Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam

Góry Marmurowe – magiczne góry Wietnamu

8
6 minutes, 39 seconds Read

W Środkowym Wietnamie można znaleźć góry, które tak naprawdę górami nie są. Jak to jest możliwe? Góry Marmurowe (Marble Mountains lub Ngũ Hành Sơn), bo o nich piszę, to w rzeczywistości skupisko pięciu marmurowych i wapiennych wzgórz, położonych ok. 10 km na południe od miasta Da Nang (Đà Nẵng). Nazywane są również Górami Pięciu Żywiołów, gdyż poszczególne wzgórza noszą nazwy: Kim Son – góra metalu, Moc Son – góra drewna, Thuy Son – góra wody, Hoa Son – góra ognia oraz Tho Son – góra ziemi.

Planowałem je zobaczyć już podczas pobytu w Da Nang, jednak przez nagłą zmianę pogody i nadciągnięcie chmur, musiałem zrezygnować z wyprawy w to miejsce. Będąc w Hoi An znalazłem jednak sposób, aby je zobaczyć. Pomysł był prosty. Wynająć kierowcę, który w drodze na lotnisko w Da Nang zatrzyma się w Górach Marmurowych, zaczeka na mnie na czas zwiedzania, a następnie odwiezie na lotnisko, bym zdążył na samolot do Ho Chi Minh (dawnego Sajgonu).

Wioska Non Nuoc (Non nước)

Góry Marmurowe położone są na terenie wioski Non Nuoc (Non nước). Słynie ona z warsztatów wytwarzających rzeźby z marmuru i rękodzieła. Jeśli szukasz marmurowych kolczyków, naszyjnika, ewentualnie rzeźb Buddy, Chrystusa lub mitologicznych bóstw, to w niej znajdziesz to i jeszcze więcej. Kiedyś do ich wytwarzania stosowano marmur wydobywany z pobliskich gór, obecnie jednak sprowadza się go z innych prowincji i Chin.

Non Nuoc, Non nước, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam

Thuy Son (Thúy Sơn)

Największą i najbardziej znaną z pięciu Gór Marmurowych jest Thuy Son (góra wody). Stanowi ona miejsce pielgrzymek, gdyż w licznych naturalnych jaskiniach od wieków budowano wpierw hinduskie, a następnie buddyjskie sanktuaria. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Aby je zobaczyć można skorzystać z windy (dodatkowo płatna) lub ze schodów.

Wychodząc z windy nie wiem, czego się spodziewać. Po lewej stronie mijam strzelistą pagodę Xa Loi (Xá Lợi) i dochodzę do rozwidlenia z białymi, marmurowymi rzeźbami Buddy, modlących się ludzi i zwierząt. Przed Buddą zauważam swastykę, hinduistyczny symbol szczęścia i pomyślności.

Pagoda Xa Loi, Xá Lợi, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (2)

Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (3)

Pagoda Linh Ung (Linh Ứng)

Kilka schodów poniżej usytuowana jest pagoda Linh Ung (Linh Ứng) z pięknie zdobionym płytkami ceramicznymi i smokami dachem, wyglądającym jak z chińskiego pałacu. Środek również jest bogato zdobiony, dodatkowo pełen kolorowych kwiatów, ofiar i bóstw.

Pagoda Linh Ung, Linh Ứng, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (5) Pagoda Linh Ung, Linh Ứng, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (5) Pagoda Linh Ung, Linh Ứng, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (5)

Na prawo do pagody ustawiono duży, biały posąg Buddy.

Budda Pagoda Linh Ung, Linh Ứng, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (5)

Jaskinia Tang Chon (Động Tàng Chơn)

Wracam do rozwidlenia i dochodzę do pierwszej z jaskiń – Tang Chon. Już samo dojście do niej jest ciekawe, gdyż prowadzi jakby przez naturalny wąwóz wydrążony w skałach, chroniony przed światłem przez wysokie i bujne drzewa.

Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (11) Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (11)

Wnętrze kryje niedużą świątynię z daleka przypominającą mi ludzką czaszkę oraz groty z posągami Buddy i mędrców.

Jaskinia Tang Chon, Động Tàng Chơn, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (10)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Jaskinia Tang Chon, Động Tàng Chơn, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (10) Jaskinia Tang Chon, Động Tàng Chơn, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (10)Jaskinia Tang Chon, Động Tàng Chơn, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (15)

Do jednej z nich, groty Ban Co, przez otwór w skałach wpada dzienne światło i oświetla dwie białe postacie grające w szachy. Według jednej ze starych legend to postacie wróżek, którym tak bardzo spodobała się okolica, że często tutaj przylatywały, by w tej oto grocie grać w szachy. Podczas jednego z pojedynków tak pochłonęła je gra i piękna sceneria, że zobaczyli je ludzie. W dzisiejszych czasach nikt już nie widuje wróżek, historia jednak pozostała i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ban co, Jaskinia Tang Chon, Động Tàng Chơn, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (13)

Pagoda Tam Thai (Chùa Tam Thai)

Centralne miejsce kompleksu zajmuje pagoda Tam Thai. Pierwsza została wybudowana w 1630 roku. Po jej zniszczeniu ponownie odbudowano ją w 1825 roku i jest jedną z najstarszych świątyń w Da Nang. Od czasu wybudowania była wielokrotnie przebudowywana, widać jednak, że jest wiekowa i przy tym bajkowo zdobiona. Przed pagodą na dziedzińcu stoi posąg Buddy Maitreja, ucieleśnienia pokojowych aspiracji i życzliwie spogląda na każdego przekraczającego Bramę Trzech Bram.

Pagoda Tam Thai, Chùa Tam Thai, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (25) Pagoda Tam Thai, Chùa Tam Thai, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (25)Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (26)

Jaskinia Huyen Khong (Đông Huyền Khong)

Najpiękniejszą i największą jaskinią jest Huyen Khong. By dostać się do niej pokonuję bramę, wyglądającą jak z chińskiej wersji Władcy Pierścieni.

Jaskinia Huyen Khong, Đông Huyền Khong, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (22)

W środku panuje tajemnicza i magiczna atmosfera tworzona przez światło wlewające się przez pięć otworów. Na magię miejsca wpływają również fantazyjne ołtarze, posągi, dziwnych kształtów stalaktyty oraz dym unoszący się z kadzidełek. Jaskinia dla Wietnamczyków ma wielką wartość duchową, co widać po liczbie osób modlących się.

Jaskinia Huyen Khong, Đông Huyền Khong, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (22) Jaskinia Huyen Khong, Đông Huyền Khong, Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (22)

Punkty widokowe i jaskinia Van Thong (Động Vân Thông)

Przed powrotem do samochodu kieruję swoje kroki w stronę punktów widokowych. Zaczynam do tych najniżej położonych, a kończę w jaskini, która zdecydowanie nie nadaje się dla osób mających klaustrofobię. Wyjście na sam szczyt wymaga sporo wysiłku i gimnastyki. Nie poddaję się jednak i przeciskam przez małe otwory uważając, by nie poślizgnąć się na marmurowej, bardzo śliskiej powietrzni. Trud nagradzają fantastyczne widoki na pozostałe góry, morze, rzekę oraz miejscowości położone w okolicy.

panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36) panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36) panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36) panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36) panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36) panorama Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (36)

Odjeżdżając z Non Nuoc ponownie spoglądam na Góry Marmurowe i staram się zobaczyć w nich postać śpiącego smoka, którego to podobno widzą tubylcy. Hmm .. mnie się nie udało. Może Tobie to się uda, gdy będziesz w okolicy :).

W między czasie zapraszam do lektury pozostałych tekstów ze Środkowego Wietnamu:

Hue – Cesarskie Miasto

– Cesarskie grobowce w Wietnamie

Da Nang – Lady Buddha i piękna plaża

My Son – najbardziej tajemnicze miejsce w Wietnamie

Hoi An – 10 rzeczy, za które pokochasz to miasto

PS. To co opisałem to tylko niektóre jaskinie i pagody na górze Thuy Son. Resztę odkryjesz podczas wizyty w tym magicznym miejscu.

Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (28)

Góry Marmurowe (Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn) – informacje praktyczne

 • Pośród pięciu gór, Thuy Son jest najwyższa i zarazem to główna atrakcja.
 • Bilet wstępu. W kasie biletowej można kupić dwa bilety. Bilet na szczyt góry Thuy Son: 15 000 VND (niecały 1 USD) oraz bilet do jaskini Am Phu (położonej u jej podnóża): 15 000 VND.
 • Wyjazd windą: 40 000 VND – sprawdziłem, nie ma potrzeby, by korzystać z windy, chyba że ma się problem z wchodzeniem po schodach.
 • Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 17:00.
 • Sugerowany czas zwiedzania: 3-4 godziny.
 • Z Nuoc Noc na szczyt Thuy Son prowadzi 156 schodów. Należy pamiętać aby zabrać ze sobą odpowiednie buty, gdyż schody nawet w słoneczny dzień są bardzo śliskie.
 • Najlepszy czas na zwiedzanie to poranek lub po południu. Przez południe jest bardzo gorąco.
 • Należy pamiętać aby zabrać ze sobą wodę. Na miejscu ceny wody są wysokie.
 • Z zwiedzaniu Thuy Son pomoże poniższa mapa jaskiń i świątyń.

Góry Marmurowe mapa, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam

Jak dojechać w Góry Marmurowe?

 • Z uwagi na bliską odległość od Da Nang i Hoi An w Góry Marmurowe można bardzo łatwo dojechać wypożyczając rower lub skuter.
 • Można również dojechać żółtym autobusem numer 1 kursującym pomiędzy miastami, a zatrzymującym się przed wejściem przystankiem. Dworce autobusowe znajdują się: w Da Nang (ulica Dien Bien Phu nº 33, niedaleko stacji kolejowej), w Hoi An (skrzyżowanie ulic Le Hong Phong i Nguyen Tat Thanh). Cena biletu: 20 000 VND. Przejazd trwa 15 minut z Da Nang i 40 minut z Hoi An.
 • Podróż taksówką z Da Nang to wydatek około 4 USD w jedną stronę, natomiast z Hoi An – 15 USD.
 • W Da Nang oraz Hoi An można również kupić wycieczkę, w ramach której zwiedza się Góry Marmurowe.

Góry Marmurowe, Marble Mountains, Ngũ Hành Sơn, Da Nang, Wietnam, Vietnam (4)

Similar Posts

8 Comments

 1. Mariusz says:

  Masz racje,robia wrazenie ostatnie zdjecia gdy wychodzisz z ciasnej jaskini Van Thong choc pewnie lepiej to wszystko zobaczyc na zywo:)
  Napewno ciekawa jest tez wietnamska roslinosc tak inna od naszej.

  1. Podróże bez ości says:

   Wietnam jest dużym krajem o bardzo zróżnicowanej roślinności. W kolejnych wpisach będzie można zobaczyć nie tylko miejsca, ale również roślinność południowego Wietnamu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *