Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam, co warto zobaczyć, Ho Chi Minh, Sajgon, atrakcje, co warto zwiedzić, bilety, transport
Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam, co warto zobaczyć, Ho Chi Minh, Sajgon, atrakcje, co warto zwiedzić, bilety, transport

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh – światowa stolica kaodaizmu

2
5 minutes, 48 seconds Read

O tym, że religie „pożyczają” od siebie pewne wierzenia i obrzędy wiadomo od dawna. Czy jest jednak religia, która więcej czerpie z innych niż kaodaizm? Cao Dai (wiet. Cao Đài) to monoteistyczna religia wietnamska łącząca w sobie chiński buddyzm, taoizm, konfucjanizm, chrześcijaństwo, a nawet islam i judaizm. Szacuje się, że w samym Wietnamie ma 6 milionów wyznawców i jest trzecią co do liczby wyznawców po buddyzmie i katolicyzmie. Światowa stolica kaodaizmu znajduje się w południowym Wietnamie w mieście Tây Ninh, położonym 100 km od Ho Chi Minh i 35 km od granicy z Kambodżą.

Kaodaizm (Cao Đài)

Kaodaizm powstał podczas objawień, których w czasie seansów spirytystycznych doświadczał Ngô Văn Chiêu, szef okręgu francuskiej administracji kolonialnej. Otrzymał on również wizję lewego oka boga wpisanego w trójkąt, które jest teraz symbolem Cao Dai. Pierwsze objawienia miały miejsce w 1921 roku, a założenie religii nastąpiło w 1926.

Cao Dai dosłownie oznacza „Wysoką Wieżę”, najwyższe duchowe miejsce, w którym istnieje bóg. Kaodaiści uważają, że wszystkie religie pochodzą z tego samego źródła oraz posiadają tę samą etykę opartą na miłości i sprawiedliwości. W celu zjednoczenia z bogiem wyznawcy kaodaizmu muszą się modlić, czcić przodków, być pacyfistami i wegetarianinami.

Podobnie jak w kościele katolickim występuje tutaj hierarchia obejmująca papieża, kardynałów, biskupów i kapłanów. Oprócz dwóch najwyższych funkcje pozostałe mogą sprawować kobiety, które uznaje się za równe mężczyznom. Z katolicyzmu zaczerpnięto wiarę w niebo i piekło, a z buddyzmu prawo karmy i reinkarnację.

Istnieje tu kult świętych (Wielkich Natchnionych), ale ich wykaz może szokować. Świętym może zostać każdy kto wniesie duchową lub intelektualną moc do świata. Wśród Jezusa, Buddy i Mahometa znajduje się m.in. Wiktor Hugo, Lew Tołstoj, Joanna d’Arc, Mark Twain, Maria Skłodowska-Curie, a także Juliusz Cezar, Napoleon i Lenin.

Zwiedzanie świątyni Cao Dai (Cao Đài) w Tây Ninh

Podróż minibusem z Ho Chi Minh do Tây Ninh trwa prawie 3 godziny i bardzo by się dłużyła gdybym nie przeznaczył tego czasu na uzupełnienie braków we śnie. Moja wyprawa związana jest chęcią zobaczenia, jak wygląda msza w najważniejszej dla wyznawców kaodaizmu świątyni.

Przed główną bramą zatrzymujemy się około 11:30. Brama jak i umiejscowione za nią budowle pomalowane są w charakterystycznych dla religii jasnych kolorach. Otoczenie świątyni pełne jest kwiatów oraz ładnie przystrzyżonych krzewów i drzew. Najciekawsza jest jednak bogato zdobiona świątynia, którą kaodaiści uważają za swoją Stolicę Apostolską. Budowla przypomina baśniowe połączenie francuskiej katedry, islamskiego meczetu i chińskiej pagody. Została wybudowana w latach 1933 – 1955.

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (28) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (29)

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (28)

Chodząc wokół świątyni można poczuć, że jest się śledzonym. Z każdego okna spogląda oko boga, a ze szczytów wież egzotyczne stwory i posągi Wielkich Natchnionych (świętych).

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (24) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (24) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (24) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (24)

Jako pierwsi do świątyni wchodzą ubrani w białe szaty wyznawcy kaodaizmu, a następnie przybyli turyści. Każdy przed wejściem obowiązkowo musi ściągnąć buty. Wchodząc do świątyni zwracam uwagę na mural umiejscowiony przy wejściu. Przedstawia on trzech sygnatariuszy „Trzeciego Przymierza między Bogiem a człowiekiem”, chińskiego przywódcę Sun Yat Sen, pisarza Victora Hugo i wietnamskiego poety Nguyena Binha Khiema podpisującymi się pod fundamentami religii – „Boga i Ludzkości, Miłości i Sprawiedliwości”.

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt NamSun Yat Sen, Victor Hugo, Nguyen Binh Khiem, Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (33)Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (16)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po wejściu zostaję skierowany na drugie piętro, skąd z pozostałymi turystami mogę obserwować przebieg mszy. Wnętrze świątyni Cao Dai podobnie jak ściany zewnętrzne ozdobione są fantazyjnymi symbolami, abstrakcyjnymi wzorami, smokami, wężami i wizerunkami świętych. Wysoki sufit pomalowano na niebiesko i reprezentuje gwiaździsty nieboskłon. Najważniejszym symbolem jest jednak lewe oko boga, umiejscowione na ołtarzu na tle błękitnego globu.

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (16) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (16) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (16)

Wśród wiernych zauważam kilka osób ubranych w kolorowe szaty. Są to kapłani o wyższych pozycjach i reprezentują trzy religie; żółty oznacza buddyzm, niebieski taoizm, a czerwony konfucjanizm.

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (16)Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (3)

Równo w południe rozpoczyna się nabożeństwo. To mieszanka tradycyjnej wietnamskiej muzyki granej na żywo oraz modlitw śpiewanych przez chór. Widok jest bardzo ładny i ciekawy, ale widzę, że już po kilku minutach niektórzy turyści wykazują znużenie niezrozumiałą ceremonią i zaczynają wychodzić.

Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (3) Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (3)Świątynia Cao Dai w Tây Ninh, Cao Đài Temple, Tay Ninh, kaodaizm, Wietnam, Vietnam, Việt Nam (18)

Zrobiwszy zdjęcia również wychodzę i powoli udaję się w stronę busa. Przede mną druga część wycieczki – tunele Cu Chi. To jedno z miejsc, które najbardziej chcę zobaczyć podczas pobytu w Wietnamie.

Świątynia Cao Dai (Cao Đài) w Tây Ninh – informacje praktyczne

  • Świątynia Cao Dai jest otwarta codziennie, 24 godziny na dobę.
  • Wejście do świątyni jest bezpłatne.
  • Nabożeństwa odbywają się każdego dnia tygodnia, 4 razy dziennie o 6:00, 12:00, 18:00 i 00:00. Najpopularniejsza wśród turystów jest msza o godzinie 12:00.
  • Czas trwania nabożeństwa 30-45 minut.
  • Nabożeństwo można obserwować tylko z balkonu, który znajduje się w połowie wysokości świątyni.
  • Podczas nabożeństwa można robić zdjęcia i nagrywać, ale należy zachować ciszę.

Jak dojechać do świątyni Cao Dai w Tây Ninh?

W Tây Ninh oprócz świątyni nie ma innych atrakcji. Dodatkowo jest ona położona około 5 km na wschód od centrum miasta, w miejscowości Long Hoa.

  • Najprościej dojechać do świątyni Cao Dai w ramach jednodniowej wycieczki z Ho Chi Minh. Podczas wycieczki ma się okazję uczestniczy w nabożeństwie, a następnie zwiedza tunele Cu Chi. Ceny wycieczek rozpoczynają się od 12-15 $ i obejmują bilet wstępu do tuneli Cu Chi (90 000 VND). Uwaga: należy przypilnować, aby na potwierdzeniu kupna wycieczki było napisane, iż bilet wstępu do tuneli jest w cenie!
  • Można również jechać regularną linią autobusową kursującą do Tây Ninh – autobus 702. Odjeżdża on z przystanku autobusowego na Ham Nghi St w Ho Chi Minh.
  • Wg Wikitravel możliwy jest również dojazd minibusami. Mają one odjeżdżać co 15 minut z dworca autobusowego An Suong (skrzyżowanie Hwy 1A / Truong Chinh St) w Hoc Mon, Ho Chi Minh City do dworca autobusowego Tay Ninh. Bilet w jedną stronę ma kosztować około 3 USD (60 000 dong, czas przejazdu – około 2,5 godz.).

fabryka agent orange, Wietnam, Vietnam, Việt Nam

W drodze do świątyni Cao Dai bus zatrzymał się w miejscu, gdzie wyrabiane są wyroby z masy perłowej. Ceny, jak to w podobnych miejscach na świecie były bardzo wysokie.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *