Kapsztad (Cape Town) to główna atrakcja turystyczna RPA. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Kapsztadzie? Ciekawe miejsca. Góra Stołowa. Przylądek Dobrej Nadziei
Kapsztad (Cape Town) to główna atrakcja turystyczna RPA. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Kapsztadzie? Ciekawe miejsca. Góra Stołowa. Przylądek Dobrej Nadziei
RPA

Kapsztad – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Przewodnik RPA

14
15 minutes, 3 seconds Read

Kapsztad (afrikans Kaang, ang. Cape Town) uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast na ziemi, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Niesamowite położenie, piaszczyste plaże, kolonialne zabytki, śródziemnomorski klimat, rewelacyjna kuchnia, wyborne wino i kosmopolityczna atmosfera, a nad tym wszystkim Góra Stołowa (Table Mountain). Czyż nie warto zobaczyć i poczuć to wszystko chociaż raz w życiu? Kapsztad jest drugą co do wielkości metropolią RPA oraz główną atrakcją turystyczną kraju. To właśnie w nim zapada wiele ważnych decyzji, dlatego uznaje się go za stolicę ustawodawczą Republiki Południowej Afryki. Aby poznać Kapsztad i jego okolice należałoby spędzić w nim minimum tydzień. Które atrakcje warto zwiedzić i zobaczyć, jeśli twoja wycieczka będzie trwała tylko kilka dni? Zapraszam do krótkiego przewodnika.

1. Góra Stołowa (Table Mountain) w Kapsztadzie

Góra Stołowa to symbol Kapsztadu i jeden z 7 nowych cudów natury. Została także wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, gdyż występuje na niej około 2200 gatunków roślin, czyli więcej niż w całej Wielkiej Brytanii, która ma ich „tylko” 1200. Co ważne, kilka gatunków tu występujących jest całkowicie endemicznych i nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Góra Stołowa to monumentalny płaskowyż o długości 4, a szerokości 2 km, otoczony imponującymi klifami, który widać właściwie z każdego miejsca w mieście. Czasem na jego szczycie tworzy się cienki pas chmur, przez mieszkańców potocznie zwany „obrusem”. Najwyższy punkt góry ma 1087 m n.p.m. i znajduje się na wschodnim krańcu płaskowyżu. Zaznaczony jest kamiennym kopcem zbudowanym w 1865 roku przez Sir Thomasa Macleara.

Na Górę Stołową można wjechać kolejką, ale lepiej wybrać jeden z malowniczych szlaków turystycznych. Tylko w taki sposób można dostrzec bogactwo fauny i flory. Podczas trekkingu, jak i na szczycie człowiek zatrzymuje się często, gdyż wędrówka dostarcza niezapomnianych widoków na Kapsztad, wyspę Robben, zatokę Stołową oraz Ocean Atlantycki.

Uwaga: Codziennie w godzinach od 09:00 do 15:00 można skorzystać z darmowej trzydziestominutowej wycieczki z przewodnikiem. Start na tarasie pod kawiarnią. Podczas spaceru poznaje się historię Góry Stołowej oraz kolejki

gora stolowa table mountain kapsztad atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca mapa top 15 wycieczka kilka dni kwiat na gora stolowa table mountain flower kapsztad cape town

gora stolowa table mountain kapsztad atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca mapa top 15 wycieczka kilka dni kapsztad cape town panorama widok z gora stolowa atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca map

2. Kolejka linowa na Górę Stołową (Table Mountain Aerial Cableway)

Równie oszałamiające widoki co ze szczytu Góry Stołowej są podczas zjazdu kolejką linową. Tym, co ją wyróżnia, jest obrotowa podłoga gondoli, wykonująca pełny obrót wokół własnej osi. W ten sposób każdy pasażer jest w stanie obserwować wspaniałą panoramę. Kolejka jedzie z max. prędkością 10 m/s i odległość pomiędzy stacjami pokonuje w czasie od 4 do 5 minut. Gondola zabiera 65 osób i jest podwieszona na podwójnym kablu zakończonym odważnikami o ciężarze 134 ton. Do zabezpieczenia jej przed silnymi podmuchami dodatkowo użyto wody, której 4000 litrów znajduje się w zbiornikach pod podłogą.

Praca kolejki uzależniona jest od pogody, dlatego przed przyjazdem najlepiej sprawdź to na ich stronie. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie https://www.tablemountain.net/content/page/rates.

gora stolowa kolejka linowa table mountain aerial cableway kapsztad atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca mapa top 15 wycieczka kilka dni gora stolowa kolejka linowa table mountain aerial cableway kapsztad atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca mapa top 15 wycieczka kilka dnigora stolowa kolejka linowa table mountain aerial cableway kapsztad atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic przewodnik rpa cape town republika poludniowej afryki w kapsztadzie stolica najciekawsze ciekawe miejsca mapa top 15 wycieczka kilka dni

3. Narodowy ogród botaniczny Kirstenbosch (Kirstenbosch National Botanical Garden)

Ogród Botaniczny Kirstenbosch to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie. Powierzchnia Kirstenbosch obejmuje 528 hektarów, z czego 36 ha jest uprawianych, a reszta to obszar chroniony. Powstały w 1913 roku ogród to nie tylko rośliny, ale także różnorodne rodzime ptaki, zwierzęta, gady, żaby i bezkręgowce. Samych gatunków ptaków jest 125, w tym nektarniki, które zapylają kwiaty w ogrodzie.

Kirstenbosch przylega do Parku Narodowego Gór Stołowych i wraz z nim tworzy część obszaru chronionego Regionu Cape Floristic, wpisanego w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wszystkie rośliny występujące w kraju, w tym wiele rzadkich i zagrożonych gatunków. Niesamowita sceneria, intensywny zapach kwiatów, urzekający śpiew ptaków, a dla spragnionych emocji ścieżka w koronach drzew. To tylko kilka powodów, dla których należy tu przyjechać.

Ogród Kirstenbosch to także dobre miejsce, z którego można zdobyć szczyt Góry Stołowej. Przy ładnej pogodzie polecam szlak przez wąwóz Szkieletu (Skeleton Gorge), którego dodatkową atrakcją są drewniane drabinki.

ogrod botaniczny kirstenbosch national botanical garden kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki (2) protea krolewska cynaroid narodowy kwiat rpa ogrod botaniczny kirstenbosch national botanical garden kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej ogrod botaniczny kirstenbosch national botanical garden kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki (2)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

4. Historyczne centrum Kapsztadu

Kapsztad jest najstarszym miastem w RPA. Został założony w 1652 roku przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską jako przystań dla statków podróżujących do Azji. Aby poczuć klimat tamtych wieków, należy pochodzić po historycznym centrum miasta. Wśród budowli z tamtego okresu, trudno przeoczyć wybudowany w latach 1666-1679 Zamek Dobrej Nadziei (Castle of Good Hope) będący najstarszym kolonialnym budynkiem w RPA. Zamek to w rzeczywistości forteca o grubych murach i pięciu narożnych bastionach, z których każdy nazwano od innego tytułu księcia Orańskiego. Obecnie mieści w się w nim muzeum oraz dowództwo okręgu wojskowego. Od poniedziałku do piątku punktualnie o godzinie 10:00 przed główną bramą odbywa się ceremonia przekazania kluczy, a o godzinie 12:00 – zmiana warty.

zamek dobrej nadziei castle of good hope kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki zamek dobrej nadziei castle of good hope kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

Zamek Dobrej Nadziei znajduje się w samym centrum Kapsztadu przy głównym placu zwanym Grand Parade. Naprzeciw niego stoi wybudowany w 1905 roku Kapsztadzki ratusz (Cape Town City Hall). To właśnie z jednego z balkonów tego budynku 11 lutego 1990 roku przemawiał do zgromadzonych tłumów Nelson Mandela, w kilka godzin po tym jak został zwolniony z więzienia.

Ciekawych obiektów jest sporo, jak choćby budynek parlamentu i pałac prezydencji. Naprzeciwko tego ostatniego znajduje się wejście parku Company’s Gardens, założonego jeszcze w 1650 roku przez holenderskich kolonizatorów. Wydaje się, że jest to ulubione miejsce wiewiórek, gdyż jest ich w nim bardzo dużo.

ratusz city hall grand parade kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afrykiwiewiorka w ogrodzie w kapsztadzie

5. Bo-Kaap (Malay Quarter)

Mieszkańcy Kapsztadu stanowią mieszaninę ras, języków oraz wyznań. Duża ich część to potomkowie niewolników przywiezionych z innych krajów oraz kontynentów. Bo-Kaap to dzielnica w większości zamieszkała przez potomków muzułmanów, sprowadzonych przez Holendrów z Malezji, Indonezji, Cejlonu i Madagaskaru. Znajduje się ona u podnóża wzgórza Sygnałowego (Signal Hill), a słynie z budynków mieniących się wszystkimi kolorami tęczy.

Historia dzielnicy sięga 1763 roku, kiedy to zbudowano tutaj kilka małych „huurhuisjes” (wypożyczalni) i wynajęto niewolnikom. Kilka lat później na pobliskiej Dorp Street powstał meczet Auwal, będący pierwszym meczetem w RPA. Domy, które można tu zobaczyć, są mieszanką przylądkowej architektury holenderskiej oraz gruzińskiej. Jaskrawe kolory są natomiast wyrazem wolności, gdyż podczas dzierżawy wszystkie budynki musiały być białe.

bo kaap dzielnica malajska malay quarter kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki bo kaap dzielnica malajska malay quarter kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki bo kaap dzielnica malajska malay quarter kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

6. Zachód słońca ze wzgórza Sygnałowego (Signal Hill)

Kapsztad to raj dla fotografów. Każde miejsce, aż prosi się, aby uwiecznić je na zdjęciu. W poszukiwaniu najpiękniejszego zachodu słońca warto wybrać się na wzgórze Sygnałowe (350 m n.p.m.), nazywane tak od kontynuowanej wciąż tradycji wystrzałów armatnich oznajmiających południe. Na wzgórzu ustawiono także jedną z 7 ramek, przez którą można podglądać Górę Stołową. Piknik w świetle zachodzącego słońca jest niezapomnianym zakończeniem dnia w Kapsztadzie.

grzegorz rybka podroze bez osci blog podrozniczy gora stolowa table mountain ramka wzgorze sygnalowe signal hill kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie zachod slonca wzgorze sygnalowe signal hill kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki kapsztad cape town rpa

7. Nabrzeże Wiktorii i Alfreda (Victoria & Alfred Waterfront)

Jeśli kochasz jedzenie, zakupy i rozrywkę, to Nabrzeże Wiktorii i Alfreda (Victoria & Alfred Waterfront)  jest idealnym miejscem dla Ciebie. Powstałe w latach osiemdziesiątych na terenie doków i najstarszego portu w RPA nabrzeże przyciąga kosmopolityczną atmosferą, dużym wyborem atrakcji i pięknymi widokami. To właśnie tu ulokowane są najlepsze restauracje oraz hale z bogactwem rarytasów – food market i fish market. Wśród sklepów znanych marek bez problemu zaopatrzysz się w miejscowe wyroby. Będziesz mógł również posłuchać lokalnych zespołów grających na świeżym powietrzu.

V&A Waterfront to atrakcje dla całej rodziny. Znajdziesz tu Diabelskie Koło (Cape Wheel), Akwarium Dwóch Oceanów z przedstawicielami fauny morskiej Oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego oraz otwarte w 2017 roku muzeum afrykańskiej sztuki współczesnej Zeitz. Z portu wyruszysz także na wycieczkę na Wyspę Robben lub w romantyczny rejs w świetle zachodzącego słońca. Spotkasz tu też czterech noblistów z RPA i kto wie, czy nie zobaczysz foki, gdyż – jak ludzie – lubią tutaj przebywać.

nabrzeze wiktorii i alfreda victoria & alfred waterfront kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki foka w kapsztadzie cape town czterech noblistow nabrzeze wiktorii i alfreda victoria & alfred waterfront kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

8. Rejs po kanałach (City Sightseeing Canal Cruise)

V&A Waterfront to miejsce, skąd można wyruszyć na relaksujący rejs po kanałach i zobaczyć Kapsztad z poziomu wody. Podczas 25-minutowego rejsu widzi się Kapsztad dużych pieniędzy. Są tu ekskluzywne apartamentowce, przycumowane drogie łodzie i zadbane ogrody. Przez chwilę można się rozmarzyć i wyobrazić sobie, że mieszka się w jednym z tych apartamentów. Czy jednak naprawdę chciałoby się tu mieszkać? Rejs kończy się obok międzynarodowego centrum kongresowego Cape Town w okolicy Foreshore.

rejs po kanałach city sightseeing canal cruise kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki rejs po kanałach city sightseeing canal cruise kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki rejs po kanałach city sightseeing canal cruise kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

9. Wizyta w Township (Imizamo Yethu Township)

Mianem townshipów określa się południowoafrykańskie biedne dzielnice, odpowiednik południowoamerykańskich faveli. Często są rządzone przez gangi, a żyje w nich niemal 40% ludności Republiki Południowej Afryki. Nierzadko ludzie mieszkają w szopach, nie mają dostępu do elektryczności, a czasem i wody.

Townshipy należą do bardzo niebezpiecznych miejsc i lepiej nie zapuszczać się do nich samemu. Można jednak poznać drugie oblicza miasta, biorąc udział w zorganizowanej wycieczce. Imizamo Yethu Township to jeden z wielu Townshipów w metropolii, zamieszkany przez ponad 30 000 osób. W czasie oprowadzania można dowiedzieć się od przewodnika/ mieszkańca, jak wygląda życie w takim miejscu. Pokaże on wnętrza mieszkań, ośrodka kultury i przedszkola. Wierz mi, widok zbitych z desek i blachy falistej rozpadających się ruder, przedszkola otoczonego ogrodzeniem z drutem kolczastym czy patroszonej na ulic świni, na długo pozostaje w pamięci.

imizamo yethu township kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki imizamo yethu township kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki imizamo yethu township kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

10. Plaże w Kapsztadzie

Wśród wielu powodów, dla których turyści przyjeżdżają do Kapsztadu, są jedne z najlepszych plaż miejskich na świecie. Najmodniejsze z nich są plaże Clifton (Clifton Beaches) składające się z czterech kameralnych plaż oddzielonych granitowymi głazami. Czysty biały piasek, piękne widoki i niebieska woda zachęcają do zanurzenia. Pokusa jednak szybko zostaje ostudzona, gdyż w rzeczywistości woda jest bardzo chłodna i jej temperatura waha się latem od 12 do 16° C.

Ciut dalej na południe znajduje się najpopularniejsza wśród urlopowiczów plaża – Camps Bay. Szeroka piaszczysta plaża z dobrym zapleczem rekreacyjnym i pasmem górskim Dwunastu Apostołów, przyciąga ludzi z całego świata. W Kapsztadzie także naturyści znajdą coś dla siebie. Sandy Bay to spokojne i piękne miejsce położone z dala od zgiełku i ciekawskich spojrzeń.

Wspomniane plaże znajdują się na zachodnim wybrzeżu. Jeżeli szukasz cieplejszej wody, to powinieneś wybrać plażę na wschodzie od strony Zatoki Fałszywej (False Bay). W ciągu miesięcy letnich temperatura wody w zatoce dochodzi nawet do 20-22 °C. Do najpopularniejszych plaż z tej strony należy Muizenberg Beach, będąca miejscem narodzin surfingu w RPA, a której znakiem rozpoznawczym są kolorowe domki. Dużą popularnością cieszą się także plaże Fish Hoek Beach oraz Boulders Beach.

plaza clifton beaches najpiekniejsze plaze kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki plaza clifton beaches najpiekniejsze plaze kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki plaza camps bay najpiekniejsze plaze kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

11. Pingwiny na plaży Boulders (Bourders Beach)

Popularność plaży Boulders (Bourders Beach) wynika dodatkowo z obecności na niej jednej z trzech największych kolonii pingwinów przylądkowych na stałym lądzie. Dużo osób się dziwi, ale naprawdę w Afryce żyją pingwiny. Osiedliły się one w 1985 roku na południowym krańcu miasta Simon’s Town i od razu zdobyły serca turystów. W chwili obecnej kolonia liczy około 2500 ptaków. A czyż nie wyglądają one uroczo?

pingwiny na plazy boulders beach kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki pingwiny na plazy boulders beach kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki pingwiny na plazy boulders beach kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

12. Foki na wyspie Duiker (Duiker Island)

Ciekawych stworzeń w Kapsztadzie i okolicy jest dużo więcej. Niewielka skalista wysepka Duiker (Duiker Island) przykładowo jest domem dla 5000 fok przylądkowych. Aby poobserwować je w ich naturalnym środowisku, należy wyruszyć w krótki rejs z portu w wiosce rybackiej Hout Bay. Obserwowanie z łodzi fok przypomina film przyrodniczy, tylko że wszystko jest na żywo. Kołysanie łodzi, podmuchy wiatru, ale przede wszystkim foki zwinnie poruszające się tuż obok lub wylegujące na skałach – tego nie widuje się codziennie.

foki na wyspie duiker Island wyspa fok kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afrykifoki na wyspie duiker Island wyspa fok kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki foki na wyspie duiker Island wyspa fok kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

13. Testowanie wina w Groot Constantia oraz Beau Constantia

Okolice Kapsztadu nazywane są spichlerzem RPA. Zasługa w tym sprzyjającego klimatu oraz urodzajnych gleb. To właśnie na zachodnim wybrzeżu produkuje się jedne z najlepszych gatunków win. Pomysłodawcą i założycielem pierwszej winnicy był Jan van Riebeeck, który sprowadził winorośle w 1655 roku. Pierwszy gubernator oraz założyciel Kapsztadu chciał zaopatrywać w wino statki Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, gdyż nadawało się ono do picia dłużej niż woda.

Po winach niskiej jakości nie ma już śladu. Obecnie wina południowoafrykańskie łączą najlepsze cechy win z Francji oraz z Nowego Świata, są jednak jedyne w swoim rodzaju. RPA ma nawet własny narodowy szczep. Jest nim powstały w 1925 roku Pinotage.

Najstarszą winnicą w Republice Południowej Afryki jest założona w 1685 roku przez Simona van der Stela, Groot Constantia. Wizyta w niej to okazja do zobaczenia holenderskiej architektury kolonialnej w Zachodniej Prowincji Przylądkowej, a przede wszystkim do delektowania się produkowanymi tam wyśmienitymi winami. Jeśli wizyta w jednej winnicy to za mało, to warto także odwiedzić winnicę Beau Constantia. Tam w nowoczesnym i eleganckim otoczeniu można kontynuować degustację, najlepiej przy desce serów.

groot constantia winnica kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki beau constantia winnica testowanie wina kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki beau constantia winnica testowanie wina kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

14. Przylądek Cape Point

Cape Point to przylądek usytuowany na południowym krańcu Półwyspu Przylądkowego, często mylony z położonym 2 km na zachód Przylądkiem Dobrej Nadziei. Do tej pory wiele osób uważa, że jest to najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentu afrykańskiego oraz że wyznacza granicę pomiędzy Oceanami Atlantyckim i Indyjskim. W rzeczywistości za taką granicę uznawany jest położony ok. 200 km dalej na południowy-wschód, Przylądek Igielny (Cape Igulhas).

Pomimo że nie jest to najdalej na południe wysunięty koniec świata, można się tutaj tak poczuć. Zapierające dech w piersiach widoki, wysokie kamieniste klify, potęga oceanu, a tuż obok tego zatoki i piękna plaża Dias (Dias Beach) wielokrotnie nagradzają trud przyjazdu. Na samym szczycie Cape Point można zobaczyć dwie latarnie, starą położoną wyżej oraz nowszą usytuowaną poniżej. W drodze do nich bardzo często towarzyszą pawiany.

przyladek cape point polwysep przyladkowy kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki (3) przyladek cape point polwysep przyladkowy kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki (3) pawian przyladek cape point polwysep przyladkowy kapsztad cape town

15. Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope)

Przylądek Dobrej Nadziei to skalisty cypel na samym krańcu Półwyspu Przylądkowego (Cape Peninsula) stanowiący część Parku Narodowego Góry Stołowej. Pierwszym europejskim odkrywcą przylądka był portugalski kapitan Bartolomeu Dias, który w 1488 roku nadał mu nazwę Przylądek Sztormów. Dopiero później zmienił ją na obecną.

Odległość pomiędzy przylądkami najlepiej pokonać na piechotę ścieżką poprowadzoną wzdłuż wybrzeża. Daje to unikalną możliwość zobaczenia obu przylądków z innej strony, a dodatkowo szlak jest mniej oblegany niż one same.

grzegorz rybka podroze bez osci blog podrozniczy przyladek dobrej nadziei cape of good hope polwysep przyladkowy kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki przyladek dobrej nadziei cape of good hope polwysep przyladkowy kapsztad cape town atrakcje co warto zobaczyc i zwiedzic w kapsztadzie republika poludniowej afryki

Kapsztad bywa określany jako Miasto Matka (Mother City), aby opisać wrażenie domu, jakie odczuwa się, będąc w mieście. Przyznam, że i ja czułem się w nim jak w domu oraz wiem, że do niego jeszcze wrócę. Kapsztad to jedno z najpiękniej położonych miast świata, którego bogactwo atrakcji zadowoli każdego. Powyższą listę ograniczyłem do 15 atrakcji, a jest ich wiele więcej. Można przykładowo zwiedzić Wyspę Robben, na której był więziony Nelson Mandela lub wdrapać się na Górę Głowa Lwa. Są to niektóre rzeczy, które będę chciał zrobić podczas kolejnej wizyty. Czy któraś z powyższych atrakcji zachęciła cię do zwiedzenia Kapsztadu? Chętnie poznam twoje zdanie.

uliczni grajkowie muzykanci w kapsztadzie

Kapsztad informacje praktyczne: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć i zwiedzić, przewodnik, mapa

 • Kapsztad położony jest nad Zatoką Stołową w południowo-zachodniej części RPA. Miasto liczy około 440 000 mieszkańców, natomiast metropolię Kapsztad zamieszkuje ponad 4 400 000 osób.
 • Oficjalną walutą Republiki Południowej Afryki jest rand (ZAR). R 10 = 2,50 PLN (0,57 USD). Stan na luty 2023.

Mapa najciekawszych atrakcji i najpiękniejszych plaż w Kapsztadzie oraz okolicy


Kapsztad bilety lotnicze

Do Kapsztadu z Polski nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, dlatego należy się liczyć z jedną przesiadką.  Ceny biletów zaczynają się od 3000 zł. Najlepsze oferty znajdziesz  TUTAJ.

Jak dojechać z lotniska w Kapsztadzie do centrum?

Port lotniczy położony jest 22 km na wschód od centrum Kapsztadu. Najtańszą opcją dojazdu do centrum jest skorzystanie z Airport MyCiTi shuttle kursującego pomiędzy 5:00 a 22:00. Szczegóły można znaleźć na https://myciti.org.za/en/home/.

Kapsztad noclegi

Kapsztad jako miasto popularne wśród turystów posiada bogatą ofertę miejsc noclegowych. Szczególnie polecam noclegi w pobliżu Nabrzeża Wiktorii i Alberta (Victoria & Alfred Waterfront), będącego najbezpieczniejszą częścią miasta. Tutaj też znajduje się centrum życia nocnego. Już dziś zarezerwuj nocleg w Kapsztadzie, aby zwiedzić to wyjątkowe miasto.Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Kapsztadzie, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

14 Comments

 1. CYRK says:

  Oglądanie Township to „rozrywka” mniej więcej na poziomie chodzenia do cyrku i obserwowanie lwów skaczących przez rozpalone obręcze.

 2. Meg says:

  Acha.Mieszkam 1600 km.od Kapsztadu wiec „troszke” dlugo musze jechac autem(iocleg w polowie drogi).A Samolotem z Johannesburga 2 godziny lotu.

 3. Meg says:

  Mieszkam w RPA od 27-miu lat.W Kapsztadzie bylam …..juz nie pamietam ile razy.Sa naprawde przepiekne miejsca chociaz polozone przy Kapsztadzie najwieksze murzynskie osiedle(raczej duuuuuuuuzeeee miasto)zawsze napawa mnie strachem.Ale jest naprawde przepieknie.Warto pojechac tym bardziej ze ero w stosunku do randa jest bardzo drogie i wymieniajac np.tylko 100 euro otrzymasz ok.1700-1800 randow a to jest tutejsza miesieczna emerytura rzadowa.Za niewielkie pieniadze moze zobaczyc i uzyc naprawde MULTUM

 4. RPA says:

  Bardzo fajnie to wygląda. Jak wygląda kwestia lotu? Chodzi mi głównie o czas trwania i ilość przesiadek.

 5. Ewa - drewno z przymrużeniem oka says:

  Duża dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która rekomenduje to miejsce,

 6. Angelika says:

  Niesamowite zdjęcia i wspaniałe miejsca. Ja aż tak daleko się z domu nie ruszam, ale podróżowanie palcem po mapie również jest przyjemne 😉

   1. Basia says:

    Byłam już dwa razu W RPA z moim przyjacielem. Widoki zapierają dech w piersiach. Na Górę Stołowa wchodzilsmy a na dół kolejak ktora obraca się dookoła własnej osi.
    Kapsztad to miasto wiatrów; to cudowne i nam piękniejsze miast na ziemi
    Polecam goraco

  1. Flonid says:

   Bardzo fajne kompendium dla turysty. Potwierdzam, że wrażenia są wyjątkowe. Jednak zabrakło mi tu informacji o środkach ostrożności dla samodzielnego zwiedzania. Nie jest tu zbyt bezpiecznie i warto się zapoznać z poradami na ten temat. Nawet w środku dnia w Bo Kaap można zostać zmuszonym przy użyciu noża do oddania wszystkiego tak jak moja znajoma, która wybrała się tam razem z koleżanką…

   1. Grzegorz Rybka says:

    Kapsztad uchodzi za bezpieczniejszy niż przykładowo Johanessburg, ale rzeczywiście należy na siebie uważać. Jak pisałem należy zwrócić uwagę na wybór miejsca noclegowego, by się nie okazało, że nawet wyjście w dzień będzie niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *