Troki – 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Trokach. Litwa. Przewodnik

10
12 minutes, 4 seconds Read

Troki (lit. Trakai) większości osób kojarzą się z bajkowym zamkiem na wyspie i sporo turystów na zwiedzaniu zamku kończy. A gdybym powiedział, że w Trokach jest więcej atrakcji, zabytków i interesujących miejsc, być może nawet ciekawszych niż sam zamek? Spędziłem w Trokach cały dzień. Dużo chodziłem, zwiedzałem, poznawałem tajemniczy lud Karaimów, ale także smakowałem lokalnej kuchni. Wypożyczyłem również rower i wybrałem się na wycieczkę po okolicy. Pojechałem do Zatrocza, aby zobaczyć Pałac Tyszkiewiczów, po czym przemierzałem ścieżki rowerowe poprowadzone wśród malowniczych jezior Pojezierza Wileńskiego. Zrobiłem to, aby sprawdzić, czy słusznie uważa się Troki za jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Litwy oraz obowiązkowy punkt podróży po tym kraju. Jeśli także się nad tym zastanawiasz, to poznaj 10 powodów, dla których warto zwiedzić oraz zobaczyć Troki i Zatrocze.

1. Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Trokach

Trokiniewielkim, ale wielokulturowym miastem oddalonym od Wilna o ok. 28 km. Zostały zbudowane przez ludzi różnych narodowości oraz wyznań i przez całe stulecia obok siebie żyli Litwini, Polacy, Rosjanie, Tatarzy, Żydzi oraz Karaimi.

Główną świątynią prawosławną w Trokach jest pochodząca z 1863 roku cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Łatwo ją znajdziesz, gdyż mieści się przy ulicy prowadzącej z dworca autobusowego w stronę zamku. Miejsce jest spokojne, sprzyja modlitwie, a wnętrze pełne fresków oraz ikon. 

cerkiew narodzenia przenajswietszej bogurodzicy w trokach troki atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w trokach litwa trakai

2. Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Najważniejszą świątynią katolicką w mieście jest bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z cudownym obrazem Matki Boskiej Trockiej – Patronki Litwy. Kościół ufundował w 1409 roku Wielki Książę Litewski Witold. W związku z pożarami oraz zniszczeniami był on jednak wielokrotnie przebudowywany i obecnie można w nim dostrzec cechy gotyku, oraz baroku.

Wnętrze świątyni jest skromne, ale warte uwagi. Kryje ono wiele zabytków sztuki sakralnej oraz fragmenty fresków w stylu bizantyjskim podobnych do tych, które zdobiły zamek na wyspie w Trokach. 

Centralne miejsce w świątyni zajmuje ołtarz z obrazem Matki Boskiej pochodzącym z drugiej połowy XVI wieku. Wg legendy namalowano go jednak wcześniej, a w 1390 roku został przekazany księciowi Witoldowi przez cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa. Obraz Matki Boskiej Trockiej czczą nie tylko katolicy, ale także przedstawiciele prawosławia oraz muzułmanie. Ponad 400 wotów dziękczynnych wiszących w gablotach na ścianach, świadczy o tym, że modlitwa w tym miejscu może działać cuda. W 1718 roku nastąpiła uroczysta koronacja obrazu, a w 2017 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki, jednej z ośmiu na terenie Litwy.

Kościół jest ważnym miejscem także dla Polaków. Przed cudownym obrazem modlili się polscy królowie: Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski i we wnętrzu zobaczysz dużo tablic z napisami w języku polskim. Obok kościoła ustawiono również pomnik Jana Pawła II ufundowany przez polskich motocyklistów. 

bazylika kosciol pw nawiedzenia najswietszej maryi panny w trokach troki atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w trokach litwa trakai

3. Stara poczta w Trokach

Kontynuując wędrówkę ulicami Trok, dojdziesz do ulicy Karaimskiej (Karaimų). Jej początek rozpoznasz po drewnianej budowli z kolumnami ciut przypominającej dworek. Budynek został wzniesiony w 1810 roku przez dominikanów, by po zamknięciu klasztoru w 1864 roku przejść w ręce Zarządu Policji Powiatu Trockiego. W 1887 roku został on przemianowany na urząd pocztowy, a obecnie mieści się w nim siedziba Dyrekcji Narodowego Parku Historycznego w Trokach.

Budynku starej poczty nie można zwiedzać w środku, warto jednak zrobić mu zdjęcie. Niebieski kolor ścian jest natomiast zapowiedzią tego, co zobaczysz dalej.

stara poczta w trokach troki atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w trokach litwa trakai

4. Kolorowe domy Karaimów 

Kolorowe domy mają coś w sobie i cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Możesz je spotkać we Włoszech, w Kapsztadzie, ale również na Litwie. W Trokach w taki sposób rozpoznasz domy Karaimów. 

Parterowe, drewniane domki z XIX wieku pomalowane na intensywną zieleń, żółć, pomarańcz, czerwień ożywiają ulicę oraz nadają jej wyjątkowy wygląd. Tradycyjne domostwa Karaimów oprócz barw charakteryzują się również trzema oknami zwróconymi w stronę ulicy. Według tradycji jedno jest dla Boga, drugie dla księcia Witolda, a trzecie dla gospodarza.

kolorowe domy karaimow karaimowie troki trakai litwa

5. Karaimskie muzeum etnograficzne i kienesa, czyli karaimski dom modlitwy

Karaimi to tajemnicza i nieliczna grupa etniczna o własnej religii, która na świecie liczy zaledwie kilka tysięcy osób. Spowodowane to jest tym, że za Karaima uważa się tylko osobę, której ojciec i matka byli Karaimami.  

Karaimi wywodzą się z terenu obecnego Izraela, Iraku oraz Iranu. Wyznają oni karaimizm, który wyłonił się z judaizmu na przełomie VII i VIII wieku. Najważniejszym tekstem dla nich jest Tora, czyli pięć pierwszych ksiąg Biblii. Nie uznają oni jednak Talmudu. Do Trok Karaimi przybyli z Krymu wraz z Wielkim Księciem Witoldem ponad 600 lat temu. Sprowadził on ich, dał ziemię oraz przywileje, gdyż z uwagi na sumienność oraz waleczność chciał ich w swojej armii. 

Historię Karaimów poznasz w rzadko odwiedzanym Karaimskim muzeum etnograficznym (wstęp płatny). Dowiesz się w nim o tradycjach, zwyczajach, świętach, ale także zobaczysz oryginalne karaimskie stroje oraz ciekawe eksponaty. Muzeum jest malutkie i przypomina bardziej izbę pamięci, ale warto do niego wstąpić, by poznać ten interesujący lud. Polecam także porozmawiać z pracownicą muzeum, która w języku polskim przybliży historię oraz opowie o życiu Karaimów. 

Niedaleko muzeum jest jeszcze jedno wyjątkowe miejsce związane z Karaimami, to kienesa, czyli karaimski dom modlitwy. Świątynia została zbudowana w XVIII wieku na planie kwadratu, a przykryta jest łamanym dachem zwieńczonym niewielką wieżyczką. Niestety nie ma możliwości wejścia do środka.  

karaimi karaimskie muzeum etnograficzne troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic ceny biletow godziny otwarcia karaimi karaimskie muzeum etnograficzne troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic ceny biletow godziny otwarcia

6. Zamek na wyspie w Trokach (Trakų Salos pilis)

Historia Trok nieodłącznie związana jest z zamkiem. Pierwszy powstał w XIV wieku za panowania księcia Giedymina. Spłonął on jednak i nie ma po nim śladów. Drugi zamek został zbudowany na półwyspie, bliżej jeziora Galwe za czasów księcia Kiejstuta. W jego odbudowanych wnętrzach mieści się obecnie Muzeum Historii Trok.

Trzeci zamek wybudowano na największej z wysp jeziora Galwe i jest to jedyny zamek na wyspie w Europie Wschodniej. Uważa się, że początek budowy nastąpił pod koniec XIV wieku za panowania księcia Kiejstuta. Budowę miał dokończyć w 1408 roku jego syn, wielki książę Witold. Wybór miejsca podyktowany był jego strategicznym położeniem oraz dodatkowym zabezpieczeniem w postaci  otaczającej wody.

Przez wieki zamek na wyspie w Trokach był miejscem szeregu historycznych, ale i krwawych wydarzeń. Jego koniec był bliski, gdy w 1655 roku miasto najechali Rosjanie, a zamek obrócili w ruinę. W takim stanie był on do początku XX wieku. W okresie międzywojennym prace przy odbudowanie rozpoczęli polscy konserwatorzy, a ukończyli w latach 80. Litwini.

Zamek w Trokach wygląda jak XV-wieczny, gotycki zamek. A czy tak wyglądał w rzeczywistości? Tego nie wiadomo, gdyż nie zachowały się żadne obrazy ani szkice. Odbudowany zamek prezentuje domniemany wygląd zamku w tamtym okresie. Połączenie kamieni, czerwonej cegły, odbijające się w czystych wodach jeziora robi jednak duże wrażenie. Gdybyś chciał go zobaczyć z innej perspektywy, to w sezonie organizowane są rejsy po jeziorze. Możesz także sam wypożyczyć łódkę lub rowerek wodny.

zamek na wyspie w trokach trakų salos pilis troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic ciekawostki zamek na wyspie w trokach trakų salos pilis troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic ciekawostki

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Muzeum Historyczne na zamku w Trokach 

Wnętrze zamku w Trokach mieści założone 28 lipca 1948 roku Muzeum Historyczne. W jego bogatych zbiorach jest ponad 300 000 eksponatów. Na stałą ekspozycję składają się m.in. meble, trofea myśliwskie, fajki, szkło, monety i porcelana. Umieszczono ją w komnatach oraz 12. salach po byłych koszarach. Większość przedmiotów pochodzi z okresu XVIII wiek – początek XX, dlatego są tacy, co narzekają, że nie za bardzo pasują one do odbudowanych gotyckich wnętrz.

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego postanowiłem oddzielić zobaczenie zamku w Trokach z zewnątrz, od zwiedzenia znajdującego się wewnątrz muzeum? Głównym powodem jest cena biletów. Powiem wprost, jest drogo! Poza sezonem jest niewiele taniej, z tego też powodu niektóre osoby rezygnują ze zwiedzania wnętrz. Więcej informacji o muzeum i aktualnych cenach znajdziesz na www.trakaimuziejus.lt.

zamek na wyspie w trokach trakų salos pilis troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic muzeum historyczne ceny biletow godziny otwarcia zamek na wyspie w trokach trakų salos pilis troki trakai litwa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc zwiedzic muzeum historyczne ceny biletow godziny otwarcia

8. Kuchnia karaimska 

Wizyta w Trokach nie byłaby pełna bez spróbowania oryginalnej karaimskiej kuchni, przypominającej odrobinę kuchnię tatarską. Najsłynniejszym daniem są kybyny, czyli karaimskie pierogi. Robi się je z ciasta drożdżowego, a nadziewa serem, baraniną, która jest podstawą kuchni karaimskiej, ewentualnie kurczakiem, lub wołowiną. Kybyny smakują najlepiej, gdy popija się je bulionem i bez trudu powinieneś je dostać w mieszczących się w Trokach karaimskich restauracjach. 

W upały dużą popularnością cieszy się biały chłodnik, zwany jazma. Tę karaimską zupę przyrządza się z drobno pokrojonych ogórków, czosnku i rzodkiewki, a jej bazą jest naturalny jogurt lub kefir.

Na deser koniecznie zamów białą chałwę, która ma symbolizować radość oraz szczęście. Do picia będziesz miał do wyboru kwas chlebowy własnej roboty, tzw. buza, ewentualnie kompot, wodę z różaną konfiturą lub też z syropem. Polecam także skosztować karaimski krupnik, mocny alkohol, w którym wyczujesz aromat miodu, cynamonu, suszonych owoców oraz gałki muszkatołowej. 

cepeliny kartacze

9. Jazda rowerem wśród jezior Pojezierza Wileńskiego 

Po zwiedzeniu miasta koniecznie wypożycz rower i wykorzystaj resztę dnia na poznanie regionu. Troki położone są w malowniczej okolicy Pojezierza Wileńskiego, wśród jezior, łąk oraz lasów. Możesz jechać wyposażony w mapę, ale także bez niej. Mknąć przed siebie dobrze utrzymanymi ścieżkami rowerowymi poprowadzonymi brzegami jezior, wśród pól oraz drzew. Zobaczyć Stare Troki, odwiedzić Wzgórze Aniołów, odpocząć nad brzegiem jeziora lub spędzić czas, w sposób, na jaki tylko masz ochotę.

troki trakai litwa jezioro

10. Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (Užutrakio Dvaras)

Podczas wycieczki rowerowej jednego miejsca nie możesz przegapić. Znajduje się ono na przeciwległym brzegu jeziora Galvė i, pomimo że widać je z zamku w Tokach, nie wszyscy turyści o nim wiedzą i odwiedzają.

Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (Užutrakio Dvaras) został wzniesiony w latach 1896–1901 z inicjatywy hrabiego Józefa Tyszkiewicza. Prezentuje on styl neoklasyczny, a jego architektem był Józef Huss. Z uwagi na kolor elewacji zwany jest Białym Pałacem. Uważa się go równie za jeden z najpiękniejszych pałaców na terenie Litwy. Wnętrze Pałacu Tyszkiewiczów jest ładnie zdobione, a zasługa w tym m.in. polskich muzeów, które pomogły w renowacji, a także wypożyczyły do niego swoje eksponaty. Do pałacu przylega 80 ha park zaprojektowany przez Francuza Édouarda André. Jak przed wojną ozdobiony jest rzeźbami bogiń, herosów i zwierząt, których oryginały zdobią Luwr.

Pałac oraz park są bardzo romantyczne i cieszą się dużą popularnością wśród nowożeńców chcących mieć wyjątkową sesję fotograficzną. Mnie one także bardzo się spodobały, przyznam, że nawet bardziej niż zamek w Trokach. Więcej informacji odnośnie pałacu znajdziesz na http://www.seniejitrakai.lt/.

palac tyszkiewiczow w zatroczu litwa uzutrakio dvaras palac tyszkiewiczow w zatroczu litwa uzutrakio dvaras

Czy warto przyjechać i zwiedzić Troki oraz zamek w Trokach?

Jak większość turystów do Trok przyjechałem dla zamku, miałem jednak dużo czasu na zwiedzanie, dlatego postanowiłem poznać miasto lepiej. Troki są niedużym miasteczkiem zamieszkałym przez ponad 4000 mieszkańców. Życie toczy się w nim wolno, a chodząc ulicami, człowiek się zastanawia, czy czasem nie jest na wsi. 

Okazało się, że obok zamku Troki oferują więcej atrakcji, w tym możliwość poznania Karaimów. Drugim zaskoczeniem był dla mnie Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, który w promieniach słonecznych dosłownie lśnił. Dodając do tego park oraz wyposażenie zamku, jest to miejsce, które wspominam najdłużej.

Do Trok warto przyjechać, ale należy znaleźć czas na zwiedzenie czegoś więcej niż sam zamek. Warto także wypożyczyć rower i we własnym tempie odkryć sielankowy klimat Pojezierza Wileńskiego. Troki to także dobry pomysł na jednodniową wycieczkę z Wilna, a dlaczego warto zwiedzić stolicę Litwy? O tym przeczytasz na 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Wilnie.

Troki (Trakai) — atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Troki (Trakai) — mapa atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Jak dojechać do zamku w Trokach?

Dojazd do Trok nie sprawia problemu, nawet jeśli nie ma się samochodu. Z kursujących do miasta pociągów oraz autobusów, szczególnie polecam te drugie. Nie tylko dworzec autobusowy w Trokach znajduje się bliżej zamku, ale także autobusy z Wilna kursują 50 razy w ciągu dnia, a w weekendy ok. 40 razy. Dworzec autobusowy w Wilnie położony jest na ul. Sodų 22. Ze stanowiska nr 6 odjeżdżają autobusy podmiejskie, natomiast międzymiastowe ze stanowisk nr 28 i 29. Czas przejazdu wynosi od 30 do 50 minut. 

W Trokach dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Aukštadvario 5. Ze stanowiska nr 10 odjeżdżają autobusy podmiejskie, natomiast ze stanowiska nr 4 międzymiastowe. Autobusy do stolicy Litwy kursują średnio co 40 – 50 min.

Rozkład jazdy autobusów znajdziesz na https://autobusubilietai.lt. Uwaga: Zazwyczaj kupując bilet przez Internet, cena biletu jest niższa niż u kierowcy. 

Troki noclegi

Do Trok warto przyjechać na dłużej niż kilka godzin. Można też spędzić w nich noc i zobaczyć, jak wygląda podświetlony zamek oraz inne atrakcje. W znalezieniu najlepszego noclegu w Trokach pomoże Ci  ta strona.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach w Trokach? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury artykułu o atrakcjach Wilna oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Trok.

troki atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w trokach zamek na wyspie przewodnik litwa trakai

Similar Posts

10 Comments

 1. Jona says:

  Panie Grzegorzu, przesądził Pan moją decyzję, wybieram się do Trok w maju. Mój dziadek pochodził z Trok, babcia z Grodna. Zachowałam litewskie nazwisko. Dziadkowie w 1946 r. byli repatriantami, ostatecznie osiedlili się w Supraślu.
  Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam PODROZEBEZOSCI – musze odwiedzić Troki, Wilno, Druskienniki.
  Dziękuję Panu.
  Jona

 2. Jola says:

  Korzystając z przewodnika zwiedzałam Troki. Dziękuję za ten opis. Wiedziałam gdzie jechać i co chcę zobaczyć. Dla mnie rewelacja. Dziękuję i pozdrawiam.

 3. półkaraimka says:

  Panie Grzegorzu, cudownie Pan pisze o Wilnie, o Trokach. Z nutką nostalgii przeniosłam się w miejsca tak dobrze mi znane.
  Jednak muszę sprostować odnośnie kuchni karaimskiej. Kybyny nie kibiny i w żadnym razie nie z wieprzowiną. Może szczegół, ale równie ciężko przyjąć jak oscypki – serki z mleka krowiego. Wieprzowina dla Karaimów mięso wyklęte i nazywanie pierożka wieprzowego daniem narodowym kłuje. Baranina ma specyficzny smak, nie każdemu pasuje, ale nie profanujmy kybynów, niech wieprzowe wyroby nazywają się „pierożki a la kybyny”.
  W karaimskim głoska „y” nie zmiękcza, czytamy twardo „kybyn” „kybynlar”. W litewskim, natomiast, „y” (i ilgoji , czyli długie i) czytamy jako „i” Stąd kybyn przez Litwinów czytany jest jako kibin, (kibinas, kibinai). Litwini, nie złośliwie, ale z Karaimów zrobili taką ciekawostkę regionalną, a narodowe danie sprowadzili trochę do roli pierożków jarmarcznych dla mas. Proszę zostawić Karaimom odrobinę tożsamości narodowej, bo jeśli pozwolimy na takie rozmywanie to za jakiś czas karaimskość pozostanie tylko wspomnieniem.
  Pozdrawiam

 4. Troki i jego zabytki. says:

  Panie Grzegorzu dziękuję za wspaniałą wycieczkę do Trok. Jestem zauroczona tym miastem, jego zabytkami, kultura i powiązaniem historycznie z Polską. Piękne zabytki sakralne, cudowne obrazy i świadomość, że tam modlili się nasi królowie. Dziękuję, że dzięki Panu zwiedzam świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *