Malta atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie? Poznaj najciekawsze atrakcje wyspy Malta, w tym zabytki, plaże, ciekawe miejsca.
Malta atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie? Poznaj najciekawsze atrakcje wyspy Malta, w tym zabytki, plaże, ciekawe miejsca.

Malta – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie. Przewodnik

52
15 minutes, 12 seconds Read

Malta to najdalej na południe wysunięte państwo Europy. Z 300 dniami słonecznymi rocznie oraz najlepszym klimatem na świecie Malta jest krajem, do którego przez cały rok można przylecieć na wakacje lub kilkudniową wycieczkę. Na Archipelag Wysp Maltańskich składają się trzy zamieszkałe wyspy: Malta, Gozo i Comino oraz kilka mniejszych wysepek. Oprócz pięknej pogody na turystów czeka szereg atrakcji i miejsc wartych zwiedzenia oraz zobaczenia. Wśród nich są cuda natury, klimatyczne miejsca, miasta, zabytki, plaże i ciekawe tradycje. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Malcie? Poznaj 15 najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie.

1. Valletta – stolica Malty

Stolica Malty Valletta to miejsce, od którego należy rozpocząć poznawanie tego wyspiarskiego kraju. Na niewielkiej powierzchni znajduje się ponad 300 zabytków czekających tylko na chętnych ich podziwiania. Doceniło ją UNESCO, wpisując to miasto na światową listę dziedzictwa. Przełomowy był również rok 2018, gdyż Valletta została Europejską Stolicą Kultury.

Valletta to nastrojowe barokowe miasto o wyjątkowych budowlach powstałych ze złotego piaskowca. Wąskie uliczki, potężne mury, harmonijne zdobienia, finezyjne balkony, ogrody i niezapomniane panoramy to tylko niektóre z atutów tego miasta. Potrzeba minimum dnia, by choć w części je poznać. Więcej na temat stolicy Malty przeczytasz na Valletta – 10 rzeczy, które należy zwiedzić i zobaczyć.

Valletta - stolica Malty, MaltaDrewniane balkony w Valletta - stolica Malty, Malta

2. Mdina – Miasto Ciszy (Silent City)

Mdina stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznego miasta otoczonego murami i niezwykłego połączenia architektury normańskiej z barokową. Miasto było dawną stolicą kraju, a dziś zamieszkałe jest przez niespełna 250 mieszkańców.

Mdinę określa się mianem Cichego Miasta (Silent City), gdyż tylko mieszkańcy oraz służby porządkowe mogę wjechać na jego teren. Zapewnia to niepowtarzalną, relaksującą atmosferę potęgowaną przez wąskie, zacienione ulice prowadzące do imponujących pałaców. Przechadzając się czystymi uliczkami, człowiek zastanawia się, co kryje się za murami budowli oraz jak wygląda życie w takim spokojnym miejscu? To jedna z tajemnic, którą Maltańczycy trzymają tylko dla siebie.

Brama do Mdina – Miasto Ciszy (Silent City), Malta Mdina – Miasto Ciszy (Silent City), Malta Mdina – Miasto Ciszy (Silent City), Malta

3. Dom Rzymski (Domvs Romana) w Rabacie na Malcie

Historia Malty sięga tysięcy lat. W tym czasie była pod panowaniem różnych ludów. Pozostałości okresu rzymskiego można zobaczyć na lewo od wejścia do Mdiny w kameralnym muzeum Domvs Romana. Muzeum zostało wybudowane na pozostałościach okazałej rzymskiej kamienicy, datowanej na I wiek p.n.e.

Doskonale zachowane mozaiki z okresu rzymskiego, kolumny, posągi, szkło, maski teatralne, czy cały grób ze szkieletem, to niektóre rzeczy, które można tu zobaczyć. Do muzeum należy położony obok teren wykopalisk. Niestety, te można oglądać tylko z odległości. Miejsce powinno spodobać się tym, którzy lubią historię, a w szczególności okres antyku.

Dom Rzymski (Domvs Romana) Gheriexem, Ir-Rabat RBT 1202. Bilety: dorośli (18-59 lat) – 6 €, młodzież (12-17 lat), studenci, seniorzy (60 lat i więcej) – 4,50 €, dzieci (6-11 lat) – 3 €, dzieci (poniżej 5 lat) – bezpłatnie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzisz na https://heritagemalta.org/domvs-romana

Dom Rzymski (Domvs Romana), Rabat, MaltaMozaika w Dom Rzymski (Domvs Romana), Rabat, Malta

4. Rotunda (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej) w Mosta

Malta jest krajem katolickim, w którym na 437 000 mieszkańców przypada 338 kościołów i 233 kaplice. Byłoby trudno zobaczyć je wszystkie, ale warto wstąpić do Kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej w miejscowości Mosta. Monumentalna budowla powstała w XIX wieku i ma dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułę na świecie i trzecią co do wielkości w Europie. To jeden z ważniejszych dla Maltańczyków kościołów, gdyż wiąże się z nim „Cud Bomby”.

9 kwietnia 1942 roku podczas nalotu Luftwaffe, 500-kilogramowa bomba przebiła kopułę i spadła między ok. 300-osobową grupę wiernych, oczekujących na mszę świętą. Bomba nie wybuchła, a druga, 50-kilogramowa, odbiła się od kopuły. Na pamiątkę tego wydarzenia w przedsionku zakrystii można zobaczyć taki sam typ bomby, jaka przebiła kopułę z napisem „Cud Bomby, 9 kwietnia 1942″.

Rotunda w Mosta Rotunda Square, Mosta. Bilety:  2 € za wejście do kościoła, 3 € za wejście do kościoła oraz do wewnętrznej galerii, by zobaczyć bombę. Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na https://mostachurch.com.

Rotunda (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej) w Mosta, Malta Rotunda (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej) w Mosta, MaltaCud bomby, Rotunda (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej) w Mosta, Malta

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

5. Rabat – Katakumby św. Pawła oraz św. Agaty

Chrześcijaństwo na Maltę dotarło w 60. roku wraz ze św. Pawłem. Płynął on do Rzymu na proces, a jego statek rozbił się na przybrzeżnych skałach. Wg tradycji w czasie trzymiesięcznego pobytu zamieszkał w jednej z grot, prowadząc w niej działalność misyjną. Obecnie Grota św. Pawła to jedno z miejsc, które można zobaczyć pod ulicami miejscowości Rabat. Wnętrze groty zajmuje marmurowa rzeźba świętego oraz kandelabr w kształcie statku. Po obejrzeniu groty i kościoła wybudowanego nad nim, warto odwiedzić pobliskie katakumby św. Pawła oraz katakumby św. Agaty.

Katakumby św. Pawła to labirynt podziemnych grobowców będących miejscem pochówku pierwszych chrześcijan, a także żydów i pogan. Mieściło się tutaj 1400 grobów, z których zachowało się 900.

Krypty i katakumby św. Agaty o łącznej powierzchni ponad 4100 metrów kwadratowych, znane są z niespotykanych starorzymskich i późnośredniowiecznych malowideł ściennych. Podczas półgodzinnej wędrówki przewodnik oprowadza po labiryncie korytarzy i opowiada historię tego miejsca. Najciekawszym miejscem jest podziemna bazylika, w której św. Agata praktykowała chrześcijaństwo.

Katakumby są największym i najwcześniejszym archeologicznym dowodem istnienia chrześcijaństwa na Malcie. Wchodząc tam, choć na chwilę można się poczuć jak pierwsi chrześcijanie.

Katakumby św. Pawła Triq Sant Agata RBT 2013, Hal-Bajjada, Ir-Rabat, Malta. Bilety: dorośli (18-59 lat) – 6 €, młodzież (12-17 lat), studenci, seniorzy (60 lat i więcej) – 4,50 €, dzieci (6-11 lat) – 3 €, dzieci (poniżej 5 lat) – bezpłatnie. Aktualne godziny otwarcia znajdziesz na https://heritagemalta.org/st-pauls-catacombs/.

Agatha`s Historical Complex St Agatha Motherhouse, St Agatha Lane, Rabat RBT 2020, Malta. Bilety: dorośli (18-59 lat) – 5 €, młodzież (12-17 lat), studenci, seniorzy (60 lat i więcej) – 3,50 €, dzieci (6-11 lat) – 2,5 €, dzieci (poniżej 5 lat) – bezpłatnie.  Godziny otwarcia znajdziesz na http://mymalta.guide/archaeological-sites/st-agatha-s-catacombs.kościół św. Pawła, rabat Maltakatakumby św Pawła, rabat, Malta

6. Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim

Świątynie megalityczne na Malcie oraz Gozo to wyjątkowe arcydzieła architektury dużo starsze niż piramidy w Egipcie, Ameryce czy Stonehenge. Pierwsza z budowli powstała około 5800 lat temu i znajduje się w miejscowości Ġgantija na Gozo. Zarówno ona, jak i inne świątynie megalityczne zaliczane są do najstarszych budowli kamiennych na świecie.

Na całym obszarze Malty takich budowli jest kilkadziesiąt, w dodatku budowane były w skupiskach po dwie, trzy, a nawet cztery. Najciekawsze, że do tej pory nie wiadomo, do czego służyły. Dlatego archeologowie często zamiast słowa „świątynie” używają sformułowania „megalityczne struktury”. Nic nie wiadomo również o twórcach budowli, w jaki sposób wielkie bloki piaskowca były cięte i po czym transportowano je na miejsce budowy? Należy pamiętać, że niektóre bloki mają po 6 m wysokości i ważą 20 ton.

O kilku hipotezach na temat tego, w jaki sposób zbudowano świątynie oraz do czego służyły, można się dowiedzieć z krótkiego filmu, wyświetlanego w kompleksie świątyń Hagar Qim i Mnajdra. W cenie biletu jest również wstęp do niewielkiego muzeum z ekspozycją artefaktów znalezionych w świątyniach i informacjami o geologii tego obszaru.

Po filmie udasz się w kierunku świątyń, gdzie zostaniesz zaskoczony rozmiarami megalitów, kunsztem budowniczych i architekturą. Poczujesz czystą energię i namacalny dowód na geniusz naszych przodków. Wizyta w tym miejscu to unikalne doświadczenie, a cały kompleks, jak i malownicze usytuowanie na wybrzeżu, robią piorunujące wrażenie.

Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim Triq Hagar Qim, Il-Qrendi QRD 2501, Malta. Bilety: dorośli (18-59 lat) – 10 €, młodzież (12-17 lat), studenci, seniorzy (60 lat i więcej) – 7,50 €, dzieci (6-11 lat) – 5,50 €, dzieci (poniżej 5 lat) – bezpłatnie. Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na https://heritagemalta.org/hagar-qim-temples/.

Świątynie megalityczne w Mnajdra, Malta Świątynie megalityczne w Mnajdra, Malta

7. Klify Dingli (Dingli Cliffs) na Malcie

Malta została hojnie obdarzona cudami natury. Jednymi z nich są Klify Dingi będące najwyższymi klifami na południu Europy. Pełny majestat można zobaczyć z morza, ale spacer wzdłuż klifów także dostarcza niezapomnianych odczuć. Widok błękitnego morza, skalistego wybrzeża, niezamieszkanej wysepki Filfla oraz usytuowanych poniżej niedużych pól tarasowych na długo zostaje w pamięci.

Na klifach znajduje się także najwyższe wniesienie Malty – Ta’ Dmejrek. Ma ono 253 m n.p.m. i położone jest obok niewielkiej kaplicy poświęconej Marii Magdalenie.

Klify Dingli (Dingli Cliffs) Malta Klify Dingli (Dingli Cliffs) Malta

8. Błękitna Grota (Blue Grotto) na Malcie

Blue Grotto to jedna z najpiękniejszych naturalnych atrakcji Malty. Można ją zobaczyć z platformy widokowej usytuowanej nad brzegiem urwistego wybrzeża w pobliżu miejscowości Żurrieq. Najciekawiej wygląda jednak od strony morza.

Uzbrojony w kapok wsiadasz do niewielkiej łodzi na przystani Wied iż-Żurrieq i wyruszasz w około 25-minutowy rejs. Na lewej burcie mijasz klifowe wybrzeże i wybudowaną na szczycie w 1637 roku strażnicę Torre Sciuto. W drodze do głównej atrakcji sternik kilka razy podpływa do skał, by pokazać, iloma kolorami mieni się morze. Nic to jednak do niesamowitych kolorów, które zobaczysz dopływając do jaskiń. Największą z nich jest Błękitna Grota o wysokości 30 metrów i obwodzie około 90 metrów.

Najlepiej w rejs wyruszyć przed południem. Wtedy lokalizacja jaskiń w połączeniu z padającymi promieniami słońca powoduje, że woda połyskuje różnymi odcieniami błękitu. W kilku jaskiniach zobaczysz także inne kolory. Od żółci, pomarańczy, czerwieni, fioletu i zieleni do czerni. Feeria barw wzbogacona grą świateł na ścianach i sufitach na długo pozostaje przed oczami.

Rejs do Blue Grotto. Bilety: dorośli – 8 €, dzieci – 4 €. Rozkład letni: 9:00 – 17:00. Rozkład zimowy: 9:00 – 15:30.

blekitna grota blue grotto malta atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc wyspa zabytki ciekawe miejsca lista przewodnik blekitna grota blue grotto malta atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc wyspa zabytki ciekawe miejsca lista przewodnik (3) Błękitna Grota, Blue Grotto, Malta

9. Plaże Malty, Gozo i Comino

3000 godzin czystej słonecznej pogody rocznie oraz piękne Morze Śródziemne wabią osoby spragnione kąpieli morskich, jak i słonecznych. Pomimo że Malta nie słynie z długich piaszczystych plaż, a dominują głównie kamieniste, są one miejscami, na których warto wypocząć. Do wyboru są plaże ze złotym piaskiem, o malowniczym położeniu, kamieniste tarasy i piękne zatoki. W wyborze idealnej pomoże artykuł Malta – 10 najpiękniejszych i najciekawszych plaż.

Piaszczysta plaża, Malta Popeye Village, Malta

10. Wyspa Comino

Comino to najmniejsza z zamieszkałych wysp archipelagu. Trudno jednak wyobrazić sobie pobyt na Malcie z brakiem chociażby kilkugodzinnej wizyty na niej. To właśnie tu znajduje się słynna Błękitna Laguna (Blue Lagoon), jedna z najpopularniejszych atrakcji Malty. Turkusowa, krystalicznie czysta woda i żółtozłoty piasek pokrywający płytkie dno laguny przyciągają tłumy. Wystarczy jednak odejść kilka kroków, aby odkryć, że Comino ma do zaoferowania dużo więcej.

Jak wygląda rejs na Comino? Kiedy najlepiej przypłynąć, aby uniknąć tłumów oraz co jeszcze można zobaczyć na wysepce? Tego się dowiesz z Comino, Cominotto i Błęitna Laguna (Blue Lagoon).

Błękitna Laguna (Blue Lagoon), Wyspa Comino, Malta Wyspa Comino, Malta

11. Wyspa Gozo

Wyspa Gozo to druga co do wielkości wyspa Archipelagu Maltańskiego. Jeżeli szukasz spokojnego miejsca z dala od zgiełku, to koniecznie musisz wsiąść na prom i tutaj przypłynąć. Wysiadając na brzegu, poczujesz, że czas nagle zwolnił i kto wie, czy wyruszając w głąb wyspy, nie zapragniesz przedłużenia pobytu.

Przypływający turyści są oczarowani sielankowymi krajobrazami, wspaniałymi zabytkami i pięknem natury. Gozo to również idealna wyspa na zwiedzanie z siodełka roweru. Ruch jak na całej Malcie jest lewostronny, lecz liczba pojazdów na drogach jest niewielka. Jak zorganizować taką wycieczkę? Ile kosztuje wypożyczenie roweru oraz co można zobaczyć? Te informacje znajdziesz na Wyspa Gozo – w poszukiwaniu radości.

Gozo, Panwie Solne Xwejni (Xwejni Salt Pans), Malta Gozo, Błękitna dziura (Blue Hole), Malta

12. Marsaxlokk

Marsaxlokk to najpopularniejsza wioska na Malcie, do tego bardzo fotogeniczna. Zasługa w tym największej w kraju flocie łodzi luzzu. Bajecznie kolorowa łódź rybacka pomalowana w jaskrawych odcieniach żółtego, czerwonego, zielonego i niebieskiego to jeden z symboli Malty. Jej kształt i sposób malowania wywodzi się jeszcze z czasów fenickich, natomiast symbol oka Horusa lub Ozyrysa na dziobie ma chronić rybaków na morzu. Przyjeżdżając tu, choć na chwilę usiądź w jednej z kawiarni usytuowanej na nabrzeżu. Następnie zamów aromatyczną kawę i delektując się jej smakiem, staraj się zapamiętać chwilę.

Marsaxlokk słynnie także z niedzielnego targu rybnego, na którym można spróbować ryb oraz owoców morza wprost z porannego połowu. Targ jest dobrym miejscem, by rozsmakować się w maltańskich specjałach i smakołykach. Należą do nich m.in. Lampuki (popularna na Malcie ryba dorada przyrządzana na różne sposoby) oraz Mqaret (ciastka z nadzieniem z daktyli).

Niestety, na targ dotarła komercja. Jego popularność powoduje, że coraz częściej staje się miejscem, gdzie wśród owoców i ryb można kupić ubrania oraz rzeczy importowane z Chin. Póki co wciąż jednak warto go zobaczyć.

marsaxlokk luzzu lodka malta atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc wyspa zabytki ciekawe miejsca lista przewodnik

13. Pałac Parisio z ogrodami (Palazzo Parisio and Gardens) w Naxxar

„Miniaturowy Wersal” – tak często zwany jest Pałac Parisio w Naxxar. To dawny domek myśliwski wybudowany w 1733 roku, a upiększony na początku XX wieku przez markiza Sciclunę. Pałac wyposażono w cenne obrazy i meble dopełniające wspaniałe, bogato zdobione barokowe wnętrza. Najpiękniejszą komnatą jest olśniewająca sala balowa pełna złota i pięknych ornamentów.

Dopełnieniem pałacu jest nieduży, ale doskonale utrzymany ogród w stylu włoskim. Bilet wstępu, jak i ceny w kawiarni ogrodowej są wysokie, ale warto choć na chwilę zakosztować luksusu.

Palazzo Parisio and Gardens Tourists Street, Qawra. Bilety: dorośli – 15 €, seniorzy – 12 €, studenci (powyżej 15 lat) – 9 €, dzieci (5-15 lat) – 5 €, dzieci (poniżej 5 lat) – bezpłatnie. Bilet wstępu do ogrodu (tylko) – 5 €. Aktualne godziny otwarcia znajdziesz na http://www.palazzoparisio.com.

Pałac (Palazzo) Parisio, Naxxar, Malta Sala balowa w Pałac (Palazzo) Parisio, Naxxar, Malta ogrod w palacu palazzo parisio and gardens naxxar malta atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc wyspa zabytki ciekawe miejsca lista przewodnik

14. Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów (The Malta Classic Car Collection) 

Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów to muzeum stworzone przez miłośników motoryzacji, którzy szczególnie pokochali klasyczne samochody. Każdy z modeli został gruntownie odnowiony i wygląda, jakby dopiero co wyjechał z linii produkcyjnej. Na powierzchni 3000 metrów kwadratowych można cofnąć się w czasie do okresu złotej ery motoryzacji. Stal i chrom klasycznych samochodów uzupełniają artefakty z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Całość doskonale oddaje klimat tamtych lat i robi wrażenie nie tylko na pasjonatach czterech kółek.

The Malta Classic Car Collection Tourists Street, Qawra. Bilety: dorośli – 10 €, dzieci – 4,5 €. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9:00 – 16:30, soboty i święta: 9:00 – 13:o0, niedziela – zamknięte.

Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów (The Malta Classic Car Collection), Malta Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów (The Malta Classic Car Collection), Malta

15. Festa (fiesta) na Malcie

Lubisz poznawać tradycje odwiedzanym miejsc? W takim razie koniecznie wybierz się na festę, czyli odpust z okazji święta patrona parafii. Są to jedne z najhuczniej obchodzonych uroczystości w miastach i wioskach maltańskich. Przygotowania do święta zaczynają się tydzień wcześniej, od odświętnego udekorowania ulic i domów. Nad każdą ulicą wieszane są ogromne, wyszywane proporce z wizerunkami świętych, a jakby tego było mało, na ulicach pojawiają się ich figury. Całość dekoracji uzupełniają olbrzymie, kilkumetrowe flagi oraz długie sznury białych i żółtych żarówek.

Centralnym punktem maltańskich fest są procesje z potężnym wizerunkiem patrona na czele, występy zespołów, orkiestr, bicie dzwonów i pokazy sztucznych ogni.

Świętowanie połączone z zabawami i ucztowaniem trwa zazwyczaj 3 dni. Uczestniczą w nim wszyscy mieszkańcy i tłumy turystów. Najwięcej fest organizowanych jest w okresie od maja do września. Co je łączy? Poczucie wspólnoty i dumy z tego, że jest się Maltańczykiem.

Festa, Malta Procesja, Festa, Malta

To tylko 15 miejsc, które warto zobaczyć na Malcie. Czy któraś z atrakcji zachęciła Cię do wizyty, a może uważasz, że coś należy dopisać? Czekam na komentarze.

Malta atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć,

– informacje praktyczne

Malta – mapa atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

The Malta Pass – sposób na tańsze zwiedzenie Malty

Osoby, które podczas pobytu na Malcie planują dużo zobaczyć, powinny zastanowić się nad kupnem karty The Malta Pass. Umożliwia ona darmowy wstęp do ponad 40 atrakcji oraz jednodniowe korzystanie z transportu autobusami „Sightseeing Bus”. Kartę można kupić na 1, 2 lub 3 dni, a szczegóły można znaleźć na stronie http://maltapass.com.mt/en/home.htm.

Malta bilety lotnicze

Malta bilety lotnicze 

Na Maltę najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z jednego z polskich lotnisk. Bilety lotnicze w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Z lotniska do Valletty i innych miejscowości najtaniej można dojechać autobusem miejskim. Cena biletu w okresie zimowym (połowa października do połowy czerwca) – 1,50 €, w okresie letnim (połowa czerwca do połowy października) – 2 €, w nocy 3 €. Aktualny rozkład można znaleźć na stronie https://www.publictransport.com.mt/.

Wypożyczenie samochodu na Malcie

Wypożyczenie samochodu może być dobrym rozwiązaniem jeśli masz mało czasu, a chcesz na Malcie zobaczyć jak najwięcej. Pamiętaj jednak, że na Malcie panuje ruch lewostronnyBardzo dużo ofert wynajęcia samochodu znajdziesz TUTAJ.

Malta noclegi

Malta dysponuje dużą bazą noclegową, odpowiednią na każdą kieszeń. Już dziś zarezerwuj nocleg.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis z Malty? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

52 Comments

 1. Kalina says:

  Jak pogoda jest na Malcie w listopadzie ? warto w tym miesiącu wybrać się na zwiedzanie ? nie mam jeszcze bliżej określonego miejsca na Malcie .

 2. Irmina says:

  Chyba najbardziej na Malcie podobał mi się Pałac Parisio (nie licząc oczywiście natury). Zabawne, że wejście absolutnie nie zapowiada takiego bogactwa. Gdyby nie tabliczka, szukalibyśmy go w nieskończoność:D

 3. Oliwia says:

  Dzień dobry, co pan myśli o szukaniu noclegów na Malcie przez stronę airbnb.pl? Korzystał Pan może z tej strony?

 4. Stasia says:

  Panie Grzegorzu serdeczne dzięki za tak piękne opisy i zdjęcia z podróży. Dzięki Panu zwiedzam ciekawe miejscowości chociaż wirtualnie. Staram się jednego dnia zwiedzać pana oczami i umysłem inną miejscowość.

 5. Marzena says:

  Cześć 🙂
  Korzystałam z Twoich rad przy okazji podróży do Mediolanu, Bergamo, nad jezioro Como, Madrytu 🙂 Teraz czas na Maltę. Jedziemy w tą sobotę na tygodniową wycieczkę na Maltę. 3 dni mamy zagospodarowane przez przewodnika, natomiast kolejne 3 musimy sobie zorganizować we własnym zakresie. Wspaniały wpis o 15 atrakcjach na Malcie i plażach na pewno nam się przyda. Chcemy wypożyczyć samochód na 3 dni. Czytałam że ciężko się jeździ po Malcie, czy to prawda?? Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Ceny są śmieszne za wypożyczenie auta i na pewno byłoby wygodniej się poruszać niż komunikacją miejską.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Cześć! Na Malcie panuje ruch lewostronny, a styl jazdy ciut przypomina włoski. Największy ruch oczywiście panuje w okolicy Valletty, ale na całej wyspie można trafić na wąskie uliczki i ruch jednokierunkowy. To chyba wszystko, co rzuciło mi się w oczy. Nie miałem potrzeby wypożyczania samochodu, ale wiem, że dużo osób to robi szczególnie po sezonie, gdy ceny wynajmu są niskie. Życzę udanej wycieczki 🙂

   1. Marzena says:

    Cześć 🙂
    Przepraszam że dopiero odpisuję. Wycieczka się udała, wszystko było super. Wypożyczaliśmy samochód, jeździło się nieźle 🙂 Wzięliśmy automat żeby było łatwiej prowadzić. Włączyć się do ruchu na rondzie… o tak istne Włochy i to te południowe 😛
    Malta rzeczywiście jest piękna. Na klify pojechaliśmy o zachodzie słońca, wyszły cudowne fotki. Oczywiście korzystaliśmy z Twoich super rad co zobaczyć!
    Jedynie powrót mieliśmy utrudniony, bo zaczął się chaos z wirusem i wycieczkę przedłużono nam o kolejne 2 dni pobytu. Dobrze że była chociaż piękna pogoda… No i cóż kwarantanna nas nie ominęła. Tkwiliśmy 2 tygodnie w domu… 🙁
    Urlop 2020 mamy zaliczony. 🙂 W planach na ten rok mieliśmy jeszcze Pałangę na Litwie, Moskwę i Sardynię. (Wszędzie wpłacone zaliczki ), a zostanie już chyba Polska i to zapewne we wrześniu lub październiku.
    Pozdrawiam gorąco. Oby szybko nastąpił powrót podróżowania Tobie i wszystkim życzę 🙂

    1. Grzegorz Rybka says:

     Cześć!
     Cieszę się, że urlop się udał i to w ostatnim momencie 🙂 Miejmy nadzieję, że jak najwcześniej będziemy mogli ponownie podróżować za granicę. Pozdrawiam

    2. Dariusz says:

     Marzeno, gratuluję udanego wyjazdu!. Planujemy wyjazd na tydzień. Możesz podzielić się swoją trasą i praktycznymi wskazówkami. CO zwiedzić? Skąd wypożyczliście samochód? Dziękuję
     Pozdrawiam,
     Dariusz

 6. Emilia says:

  Witaj wybieram sie rodzinka na Maltę dzieci 8 i 11 lat ( maj na 7 dni),gdzie spac ?mam dylemat miedzy Sliemą (doskonała baza wypadowa )Czy polecaną przez wielu Mieliehą na drugim koncu wyspy??a moze Gozo <masz jakieś doświadczenia co do tych miejscowosci??zaznaczam ze nie jestesmy typami mocno plazującymi,lubimy zwiedzac,ale cisza i piasek na plazy ze wzgledu an dzieci mile widziany 🙂

  1. Grzegorz says:

   Podczas mojego pobytu nocowałem w dwóch miejscowościach. Sliemie na Malcie oraz w Marsalforn na Gozo. Jak sama napisałaś, Sliema ma doskonałem położenie i łatwo z niej wszędzie dojechać, dlatego ją wybrałem. Nie ma w niej niestety typowych plaż, są tylko kamieniste półki. W Mellieha byłem tylko na plażach, które mi się bardzo podobały. W Marsalforn jest malutka piaszczysta plaża i jest to dobre miejsce, aby odpocząć. Gozo jest o wiele bardziej spokojniejsze niż Malta, to dwa różne światy.

 7. TOMASZ says:

  Cześć jeśli możesz napisz jak wygląda sprawa z imigrantami.Czy jest ich dużo i czy z tego powodu jest mniej bezpiecznie? Pozdrawiam TM

 8. Weronika says:

  Super podane informacje, świetnie się czyta. Czy może jakiś namiar na dobrą, niedrogą wypożyczelnie samochodów?

   1. Grzegorz Rybka says:

    Dariuszu sprawdziłem link i działa. Po kliknięciu wybierz „Wynajem samochodów”, a następnie wpisz miejscowość oraz termin. Gdy to zrobisz, to pokażą Ci się dostępne modele oraz ich ceny.

 9. Agnieszka says:

  Witam, ciekawie napisane, na pewno skorzystamy ze wskazówek, wybieramy się pod koniec września, pozdrawiam

 10. Aleksa says:

  super blog, dziekuje za szczegolowe informacje, bardzo bardo dziekuje za linki do mediow na Malcie, lecimy rodzinnie na poczatku lipca. Bylam przerazona na poczatku, dzieki twoim informacjom juz czuje sie jakym znala Malte od zawsze… lecimy i napisze po powrocie , jesli moge, jakie wrazenia i co nas spotkalo.
  ps. W pdobnych klimatach ( jak opisales) jest Korfu… kto nie byl nich leci…. dla kazdego cos dobrego…
  z pozdrowienami

 11. podrozedomi says:

  Ja wybrałam się na Maltę na krótki wypad – 3 dni, niestety dwa były deszczowe, ale mimo to dużo udało nam się zwiedzić. Gozo najpiękniejsze! 🙂

 12. KeepMoving says:

  Super artykuł. Mega przydatne informacje i kompletne. Wzorowa dawka materiału. Właśnie planujemy rodzinną wyprawę po raz pierwszy na Maltę i z pewnością skorzystamy z Twoich instrukcji. Jeszcze raz dzięki 🙂

 13. Jadwiga says:

  Dziękuje bardzo za mnóstwo ciekawych i praktycznych wiadomości. Lecę za kilka dni na Maltę…bardzo wdzięczna lecę!

 14. Małgorzata says:

  Dziękuję za piękne opisy i praktyczne informacje. Dzięki takim poradom mogłam zwiedzić wiele nieznanych mi miejsc ze świadomością, że ktoś już ich dotknął swoim praktycznym spojrzeniem. Piszący podróżnicy są fajni. Lubią się dzielić 🙂

 15. Ania says:

  Dziękuję za tyle ciekawych i przydatnych informacji no i za przepiękne zdjęcia…
  Lecę niedługo sprawdzić 😉

 16. Dana says:

  Wpis bardzo przydatny, skorzystam bo
  wlasnie zaplanowalismy
  pobyt na Malcie w pazdzierniku.
  Dziekujemy za wszystkie informacje.

 17. Marta says:

  Mi się zawsze marzyło lazurowe oko zobaczyć… A ono wzięło i się zawaliło było. 🙁

  Ale jak widzę tam tyle cudów do zobaczenia, dlatego dalej to miejsce „must see”! Myślę, że i tak wszystkiego nie dało się opisać. 🙂

 18. Dagmara says:

  Jak oglądam te zdjęcia to aż mnie skręca, żeby tam pojechać! Zwłaszcza te klify! Świetny wpis, bardzo przydatny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *