Szklarska Poręba obok Wrocławia, Karpacza i Kudowy-Zdroju to jedno z najpopularniejszych miast na Dolnym Śląsku. Położona w dolinie rzeki Kamiennej miejscowość bardzo chętnie jest odwiedzana w zimie, w wakacje, ale także w innych miesiącach. Tym, co przyciąga turystów, jest duża ilość szlaków turystycznych oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych i jazdy na rowerze. Miasto Ducha Gór, jak czasem mówi się o Szklarskiej Porębie, to świetne miejsce skąd można wyruszyć w Karkonosze, w Góry Izerskie, ale także na zwiedzanie Jeleniej Góry. Miejscowość i jej okolice najbardziej podobają się osobom lubiącym atrakcje przyrodnicze, gdyż jest ich tu sporo. O tym, co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie, dowiesz się z poniższego przewodnika.
Spis treści
- 1. Atrakcje Szklarskiej Poręby. Centrum miasta
- 2. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
- 3. Wodospad Szklarki
- 4. Chybotek
- 5. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
- 6. Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie
- 7. Zakręt Śmierci — punkt widokowy na Karkonosze oraz Szklarską Porębę
- 8. Wysoki Kamień w Górach Izerskich
- 9. Wysoka Kopa — najwyższy szczyt Gór Izerskich
- 10. Jakuszyce — najlepsze miejsce w Szklarskiej Porębie na rower i narty biegowe
- 11. Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
- 12. Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie
- 13. Szrenica oraz Trzy Świnki
- 14. Śnieżne Kotły
- 15. Stara Chata Walońska
- Szklarska Poręba na weekend – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
1. Atrakcje Szklarskiej Poręby. Centrum miasta
W poprzednim artykule o atrakcjach Cieplic wspomniałem, że w 1281 roku książę Bernard Lwówecki podarował joannitom tamtejszą ziemię. Było im tego jednak za mało, dlatego postanowili dodatkowo dokupić ziemię w Górach Izerskich, na którym wydobywano złoto oraz kamienie szlachetne. Właśnie na tym terenie leży m.in. dzisiejsza Szklarska Poręba. Zakonnicy nie zostali długo w tym rejonie, ale po 10 latach odeszli. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii miejscowości było przejęcie ziemi w XIV wieku przez rycerza Gotsche Schoff, czyli przodka rodu Schaffgotschów.
Nazwa Szklarska Poręba została nadana po 1945 roku i jest nawiązaniem do przeszłości. Jeszcze przed nowym właścicielem działała tu pierwsza huta szkła. W kolejnych wiekach powstawało ich coraz więcej. Wiązało się to z intensywnym karczowaniem lasów, przesuwaniem osad w górę potoków w miejsca, w których były szklarskie poręby.
W połowie XIX wieku w miejscowości rozpoczął się rozwój turystyki. Bardzo szybko Szklarska Poręba stała się modnym kurortem, do którego przyjeżdżało się na narty lub na odpoczynek. Spacerując ulicami miasta, szczególnie w centrum wypatrzysz zabytkowe budowle powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Prezentują one typowy dla regionu dawny styl i można tylko poczuć żal, że reszta nie za bardzo do nich pasuje.
Jednym z budynków, którego nie możesz przegapić, jest młyn Świętego Łukasza. Został on wzniesiony w 1870 roku, ale obecna konstrukcja pochodzi z 1922 roku, gdyż pierwszy młyn spłonął. Oprócz funkcji młynu pełnił on rolę tartaku oraz karczmy i w dalszym ciągu mieści się w nim restauracja.
2. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
W XI wieku w rejon Sudetów przybyli Walończycy, zwani też Walonami. Był to francuskojęzyczny lud zamieszkujący obecną Belgię, Północną Francję i Zagłębie Saary. Specjalizowali się w wydobywaniu oraz przetwarzaniu kamieni szlachetnych, złota, srebra i innych złóż. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na takie osoby, bez trudu dostali zatrudnienie u książąt piastowskich. To dzięki ich pracy nastąpił rozwój miejscowości. W późniejszym czasie mianem „Walończyków” zaczęto nazywać wszystkich poszukiwaczy rud, minerałów oraz skarbów.
W Szklarskiej Porębie jest kilka miejsc związanych w Walończykami, a najwięcej o nich dowiesz się w Muzeum Ziemi JUNA. Stoi ono w miejscu starej strażnicy walońskiej, na której fundamentach działała później m.in. Karczma Głodowa. Muzeum mieści się na dwóch poziomach. Na parterze poznaje się historię Walończyków, natomiast piętro to bogata kolekcja minerałów nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całego świata. Eksponaty są bardzo dobrze podświetlone i niektóre z nich mają sporą wartość. Muzeum jest ciekawe i powinno także zainteresować małych odkrywców. Znajduje się w nim również sklep z dużym wyborem minerałów. Więcej o muzeum przeczytasz na https://muzeumziemi-juna.pl.
Miłośnikom geologii spodoba się także Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie.
3. Wodospad Szklarki
Drugim najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy i do tego bardzo urokliwym jest Wodospad Szklarki. Prowadzi do niego szeroka ścieżka, którą bez problemu mogą pokonać osoby na wózkach, jak i z wózkami. Wodospad Szklarki ma 13,3 m wysokości i położony jest na wysokości 525 m n.p.m. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a jego nazwa pochodzi od potoku Szklarka.
W roku 1868 przy wodospadzie Szklarki wybudowano gospodę, w której obecnie mieści się nieduże schronisko „Kochanówka”. Posiada ono 12 miejsc noclegowych w tym jeden pokój z widokiem bezpośrednio na wodospad. Schronisko czynne jest całorocznie, ale by w nim coś kupić, trzeba mieć gotówkę. Sugeruję również skorzystać z toi-toia na parkingu, gdyż w schronisku może być problem z toaletą.
Najprościej do wodospadu dojdziesz czarnym szlakiem z parkingu usytuowanego przy drodze krajowej numer 3 prowadzącej do Szklarskiej Poręby. Przejście z niego powinno zająć ok. 10 minut. Niestety z uwagi na popularność wodospadu, w sezonie i w weekendy może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i aby go zobaczyć, trzeba kupić bilet. Zanim odjedziesz z parkingu, pamiętaj, że po drugiej strony drogi znajdują się dwie kolejne atrakcje warte zobaczenia.
Poznaj także – 20 atrakcji, które warto zobaczyć z zwiedzić w Karpaczu
4. Chybotek
Czarny szlak przecina drogę numer 3 i wchodzi w las wąską ścieżką. Po przejściu 300 metrów dojdziesz do rozwidlenia szlaków, na którym skręć w lewo, by po kolejnych 200 metrach dojść do szlaku niebieskiego. W tym miejscu sugeruję najpierw skręcić w prawo, by po kolejnych 200 metrach ukazał się tobie Chybotek.
Chybotek to formacja skalna składająca się z kilku kamieni. Najwyżej położony ma średnicę 4 metrów, ale z odpowiedniego miejsca można go rozkołysać nawet jedną ręką. Według walońskich legend kilkudziesięciotonowy głaz zamyka wejście do znajdującego się pod nim skarbca. Może uda ci się go otworzyć.
5. Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
Zanim wrócisz na parking, zawróć po swoich śladach do miejsca, gdzie wszedłeś na niebieski szlak i przejdź nim jeszcze 200 metrów. Po drodze miniesz symboliczny grób Ducha Gór. Łatwo go przeoczyć, gdyż jest to leżąca kamienna płyta z niemieckim słowem „Rübezahl”, co po polsku znaczy „Liczyrzepa”. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się cel twojej wędrówki.
Złoty Widok to oddany do użytku w 2020 roku taras widokowy z fantastyczną panoramą Karkonoszy. Połączenie drewna i metalu doskonale komponuje się z granitowymi skałkami, na których zamontowano taras. Miejsce jest bardzo dobrze zagospodarowane. Drewniane leżaki, stoły, siedziska kuszą, by usiąść, odpocząć, a nawet zrobić sobie piknik lub zażyć kąpieli słonecznej. Dla rowerzystów czeka także stojak na rowery.
Gdybyś kontynuował wędrówkę niebieskich szlakiem, to po 200 metrach dojdziesz do ul. Jana Matejki z niedużym parkingiem na kilka samochodów. Droga do niego z centrum Szklarskiej Poręby jest wąska i może być problem, by nią przejechać i później zaparkować. Tuż obok parkingu, za drewnianym płotkiem można zobaczyć dom Wlastiwila Hofmana tzw. Wlastimilówkę. Był on polskim malarzem, symbolistą, który tworzył w nim i mieszkał w latach 1947 do 1970. Dom jest własnością prywatną i przeprowadzany jest w nim remont, dlatego można go sobie odpuścić, a odwiedzić kolejne, opisane miejsce.
6. Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie
Dlaczego napisałem, że można sobie odpuścić zobaczenie domu Wlastiwila Hofmana? Gdyż to mały, drewniany domek, niczym szczególnym się nie wyróżniający, do którego wejdziesz. Co ważne, na czas trwania remontu, czyli minimum do września 2024 roku, warsztat Hofmana i jego prace zostały przeniesione do Oddziału Muzeum Karkonoskiego. Muzeum tym jest Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie,
Bracia Hauptmanowie byli to niemieccy dramatopisarze, którzy nabyli dom w 1890 roku. Młodszy z braci — Gerhard— w 1912 roku otrzymał Nagrodę Nobla za powieść „Tkacze”. Carl najbardziej znany jest z „Księgi Ducha Gór”, czyli opowiadań o przygodach Karkonosza.
W domu Carla i Gerharta Hauptmannów oprócz twórczości Wlastimila Hofmana znajdziesz informacje i pamiątki związane z pisarzami, wystawę poświęconą Duchowi Gór oraz ekspozycję przypominającą o hutnictwie. Więcej informacji o muzeum odszukasz na http://www.muzeumdomhauptmannow.pl. Polecam również obejrzeć Dom Gerharda Hauptmana w Jagniątkowie, o którym pisałem w artykule o Jeleniej Górze.
7. Zakręt Śmierci — punkt widokowy na Karkonosze oraz Szklarską Porębę
Kolejnym wyjątkowym punktem widokowy jest Zakręt Śmierci. Znajdziesz go na zboczu Czarnej Góry, na drodze nr 358 prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Droga powstała w latach 1935-37, a nazwa zakrętu pochodzi od wielu wypadków samochodowych jakie miały tutaj miejsce. Zakręt Śmierci leży na wysokości 775 m n.p.m. i aby go pokonać, należy zredukować prędkość, gdyż ma on prawie 180-stopni. W 2020 roku nad Zakrętem wzniesiono platformę widokową, co dodatkowo uatrakcyjniło to miejsce. Przy ładnej pogodzie zobaczysz z niej miasto, Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską.
Na Zakręt Śmierci prowadzą szlaki, czarny oraz żółty, ale znajdują się tu również dwa, darmowe parkingi, więc można przyjechać samochodem. Szczególnie rano są one puste, a później szybko się zapełniają.
8. Wysoki Kamień w Górach Izerskich
Popularność parkingów na Zakręcie Śmierci wynika z tego, że dużo osób zostawia tam samochód i rusza żółtym szlakiem na Wysoki Kamień. Jest to góra o wysokości 1058 m n.p.m. położona nad Szklarską Porębą, a leżąca w paśmie Gór Izerskich. Odległość z parkingu na szczyt wynosi 3 km.
W roku 1837 Schaffgotschowie zbudowali na jej szczycie schronisko, bliźniacze do tego, jakie powstało nad Śnieżnymi Kotłami. Drugą konstrukcją tam wzniesioną, była drewniana wieża widokowa oddana do użytku w 1875 roku. Kilka lat później schronisko spłonęło, ale zostało odbudowane. Niestety okres wojenny i powojenny nie był dla niego łaskawy, dlatego w 1963 roku zostało rozebrane.
Pewnie na tym skończyłaby się historia budowli na Wysokim Kamieniu, gdyby nie to, że w 1996 roku teren kupiła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Postanowili oni zbudować na szczycie prywatne schronisko oraz wieżę widokową i trwało to ponad 20 lat. Dlaczego tak długo? Gdyż Pan Paweł Gołba chciał je zbudować sam i początkowo na własnych plecach wnosił na szczyt potrzebne materiały. Jego poświęcenie i wytrwałość imponują.
Dziś kamienne schronisko stoi, podobnie jak kamienna wieża widokowa. Niestety przez problem z wodą nie działa ono w normalnym zakresie, czyli nie można tam nocować, ani skorzystać z toalety. Warto jednak wstąpić, by czegoś się napić i zjeść pyszne, domowe ciasto.
Schronisko i wieża są dodatkiem do bardzo ładnej oraz szerokiej panoramy. Ze szczytu Wysokiego Kamienia zobaczysz całe pasmo Karkonoszy, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Szklarską Porębę, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Widać także czeską część Gór Izerskich.
Żółty szlak z Zakrętu Śmieci jest najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem, by zdobyć Wysoki Kamień. Inną możliwością jest czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby. Jest on ciut dłuższy i ma większe przewyższenia, ale nie jest zbytnio wymagający.
9. Wysoka Kopa — najwyższy szczyt Gór Izerskich
Mniej więcej w połowie drogi między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój leży najwyższy szczyt Gór Izerskich — Wysoka Kopa. Ma on wysokość 1126 m n.p.m. i jest jednym z 28 szczytów Korony Gór Polski. Przez to, że na szczyt nie prowadzi bezpośredni szlak, jest to jedna z mniej znanych gór w Koronie.
Wysoka Kopa leży w pobliżu Głównego Szlaku Sudeckiego i nie ma problemu, by ją zdobyć. Wystarczy iść czerwonym szlakiem i wypatrywać strzałki kierującej na górę. Od tego miejsca prowadzi na szczyt wyraźna ścieżka, której przejście powinno zająć maksymalnie 10 minut.
Jest kilka możliwości dotarcia na szczyt. Idąc ze Szklarskiej Poręby, należy się z liczyć z tym, że w sumie w dwie strony do pokonania będzie ok. 18 km, co powinno zająć ponad 6 h. Jeszcze dłużej idzie się ze Świeradowa-Zdroju, gdyż odpowiednio ok. 22 km i 8 h. Najpopularniejszą trasą z uwagi na to, że można zrobić pętlę, jest szlak z Rozdroża Izerskiego. Ma on długość 14 km, których przejście powinno zająć ponad 4 h. Jeszcze krótsza trasa prowadzi z kolejnego opisanego miejsca.
10. Jakuszyce — najlepsze miejsce w Szklarskiej Porębie na rower i narty biegowe
Jakuszyce to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby, której klimat można porównać do klimatu w Alpach na wysokości 1500 m n.p.m. Wpływa on na to, że śnieg zalega tu do późnej wiosny i są doskonałe warunki do narciarstwa biegowego. Aby z nich skorzystać, nie trzeba posiadać własnego sprzętu, ale można go wypożyczyć w Ośrodku Narciarstwa Biegowego. Oferuje on około 100 km tras biegowych o różnym stopniu trudności.
W Jakuszycach działa najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, do której można dojechać z przesiadką na stacji Szklarska Poręba Górna. Oprócz narciarzy przyjeżdżają tu również rowerzyści i piechurzy, gdyż i dla nich są tu idealne warunki. Położenie na Przełęczy Szklarskiej rozdzielającej Karkonosze od Gór Izerskich powoduje, że można stąd wyruszyć na szlaki turystyczne i rowerowe w obu tych pasmach. Kolejną zaletą Jakuszyce jest położenie na granicy polsko-czeskiej i możliwość skorzystania z infrastruktury sąsiadów. Przy planowaniu wycieczek rowerowych oraz tras narciarskich polecam stronę https://jakuszyce.info.pl.
11. Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Na terenie Szklarskiej Poręby jest wiele interesujących formacji skalnych, a najciekawszymi położonymi najbliżej centrum są Krucze Skały. Dojdziesz do nich m.in. czerwonym szlakiem, wpierw ul. Sikorskiego, a następnie ul. Mickiewicza, by po ok. 1,5 km być na miejscu. Krucze Skały to dwie granitowe baszty, których wysokość dochodzić do 30 m. Warto zobaczyć je z dołu od strony Doliny Kamiennej, a następnie wejść na punkt widokowy z panoramą na dolinę, fragment miasta oraz Góry Izerskie. Cała trasa jest bardzo przyjemna i nie trzeba się wspinać.
12. Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie
Wizytę na Kruczych Skałach warto połączyć z zobaczeniem jednej z największych atrakcji Szklarskiej Poręby, czyli Wodospadu Kamieńczyka. Ma on 27 m wysokości i trzema kaskadami spada do Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad Kamieńczyka jest największym wodospadem w polskiej części Karkonoszy, a jego nazwa pochodzi od nazwy potoku.
Wybierając się do Wodospadu Kamieńczyka, trzeba być przygotowanym na kilka wydatków. Jeśli będziesz samochodem, to najpierw zapłacisz za parking. Następnie będziesz musiał zapłacić za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeśli nie wystarczy ci widok na wodospad z platformy widokowej, a dodatkowo będziesz chciał go zobaczyć z dołu, to wtedy czeka cię kolejna opłata. Warto jednak to zrobić, gdyż wodospad z tej strony wygląda bardzo wyjątkowo, a samo przejście do niego w kasku i po ażurowych schodach stanowi dodatkową atrakcję.
W przeciwieństwie do Wodospadu Szklarki nie ma możliwości, by do niego dojechać z wózkiem. Najgorsze jest ostatnie kilkaset metrów od kasy parku do wodospadu. Droga w tym miejscu jest bardzo nierówna, a dodatkowo pełna kamieni i korzeni. Tuż obok wodospadu działa prywatne schronisko „Kamieńczyk”. Aktualne ceny biletów do parku oraz wąwozu znajdziesz na stronie https://kpnmab.pl.
13. Szrenica oraz Trzy Świnki
Wodospad Kamieńczyka znajduje się u podnóża najpopularniejszej góry Szklarskiej Poręby, a mianowicie Szrenicy. Ma ona 1362 m n.p.m. i leży w zachodniej części Karkonoszy. Najczęściej wybieranym szlakiem na jej szczyt jest czerwony będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Prowadzi on ze Szklarskiej Poręby, pod Kruczymi Skałami, następnie obok Wodospadu Kamieńczyka i przebiega tuż koło wierzchołka. Od schroniska Kamieńczyk, aż na samą górę szlak to szeroka droga wyłożona betonową kostką i kamieniami. Początkowo prowadzi ona przez gęsty las, który zaczyna się przerzedzać przed schroniskiem na Hali Szrenickiej. Trzecie schronisko znajduje się kilometr dalej na szczycie Szrenicy.
Ze Szrenicy jest rozległy widok na Karkonosze, Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórska. Oprócz pięknej panoramy i schroniska na popularność góry wpływa całoroczny wyciąg krzesełkowy będący częścią Ski Arena Szrenica. W jego skład wchodzi w sumie 8 wyciągów oraz 5 tras narciarstwa zjazdowego o łącznej długości ponad 10 km. Kolejka krzesełkowa na Szrenicę to dwuodcinkowa kolej z krzesełkami 2-osobowymi. Nie jest najnowsza i jedzie wolno, dlatego pamiętaj, by ubrać się ciepło. Przed wejściem na drugi odcinek istnieje konieczność kupna biletu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Kolejka dojeżdża do Szrenickiej Skały, którą od schroniska dzieli 400 metrów.
Wyjazd na Szrenicę kolejką, a następnie zejście czerwonym szlakiem, to jeden ze sposób na zdobycie góry i zobaczenie wodospadu. Jeżeli zdecydujesz się na taką wycieczkę, to sugeruję zostawić samochód niedaleko dolnej stacji kolejki linowej. Inną możliwością jest zrobienie ciekawej pętli, której początek i koniec miałby miejsce w Szklarskiej Porębie. Możesz zacząć od wspomnianego wcześniej czerwonego szlaku, z którego za Szrenicą na Mokrej Przełęczy pójdziesz w stronę schroniska Pod Łabskim Szczytem. Z niego prowadzi żółty szlak wprost do centrum miasta.
Wybór, szlak lub wyciąg zostawiam ci, pamiętaj jednak, by zobaczyć znajdującą się na czerwonym szlaku niedaleko szczytu Szrenicy formację skalną Trzy Świnki. Miniesz je po prawej stronie, idąc dalej tym szlakiem do jednego z najciekawszych miejsc w Karkonoszach.
14. Śnieżne Kotły
Śnieżka oraz Śnieżne Kotły to najpopularniejsze atrakcje Karkonoszy. Ze Szklarskiej Poręby na Śnieżkę jest ponad 24 km, za to niespełna 9 km dzieli ją od Śnieżnych Kotłów. Pod nazwą kryją się kotły polodowcowe umiejscowione między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Na Śnieżne Kotły składają się dwa cyrki lodowcowe, bliżej Szklarskiej Poręby — Małego Śnieżnego Kotła, natomiast od strony Karpacza — Wielkiego Śnieżnego Kotła. Rozdzielone są one skalistą grzędą, natomiast na dole okresowo można zobaczyć Śnieżne Stawki, czyli trzy jeziorka polodowcowe, które co pewien czas wysychają.
Śnieżne Kotły to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Alpejski klimat i krajobraz, wysokie ściany dochodzące do 150 m, żleby, oraz charakterystyczny budynek dawnego schroniska wykorzystywany jako stacja nadawcza, oszałamiają i mają w sobie coś hipnotycznego. Równie piękna jest roztaczająca się z tego miejsca panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Gór Kaczawskich, Kotliny Jeleniogórskiej i Rudawy Janowickie. W pogodne dni można również dostrzec Ślężę.
15. Stara Chata Walońska
Dlaczego na koniec zostawiłem Starą Chatę Walońska? Gdyż jest to miejsce bardzo specyficzne, które można zobaczyć przy okazji, jeśli wędruje się szlakiem wokół Szklarskiej Poręby, lub śladami Walończyków.
Stara Chata Walońska znajduje się przy czarnym szlaku prowadzącym z centrum miasta do Wodospadu Szklarki. Jest to miejsce ciut zaniedbane, ale też tajemnicze i nawet magiczne. Zarządzają nim bardzo sympatyczne matka z córką. Wchodząc tam, twoim oczom ukaże się duża ilość minerałów, kamieni oraz biżuterii z nich wykonanych, które można kupić. Wejście jest darmowe, a starsza kobieta z pasją opowiada o tym miejscu oraz o kamieniach. Za drobną opłatą można wejść do podziemi z Muzeum Tanich Win oraz dziwnymi rzeźbami, porożami i dużym paleniskiem. Dla grup zorganizowanych odbywają się tam prelekcje przyrodnicze, podczas których można posłuchać opowieści o Walonach i władcy Karkonoszy.
Jeśli zaciekawiło cię to miejsce, to najlepiej wcześniej upewnij się, czy jest otwarte. Zrobisz to, dzwoniąc pod numery telefonów 75 717 29 56, 781 133 899.
Dlaczego warto przyjechać do Szklarskiej Poręby?
Są miejsca w Polsce, do których lubię wracać i Szklarska Poręba do nich należy. W ciągu ostatnich czterech lat byłem w niej co roku. Związane to było z górami, jak wtedy gdy wędrowałem Głównym Szlakiem Sudeckim, lub brałem udział w Przejściu Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. To właśnie położenie miasta jest dla mnie jego największą zaletą. Jest one idealne, jeśli chce się ruszyć w Karkonosze lub Góry Izerskie. Dodatkowym plusem jest bliskość innych ciekawych miejscowości, jak Karpacz, Jelenia Góra i Świeradów-Zdrój. Szklarska Poręba to także doskonale miejsce dla osób lubiących spędzać czas na rowerze, czy nartach. Można z niej również pojechać, chociażby pociągiem i zwiedzić czeskie miejscowości od Harahova do Liberca. Jak widzisz, powodów by przyjechać do Szklarskiej Poręby jest sporo.
Szklarska Poręba na weekend – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
Szklarska Poręba mapa z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami. Plan Szklarskiej Poręby
Gdzie zjeść w Szklarskiej Porębie?
Najwięcej lokali gastronomicznych znajdziesz w centrum miasta w pobliżu Młyna Świętego Łukasza. Jest to też jedna z popularniejszych restauracji. Niedaleko niej znajduje miejsce, w którym ostatnio miałem okazję zjeść, czyli restauracja U Hochoła. Oprócz smacznego jedzenia spodobał mi się klimat oraz miła obsługa. Na miejscu warzą również piwo, więc i amatorom złotego trunku powinno spodobać się to miejsce. Przy okazji warto zajrzeć do toalety. Trzecią polecaną restauracją jest Niebo W Gębie. Umiejscowiona jest ona przy głównej drodze, a z uwagi na jej popularność często tworzą się przed nią kolejki.
Jak dojechać do Szklarskiej Poręby?
Nie trzeba posiadać samochodu, by przyjechać do Szklarskiej Poręby. Z uwagi na popularność miejscowości dojeżdża do niej sporo pociągów, zarówno lokalnych na trasie Wrocław-Jelenia Góra-Szklarska Poręba, jak i kolei regionalnych oraz dalekobieżnych.
Szklarska Poręba noclegi
Szklarska Poręba jest niewielkim miastem zamieszkałym przez ok. 6500 mieszkańców. Od połowy XIX wieku rozwija się w nim turystyka, co ma przełożenie na dużą liczbę miejsc noclegowych. Dobrze oceniane są: Willa Uroboros, Willa Słoneczna Róża oraz Hotel Dobry Klimat. Wyższy standard, ale i ceny oferują Norweska Dolina Luxury Resort, Radisson Hotel Szklarska Poręba, Hotel Grey Spa i Blue Mountain Resort. Już dziś porównaj ceny noclegów lub zarezerwuj nocleg w Szklarskiej Porębie.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Szklarskiej Porębie, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z Dolnego Śląska.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Szklarskiej Poręby.
Artykuł powstał przy współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną.