Jelenia Góra to stolica Karkonoszy i czwarte co do liczby mieszkańców miasto na Dolnym Śląsku, po Wrocławiu, Wałbrzychu oraz Legnicy. Położona jest malowniczo w Kolinie Jeleniogórskiej pomiędzy Karkonoszami, Rudawami Janowickimi, Górami Kaczawskimi, Górami Izerskimi oraz Pogórzem Izerskim. W Jeleniej Górze znajdziesz wyjątkowe zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca i to nie tylko na rynku oraz starym mieście, ale także w najbliższej okolicy. Podobnie jak Karpacz i Szklarska Poręba, do Jeleniej Góry warto przyjechać nie tylko w wakacje, czy ferie zimowe, ale przez cały rok. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Jeleniej Górze oraz w okolicy? Poznaj jej najciekawsze atrakcje.
Spis treści
- Atrakcje w Jeleniej Górze
- 1. Wieża widokowa „Grzybek” – Wzgórze Krzywoustego
- 2. Baszta Grodzka w Jeleniej Górze
- 3. Wieża Baszty Zamkowej w Jeleniej Górze
- 4. Rynek Jeleniogórski (Plac Ratuszowy)
- 5. Ratusz w Jeleniej Górze
- 6. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze
- 7. Deptak w Jeleniej Górze
- 8. Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze
- 9. Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze
- 10. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze
- 11. Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
- 12. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
- 13. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
- 14. Time Gates (Bramy Czasu) w Jeleniej Górze
- 15. Muzeum Historii i Militariów
- 16. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
- 17. Borowy Jar
- 18. Cieplice Śląskie-Zdrój
- 19. Zamek Chojnik w Sobieszowie
- 20. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie
- Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry
- Jelenia Góra – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
Atrakcje w Jeleniej Górze
1. Wieża widokowa „Grzybek” – Wzgórze Krzywoustego
Polska tradycja mówi, że założycielem Jeleniej Góry był książę Bolesław III Krzywousty. Miał on ok. 1108 roku założyć słowiański gród na terenie wzgórza, które obecnie nosi nazwę Wzgórza Krzywoustego. Czy jest to tylko legenda? Nie wiadomo, ale sporo osób w tym miejscu zaczyna zwiedzanie miasta. Zasługa w tym 22-metrowej wieży widokowej popularnie zwanej „Grzybkiem”. Wzniesiono ją w 1911 roku i wstęp do niej jest bezpłatny. Zobaczysz z niej panoramę miasta, Karkonosze, Rudawy Janowickiej oraz Góry Kaczawskie. Aktualne godziny otwarcia wieży znajdziesz na https://turystyka.jeleniagora.pl.
2. Baszta Grodzka w Jeleniej Górze
Jelenia Góra otrzymała prawa miejskie przed rokiem 1288, gdy władali nią książęta świdnicko-jaworscy. W 1392 roku miasto przeszło pod panowanie czeskie, które trwało do 1527 roku. Od tego też roku Jelenia Góra stała się częścią monarchii Habsburgów. Później znalazła się w granicach Prus oraz Niemiec. W swojej długiej historii miasto przechodziło sporo okresów dynamicznego rozwoju. Pozostało w nim również dużo zabytkowych budowli z różnych epok, co doskonale widać podczas zwiedzania.
Jedną z niewielu średniowiecznych budowli w mieście jest Baszta Grodzka. Wzniesiono ją w XV wieku i podobnie jak 35 innych bastei służyła wzmocnieniu murów miejskich. W XVII wieku zaczęła pełnić funkcję mieszkalną. Obecnie jest to półbaszta z wmurowanym budynkiem mieszkalnym z charakterystycznym murem pruskim. W jej wnętrzu mieści się hostel.
3. Wieża Baszty Zamkowej w Jeleniej Górze
O ile wnętrze Baszty Grodzkiej mogą zobaczyć głównie goście hostelu, to do zlokalizowanej niedaleko Wieży Baszty Zamkowej może wejść każdy. Została ona zbudowana w 1584 roku w miejscu poprzedniej i jest jedynym elementem bramy miejskiej, która istniała w tym miejscu do XIX wieku. Wieża Baszty Zamkowej ma cylindryczny kształt i ośmioboczną nadbudówkę. W przeszłości pełniła funkcję obronną, ale także znajdowało się w niej więzienie miejskie. Obecnie galeryjka na szczycie wieży spełnia rolę tarasu widokowego, z którego za darmo zobaczysz ładną panoramę miasta oraz okolicy. Godziny otwarcia wieży znajdziesz na https://turystyka.jeleniagora.pl/content/wież-zamkowa.
4. Rynek Jeleniogórski (Plac Ratuszowy)
Jeleniogórski rynek jest jednym z ładniejszych na Dolnym Śląsku. Kolorowe kamieniczki z podcieniami w stylu barokowym i rokokowym z przełomu XVII i XVIII wieku powodują, że aż chce się tu zostać na dłużej. Niektóre z nich zostały zrekonstruowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, dzięki czemu całość wygląda bardzo dobrze i jednolicie. Przy rynku nie brakuje także zieleni, ławeczek oraz mnóstwa kawiarni i restauracji.
O dawnych związkach miasta z krajami zamorskimi przypomina ustawiona na rynku XVIII-wieczna fontanna Neptuna. Stojący tu tramwaj jest natomiast nawiązaniem, do istniejącej w Jeleniej Górze w latach 1897-1969 linii tramwajowej. Można nią było dojechać z dworca kolejowego do Cieplic i dalej do Sobieszowa, a nawet do Podgorzyna. Dużą popularnością cieszy się także czerwony jeleń, wzorowany na tym, jaki widnieje w herbie miasta.
5. Ratusz w Jeleniej Górze
Najbardziej okazałą budowlą jeleniogórskiego rynku jest ukończony w 1749 roku barokowo-klasycystyczny ratusz. To trzykondygnacyjna konstrukcja zakończona czworoboczną wieżą, na której znajduje się hełm z tarczami zegarowymi oraz latarnią. Na wysokości pierwszego piętra ratusz połączony jest galeryjką ze stojącymi tuż obok kamienicami, zwanymi „siedem domów”. W przeszłości mieściły się w nich kramy kupieckie oraz apteka, a obecnie wraz z ratuszem stanowią siedzibę urzędu miasta. Jeśli podejdziesz do południowego wejścia do ratusza, to zobaczysz nad nim łacińską inskrypcję mówiącą, że „Miasto wybudował Bolesław Krzywousty w 1108 roku”.
6. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze
Najstarszą świątynią w Jeleniej Górze jest Bazylika św. Erazma i św. Pankracego. Prezbiterium oraz korpus świątyni pochodzą z XIV wieku, natomiast nawę główną oraz wieżę ukończono w XV wieku. Bazylika jest gotyckim kościołem o wystroju barokowo-renesansowym. Najstarszym elementem wyposażenia jest renesansowa ambona z 1591 roku. Największe wrażenie robi natomiast barokowy ołtarz wykonany w latach 1713-1718. Polecam także zwrócić uwagę na epitafia oraz płyty nagrobne z XVI-XVIII wieku wmurowane w zewnętrzne mury świątyni.
7. Deptak w Jeleniej Górze
W czasie drugiej wojny światowej Jelenia Góra nie doznała żadnych zniszczeń. Dzięki temu zobaczysz w niej dużo zabytkowych budowli. Szczególnie pięknie prezentują się te na wychodzącej z rynku ul. Marii Konopnickiej, która następnie przechodzi w ul. 1 Maja. Leżą one na tzw. Małym Jeleniogórskim Trakcie Śródmiejskim, który zaczyna się na Wzgórzu Krzywoustego. Znajdziesz na nim ładnie odrestaurowane kamienice, ciekawe pomniki, dużą liczbę restauracji, sklepów oraz kilka budowli, których szczególnie nie możesz przegapić.
8. Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze
Na zbiegu ulic Konopnickiej oraz 1 Maja znajduje się Brama Wojanowska. Do 1775 roku stała w tym miejscu duża brama wzmocniona mostem zwodzonym, fosą, podwójną kratą oraz masywnymi drzwiami. Podobnie jak wzniesione tuż obok baszta i basteja, była elementem średniowiecznego systemu fortyfikacji. Obecna brama pochodzi z 1776 roku i została zbudowana w stylu barokowym. Umieszczono na niej herby Jeleniej Góry, Śląska oraz Prus.
Najwyższą z trzech stojących tu budowli jest Baszta Wojanowska. Ma ona wysokość ok. 20 m i spełniała nie tylko funkcję obronną, ale mieściły się w niej także lochy.
9. Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze
Brama miejska, wieża oraz basteja są połączone, a centralne miejsce stanowi ta ostatnia. Jej ściany mają grubość 1,5 m i dobrze widać w nich otwory strzelnicze. W 1514 roku w bastei umieszczono kaplicę św. Anny i od tego czasu pełniła ona funkcję obronną oraz sakralną. Obecny wygląd uzyskała w 1715 roku po odbudowie z pożaru. Wnętrze kaplicy jest jasne oraz skromnie wyposażone. Szczególną uwagę zwraca ambona oraz iluzjonistyczny fresk udający ołtarz.
10. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze
Idąc dalej ul. 1 maja, po prawej stronie zobaczysz biało-żółtą kaplicę, która od 1948 roku pełni rolę cerkwi prawosławnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynię wzniesiono w latach 1737-1738 w miejscu wcześniejszej kaplicy z 1453 roku. Drzwi do niej zazwyczaj są zamknięte, a nad nimi znajduje się barokowy portal. Wnętrze cerkwi kryje polichromie w stylu bizantyjskim, natomiast wyposażenie zostało przywiezione ze zniszczonych cerkwi na Chełmszczyźnie.
Ciekawe są dwa średniowieczne krzyże pokutne wmurowane w zewnętrzną ścianę świątyni. Zgodnie z tradycją widnieją na nich ryty narzędzi zbrodni, którymi morderca miał uśmiercić swoją ofiarę. Na pierwszym z nich jest kusza oraz miecz, natomiast na drugim coś, co wygląda jak drabina.
11. Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
Świdnica ma Kościół Pokoju, a Jelenia Góra nie mniej piękny Kościół Łaski. Był on jednym z sześciu, które zostały wybudowane po podpisaniu w 1709 roku ugody altransztadzkiej pomiędzy protestanckim królem szwedzkim a katolickim cesarzem rzymskim z rodu Habsburgów. Na mocy umowy ewangelicy mogli zbudować sześć kościołów i oprócz Jeleniej Góry, były to kościoły w Żaganiu, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Cieszynie i Miliczu w Dolinie Baryczy. Świątynie miały być dowodami łaski katolickiego cesarza Austrii dla śląskich ewangelików.
Kościół w Jeleniej Górze został wybudowany w latach 1709-1718 i z wdzięczności dla Szwedów jest wierną kopią kościoła Św. Katarzyny w Sztokholmie. Wnętrze świątyni zachwyca, a dzięki trzypiętrowym balkonom (emporom) mieści się w niej 7 000 osób. Bogactwo barokowych ornamentów i olśniewających malowideł powoduje, że nie wiadomo, w którą stronę zwrócić wzrok.
Z elementów wyposażenia mogą zaskoczyć organy, które nie znajdują się z tyłu, ale wraz z ołtarzem tworzą całość. Ich fundator uznał, że są za piękne i muszą być na widoku. Cóż, miał rację. Ciekawe na ołtarzu są cztery figury będące personifikacjami Jeleniej Góry, Śląska oraz alegorii cesarskiej zwierzchności i władzy. Miał to być hołd ewangelików dla katolickiego władcy. Trudno nie zwrócić uwagi na wykutą z jednego bloku piaskowca ambonę. Nie przeocz również marmurowej chrzcielnicy oraz osiemnastowiecznych kaplic grobowych wzniesionych na zewnątrz.
Po wojnie kościół przejęli katolicy. Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na https://www.kosciolgarnizonowy.pl.
12. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Dochodząc do skrzyżowania ul. 1 maja z Aleją Wolności, skręć w prawo i idź, aż zobaczysz Teatr im. Cypriana Kamila Norwida. Budowla jest secesyjna, a pierwszy spektakl odbył się w 1904 roku. Teatr nie był zniszczony, dlatego po wojnie już w sierpniu 1945 roku wystawiono w nim „Zemstę” Aleksandra Fredry. Debiutował w niej Adam Hanuszkiewicz, a wystąpił także Kazimierz Dejmek. Z innych znanych aktorów debiutujących w tym teatrze warto wspomnieć Wiesława Gołasa oraz Franciszka Pieczkę.
13. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Niedaleko teatru znajduje się Muzeum Karkonoskie, którego początki sięgają 1880 roku. Pierwsze, na co zwrócisz uwagę, po wejściu do muzeum, będzie drewniana chata charakterystyczna dla tego regionu. W kolekcji znajdziesz także szereg eksponatów związanych z lokalną historią oraz sztuką. Znajduje się tu również drewniany model Kościoła Łaski w Jeleniej Górze ze zdejmowanym fragmentem dachu oraz największy w Polsce zbiór szkła artystycznego. Szczegółowe informacje o muzeum na https://www.muzeumkarkonoskie.pl.
14. Time Gates (Bramy Czasu) w Jeleniej Górze
Pod Wzgórzem Kościuszki, czyli dawną Górą Szubieniczną ciągnie się kilka kilometrów podziemnych korytarzy, z których udostępniono ok. 1200 metrów. Zlokalizowano w nich jedną z nowszych atrakcji Jeleniej Góry, a mianowicie Time Gates (Bramy Czasu).
Oprowadzanie trwa niespełna godzinę, podczas której zwiedzający biorą udział w szeregu zdarzeń łączących w sobie elementy gry, filmu oraz przygody. Pokonują również bramy czasu, dzięki którym szybko przenoszą się pomiędzy różnymi epokami.
Nie tylko dzieciom podobają się eksperymenty „szalonego naukowca” oraz wielka cewka Tesli. Jest to jedna z atrakcji Jeleniej Góry, którą można zwiedzić przez cały rok i to bez względu na pogodę. Informację o cenach biletów oraz godzinach otwarcia znajdziesz na https://timegates.pl.
15. Muzeum Historii i Militariów
Muzeum Historii i Militariów zainteresuje szczególnie fanów wojskowości. Jest to nieduży skansen, w którym w plenerze umieszczono wojskowy sprzęt oraz pojazdy. Nie ma w nim przewodnika, a potrzebne informacje uzyskuje się z plakietek zamieszczonych przy eksponatach. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziesz na http://www.militaria-muzeum.pl.
16. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
Pałac Paulinum podobnie jak Muzeum Militariów zlokalizowane są na obrzeżach Jeleniej Góry i można zobaczyć, jeśli ma się czas. Budynek wzniesiono w XIX wieku i kilkukrotnie był przebudowywany. Umiejscowiony jest na niewielkim wzgórzu pośrodku małego lasu. O ile nie chce się skorzystać z mieszczącego się w nim hotelu lub restauracji, to zwiedzanie kończy się na zobaczeniu bryły pałacu.
17. Borowy Jar
Również na obrzeżach miasta, ale za Wzgórzem Krzywoustego w kierunku Siedlęcina znajduje się Borowy Jar. Pod tą nazwą kryje się teren rekreacyjny w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru idealny na spacery, jazdę rowerem oraz wspinaczkę. Idąc, piechotą lub jadąc rowerem wzdłuż rzeki Bóbr, zobaczysz urokliwe formy krajobrazu i punkty widokowe, a także interesujące zabytki techniki. Po godzinnym spacerze dotrzesz do malowniczo położonego nad jeziorem Modrym gościńca Perła Zachodu.
18. Cieplice Śląskie-Zdrój
W skład Jeleniej Góry wchodzi także szereg miejscowości. Najsłynniejszą z nich są Cieplice Śląskie-Zdrój, będące w granicach Jeleniej Góry od 1976 roku. Cieplice są uzdrowiskiem, do którego trzeba przyjechać co najmniej na kilka godzin. Mają sporo zabytkowych budowli, piękne parki, ciekawe muzeum oraz termy, w których można przyjemnie się zrelaksować. Więcej informacji o Cieplicach znajdziesz na Cieplice Śląskie-Zdrój – najciekawsze atrakcje.
19. Zamek Chojnik w Sobieszowie
Zamek Chojnik to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Został on wzniesiony ok. 1355 roku za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolko II. Znajduje się na wysokość 627 metrów n.p.m., na szczycie góry Chojnik na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. W 1675 roku w warownię uderzył piorun, powodując pożar. Po tym zdarzeniu nie był on już odbudowywany, za to zamienił się w urokliwą ruinę.
Najpopularniejszym szlakiem wiodącym do zamku jest czerwony prowadzący z Sobieszowa. Jego przejście zajmuje około godzinę w jedną stronę. W pewnym miejscu odbija od niego szlak czarny, by przed szczytem ponownie się połączyć. Idąc nim zobaczysz Zbójeckie Skały. Jeśli nie boisz się ciemności i nie masz klaustrofobii, to dodatkową atrakcją będzie możliwość przejścia przez jaskinię „Dziurawy Kamień”.
Aktualne godziny otwarcia zamku znajdziesz na http://szlakzamkowipalacow.eu/project/zamek-chojnik/. Uwaga: chcąc zobaczyć Zamek Chojnik, trzeba zapłacić 3 razy. Najpierw za parking, później za wejście do parku narodowego, a na końcu za wejście na zamek.
20. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie
Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie to jedno z mniej znanych miejsc w Jeleniej Górze, pewnie dlatego, że mało kto wie, kim on był. Gerhart Hauptmann był niemieckim powieściopisarzem oraz dramaturgiem, który w 1912 roku zdobył Nagrodę Nobla za dramat „Tkacze”. Urodził się w Szczawnie-Zdroju, natomiast zmarł 6 czerwca 1946 w swoim domu w Jagniątkowie.
Dom został wybudowany w 1901 roku, a od 2005 roku mieści się w nim muzeum. Można w nim zobaczyć pamiątki związane z pisarzem, w tym listy, pierwsze wydania jego dzieł i maskę pośmiertną. Sama willa też jest ciekawa i ma zachwycający hol, który z uwagi na tematykę malowideł zwany jest „Halą Rajską”. Twórcą polichromii był śląski malarz Johannesa Maximiliana Avenariusa. Nawiązują one do Hauptmanna, jego dzieł, rodziny, śląskich zwyczajów oraz do przyrody Karkonoszy. Więcej informacji o domu i muzeum znajdziesz na http://www.muzeum-dgh.pl.
Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry
21. Karkonosze
Jelenia Góra to dobre miejsce, skąd można wyruszyć w najwyższe pasmo Sudetów, czyli Karkonosze. Prowadzi z niej wiele szlaków, w tym mniej znanych i obleganych, niż szlaki prowadzące z Karpacza, czy Szklarskiej Poręby. Czyż to nie dobry powód, by poznać Karkonosze z innej strony?
22. Pałac Łomnica i muzeum „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”
5 kilometrów od Jeleniej Góry znajduje się Pałac Łomnica. Został zbudowany w XVII wieku, po czym wielokrotnie był przebudowywany. Ostatni raz miało to miejsce w latach 1838-1844, gdy właścicielem łomnickich dóbr była rodzina von Küster. Dzięki temu, że od lat 90. XX wieku ponownie właścicielami pałacu są potomkowie tej rodziny, odzyskał on dawną świetność.
We wnętrzach Pałacu Łomnica znajduje się muzeum z multimedialną wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Na 3 kondygnacjach i w 18 salach przedstawiono dzieje pałacu oraz jego właścicieli od 1720 roku do lat 60. XX wieku. Oprócz dużego pałacu jest także mniejszy zwany „Domem Wdowy”. Zbudowano go w latach 1803–1804 i obecnie mieści się w nim kameralny hotel oraz znakomita restauracja. Na kompleks składa się również Folwark i pięknie zadbany 9 ha park w stylu angielskim. Więcej informacji o Pałacu Łomnica znajdziesz na https://palac-lomnica.pl.
23. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
Pałac w Łomnicy to tylko jeden z obiektów znajdujących w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. W okolicy Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich odrestaurowanych pałaców, dworów i zamków jest aż kilkadziesiąt. Bardzo często otoczone są one przez piękne parki i ogrody. Jelenia Góra stanowi dobry punkt wypadowy, by je zobaczyć oraz poznać ich historię.
Czy warto przyjechać i zwiedzić Jelenią Górę?
Kilka razy przejeżdżałem przez Jelenią Górę w drodze do Karpacza i Szklarskiej Poręby, ale nigdy się nie zatrzymałem. Cieszę się, że w końcu to robiłem, gdyż okazało się, że Jelenia Góra ma bardzo dużo ciekawych atrakcji, którymi bez problemu można zapełnić co najmniej weekend.
Jelenia Góra to moje odkrycie 2021 roku, czyli miasto w Polsce, które odwiedziłem pierwszy raz i zrobiło na mnie największe wrażenie w danym roku. Czy warto je zwiedzić? Jak najbardziej tak.
Jelenia Góra – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
Jelenia Góra – mapa turystyczna atrakcji i ciekawych miejsc
Gdzie zjeść w Jeleniej Górze?
Jelenia Góra ma szereg restauracji i to nie tylko w centrum, ale także w miejscowościach stanowiących jej dzielnice. Podczas mojego pobytu miałem okazję zjeść w kilku.
Pierwsza była restauracja Sofa zlokalizowana przy jeleniogórskim rynku. Zamówiłem w niej burger z frytkami. Danie było smaczne, a dodatkowym plusem była możliwość zjedzenia jego przy stoliku ulokowanym w podcieniach z pięknym widokiem na ratusz oraz rynek.
Restauracja Caspar umiejscowiona jest w centrum Cieplic przy placu Piastowskim. Zacząłem od carpaccio z jelenia i lodami z buraka. Następnie był pstrąg z pieca, a na deser ich specjalność — torcik lwowski z duszą karkonoską. Miła obsługa, smaczne potrawy i przyjemny wystrój sprawiły, że dobrze wspominam tę restaurację.
Trzecim miejscem, którego kuchnię miałem okazję spróbować, była restauracja w Pałacu Łomnica. W restauracji podobnie jak w pałacu bardzo dbają o szczegóły. Panuje w niej wyjątkowy klimat, który w połączeniu z ciekawymi i bardzo smacznymi potrawami sprawia, że wizytę pamięta się długo. Restauracja nie jest tania, ale serwowane dania są warte wydanych pieniędzy.
Jak dojechać do Jeleniej Góry?
Jelenia Góra jest dobrze skomunikowana z innymi miejscami w Polsce. Bez problemu dojedziesz do niej pociągiem z przesiadką we Wrocławiu. Pociągi kursują również do Cieplic oraz Sobieszowa, z którego możesz zwiedzić Zamek Chojnik.
Jelenia Góra noclegi
W Kotlinie Jeleniogórskiej znajdziesz dużo miejsc noclegowych o różnym standardzie. Miałem okazję nocować w dwóch.
Bardzo dobrą lokalizację w Cieplicach ma Długi Dom. Jest to ładnie odrestaurowany zabytkowy budynek będący częścią sanatorium. Pokoje są funkcjonalne i czyste, a do tego w cenie jest śniadanie w formie bufetu. Nie ma parkingu, ale bez problemu znajdziesz bezpłatne miejsce parkingowe na sąsiednich ulicach. Nocleg w Długim Domu zarezerwujesz TUTAJ.
Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca noclegowego, to znajdziesz je w Łomnicy. Nocleg w Pałacu Łomnica to niesamowity klimat, gustownie wyposażony pokój i bardzo uprzejma obsługa. Wszystko jest na najwyższym poziomie. Polecam także skorzystać z doskonałego śniadania w formie bufetu. Goście hotelowi mają własny parking strzeżony, zamykany na noc. Nocleg w Pałacu Łomnica zarezerwujesz TUTAJ.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Jeleniej Górze, to dołącz do podróży na na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z Dolnego Śląska oraz na https://podrozebezosci.pl.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Jeleniej Góry.
Artykuł powstał przy współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną.