Tarnów na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Ciekawe miejsca w Tarnowie. Małopolska
Tarnów na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Ciekawe miejsca w Tarnowie. Małopolska

Tarnów na weekend – 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Tarnowie. Przewodnik

20
19 minutes, 0 seconds Read

Tarnów to drugie co do liczby mieszkańców miasto województwa małopolskiego, które chyba tylko przez bliskość Krakowa, wciąż jest niedoceniane. Przyjechałem do niego na weekend, a wyjeżdżając, wiedziałem, że w 2020 roku znajdzie się on na szczycie mojego rankingu odkryć, czyli najciekawszych polskich miast, które w danym roku zwiedziłem po raz pierwszy. Tarnów znany jest jako polski „Biegun Ciepła”, mniej osób natomiast wie, że w Polsce południowo-wschodniej tylko w Krakowie jest więcej zabytków. Znajdziesz w nim drewniane gotyckie kościółki, monumentalną katedrę, stare cmentarze, wyjątkowe muzea, zabytkowe budowle oraz rynek, uważany za perłę polskiego renesansu. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Tarnowie? Poznaj 15 atrakcji, dla których warto tu przyjechać.

1. Góra Świętego Marcina w Tarnowie

Początków Tarnowa należy szukać na Górze św. Marcina (384 m n.p.m.), wzgórzu oddalonym od obecnego rynku o ok. 3 km. To właśnie na nim odkryto pozostałości grodu plemiennego Wiślan oraz monarchii pierwszych Piastów datowane na IX-XI wiek. 

Góra św. Marcina jest najbardziej na północ wysuniętą częścią Karpat. Jej nazwa wywodzi się od zabytkowego, XV-wiecznego kościoła św. Marcina, położonego tuż obok we wsi Zawada. Kościółek jest niewielki, modrzewiowy i wiąże się z nim sporo legend. Jedna z nich mówi, że założyciel Tarnowa rycerz Spycimir herbu Leliwa polował w okolicy i nagle usłyszał wołanie o pomoc. Dochodziło ono z drewnianego kościółka unoszonego przez nurt Dunajca. W budowli znajdowała się piękna kobieta i to ona wzywała pomocy. Rycerz rzucił się na ratunek i prawdopodobnie przy udziale wbitego w belki miecza oraz przywiązanego do niego sznura, wyciągnął kościółek wraz z kobietą z rzeki. W taki sposób miał zyskać żonę, natomiast kościół został przetransportowany na górę i poświęcony. 

Inna z legend mówi, że kościół św. Marcina znajduje się w miejscu, gdzie wcześniej istniała świątynia pogańska poświęcona bogowi wichrów Pogwizdowi. Tyle mówią legendy, pewne jest natomiast, że w tym miejscu znajdowała się pierwsza parafia grodziska tarnowskiego, o której najwcześniejsze wzmianki pochodzą z 1326 roku.

Spycimir z Melsztyna jest postacią historyczną i to on w latach 1329-1331 na Górze św. Marcina wybudował duży zamek obronny. Obecnie na wzgórzu zobaczysz pozostałości budowli, a także fortyfikacji, które zbudowano w XVI wieku podczas rozbudowy zamku dokonanej z inicjatywy hetmana Jana Tarnowskiego. Góra jest także dobrym punktem widokowym na Tarnów oraz okoliczne miejscowości. 

gora swietego marcina tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik gora swietego marcina tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik

2. Dworzec kolejowy w Tarnowie

Przyjeżdżając do Tarnowa pociągiem pierwsze, na co zwrócisz uwagę, będzie dworzec kolejowy uważany za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Został on zbudowany w latach 1906-1910 na wzór dworca lwowskiego i prezentuje styl secesyjny. Wnętrze dworca po ostatnim remoncie ma przypominać wnętrza eleganckich hoteli z epoki. Czy tak jest? Najlepiej sam to sprawdź.

dworzec kolejowy tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik dworzec kolejowy tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik

3. Brama Seklerska w Tarnowie

Już od średniowiecza Tarnów miał bliskie kontakty z Węgrami i to nie tylko dlatego, że przez miasto biegł szlak, którym transportowano węgierskie wina. Na zaproszenie Jana Amora Tarnowskiego w 1528 na tarnowski zamek przybył król węgierski Jan Zapolyi, który z tego miejsca starał się odzyskać władzę. Gdy wyjechał pół roku później, w ramach podziękowania ufundował ołtarz w tarnowskiej kolegiacie (nie przetrwał do obecnych czasów) oraz nadał miastu 500 złotych węgierskich rocznego dochodu z ceł handlowych. 

14 marca 1794 roku w Tarnowie urodził się Zachariasz Józef Bem, generał, strateg, ale także bohater Polski i Węgier. Po upadku powstania listopadowego Bem został zmuszony do emigracji. Przebywał w Niemczech, we Francji, ale to na Węgrzech dokonał największych czynów. Podczas powstania węgierskiego dowodził wojskami węgierskimi w Banacie i Siedmiogrodzie, odnosząc szereg zwycięstw nad Austriakami. Zyskał tym wielką popularność i nawet otrzymał przydomek „Ojczulka Bema”. 

Spacerując po Tarnowie, znajdziesz sporo miejsc nawiązujących do przyjaźni polsko-węgierskiej. Będziesz mógł usiąść na ławeczce przyjaźni pomiędzy naszymi narodami, zobaczyć pomnik Józefa Bema oraz mural ukazujący fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

W 2001 roku Tarnów otrzymał od węgierskiej Fundacji Irott Szó oraz miasta Sepsiszentgyőrgy dar. Była nim dębowa, bogato zdobiona Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego, jedna z trzech podarowanych Polsce. Brama stoi na skwerze Petöfiego, który był adiutantem generała Bema oraz najwybitniejszym przedstawicielem węgierskiego romantyzmu. Przekraczając ją, wejdziesz na nieduży plac z pomnikiem Petöfiego oraz dwoma kopijniki, czyli drewnianymi nagrobkami słupowymi upamiętniającymi węgierskich bohaterów: Forgona Mihalego oraz Norberta Lippóczego.

brama seklerska tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik

4. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie 

Ulica Krakowska to główna ulica Tarnowa. Idąc nią od strony dworca w kierunku starego miasta, będziesz mógł zobaczyć szereg ciekawych obiektów. Na pewno nie przeoczysz okazałego, neogotyckiego kościoła św. Rodziny, zwanego również Kościołem Księży Misjonarzy. Jego wnętrze kryją witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę, który był bratankiem i uczniem Jana. Oprócz Bramy Seklerskiej zwróć także uwagę na fontannę z układem słonecznym oraz budynek Muzeum Etnograficznego. 

Przez stulecia Tarnów znajdował się na trasie cygańskich wędrówek i pewnie dlatego stworzono w nim pierwszą w Polsce oraz w Europie stałą ekspozycję poświęconą kulturze romskiej. Muzeum Etnograficzne mieści się w XVIII-wiecznym dworku krytym gontem, który wcześniej pełnił funkcję podmiejskiego zajazdu. Na wystawę składały się: przedmioty codziennego użytku, stroje, biżuteria, grafiki, fotografie i obrazy. Dodatkowo na dziedzińcu można było zobaczyć oryginalne cygańskie wozy. Piszę, że „znajdowały się”, gdyż z uwagi na remont muzeum jest zamknięte. Mam jednak nadzieję, że gdy wrócę do Tarnowa, będę mógł je zwiedzić. Kto wie, może i zobaczę zjawę, która straszy w Onitschówce, jak od nazwiska byłych właścicieli zwany jest dworek. 

muzeum etnograficzne tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik

5. Cafe Tramwaj w Tarnowie 

Przed uzyskaniem niepodległości Tarnów był w zaborze austriackim i to pod ich rządami w 1911 roku na ulice miasta wyjechały pierwsze tramwaje. Obok Krakowa i Lwowa było to trzecie miasto w Galicji z linią tramwajową. Przypominały one tramwaje lwowskie, a z uwagi na czerwony kolor oraz umieszczony pośrodku błękitno-złoty herb miasta pieszczotliwie zwano je „biedronkami”. W Tarnowie była tylko jedna linia tramwajowa o długości 2580 m. Istniała ona do 1942 roku, kiedy to podczas wojny władze niemieckie zdecydowały o jej likwidacji, a wagony wywieziono do Lwowa.

W 2012 roku ponownie w Tarnowie pojawił się tramwaj będący wierną repliką dawnych pojazdów. Został wykonany ręcznie, a wiele jego elementów, jak podwozie, dzwonek, lampy oraz szyny pochodzą z oryginalnych tarnowskich biedronek. Przy pomocy starych zdjęć, dekoracji, muzyki oraz rekwizytów wchodząc do środka, odbędziesz podróż w czasie. Wnętrze kryje klimatyczną Cafe Tramwaj podobno z najlepszą mrożoną kawą z lodami na świecie. W menu znajdziesz sporo kawowych pokus i herbacianych inspiracji potrafiących zaspokoić najbardziej wybredne podniebienia. Miła atmosfera, wyśmienite napoje oraz desery, a przede wszystkim klimat spowodują, że nie będziesz chciał opuścić tego miejsca.

cafe tramwaj tarnow

6. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie

Najważniejszym kościołem Tarnowa jest bazylika katedralna Narodzenia NMP. Obecna budowla została wzniesiona przed rokiem 1400, w miejscu drewnianego kościoła, a w ciągu kolejnych wieków wielokrotnie była przebudowywana. Monumentalna, ceglana świątynia z 72-metrową wieżą kryje szereg zabytków, dlatego nie spiesz się z jej zwiedzaniem. Zwróć również uwagę na pomnik Jana Pawła II stojący przed katedrą, gdyż został wykonany w 1981 roku i jest pierwszym pomnikiem papieża Polaka na świecie.

Największe wrażenie w bazylice robią stojące za ołtarzem dwa najwyższe w Europie pomniki nagrobne. Ustawiony po lewej stronie pomnik nagrobny rodu Tarnowskich ma 13,8 m wysokości i jest najwyższym pomnikiem renesansowym w Polsce. Jego autorem jest włoski architekt i rzeźbiarz Giovanni Maria Padovano. Naprzeciw niego stoi pomnik księcia Janusza Ostrogskiego oraz jego żony Zuzanny z Seredych. Ma on wysokość 12,9 m i wykonany został w stylu manieryzmu gdańskiego przez pochodzącego z Wrocławia rzeźbiarza Jana Pfistera. 

W nawie południowej zwróć uwagę na pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej. To arcydzieło rzeźby renesansowej przez wielu znawców sztuki uważane jest za najpiękniejsze przedstawienie kobiety ery renesansu. Autorami nagrobka byli Padavano oraz prawdopodobnie twórca Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu Bartolommeao Berecci. 

Na lewo do ołtarza znajduje się XVII-wieczna drewniana „Pieta”. Rzeźba Matki Boskiej Bolesnej słynie łaskami, czego dowodem są, umieszczono za nią dary wotywne. 

bazylika katedra tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendbazylika katedra tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendpieta bazylika katedra tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie 

Na tarnowskiej starówce zobaczysz sporo klimatycznych uliczek, nie przegap jednak tej, która znajduje się za katedrą. Zaułek Katedralny kryje jedne z najstarszych domów w Tarnowie, w tym Dom Mikołajowski – zachowany w całości najstarszy budynek murowany w mieście. Został on zbudowany w 1524 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska fundatora. 

Obecnie Dom Mikołajowski wraz z sąsiednimi kamieniczkami stanowi siedzibę założonego w 1888 roku Muzeum Diecezjalnego. Jest to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce oraz jedno z najciekawszych. Na bogatą kolację składają się zabytki sztuki cechowej, szaty kościelne, obrazy ludowe malowane na szkle, monety, medale, ale także zobaczysz w nim oryginalny ołtarz ze wpisanego na listę UNESCO kościoła świętego Leonarda z Lipnicy Murowanej. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeum.diecezja.tarnow.pl.

8. Rynek Główny i Ratusz w Tarnowie 

Jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce, takim bez wątpienia jest Rynek Główny w Tarnowie. Kameralne miejsce otoczone urokliwymi renesansowymi kamienicami pochodzącymi z XVI-XIX wieku, ciut przypominające dawne włoskie miasta. Nie ma na nim samochodów, są za to dwie średniowieczne studnie, informacja turystyczna, oraz szereg restauracji i kawiarni. Rynek ma kształt czworoboku i został wytyczony w 1330 roku podczas lokacji Tarnowa.

Jego centralny punkt stanowi ratusz, będący jednym z najznakomitszych zabytków renesansu w Polsce. Najstarsze elementy budowli pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Za jego obecny kształt i połączenie gotyku z renesansem odpowiada Giovanni Maria Padovano. Ratusz nie pełni już swojej funkcji, a jego wnętrze kryje Muzeum Ratusz – Galerię Sztuki Dawnej. 

Duże wrażenie robi największe i reprezentacyjne pomieszczenie ratusza, piękna Sala Pospólstwa z mieszczącą się w niej Galerią Portretu Staropolskiego. Portrety są realistyczne, gdyż sarmaci na nich przedstawieni byli dumni ze swojego wyglądu. Niektórzy z nich mają blizny, a jeden nawet jest bez ucha. W innych pomieszczeniach zobaczysz ekspozycję szkła, porcelany, mebli i obrazów. Ciekawa jest również kolekcja polskich i orientalnych militariów z unikatową kopią husarską, o długości prawie pięciu metrów

Jeśli będziesz miał możliwość, to wejdź na 30-metrową wieżę ratusza i podziwiaj piękną panoramę miasta. W drodze na szczyt zwróć uwagę na mechanizm najstarszego w Małopolsce chodzącego zegara wieżowego. Jak dla mnie rynek oraz ratusz to miejsca magiczne warte zobaczenia w dzień oraz w nocy. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeum.tarnow.pl.

rynek glowny ratusz tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendratusz sala pospolstwa tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

9. Muzeum Historii Tarnowa i Regionu 

Najnowszą atrakcją Tarnowa jest nowa ekspozycja Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Ekspozycja jest multimedialna i mieści się w najpiękniejszych kamienicach na rynku, czyli tych z podcieniami. Wędruje się po niej z biletem, który należy skasować w specjalnych kasownikach, a przewodnikiem jest kataryniarz. Podczas zwiedzania poznasz historię miasta, najsłynniejsze osoby związane z Tarnowem, ale także będziesz miał okazję widzieć polichromie powstałe od XVI do XIX wieku. Ciekawy jest również film z 1929 roku dający okazję podejrzeć, jak wyglądało miasto blisko 100 lat temu. Jeśli odbijesz bilet we wszystkich kasownikach, to w nagrodę usłyszysz hymn kataryniarza. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeum.tarnow.pl.

rynek glowny tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendmuzeum historii tarnowa i regionu tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

10. Kataryniarz oraz Kościół na Burku

Burek to nazwa najpopularniejszego placu targowego w Tarnowie, do którego dojdziesz, wychodząc z rynku Wielkimi Schodami. Targ powstał na przełomie XVIII oraz XIX wieku i znajduje się przy placu Generała Józefa Bema, który tu się urodził. Jego drewniany dom rodzinny nie istnieje. O miejscu, w którym stał, przypomina tablica pamiątkowa na jednej z kamienic. Kilka lat temu na placu Bema ustawiono jedyny w Polsce grający pomnik kataryniarza. Jeśli podejdziesz bliżej, to usłyszysz, jak wygrywa pięć melodii.

Idąc ul. Najświętszej Marii Panny i przekraczając potok Wątok, dojdziesz do drewnianego Kościoła Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, zwanego też Kościołem MB Szkaplerznej oraz Kościołem na Burku. Zabytkowy kościółek obudowano po pożarze w 1640 roku. Świątynia zazwyczaj jest otwarta, dlatego warto wejść do środka, aby poczuć jej klimat i zobaczyć wyposażenie oraz polichromia. Największą wartość dla wiernych ma słynący łaskami, a pochodzący z XVI wieku malowany na desce obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, zwany obrazem Matki Bożej Szkaplerznej.

pomnik kataryniarza burek tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendkosciol na burku tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

11. Stary Cmentarz w Tarnowie

Stary Cmentarz w Tarnowie, to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Istniał on już w 1788 roku i jest starszy niż Warszawskie Powązki, czy Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Pochowanych na nim jest ponad 80 000 osób, w tym Jan Szczepanik wynalazca kamizelki kuloodpornej, zwany „Polskim Edisonem” lub „Leonardo da Vinci z Galicji”. Na cmentarzu znajduje się ok. 4000 grobowców zbudowanych w różnych stylach architektonicznych, z których aż 20% ma wysoką wartość zabytkową.

W centralnej części Starego Cmentarza znajduje się Kaplica Grobowa Książąt Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa. Kaplicę Sanguszków zaprojektował w stylu neoromańskim Michał Zajączkowski, a jej budowa została ukończona w 1871 roku. Wnętrze kryje ołtarz i piękne pomniki nagrobne: Władysława Sanguszki, Romana Sanguszki oraz Izabelli z Lubomirskich Sanguszkowej. Ściany pokrywa polichromia z przedstawieniami polskich świętych i adorujących aniołów. Ciekawa jest także posadzka z płytek ceramicznych z herbami Sanguszków oraz herbami miast w przeszłości należących do rodu.

Tumby pomnikowe są puste, gdyż prochy członków rodu Sanguszków spoczywają w krypcie, która ma osobne wejście od strony północnej. Znajduje się tam 8 prostych sarkofagów wykonanych z piaskowca z marmurowymi płytami czołowymi.

Kaplica zazwyczaj jest zamknięta, oprócz listopada kiedy jest udostępniona do zwiedzania. Jeśli znajdziesz czas, przejdź całą główną alejkę cmentarza i wyjść przez bramę na jej końcu. Na prawo od bramy znajduje się Kościół św. Trójcy, zwany Kościołem „Na Terlikówce”. Świątynia została wzniesiona w latach 1595–1597 i jest trzecim, gotyckim drewnianym kościołem, który warto zobaczyć.

stary cmentarz tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendkaplica sanguszkow stary cmentarz tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

12. Ulica Wałowa w Tarnowie 

Ulica Wałowa to główny deptak miasta rozciągnięty pomiędzy nieistniejącymi już bramami: Pilzneńską i Krakowską. Została wytyczona wzdłuż zlikwidowanych wałów miejskich i w przeszłości biegła nią linia tramwajowa. Dziś to ulica reprezentacyjna z pięknymi kamienicami czynszowymi pochodzącymi z XIX i początku XX wieku.

Na rogu ul. Wałowej oraz Rybnej stoi pomnik Romana Brandstaettera urodzonego w Tarnowie żydowskiego pisarza i tłumacza. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż Brandstaetter przeszedł na chrześcijaństwo, a na ulicy Rybnej zaczynała się dzielnica żydowska. Jego postać ma łączyć oba światy.

Ławeczka Poetów to kolejny ciekawy pomnik na Wałowej. Już od wielu lat siedzą na niej Zbigniew Herbert, Agnieszka Osiecka i Jan Brzechwa. Polecam także wstąpić w Zaułek Łokietka. Stoi w nim ponad 3-metrowy pomnik króla Władysława Łokietka, który w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej akt lokacyjny miasta. To właśnie król Łokietek 7 marca 1330 roku wystawił dokument lokacyjny Tarnowa. Jego kopię możesz zobaczyć w umieszczonej na prawo od pomnika gablocie, natomiast oryginał znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Odchodząc z zaułku, dotnij prawą ręką królewski but, gdyż podobno przynosi to szczęście i pomaga w realizacji marzeń.

laweczka poetow ulica walowa tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendzaulek lokietka pomnik wladyslawa lokietka ulica walowa tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

13. Stara łaźnia i bima w Tarnowie

Tarnów zamieszkuje ponad 100 000 mieszkańców, natomiast przed wojną mieszkała w nim jedna z największych wspólnot żydowskich w Galicji. Na ponad 55 000 mieszkańców prawie połowę stanowili Żydzi. W Tarnowie działało kilkadziesiąt synagog, żydowskich szkół religijnych, domów modlitewnych, drukarń i stowarzyszeń. Niestety w mieście jest mało śladów po dawnej ludności, ale te które pozostały, warto zobaczyć. 

Najbardziej okazałą budowlą jest wzniesiona w 1902 roku mykwa, czyli dawna żydowska łaźnia rytualna. Zbudowano ją w rzucającym się w oczy stylu mauretańskim. Tarnowska mykwa na stale wpisała się do historii, gdyż to stąd 14 czerwca 1940 roku wyruszył pierwszy transport do KL Auschwitz. Polecam wejść do środka, zobaczyć zdjęcia na ścianach i skorzystać z oferty restauracji Stara Łaźnia serwującej dania kuchni żydowskiej, cygańskiej oraz galicyjskiej.

Jedną z ulic odchodzących od rynku jest ul. Żydowska. Dojdziesz nią do bimy, czyli podwyższenia, z którego czytano torę. Tylko tyle pozostało z pochodzącej z XVII-wieku najstarszej tarnowskiej synagogi. Będąc przy bimie, zwrócić także uwagę na dobrze tu widoczne pozostałości murów miejskich.

mykwa stara dawna laznia tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekendbima tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

14. Cmentarz żydowski w Tarnowie 

Stary Cmentarz w Tarnowie nie jest najstarszą istniejącą nekropolią w mieście. Dużo starszy jest cmentarz żydowski, który istniał co najmniej już od 1581 roku. Cmentarz żydowski jest jednym z najstarszych i najciekawszych cmentarzy żydowskich na południu Polski. Zostało na nim pochowanych ok. 11 000 osób i znajduje się na nim ok. 6 000 nagrobków. 

Oryginalną bramę cmentarną zobaczysz w Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, gdyż w 1991 roku została podarowana temu muzeum przez prezydenta Lecha Wałęsę. Na terenie cmentarza zwróć uwagę na umieszczoną na prawo od wejścia złamaną kolumnę. Pochodzi ona z ruin Synagogi Nowej (Jubileuszowej) w Tarnowie i jest pomnikiem stojącym w miejscu masowej egzekucji Żydów z tarnowskiego getta. Widnieje na niej cytat z języka hebrajskiego „A słońce świeciło i nie wstydziło się…”.

Brama cmentarza żydowskiego jest zamknięta i aby wejść do środka, należy wypożyczyć klucz. Znajduje się on w Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7) oraz w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (Rynek 3). Zwiedzanie cmentarza jest bezpłatne, ale za klucz należy uiścić kaucję zwrotną.

cmentarz zydowski tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

15. Park Strzelecki i Mauzoleum gen. Józefa Bema w Tarnowie

Jedną z wizytówek Tarnowa jest odrestaurowany Park Strzelecki. Znajdziesz w nim stary drzewostan, urokliwe alejki, barwne kwiaty, dobrze wyposażony ogródek jordanowski z bezpiecznym placem zabaw dla dzieci oraz Mauzoleum generała Bema. Mauzoleum obok ratusza jest chyba najbardziej charakterystyczną budowlą Tarnowa.

Generał Józef Bem zmarł 10 grudnia 1850 roku w należącym wtedy do Turcji Aleppo. Jego prochy wróciły do rodzinnego Tarnowa 30 czerwca 1929 roku i spoczęły w specjalnie w tym celu wybudowanym mauzoleum na wyspie w Parku Strzeleckim. Aby wstąpić do armii tureckiego sułtana, generał przeszedł na islam, dlatego jego ciało ułożono głową w stronę Mekki. Islam był również powodem, dla którego nie został pochowany na Starym Cmentarzu. Umieszczone go jednak na podwyższeniu, by Bem spoczął na poziomie tamtego cmentarza. Na grobie oprócz napisu w języku polskim są także w napisy po węgiersku oraz turecku.

park strzelecki mauzoleum generala jozefa bema tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend

Czy warto przyjechać i zwiedzić Tarnów?

Tarnów dołączył do polskich miast, które w danym roku były dla mnie odkryciami. Podobnie jak wcześniej Prudnik, Oświęcim i Sanok nie znałem go, ale z każdą chwilą oraz każdym następnym krokiem podobał mi się coraz bardziej. Panuje w nim zanikający już galicyjski klimat, co w połączeniu z dużą liczbą zabytków oraz nastrojowych restauracji wywołuje chęć ponownego odwiedzenia. 

W tytule napisałem o 15 atrakcjach, dla których warto przyjechać do Tarnowa, ale w treści znajdziesz ich raz więcej. Wiem, że to i tak nie wszystkie ciekawe miejsca w Tarnowie, więc jeśli znasz to miasto, to napisz w komentarzu, co jeszcze powinienem zobaczyć podczas drugiej wizyty?

Tarnów na weekend — atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Tarnów — mapa atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Gdzie zjeść i napić się w Tarnowie?

W tekście znalazłeś informację o Cafe Tramwaj, którą powinieneś odwiedzić jeśli chcesz się napić aromatycznej kawy lub herbaty. Z restauracji mogę polecić trzy. Wymieniona już wcześniej Stara Łaźnia (tymczasowo zamknięta), przeszła Kuchenną Rewolucję Magdy Gessler i serwuje dania kuchni żydowskiej, cygańskiej oraz galicyjskiej. Restauracja Tatrzańska to elegancka restauracja z retro stylem, profesjonalną obsługą i bardzo smacznym jedzeniem. Natomiast restauracja Różana to dania znane z kuchni tradycyjnej, ale w nowoczesnym wydaniu. Wszystkie opisane miejsca znajdziesz na powyższej mapie.

stara laznia restauracja gdzie zjesc tarnow

Jak dojechać do Tarnowa?

Do Tarnowa możesz łatwo dojechać samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej. Miasto położone jest w połowie drogi między Krakowem a Rzeszowem, które łączą autostrada A4 oraz droga 94. Przejazd pociągiem z Krakowa zajmuje od 1 do 1,5 godziny.  Jeszcze szybciej dojedziesz pociągiem z Rzeszowa. Więcej opcji dojazdu do Tarnowa znajdziesz na https://www.e-podroznik.pl. 

Tarnów noclegi

Podczas pobytu w Tarnowie nocowałem w Hotelu Tarnovia. Znajduje się on niedaleko ulicy prowadzącej z dworca PKP na rynek, dlatego ma dobrą lokalizację. Personel jest bardzo pomocny, pokoje odnowione, a śniadanie w formie bufetu szwedzkiego smaczne oraz z dużym wyborem. Jak najbardziej polecam ten hotel. Rezerwację pokoju możesz dokonać TUTAJ.
Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Tarnowa? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury artykułu o turystyce winiarskiej w okolicy Tarnowa oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Tarnowa.

tarnow atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc w tarnowie na weekend przewodnik ciekawe miejsca zabytki mapa atrakcji pinterest

Dziękuję Tarnowskiej Organizacji Turystycznej za zaproszenie oraz pomoc w poznawaniu miasta. 

Similar Posts

20 Comments

  1. Michał Kogutek says:

    Opisałeś Tarnów tak dobrze, że aż wczoraj go odwiedziłem po raz pierwszy i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Miasto jest piękne i utrzymane w świetnym stanie. Będę je teraz częściej odwiedzał.
    Dzięki za wiele wskazówek i zdjęcia.

  2. Kasia says:

    Dziękuję za inspirację tak mnie czytanie wciągnęło, że specjalnie do Tarnowa zechcę przyjechać, na spokojnie, zanurzyć się w mieście…Na razie tylko szybki spacerek przez
    Rynek, bo startuję na niebieski szlak Tarnów – Wielki Rogacz. Ale powrócę… Wszystkiego dobrego!

  3. Iwona says:

    Często bywałam w Tarnowie. Mimo że znam to miasto to lektura twojego przewodnika była bardzo przyjemna. A ponieważ dzisiaj wybieram się do Tarnowa to z przyjemnością przejdę się po nim z Twoim przewodnikiem w ręce. Dziękuję za Tarnów w pigułce. Iwona

  4. Joanna says:

    Tranów to klimatyczne miejsce. Sama się o tym przekonałam, choć pozornie wydaje się, że nie ma nic do zaoferowania. Teraz nie mogę się doczekać by znów tam pojechać 🙂 Pozdrawiam!

  5. Queen says:

    Witam.
    Z zapartym tchem czytałam o Tarnowie, także fotografie oglądałam z biciem serca. Nie znałam wcześniej tego miasta chociaż wiele, wiele razy jadąc z Warszawy w Bieszczady a także z Warszawy do Biecza, Gorlic itp przejeżdżałam przez Tarnów. Domyślałam się, że jest bardzo ładny ale że aż tak piękny to w życiu nie przypuszczałam. Już zapisałam na listę miast, które planuję odwiedzić w Nowym Roku. Pozdrawiam serdecznie

      1. Zdanie says:

        Jestem urodzony w Tarnowie przy dworcu, tam jest moja młodość. Znam historie i klimaty tamtych lat. Od 1968 roku w Gdyni . Piękne są zdjęcia starówki podcieni gdzie mieszkał mój dziadek. Dziękuje za publikacje.

    1. Halina says:

      Polecam książkę Kawiarnia Tatrzańska Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX Wieku Antoni Sypek.
      Też jestem tu pierwszy raz. Przyjechałam podziwiać ich Dworzec PKP. Zewnątrz piekny wewnątrz trochę rozczarowanie.
      Natomiast spacer po rynku i okolicach i kolacja w Restauracji Tatrzańskiej zachęciły mnie do powrotu na dłużej. Halina

  6. J. Piotrowski says:

    Z ciekawostek: malarz Jan Styka et consortes stworzyli w 1897 roku monumentalny, 120 metrowy w długości i 15 m. wysokości obraz „Panorama Siedmiogrodzka” przedstawiający zwycięską bitwę o Sybin w której dowodził gen. Józef Bem. Wobec braku szans na zapłatę od zleceniodawców autor pociął dzieło na ok. 100 sygnowanych fragmentów i sprzedał jako osobne obrazy. Muzeum tarnowskie poszukuje tych obrazów, posiada ich już w kolekcji 21 i eksponuje w galerii „Panorama” na dworcu głównym w Tarnowie. Nawiązaniem do tej pracy jest mural autorstwa Anny Kropiowskiej (koleżanka z podstawówki 🙂 przedstawiający dowodzącego generała
    – fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej – na domu przy pomniku Bema na ulicy Wałowej blisko Placu pod Dębem (dzisiaj Plac Bohaterów Getta chociaż dąb nadal stoi na jego środku). Inna ciekawostka to najstarsza zachowana panorama miasta uwidoczniona w tle Golgoty z klęczącymi u stóp krzyża małżonkami Zięba w zwieńczeniu ich epitafium z pocz. XVII w. w tarnowskiej katedrze. Prawdziwa perełka dla poszukiwaczy, można zobaczyć na Wikipedii pod hasłem „Tarnów”. Moje miasto jest też miejscem, w którym w pewien sposób zaczęła się II Wojna Światowa. Otóż 28 sierpnia 1939 roku o godz. 23.18 na Dworcu PKP w Tarnowie doszło do zamachu bombowego. Ładunki wybuchowe podłożył w walizce w przechowalni bagażu zamachowiec i niemiecki agent – Antoni Guzy. Bomba wybuchła zabijając 20 osób a część dworca uległa zawaleniu. Z pomnikiem pierwszego transportu do Auschwitz mam osobiste wspomnienie. Kiedy jako dziecko jak zwykle wracałem ze szkoły okrężną drogą (im dłużej tym lepiej 🙂 i przystanąłem w deszczu pod pomnikiem patrząc na płonącą świecę, podszedł do mnie starszy mężczyzna i zapytał, czy wiem co ten pomnik upamiętnia. Odpowiedziałem prawidłowo, w Tarnowie dzieci o Pierwszym Transporcie były uczone w szkole, a on powiedział: „Byłem w tym transporcie” Miałem z 10 lat, nie więcej, ruszyło mnie to, taki bezpośredni dotyk historii, zapamiętam to na zawsze.

  7. do Ocena przewodnika i wspomnienie says:

    Szanowna Pani
    Jak tylko obostrzenia z pandemią związane się zakończą zapraszamy do Tarnowa, do skorzystania z usług Tarnowskiego Centrum Informacji (www.tarnow.travel). Poza doradztwem w organizacji pobytu, materiałami płatnymi i bezpłatnymi dysponujemy tanimi pokojami noclegowymi na Rynku w Tarnowie.
    pozdrawiam
    Marcin

  8. Ocena przewodnika i wspomnienie says:

    Przewodnik czytałam jednym tchem, są dwa powody dla których pragnęłabym zobaczyć Tarnów 1 historyczny ,2 osobisty. Napewno po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałam się dużo wiadomości o historii miasta Tarnów, która jest bardzo ciekawa i piękna. Mam innny powód dla którego nie pragnęłam poznać tego miasta. Powodem jest to, że właśnie tym pierwszym transportem został zabrany do Auschwitz, tylko dlatego, że był młody i zdrowy oraz dlatego, że poszedł z kolegami (5)do kawiarni tylko dla Niemców ktoś bardzo dla mnie bliski. Otrzymał nr. 500
    Przeżyli wszyscy, byli numerami nie ludźmi, Przeżyli ponieważ biegle znali język angielski i niemiecki. Dlatego dla mojej rodziny miasto Tarnów to taka blizna, która nigdy się nie zagoiła.

    1. Grzegorz Rybka says:

      Będąc w Tarnowie, dużo słyszałem o tym transporcie, widziałem nawet oryginalny papierowy uniform, który był używany w Auschwitz. Skoro ma Pani takie emocjonalne podejście do Tarnowa, to tym bardziej powinna Pani odwiedzić to miasto. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *