Herceg Novi – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Herceg Novi. Przewodnik. Czarnogóra

15
13 minutes, 37 seconds Read

Herceg Novi to jeden z najpopularniejszych kurortów w Czarnogórze, chociaż w Polsce jest mało znany. Nazywany „miastem kwiatów”, dzięki swojemu położeniu charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem oraz bujną śródziemnomorską roślinnością. Ponad 200 dni słonecznych w ciągu roku, długie, ciepłe oraz suche lato i średnia temperatura powietrza w lecie powyżej 25 stopni Celsjusza przyciągają amatorów udanych wakacji. Ale Herceg Novi to nie tylko dobra pogoda czy najlepsze plaże w Zatoce Kotorskiej, to również atrakcje, dzięki którym wczasy stają się ciekawsze. Jakie miejsca warto zwiedzić? Co warto zrobić, będąc w Herceg Novi? Zapraszam do lektury krótkiego przewodnika.

Herceg Novi jest jednym z młodszych miast w Zatoce Kotorskiej. Jego historia zaczyna się w 1382 roku, kiedy to pierwszy bośniacki król Tvrtko I Kotromanić założył twierdzę z osadą pod nazwą Sveti Stefan. Był to ważny przystanek na trasie handlu solą. Obecną nazwę Herceg Novi nadał mu następca króla Tvrtko I i znaczy ona „nowy zamek”.

Pomimo krótkiej historii miasto ma burzliwą przeszłość. Przez ponad 200 lat (w latach 1482–1687) było w rękach Turków, a w międzyczasie przez krótki okres rządzili nim Hiszpanie. Herceg Novi było również częścią Republiki Weneckiej, Monarchii Habsburgów, zajmowały je wojska francuskie oraz rosyjskie. Po kongresie wiedeńskim stało się częścią Księstwa Dalmacji, Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, Królestwa Jugosławii, a od 2006 roku jest częścią Czarnogóry.

1. Twierdze w Herceg Novi (Španjola, Kanli kula, Forte Mare)

Pomimo swojej nazwy w Herceg Novi nie znajdziesz żadnego zamku, są za to ciekawe twierdze. Ich powstanie związane było z położeniem miasta, bezpośrednio u wejścia do Zatoki Kotorskiej i 7 km od otwartego morza.

Najwyżej położoną twierdzą jest Španjola, znajdująca się na wzgórzu ponad miastem. Jej twórcami byli Hiszpanie, którzy na 10 miesięcy w latach 1538–1539 przejęli władzę w Herceg Novi. Obecny kształt zawdzięcza jednak Turkom, którzy po zburzeniu hiszpańskiej cytadeli wznieśli w tym samym miejscu twierdzę. Forteca była wykorzystywana do czasów II wojny światowej, podczas której służyła jako więzienie.

Kwadratowa konstrukcja z czterema basztami jest dobrze widoczna przy wjeździe do miasta. Grube mury skrywają pozostałości budynków bez dachów, za to oplecionych pnączami i roślinnością, która powoli przejmuje panowanie na terenie twierdzy. To jedyna z trzech twierdz, do której nie trzeba kupować biletu wstępu. Jej dodatkowym atutem jest najrozleglejsza panorama na Bokę Kotorską.

spanjola fort twierdza herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora zatoka kotorska boka bay of kotor czarnogora montenegro crna gora

Nazwa twierdzy Kanli kula (Forte di terra) w języku tureckim oznacza „Krwawa wieża”, gdyż przez długie lata pełniła ona funkcję więzienia. Jej masywna sylwetka wyznacza północną granicę Starego Miasta, którego czerwone dachy m.in. można zobaczyć po wejściu do wnętrza. Środek przekształcono w amfiteatr, będący miejscem koncertów oraz przedstawień.

Twierdza Jaka kula częściej zwana Forte Mare jest mniejsza niż Kanli kula. Znajduje się tuż nad morzem, dlatego jest najłatwiej dostępna. Powstała ona za czasów króla Tvrtka I, lecz została gruntownie przebudowana przez Turków. Rozpościera się z niej piękna panorama na port, promenadę, pozostałe twierdze, miasto ukryte wśród zieleni oraz Zatokę Kotorską. Wstęp do twierdz Kanli kula oraz Forte Mare to wydatek po 2 euro. Każda z trzech twierdz jest warta zobaczenia.

kanli kula forte di terra amfiteatr fort twierdza herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora herceg novi wybrzeze zatoka morze atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora

2. Monastyr Savina

Monastyr Savina to prawosławny monaster Serbskiego Kościoła Prawosławnego, na który składają się trzy cerkwie, klasztor, skarbiec oraz cmentarz. Znajduje się on na szczycie wzgórza, 2 km od centrum Herceg Novi, w otoczeniu zieleni, ciszy i spokoju. Rozpościera się stąd piękny widok na Zatokę Kotorską, który uatrakcyjnia zapach drzew piniowych rosnących w pobliżu.

Centralne miejsce zajmują dwie cerkwie pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy. Przyjmuje się, że mniejsza z nich została wybudowana w 1030 roku, chociaż prawdopodobnie pochodzi z XV wieku. Wewnątrz niej znajdują się freski z różnych epok, a najstarsze pochodzą z połowy XV wieku. Łączą one malarstwo bizantyńskie z gotyckim i są typowe dla tej części Bałkanów.

Większa cerkiew została wybudowana pod koniec XVIII wieku i łączy style późnoromańskie z bizantyńskimi, a także z gotykiem oraz barokiem. Po wejściu do wnętrza pierwsze, co zwraca uwagę, to olbrzymi ikonostas o wysokości 10 m, z sześcioma rzędami ikon. Ciekawostką jest jeden z fresków z unikalnym portretem cara Piotra Wielkiego.

300 m dalej na wzniesieniu znajduje się Cerkiew św. Sawy. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała pomiędzy rokiem 1169 a 1236. Jej budowniczym miał być święty Sawa, będący najważniejszym świętym Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Obecną budowlę wzniesiono w XV wieku.

Uwaga: Tuż obok monastyru znajduje się jedyna winnica w Herceg Novi.

monastyr savina cerkiew herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic pogoda czarnogora crna gora monastyr savina cerkiew herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic pogoda czarnogora crna gora

3. Stare Miasto i wieża zegarowa w Herceg Novi

Stare Miasto w Herceg Novi ma podłużny kształt i rozciąga się pomiędzy twierdzami Kanli kula oraz Forte Mare. Najważniejszym placem jest plac Nikole Durkovića, zwany także placem Solnym. Otoczony jest malowniczymi budowlami, przed którymi ustawiono stoliki i krzesła zachęcające do skorzystania z ofert restauracji oraz kawiarni.

Większość zabytków Herceg Novi znajduje się na terenie starówki, w tym jeden z symboli miasta – wieża zegarowa (Tora). Została ona wzniesiona w 1667 roku na rozkaz sułtana Mahmuda i w przeszłości była główną bramą miejską. W niektóre dni w sezonie można wejść do jej środka oraz na dach, aby zobaczyć z bliska mechanizm zegara oraz widok, jaki się z niej rozpościera (wstęp: wolne datki).

wieza zegarowa clock tower herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora wieza zegarowa clock tower herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora

4. Plac Bellavista (Trg Herceg Stefana)

Kontynuując wędrówkę po Starym Mieście, dochodzi się do malutkiego placu zwanego Bellavista (Trg Herceg Stefana). W jego centralnym punkcie na początku XX wieku wzniesiono cerkiew św. Michała Archanioła (crkva sv. Arhandela Mihaila) łączącą styl bizantyjski z romańsko-gotyckim i islamskim. Jej wnętrze zdobi ładny marmurowy ikonostas z XX-wiecznymi ikonami.

Plac Bellavista jest centralnym placem Starego Miasta z klimatycznymi kafejkami i przyjemną atmosferą. Warto tu przysiąść, odpocząć i zrelaksować się przed dalszym zwiedzaniem. Z ciekawych budowli znajdujących się na Starym Mieście polecam zobaczenie dwóch kościołów katolickich: św. Hieronima i św. Leopolda Mandicia, który pochodził z Herceg Novi. Należy także wejść w boczne uliczki, przemierzać schody w górę i w dół, aby samemu docenić urok tego miejsca.

bellavista trg herceg stefana herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora herceg novi czarnogora montenegro crna gora

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

5. Promenada w Herceg Novi

Promenada w Herceg Novi ma kilka kilometrów długości i uważana jest za jedną z najładniejszych adriatyckich promenad. Łączy Igalo i Meljine, dwie miejscowości sąsiadujące z Herceg Novi. Promenada jest ulubionym miejscem turystów z uwagi na piękne widoki, bujną roślinność oraz wiele kawiarni i restauracji, w których można się zatrzymać oraz zrobić sobie przerwę. Można także usiąść na plaży lub porobić pamiątkowe zdjęcia z Boką Kotorską w tle.

promenada herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora

6. Plaże w Herceg Novi

25 km wybrzeża i 62 plaże, w tym najładniejsze nad Zatoką Kotorską, są głównymi powodami popularności Herceg Novi. Dzięki wyjątkowemu położeniu sezon kąpielowy trwa tutaj od maja do września, a temperatura wody waha się pomiędzy 22 a 26 stopniami Celsjusza. W Herceg Novi każdy może znaleźć plażę dla siebie. Dominują plaże nieduże, kameralne, często pokryte drobnymi kamykami, żwirem, piaskiem, ale także betonowe. To od Ciebie będzie zależało, którą wybierzesz. W podjęciu decyzji pomoże mój tekst o najpiękniejszych plażach w Herceg Novi.

plaze w herceg novi plaza czarnogora

7. Sporty wodne

Plaże w Herceg Novi to nie tylko miejsce, gdzie można zażyć kąpieli w krystalicznie czystej wodzie lub wystawić swoje ciało na promienie słoneczne. Spokojne wody Boki Kotorskiej idealnie nadają się do uprawiania sportów wodnych. W wielu miejscach w dobrej cenie wypożyczysz kajak. Warto także sprawdzić, jak długo zachowa się równowagę, zanim spadnie się z deski SUP do wody.

kayaking polwysep lustica herceg novi czarnogora montenegro (2)

8. Rejs po Zatoce Kotorskiej

Nie wszystkie atrakcje Herceg Novi dostępne są od strony lądu. Aby zobaczyć przykładowo wyspę Mamula czy też schron na łódź atomową będący reliktem Zimnej Wojny, należy popłynąć w rejs. Podczas niego ma się okazję zobaczyć surowe i piękne wybrzeże półwyspu Lustica, a także zanurzyć się w Błękitnej Grocie, będącej jedną z największych atrakcji Herceg Novi.

Jest kilka firm oferujących rejsy po zatoce. O tym, jak wygląda rejs kameralny, przeczytasz na Zatoka Kotorska – wycieczka łodzią i żeglowanie.

rejs po zatoce kotorskiej boce boka

9. Jedzenie w Herceg Novi

Aby dobrze poznać Herceg Novi, należy także poznać jego kuchnię. Znajdziesz tu olbrzymi wybór restauracji, fast foodów oraz kawiarni. Warto popróbować lokalnych dań, popić je czarnogórskim winem lub rakiją oraz rozsmakować się w deserach. Domowej roboty sery, suszona szynka, priganice maczane w miodzie, a także owoce morza, to tylko kilka specjałów lokalnej kuchni. Miałem okazję przetestować kilka restauracji, wśród których mogę polecić: Konoba Kantula, Nautilus, Feral oraz Tri Lipe. Namiary na nie znajdziesz na dołączonej na końcu mapie.

herceg novi gdzie zjesc jedzenie czarnogora

10. Muzeum Mirko Komnenovicza (Muzej Mirko Komnenović)

Tuż obok tunelu na promenadzie jest miejsce, o którym mało kto wie, a które chyba jeszcze mniej osób odwiedza. Muzeum Mirko Komnenovicza (Muzej Mirko Komnenović) to regionalne muzeum mieszczące się w XIX-wiecznym pałacyku otoczonym parkiem. Jego właścicielem był były burmistrz Herceg Novi, Mirko Komnenović, który w 1940 roku przekazał w testamencie budynek miastu, z przeznaczeniem na sierociniec.

W jego wnętrzach mieści się nieduże muzeum prezentujące historię Herceg Novi oraz regionu. Można w nim zobaczyć ludowe stroje, zbiór ikon czy przekonać się, jak wyglądało miasto w 1928 roku, kiedy to w miejscu promenady było torowisko i kursował pociąg Giro do Belgradu. Wstęp do muzeum kosztuje 3 euro. Nawet jeśli kogoś nie interesuje historia, a chce odpocząć od ludzi, to warto wstąpić do niedużego parku z licznymi okazami egzotycznych krzewów i drzew oraz piękną panoramą na port i Forte Mare.

muzeum mirko komnenovicza muzej Komnenovic herceg novi atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc zrobic czarnogora crna gora herceg novi port forte mare czarnogora panorama

11. Skok z paralotnią ze wzgórza Dizdarica

Dizdarica to nazwa wzgórza oddalonego od Herceg Novi o 16 km, które według francuskiego magazynu paralotniarskiego „Parapente Mag” jest najlepszym miejscem nad Adriatykiem do uprawiania paralotniarstwa.

900 m n.p.m. i piękna panorama na Bokę Kotorską gwarantują niezapomniane wrażenia. Można poczuć się jak ptak, który wznosi się, kołuje i czeka na wiatr w skrzydła. Olbrzymia przestrzeń, nieskrępowana wolność, tu urzeczywistnisz swoje sny z dzieciństwa o lataniu. 

herceg novi dizdarica paragliding paralotniarstwo czarnogora herceg novi dizdarica paragliding paralotniarstwo czarnogora

12. Wędrówka po górach 

Herceg Novi leży u podnóża góry Orlej, której najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1894 m n.p.m. Na amatorów pieszych wędrówek czeka 60 km dobrze oznakowanych szlaków o różnym poziomie trudności. Herceg Novi stanowi doskonałe miejsce, skąd można zdobywać okoliczne wzniesienia, gdyż niektóre z nich zaczynają się bezpośrednio w mieście. Wyruszając, należy być przygotowanym na spektakularne widoki, puste szlaki i kontakt z nieskazitelną przyrodą. Oprócz szlaków turystycznych można tu także znaleźć trasy rowerowe, ścieżki biegowe oraz park linowy VRBANJ Adventure Park.herceg novi trekking gorskie szlaki wedrowka czarnogora

13. Wioska Zlijebi (Žlijebi)

Jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas wędrówek, jest kamienna wioska Zlijebi (Žlijebi). Znajduje się ona na wysokości 700 m n.p.m., a wyróżnia ją wyjątkowa architektura. Całe domy są wykonane z płyt kamiennych, ręcznie wydobywanych i obrabianych, o wyjątkowo prostych krawędziach, dzięki czemu w tradycyjnej konstrukcji nie używano żadnego spoiwa. Przypominają one domki trulli w Alberobello w Apulli, mają jednak inny kształt.

W wiosce znajduje się także Taverna Sikimić, serwująca własnej roboty wędliny, sery, napoje i wino. Z informacji na ich stronie wynika, że obsługuje tylko grupy powyżej 8 osób. Będąc w wiosce, warto pokonać dodatkowe 500 metrów, aby dojść do kamiennego kościółka św. Mikołaja z rewelacyjnym widokiem na wybrzeże.

zlijebi herceg novi czarnogora kamienna wioskazlijebi kosciol sw mikolaja st. nikolas herceg novi czarnogora kamienna wioska

14. Zwiedzenie Zatoki Kotorskiej

Obowiązkowym punktem pobytu w Herceg Novi jest zwiedzenie Zatoki Kotorskiej. Warto co najmniej jeden dzień przeznaczyć na odkrywanie jej atrakcji. Piękny barokowy Perast, zachwycający Kotor czy nowoczesny Tivat, to tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć. Więcej na ich temat przeczytasz na – najciekawsze atrakcje Zatoki Kotorskiej.

zatoka kotorska boka bay of kotor czarnogora montenegro crna gora

15. Zwiedzenie Dubrownika

Herceg Novi ma doskonałe położenie. W ciągu niespełna godziny można z niego dojechać do Kotoru, najbliższego miasteczka w Bośni, czy do Dubrownika. Pomiędzy miastem a Dubrownikiem kursuje wiele autobusów. Z łatwością można samemu zorganizować wycieczkę do najbardziej znanego z chorwackich miast.

Dubrownik zwany jest „Perłą Adriatyku”. Przepiękne usytuowanie, olbrzymie mury, masa zabytków i atrakcji, wywołują zachwyt u zwiedzających. Miasto nierzadko służy za plan filmowy. Spacerując po nim, bez problemu można odnaleźć miejsca wykorzystane jako scenografia w „Grze o tron” czy w „Gwiezdnych Wojnach”. Więcj o Dubrowniku przeczytasz na 15 atrakcji, które warto zwiedzić w Dubrowniku.

dubrownik dubrovnik chorwacja croatia panorama widok

Czy warto przyjechać do Herceg Novi?

Mam nadzieję, że już wiesz, skąd wynika popularność Herceg Novi? Szereg ciekawych atrakcji, duża liczba zróżnicowanych plaż, korzystne położenie i bliskość Kotoru oraz Dubrownika sprawiają, że miasto oraz region są idealnym miejscem na wakacyjny wyjazd. Dodatkowo przyjeżdżając do Herceg Novi, można mieć to wszystko, co oferują bardziej znane miasta, ale w dużo niższej cenie.

Herceg Novi atrakcje – informacje praktyczne

Herceg Novi – mapa atrakcji, restauracji i miejsc, które warto zwiedzić oraz zobaczyć


Jak dojechać do Herceg Novi?

Herceg Novi położone jest w południowo-zachodniej części Czarnogóry, tuż przy granicy z Chorwacją. Najbliższe lotnisko znajduje się w Tival, na które w sezonie latają samoloty charterowe z Katowic, Poznania i Warszawy. Bardzo blisko znajduje się także lotnisko w Dubrowniku, gdzie można dolecieć z Warszawy samolotem LOT-u.

Najwięcej linii lotniczych lata z Polski na lotnisko w Podgoricy, choć niektóre tylko w sezonie. Tanie linie lotnicze wykonują loty z Katowic, Wrocławia i Warszawy. Do Podgoricy lata także LOT z Okęcia. Ceny biletów w dwie strony zaczynają się od 200 zł .

Herceg Novi jest dobrze skomunikowany z Tivat, Dubrownikiem oraz Podgoricą, więc bez problemu można tu dojechać autobusem ewentualnie wypożyczonym samochodem. Połączenia autobusowe można znaleźć poprzez stronę https://busticket4.me/EN.

Uwaga: Należy pamiętać, że kupując bilet online, w większości przypadków bilet musi być wydrukowany. Przy włożeniu bagażu do luku bagażowego bardzo często trzeba zapłacić dodatkowo 1 euro.

Noclegi w Herceg Novi

Herceg Novi posiada bogatą ofertę miejsc noclegowych. Osobom starszym oraz z dziećmi mogę polecić słynne uzdrowisko z Instytutem dr Simo Miloševića. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę http://igalospa.com. Osobom poszukującym luksusu polecam hotele: Lazure Hotel & Marina czy Boutique Hotel Casa del Mare. Więcej ofert na każdą kieszeń znajdziesz TUTAJ.Booking.com

Pobyt w Herceg Novi związany był z zaproszeniem, jakie otrzymałem od Organizacji Turystycznej w Herceg Novi https://www.hercegnovi.travel oraz Czarnogórskiej Narodowej Organizacji Turystycznej https://www.montenegro.travel.

Jeśli podobał Ci się mój tekst o atrakcjach w Herceg Novi, to dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

15 Comments

 1. AnnaM says:

  Cześć, wybieram się w maju do Czarnogóry. Wiesz może jak się dostać do Žlijebi? Da radę dojechać tam samochodem? Czy będzie miejsce, gdzie zaparkować?

  1. Grzegorz Rybka says:

   Cześć! Można tam dojechać samochodem, ale droga nie jest za dobra i jest wąska. Žlijebi jest malutkie, nie ma tam oficjalnych parkingów. Spróbuj zaparkować gdzieś na poboczu, ewentualnie koło kaplicy.

 2. Ula says:

  Dzień dobry.
  Jak to jest z tá kartą. Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych inforacji ani odnośnika. Czy w sezonie 2021 jest ona aktualna?
  Pozdrawiam

 3. pomyslynawyprawy.pl says:

  Ja w Czarnogórze czułam się przede wszystkim gościem, nie turystą.
  A najpiękniejsze wspomnienia mam z Jeziora Szkoderskiego – ale nie z okolic Virpazaru i wielkiej balii, tylko z północnych rubieży, z okolic wsi Karuc….

 4. Renata says:

  Jedna uwaga – mieliśmy wykupione wczasy 7-dniowe (zorganizowane przez biuro podróży) –
  w e-mailu do organizatora pisałam o tym. Karty dostaliśmy bez problemu. Karty przedstawiciel organizatora Dalibor przywiózł do hotelu. Warto spróbować i pisać na wskazany adres e-mail. Natomiast rezydenci biura podróży nie mają pojęcia o promocji dla Polaków – ale to jednak konkurencja dla drogich wycieczek zorganizowanych przez biuro podróży
  Pozdrawiam…

 5. Renata says:

  Dziękuję. Dziękuję za ten przewodnik. Dzięki wskazówkom w nim zawartym mogliśmy z mężem zobaczyć więcej niż planowaliśmy w Herceg Novi. W ramach promocji otrzymaliśmy karty warte po 20 euro. Jako ich szczęśliwi posiadacze wraz z przedstawicielem organizacji turystycznej Herceg Novi – przemiłym Daliborem pojechaliśmy na wycieczkę do parku linowego Vrbanj, w górach odwiedziliśmy również wyjątkową tawernę Domestic- z degustacją wina i doskonałego prosciutto – bardzo klimatyczne i niepowtarzalne miejsce. Poza tym zwiedzaliśmy miasto i okolice. Odwiedziliśmy piękny Kotor. Naprawdę warto było – dziekuję za wskazówki i pozdrawiam.
  Tak na marginesie – na wycieczkę w góry jechaliśmy ze studentami, którzy również korzystali z Pana strony i wskazówek….

  1. Grzegorz Rybka says:

   Dziękuję za komentarz oraz przesłaną informację 🙂 Cieszę się, że udało się Państwu skorzystać z promocji oraz mieliście okazję poznać Dalibora, którego również poznałem podczas mojego pobytu w Herceg Novi. Czytając takie komentarze, mam większą ochotę, by opublikować kolejny przewodnik 🙂 Pozdrawiam

 6. Paulina89 says:

  Rozumiem, że promocja dla Polaków nie dotyczy wycieczek organizowanych przez polskie biura podroży, czy mam rację?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *