaw, szereg atrakcji, a nawet strefę wodną.

Jak już wspomniałem, lubię Pszczynę i jest to miasto, które polecam osobom wybierającym się z te okolice. Ciekawych miejscowości w pobliżu jest więcej. Z miejsc, o których już pisałem, polecam Goczałkowice-Zdrój, Oświęcim oraz Dolinę Karpia

Pszczyna – najciekawsze atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć. Informacje praktyczne 

Pszczyna – mapa turystyczna atrakcji i ciekawych miejsc

Gdzie zjeść w Pszczynie?

Mój pobyt w Pszczynie był bardzo intensywny, udało mi się jednak znaleźć czas na posiłek.  Ze zlokalizowanych przy rynku restauracji jadłem w Piano Nobile Dolce Pizza Pasta. Jak sama nazwa mówi, dominuje kuchnia włoska, ale są także burgery. Z uwagi na popularność, czas oczekiwania na danie może być długi. 

Na obrzeżach miasta kilka lat temu powstało Śląskie Centrum Tenisa. Podobno mają jedne z najlepszych kortów, ja natomiast próbowałem dań restauracji La Grande. Wystrój restauracji jest ładny, a dania smaczne, chociaż nie za duże. 

Jak dojechać do Pszczyny?

Oprócz samochodu do Pszczyny można bez problemu dojechać pociągiem. Dworzec kolejowy znajduje się na trasie pociągów kursujących z Katowic przez Bielsko-Białą do Zwardonia, z Katowic do Wisły oraz z Oświęcimia do Rybnika.

Przyjeżdżając samochodem, pamiętaj, że parkowanie w centrum miasta jest płatne. Bezpłatne parkingi znajdziesz m.in. obok dworca.kolejowegona ul. Żorskiej obok Zagrody Żubrów i na ul. Dworcowej niedaleko skansenu. 

Pszczyna noclegi 

Jak na turystyczne miasto Pszczyna ma niewiele miejsc noclegowych, a jeszcze mniej w okolicy rynku. Podczas mojego pobytu w mieście nocowałem w Hotelu PTTK i są tam najtańsze pokoje. Nie oczekuj jednak wysokiego standardu. Rezerwację możesz dokonać pod numerem telefonu 32 210 32 33.  4 km od zamku oddalony jest pałac Bażantarnia, który również oferuje miejsca noclegowe. Pokój w pałacu możesz zarezerwować TUTAJ.

Z miejsc zlokalizowanych przy rynku mogę polecić pensjonat Piano Nobile. Pokoje i apartamenty są bardzo przyjemne i mają doskonałe położenie. Możesz je zarezerwować TUTAJ.



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Pszczynie, to dołącz do podróży na  Instagramie, Facebooku i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury artykułu o mieście Kaštela, które jest miastem partnerskim Pszczyny oraz na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Pszczyny.

pszczyna atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w pszczynie przewodnik na weekend noclegi mapa

Similar Posts

6 Comments

  1. Klima Pszczyna says:

    Byliśmy prawie we wszystkich tych miejscach, ale o części nie wiedziałem, a z opisu wynika, że są bardzo klimatyczne!

  2. runa958 says:

    Brzmi bardzo ciekawie! Może w przyszłym roku udamy się do tego miejsca. W tym roku byliśmy w sopockich apartamentach wraz ze swoim małżonkiem. Odpoczywaliśmy na polskiej plaży i to nam w zupełności wystarczyło. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *