Hamburg atrakcje, co warto zwiedzić, zobaczyć, Niemcy, 15 rzeczy które, na weekend, w dzień, w dwa dni, HafenCity, Elbphilharmonie, Germany, Deutschland, must see, must do
Hamburg atrakcje, co warto zwiedzić, zobaczyć, Niemcy, 15 rzeczy które, na weekend, w dzień, w dwa dni, HafenCity, Elbphilharmonie, Germany, Deutschland, must see, must do

Hamburg na weekend – 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Hamburgu. Przewodnik

33
16 minutes, 7 seconds Read

Niemcy, chociaż sąsiadują z Polską, są krajem mało znanym. Aby to zmienić, postanowiłem skorzystać z tanich biletów lotniczych i odwiedzić drugie co do wielkości miasto tego kraju – Hamburg. Zastanawiałem się, jakie skrywa tajemnice i jak odpowiednio rozplanować czas, aby był to niezapomniany weekend nie tylko dla mnie, ale i dla mojej rodziny. Tradycyjnie przed wyjazdem dużo czytałem na temat miejsca, do którego lecę, aby upewnić się, co warto zwiedzić i zobaczyć, jakie atrakcje są godne uwagi i czego nie można pominąć. W dwa dni chciałem pokazać rodzinie różne oblicza miasta – zarówno te, które stanowią dumę mieszkańców, jak i te cieszące się złą sławą. W końcu Hamburg to nie tylko port i dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt), ale również St. Pauli, zwana dzielnicą czerwonych latarni. O tym, że warto wybrać się do tego miasta na weekend, niech świadczy 15 atrakcji, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

Hamburg – 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Hamburgu

1. Port w Hamburgu (Hamburger Hafen)

Hamburg i port to pierwsze skojarzenie, jakie ma się z tym miastem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Hamburg jest położony 110 km od wybrzeża morza Północnego, a port działa u ujścia rzeki Łaby (po niemiecku Elbe). Pomimo tego to właśnie tutaj znajduje się największy port w Niemczech i jeden z największych na świecie.

Hamburg port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

Aby w pełni móc ocenić jego wielkość oraz z bliska przyjrzeć się nabrzeżu, HafenCity, stoczniom oraz miejscom przeładunkowych należy wsiąść na statek i wyruszyć w rejs. Dodatkiem do rejsu jest przewodnik, który na bieżąco opisuje (po niemiecku lub angielsku) wszystkie fascynujące fakty dotyczące portu i mijanych obiektów.

Hamburg port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland, (2)

Hafen City Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

2. Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland to najpopularniejsza atrakcja Hamburga w dodatku interesująca dla całej rodziny. Tego tytułu na pewno szybko nie odda, gdyż ten park miniatur i najdłuższy model kolejki na świecie wciąż się zmienia i powiększa. Co roku dodawane są nowe sekcje, które zwiększają i tak już duże zainteresowanie tym miejscem.

Tym, co przyciąga tłumy, jest niezwykłe odwzorowanie z jakim tworzone są światy oraz unikatowa 15-minutowa symulacja dnia i nocy. Więcej o Miniatur Wunderland przeczytasz w osobnym wpisie.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy (3)Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Knuffingen (7)Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Rzym Rome (7)

3. Miasto Spichlerzy – Speicherstadt (Warehouse District)

Najbardziej magicznym miejscem w Hamburgu jest położony tuż obok portu Speicherstadt. To wpisany na listę UNESCO największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym. Charakteryzuje go zewnętrzna warstwa z czerwonej cegły z małymi wieżyczkami, wnękami i ornamentami z terakoty.

Trudno uwierzyć, ale cała dzielnica stoi na fundamencie drewniano-palowym. Jej ponad 100-letnia historia związana jest z utworzeniem w Hamburgu portu wolnocłowego. W wybudowanych magazynach przechowywano przyprawy, kawę, herbatę, piwo i dywany, a obecnie są domem dla wielu muzeów, galerii i biur.

Warto w spokoju pospacerować po dzielnicy, przejść się po mostach i kładkach, a następnie usiąść przy aromatycznej kawie i kontemplować atmosferę.

Hamburg, Speicherstadt, Miasto, dzielnica Spichlerzy, Niemcy, Deutschland, Germany Warehouse District, aHamburg, Speicherstadt, Miasto, dzielnica Spichlerzy, Niemcy, Deutschland, Germany Warehouse District, (5)

4. Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie)

Najnowszą wizytówką i atrakcją miasta jest budynek filharmonii nad Łabą. To połączenie starego z nowym. Na szczycie starego budynku magazynu umiejscowiono nową szklistą konstrukcję przypominającą podniesiony żagiel, falę wody lub kryształ kwarcu.

Elbphilharmonie Hamburg port, Hamburger Hafen, HafenCity, Niemcy, Deutschland, Germany

Z budową filharmonii związanych jest kilka kontrowersji, gdyż jej budowa miała skończyć się w 2010 roku i kosztować 76 mln euro, a ukończono dopiero w 2017 roku za kwotę ponad 800 mln euro. Efekt jednak jest niesamowity.

Elbphilharmonie ma trzy sale koncertowe, a największa może pomieścić 2100 gości. W budynku znajduje się również szkoła muzyczna, hotel, spa, a nawet prywatne apartamenty.

Odbierając darmowy bilet wstępu, zakrzywionymi schodami ruchowymi można wjechać na 8 piętro. Znajduje się na nim taras widokowy, z którego można oglądać panoramę miasta i portu. Zdecydowanie warto!

Elbphilharmonie Hamburg port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland, Germany (4)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Elbphilharmonie Hamburg port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland, Germany (4)Hamburg, Speicherstadt, Miasto, dzielnica Spichlerzy, Niemcy, Deutschland, Germany Warehouse District, (10)

5. Kościół św. Michała w Hamburgu (St. Michaelis Kirche)

Najpiękniejszym kościołem barokowym w północnych Niemczech jest kościół św. Michała Archanioła. Uważany jest również za najważniejszy kościół Hamburga, pomimo że jest najmłodszy z pięciu głównych w mieście. Obecny budynek jest rekonstrukcją z 1912 roku po tym, jak poprzedni kościół uległ spaleniu w 1906 roku.

Największe zainteresowanie budzi wieża kościoła o wysokości 134,14 m. W przeszłości stanowiła punkt orientacyjny dla żeglarzy. Obecnie na 106 m znajduje się platforma widokowa, skąd roztacza się fantastyczna panorama miasta. Przyglądając się wieży warto zwrócić uwagę na zamontowany na niej zegar, będący największym tego typu zegarem w Niemczech.

Kościół św. Michała w Hamburgu, St. Michaelis Kirche, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (5)Hamburg panorama port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland,

Kościół św. Michała jest główną świątynią protestancką Niemiec obok drezdeńskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze kościoła przepełnione jest światłem wpadającym przez wielkie okna i spotęgowanym przez jasne ściany. Na ich tle dobrze widać neobarokowy, marmurowy ołtarz główny oraz umiejscowione nad wejściem do kościoła organy, będące jednymi z pięciu w kościele. To największy kościół Hamburga z 2 500 miejsc siedzących.

Kościół św. Michała w Hamburgu, St. Michaelis Kirche, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (4)Kościół św. Michała w Hamburgu, St. Michaelis Kirche, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (4)

6. Ratusz w Hamburgu (Rathausführungen Hamburg)

O rok dłużej niż nowoczesną filharmonię budowano jeden z najpiękniejszych budynków Hamburga – ratusz miejski. Został oddany do użytku w 1897 roku, 55 lat po tym, jak spłonął jego poprzednik. Ta monumentalna budowla wykonana głównie z piaskowca, posiada 647 pokoi i została ustawiona na 4000 pali drewnianych.

Tym, co nie pozwala przejść obojętnie obok ratusza, jest kunsztownie zdobiona fasada i wieża o wysokości 112 metrów. Ratusz jest przykładem historyzmu w Niemczech, a architektura stanowi połączenie włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych. Wchodząc od strony placu ratuszowego, należy zwrócić uwagę na posągi dwudziestu niemieckich króli i cesarzy (od Karola Wielkiego, do Franciszka II) ustawione między niszami okiennymi. To tylko niektóre z postaci, którymi ozdobiono ratusz.

W budynku mieści się lokalny parlament i senat, ale bezpłatnie można zwiedzić ciekawy hol oraz przepiękny wewnętrzny dziedziniec z niesamowitą fontanną Higiei.

Ratusz Miejski w Hamburgu, Rathausführungen, Town Hall, Hamburg, Niemcy, Deutschland, GermanyRatusz Miejski w Hamburgu, Rathausführungen, Town Hall, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (7)Ratusz Miejski w Hamburgu, Rathausführungen, Town Hall, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (7)fontanna Ratusz Miejski w Hamburgu, Rathausführungen, Town Hall, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany

7. Tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel)

W Hamburgu można za darmo odbyć podróż w czasie. Wystarczy przespacerować się starym tunelem pod rzeką Łabą (Alter Elbtunnel). To prawdziwie architektoniczne arcydzieło, które zostało zbudowane w 1907 roku, a używane jest od 1911 roku.

Tunel ma długość 426 m i znajduje się 24 m poniżej poziomu wody. Posiada cztery duże windy, które służą do podnoszenia i opuszczania samochodów w celu przekroczenia rzeki. Tunel jest wystarczająco duży, aby zmieścił się jeden samochód, dlatego w godzinach porannych samochody jadą tylko w stronę doków, a po południu do centrum.

Idąc tunelem, warto zwróć uwagę na terakotowe ornamenty, które przedstawiają przedmioty związane z rzeką. Wśród tak oczywistych jak ryby i kraby można również znaleźć szczury i odpady.

Tunel pod dnem rzeki Łaba, Alter Elbtunnel, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany

8. Jeziora Binnenalster i Aussenalster na rzece Alster

W centrum Hamburga znajduje się oaza spokoju i zieleni. Tworzą je dwa sztuczne jeziorka na rzece Alster, większe Außenalster i mniejsze Binnenalster. Otoczenie jeziorek stanowią najlepsze hotele, sklepy i kamienice z pięknymi fasadami.

W żadnym przypadku nie można przegapić rejsu wiekowym stateczkiem parowym po jeziorkach, a w letnie dni należy spróbować „Alsterwasser”, czyli orzeźwiającego i pobudzającego połączenia piwa z lemoniadą. To wspaniale miejsce, aby zrelaksować się, odpocząć, ale również poobserwować jachty, łódki czy ptactwo wodne.

Alster, Jezioro Binnenalster, Aussenalster, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (5) Alster, Jezioro Binnenalster, Aussenalster, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (5) Alster, Jezioro Binnenalster, Aussenalster, Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (5)

9. Hala aukcyjna i targ rybny w Hamburgu (Fischauktionshalle und der Fischmarkt)

Niedzielny poranek najlepiej rozpocząć od wizyty na targu rybnym umiejscowionym nad brzegiem Łaby. Można tu zjeść typowo hamburskie śniadanie: sadzone jajka, podsmażane ziemniaki, surowego matiasa w świeżej bułce i wszystko popić kawą lub piwem.

Targ ma długą tradycję, gdyż odbywa się od 1703 roku. Można na nim nabyć smakołyki, ryby, owoce, kwiaty, ubrania i pamiątki. Tuż obok znajduje się wybudowana w 1896 hala aukcyjna. Warto wstąpić do środka, aby posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć, jak bawią się mieszkańcy Hamburga.

Targ Rybny Altona Der Fischmarkt Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany

10. Treppenviertel

Treppenviertel to dawna wioska rybacka w dzielnicy Blankenese. Charakteryzuje się labiryntem krętych uliczek, pięknymi białymi willami i wieloma schodami prowadzącymi ze zboczy wprost nad brzeg Łaby. Budynki tu toną w zieleni, a ogrody są pełne kolorowych kwiatów. Panuje sielska atmosfera, spokój i cisza. Warto przyjechać do Treppenviertel, aby zobaczyć inne oblicze Hamburga, tak różne od zgiełku wielkiego miasta. To wymarzone miejsce na romantyczny spacer lub przejażdżkę rowerem.

Treppenviertel Blankenese Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Treppenviertel Blankenese Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Treppenviertel Blankenese Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

11. Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche)

Chodząc ulicami Hamburga, można zauważyć niewielką ilość zabytkowych budynków. Spowodowane to jest m.in. operacją Gomora z czasów II wojny światowej. Latem 1943 roku lotnictwo brytyjskie i amerykańskie przeprowadziły serię nalotów bombowych. W efekcie 74% zabudowań miasta uległo zniszczeniu, a ponad 40 000 osób zginęło.

O wydarzeniach z II wojny światowej przypomina wieża kościoła św. Mikołaja. W przeciwieństwie do innych hamburskich kościołów ten nie został odbudowany. Wieża i pozostałości muru zostały zachowane jako pomnik przeciw wojnie. W środku wieży zainstalowano przeszkloną windę. Wjeżdża ona na platformę o wysokości 75,3 m, skąd można podziwiać panoramiczny widok na Hamburg oraz historyczne zdjęcia.

Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu, St. Nikolai Kirche Hamburg, Niemcy, Deutschland, GermanyHamburg, Niemcy, Deutschland, Germany panorama z Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu, St. Nikolai Kirche (2) Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany panorama z Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu, St. Nikolai Kirche (2)

W podziemiach znajduje się niewielka, ale ciekawa wystawa poświęcona zniszczeniom Hamburga i kościoła oraz wypożyczona ekspozycja o zniszczeniach Warszawy.

Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu, St. Nikolai Kirche Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu, St. Nikolai Kirche Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

12. Reeperbahn i dzielnica St. Pauli

Najbardziej niegrzeczna, najbardziej niebezpieczna, ale czy przez to nie kusząca, aby ją odwiedzić? Reeperbahn to jedna z najsłynniejszych hamburskich ulic i główna ulica dzielnicy St. Pauli, zwanej również dzielnicą czerwonych latarni. Ulica jest pełna klubów ze striptizem, sex-shopów, burdeli, nocnych klubów, dyskotek, barów i restauracji. To inny Hamburg niż ten widziany w centrum. Brudny, grzeszny, a czy przez to nie bardziej prawdziwy?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić St. Pauli. W tym oto miejscu, na początku lat 60. swoją karierę rozpoczynał zespół The Beatles.

Ulica Reeperbahn i dzielnica St. Pauli Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Ulica Reeperbahn i dzielnica St. Pauli Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Ulica Reeperbahn i dzielnica St. Pauli Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

13. Muzeum samochodów Prototyp (Automuseum Prototyp)

Każdy fan motoryzacji (ale nie tylko) powinien odwiedzić muzeum samochodów Prototyp. Znajdują się w nim rzadkie samochody wyścigowe i sportowe prezentujące 80 lat motoryzacji. Zaletą tego muzeum jest brak barier, co daje możliwość podziwiania z bliska fantastycznych i często prototypowych samochodów.

Wśród marek przeważają modele Porsche z unikatowym Porsche Type 64 z 1939 roku. Nie zabrakło również modeli Audi, WW, czy pierwszego samochodu mistrza świata Formuły 1 Michael Schumacher – Jordan F1 191.

Muzeum samochodów Prototyp Automuseum Car Museum Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (3) Muzeum samochodów Prototyp Automuseum Car Museum Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (3) Muzeum samochodów Prototyp Automuseum Car Museum Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (3)

14. Gabinet figur woskowych Panoptikum (Panoptikum Wachsfigurenkabinett)

Nie trzeba jechać do Wielkiej Brytanii, aby zrobić sobie zdjęcie z królową Elżbietą czy Adele! Wystarczy przekroczyć drzwi gabinetu figur woskowych Panoptikum. Czeka tu ponad 120 postaci, wśród których są aktorzy, politycy oraz gwiazdy światowego show-biznesu. O wyjątkowości tego miejsca świadczy to, że istnieje już ponad 130 lat i jest najstarszym muzeum figur woskowych w Niemczech.

Gabinet figur woskowych Panoptikum Wachsfigurenkabinett Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Gabinet figur woskowych Panoptikum Wachsfigurenkabinett Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

15. Park Planten un Blomen

Najbardziej zielone miasto w Niemczech – tak właśnie tytułowany jest Hamburg i to widać na każdym kroku. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że miasto wyrosło w lesie. Terenów zielonych jest dużo, a najpopularniejszym jest park Planten un Blomen (Rośliny i Kwiaty) zlokalizowany w centrum miasta. Na 47 hektarach znajdują się romantyczne stawy, rozmaite ogrody tematyczne, w tym jeden z największych ogrodów japońskich w Europie.

To miejsce, gdzie można położyć się na trawie lub skorzystać z ławek i leżaków, aby odpocząć po trudach zwiedzania lub wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. Natomiast zimą w parku można poszaleć na największym w Niemczech lodowisku na świeżym powietrzu. Nie zapomniano również o dzieciach i w południowej części parku znajduje się duży plac zabaw.

Park Planten un Blomen Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2) Park Planten un Blomen Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

W sezonie letnim warto wrócić do parku pod wieczór, aby uczestniczyć w koncercie światło-dźwięk. Połączenie podświetlanych fontann i muzyki klasycznej tworzy jedyne w swoim rodzaju doświadczenie i dopełnienie pełnego emocji dnia.

Park Planten un Blomen Hamburg, Niemcy, Deutschland, Germany (2)

To tylko 15 miejsc, które uważam, że warto zobaczyć w Hamburgu. Czy któraś z atrakcji zachęciła Cię do wizyty, a może już byłeś w Hamburgu i chciałbyś coś polecić? Czekam na komentarze 🙂 .

Hamburg – atrakcje, ciekawe miejsca, zabytki, informacje praktyczne

Hamburg położony jest w północnych Niemczech. Pełna nazwa miasta to: Freie und Hansestadt Hamburg – Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg.

 • Rejs po porcie w Hamburgu. Adres: Pauli Landungsbrücken, 20359 Hamburg. Posiadacze karty Hamburg City Pass mogą skorzystać z darmowego, godzinnego rejsu — Original Harbor Cruise. Ceny biletów dla osób nieposiadających karty: dorośli: 18,00 €, dzieci od 3 do 14 roku życia: 9,00 €, młodzież 15-17 lat: 18,00 €. Godziny rejsów: kwiecień – październik 10:00 – 17:00 co godzinę, listopad – marzec od 11:00 do 13:00 lub 14:00. Namiastką rejsu może być przeprawa promowa z doku Landungsbrücken 3 do Finkenwerder. Rejs trwa około 30 minut i kosztuje około 4 €. Osoby posiadające kartę Hamburg Card, jak i Hamburg City Pass mają przeprawy promowe firmą HVV Transport Alliance w cenie karty. Rejsy po porcie oferuje kilka firm promowych.
 • Miniatur Wunderland. Informacje o biletach, godzinach otwarcia znajdują się pod koniec tego wpisu.
 • Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie). Adres: Platz der Deutschen Einheit, 20457 Hamburg. Wstęp darmowy po wydrukowaniu na miejscu specjalnego biletu. Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 24:00 (ostatnie wejście 23:30).
 • Kościół św. Michała w Hamburgu (St. Michaelis Kirche). Adres: Englische Planke 1, 20459 Hamburg. Bilety wstępu: kościół: wstęp darmowy (wymagana jest darowizna na utrzymanie kościoła), wieża: dorośli 5,00 €, dzieci od 6 do 15 lat 3,50 €, krypta: dorośli 4 €, dzieci w wieku od 6 do 15 lat 2,50 €. Łączna cena za kryptę i wieżę: dorośli 7 €, dzieci od 6 do 15 lat: 4 €. Posiadacze karty Hamburg City Pass bilet wstępu do kościoła i wyjazd na wieżę mają w cenie karty. Bilet do krypty jest dodatkowo płatny. Osoby posiadające kartę Hamburg Card przy zakupie biletu otrzymują rabat w wysokości 1 €. Godziny otwarcia: maj – październik: codziennie od 9:00 do 20:00 (ostatnie wejście 19:30), listopad — kwiecień: codziennie od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście 17:30).
 • Ratusz w Hamburgu (Rathausführungen Hamburg). Adres: Rathausmarkt 1, 20095 Hamburg. Wstęp do holu i na wewnętrzny dziedziniec jest bezpłatny. W wybrane dni istnieje możliwość odpłatnego zwiedzenia wnętrza ratusza. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ratusza. Czynny codziennie w godzinach: 7:00 – 20:00.
 • Tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel). Adres: St. Pauli Landungsbrücken, 20359 Hamburg. Wstęp darmowy. Dla pieszych I rowerzystów czynny cały czas.
 • Rejs zabytkowym, parowym stateczkiem po jeziorach Binnenalster i Aussenalster – Alster Cruise. Statek odpływa z: Jungfernstieg Pier 4, 20354 Hamburg Bilety: dorośli: 12.00 €, dzieci od 3 do 17 roku życia: 6.00 €. Posiadacze karty Hamburg City Pass mogą skorzystać z darmowego rejsu — Alster Cruise. Godziny rejsów: 
  • 25 marzec – 30 październik. Od poniedziałku do niedzieli: 10:45 – 16:45, co godzinę,
  • 31 październik – 31 grudzień. Od poniedziałku do niedzieli: 11:15, 12:45 i 14:15,
  • 01 styczeń – 24 marzec. Statek nie pływa.

Po rzece Alster oraz jeziorkach pływają również promy i inne stateczki wycieczkowe.

 • Targ rybny. Adres: Pauli Fischmarkt 2, 20359 Hamburg. Czynny w każdą niedzielę: zimą (od listopada do marca) 7:00 – 9:30, latem (od kwietnia do października) 5:00 – 9:30.
 • Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche). Adres: Willy-Brandt-Straße 60, 20457 Hamburg. Bilety wstępu do muzeum i przejażdżka szklaną windą do platformy widokowej: dorośli: 5,00 €, dzieci od 6 do 17 lat: 3,00 €. Posiadacze karty Hamburg City Pass bilet wstępu mają w cenie karty, natomiast osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnione są do 1,00 € zniżki. Godziny otwarcia: maj – wrzesień: codziennie od 10:00 do 18:00, październik – kwiecień: codziennie od 10:00 do 17:00
 • Muzeum samochodów Prototyp. Adres: Shanghaiallee 7, 20457 Hamburg. Bilety wstępu: dorośli – 10,00 €, dzieci w wieku 4 – 14 lat – 4,50 €, wstęp wolny dla dzieci w wieku poniżej 4 lat. Rodziny (2 osoby dorosłe i 3 dzieci): 22,00 €. Posiadacze karty Hamburg City Pass wchodzą do muzeum bez dodatkowych opłat, natomiast osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnione są do zniżki. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00.
 • Gabinet figur woskowych Panoptikum. Adres: Spielbudenplatz 3, 20359 Hamburg. Bilety: dorośli – 6,50 €, dzieci i młodzież w wieku do 17 lat – 4,50 €, studenci i seniorzy od 65 roku życia – 6,00 €. Posiadacze karty Hamburg City Pass wchodzą do gabinetu bez dodatkowych opłat, natomiast osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnione są do zniżki. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 11:00 – 21:00, sobota 11:00 – północ, niedziela 10:00 – 21:00.
 • Park Planten un Blomen. Adres: Klosterwall 8, 20095 Hamburg. Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: maj ─ wrzesień 7:00 ─ 23:00, październik ─ marzec 7:00 ─ 20:00, kwiecień 7:00 ─ 22:00.

all you need is love Hamburg port, Hamburger Hafen, Niemcy, Deutschland,

Jak dojechać do Hamburga?

Do Hamburga najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z jednego z czterech lotnisk: Katowice, Kraków, Gdańsk, Warszawa – Chopin (uwaga: z niektórych lotnisk loty odbywają się tylko od wiosny do jesieni). Bilety w najlepszych cenach (często już od 88 zł w dwie strony) można kupić poprzez tę stronęZ lotniska do centrum Hamburgu najszybciej można dojechać, korzystając w metra linia S1. Cena biletu 3,20 €.

Komunikacja w Hamburgu

Ceny komunikacji miejskiej rozpoczynają się od 1,60 € za krótki przejazd. W przypadku kilku przejazdów opłaca się kupno jednego z poniższych biletów:

 • bilet dobowy w strefie 1-2 (1-2 rings) – 7,60 €,
 • bilet dobowy w strefie 1-2 (1-2 rings) ważny od 9 rano – 6,20 €,
 • grupowy bilet dobowy w strefie 1-2 (1-2 rings) ważny od 9 rano – 11,80 € (może z niego korzystać do 5 osób).

W ramach biletu na jeden przejazd lub dobowego nie grupowego może podróżować osoba dorosła plus trójka dzieci w wieku 3-14 lat.

Karty miejskie Hamburg Card i Hamburg City Pass (Turbopass)

Hamburg posiada dwie karty, które pozwalają oszczędzić pieniądze.

Hamburg Card – w ramach której można korzystać z komunikacji miejskiej, a dodatkowo otrzymać rabat kupując bilet do większości atrakcji. Przykładowo 1-dniowa karta kosztuje 9,90 €, a karta grupowa 17,90 €. Więcej opcji można znaleźć na http://www.hamburg-travel.com/search-book/hamburg-card/

Hamburg City Pass (Turbopass) – daje możliwość zwiedzenia większości atrakcji i korzystania z komunikacji miejskiej. Koszt jednodniowej karty to 39,90 €, dwudniowej – 59,90 €, a trzydniowa kosztuje 79,90 €. Szczegóły można znaleźć na https://www.turbopass.com/hamburg-city-pass.

Hamburg noclegi 

Hamburg to miasto bogate w atrakcje, ale także miejsca noclegowe. Szukasz wysoko ocenianych hoteli 5-gwiazdkowych? W taki razie polecam Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten, The Fontenay lub The Westin Hamburg. Wśród 4-gwiazdkowych najczęściej polecane są TORTUE HAMBURG – Schöner als die Fantasie, THE MADISON Hotel Hamburg i PIERDREI Hotel HafenCity Hamburg. Z tańszych noclegów noclegów warto sprawdzić Pyjama Park St. Pauli, CAB20, Stadthotel Hamburg i prizeotel Hamburg-St.Pauli. Więcej miejsc noclegowych w Hamburgu znajdziesz TUTAJ,


Booking.com

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Hamburg, Speicherstadt, Miasto, dzielnica Spichlerzy, w nocy Niemcy, Deutschland, Germany Warehouse District,

Similar Posts

33 Comments

 1. Na Szteli says:

  właśnie przebywam na szteli w Hamburgu i faktycznie pierwsze wrażenie z tego miasta nie jest wielce powalające. W pierwszej kolejności wybrałam się na port, jest gdzie pospacerować. Masz jeszcze 2 miesiące tutaj wiec liczę że zobaczę wszytskie atrakcje z listy 🙂

 2. rozczarowany says:

  hamburg card duzo obiecuje ,a nigdzie nie ma istotnych rabatow. lub niema wcale. aroganccy portierzy ,ceny za wstep z kosmosu. nowy tierpark to namiastka poprzedniego.itd…

 3. Sławek says:

  Wydaj mi się, że warto by było dodać do listy i raczej na jednym z pierwszych miejsc Kunsthalle, gdzie mieści się jedna z największych kolekcji malarstwa w Niemczech. Są tu w dziesiątkach takie obrazy, że gdyby jeden z nich pokazał się gdzieś Polsce, to by to było wydarzenie na skalę kraju. Gorąco polecam, a do tego jest 100 m od dworca głównego.

 4. Kazikc says:

  Dziękuję bardzo za wskazówki, ciekawe zdjęcia i rekomendacje miejsc. Co rok spędzam wakacje w Travemunde i zwiedzam okolice. W tym roku wybiorę się trochę dalej. Będzie to Hamburg 🙂 Pana przewodnik przyda mi się na pewno.

 5. Henryka says:

  Dziękuję za ten wpis. Fantastyczny! Skorzystałam z Pana propozycji i odkryliśmy również własne miejsca. Mieliśmy wspaniały hotel My Bed, który Pan również ma na swojej liście hoteli. Doskonały dla zmotoryzowanych. Mieliśmy wspaniała majówkę, również dzięki Panu. Pozdrawiam!

 6. majka says:

  witam
  musze przyznac ze w bardzo ciekawy sposob opisales Hamburg.
  wybieram sie tam w przyszlym miesiacu .
  dzieki za wsazowki
  pozdrawiam.

 7. Bartek says:

  Czym wy się tak zachwycacie? Zwyczajne miasto, strasznie ciasne i zakorkowane. Mieszkam tu i pracuję. Dojazd 20 km do pracy własnym samochodem to czasami półtorej godziny. Co „lepsze” powrót może czasami zająć trzy godziny. Na dobrą sprawę nie ma tu co oglądać.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Tekst pisałem z punktu widzenia turysty, a nie mieszkańca. W dodatku jak zawsze piszę o tym, co mi się podoba. Przykładowo nie podobało mi się muzeum morskie i o nim nie napisałem.

 8. Polka_z_Mazur says:

  Cześć jestem z Polski dopiero
  co przyjechałam do Hamburgu i powiem szczerze ze przeczytałam wszystkie proponowane atrakcje i najbardziej spodobało mi się prawie wszystko ale najbardziej zoo . Mam zamiar wybrać się w Niedziele z całą rodziną na super zwiedzanie. Od razu daje super PS. POZDRAWIAM WSZYSTKICH POLAKOW KTÓRZY MIESZKAJĄ W NIEMCZECH

   1. Przemo z dziecmi says:

    Popadaly jak muchy. W samym miniatur Wunderland chyba ze 4h spedzilismy. Jutro dalsza czesc. Jeszcze raz dziekuje za ten poradnik. Jest super

  1. Grzegorz says:

   Bilet do Elbphilharmonie można otrzymać w Elbphilharmonie Visitor Center na lewo od wejścia do budynku. Można również zarezerwować bilet poprzez stronę filharmonii, ale to kosztuje 2 euro.

   1. Ania says:

    Świetny artykuł oraz rzetelny Korzystalam podczas wlasnego pobytu weekendowego w Hamburgu Osobiście jestem zachwycona miastem, które jest nie tylko piękne ale też bardzo przyjazne turystom Polecam!

    1. Podróże bez ości says:

     Cieszę się, że spodobał Ci się mój artykuł i mogłaś go wykorzystać. Masz rację, Hamburg jest miastem przyjaznym turystom i również należę do osób, które polecają, by go zwiedzić.

  1. Marta says:

   Winda, do której trzeba wskoczyć jest niestety w Wiedniu! – a jeśli jest w Hamburgu, to w jednym z budynków Uniwersytetu

 9. Edith says:

  Chocoversum dla milosnikow czekolady,jeden z najpiekniejszych ogrodów zoologicznych Hagenbeck, museum przypraw, muzeum celne, Planetarium… Mozna by jeszcze dlugo wymieniac

 10. Ola | Chasing Colors says:

  Speicherstadt prezentuje się wspaniale! Myślę, że to będzie moje ulubione miejsce poza widokami ze św. Michała, św. Mikołaja i Elbphilharmonie. 🙂 Muszę w końcu odwiedzić tam koleżankę z Erasmusa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *