Gdańsk na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Gdańsku? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Najpiękniejsza plaża. Ciekawe miejsca w Gdańsku i Trójmieście.
Gdańsk na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Gdańsku? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Najpiękniejsza plaża. Ciekawe miejsca w Gdańsku i Trójmieście.

Gdańsk – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku. Przewodnik

77
15 minutes, 6 seconds Read

Często za granicą jestem pytany, jakie miasta koniecznie należy zobaczyć, będąc w Polsce? Wtedy zawsze bez zastanowienia wymieniam Wrocław, Kraków, Toruń, Warszawę oraz Gdańsk. Na pytanie: dlaczego Gdańsk? odpowiadam, że należy do najstarszych polskich miast, o ponad tysiącletniej tradycji, z jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Gdańsk był świadkiem wydarzeń, które miały wpływ nie tylko na historię naszego kraju, ale i świata. Właśnie to miasto uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, także tu powstała Solidarność. Liczne zabytki, ciekawa historia oraz dogodne położenie nad Morzem Bałtyckim powodują, że nie tylko gdańszczanie uważają, że to najpiękniejsze i najciekawsze miasto w Polsce. Mówiąc o Gdańsku, zawsze dodaję, że należy spędzić w nim kilka dni, gdyż weekend to może być za mało. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku? Zapraszam na krótki przewodnik po najciekawszych atrakcjach.

Gdańsk najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć w Gdańsku?

1. Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Przechodząc przez Bramę Wyżynną, a następnie mijając Wieżę Więzienną oraz Katownię, wejdziesz na ulicę Długą, czyli najpopularniejszą z gdańskich ulic. Teraz wystarczy, że przejdziesz pod Bramą Złotą, by Twoim oczom ukazał się ciąg pięknych i barwnych kamienic. 90 metrów dalej, po prawej stronie znajduje się Dom Uphagena, czyli dawna siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena.

Obecnie jest to Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, z którego dowiesz się, jak mieszkali bogaci gdańszczanie pod koniec XVIII wieku. Zasługa w tym właściciela, któremu bardzo zależało na tym, żeby po jego śmierci niczego tutaj nie zmieniano. Zanim zmarł, ustanowił w testamencie specjalną fundację, aby zachować dom w niezmienionym stanie.

Wchodząc do wysokiej sieni z kantorkiem kupieckim po prawej stronie, zaczynasz poznawać nie tylko gust właściciela, ale również jego zainteresowania. Pieczołowicie odtworzone wnętrza obok wielkiego czerwonego salonu i jadalni kryją m.in. kameralne pokoje „owadów”, „kwiatów” oraz „ptaków”. Nazwy pochodzą od tematów pięknych malowideł na boazeriach, będących najcenniejszymi elementami, jakie przetrwały z dawnego wystroju.

Aktualne informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia Domu Uphagena znajdziesz na https://muzeumgdansk.pl.

dom uphagena gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni dom uphagena gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

dom uphagena gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

2. Fontanna Neptuna w Gdańsku

Gdańsk to istny raj dla fotografów. Gdyby jednak sprawdzić wszystkie aparaty fotograficzne i telefony, to okaże się, że w każdym znajduje się zdjęcie Fontanny Neptuna. Ten 650-kilogramowy posąg można uznać za najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska.

Fontanna została umiejscowiona w reprezentacyjnej części miasta i od 1633 roku stanowi źródło kolejnych legend. Najciekawsza jest chyba ta, która tłumaczy powstanie słynnej gdańskiej nalewki o nazwie Goldwasser. Według legendy, Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Uderzył trójzębem z wielką siłą w wodę i rozbił monety w drobne złote płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser.

fontanna neptuna gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni fontanna neptuna gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

3. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Ratusz Głównego Miasta jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą aż z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany, a efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla. Większość osób uwiecznia budynek na fotografiach, a niewielu zagląda do przepięknego środka, przez co jest to jeden z bardziej niedocenianych zabytków w Gdańsku.

Niegdysiejsza siedziba władz miejskich mieści Muzeum Gdańska, a galeria na wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Najbardziej okazałym wnętrzem ratusza jest Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną. Zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji i uważane jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Strop sali pokrywa 25 obrazów o wymowie symbolicznej, z „Apoteozą Gdańska” na czele, których autorem jest Izaak van den Blocke. Nie mniej ciekawa jest Sala Biała, będąca najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w ratuszu. Salę ozdabiają portrety królów polskich oraz wielki marmurowy kominek. W jej wnętrzu odbywały się sądy, audiencje królewskie, podpisano też większość międzynarodowych umów.

Wychodząc z ratusza, zwróć uwagę na niepoprawny herb miasta znajdujący się nad portalem. Tylko w tym miejscu dwa lwy podtrzymujące tarczę nie patrzą na siebie, ale jeden z nich ma łeb zwrócony w kierunku Złotej Bramy. Jest kilka legend tłumaczących „pomyłkę”. Jedna z nich mówi, że lew zwrócił wzrok w kierunku, z którego spodziewano się przybycia polskiego króla.

Więcej informacji o ratuszu w Gdańsku, w tym o cenach biletów oraz godzinach otwarcia znajdziesz na stronie https://muzeumgdansk.pl.

ratusz glownego miasta gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni ratusz glownego miasta gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni ratusz glownego miasta gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni ratusz glownego miasta gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

4. Droga Królewska w Gdańsku (ulica Długa i Długi Targ)

Coś w legendzie może być, gdyż właśnie od Złotej Bramy zaczyna się Droga Królewska. Nazwa została nadana ul. Długiej i jej przedłużeniu – Długiemu Targowi – w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta. Pierwszym uroczyście witanym królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.

Ulice zamieszkiwali najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy miasta, co widać po pięknych kamienicach, z których każda ma swoją ciekawą historię. Przy ulicy Długiej stoi dom Uphagena, u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu możesz zwiedzić Ratusz Głównego Miasta, a Fontanna Neptuna usytuowana została na Długim Targu, tuż obok wejścia do Dworu Artusa – najpiękniejszej gdańskiej kamienicy.

Właśnie tu znajduje się serce miasta Gdańsk, które należy odwiedzać wiele razy, by dojrzeć szczegóły budynków oraz poczuć jego urok w dzień i w nocy. Przechadzając się po Długim Targu, zwróć uwagę na ustawione tutaj termometr Fahrenheita i barometr, wzorowane na oryginale z 1752 roku. Gabriel Fahrenheit to jedna ze sławnych osób urodzonych w Gdańsku.

Drogę Królewską wieńczy Brama Zielona prowadząca na Długie Pobrzeże. Nazwa bramy pochodzi od dawnego koloru kolumn usytuowanego za nią mostu.

droga krolewska ulica dluga zlota brama gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
droga krolewska dlugi targ ratusz gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzie dwor artusa dlugi targ gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzie dlugi targ ratusz gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dziezielona brama droga krolewska dlugi targ ratusz gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

5. Brama Żuraw w Gdańsku

Gdyby spytać turystę z zagranicy, z czym kojarzy się mu Gdańsk, prawdopodobnie w pierwszej kolejności wymieni Żurawia. Jest on nie tylko jednym z symboli miasta, ale i Polski. Ten największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy zbudowano w latach 1442-1444. Spełniał on dwie funkcje – służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a jednocześnie był bramą miejską.

Wizyta w Żurawiu to świetna okazja, aby poczuć atmosferę dawnych portów. Klimatyczny środek, zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy, sporo informacji na temat historii Żurawia, Gdańska oraz handlu w tym mieście, do tego wszystkiego ciekawa panorama na Motławę. Tu trzeba wstąpić.

Z uwagi na prace remontowe Żuraw w Gdańsku jest zamknięty dla zwiedzających. Więcej informacji znajdziesz na https://www.nmm.pl/zuraw.

brama zuraw dlugie pobrzeze gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnikbrama zuraw gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni brama zuraw gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

6. Długie Pobrzeże w Gdańsku

Długie Pobrzeże to pełen kawiarni, pubów oraz restauracji deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Znajdziesz tu charakterystyczne dla architektury Gdańska bramy wodne, statki, którymi możesz ruszyć w rejs np. na Westerplatte, oraz najsłynniejszy Żuraw w Polsce.

Jeśli interesuje Cię tematyka marynistyczna, to wstąp do muzeum w Ośrodku Kultury Morskiej oraz zlokalizowanych na drugim brzegu Motławy Spichlerzy na Ołowiance. Na zwiedzających czekają m.in.: interaktywna wystawa dla dzieci „Ludzie-Statki-Porty”, wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne, historia nurkowania oraz obrazy marynistyczne.

Uzupełnieniem zwiedzania może być wizyta na masowcu o napędzie parowym – SS Sołdek – pierwszym statku zbudowanym całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.

dlugie pobrzeze zuraw gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni (5) dlugie pobrzeze zuraw gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni (5) spichlerze na olowiance gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni (3) dlugie pobrzeze soldek gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni (2)

7. Ulica Mariacka w Gdańsku

Klimatycznych miejsc w Gdańsku jest bardzo dużo i za taką można uznać ulicę Mariacką, prowadzącą od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Początków jej istnienia można doszukiwać się już w I poł. XIV wieku, a tym, co ją wyróżnia, są zachowane przedproża. Bogata dekoracja rzeźbiarska i snycerska, wąskie brukowane przejścia pomiędzy szeregiem domów – tak kiedyś wyglądał Gdańsk.

ulica mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni ulica mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

8. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegieł i wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Kamień węgielny położono w 1343 roku i budowla powstawała etapami przez 159 lat. Swoim rozmachem budzi niesamowite wrażenie, a wnętrze skrywa liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” oraz dzieła późniejszych epok. W kościele można zobaczyć także kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (1467-73), którego oryginał jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Szczególnie warto go zobaczyć w czasie pokazu, który zaczyna się codziennie o 11:55. Uzupełnieniem wizyty może być wejście na wieżę, z której rozpościera się szeroka panorama. Aby ją móc podziwiać, należy pokonać ponad 400 schodów i początkowo wąski, kręty korytarz.

Aktualne godziny zwiedzania Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz ceny biletów znajdziesz na stronie https://bazylikamariacka.gdansk.pl/informacja/.

bazylika mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni bazylika mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni zegar astronomiczny bazylika mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik widok panorana z wiezy bazylika mariacka gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik

9. Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Chociaż obecnie wielu historyków uważa, że druga wojna światowa rozpoczęła się od ataku bombowego na Wieluń, to symbolem wydarzenia są: ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Był to też jeden z powodów, dla którego w tym mieście powstało Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił. Więcej zdjęć oraz relację z wizyty znajdziesz na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Miejsce, które należy zwiedzić, będąc w Trójmieście.

Po wizycie w Muzeum warto odwiedzić Westerplatte, gdzie znajdują się: Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

Informację o biletach oraz godzinach otwarcia Muzeum II Wojny Światowej znajdziesz na końcu relacji z wizyty w muzeum. 

muzeum ii wojny swiatowej drugiej gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni muzeum ii wojny swiatowej drugiej gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni muzeum ii wojny swiatowej drugiej gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni muzeum ii wojny swiatowej drugiej gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

10. Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Największe na świecie targi bursztynu Amberif co roku przyciągają do miasta tysiące kupców z całego świata. Aby poznać historię bursztynu, sposoby jego obrabiania oraz zastosowanie, należy odwiedzić Muzeum Bursztynu. Zobaczysz w nim prehistoryczną faunę i florę zamkniętą w bursztynie, jak i niesamowite przedmioty wykonane z tego materiału. Ciekawe jest również miejsce, w którym znajduje się siedziba muzeum. To zabytkowy, zbudowany przez Krzyżaków w 1350 roku Wielki Młyn.

Aktualne informacje o cenach biletów oraz godzinach otwarcia Muzeum Bursztynu w Gdańsku znajdziesz na https://muzeumgdansk.pl

muzeum bursztynu gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

11. Europejskie Centrum Solidarności

Stocznia Gdańska stała się tłem jednych z najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej i europejskiej historii najnowszej. To właśnie tu wszystko się zaczęło: Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce. Chociaż od wydarzeń minęło już wiele lat, pamięć tamtych dni jest tu wciąż żywa i podtrzymywana przez funkcjonujące w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności.

Centrum poświęcone jest historii Solidarności oraz ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do wielu ważnych przemian. Efektowna bryła przypominająca stalowy statek bardzo dobrze pasuje do zabudowań i urządzeń stoczniowych. Równie dobrze wygląda budynek w środku. Połączenie rdzawej stali, szkła oraz roślinności nadaje mu wyjątkowy charakter.

Wystawa to dobrze przemyślana i szczegółowa opowieść o polskiej drodze ku demokracji. Obok ciekawych rekwizytów, w tym o znacznych gabarytach, jak suwnica czy milicyjna ciężarówka, ekspozycja naszpikowana jest multimediami. Najlepiej wypożyczyć audioprzewodnik i we własnym tempie zapoznawać się z kolejnymi pomieszczeniami wystawy. Najważniejszym eksponatem w ECS są tablice z 21 postulatami strajkowymi. Zostały one ogłoszone 17 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i są wpisane na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO – Pamięć Świata. Wizyta w ECS powinna być pozycją obowiązkową podczas zwiedzania Gdańska.

Informacje o aktualnych cenach biletów i godzinach otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności znajdziesz na https://www.ecs.gda.pl/zaplanuj_wizyte.

europejskie centrum solidarnosci gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni europejskie centrum solidarnosci gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni europejskie centrum solidarnosci gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni europejskie centrum solidarnosci gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

12. Molo w Gdańsku Brzeźnie

Może jeszcze tego nie wiesz, ale Gdańsk podobnie jak Sopot i Gdynia ma własne molo. Znajduje się ono w Brzeźnie, a jego historia sięga 1900 roku. W okresie międzywojennym 100-metrowe molo powiększono do 250 m, lecz nie dotrwało ono do lat współczesnych. Obecna konstrukcja powstała w latach 90. i ma długość ok. 130 m.

Podobnie jak w Gdyni wstęp na molo jest bezpłatny. Po obu stronach mola na strzeżonych plażach przygotowano dwa kąpieliska morskie z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Czysta woda, dobra infrastruktura, kilka restauracji i barów powoduje, że kąpielisko Molo Brzeźno już od kilku lat jest nagradzane Błękitną Flagą.

molo brzezno gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni molo brzezno gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

13. Plaża w Gdańsku

Chociaż większość osób myśli o Gdańsku przez pryzmat zabytków i muzeów, to Gdańsk ma również piękne plaże. Najpopularniejszą z nich jest położona na granicy z Sopotem plaża w Jelitkowie. Jest to jedna z najpiękniejszych, szerokich plaż na wybrzeżu. Charakteryzuje się drobnym, złocistym piaskiem, a wzdłuż niej biegnie ścieżka rowerowa oraz deptak.

Do popularnych plaż należy także położona za Westerplatte plaża na Stogach.

plaza jelitkowo gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni plaza jelitkowo gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

14. Archikatedra Oliwska

Poznawanie Gdańska nie byłoby pełne bez wizyty w Oliwie, przyłączonej do miasta 1926 roku. Przez wieki Oliwa była wsią klasztorną opactwa cystersów i właśnie z tym zakonem związane są najciekawsze atrakcje. Najsłynniejszą jest Archikatedra Oliwska, której początki sięgają 1186 roku, a obecny kształt pochodzi z drugiej połowy XIV wieku.

Archikatedra Oliwska o długości 107 metrów jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce, a do tego bogato zdobionym. 23 przeważnie barokowe i rokokowe ołtarze, XVII-wieczne obrazy, kaplice, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy, to tylko niektóre zabytki, które można podziwiać w jej wnętrzu. Najbardziej znanym zabytkiem są rokokowe organy ozdobione 25 figurkami aniołków grających na różnych instrumentach oraz składające się z 7876 piszczałek. Podniosła muzyka rozchodząca się po posiadającym znakomitą akustykę kościele, a dodatkowo figurki poruszające się podczas gry, tworzą niesamowity spektakl, na długo pozostający w pamięci. Dla wielu osób to najpiękniejszy kościół w Trójmieście i jeden z piękniejszych w Polsce.

Wstęp bezpłatny. Więcej na stronie https://www.archikatedraoliwa.pl.

archikatedra oliwska gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni archikatedra oliwska gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni archikatedra oliwska gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni archikatedra oliwska gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

15. Park Oliwski

Na ten sam czas, co początki opactwa, należy datować powstanie zlokalizowanego w jego bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oliwskiego. Spacer po alejkach parku, wśród zadbanych i fantazyjnie przystrzyżonych drzew, kolorowych krzewów oraz stawów, gdzie żyją kaczki i łabędzie, będzie świetnym pomysłem na zakończenie dnia pełnego wrażeń.

park oliwski oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni park oliwski oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

Oliwa kryje więcej ciekawych miejsc. Niecały kilometr od parku na szczycie Wzgórza Pachołek możesz wejść na Wieżę Widokową, skąd roztacza się szeroka panorama na Gdańsk oraz Sopot. Jeszcze bliżej znajdziesz Dom Zarazy, który był dawną główną bramą klasztoru oliwskiego i siedzibą klasztornego wójta. Oryginalna nazwa budynku to Dom Bramny, a nowa pojawiła się w 1709 roku. Wtedy w Gdańsku szalała zaraza i w budynku urządzono kwarantannę oraz kościół dla zarażonych. Niestety, wszyscy przebywający w środku zmarli. Zdjęcia z Domu Zarazy zobaczysz na końcu tekstu.

Powyżej opisałem 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Gdańsku, ale bez problemu mogłoby by ich być dwa razy tyle. Największe zoo w Polsce, budowle Starego Miasta, Góra Gradowa czy Wyspa Sobieszewska to kolejne miejsca, o których warto pamiętać. Co jeszcze warto dopisać do listy? Czekam na propozycje.

gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

Gdańsk – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć i zwiedzić, informacje praktyczne, przewodnik

Gdańsk – mapa atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku

Jak dojechać do Gdańska?

Gdańsk i Trójmiasto są dobrze skomunikowane z resztą kraju. Bez problemu można tutaj dojechać samochodem lub pociągiem. Można również przylecieć samolotem na lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i stamtąd dojechać komunikacją miejską do centrum. Przemieszczanie po Trójmieście jest bardzo łatwe, gdyż jest dobrze skomunikowane za pomocą kolejki SKM. Po miastach kursują również autobusy, tramwaje i trolejbusy.

Gdańsk noclegi

W Gdańsku bez problemu znajdziesz nocleg dostosowany do Twoich wymagań, gdyż oferta miejsc noclegowych jest bardzo bogata. Już dziś zarezerwuj nocleg w Gdańsku.Booking.com


Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Dom Zarazy (Dom Bramny) w Oliwie

dom zarazy bramny oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni dom zarazy bramny oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni dom zarazy bramny oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni dom zarazy bramny oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni dom zarazy bramny oliwa gdansk co warto zobaczyc zwiedzic najciekawsze atrakcje w gdansku zabytki ciekawe miejsca darmowe trojmiasto pomorskie na weekend przewodnik 15 w dzien dwa dni

Similar Posts

77 Comments

 1. Rowery miejsk says:

  W Gdańsku polecam ścieżki rowerowe ogólnie zwiedzanie Gdańska na rowerach. Można wynająć w Gdańsku i odstawić w Gdyni

 2. Mała says:

  Gdańsk to moja miłość! Blog prezentuje fascynujące zakamarki miasta, ukazując jego niezwykłe oblicze. Uwielbiam w nim spacerować, odkrywać nowe miejsca i czerpać z bogatej historii. Każda wizyta to pełne inspiracji doświadczenie. Dzięki za super artykuł i foteczki.

 3. Marek says:

  To doskonałe podsumowanie Gdańska jako fascynującego miejsca o bogatej historii i kulturze. Gdańsk faktycznie ma wiele do zaoferowania turystom, zarówno pod względem zabytków, jak i ciekawych wydarzeń historycznych.

 4. Daria says:

  Postępowałam zgodnie z zalecanymi pozycjami. Dzięki temu wiedziałam co zwiedzić. Pochwalę się również ze wykorzystałam wszystkie polecone miejsca. Bardzo dziękuje

 5. Alicja says:

  Wybieram się do Gdańska ze znajomymi w czerwcu. To już kolejna wizyta w tym mieście, ale teraz dzięki Twojemu opisowi postaram się zwiedzić prawie wszystkie atrakcje. Będziemy tam tydzień to chyba damy radę.
  Ciekawie opisane i zachęca do zwiedzania. Tym bardziej szacun, że nie jesteś z Gdańska.
  Dziękuję.

 6. Tomasz2143 says:

  Ciekawy przewodnik, dużo można się dowiedzieć ale wydaje mi się że warto byłoby dorzucić mapkę z trasą zwiedzania kolejnych punktów, nie mam na myśli samego oznaczenia tych miejsc na mapie ale linii łączącej te miejsca na mapie . Wystarczy aby sama mapka była w jpg wysokiej rozdzielczości. Pozdrawiam z Koszalina.

 7. Jarek says:

  Bardzo przydatny przewodnik. Dzięki niemu wiedzieliśmy gdzie udać się w pierwszej kolejności. Jednak jest jedno ALE… Informacja odnośnie wolnego wstępu do Muzeum Bursztyna jest błędna. Wolny wstęp do tego muzeum jest tylko w poniedziałki. Warto weryfikować informacje na stronie muzeum ponieważ Pani z obsługi mówiła nam, że bardzo często ludzie przychodzą w środę z myślą o wolnym wstępie, a wolny wstęp od dłuższego czasu jest tylko w poniedziałek więc odchodzą zawiedzeni.

 8. Gajdek says:

  Absolutnie zgadzam się ze wszystkimi miejscami. Co więcej większość z nich nadaje się świetnie na romantyczne spacery przy okazji Walentynek ale oczywiście nie tylko 🙂

 9. Ryszard says:

  Jest takie urocze miejsce na jednej z fotografii. Biały szachulcowy dom na wyspie? na rozwidleniu kanałów? Gdzie to się znajduje?

 10. Cute.kitty says:

  Wyjeżdżam do Gdańska pierwszy raz w przyszłym miesiącu. Mam za zadanie zrobić plan, a dzięki twojemu artykułowi, pójdzie mi to jak bułka z masłem. Tyle różnych informacji w jednym miejscu! Bardzo dziękuję!

 11. Anna KZ says:

  Gdzie najlepiej zaparkować auto, żeby nie było drogo i niedaleko do centrum.
  Wybieramy się z mężem i naszymi dwoma synami.
  Gdzie można dobrze i niedrogo zjeść, albo wziąć na wynos?
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Nie pomogę w kwestii parkingu, gdyż zawsze do Gdańska dojeżdżam pociągiem. W kwestii restauracji również nie pomogę, gdyż przez pandemię dużo mogło się zmienić.

 12. JourneyChasers says:

  Gdańsk to moje ulubione miasto w Polsce! Mam nadzieję, że uda się je odwiedzić w te wakacje 🙂

 13. Jonny Blair says:

  Dzień dobry. Nice website and great information on Gdańsk, one of my favourite cities in the world. Best wishes. Jonny

 14. Adam says:

  Notuję i zwiedzam! Gdańsk i ogólnie Trójmiasto jest często na mapie moich wyjazdów po kraju. Taka praca. Część oczywiście znam, ale zawsze można i warto dodać trochę koloru do pobytu i poznać coś nowego. Dzięki za wskazówki 🙂

 15. Raczejtrampki says:

  Jedziemy w ten weekend do Gdańska. Najbardziej jestem ciekawa muzeum II Wojny Światowej i Centrum Solidarności. Byłam w Gdańsku kilka razy, ale na ogół tylko na koncertach i nie starczyło czasu na zwiedzenie.

 16. Dorota says:

  Gdańsk jest jednym z piękniejszych miast w Polsce według mnie 🙂 ulica Długa i Długi Targ, spacer nad Motławą są niesamowicie klimatyczne. Osobiście zachwyciło mnie też Europejskie Centrum Solidarności – świetne przygotowana i przemyślana wystawa. Polecam każdemu 🙂

 17. Anna says:

  Wow! Co za zdjęcia!
  Tyle razy byłam w Gdańsku, a większości miejsc nie widziałam. Przy następnej okazji koniecznie muszę zwiedzić Westerplatte i Muzeum Bursztyna-nawet o nim nie wiedziałam. Pozdrawiam:)

 18. Clem says:

  Ik kom binnen 2 weken naar Gdansk om er enkele dagen rond te dwalen. Ik zal zeker enkele van de aangeboden tips bezoeken. Dank voor deze kennismaking met Gdansk!

 19. Karolina says:

  Bardzo mi milo ze komentujacym podoba sie Gdansk. Musze przyznac jako Gdanszczanka ze nie bylam we wszystkich wymienionych w tekscie miejscach a o Domu Zarazy nawet nie slyszalam! Nie bylam tez na Soldku, w Zurawiu, Domu Uphagena, Dworze Artusa, na Pacholku. Czas to nadrobic i zaczac odwiedzac muzea mojego miasta.

  1. Tomek says:

   Ja jestem zdania, że Polacy nie doceniają miast w którym mieszkają. Sam tak miałem. Po powrocie zza granicy za każdym odkrywam trochę inny rodzinny Wrocław, kochaną lubelszczyznę czy ulubiony nad morzem Gdańsk.

   1. Grzegorz says:

    Zgadzam się, nie doceniamy tego co mamy za miedzą, a czasem nawet bliżej, dlatego od czasu do czasu staram się to przybliżyć 🙂

 20. Ola says:

  Wybieram się pierwszy raz do Gdańska na wakacjach i widzę, że muszę wiele miejsc zobaczyć, jest pięknym miastem:)

 21. Morrigan says:

  Dla osób zainteresowanych również sztuką od siebie dodam jeszcze Muzeum Narodowe z tematyczną wystawą malarstwa dawnego i drzeworytów. Gdzie indziej można zobaczyć ,,Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga ^^

   1. Zbigniew says:

    „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest w Muzeum przy ulicy Toruńskiej. Obecnie, z powodu remontu jest zamknięte do 20 grudnia 2019

 22. Szekspir says:

  Polecam zwiedzenie Teatru Szekspirowskiego z odkrywanym dachem i obejrzenie spektaklu w tym teatrze. Wygląd i klimat miejsca niepowtarzalny. Nie będziecie zawiedzeni.

 23. Agata says:

  Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa – bezpłatne zwiedzanie w poniedziałki jest możliwe od maja, poza sezonem w te dni muzea są nieczynne, wtorki jak najbardziej zwiedzanie za free 🙂

  Skorzystaliśmy ze wskazówek w artykule, bardzo ułatwiły kolejne odkrywanie tego wspaniałego miasta. Dziękuję 🙂

 24. Kasia says:

  W te wakacje po raz pierwszy byłam w Gdańsku i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Nie zdawałam sobie sprawy, że mamy u siebie takie perełki. Niestety nie udało mi się zwiedzić wszystkich opisanych przez Ciebie miejsc, ale okazja ku temu zapewne jeszcze się natrafi:)

     1. Iwona K-M says:

      Twierdza Wisłoujscie-zabytek jedyny na skalę Europejską. Chyba wraz z fortyfikacjami na górze Gradowej najpiękniejsze miejsce jak dla mnie. Jest w pobliżu Westerplatte. Budynek Politechniki Gdanskiej i sama ulica Jaśkowa jak i Polanki również bardzo klimatyczne. A tak bardziej współcześnie to na gdańskiej Zaspie warto zobaczyć murale na szczytach bloków lub najdłuższy blok w Europie” falowiec” na ul. Obrońców Wybrzeża ( gdansk Przymorze sąsiaduje z Zaspa i jest w pobliżu mola w Brzeźmie). To tak bardziej z perspektywy mieszkańca;)

 25. Jess says:

  Ale fajnie to wszystko zebrałeś! Uwielbiam powroty do Gdanska, dorzuciłabym tu Stocznie i jej industralne klimaty szczególnie na nocne wyjścia! pozdrawiam ciepło!

   1. Parvati Design says:

    Warto, pięknie podświetlone żurawie robią wrażenie 🙂 Żuraw M3, który stoi w stoczni Cesarskiej stał się punktem widokowym, trzeba tylko sprawdzać terminy wejść i kupić bilet.

 26. Martynosia says:

  Gdańsk to chyba moje ulubione polskie miasto. Ostatnio byłam dwa lata temu i żałuję ze ominęłam muzeum bursztynu 🙁 z tego co widzę to piękne jest! 😉

 27. AnnRK says:

  Byłam w Gdańsku kilka razy, ale zawsze tylko na chwilę. Muszę się w końcu wybrać na porządne zwiedzanie. Chciałabym np. zajrzeć do Muzeum Bursztynu.

   1. Gosia says:

    Po wielu latach wyruszam na zwiedzanie na koniec kwietnia 🙂 i już cieszę się. Bardzo przydatny wpis, który usystematyzował plan „biegania” po atrakcjach 🙂

    1. Grzegorz says:

     Przygotowałem ten wpis w taki sposób, by nie biegać po atrakcjach, ale spokojnie przejść po mieście i nic nie pominąć. Życzę udanego zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *