Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2023 to największy i najpiękniejszy jarmark świąteczny w Polsce. Jakie atrakcje dla dzieci przygotował Wrocław? Termin

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2024 – najpiękniejszy jarmark w Polsce?

6
6 minutes, 52 seconds Read

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu uchodzi za jeden z najpiękniejszych jarmarków w Polsce i w Europie. Świąteczna atmosfera oraz bajkowe dekoracje co roku przyciągają tysiące turystów i mieszkańców. Przez ponad miesiąc wrocławski rynek, ale także Plac Solny i ulice Świdnicka oraz Oławska pełne są atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Atrakcje nie są jednak głównym powodem wizyty. Większość osób stara się znaleźć ducha świąt. Czy na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu w 2024 roku wśród pachnących choinek, słodkich pierników, grillowanych potraw, oraz wielu smaków grzanego wina można go odnaleźć?

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw program atrakcje termin gdzie kiedy jarmark swiateczny najwiekszy najpiekniejszy w polsce informacje praktyczne breslau christmas

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2024 – historia

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych. Pierwszy odbył się w Wiedniu w 1294 roku, natomiast pod koniec XIV wieku miał miejsce pierwszy jarmark w Niemczech. Wyglądały one inaczej niż obecnie. Początkowo trwały tylko jeden dzień i można na nich było kupić rzeczy potrzebne na święta. Wraz ze wzrostem ich popularności oraz upływem lat, stawały się one coraz dłuższe i bardziej okazałe.

Wrocławski jarmark także ma długą tradycję. Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy odbył się we Wrocławiu już w XVI wieku, a od kilkunastu lat tradycja jest przywracana. Wzorowany jest na niemieckich jarmarkach, co trudno nie zauważyć. Duża część straganów pochodzi z Niemiec, a trzykondygnacyjna budowla postawiona na Placu Solnym przypomina typowy bawarski domek. W Niemczech powstał także wiatrak z trzykondygnacyjną szopką. 

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmasjarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas

Co można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu?

Świąteczny jarmark we Wrocławiu jest największym jarmarkiem w Polsce z ponad 180 domkami. Znajdziesz na nich ręcznie robione ozdoby świąteczne, wyroby rzemieślnicze, naturalne kosmetyki, tradycyjne wędliny, sery, piernikowe słodkości w różnych kształtach oraz wina i nalewki na co dzień niedostępne w sklepach. 

Ofertę polskich producentów uzupełniają wyroby z całego świata. Jest m.in. ukraińska chałwa, turecka baklawa, litewskie wędliny, biżuteria z Afryki, francuskie kosze. Bez problemu znajdziesz tu wyjątkowy prezent na święta.

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna kupicjarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna kupicjarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna kupic

Co można zjeść na jarmarku we Wrocławiu?

Oferta gastronomiczna jest równie urozmaicona, co oferta prezentowa. Chleb ze smalcem, serki górskie z żurawiną, golonka, bigosy, rogale świętomarcińskie, to niektóre z polskich specjałów, które można spróbować na jarmarku. Uzupełniają je m.in. wyroby z grilla, frytki, gofry z bogatym wyborem dodatków, spaghetti, podpłomyki, langosze oraz pieczone kasztany. Wszystko to można popić aromatycznym grzańcem w różnych smakach ewentualnie czekoladą, lub herbatą. Pije się je ze specjalnych kubeczków w kształcie małych bucików, za które uiszcza się kaucję zwrotną. Buciki można sobie zostawić, jako oryginalną pamiątkę z jarmarku.

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna zjesc wypic jedzeniejarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna zjesc wypic jedzeniejarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas co mozna zjesc wypic jedzenie

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2024 – atrakcje dla dzieci

Wrocławskie krasnale to nieodłączny element miasta. Jest jednak krasnal, którego można zobaczyć na rynku tylko w czasie przedświątecznym. Warto rozglądać się za nim, gdyż krasnal Prezentuś, spełnia wszystkie życzenia, wystarczy tylko trzy razy dotknąć jego czapeczki. Mnie się nie udało go spotkać, ale może będziesz miał więcej szczęścia. Dużą popularnością, i to nie tylko wśród najmłodszych, cieszą się karuzele, szczególnie pięknie prezentujące się po zmroku.

Nowością w 2022 roku są ,fotodomki„, w których można wykonać pamiątkowe fotografie. Inną niezwykłą nowością jest ,,Domek dla dzieci” wzniesiony na Placu Solnym. Przypomina on inne drewniane domki, a najmłodsi mogą w nim spróbować swoich sił na torze przeszkód.

Dzieci z wrocławskich szkół oraz przedszkoli mogą brać udział w bezpłatnych warsztatach. Odbywają się one w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach, a zajęcia polegają na ozdabianiu pierników.

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas atrakcje dla dziecijarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas atrakcje dla dziecijarmark bozonarodzeniowy wroclaw swiateczny we wroclawiu breslau christmas atrakcje dla dzieci

Kiedy odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu w 2024 roku?

W tym roku jarmark odbędzie się w dniach 24.11.2023-07.01.2024 roku. Więcej informacji znajdziesz na https://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com.

jarmark bozonarodzeniowy wroclaw program atrakcje termin gdzie kiedy jarmark swiateczny najwiekszy najpiekniejszy w polsce informacje praktyczne breslau christmas

Czy warto przyjechać i zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu w 2024?

Byłem już na kilku jarmarkach bożonarodzeniowych, ale na wrocławski zawitałem pierwszy raz. Lubię Wrocław i każdy powód, aby do niego wrócić, uważam za dobry. 

Jarmark we Wrocławiu prezentuje się pięknie. Ilość straganów, różnorodność rzeczy, które można kupić lub zjeść, zadowolą każdego. Niektórzy na pewno będą narzekali na wysokie ceny. Inni śmiali się z tego, że krem cukrowo-tłuszczowy z domieszką orzechów (Nutella), nie jest dodawany chyba tylko do kiełbasy. Czy można w taki razie na wrocławskim jarmarku znaleźć ducha świąt? Można, trzeba jednak przedrzeć się przez komercyjną otoczkę i skupić na ludziach. 

Wizyta na jarmarku daje możliwość wspólnego spędzenia czasu w miłej świątecznej atmosferze. Spotkanie z rodziną lub przyjaciółki w taki miejscu powinno stanowić największą atrakcję jarmarku, gdyż w końcu o to chodzi w Świętach Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój oraz bożonarodzeniowe dźwięki sprawiają, że człowiek czuje się lepiej. Wracają wspomnienia z dzieciństwa, stajemy się milsi i częściej się uśmiechamy. Nawet jeśli jesteś sam, przyjazd na jarmark do Wrocławia będzie dobrą decyzją, gdyż ta atmosfera się udziela.  

Wizytę na jarmarku warto połączyć ze zwiedzeniem Wrocławia. Co należy zobaczyć? Odpowiedź znajdziesz na – 25 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić we Wrocławiu.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2024 – informacje praktyczne

Gdzie odbywa się jarmark świąteczny we Wrocławiu?

Jarmark bożonarodzeniowy odbywa się na: 

 • Rynek we Wrocławiu (pierzeja południowa, wschodnia i północna), 
 • ul. Świdnicka (od rynku do przejścia podziemnego), 
 • ul. Oławska(od rynku do ul. Szewskiej),
 • Plac Solny.

W jakim terminie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu w 2024 roku?

Jarmark odbywa się od 24 listopada do 7 stycznia 2024 roku.

W jakich godzinach otwarty jest jarmark we Wrocławiu w 2024 roku?

Codziennie od godziny 10:00 do 21:00

Jarmark będzie czynny codziennie w tych godzinach oprócz:
• 24 grudnia 2023 (Wigilia) – Jarmark będzie zamknięty,
• 25 grudnia 2023 (I dzień Świąt) – Jarmark będzie zamknięty,
• 26 grudnia 2023 (II dzień Świąt) – otwarty od godz.13:00,
• 31 grudnia 2023 (Sylwester) – domki z artykułami przemysłowymi otwarte do godz.17:00, domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00 (1 stycznia 2024)
• 1 stycznia 2024 (Nowy Rok) – Jarmark będzie zamknięty.

Kiedy najlepiej odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu?

Jeśli masz możliwość, to odwiedź jarmark w ciągu tygodnia. W weekendy jarmark jest bardzo zatłoczony, a im bliżej świąt, tym jest gorzej. Jeśli tylko weekend Tobie pasuje, to sugeruję wizytę tuż po 10:00.

Czy można płacić kartą na jarmarku świątecznym we Wrocławiu?

Używanie kart płatniczych w Polsce jest bardzo popularne, ale na jarmarku we Wrocławiu nie wszędzie można nią płacić. Aby nie tracisz czasu na szukanie bankomatu, oprócz karty sugeruję także zabranie gotówki.

Nocleg we Wrocławiu podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego

Planując przyjazd do Wrocławia i spędzenie w mieście nocy, należy wcześniej zarezerwować nocleg. Jarmark przyciąga tysiące turystów z Polski i zagranicy, a ilość dostępnych miejsc szybko maleje. Zostawiając to na ostatnią chwilę, może się okazać, że pozostały drogie miejsca noclegowe lub bardzo oddalone od centrum miasta. Jeśli wybierasz się na jarmark do Wrocławia, to już dziś zarezerwuj nocleg TUTAJ .

Booking.com


Jeśli podobał Ci się mój post o Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Dołącz też do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do przeczytania innych postów z Polski.

Similar Posts

6 Comments

 1. SheTravels says:

  Uwielbiam to miasto!
  A jarmark polecają chyba wszyscy, więc wygląda na to, że będę musiała się tam w końcu wybrać 🙂

 2. Alina says:

  Dzień dobry,dziękuję bardzo za przysyłane materiały na temat miejsc,które warto odwiedzić,zawsze ciekawe,dobrze dopracowane,inspirujące…
  na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu
  byłam raz, kilka lat temu i całkowicie podzielam
  zachwyt i oczarowanie całą scenerią i magią okołoświąteczną.A że więcej tu komercji niż zadumy,nic nie szkodzi,bo każda forma piękna i radości jest wartością sama w sobie
  Alina 🙂

  1. Grzegorz Rybka says:

   Dzień dobry Alicjo! Dziękuję za miłe słowa 🙂 Na jarmarku we Wrocławiu udało się stworzyć miłą atmosferę, co nie jest to łatwe, dlatego postanowiłem o nim napisać. Nie mogłem nie wspomnieć o komercji, ale zwróciłem uwagę, że jak w codziennym życiu, jest coś ważniejszego niż zakupy. Dorzuciłem również kilka porad praktycznych, które mogą się przydać kolejnym osobom wybierającym się na jarmark. Pozdrawiam Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *