Valletta atrakcje i zwiedzanie. Top 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie? Stolica Malty. Zabytki. Noclegi. Bilety. Mapa. Ceny
Valletta atrakcje i zwiedzanie. Top 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie? Stolica Malty. Zabytki. Noclegi. Bilety. Mapa. Ceny

Valletta – 10 atrakcji, które należy zobaczyć i zwiedzić w Valletcie. Stolica Malty

12
13 minutes, 36 seconds Read

Valletta to stolica Malty i zarazem najmniejsza stolica Unii Europejskiej. Valletta to także  najbardziej nasłonecznione miasto w Europie, w którym na powierzchni 55 hektarów czeka na ciebie 310 zabytków. Czyni ją to jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów zabytkowych na świecie. Był to też powód, dla którego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Valletta to stolica mniej znana niż Paryż, Londyn czy Madryt, warta jest jednak zwiedzenia. Lubisz słońce, zabytki lub doznania kulturalne? To koniecznie musisz tutaj przyjechać! Mieszkańcom oraz turystom oferuje ona szereg wydarzeń kulturalnych, a w 2018 roku została wybrana Europejską Stolicą Kultury. Przekraczając bramę miejską (Valletta City Gate), wkraczasz do miasta wyglądającego jak muzeum na wolnym powietrzu. Od czego w takim razie należałoby rozpocząć zwiedzanie oraz czego nie można pominąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej

Valletta atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie? 

1. Pałac Wielkiego Mistrza (Grandmaster’s Palace) w Valletcie

Historia Valletty nie jest długa (kamień węgielny został położony dopiero w 1566 roku), lecz ściśle związana z Zakonem Rycerzy Maltańskich. To oni wybrali półwysep Sciberras usytuowany pomiędzy dwoma zatokami Grand Harbour i Marsamxett na miejsce, w którym powstanie miasto obronne. Założycielem był wielki mistrz Jean Parisot de la Valette, na którego cześć nazwano miasto.

Z tego też okresu pochodzi jeden z najstarszych budynków, Pałac Wielkiego Mistrza. W Valletcie fasady budynków nie mówią, co kryje się w środku, czego dobrym przykładem jest pałac. Wchodząc do środka, trafia się na duży dziedziniec, z którego korytarzami dochodzi się do zabytkowych komnat. Wewnątrz przez cały czas ma się uczucie, że zaraz zza rogu wyjdzie rycerz lub że zbroje ożyją i zaczną się poruszać.

Pałac Wielkiego Mistrza, Grandmaster’s Palace Valletta Malta Pałac Wielkiego Mistrza, Grandmaster’s Palace Valletta Malta

Pałac Wielkiego Mistrza, Grandmaster’s Palace Valletta Malta Pałac Wielkiego Mistrza, Grandmaster’s Palace Valletta Malta

Miejscem w pałacu, którego nie można ominąć, jest bogato wyposażona zbrojownia. Nawet na osobach nielubiących militariów robi wrażenie. Zbroje rycerskie, elementy wyposażenia wielkich mistrzów, w tym zbroje koni, unikatowe wspaniale zachowane pierwsze egzemplarze broni białej. To i jeszcze więcej można tutaj zobaczyć. W zbrojowni wyobraźnia pracuje cały czas. Czyż wizja hełmu, który waży 2,5 lub nawet 10 kg nie zastanawia, ile musiały ważyć pozostałe elementy zbroi i jak musiał się czuć rycerz, który był w to ubrany?

Pałac Wielkiego Mistrza zbrojownia, Grandmaster’s Palace Valletta Malta Pałac Wielkiego Mistrza zbrojownia, Grandmaster’s Palace Valletta Malta

2. Konkatedra świętego Jana (St John’s Co-Cathedral) w Valletcie

W opinii wielu osób najważniejszą atrakcją miasta jest wybudowany w latach 1573-77 kościół zakonu joannitów (jedna z nazw Zakonu Maltańskiego) pod wezwaniem św. Jana, przemianowany później na konkatedrę. Architektem budowli był architekt militarny stąd surowy wygląd fasady i z zewnątrz nie robi ona wrażenia. Środek natomiast dosłownie zapiera dech w piersi. Skrywa barokowy przepych oraz niezliczoną ilość ornamentów i dzieł sztuki.

Konkatedra świętego Jana, St John’s Co-Cathedral Valletta Malta Konkatedra świętego Jana, St John’s Co-Cathedral Valletta Malta Konkatedra świętego Jana, St John’s Co-Cathedral Valletta Malta

Bardzo wyjątkowa jest podłoga w całości pokryta 375 pięknie inkrustowanymi marmurowymi płytami nagrobnymi. Tym co przyciąga turystów do katedry, jest również najsłynniejszy maltański obraz. To realistyczne dzieło Michelangelo Merisi da Caravaggio – „Ścięcie Jana Chrzciciela”, które można zobaczyć w oratorium. Pochodzi ono z okresu, gdy malarz oskarżony o zabójstwo ukrywał się na Malcie. To trzeba zobaczyć!

3. Wyższe Ogrody Barrakka (Upper Barrakka Gardens). Zwiedzanie Valletty

Valletta jako miasto obronne ma mało zieleni, dlatego trzy niewielkie ogrody cieszą się dużą popularnością. Najpiękniejsze z nich są Wyższe Ogrody Barrakka zlokalizowane po lewej stronie od głównej bramy. Znajdziesz w nich kolorowe kwiaty, krzewy, ławeczki w cieniu drzew gdzie można przysiąść i poczytać lub np. napić się kawy. To idealne miejsce, aby odpocząć po trudach zwiedzania oraz schronić się przed słońcem.

Wyższe Ogrody Barrakka Upper Barrakka Gardens Valletta Malta

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Wyższe Ogrody Barrakka Upper Barrakka Gardens Valletta Malta

Tym, czego z pewnością nie zapomnisz, będąc w ogrodach, są oszałamiające widoki na morze, zatokę Grand Harbour oraz usytuowane naprzeciw Valletty miasta.

Valletta Malta Grand Harbour Malta Grand Harbour

Ogrody warto odwiedzić również w nocy, by bajowy obraz tysięcy świateł na tle czarnego nieba i zatoki na zawsze pozostał w pamięci. Bez wątpienia nigdzie w Valletcie nie znajdziesz takich widoków jak z Wyższych Ogrodów Barrakka.

Malta Grand Harbour by night nocą Malta Grand Harbour by night nocą

4. Bateria Armatnia (Saluting Battery) w Valletcie

Czy za pomocą wystrzału armatniego można sprawdzić, czy zegarek dobrze chodzi? W Valletcie jest to możliwe i to nawet dwa razy dziennie o 12:00 i 16:00.

Przywiązanie do tradycji na Malcie jest dobrze widoczne. Jednym z jej elementów jest salut armatni, który można zobaczyć z fortu św. Pawła i św. Piotra, usytuowanego tuż poniżej Wyższych Ogrodów Barrakka. Od 1800 do 1924 roku w taki właśnie sposób ogłaszano publicznie, która jest godzina. Jednak sama historia związana z wystrzałami armatnimi jest dużo dłuższa.

Saluting battery Valletta Malta Bateria armatnia

Ceremonia jest pozostałością brytyjskiej obecności na Malcie. Rozpoczyna się 15 minut wcześniej od paradnej musztry żołnierza w brytyjskim stroju kolonialnym. Następnie ładuje on dwa działa, w tym jedno rezerwowe w przypadku, gdyby pierwsze zawiodło i oczekuje na nadejście równej godziny. Gdy to następuje, pociąga za sznurek. Z lufy bucha ogień i dym, a na odległość wielu kilometrów niesie się huk wystrzału.

Saluting battery Valletta Malta Bateria armatnia

5. Pałac Casa Rocca Piccola

Do rzadkości należy zwiedzanie muzeum, które naprawdę jest domem mieszkalnym. Tak jest w przypadku pałacu Casa Rocca Piccola. Został on wybudowany pod koniec XVI wieku przez przodka obecnego właściciela, który jest jego dziewiątym pokoleniem. Wchodząc tu poczujesz się jak gość, który ma możliwość poznania historii rodzinny. Od początku dziejów zakonu Rycerzy Maltańskich, przez okres II wojny światowej do współczesności.

Na początku zwiedzania dowiesz się, że pałac jest zamieszkały i w każdej chwili możesz spotkać właściciela, dziewiątego Markiza de Piro. Chodząc po zabytkowych wnętrzach, czuje się, że dom żyje. Stare zdjęcia, bibeloty, obrazy, rzeźby i elementy sztuki użytkowej nadają pałacowi tajemniczości. Obszerna jadalnia, w której stół nakryto piękną zastawą kusi, by usiąść i poczekać, aż rozpocznie się uczta.

Pałac Casa Rocca Piccola Valletta Malta Pałac Casa Rocca Piccola Valletta Malta Pałac Casa Rocca Piccola Valletta Malta

Oprócz wnętrz interesujące są podziemia, które w trakcie nalotów stanowiły naturalny schron. Piękny jest również ogród wewnętrzny z żywą papugą chętnie zaczepiającą przechodzących turystów. Jeśli chcesz poznać życie maltańskiej arystokracji wczoraj i dziś, to nie ma lepszego miejsca niż ten pałac.

Pałac Casa Rocca Piccola Valletta Malta

6. Narodowe Muzeum Archeologiczne (National Museum of Archeology)

Historia wyspy sięga kilku tysięcy lat i wciąż kryje wiele tajemnic. Aby je zgłębić, należy udać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego usytuowanego w zabytkowym budynku Gospody de Provence (Albergue de Provence).

To tu zobaczysz słynną „Maltańską Wenus”, malutką figurkę kobiety o bujnych biodrach i dużych piersiach. Ciekawych artefaktów jest dużo więcej. Jak choćby kilkunastocentymetrowa terakotowa rzeźba zwana „Śpiącą Boginią”, czy maska teatralna z czasów rzymskich.

Maltańska wenus muzeum archeologiczne Valletta Malta Śpiąca bogini muzeum archeologiczne Valletta Malta maska rzymska muzeum archeologiczne Valletta Malta

Wystawy są rozmieszczone na kilku piętrach i rozłożone zależnie od okresu, z jakiego pochodzą eksponaty. Pomimo że zbiory nie są specjalnie imponujące, warto tu zajrzeć, by odbyć podróż w czasie.

7. Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris (Lascaris War Rooms)

Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris to miejsce, gdzie można poczuć jakby II Wojna Światowa wciąż trwała. We wnętrzu skalnego bastionu znajduje się kilkanaście pomieszczeń, które tworzyły centrum obrony powietrznej Malty, a później były miejscem, gdzie planowano inwazję na Sycylię. Wewnątrz zachowało się wiele elementów z tamtego okresu jak mapy lokalizacyjne czy elementy wyposażenia.

Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris Lascaris War Rooms Valletta Malta Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris Lascaris War Rooms Valletta Malta

Tym, co jednak najbardziej wpływa na odbiór tego miejsca, są przewodnicy pasjonaci. W bardzo ciekawy sposób łączą anegdoty z opowiadaniem o wojnie z punktu widzenia Maltańczyków. Podczas zwiedzania można się dowiedzieć o wyjątkowym poświęceniu pilotów, jak wyglądało zarządzanie lotami z podziemia czy o wielkiej kłótni wśród aliantów. Jeśli powiesz, że jesteś z Polski, to może ponadto usłyszysz o generale Andersie lub polskich okrętach podwodnych broniących wybrzeży Malty.

8. Doświadczyć Malty (The Malta Experience)

The Malta Experience” jest miejscem, od którego należałoby rozpocząć zwiedzanie nie tylko Valletty, ale całej Malty. Siadając w dużej klimatyzowanej sali i zakładając słuchawki (wśród kilkunastu języków jest język polski) masz okazję za pomocą filmu poznać historię oraz odbyć krótką, ale fascynującą podróż po Malcie. Wszystko podane jest w bardzo ciekawy sposób i zawiera mnóstwo interesujących informacji. Wizyta w „The Malta Experience” umożliwia dogłębne poznanie i zrozumienie historii Malty oraz zorientowanie się, jakie atrakcje chciałbyś zobaczyć.

Marsaskala Malta co zwiedzić, zobaczyć, atrakcje, must do

9. Rejs po zatoce Grand Harbour w Valletcie

Wizyta w Valletcie nie byłaby kompletna bez zobaczenia jej od strony morza. Rejs umożliwia w pełni ocenić jej wielkość i stabilność budowli. To stąd jej monumentalna zabudowa wygląda najpiękniej. Taka podróż daje również możliwość wykonania zdjęć jak z pocztówki.

Valletta Malta rejs cruise Valletta Malta rejs cruise Valletta Malta rejs cruise Valletta Malta rejs cruise

Z dostępnych rejsów najciekawszy jest ten po zatoce Grand Harbour. Ma on swój początek w Sliemie i oprócz Valletty będziesz miał okazję zobaczyć nabrzeża i zabudowania miast usytuowanych po drugiej stronie zatoki. Podczas rejsu uzyskasz informacje o mijanych miastach i budowlach, co dodatkowo uatrakcyjni wycieczkę.

Grand Harbour Malta

10. Nabrzeże Valletty (Valletta Waterfront). Zwiedzanie Valletty

Odnosi się wrażenie, że wieczorem życie w Valletcie zamiera. Gdzie w takim razie można zjeść romantyczną kolację lub napić się wina? Najodpowiedniejszym miejscem jest zabytkowe nabrzeże Valletty (Valletta Waterfront). Jachty, wycieczkowce, ładnie podświetlone budynki oraz klimatyczne knajpki i kafejki to atuty tego miejsca.

Nabrzeże Valletty Valletta Waterfront Malta Nabrzeże Valletty Valletta Waterfront Malta

Można tutaj dojść na piechotę lub skorzystać z windy (Barrakka Lift) usytuowanej tuż obok Wyższych Ogrodów Barrakka. Przejażdżka przeszkloną windą stanowi dodatkową atrakcję, a zarazem najszybszy sposób, by z poziomu ogrodów znaleźć się nad morzem.

Wieczorny spacer po nabrzeżu to romantyczny i wyjątkowy sposób, w jaki można zakończyć zwiedzanie pięknej stolicy Malty.

Na koniec mam do Ciebie pytanie. Czy po tym co przeczytałeś, uważasz, że Valletta jest warta odwiedzenia? Być może już tam byłeś i chciałbyś coś dodać do powyższej listy? Dziękuję za wszystkie opinie.

Zapraszam do lektury pozostałych tekstów z pięknej Malty:

Valletta atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie? – informacje praktyczne

 • Pałac Wielkiego Mistrza (Grandmaster’s Palace) i Zbrojownia (The Palace Armoury) Bilet normalny (18-59 lat) – 10 €, bilet ulgowy (młodzież 12-17 lat, seniorzy i studenci) – 7 €, bilet dla dzieci 6-11 lat – 5 €, dzieci poniżej 5 roku życia – wstęp wolny. W przypadku gdy sale pałacu są zamknięte, ceny biletów do zbrojowni wynoszą: bilet normalny (18-59 lat) – 6 €, bilet ulgowy (młodzież 12-17 lat, seniorzy i studenci) – 4,5 €, bilet dla dzieci 6-11 lat – 3 €, dzieci poniżej 5 roku życia – wstęp wolny.
  • Pałac można zwiedzać codziennie w godzinach: 10:00 – 16:30 (poniedziałek – piątek), 9:00 – 16:30 (sobota – niedziela). Ostatnie wejście — pół godziny przed zamknięciem.
  • Zbrojownię można zwiedzać codziennie w godzinach: 9:00 – 17:00. Ostatnie wejście — pół godziny przed zamknięciem.
 • Konkatedra świętego Jana (St. John’s Co-Cathedral) Bilet normalny – 10 €, bilet ulgowy (seniorzy, studenci) – 7,50 €, dzieci poniżej 12 roku życia w towarzystwie dorosłego – wstęp wolny. Konkatedrę można zwiedzać w godzinach: 9:30–16:30 (poniedziałek – piątek), 9:30–12:30 (sobota). W niedzielę i święta zamknięta. Ostatnie wejście — pół godziny przed zamknięciem.
 • Wyższe Ogrody Barrakka (Upper Barrakka Gardens) Wstęp wolny. Otwarte codziennie w godzinach: 7:00–22:00.
 • Bateria Armatnia (Saluting Battery) Wystrzał armatni odbywa się dwa razy dziennie o 12:00 i 16:00, a cała ceremonia rozpoczyna się 15 minut wcześniej. Przyjście wcześniejsze umożliwi zajęcie lepszego  miejsca. Do wyboru jest darmowe obserwowanie ceremonii z Wyższych Ogrodów Barrakka lub odpłatne z poziomu tarasu, na którym ustawione są armaty. W cenie biletu normalnego – 3 € i biletu ulgowego (dzieci do 16 roku życia) – 1 €, istnieje możliwość zwiedzenia niewielkiego muzeum z audio przewodnikiem oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia z żołnierzem (po ceremonii). Saluting Battery jest otwarte codziennie w godzinach 10:00-17:00. W godzinach 11:00, 12:10 i 15:00 odbywają się zwiedzanie z przewodnikiem.
 • Pałac Casa Rocca Piccola Bilet normalny – 9 €, bilet ulgowy (studenci) – 5 €, dzieci poniżej 14 roku życia – wstęp wolny. Pałac można zwiedzać z przewodnikiem w godzinach: 10:00–17:00 (poniedziałek – sobota). W niedzielę i święta zamknięty. Bilety kupuje się na równą godzinę. Ostatnie wejście o 16:00 godzinie.
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne (National Museum of Archeology) Bilet normalny (18-59 lat) – 5 €, bilet ulgowy (młodzież 12-17 lat, seniorzy i studenci) – 3,50 €, bilet dla dzieci 6-11 lat – 2,50 €, dzieci poniżej 5 roku życia – wstęp wolny. Muzeum można zwiedzać codziennie w godzinach: 9:00–17:00 (styczeń – luty), 9:00–18:00 (marzec – grudzień). Ostatnie wejście — pół godziny przed zamknięciem.
 • Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris (Lascaris War Rooms) Bilet normalny – 12 €, bilet ulgowy (seniorzy, studenci) – 10 €, bilet dla dzieci do 16 roku życia – 5 €, bilet rodzinny (dwoje dorosłych + trójka dzieci do 16 roku życia) – 25 €. Można zwiedzać codziennie w godzinach: 10:00–17:00. Ostatnie oprowadzanie rozpoczyna się o 16:15.
 • Doświadczyć Malty (The Malta Experience) + Wycieczka po szpitalu La Sacra Infermeria (La Sacra Infermeria Tour) Bilet normalny – 16 €, studenci – 11,50 €, bilet dla dzieci od 5 do 11 roku życia – 6 €, dzieci poniżej 5 roku życia – wstęp bezpłatny. W cenie biletu wycieczka po szpitalu La Sacra Infermeria. W tygodniu seanse rozpoczynają się o 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00. W weekendy i święta o 11:00, 12:00, 13:00, 14:00. W okresie od lipca do września w weekendy nie ma seansu o godzinie 14:00.
 • Rejs po zatoce Grand Harbour Statki odpływają z nabrzeża z Sliemie. By się tam dostać, można skorzystać z autobusu lub przy pomocy taksówki wodnej odpływającej z Valletty. Jest kilka firm oferujących rejsy, dlatego przed kupnem biletu należy sprawdzić, gdzie jest najlepsza oferta. Statki różnią się również wielkością. Z większych jest lepszy widok, mniejsze mogą dalej wpłynąć.

Vallatta (stolica Malty) mapa atrakcji i miejsc wartych zobaczenia

Poniższa mapa Valletty z zaznaczonymi atrakcjami ułatwi przemieszczanie się po mieście.

Valletta mapa malta atrakcje

The Malta Pass – sposób na tańsze zwiedzenie Valletty i Malty

Osoby, które podczas pobytu na Malcie planują dużo zobaczyć, powinny zastanowić się nad kupnem karty The Malta Pass. Umożliwia ona darmowy wstęp do ponad 40 atrakcji oraz jednodniowe korzystanie z transportu autobusami „Sightseeing Bus”. Kartę można kupić na 1,2 lub 3 dni, a szczegóły można znaleźć na stronie The Malta Pass http://maltapass.com.mt/en/home.htm.

Valletta bilety samolotowe

Na Maltę najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z jednego z sześciu lotnisk (Katowice, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Warszawa – Chopin). Bilety lotnicze w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Z lotniska do Valletty najtaniej można dojechać autobusem miejskim. Czas przejazdu to około 25 minut. Cena biletu w okresie zimowym (połowa października do połowy czerwca) – 1,50 €, w okresie letnim (połowa czerwca do połowy października) – 2 €, w nocy 3 €. Aktualny rozkład można znaleźć na stronie Malta Public Transport https://www.publictransport.com.mt.

Valletta noclegi

Valletta pod względem noclegów jest jednym z droższych miejsc na wyspie, można jednak znaleźć noclegi w przystępnych cenach. Dużo tańszym miejscem jest Sliema, z dobrym dojazdem do Valletty. Dodatkowo posiada ona szeroki wybór restauracji, sklepów i piękny widok na Vallettę. Poniższe linki pomogą w znalezieniu najlepszej oferty w Valletcie i Sliemie.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis z Valletty? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

12 Comments

 1. Ala says:

  Właśnie wróciłamz Malty,Valetta mnie zachwyciła,piękne uliczki i kamienice z balkonikami.Cudeńko.

 2. Maciek says:

  Dzięki za ciekawe opisy. Wspomniałeś o polskich statkach broniących Malty w czasie 2wś. Są one wymienione na drewnianych panelach koło ołtarza w kościele anglikańskim św. Pawła. Były cztery. Na panelu po prawej od ołtarza Dzik i Sokół. Na panelu po lewej Blyskawica i

 3. Paula says:

  Nigdy w zyciu nie widzialam artykułu o miescie, ktory spelnil by moje prawie wszystkie oczekiwania 🙂
  Co, gdzie, kiedy, ceny.. CUDOWNIE <3 Jedyne czego mi brakuje to, przykladowo w Wyzszych Ogrodach jest pare fajnych pomnikow.. Milo byloby jakby byly ich zdjecia i opis:)

  Jak tylko wrocimy z Malty to chetnie zobacze wiecej Twoich wpisow 🙂

  1. Grzegorz Rybka says:

   Paula zawsze piszę w taki sposób, jakbym pisał dla siebie, może dlatego wydają się one inne 🙂 Zawsze zostawiam coś do odkrycia dla czytelnika, gdyż jakbym opisał wszystko, to po co jechać? 😉 Pozdrawiam

 4. kejmaro says:

  Ten post uważam za bardzo przydatny osobom zwiedzającym Maltę – podobnie jak ten o plażach i pozostałe, wielkie dzięki, dobra robota!

 5. Ola says:

  Zarówno Valletta, jak i cała Malta jest warta zobaczenia. Byłam tam po raz pierwszy na przełomie stycznia/lutego, wróciłam zachwycona.

  Nie ukrywam, że wszystkie Twoje wpisy były bardzo pomocne w planowaniu tego wyjazdu 🙂

 6. M. M says:

  Chociaż na chwilę poczułam się lepiej- słońce, morze, piękne ogrody…. Żyć a nie umierać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *