Trogir - zachwycające miasto Dalmacji (Chorwacja). Co warto zobaczyć i zwiedzić w Trogirze? Gdzie zjeść? Plaża. Mapa. Noclegi. Wyspa Čiovo
Trogir - zachwycające miasto Dalmacji (Chorwacja). Co warto zobaczyć i zwiedzić w Trogirze? Gdzie zjeść? Plaża. Mapa. Noclegi. Wyspa Čiovo

Trogir atrakcje – TOP 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Trogirze? Chorwacja. Przewodnik

13 minutes, 59 seconds Read

Trogir to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Wchodząc do Trogiru, odbywasz podróż w czasie do minionych wieków, gdy rządzili nim Grecy, Rzymianie, Węgrzy i Republika Wenecka. Stanowi połączenie miasta portowego, bardzo dobrze zachowanych zabytków, labiryntu wąskich uliczek i śródziemnomorskiego klimatu. Szczególnie stare miasto położone na niewielkiej wysepce pomiędzy stałym lądem a wyspą Čiovo jest bardzo urokliwe. Wyjątkowość Trogiru dostrzegło UNESCO, wpisując starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa. Zwiedzanie Trogiru stanowi punkt obowiązkowy podczas wakacji i pobytu w Dalmacji Środkowej. Dzięki poniższemu przewodnikowi już teraz ruszysz w podróż i poznasz najciekawsze atrakcje Trogiru. Dowiesz się, nie tylko co warto zobaczyć i gdzie zjeść w Trogirze, ale także, gdzie znajdziesz najpiękniejsze plaże.   

Trogir najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Trogirze?

1. Bramy i mury miejskie miasta Trogir 

Historia Trogiru sięga czasach prehistorycznych, ale dopiero Grecy w III wieku p.n.e. na płaskiej, niewielkiej wysepce założyli osadę Tragurion. Wg jednej z hipotez nazwa oznacza „kozie wzgórze” i jest związana z pobliską górą Kozjak. Przez 2600 lat swego istnienia Trogir był wielokrotnie zdobywany i wiele nacji odcisnęło na nim swój wpływ. Ty jednak nie musisz zdobywać miasta, by go zwiedzić. Wystarczy, że przejdziesz niewielki mostek nad fosą oddzielającą ląd od wysepki. 

Przedłużeniem mostu jest Brama Północna, zwana Lądową. Wzniesiono ją w XVII wieku w stylu renesansowym. W przeszłości wiódł do niej zwodzony most, dziś jednak stoi otworem przed ludźmi z całego świata. Przekraczając bramę, zwróć uwagę na XV-wieczną figurkę umieszczoną nad wejściem. Przedstawia ona patrona miasta, św. Jan Ursiniego z Trogiru.

Od strony morza znajduje się XVI-wieczna Brama Południowa, zwana Morską. Przypuszcza się, że zdobiona renesansowymi ornamentami brama jest autorstwa Tripuna Bokanića. Był on znanym chorwackim budowniczym oraz kamieniarzem. Na jej zawiasach wciąż wiszą stare, drewniane drzwi. Brama wkomponowana jest w XIII-wieczne mury miejskie i znajduje się w pobliżu dwóch bocznych wież z XIII wieku.

Ciekawostką jest mała loggia zbudowana po prawej stronie od wejścia. Stanowiła schronienie dla podróżnych, którzy nie zdążyli przybyć do miasta przed zamknięciem bram. Wg napisu zamieszczonego na murze miała za zadanie chronić mieszkańców oraz podróżnych przed słońcem i wiatrem. 

2. Loggia miejska i wieża zegarowa w Trogirze 

Wchodząc do Starego Miasta, zachwyć się wspaniałą architekturą stanowiącą połączenie stylów: romańskiego, gotyku, renesansu i baroku. Podobno Trogir to  najlepiej zachowane miasto romańsko-gotyckie w Europie Środkowej. Przemykając wąskimi uliczkami, podziwiaj różne style architektoniczne, balkony i fasady. Myśl, ile osób musiało przejść po bruku, by go tak wypolerować. Labirynt uliczek może powodować zawrót głowy i obawę, że się zgubisz. Nie martw się, Trogir jest tak mały, że bardzo szybko znajdziesz wyjście z labiryntu. Odnajdziesz także główny plac stanowiący serce miasta, który za czasów rzymskich odgrywał rolę forum. Obecnie nosi nazwę placu Jana Pawła II i otaczają go ważne zabytki.

Loggia miejska została zbudowana w XIV wieku, natomiast swój obecny kształt i renesansowe zdobienia uzyskała wiek później. Pełniła funkcję sali sądowej, schronu oraz miejsca spotkań. Wewnątrz zobaczysz renesansowe płaskorzeźby, posągi, ornamenty, w tym płaskorzeźby św. Jana biskupa Trogiru, św. Wawrzyńca i alegorię Sprawiedliwości z wagą. Czasem można posłuchać w niej tradycyjnego śpiewu chóru męskiego i przy okazji kupić płytę lub USB. Obok loggii wznosi się wieża zegarowa z kopulastym dachem. Do XV wieku stanowiła część kościoła św. Sebastiana.

trogir loggia plac jana pawla ii chorwacja atrakcjetrogir loggia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

3. Ratusz w Trogirze

Wschodnią część placu zajmuje ratusz, będący w przeszłości Pałacem Rektorów. Budynek przypomina weneckie pałace i pochodzi z XV wieku. Koniecznie przez niewielki ganek wejdź do środka. Znajdziesz się na dużym dziedzińcu zdobionym kolekcją herbów, monumentalnymi gotyckimi schodami i wiekową studnią. Przyjrzyj się jej dobrze, aż znajdziesz lwa św. Marka. Jest on jednym z nielicznych, które nie zostały zniszczone.

trogir ratusz atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

4. Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze

Przy placu Jana Pawła II znajduje się najważniejszy zabytek miasta i symbol Trogiru, czyli katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre). Mieści się ona na fundamentach wczesnochrześcijańskiego kościoła zniszczonego w 1123 roku przez Saracenów. Jej budowa zaczęła się w 1213 roku, a zakończyła w roku 1589. Katedra w Trogirze stanowi połączenie stylów architektonicznych od stylu romańskiego po renesans. 

4.1 Portal Radovana

Do katedry wejdziesz przez zachwycający Portal Radovana. Jego autorem jest mistrz Radovan, mieszkający w Dalmacji w XIII wieku rzeźbiarz i architekt. Portal powstał w roku 1240 i łączy styl romański z gotyckim realizmem i humanizmem. Na bogato zdobionym portalu zobaczysz postaci świętych, aniołów i sceny z życia Jezusa. Po bokach wejścia na lwach stoją Adam i Ewa. Jeśli przypatrzysz się im uważnie, to dostrzeżesz, że mają pępki. Czy powinni je mieć?

trogir katedra portal radovana atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

4.2 Ołtarz i zakrystia

Wchodząc do katedry, pewnie najpierw zwrócisz uwagę na ołtarz mający kształt baldachimu (cyborium). Jest on dziełem Maura i powstał XIV wieku. Wiek wcześniej stworzono natomiast ośmioboczną romańską ambonę. Na lewo od ołtarza znajdują się drzwi prowadzące do zakrystii. Nie można w niej robić zdjęć, a kryje cenne relikwiarze oraz dewocjonalia.

trogir katedra portal radovana atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

4.3 Kaplica św. Jana z Trogiru

Wnętrze katedry św. Wawrzyńca pełne jest niezwykłych dzieł sztuki i wyjątkowych ozdobników. Nie przeocz kaplicy św. Jana z Trogiru (po lewej) uważanej za jeden z najpiękniejszych zabytków renesansowych w Europie. Jej koncepcję oparto na Świątyni Jowisza w Pałacu Dioklecjana w Splicie, a powstała w XV wieku. Co ciekawe, sklepienie zbudowano bez użycia przęseł i podpór, co podobno miało miejsce pierwszy raz od antyku. 

Sklepienie kaplicy pokrywają kasetony z wyrzeźbionymi głowami serafinów.  Pośrodku nich umieszczono postać Boga trzymającego w ręku kulę ziemską. We wnękach ścian ustawiono 12 figur apostołów, natomiast pośrodku marmurowy sarkofag z figurą patrona miasta św. Jana (Ivana) z Trogiru. Był on biskupem miasta w XI wieku. 

trogir kaplica sw jana atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

4.4 Dzwonnica katedry w Trogirze

Nie ma w Trogirze lepszego punktu widokowego niż dzwonnica katedry. To także dobre miejsce, by zobaczyć różne style architektoniczne. Budowę dzwonnicy zaczęto w 1400 roku w stylu gotyku, natomiast druga kondygnacja stanowi przykład gotyku weneckiego. Najwyższa część to już renesans, ale że budowę zakończono w 1598 roku, to można na dzwonnicy dotrzeć również elementy baroku. 

Dla osób z lękiem wysokości wejście na dzwonnicę może stanowić wyzwanie, ale warto wspiąć się na 47-metrową wieżę. Góruje ona nad miastem i oferuje rewelacyjną panoramę na Trogir, okoliczne wyspy i Split.  

trogir katedra wieza dzwonnica atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacjatrogir katedra wieza dzwonnica atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wstęp do katedry w Trogirze jest płatny i kosztuje 30 kun (2022 rok). Wnętrze zobaczysz za darmo podczas mszy świętej. 

5. Pałac Cippiko (Palača Ćipiko) w Trogirze 

Naprzeciw wejścia do katedry w Trogirze stoi Pałac Cippiko (Palača Ćipiko). Na pałac składa się kilka budynków z najstarszymi murami pochodzącymi ze średniowiecza. Większość kompleksu zbudowano w XIII wieku, a swój obecny kształt uzyskał w 1457 roku. Stało się to za sprawą najbogatszej w tamtym okresie trogirskiej rodziny Ćipiko. Przy renowacji zatrudnili oni najlepszych ówczesnych architektów i rzeźbiarzy, by przebudowali go w stylu renesansowym. 

Pałac można podziwiać tylko z zewnątrz i szczególnie pierwsze piętro przyciąga wzrok. Wyróżnia je duże triforium (trzyczęściowe okno) z kamienną balustradą oraz figurami aniołków znajdującymi się pomiędzy łukami. Herby rodziny Ćipiko umieszczono na zwojach trzymanych przez dwa środkowe aniołki. Podobnie wygląda drugie piętro, na którym nie ma jednak balustrady.

Innymi ciekawymi pałacami w Trogirze są pałac Stafileo i pałac Garagnin-Fanfogna mieszczący Muzeum Miejskie.

trogir palac cippiko palaca cipiko atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

6. Promenada w Trogirze

Promenada w Trogirze, czyli tzw. Riva, to ulubione miejsce turystów. Szeroki i czysty deptak z dorodnymi palmami ciągnie się wzdłuż południowej części wyspy. Z jednej strony znajdziesz restauracje oferujące szeroki wyrób wyśmienitego jedzenia. Z drugiej natomiast malownicze widoki i luksusowe jachty dostojnie kołyszące się na wodzie nadające promenadzie klasy oraz szyku. 

Wraz z zapadnięciem zmroku, robi się spokojniej i promenada zmienia swoje oblicze. Eleganckie stroje, wolno sączone drinki, przyjemna muzyka, cichy odgłos rozmów i żółty odcień światła ładnie oświetlający promenadę — w takim miejscu warto zakończyć dzień. 

trogir promenada riva atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

7. Twierdza Kamerlengo i wieża św. Marka w Trogirze 

Przy południowo-zachodniej części promenady wznosi się twierdza Kamerlengo. Ma ona nieregularny kształt trapezu z czterema wieżami, a została zbudowana w XV wieku przez Wenecjan. Twierdza była częścią fortyfikacji miejskich i służyła obronie miasta przed Turkami. Przez pewien czas mieścił się w niej pałac gubernatora, a obecnie jej dziedziniec stanowi miejsce występów plenerowych. Wstęp do twierdzy jest płatny i polecam osobom, które nie weszły na wieżę katedry, a chcą mieć zdjęcie panoramy miasta. 

Naprzeciw, na północno-zachodnim krańcu wyspy, znajduje się wieża św. Marka. To również dawna część murów obronnych, ale o cylindrycznym kształcie. W przeszłości była połączona z twierdzą, a obecnie pomiędzy nimi zbudowano boisko piłkarskie.

trogir twierdza kamerlengo atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacjatrogir wieza sw marka atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

8. Plaża w Trogirze 

Wybierasz się do Trogiru na urlop lub chcesz połączyć zwiedzanie z plażowaniem? Chętnie podpowiem, gdzie znajdziesz najlepsze plaże.

W centrum Trogiru nie znajdziesz plaż. Najbliższą jest plaża Gradska oddalona od niego o 1 km. Plaża jest nieduża, pokryta drobnymi kamykami i oferuje ładny widok na miasto. W pobliżu jest część gastronomiczna i możesz wypożyczyć leżaki. Niestety parking jest płatny, tak samo jak natrysk. 

2 km od centrum miasta położona jest plaża Pantan. Nazwa pochodzi od rzeki Pantan, która w pobliżu ma ujście. Plaża jest żwirowa, ale zdarzają się piaszczyste fragmenty. Plusem jest sosnowy las dający cień i dla niektórych mogą być samoloty nisko przelatujące nad głową. Sugeruję jednak uważać na jeżowce. Do plaży dojedziesz autobusem nr 37. Dostępny jest także publiczny parking. 

Mieszkańcy Trogiru najczęściej wybierają plaże na wyspie Ciovo. Najpopularniejszą z nich jest Okrug Gornji Beach, zwana też Copacabana Beach Okrug Gornji. Plaża ma długość 2 km i mniej więcej taka odległość dzieli ją od centrum miasta. Na popularność plaży wpływają m.in. dobra infrastruktura, czysta woda oraz łagodne wejście do morza. Znajdujesz tu sporo lokali gastronomicznych, prysznice, toalety i dmuchane place zabaw dla dzieci. Możesz także wypożyczyć leżaki i parasole. Plaża jest żwirowa i sam chętnie na niej plażowałem. 

Popularnymi plażami na wyspie Ciovo są również: Krčića, Kava Slatine i Labadusa.

trogir plaza plaze wyspa ciovo atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja

9. Wyspa Ciovo

Wyspa Ciovo to nie tylko plaże. Czekają na ciebie malownicze zatoki, wzgórza pełne wonnych sosen oraz drzewek oliwnych. Są także zabytkowe budowle, m.in.: klasztor Prizidnica w Slatine, kościół św. Maurycego w Žedno i dominikański klasztor św. Krzyża w Arbanija. Na wyspie Ciovo możesz zwiedzać, bawić się, ale także odpoczywać. Wybór zależy do ciebie. 

Zaletami wyspy są bliskość portu lotniczego Split oraz most łączący ją z kontynentem. Dzięki niemu często stanowi punkt wypadowy do wycieczek po kontynentalnej Chorwacji. Jest tu mniej ludzi niż na sąsiednich, bardziej znanych wyspach.

wyspa ciovo chorwacja

10. Wycieczka po trzech wyspach (Three island tour Trogir)

Trogir zwiedzisz w kilka godzin. A co robić później? Też stanąłem przed tym pytaniem i zdecydowałem, że podobnie jak podczas zwiedzania Dubrownika (przeczytaj o atrakcjach Dubrownika — TUTAJ) popłynę w rejs. W Dubrowniku wybrałem rejs po trzech Wyspach Elafickich. W Trogirze również kupisz rejs po trzech wyspach (Three island tour), ale innych. 

Pierwszym punktem mojej wycieczki była mała, rybacka wioska Maslinica, na wyspie Šolta. Spędziliśmy na niej około 2 godzin. W tym czasie można było przykładowo spacerować, robić zdjęcia, usiąść w kawiarni, pływać w morzy, lub się opalać. Po Maslinicy popłynęliśmy w stronę Błękitnej Laguny i wyspy Drvenik Veli. Sporo osób się zdziwiło, gdy okazało się, że nie dopływamy do brzegu, ale że trzeba ze statku do morza zeskoczyć, lub zejść po drabince. Jest to atrakcja dla osób, które potrafią pływać i nie boją się, gdy nie czują dna pod stopami. 

Po dłuższej chwili w Błękitnej Lagunie przepłynęliśmy do zatoki Labadus na wyspie Ciovo. Tam w restauracji czekał na nas lunch w wersji rybnej, mięsnej lub wege (wybiera się to przy kupnie wycieczki). Po obiedzie był czas na plażowanie i pływanie w morzu. Jeśli komuś było tego za mało, to w drodze powrotnej do Trogiru mógł wysiąść przy Okrug Gornji Beach i kontynuować relaks. Oczywiście powrót z tego miejsca już na własną rękę pieszo lub odpłatnie stateczkiem 

Wycieczkę oferuje kilka firm i program jest mniej więcej zbliżony. Może się różnić ceną, napojami lub lunchem, więc przed kupnem porównaj oferty.

maslinica wyspa solta chorwacja

Co warto zobaczyć w Trogirze?

Powyżej opisałem najciekawsze atrakcje Trogiru, ale jest ich więcej. Przykładowo w mieście znajdziesz kilka wiekowych kościołów. Jeśli zabytki sakralne cię interesują, to jak najbardziej możesz je zwiedzić. Starałem się pokazać różnorodność Trogiru i to, że możesz spędzić w nim urlop. 

Trogir jest piękny i klimatyczny. Stanowi także dobry punkt wypadowy, skąd zwiedzisz sąsiednie miasto Kaštela. O atrakcjach Kašteli przeczytasz TUTAJ. Poznaj również 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Splicie i w okolicy.

Trogir – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne 

Trogir mapa z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami. Plan miasta Trogir

Jak dojechać do Trogiru?

Do Trogiru, jak i do innych miejscowości w Chorwacji można dojechać samochodem, jest jednak szybszy sposób. Tylko 5 km dzieli je od lotniska Split. W sezonie z kilku miast w Polsce latają na nie bezpośrednie samoloty. Po wyjściu z lotniska wystarczy pójść na przystanek autobusu nr 37 kursującego między Splitem, a Trogirem. W sezonie autobusy kursują co 20 minut. Bilet na samolot w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Gdzie zaparkować w Trogirze?

Przyjeżdżając do Trogiru samochodem, nie wjeżdżaj nim do Starego Miasta. Najlepiej zostaw go na jednym z parkingów zlokalizowanych po prawej lub lewej stronie od mostku prowadzącego na starówkę. Parkingi w tych miejscach są płatne.

Gdzie zjeść w Trogirze?

Trogir to turystyczne miasto z nie najniższymi cenami. Najtańsze jedzenie znajdziesz w budkach przed wejściem na mostek. Jest tam również duży sklep spożywczy. Najwyższe cenyprzy promenadzie, ale też po drugiej stronie wyspy. Ogólnie na wyspie jest drożej niż poza nią. 

Podczas ostatniego pobytu miałem okazję odwiedzić restaurację Tragos. Mieści się ona w zaułkach Starego Miasta i panuje w niej miła atmosfera. Nie jest to najtańsza restauracja, ale spróbujesz w niej wielu tradycyjnych dań, w tym dalmatyńską pasticadę z domowym gnocchi i aromatycznym sosem. Restauracja serwuje także owoce morza i mają bardzo dobre wina. 

Trogir noclegi 

Podobnie jak z jedzeniem tak samo jest z noclegami. W tym przypadku dochodzi dodatkowo kwestia sezonu. Z reguły najwyższe ceny noclegów są na wysepce. Im dalej od niej, ceny noclegów są niższe. Już dziś porównaj ceny noclegów lub zarezerwuj nocleg w Trogirze.Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Trogirze, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Trogiru.

trogir atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w trogirze przewodnik chorwacja plaza mapa noclegi gdzie zjesc

Artykuł powstał przy współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *