Kjerag i Kjeragbolten – szlak i wejście na słynny kamień w Norwegii

10
9 minutes, 10 seconds Read

Kjerag i Kjeragboltengóra oraz najsłynniejszy norweski kamień zaklinowany pomiędzy dwoma kamiennymi ścianami nad Lysefjorden i prawie 1000-metrową przepaścią – to jedna z najpopularniejszych atrakcji Norwegii. Gdy tylko zobaczyłem zdjęcie człowieka stojącego na tym kamieniu, to zapragnąłem być na jego miejscu. Przypuszczałem, że aby tam wejść, będę musiał walczyć z lękiem wysokości i swoimi ograniczeniami. W końcu kupiłem bilet do Norwegii, wylądowałem w Stavanger, wynająłem samochód i pojechałem na wycieczkę w kierunku słynnego kamienia. W trasie cały czas zastanawiałem się, jak wygląda szlak na Kjerag oraz czy trudno jest wejść na Kjeragbolten?

Parking przy szlaku na Kjerag i Kjeragbolten

Przejazd samochodem ze Stavanger zajmuje około 2,5 h. Parkuję na wysokości 640 m n.p.m. na dużym płatnym parkingu opodal restauracji Øygardstølen. Właśnie z tego miejsca większość osób wyrusza na szlak, gdyż prowadzi stąd najłatwiejsza trasa. Według tablicy informacyjnej przejście na Kjeragbolten i z powrotem zajmuje 5 h. Dziwi mnie to trochę, gdyż do przejścia mam tylko 5 km w jedną stronę, a następnie mam wrócić tą samą drogą. Nie pozostało nic innego, jak samemu to sprawdzić.

oygardstolen kjerag parking norwegia restauracja norway

Mapa Kjerag i Kjeragbolten – trasa do słynnego kamienia w Norwegii

mapa kjerag kjeragbolten trasa szlak norwegia norway hike

Szlak i trekking na Kjerag oraz Kjeragbolten

Trekking do Kjeragbolten nie jest długi i do pokonania są tylko trzy podejścia. Jak się później okazuje, pierwsze jest najtrudniejsze. Szlak od początku stromo wspina się po prawie jednolitej chropowatej skale. W celu ułatwienia wejścia i zejścia w bardziej uciążliwych miejscach zamontowano łańcuchy. Nie są one tu konieczne, ale zdecydowanie ułatwiają wędrówkę. Zapewne bardziej się przydają w deszczu lub gdy szlak jest oblodzony.

Mam wymarzoną pogodę na wyjście w góry. Jest ciepło, ale nie gorąco, po błękitnym niebie przemykają pojedyncze obłoczki, a widoczność i panoramy? Tego można tylko pozazdrościć.

kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Pierwsze wzniesienie na szlaku do Kjerag

Wchodząc na pierwsze wzniesienie, moim oczom ukazuje się nieduża dolinka z dobrze odznaczającym się szlakiem prowadzącym przez jej środek. Schodząc do niej, mój poziom endorfin gwałtownie wzrasta, gdyż z bliska wygląda ona jak na pocztówkach. Nieduży staw, strumyk z niego wypływający, soczysta zieleń, wrzosy, płaty śniegu, a to wszystko w lipcu. Jest tak pięknie, że uśmiech nie schodzi mi z twarzy.

kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Drugie podejście na Kjerag i Kjeragbolten

Ułożoną kamienną ścieżką kontynuuję wędrówkę. Drugie podejście jest bardzo proste i krótkie. To w większości niewysokie, kamienne schody, które przed kolejnym wzniesieniem ponownie przechodzą w skały z kilkoma niedługimi łańcuchami. Na szczycie po drugiej stronie wzniesienia znajduje się zamknięty, kamienny schron ratunkowy. Może on być otwarty tylko w razie potrzeby.

kjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike kjerag kjeragbolten shelter schronisko trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Góra Kjerag (Mount Kjerag)

Po zejściu do dolinki zauważam rozwidlenie szlaków. W lewo można dojść do Langavatn oraz Flørli, ja natomiast idę w prawo w kierunku Kjeragbolten i Kjerag. Szlak początkowo trawersuje wygodną ścieżką, aby następnie stromo wspiąć się na szczyt ostatniego wzniesienia. Przede mną rozpościera się nieziemski krajobraz. Wygląda, jakbym dotarł na kamienną pustynię z pojedynczymi kamieniami ułożonymi przez nieznane istoty w stosy. Na niektórych z nich widzę znajome czerwone oznakowanie szlaku. Wybór odpowiedniej drogi jest jednak łatwy, gdyż w tym samym kierunku co  ja podążają inni wędrowcy.

Góra Kjerag ma wysokość 1084 m n.p.m. i położona jest w paśmie Gór Skandynawskich. Właśnie dotarłem na jej rozległy szczyt. Idę nim niespełna pól godziny, aż dochodzę do kolejnego rozwidlenia szlaków. Jedna ze strzałek pokazuje, że do Kjeragbolten pozostało 300 metrów.

kjerag gora mountain trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
kjerag gora mountain trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike kjerag gora mountain trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Kjeragbolten – słynny kamień w Norwegii

Kjeragbolten znaczy „Kamień na Górze Kjerag” i bez wątpienia to najsłynniejszy kamień w Norwegii. Położony jest na skraju góry, 984 metry nad wodami Lysefjordu. Skała ma 5 metrów sześciennych i jest złożem lodowcowym wciśniętym w szczelinę góry ok. 50 000 roku p.n.e. Aby do niej dojść, należy pokonać nieduży wąwóz zakończony rumowiskiem skalnym i przepaścią, nad którą wisi.

Przez chwilę jak inni obserwuję ludzi wchodzących i schodzących z głazu oraz ich dokonania na nim. Od samego patrzenia serce szybciej bije.

kjeragbolten słynny skala kamien glaz norwegia norway hike kjerag bolten

Jak wygląda wejście na Kjeragbolten?

Wejście na Kjeragbolten znajduje się po lewej stronie i ukryte jest za jedną ze ścian podtrzymujących głaz. Widzę, że aby na niego wejść, należy zająć kolejkę, a następnie przejść wąską ścieżką i zrobić większy krok lub przeskoczyć na kamień. Sama myśl o tym podnosi mi poziom adrenaliny. Chociaż rozum mówi „nie rób tego”, to wiem, że jeśli tego nie zrobię, to będę żałował. Krótka przerwa na ostatni posiłek, rzut oka na pięknie wyglądający fiord i staję w kolejce.

kjeragbolten słynny skala kamien glaz norwegia norway hike kjerag bolten kjeragbolten słynny skala kamien glaz norwegia norway hike kjerag bolten lysefjord norwegia fjord norway

Czy trudno wejść na Kjeragbolten?

Nadeszła ta chwila. Staram się wyłączyć strach oraz myśleć tylko o wszystkich osobach, które weszły na Kjeragbolten i przeżyły. Wąska ścieżka, przepaść po lewej stronie i oto jestem już na kamieniu. I co? Okazuje się, że w tego miejsca nie widać przepaści, a jedyne co widać, to rumowisko skalne i ludzi robiących tobie zdjęcia. Skoro poszło tak łatwo, to postanawiam zrobić coś głupiego, a mianowicie zobaczyć przepaść, której groźny oddech czuję za plecami. Biorę głęboki oddech i odwracam się na kamieniu o 180 stopni. O tak, teraz jest gorzej, ale jeszcze nie tragicznie, a widoki oszałamiające. Kolejne 180 stopni i do głowy wpada mi jeszcze jeden pomysł „a gdyby tak na tym kamieniu usiąść?” Pewnie z widokiem na przepaść mogłoby to stanowić problem, a że jej nie widzę, realizuję kolejny mój pomysł. W końcu jestem zadowolony i mogę zejść z kamienia.

kjeragbolten grzegorz rybka podroze bez osci blog podrozniczy norwegia kjeragbolten grzegorz rybka podroze bez osci blog podrozniczy norwegia

Widok na Lysefjord

Wychodząc z wąwozu, na chwilę zbaczam ze szlaku. Odbijam w lewo i idę w stronę klifu opadającego do Lysefjordu. Staram się nie zakłócić spokoju pary medytującej nad przepaścią, ale podążam dalej. W końcu znajduję miejsce dla siebie, z rozległą panoramą i fiordem mieniącym się różnymi kolorami. Podobnie jak na płożonym po drugiej stronie Preikestolen (polecam – relacja z wejścia na Preikestolen) żałuję, że nie mogę tu spędzić nocy. Chętnie bym został, aby zasnąć i obudzić się w tym magicznym miejscu. Pora jednak wracać.

Droga powrotna zajmuje mi sporo czasu. Jest tak pięknie, że wciąż przystaję, robię zdjęcia i staram się zapamiętać jak najwięcej. Podobnie jak przy wchodzeniu, najtrudniejsze wydaje się zejście ze wzniesienia obok parkingu. Widzę to, obserwując Koreanki, które idą przede mną. Uczepione łańcuchów, ostrożnie krok po kroku schodzą z przewyższenia. Gdy w końcu im się to udaje, zaczynają klaskać. Ciekawe, czy są zadowolone tylko z tego, że zeszły, czy może tak samo, jak i mnie, udało im się zrealizować kolejne marzenie?

lysefjord norwegia norway fjord lysefjord norwegia norway fjordkjerag kjeragbolten trasa szlak wycieczka trekking norwegia norway hike

Wycieczka na Kjerag i Kjeragbolten – informacje praktyczne

Jak dojechać do Kjerag i Kjeragbolten w Norwegii?

Kjerag dzieli od Stavanger odległość 135 km i większość osób planujących go zobaczyć, wybiera to lotnisko. Można na nie dolecieć bezpośrednio z Polski, a ceny biletów w dwie strony zaczynają się od 78 zł.

Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? O tym napisałem pod relacją z Preikestolen.

Jak dojechać ze Stavanger do Kjerag i Kjeragbolten?

Kjeragbolten z uwagi na większą odległość jest trudniej dostępny niż Preikestolen:

  • Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu. Drogi w Norwegii są w bardzo dobrym stanie, a jadąc samochodem, będzie można przeznaczyć na trekking tyle czasu, ile się chce. Tu znajdziesz – najlepsze oferty wynajmu samochodu.
  • Jeśli nie planujesz wynajęcia samochodu, a zależy Ci, aby wrócić do Stavanger w tym samym dniu, to w okresie od czerwca do września można skorzystać z oferty przewoźnika Go Fjords. Oferują oni przewóz autobusem w dwie strony oraz dają 6 godzin na trekking. Szczegóły znajdziesz na https://gofjords.com/trips/hiking-excursion-to-kjerag.
  • Trzecią możliwością jest płynięcie promem do Lyseboth. Nie kursują one jednak do Stavanger codziennie i nie ma możliwości, aby wrócić w tym samym dniu. Szczegóły na https://www.fjordnorway.com/planning-your-trip/getting-to-and-around/transport/combi-ferry-lysebotn-lauvvik-stavanger-p1538993

Ile kosztuje parking przy szlaku na Kjerag?

Jedyny parking przy szlaku na Kjeragboulden znajduje się w pobliżu restauracji Øygardstølen  i pozostawienie samochodu kosztuje 300 NOK.

Kiedy jest najlepszy okres, aby zobaczyć i wejść na Kjeragbolten?

Sezon na Kjeragbolten trwa od czerwca do września i wtedy jest najlepszy czas, aby tam pojechać. Może się jednak zdarzyć, że nawet w tym okresie z uwagi na złe warunki pogodowe szlak zostanie zamknięty. Dlatego należy sprawdzać prognozę pogody i nie jechać, gdy są zapowiadane opady deszczu oraz mgła.

W okresie zimowym szlak na Kjeragbolten jest zamknięty.

Czy szlak i trekking na Kjerag oraz Kjeragbolten jest trudny?

Szlak na Kjeragbolten jest trudniejszy niż na Preikestolen i polecam go osobom o dobrej kondycji. Z uwagi na mogące się zmienić warunki atmosferyczne, należy się do wycieczki dobrze przygotować. Podstawą są buty trekkingowe z podeszwą, która nie będzie się ślizgała na mokrych kamieniach. Do tego należy sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio dostosować resztę garderoby. Szlak, a zwłaszcza klif i Kjeragbolten, może być trudny dla osób z lękiem wysokości. Trasa jest oznakowana kierunkowskazami i czerwonymi symbolami w kształcie litery T. Najłatwiej się zgubić na szczycie Kjeragu, gdyż bardzo często oznakowania są namalowane na płaskiej powierzchni, a czasem na stosach kamieni.

Nocleg w Stavanger

Noclegi w Norwegii zazwyczaj wiążą się ze sporym wydatkiem, dlatego warto je zarezerwować jak najwcześniej. Pomocna w tym będzie ta strona. Więcej dobrych ofert znajdziesz w poniższej wyszukiwarce.

Booking.com

W Norwegii warto także skorzystać z serwisu Airbnb. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z tego serwisu, to dzięki mojemu linkowi możesz otrzymać aż 125 zł rabatu.

Podobał Ci się mój wpis o Kjerag i Kjeragbolten? Dołącz do podróży na FacebookuInstagramie, Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

10 Comments

  1. Biamex'y says:

    Zainspirowani tekstem, wybraliśmy się parę dni temu do Norwegii na motocyklach. Jutro atakujemy Kjerag 🙂

  2. BIGI says:

    Lubię pragmatyzm:) wybieram się na ten kamyczek. Informacje zwięźle utrwalone ale nie odpowiedziałeś na zadane przez siebie pytanie .?!? … Czy faktycznie czas wejścia i powrotu tyle trwa. Pozdrawiam

    1. Grzegorz Rybka says:

      Tak, tyle czasu zajęło mi przejście tego szlaku. Osobiście dużo chodzę po górach, więc mam dobrą kondycję i przeszedłbym to nawet szybkiej. Szedłem wolniej z uwagi na towarzysza.

  3. Kfz says:

    Cześć,
    Czy mając wlasne auto mozna zaliczyc jednego dnia Kjeragbolten i Preikestolen?
    Mamy 2 pelne dni pobytu (przylot w sobotnie popoludnie, wylot we wtorek) i zastanawiam się jak tu upchać jak najwięcej atrakcji.

    Pozdrawiam.

  4. Monika Jodłowska says:

    Bardzo dobry opis. Dużo ciekawych i praktycznych informacji. Myślę, że wcale nie za tak długi czas moja noga, a może nawet dwie staną w tym samym miejscu 🙂

  5. Moillu says:

    Ja od samego patrzenia na zdjęcia mam ciarki i wiem, że za nic nie odważyłabym się stanąć na kamieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *