Zatoka Kotorska atrakcje. Co warto zobaczyć w Zatoce Kotorskiej? Przewodnik. Czarnogóra

10
10 minutes, 33 seconds Read

Zatoka Kotorska (Kotor Bay) to jedna z najciekawszych atrakcji Czarnogóry (Crna Gora) i jedna z najpiękniejszych zatok na świecie. Przyciąga nie tylko krajobrazami przypominającymi norweskie fiordy, ale również zabytkowymi miasteczkami, malowniczymi wyspami czy plażami. Nazywana bywa Boka, co po włosku (bocca) oznacza usta. Gdyby spojrzeć na nią z góry, to właśnie podobny kształt można zobaczyć. Zatoka Kotorska składa się z czterech mniejszych zatok połączonych kanałami. Otaczają ją dwa masywy Alp Dynarskich: góra Orjen na zachodzie i Lovcen na wschodzie. Wyjątkowa topografia oraz otoczenie wysokich gór sprawiają, że jest to jedno z najbardziej wilgotnych miejsc w Europie. Boka Kotorska to obowiązkowy punkt na trasie wycieczki do Czarnogóry. Co warto w niej zwiedzić i zobaczyć oprócz miast Kotor, Perast, Risan, Tivat i Herceg Novi?

Verige

Zatoka Kotorska ma długość około 28 km, a linia brzegowa rozciąga się na 107,3 km. Pomimo że wygląda jak fiord, nie jest nim, ale jest riasem rzeki Bokelj, która biegła z wysokogórskich płaskowyżów Góry Orjen. Wybrzeże riasowe różni się od fiordu tym, że powstało ono przez głębokie doliny rzeczne, które w wyniku podnoszenia się poziomu wód morskich lub obniżenia terenu obecnie są zatokami. Fiord natomiast to rodzaj głębokiej zatoki pochodzenia lodowcowego, mocno wcinającej się w głąb lądu, z charakterystycznymi rozgałęzieniami i stromymi brzegami.

Wybrzeże Zatoki Kotorskiej obfituje w długie i kręte zatoki, wyspy oraz półwyspy prostopadłe do lądu. Najwęższą częścią zatoki jest cieśnina Verige o długości 2300 metrów i 340 metrach w najwęższym miejscu. To dobry punkt widokowy, gdzie nie tylko można nacieszyć oczy pięknymi panorami, ale także zrelaksować się w restauracji Verige 65. Ceny jak na takie miejsce są przystępne.

verige cieslina zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Risan

Risan jest najstarszą osadą w Zatoce Kotorskiej zamieszkałą co najmniej od IV wieku p.n.e. przez Ilirów. Miejscowość tę szczególnie powinny odwiedzić osoby interesujące się antykiem, gdyż posiada najcenniejsze pozostałości czasów rzymskich w Czarnogórze. Szczyt rozwoju miasta przypadł na I oraz II w. n.e. i właśnie z końca II wieku pochodzą pozostałości tzw. Willi Hypnosa (wstęp 3 euro). W środku znajduje się pięć mozaik, z których jednej nie można przeoczyć. Przedstawia ona unikatowy wizerunek boga snów Hypnosa, ukazanego pod postacią leżącego i uskrzydlonego młodzieńca.

Perast

Czy Perast to najpiękniejsze miasto w Zatoce Kotorskiej? Nie tylko osoby kochające barok tak twierdzą. Perast to nieduże miasteczko z jedną ulicą przy morzu, w którym prawie wszystkie budowle zostały zbudowane w stylu barokowym. Ta kamienna, spójna zabudowa sprawia, że wygląda ono niezwykle urokliwie.

Choć osadnictwo pojawiło się tutaj jeszcze w neolicie, to pierwsza wzmianka pochodzi dopiero z 1336 roku. Wspomniano wtedy o wiosce rybackiej, w której istniała stocznia, oraz o porcie z łodziami rybackimi i handlowymi. Szczyt rozwoju miasta przypadł na XVIII wiek. Działały wtedy w Perast cztery stocznie oraz mieściła się słynna, jedna z najlepszych szkół morskich. Nawet car Rosji Piotr I przysłał tu swoich żeglarzy na naukę.

O minionym bogactwie świadczą imponujące pałace przypominające weneckie oraz piękne kościoły. Polecam wspiąć się na wieżę kościoła św. Mikołaja (wstęp 2 euro), z której rozpościera się piękny widok na całe miasto, zatokę, góry, a także dwie nieduże wysepki.

Na obszarze Zatoce Kotorskiej znajduje się dziewięć wysp, a dwie z nich położone są u wybrzeża miasta Perast. Aby zobaczyć je z bliska, należy wsiąść do wodnej taksówki i za 5 euro wyruszyć w ich kierunku.

perast zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

perast zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora perast zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Wyspa Świętego Jerzego (Sveti Đorđe) w Czarnogórze

Nazwa Wyspa św. Jerzego (Sveti Ðorde) pochodzi od znajdującego się na niej klasztoru benedyktyńskiego św. Jerzego. Pierwszy raz wspomniano o nim w 1166 roku, ale prawdopodobnie już w IX wieku istniało tu opactwo. Oprócz starego klasztoru na wyspie znajduje się cmentarz dla szlachty z pobliskiego Perastu. Może to być jeden z powodów, dla którego wyspa nazywana bywa Wyspą Umarłych. Innym powodem jest podobieństwo do dzieła „Wyspa Umarłych” szwajcarskiego malarza Arnolda Boecklina. Tak jak na obrazie, tu również rosną wysokie cyprysy.

Wyspa jest nieduża, a zamknięcie dla turystów powoduje, że jest jeszcze bardziej tajemnicza. Związanych z nią jest kilka historii i legend, które także mogą stanowić podstawę do tejże nazwy. W 1535 roku mieszkańcy miasta Perast podczas mszy świętej zamordowali przeora benedyktynów. Efektem zdarzenia była ekskomunika nałożona na miasto przez papieża oraz przeklęcie wyspy. Spowodowało to, że dużo osób bało się do niej zbliżać, aby klątwa ich nie dosięgła.

Kolejna historia miała się wydarzyć w 1813 roku. Rok wcześniej Perast oraz wyspę przejęli Francuzi i w tymże roku miasto udało się odbić mieszkańcom, a Francuzi przenieśli się na wyspę. Kontynuowali oni jednak ostrzał miasta, a jedna z kul trafiła w dom ukochanej francuskiego oficera, która poniosła śmierć na miejscu. Została ona pochowana na wyspie, na której do swojej śmierci pozostał także oficer.

wyspa swietego jerzego sveti dorde perast zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Wyspa Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela)

Wyspa Matki Bożej na Skale (Gospa od Škrpjela) dla wielu osób jest głównym powodem przyjazdu do miasta Perast. To bardzo ciekawe miejsce, którego powstanie związane jest z legendą. Mówi ona, że 22 lipca 1452 roku dwaj bracia Mortešić, rybacy z Kotoru, odnaleźli na wystającym w tym miejscu fragmencie skały obraz Matki Boskiej. Postanowili go oddać do kościoła św. Mikołaja w Peraście, jednak w niewyjaśniony sposób wrócił on na skałę. Gdy kilkukrotne próby kończyły się w ten sam sposób, okoliczna ludność uznała, że to znak z niebios, i w miejscu skały zaczęła usypywać wyspę z kamieni oraz wraków statków. Pierwszy kościół powstał już w XV wieku, a obecną świątynię wybudowano w 1630 roku, po rozbudowie wyspy. Kościół p.w. Wniebowzięcia Maryi Dziewicy przypomina barokowe pałace z Perastu, a jego wnętrze jest bogato zdobione.

Na pamiątkę znalezienia obrazu, co roku, 22 lipca odbywa się Fašinada. Odświętnie ubrani mieszkańcy Perastu podpływają łodziami wypełnionymi kamieniami, a następnie mężczyźni wrzucają je tuż obok wysepki na dno morza. Wyspa Matki Bożej na Skale to jedyna sztuczna wyspa na morzu Adriatyckim.

wyspa matki bozej na skale gospa od skrpjela perast zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Kotor

Kotor to najpopularniejsze miejsce w Zatoce Kotorskiej, a obok Budvy także w Czarnogórze. Już w 1979 roku wraz z okolicznymi miejscowościami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i przyciąga tłumy turystów. Historia miasta sięga III w. p.n.e., kiedy to osiedlili się tu Ilirowie, ale swój port mieli również Grecy i Rzymianie. Kotor uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie i często jest porównywany do Dubrownika.

Pierwsze, co zwraca uwagę po przyjeździe do miasta, to okalające je mury. Mają one długość 4,5 km, a budowano je w okresie od IX do XVIII wieku. Na zwiedzanie Kotoru potrzeba kilku godzin. Warto zanurzyć się w labiryncie ulic pełnych wspaniałych starych budowli, klimatycznych małych kawiarni i sklepów. Tuż obok siebie zobaczysz budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym, barokowym oraz świątynie katolickie i prawosławne.

Na pewno nie przeoczysz katedry św. Tryfona (wstęp 2,5 euro). Zbudowano ją w 1166 roku i jest najważniejszym zabytkiem romańskim w mieście oraz najstarszą katedrą w Boce. Osobom, które mają wystarczającą ilość energii i czasu, polecam wędrówkę wzdłuż fortyfikacji w stronę twierdzy św. Jana (wstęp 8 euro). Znajduje się ona na Samotnym Wzgórzu na wysokości 260 m n.p.m. i aby tam dojść, należy pokonać 1350 schodów.

kotor zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora kotor zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gorakotor zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Tivat

Tivat to najmłodsze miasto w zatoce i najmniejsza gmina w Czarnogórze. Według jednej z hipotez nazwa miasta ma pochodzić od imienia iliryjskiej królowej Teuty rządzącej regionem w III wieku p.n.e. Rozwój Tivatu rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to austriackie imperium zbudowało w nim morski arsenał dla swojej floty. Dziś po bazie marynarki wojennej nie ma śladu, a w jej miejscu powstało „Porto Montenegro”. Jest to luksusowy ośrodek wypoczynkowy i przystań dla drogich jachtów oraz miejsce, w którym można zobaczyć, jak żyją bogaci.

Będąc w Tivat, warto zwrócić uwagę na statek stojący przy nabrzeżu. Zwie się Jadran i jest najstarszym statkiem w Czarnogórze, gdyż został zbudowany w 1931 roku.

tivat zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
tivat zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora tivat zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Półwysep Lustica (Luštica)

Przylądek Lustica (Luštica) to najmniej turystyczne miejsce w Zatoce Kotorskiej. Na powierzchni 47 km² i długości 13 km znajdziesz piękną przyrodę, dzikie plaże ukryte w małych zatoczkach, a także drzewka oliwne. Możesz wybrać się tu na rower lub pojeździć na quadzie, ewentualnie zobaczyć, jak w przeszłości i obecnie wytwarza się oliwę z oliwek. Można spędzić tutaj cały dzień, odwiedzając małe wioski, oglądając forty lub pływając przy jednej z zacisznych plaż. Stąd również jest najładniejszy widok na Riwierę Tivatu oraz Herceg Novi.

lustica polwysep zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora lustica polwysep zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora lustica polwysep zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Herceg Novi

Herceg Novi położone jest u wejścia do Zatoki Kotorskiej i pomimo 700-letniej historii uważane jest za młode miasto. Znajdziesz w nim wszystko, aby spędzić miło dzień lub wakacje. Możesz wyruszyć w rejs lub odpocząć na najlepszych plażach w Zatoce Kotorskiej. Herceg Novi ma dłuższą linię brzegową niż Kotor, więc nawet w sezonie nie odczuwa się tu dużej ilości turystów.

Burzliwa historia pozostawiła po sobie kilka miejsc wartych zobaczenia, wśród których są forty i kościoły. Wszystko to w otoczeniu bujnej roślinności i dużej ilości kwiatów, od których Herceg Novi nazwane jest Miastem Kwiatów. Więcej o atrakcjach Herceg Novi przeczytasz na 15 atrakji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Herceg Novi.

herceg novi zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna goraherceg novi zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora herceg novi zatoka kotorska boka atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc przewodnik czarnogora montenegro crna gora

Zatoka Kotorska – informacje praktyczne

Zatoka Kotorska – mapa atrakcji i miejsc wartych zwiedzenia oraz zobaczenia

Pomiędzy miejscowościami często kursują autobusy i w taki sposób można je zwiedzić. Własny środek transportu przyda się w przypadku zwiedzania Przylądku Lustica.

Jak dojechać do Zatoki Kotorskiej?

Zatoka Kotorska położona jest w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze, a na niewielkim obszarze także w Chorwacji. Najszybszym sposobem, aby dostać się do Zatoki Kotorskiej, jest podróż samolotem. W sezonie letnim z Katowic, Poznania i Warszawy latają czartery na lotnisko w Tivat. Przez cały rok natomiast można kupić bilet na lot z Warszawy do Dubrownika, który obsługuje LOT. Najtańsze bilety lotnicze są dostępne na połączenia tanich linii lotniczych, których samoloty kursują na lotnisko w Podgoricy. Bilety już od 200 zł  można znaleźć na loty z Katowic, Wrocławia i Warszawy. Niektóre z nich obsługiwane są tylko sezonowo.

Z Dubrownika oraz Podgoricy bez problemu można dojechać do miejscowości Zatoki Kotorskiej autobusem, ewentualnie wypożyczyć samochód.

Noclegi w Zatoce Kotorskiej

Zatoka Kotorska to bardzo turystyczne miejsce z bogatą ofertą noclegową. Można tu znaleźć pięciogwiazdkowe hotele, jak i przyjemne butikowe czy apartamenty. Oferty na najlepsze ceny noclegów w Kotorze, Herceg Novi, Tivat, Perast i Risan, znajdziesz, klikając w poniższe linki.Booking.com

Pobyt w Herceg Novi związany był z zaproszeniem, jakie otrzymałem od Organizacji Turystycznej w Herceg Novi https://www.hercegnovi.travel oraz Czarnogórskiej Narodowej Organizacji Turystycznej https://www.montenegro.travel.

Jeśli podobał Ci się mój tekst o atrakcjach Zatoki Kotorskiej, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze , aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

10 Comments

 1. https://bezbrzeznemysli.blogspot.com/ says:

  Do Czarnogóry podchodziłam dość sceptycznie, ale gdy już się tam znalazłam, to była miłość od pierwszego ujrzenia.
  Zatoka Kotorska jest bajkowa. Żałuję, że nie starczyło mi czasu na wdrapanie się do twierdzy, by podziwiać uroki miasta i zatoki z góry.
  Perast widziałam tylko od strony wody, teraz wiem, że muszę tam powrócić by spokojnie zobaczyć to miasto.

 2. Anna says:

  Świetny tekst. Podziwiam dużą wiedzę, kunszt pióra i osobiste refleksje. Widać, że przygotowujesz się do podróży, żeby smakować miejsce, a nie tylko zrobić piękną fotkę i lecieć dalej. Tylko mnie utwierdziłeś w przekonaniu, że to na pewno będzie mój kierunek na te wakacje. Dziękuję

 3. Joanna says:

  Dużo ciekawych informacji. Aż żałuję, że będąc tam miałam tak mało czasu aby zobaczyć te wszystkie piękne miejsca. Cóż, trzeba będzie tam wrócić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *