Miniatur Wunderland Hamburg - to najpopularniejsza atrakcja Hamburga i w Niemczech. Ceny. Bilety. Godziny otwarcia. Zwiedzanie
Miniatur Wunderland Hamburg - to najpopularniejsza atrakcja Hamburga i w Niemczech. Ceny. Bilety. Godziny otwarcia. Zwiedzanie

Miniatur Wunderland – najpopularniejsza atrakcja Hamburga

6
9 minutes, 15 seconds Read

Miniatur Wunderland (Miniature Wonderland) to najpopularniejsza atrakcja Hamburga, ale również w Niemczech. Czy to nie dziwne, że park miniatur, czyli miejsce, które kojarzy się jako atrakcja dla dzieci, jest tak popularny? Musi w tym świecie być coś więcej niż tylko najdłuższy model kolejki na świecie, i jest. Wyobraź sobie świat, w którym doba trwa 15 minut. W tym to czasie dzień przeplata się z nocą. Można w nim pływać w morzu, jak i jeździć na nartach. Iść do kościoła, czy na koncert. Jest wszystko to co znamy z naszego świata: drogi, kolej, przemysł i sklepy. Nie omijają go również katastrofy i wypadki. Ten świat właśnie nazywa się Miniatur Wunderland.

Zwiedzanie Miniatur Wunderland w Hamburgu

Prace nad pierwszymi elementami Miniatur Wunderland rozpoczęto w grudniu 2000 roku i trwają do tej pory. Ten świat wciąż rośnie, a zakończenie ma nastąpić w 2028 roku. Tak długi okres związany jest ogromem pracy i dokładnością z jaką wykonywane są poszczególne scenerie.

Z makiet, które ustawiono przed wejściem do pierwszego świata, największe wrażenie robi olbrzymi stadion, który wraz z nadejściem „zmroku” ożywa. Jak na prawdziwym koncercie z głośników dochodzi muzyka, telebimy wyświetlają przebieg koncertu, a fani błyskają aparatami. To tylko preludium do bajkowego świata, do którego się wkracza.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland koncert na stadionie (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland koncert na stadionie (2)

Włochy (Bella Italia)

Z czym kojarzą się Włochy? Oczywiście ze słońcem, plażą, górami oraz miastami pełnymi niesamowitych zabytków.  W Krainie Czarów (polskie tłumaczenie Wunderland) pokazano to wszystko. Jest Rzym z Koloseum i fontanną di Trevi, Wezuwiusz zionący ogniem i wypluwający lawę w stronę ruin w Pompejach, są również plaże i góry z wybrzeżami Cinque Terre i Amalfi.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Rzym Rome (6) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Rzym Rome di trevi Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Rzym Rome koloseum coloseum Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Wezuwiusz Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy (22)

Oczywiście jest również Watykan z papieżem stojącym na balkonie i pozdrawiającym pielgrzymów.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy Watykan Vatican papież pope (2)

Właśnie figurki osób, zwierząt, kosmitów i różnych stworów powodują, iż wydaje się, że każdy ze światów żyje. We Włoszech ludziki m.in. opalają się, imprezują, uczestniczą w demonstracji, pozują do zdjęć, korzystają z komunikacji i uprawiają rolę. To najnowsza sceneria, która już na początku 2018 roku zostanie powiększona o dodatkowy element – sekcję Wenecją.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy (26) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy (26)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Włochy Italia Italy (26)

Szwajcaria

Jednym z krajów, z którymi graniczą Włochy jest Szwajcaria i to kolejny świat, do którego się wkracza. Osobom młodszym zapewne pseudonim DJ BoBo nic nie mówi, gdyż okres kiedy przeboje tego szwajcarskiego DJ-ja i kompozytora były popularne to lata 90te oraz początek nowego tysiąclecia. W Wunderland został on upamiętniony za pomocą odtworzenia koncertu z trasy Fantasy, podczas którego bawiło się 20 000 fanów.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz dj bobo (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz dj bobo (2)

Szwajcaria każdemu kojarzy się z czekoladą i w Miniatur Wunderland nie mogło jej zabraknąć. Funkcjonuje tutaj miniaturowa fabryka czekolady marki LINDT & SPRÜNGLI i dla wtajemniczonych produkuje wyśmienite czekoladki. Aby ją otrzymać należy nacisnąć przycisk umiejscowiony po prawej stronie od fabryki i zaczekać, aż słodki przysmak wyląduje na podstawce.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz LINDT & SPRÜNGLI fabryka czekolady (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz LINDT & SPRÜNGLI fabryka czekolady (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz LINDT & SPRÜNGLI fabryka czekolady (2)

Sekcja szwajcarska rozciąga się na dwóch poziomach i chodź trudno w to uwierzyć znajdują się w niej 4 tony gipsu i 15 ton stali. Są tutaj zapierające dech w piersi miniaturowe krajobrazy, malownicze szczyty górskie, średniowieczne zamki i rycerze biorący udział w turnieju. Wszystko to połączone jest siecią dróg i torów, po których mkną pociągi i jeżdżą samochody. Tu można również podejrzeć, jak wygląda praca w fabryce cementu i betonu Holcim.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz (10) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz (10) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Szwajcaria Switzerland Schweiz (10)

Lotnisko Knuffingen

Miniatur Wunderland to kraina budowana z wielkim rozmachem. Bardzo dobrze to widać, gdy dochodzi się do imponującego lotniska Knuffingen. Dosłownie nie wiadomo, w którą stronę się patrzeć, gdyż tyle się dzieje. 45 różnych samolotów, od małych Cessn do dużych A380 jeździ autonomicznie po płycie lotniska. Każdy z nich wyposażony jest w oryginalne oświetlenie, a dodatkowo dobywają się z nich realistycznie brzmiące odgłosy. Są one szczególnie doniosłe, gdy samoloty odrywają się od płyty lotniska i znikają w przestworzach. Takich lotów jest 180 dziennie, a rozkład przylotów i odlotów wyświetlany jest na podwieszonej tablicy.

Oprócz samolotów w tym świecie jeździ jeszcze 90 samochodów i 40 pociągów. To największa na świecie miniaturowa symulacja lotniska.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland lotnisko airport Flughafen Knuffingen (5) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland lotnisko airport Flughafen Knuffingen (5)

Austria i Alpy

Sekcja austriacka to głównie Alpy i atrakcje, które czekają w różnych porach roku. W górnych partiach panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Niżej położone tereny to miejsce, gdzie można zobaczyć wędrowców, turystów i mieszkańców, wyglądających jakby za chwilę mieli się ruszyć do swoich codziennych czynności.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Austria Österreich Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Austria Österreich Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Austria Österreich

Knuffingen

Knuffingen to wyjątkowe miasteczko, gdyż istnieje tylko w Miniatur Wunderland. Zamieszkuje go około 10 000 mieszkańców i jest położone pomiędzy Alpami, a Harzem. Nie jest sennym miasteczkiem, gdyż co 15 minut w innej części miasta wybucha pożar, do którego pędzi straż pożarna. Z uwagi na piratów drogowych i 100 pojazdów dużo pracy ma również policja. Tuż obok tych wszystkich wydarzeń życie toczy się normalnym tempem. Ludziki podróżują, pracują, a nawet biorą ślub.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Knuffingen (6) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Knuffingen (6) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Knuffingen (6)

Środkowe Niemcy i Harz

Główną atrakcją sekcji Środkowe Niemcy jest wesołe miasteczko w East Harz. Szczególnie efektownie wygląda ono po zmroku, gdy do dźwięków dochodzących z miasteczka dochodzi morze świateł.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland środkowe mittel middle (6)

Warto również zobaczyć najsłynniejszą scenę balkonową wystawianą w teatrze na świeżym powietrzu oraz w jaki sposób ludziki relaksują się nad niedużym stawem.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland środkowe mittel middle (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland środkowe mittel middle (2)

Hamburg

Najludniejszym światem w Miniatur Wunderland jest Hamburg, który zamieszkuje około 50 000 mieszkańców. Ten świat najłatwiej porównać z rzeczywistością, gdyż wystarczy wyjść z budynku, by sprawdzić, czy makieta została dokładnie odwzorowana. Miniaturowy Hamburg zmienia się podobnie jak jego pierwowzór, a nawet szybciej, gdyż to najpierw w nim „oddano do użytku” filharmonię Elbphilharmonie.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland (4) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland (4)

Dla większości turystów zwiedzanie Hamburga rozpoczyna się od głównego dworca kolejowego. W Miniatur Wunderland pełni on rolę głównego dworca całej Krainy Czarów i codziennie przyjeżdża do niego ponad 1500 pociągów.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland główny dworzec kolejowy

Ciekawie wygląda stadion Imtech Arena, na którym rozgrywany jest mecz pomiędzy HSV a St. Pauli.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland (8)

Ameryka

W Miniatur Wunderland Ameryka nie jest dużym światem i skupia się tylko na Stanach Zjednoczonych. Ten świat błyszczu jednak najbardziej. Zasługa w tym 33 000 lamp, które zamontowano, aby głównie oświetlić Las Vegas. Wprost ze stolicy hazardu ruchliwą autostradą można dojechać do Wielkiego Kanionu, góry Rushmore i Parku Narodowego Yosemite. Nie zabrakło również Miami, z którego regularnie odbywają się loty kosmiczne.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Ameryka Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Wielki Kanion Ameryka America Amerika Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Ameryka America Amerika (4)

Skandynawia

Największym światem w Miniatur Wunderland jest Skandynawia. Tym na co zwraca się uwagę w pierwszej kolejności jest morze Północno-Wschodnie wypełnione aż 33 000 litrów prawdziwej wody. Po jego powierzchni pływa około 25 statków, a poziom morza uzależniony jest od symulacji odpływu i przypływu, która powtarza się w 25-minutowych rytmach.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Norwegia Skandynawia Skandinavien Scandinavia (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Norwegia Skandynawia Skandinavien Scandinavia (2)

Skandynawia to nie tylko woda, ale również zasypane śniegiem wioski, narciarze i przemysł. To ostatni, dziewiąty świat w Krainie Cudów.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Skandynawia Skandinavien Scandinavia (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Skandynawia Skandinavien Scandinavia (2) Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Skandynawia Skandinavien Scandinavia (2)

Wychodząc z Miniatur Wunderland wiem już skąd wynika popularność tego miejsca. Zasługa w tym olbrzymiego rozmachu z jakim tworzone są poszczególne elementy. Wszystko jest starannie dopracowane i wygląda bardzo realistycznie. Ten świat wciąga i zachęca do obserwowania „życia” naszych mniejszych odpowiedników. Niektóre detale wskazują na duże poczucie humoru twórców. Wśród 260 000 figurek można dostrzec postać znaną z horroru „Krzyk”, parę przytulającą się w zbożu, czy latające elfy.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Knuffingen (2)

W Wunderland zamontowano około 200 przycisków, które uruchamiają dodatkowe atrakcje. Zachęcam do szukania ich i obserwowania, co się wydarzy, gdy naciśnie się taki przycisk. Może rozpocząć się turniej rycerski, ruszyć wyciąg narciarski, wypłynąć statek lub hamburska filharmonia otworzy się i odkryje, jak wygląda w środku.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland Elbphilharmonie (3)

W Miniatur Wunderland spędziłem trzy godziny, bardzo dobrze się bawiąc i jak najbardziej polecam wizytę w tym miejscu. To jedna z atrakcji, której nie można przegapić będąc w Hamburgu!

Miniatur Wunderland – informacje praktyczne

 • Miniatur Wunderland znajduje się w dzielnicy Speicherstadt w Hamburgu. Adres: Miniatur Wunderland Hamburg Kehrwieder 2-4, Block D 20457 Hamburg – Speicherstadt.
 • Kraina Czarów mieści się na trzech piętrach starego spichlerza.
 • Najbliższymi przystankami jest przystanek autobusowy linii 111 lub stacja Baumwall lub Rödingsmarkt kolejki U3.
 • Miniatur Wunderland to największa na świecie makieta kolejowa, w której można zobaczyć: 1 040 pociągów, 15 715 metrów torów, ponad 10 000 wagonów, pociąg o długości 14,51 metra, około 479 000 światełek, 4 340 budynków i mostów, 9 250 samochodów.
 • Nad wszystkim czuwa 50 komputerów i 320 pracowników.
 • Z ciekawostek. Co roku zostaje porwanych 3 500 figurek.
 • Na terenie Miniatur Wunderland znajduje się bistro oraz restauracja. Ceny przystępne.

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland (10)

Ceny biletów do Miniatur Wunderland (2021 rok)

 • Bilet wstępu kosztuje – 20 €, dzieci do 15 roku życia – 12,50 €, dzieci mniejsze niż 1 metr – wstęp darmowy, bilet ulgowy (osoby od 16 r.ż., studenci, seniorzy 65+) – 17,00 €.
 • Bardzo często do kas ustawiają się długie kolejki, dlatego najlepiej kupić je wcześniej na https://www-miniatur–wunderland-de.translate.goog/besuch/tickets/.
 • Sugeruję wizytę wcześnie rano. W tym czasie w środku nie ma tłumów, a dodatkowo kupując bilet on-line na tę porę można go nabyć z dodatkowym rabatem. 
 • W niektóre dni można również kupić tańsze bilety na wejście 2-3 godziny przed zamknięciem.

Godziny otwarcia Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland jest otwarte 7 dni w tygodniu, przez 365 dni. Godziny otwarcia są bardzo często różne w zależności od dnia oraz miesiąca, dlatego najlepiej to sprawdzić na stronie https://service.miniatur-wunderland.com/2g-info/.

Jak dojechać do Miniatur Wunderland?

Na Hamburga najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z jednego z czterech lotnisk: Katowice, Kraków, Gdańsk, Warszawa – Chopin (uwaga: z niektórych lotnisk loty odbywają się tylko od wiosny do jesieni). Poprzez tę stronę bardzo często można kupić bilety w dwie strony już od 88 zł.

Z lotniska w Hamburgu można dojechać do Miniatur Wunderland korzystając w pociągu S1, lub dodatkowo autobusu 111 ewentualnie metra U3. Średni czas przejazdu – około 40 minut.

Noclegi w Hamburgu

Hamburg posiada dużą sieć miejsc noclegowych na każdą kieszeń. W znalezieniu i rezerwacji noclegów w najniższych cenach pomogą poniższe strony:

– nocleg w okolicy Miniatur Wunderland: HotelsCombined, Booking.com,

– nocleg w Hamburgu: HotelsCombinedBooking.com.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Miniatur Wunderland Hamburg Niemcy Germany Deutschland WłochyPrzez jedną z szyb można podglądać, jak wygląda praca nad kolejnymi sekcjami Miniatur Wunderland.

Similar Posts

6 Comments

 1. Marcin BWZ says:

  Klikając na Niemcy, byłem przekonany, że trafię tutaj na Berlin… a tu proszę, miła niespodzianka 🙂 Bardzo fajne te miniaturki, ilość zawartych szczegółów jest powalająca… naprawdę robi to spore wrażenie. Będąc dzieckiem, zawsze lubiłem tworzyć jakieś małe ludziki i ich całe otoczenie, dlatego to miejsce będzie dla mnie idealnym zwieńczeniem dziecięcych marzeń. Zaznaczam na mapce do odwiedzenia 🙂

 2. Lukasz says:

  Witam mam pytanie. Ile czasu trzeba przeznaczyc na zwiedzanie tego miejsca? Z gory dzieki za odpowiedz i swietny opis 🙂 pozdrawiam

   1. Adam says:

    Trzy godziny to absolutne minimum. Tam jest tyle do oglądania, że można spędzić tam cały dzień, a i tak wszystkiego się nie zobaczy. Jak do tej pory byłem w Minatur Wunderland czterokrotnie, a myślę że i tak widziałem mniej niż połowę. Ciekawy artykuł, szkoda jednak że tak mało informacji o pociągach, które są podstawą tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *