Krynica-Zdrój atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Krynicy-Zdroju? Przewodnik
Krynica-Zdrój atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Krynicy-Zdroju? Przewodnik

Krynica-Zdrój. 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Krynicy-Zdroju oraz w okolicy. Przewodnik

6
11 minutes, 24 seconds Read

Krynica-Zdrój zwana jest górską „perłą polskich uzdrowisk” i od ponad 200 lat przyciąga kuracjuszy swoimi walorami zdrowotnymi oraz atrakcjami turystycznymi. Unikalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze w Polsce, czy doskonałe warunki narciarskie, to tylko niektóre powody, dla których warto tu przyjechać. Krynica-Zdrój to niespełna 11 000 miasto położone na południu Małopolski, do którego bardzo chętnie wracam. Obserwuję, jak miasto pięknieje i odnawiane są kolejne zabytkowe budowle oraz wille. Pojawiają się także nowe atrakcje, ciekawe muzea, a oferta kulturalna jest coraz szersza. Można zauważyć, że Krynica zmienia także swój wizerunek. Kiedyś miasto kojarzyło się głównie z sanatoriami, a obecnie przyjeżdża do niego na weekend lub na wakacje coraz więcej rodzin oraz osób lubiących aktywnie spędzać czas. Zimą są to zazwyczaj miłośnicy sportów zimowych, a w lecie, czy innych porach roku osoby lubiące górskie wędrówki, wycieczki rowerowe, ale nie tylko. Zastanawiasz się, co można robić w Krynicy? Poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Krynicy-Zdroju oraz w jej okolicy.

1. Deptak w Krynicy-Zdroju

Historia Krynicy sięga 1547 roku, kiedy to została założona wioska zwana wpierw Krzenycze. Początkowo miejscowość należała do biskupów krakowskich, a po pierwszym rozbiorze Polski, została przejęta przez rząd austriacki. To właśnie on przysłał do Krynicy profesora uniwersytetu lwowskiego Baltazara Hacqueta w celu zbadania oraz oceny krynickich źródeł. Jego pozytywna ocena stała się podstawą rozwoju uzdrowiska. 

W 1794 roku powstał „Mały Domek”, w którym od 1804 roku mieściły się pierwsze zakłady kąpielowe stanowiące początek kurortu. Już 3 lata później, w 1807 roku Krynica otrzymała oficjalną nazwę zdroju kąpielowego. Prawdziwy rozwój uzdrowiska nastąpił jednak w 1856 roku, wraz z rozpoczęciem działalności przez profesora Józefa Dietla, zwanego ojcem polskiej balneologii.

Koniec XIX wieku to okres, gdy Krynica stała się modnym miejscem spotkań i gościło w niej wiele znanych osób, jak Jan Matejko, czy Henryk Sienkiewicz. W tym okresie powstały także obiekty uzdrowiskowe, z których wiele przetrwało do dzisiaj. 

Najpiękniejsze krynickie budowle mieszczą się wzdłuż Krynickiego Deptaka oraz usytuowanych tuż obok Bulwarów Dietla. Warte zobaczenia są m.in. Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe, oraz piękne wille i pensjonaty. 

Przy deptaku znajduje się również Pijalnia Główna, gdzie podobnie jak w Starych Łazienkach Mineralnych spróbujesz najsłynniejszych krynickich wód: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz oraz Zdrój Główny. Idąc przez miasto, zwróć także uwagę na pomniki, w tym osób zasłużonych dla Krynicy, jak Jan Kiepura, czy Bogusław Kaczyński. Bardzo charakterystyczny jest również pomnik Nikifora. 

deptak krynicki krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju deptak krynicki krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

pomnik nikifora krynickiego krynica zdroj

2. Muzeum Nikifora Krynickiego – Galeria Sztuki „Romanówka”

Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak jest jedną z najbardziej znanych osób pochodzących z Krynicy. Przez kalectwo uważany był za niepełnosprawnego intelektualnie i żył w nędzy. Jego pasją było malarstwo, docenione dopiero pod koniec życia. Uważa się go nawet za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu.

Nikifor był ciekawą postacią, którą warto lepiej poznać. Można to zrobić w Muzeum Nikifora mieszczącym się w pochodzącej z II połowy XIX wieku klimatycznej willi „Romanówka”. Na ekspozycję składają się szkice artysty, jego dzieła, ale także przedmioty osobiste, fotografie oraz film z przechadzającym się po Krynicy Nikiforem. Uzupełnieniem zwiedzania może być wizyta na starym cmentarzu w Krynicy-Zdroju, gdzie został pochowanyAktualne informacje o muzeum znajdziesz na http://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/.

muzeum nikifora krynickiego galeria sztuki willa romanowka krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju muzeum nikifora krynickiego galeria sztuki willa romanowka krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdrojugrob nikifora krynickiego krynica zdroj stary cmentarz

3. Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju

Góra Parkowa to szczyt o wysokości 742 m n.p.m. zlokalizowany w centrum Krynicy-Zdroju. Już w 1810 roku na jej zboczach założono Park Zdrojowy, którego oryginalny układ ścieżek zachował się do dzisiaj. Na Górę Parkową można wejść lub wjechać w 3 minuty oddaną do użytku w 1937 roku pierwszą w Polsce, a drugą w Europie koleją linowo-terenową. Warto to zrobić, gdyż wierzchołek góry, jak i jej zbocza pełneciekawych miejsc oraz atrakcji.

Wśród najmłodszych największą popularnością cieszą się: kompleks zjeżdżalni rynnowych – Rajskie Ślizgawki, Zjeżdżalnia Pontonowa oraz Park Linowy „Mamut”. Na starszych czekają pochodzące z XIX wieku dwie zabytkowe altany, cztery jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami, słynąca łaskami Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów oraz Polana Michasiowa ze źródełkiem wody mineralnej „Bocianówka”. Podobno picie wody z tego źródełka pomaga zajść w ciążę kobietom mającym z tym problem. Według legendy, aby dodatkowo wzmocnić działanie wody, należy pogłaskać bociana, którego figura z uczepionym jego szyi bobasem zwieńcza źródło.

Zbocza Góry Parkowej kryją jeszcze jedno ciekawe źródełko, zwane Źródłem Miłości. Z nim również związane jest legenda. Mówi ona, że każdego kto napije się wody z tego źródła, czeka miłość pierwszej osoby, na którą spojrzy po wypiciu. Z tego też powodu miejsce szczególnie polecam parom.

gora parkowa park zdrojowy krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju gora parkowa park zdrojowy krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

4. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju 

Wizyta w Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju, to międzypokoleniowa podróż w czasie. Mijając starą klasę szkolną z przełomu lat 60/70, wkroczysz w świat nostalgii i wspomnień z dzieciństwa. Na 300 metrach kwadratowych zgromadzono ponad 3 tysiące zabawek od starożytności do lat 80. XX wieku. Zobaczysz tu lalki, żołnierzyki, misie, resoraki, liczydła, kolejki, z których wiele ma wartość zabytkową lub kolekcjonerską. 

Muzeum Zabawek przeznaczone jest dla osób w różnym wieku, gdyż każdy z nas był dzieckiem i wciąż mamy coś z niego. Przyprowadzając do muzeum własne dzieci, możemy pokazać im, czym się bawiliśmy, ale nawet jeśli nie mamy dzieci, to czyż nie miło wrócić choć na chwilę do lat dzieciństwa?

Aktualne informacje  o Muzeum Zabawek w Krynicy znajdziesz na stronie http://muzeum-zabawek.pl/krynica-zdroj/. 

muzeum zabawek bajka krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

5. Park Słotwiński w Krynicy-Zdroju

Najstarszym zachowanym budynkiem zdrojowym Krynicy jest dawna pijalnia wody mineralnej „Słotwinka”. Znajdziesz go w północnej części miasta, w odnowionym Parku Słotwińskim. Drewniana konstrukcja zwana także Pawilonem Chińskim pochodzi z 1808 roku i do 1971 roku stała w miejscu obecnej Pijalni Głównej. Tuż obok niego na skraju parku znajduje się kolejny zabytkowy budynek, a mianowicie pochodzący z 1870 roku pawilon dla orkiestry. Obecnie mieści się w nim restauracja „Koncertowa”. Sercem parku jest sporej wielkości tężnia solankowa, do której woda przywożona jest beczkowozami aż z kopalni soli w Bochni. 

pawilon chinski slotwinka park slotwinski krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
koncertowa park slotwinski krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

6. Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju 

Ścieżka w koronach drzew, którą wejdziesz na najwyższą drewnianą wieżę widokową w Polsce, to jedna z najnowszych atrakcji Krynicy-Zdroju. Konstrukcja jest unikatowa oraz budzi podziw. Wygląda, jakby była zrobiona z ciut większych zapałek, dlatego warto się jej przyjrzeć z bliska. Do podziwiania jest jednak więcej jak chociażby przepiękne widoki na Beskid Sądecki oraz Niski, najdłuższa metalowa zjeżdżalnia  w Polsce, czy ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Szczegółowe informacje na temat wieży oraz ścieżki znajdziesz na: Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew – Krynica-Zdrój. Czy warto?

wieza widokowa sciezka w koronach drzew krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

7. Jaworzyna Krynicka oraz Kolejka Gondolowa 

Najwyższym szczytem Krynicy-Zdroju jest Jaworzyna Krynicka o wysokości 1114 m n.p.m. Prowadzą na nią dwa szlaki: czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz zielony Szlak Wincentego Pola. Na szczyt Jaworzyny Krynickiej można także wjechać pierwszą i najdłuższą kolejką gondolową w Polsce. Dolna stacja kolejki znajduje się w dolinie Czarnego Potoku, skąd w 7 minut pokonuje się odległość ponad 2 000 metrów. Już w trakcie wędrówki lub wjazdu ma się okazję podziwiać niesamowite panoramy, ale najładniejszeze szczytu. Przy dobrej pogodzie można z niego zobaczyć Bieszczady oraz słowackie Tatry.

Jaworzyna Krynicka jest również jednym z największych w Polsce zimowych ośrodków narciarskich. Na nowoczesną stację narciarską składa się 8 tras narciarskich, którą oprócz kolejki gondolowej obsługuje 7 wyciągów. Łączna długość tras narciarskich to 8,3 km i to tutaj znajduje się najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce.

Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką kursuje przez większość roku. Szczegółowe informacje odnośnie cen biletów i godzin otwarcia znajdziesz na stronie http://jaworzynakrynicka.pl. Na szczycie góry funkcjonuje restauracja oraz kilka bufetów. Polecam także wizytę w klimatycznym Schronisku PTTK Jaworzyna Krynicka oddalonym od szczytu o 800 metrów. 

jaworzyna krynicka kolejka gondolowa krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju jaworzyna krynicka kolejka gondolowa krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

8. Krynickie Trasy Rowerowe MTB

Krynica-Zdrój położona jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i to idealne miejsce na jazdę rowerem górskim lub elektrycznym. Specjalnie dla rowerzystów wyznaczono osiem tematycznych tras o łącznej długości 125 km. Ich nazwy wywodzą się od nazw krynickich źródeł i są dobrze oznakowane w terenie kolorowymi tabliczkami oraz znakami. Swój początek mają na Krynickim Deptaku ciut poniżej Informacji Turystycznej, w której można uzyskać więcej informacji odnośnie tras, ale także atrakcji w mieście i okolicy.

Jeśli nie posiadasz własnego roweru, to taki rower możesz wypożyczyć. Podczas mojego pobytu korzystałem z roweru elektrycznego z wypożyczalni Turbobikes. Szczegółową ofertę uzyskasz na https://turbobikes.pl oraz pod numerem telefonu 606 636 700.

krynickie trasy rowerowe mtb krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

9. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Łemkowie, zwani również Rusinami to dawna grupa etniczna od wieków zamieszkująca obszar gminy Krynica-Zdrój. Po II wojnie światowej zostali wysiedli z tych terenów, a tym, co po nich pozostało, są piękne cerkwie. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich to drewniane i murowane cerkwie położone w Krynicy oraz w najbliższej okolicy. Większość z cerkwi została zbudowana na przełomie XVIII-XIX wieku i prezentują typ budownictwa zachodnio-łemkowskiego. Pomimo przemianowania na kościoły katolickie, zachowały one oryginalny wystrój cerkiewny. 

Szczególne miejsce na szlaku zajmuje cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. W 2013 roku wraz z 15. innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew św. Jakuba pochodzi z 1600 roku i uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew w polskich Karpatach. 

krynicki szlak cerkwi lemkowskich krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju

10. Spływ Popradem kajakiem lub pontonem

Spływ doliną rzeki Poprad to jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu. Do wyboru masz kajak lub ponton, a w pakiecie otrzymujesz fajną zabawę, skoki adrenaliny i możliwość podziwiania sielankowych krajobrazów. Do pokonania jest ok. 10 km odcinek pomiędzy Muszyną a Żegiestowem, co zajmuje ponad 2 h. Nie jest to wymagający odcinek, dlatego ze spływu mogą skorzystać nawet osoby bez doświadczenia. 

Należy być przygotowanym na trochę wysiłku i to nie tylko podczas wiosłowania. Zdarza się, że ponton utknie na mieliźnie, co związane jest z koniecznością wyjścia z niego i przeciągnięcia w stronę nurtu. Śmiechu i frajdy przy tym jest co niemiara, co miałem okazję sprawdzić osobiście.

Czysta Frajda to nazwa firmy, z której miałem wypożyczony ponton. Sprzęt był dobrej jakości, obsługa bardzo sympatyczna, dlatego jak najbardziej mogę polecić tę firmę. Kontakt do nich znajdziesz na stronie https://czystafrajda.pl.

splyw popradem kajakiem pontonem czysta frajda muszyna zdroj

Atrakcje w Krynicy-Zdroju. Co warto zobaczyć?

Krynica-Zdrój jest jedną z popularniejszych miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych w Polsce. Pomimo swojej popularności w dalszym ciągu zwiększa liczbę atrakcji turystycznych i dba o to, aby miasto prezentowało się coraz lepiej. Powyższe atrakcje to tylko kilka pomysłów na spędzenie czasu w Krynicy-Zdroju. Miłośników łowiecka zapewne zainteresuje „Łuczakówka”, czyli prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Pana Józefa Łuczka. W gromadzonych przez ponad 30 lat zbiorach znajduje się kilkaset spreparowanych zwierząt wykorzystywanych do celów edukacyjnych.

W Krynicy można także skorzystać z całorocznego lodowiska, Sankostrady, Jaskini Solnej i z wielu innych ciekawych miejsc. Przyjeżdżając do Krynicy, nie sposób się nudzić.

Krynica-Zdrój — atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Krynica-Zdrój — mapa atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Jak dojechać do Krynicy-Zdroju?

Krynica-Zdrój z uwagi na swoją popularność jest dobrze skomunikowana z resztą kraju, chociaż przejazd środkami komunikacji publicznej nie jest najkrótszy. Od Nowego Sącza dzieli ją 32 km, natomiast od Krakowa ok. 140 km. Przejazd samochodem z Krakowa do Krynicy-Zdroju zajmuje ok. 2 h, autobusem ponad 3 h, a pociągiem ponad 4 h. Szczegóły na https://www.e-podroznik.pl. 

Krynica-Zdrój noclegi

W Krynicy-Zdroju znajdziesz dużo miejsc noclegowych o różnym standardzie i poziomie cenowym. Są tu zarówno ekskluzywne hotele, jak i kwatery prywatne. Podczas mojego wyjazdu nocowałem w Pensjonacie Słotwiny Arena, położonym u podnóża góry na której stoi wieża widokowa. Więcej informacji o obiekcie znajdziesz TUTAJ.



Booking.com

 

Podobał Ci się mój wpis o Krynicy-Zdroju? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco.  Zapraszam również do lektury innych wpisów z Małopolski oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Krynicy-Zdroju.

krynica zdroj atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w krynicy zdroju okolicy przewodnik na weekend mapa noclegi pinterest

Similar Posts

6 Comments

  1. Wakacjon says:

    Fajnie, że są trasy rowerowe i wypożyczalnia rowerów, bo nie chciałbym jechać przez całą Polskę z rowerem na dachu:)

  2. Irmina says:

    To muzeum zabawek zapowiada się całkiem ciekawie. Potrzebne nam takie miejsca, które pozwalają na powrót do dziecięcej beztroski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *