Kuang Si wodospad Laos Luang Prabang waterfalls atrakcje co warto zwiedzić zobaczyć things to see do visit
Kuang Si wodospad Laos Luang Prabang waterfalls atrakcje co warto zwiedzić zobaczyć things to see do visit

Wodospad Kuang Si – najpiękniejsze miejsce w Laosie

4 minutes, 40 seconds Read

Przygotowując się do podróży dużo czytam. Sprawdzam, co polecają eksperci oraz co podoba się podróżującym. Najpopularniejszą atrakcją w Laosie jest wodospad Kuang Si. Czy słusznie? Wodospad znajduje się około 30 km na południe od miasta Luang Prabang. W drodze do niego mam okazję zobaczyć malownicze pola ryżowe oraz małe laotańskie wsie.

Centrum Ratunkowe Niedźwiedzi

Zwiedzanie rozpoczynam od Centrum Ratunkowego Niedźwiedzi, które znajduje się niedaleko bramy wejściowej. Można w nim zobaczyć grupę czarnych niedźwiedzi azjatyckich, zwanych księżycowymi.

Zostały one uratowane z rąk kłusowników i przemytników. Z informacji umieszczonych na tablicach informacyjnych wynika, że sytuacja niedźwiedzi w Laosie jest trudna. Bardzo często są one zamykane w malutkich, ciasnych klatkach i poddawane licznym zabiegom, takim jak pobieranie żółci. Oprócz tego, że są one ofiarami przemytu i handlu żółcią, padają również łupem kłusowników, którzy zabijają je dla pazurów i innych części ciała.

Każdy z niedźwiedzi w centrum ma nadane imię i można przeczytać o tym, jak wyglądała jego historia, zanim tutaj trafił. Są one bardzo wdzięcznymi obiektami do obserwacji, a najlepiej to robić z podwyższonej platformy widokowej. Dla niedźwiedzi centrum stanowi dom, w którym pozostaną do końca swoich dni.

Kuang Si bear Laos
Jeden z uratowanych niedźwiedzi
Kuang Si niedźwiedź Laos
Centrum jest teraz domem niedźwiedzi

Wodospad Kuang Si

Dalsza droga prowadzi malowniczą ścieżką przez dżunglę. Jest ona bardzo dobrze utrzymana i czysta. W końcu dochodzę do pierwszej kaskady. Ukazuje mi się piękny turkus, widziany wcześniej w Blue Lagoon w Vang Vieng. Kaskada jest mała i niepozorna, stanowi ona dopiero przedsmak, gdyż kaskady ciągną się na długości aż kilkuset metrów.

Kuang Si wodospad Laos
Woda ma piękne kolory

Jest piękna, słoneczna i upalna pogoda. Światło, padające na sadzawki wodne wydrążone w wapiennych skałach, nadaje wodzie piękne kolory. Delikatny szum uspokaja, a mostki przerzucone nad wodą tworzą romantyczny nastrój.

Kuang Si wodospad Laos
Można znaleźć odosobnioną kaskadę

Najwięcej osób zatrzymuje się przy około 5-metrowej kaskadzie. To najlepsze miejsce do pływania oraz zabawy. Można tutaj poczuć się jak w raju, pływając w naturalnym basenie, wchodząc pod kaskadę i skacząc z drzewa. Wszystkich tych atrakcji doświadczam.

Kuang Si Fall Laos
Czyż nie pięknie? 🙂

Po kąpieli udaję się w stronę kilkudziesięciometrowego wodospadu. Podoba mi się on mniej niż inne kaskady. Może jest to spowodowane tym, że słońce na niego już nie pada?

Kuang Si Fall Laos
Główny wodospad

Ciekawi mnie jednak jak wygląda wodospad z góry, więc z mozołem wspinam się po stromej i śliskiej powierzchni, po jego lewej stronie. Dobrze, że na nogach mam sandały trekkingowe, gdyż bez nich trudno byłoby mi wejść. Nie wyobrażam sobie wspinaczki w porze deszczowej.

Na szczycie panuje spokój i cisza. Nad strumykiem tworzącym wodospad poprzerzucane są drewniane kładki, które umożliwiają przyjemny spacer. Tu również można wypocząć, gdyż są ustawione wiaty z ławkami i stolikami.

Kuang Si Fall Laos
W wielu miejscach są ustawione ławki i stoły

Czas szybko biegnie. Po trzech godzinach wychodzę z parku, w którym zlokalizowany jest wodospad. Czy było warto? Zdecydowanie tak.

Wodospad Kuang Si – to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Luang Prabang!

Kuang Si Fall Laos
To idealne miejsce na relaks

Wodospad Kuang Si – Informacje praktyczne:

Nad wodospadem jest zdecydowanie chłodniej niż w Luang Prabang, przez co stanowi on idealne miejsce na ucieczkę od ciepła i daje możliwość schłodzenia w upalne dni. Jest również idealnym miejscem na piknik. Jedzenie można przywieźć z sobą lub kupić na straganach przed wejściem. Na terenie parku znajdują się stoły piknikowe i wiaty. Cały obszar parku jest zacieniony i chłodny, co czyni go idealnym miejscem na relaksujący wypad. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą strój kąpielowy. Ubranie można przebrać w drewnianych chatach, położonych blisko basenów.Wstęp płatny.

Wodospad Kuang Si – jak dojechać?

Jest kilka sposobów, aby zobaczyć wodospad.

  • Tuk-tuk lub songthaeaw. Opłata zależy od zdolności negocjacyjnych. Czas podróży – około 50-60 minut.

  • Autobus. W ciągu dnia odjeżdżają dwa miniautobusy. Drożej przy zakupie za pośrednictwem biur podróży. Autobus wraca po dwóch godzinach.

  • Wypożyczenie tuk-tuka z kierowcą na pół dnia, to wydatek rzędu 15 $. Wypożyczenie skutera, koszt około 20 $. Wypożyczenie minivana na cały dzień – 60 $ (ceny 2016).

  • Kupno wycieczki w Luang Prabang. Istnieje również możliwość zobaczenie wodospadu w trakcie jednej z wycieczek, podczas której będzie on jedną z atrakcji.

O jakiej porze najlepiej zobaczyć wodospad Kuang Si?

Najlepiej przyjechać po 14:00, gdy robi się mniej tłoczno, a wciąż można zrobić fajne zdjęcia. Drugą polecaną porą jest poranek. W godzinach od 11:00 do 14:00 jest najwięcej ludzi.

Podobał Ci się mój wpis o wodospadzie Kuang Si? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Laosu oraz na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *