Zamek Czerwony Kamień. Czy tak wygląda najpiękniejszy zamek na Słowacji?

12
10 minutes, 10 seconds Read

Zamek Czerwony Kamień (Hrad Červený Kameň) jest jednym z bardziej okazałych zamków na Słowacji. Znajduje się w Małych Karpatach opodal miejscowości Častá i ok. 40 km na północ od Bratysławy (poznaj atrakcje Bratysławy). Czerwony Kamień jest także jednym z najlepiej zachowanych oraz podobno najpiękniejszych zamków na Słowacji. Wyróżniają go bogato zdobione wnętrza pełne zabytkowych mebli, obrazów, broni oraz przedmiotów codziennego użytku. Można go zwiedzić tylko z przewodnikiem. Czy warto to zrobić? Jak wygląda zwiedzanie Zamku Czerwony Kamień? 

Historia Zamku Czerwony Kamień na Słowacji 

Pierwszy zamek został zbudowany około 1230 roku przez królową Konstancję, będącą córką węgierskiego króla Beli III i wdową po królu czeskim Przemyśle Otokarze I. Zamek bardzo często zmieniał swoich właścicieli i nie wiadomo jak wyglądał. W 1535 roku przeszedł on we władanie niemieckiej rodziny Fugger, która postanowiła zbudować nową twierdzę z dużymi piwnicami. W 1588 roku zamek stał się własnością rodu Pálfi, którzy przebudowali go w renesansowo-barokową rezydencję. Ród ten był właścicielem zamku do 1945 roku, gdy został upaństwowiony i przekształcono go w muzeum.

Zwiedzanie Zamku Czerwony Kamień

Wnętrza zamku Czerwony Kamień można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Do wyboru jest kilka tras m.in. renesansowa, krótka oraz długa. Najwięcej zobaczysz, wybierając trasę długą, dlatego też ją polecam. Zwiedzanie odbywa się w języku słowackim lub angielskim. Kupując bilet wstępu, możesz jednak otrzymać za darmo kartki w języku polskim z historią zamku oraz opisem poszczególnych sal.  

Wycieczka trwa około 75 minut, podczas których będziesz wędrował przez 24 bogato wyposażone sale. Pełne są one mebli oraz przedmiotów ukazujących jak mieszkała szlachta w okresie od renesansu do secesji. Trasa długa od krótkiej różni się tym, że po zwiedzeniu komnat dodatkowo zejdziesz do podziemi będących częścią systemu fortyfikacji. Aby zachęcić do zwiedzenia zamku, poniżej pokażę kilka pomieszczeń.

Sala terrena 

Do wnętrz zamkowych wchodzi się z wewnętrznego dziedzińca i pierwszym prezentowanym pomieszczeniem jest bogato zdobiona sala terrena. Powstała ona w połowie XVII wieku i związana była z modą, jaka panowała w tamtym czasie we Włoszech. W sali znajdują się sztuczne jaskinie, z których kiedyś tryskały fontanny. Ściany oraz sufit pełne są fresków. Nie przetrwało natomiast sztuczne jeziorko, które zajmowało centralną część pomieszczenia.

zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sala terrena

Kareta

Przed wejściem do sali terrena stoi kareta z 1800 roku, którą podróżowali ostatni mieszkańcy zamku. Na drzwiach karety został umieszczony herb rodu Pálfi, jeleń ze złamanym kołem. Herb nawiązuje do legendy, wg. której Pálfiowie wracali nocą do domu i konie im się spłoszyły. Nagle z lasu wyskoczył jeleń i swoimi porożami złamał koło karety, równocześnie ją zatrzymując. Pálfiowie nie mogli jechać dalej i musieli zostać w pojeździe na noc. Gdy się przejaśniło, zobaczyli, że kareta stoi kilka metrów przed przepaścią, a jeleń uratował im życie.

zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja kareta

Apteka „Złoty orzeł”

Przed wejściem schodami na piętro, zerknij przez okienko do apteki zamkowej, założonej około 1676 roku. Jej wyposażenie oraz meble pochodzą z połowy XVIII wieku, a działała ona do epidemii dżumy z lat 30. XIX wieku.

zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja apteka zloty orzel

Górna sala zamkowa

Zwiedzanie pierwszego piętra rozpoczyna się od górnej sali zamkowej powstałej podczas przebudowy w połowie XVII wieku. Z popiersi umieszczonych pod sufitem na przechodzących zerka 16. cesarzy rzymsko-niemieckich, a z portretów oficerowie pułku huzarów z XVIII wieku oraz członkowie szlacheckiej rodziny Zichy. Wnętrze sali ocieplają gobelin z mitologicznym wzorem, pozłacanie sanie oraz duży kominek.

zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja gorna sala zamkowa

Sale renesansowe 

Wchodząc do trzech kolejnych sal pierwsze, na co zwrócisz uwagę to barwne, biblijne freski na sufitach. Kontrastują one z przyblakłymi kolorami szesnastowiecznego gobelinu, wiekowym dywanem oraz zabytkowymi meblami. 

zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sala renesansowa zamek czerwony kamien hrad cerveny kamen castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sala renesansowa

Bastion zachodni i kolekcja broni

Znaczna część broni, którą można oglądać w zamku pochodzi z kolekcji Rudolfa Pálfiego żyjącego w nim w XVIII wieku. W kolekcji zobaczysz okazy broni pochodzące z Azji oraz używane przez Europejczyków podczas walk z wojskami osmańskimi. 

hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja bastion zachodni kolekcja broni

Sypialnie 

Dużo bardziej przytulne niż poprzednie sale wydają się sypialnie, a także buduar oraz salon różowy. Zasługa w tym barwnych fresków na sufitach oraz mebli z XIX wieku. 

hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sypialnie hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sypialnie

Sala rycerska 

Jedną z największych sal w zamku jest Sala rycerska. To także jedyne pomieszczenie w Zamku Czerwony Kamień z oknami na dwie strony. Kiedyś była wykorzystywana jako miejsce nabożeństw. Obecnie stoją w niej meble pochodzące z XVI i XVII wieku oraz znajduje się wejście do biblioteki wypełnionej wartościowymi starodrukami.

hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja sala rycerska

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja biblioteka

Kaplica w Zamku Czerwony Kamień

Z sali rycerskiej wchodzi się także do kaplicy poświęconej Marii Pannie Wniebowziętej. Sufit ozdabiają stiuki, oraz freski przedstawiające czterech apostołów oraz sceny z życia Marii. Chociaż wydaje się, że ołtarze zostały zrobione z marmuru, to są one drewniane. Kolejną ciekawostką jest ławka mieszcząca się z przodu po prawej stronie. Wykonała ją Blanka Pálfi, po śmierci męża  Wojciecha, a została zrobiona z czoła ich łóżka. Umieściła na niej zdjęcie męża oraz krótką modlitwę i codziennie się tutaj modliła.

Przed wejściem do piwnicy, przejdziesz przez kolejne salony oraz gabinety, aż wyjdziesz na dziedziniec, skąd rozpoczyna się drugi etap zwiedzania.

hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja kaplica (2)hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja kaplica hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja kaplica

Piwnice w Zamku Czerwony Kamień

Według przewodnika piwnice Zamku Czerwony Kamień są jednymi z najpiękniejszych w Europie i rzeczywiście są bardzo ładne. Dodatkowo dolna hala piwniczna jest największą piwnicą w Europie Środkowej. Ma ona 72 metry długości, 8 metrów szerokości i 9 metrów wysokości. Niezwykłe jest także, że piwnice zbudowano na niewielkich fundamentach, a nie wykopano, czy wykuto w skale.

Piwnice powstały w XVI wieku, gdy zamek należał do rodziny Fugger. Miały służyć do magazynowania miedzi, ale nigdy to nie nastąpiło. W latach późniejszych wykorzystywano je do przechowywania wina, a obecnie odbywają się w nich koncerty oraz przedstawienia. 

Chodząc po piwnicach zobaczysz, skąd pochodzi nazwa zamku. Został on zbudowany na wzgórzu z kwarcu i łupków, które były wykorzystywane do budowy. Kwarcyt zawiera tlenek żelaza, który ma kolor czerwony i stąd nazwa Zamek Czerwony Kamień.

Przed wyjściem z piwnic, spójrz do niesamowitego wnętrza studni zamkowej. Jej głębokość to aż 130 metrów, a pochodzi z XVI wieku.

hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja piwnice hrad cerveny kamen zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja studnia

Otoczenie Zamku Czerwony Kamień

Zwiedziwszy wnętrza zamku, należy także pospacerować po jego terenie. Można przykładowo usiąść na ławkach na dziedzińcu wewnętrznym, czy też skorzystać z restauracji. Poza murami zamku na turystów czeka duży, zadbany park, po którym przechadzają się pawie. 

Przyjeżdżając do Zamku Czerwony Kamień, warto zwiedzić okoliczne miasteczka, poznać ich historię oraz najciekawsze atrakcje.

cerveny kamen hrad zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja cerveny kamen hrad zamek czerwony kamien castle casta zwiedzanie czy warto zobaczyc slowacja

Atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy Zamku Czerwony Kamień

Modra

10 kilometrów od Zamku Czerwony Kamień położone jest niewielkie miasto Modra. Jego historia sięga XII wieku, a obok winiarstwa słynie ono z ceramiki (modranská keramika). W XIX wieku była nawet głównym źródłem utrzymania mieszkańców miasta. 

Słowacka Ludowa Majolika (Slovenská ľudová majolika)

Tradycję podtrzymuje manufaktura „Słowacka Ludowa Majolika”. Podczas zwiedzania zobaczysz, jak wytwarzana jest ceramika oraz majolika (rodzaj ceramiki). Dowiesz się również, jakie wzory ma typowa modrańska majolika, a także będziesz mógł kupić oryginalną pamiątkę. Manufaktura znajduje się pod adresem: Slovenská ľudová majolika, Dolná 138, 900 01 Modra. Więcej na temat manufaktury znajdziesz TUTAJ.

slovenska ludova majolika slowacka ludowa majolika modra slovenska ludova majolika slowacka ludowa majolika modra

Starý dom — Vináreň u Ludvika

W Modrze warto zrobić przerwę na lunch lub kolację. W jednej z bram ukryta jest restauracja Starý dom. Piękne miejsce, gdzie w cieniu winorośli można zjeść wyjątkowe dania. Obsługa również jest bardzo miła, a restaurację znajdziesz pod adresem: Starý dom — Vináreň u Ludvika. Dukelská 997, 900 01 Modra.

stary dom vinaren u ludvika modra stary dom vinaren u ludvika modra

Pezinok

Drugim miastem, które warto odwiedzić, jest miasto powiatowe Pezinok. Podobnie jak Modra znajduje się na trasie z Bratysławy do Zamku Czerwony Kamień. Historia miejscowości sięga 1208 roku, a miasto słynie z winnic należących do obszaru Winnic Małokarpackich. Uważa się, że powstają tu jedne z najlepszych win na Słowacji. 

Warto pospacerować po mieście, zobaczyć odnowiony i zamieniony w hotel Zamek Simak oraz odwiedzić muzeum.

zamek simak hrad pezinok slowacja slovakia

Małokarpackie Muzeum w Pezinku (Malokarpatské múzeum v Pezinku)

W Małokarpackim Muzeum w Pezinku poznasz historię winiarstwa, a zakończysz degustacją lokalnego wina. Kupując bilet za 4 euro, otrzymasz audioprzewodnik, w tym w języku polskim. Przy jego pomocy odkryjesz sposoby uprawy winorośli, lokalne szczepy oraz wiele ciekawych faktów na temat historii regionu. W muzeum zobaczysz także największą w Europie kolekcję pras winiarskich. Znajduje się ono pod adresem: Štefánika 4, Pezinok. Więcej na temat muzeum znajdziesz TUTAJ.

malokarpatske muzeum v pezinku malokarpackie muzeum w pezinok slowacja slovakia malokarpatske muzeum v pezinku malokarpackie muzeum w pezinok slowacja slovakia

Podsumowanie

Wizyta w Zamku Czerwony Kamień oraz w miastach Modra i Pezinok to pomysł na jednodniową wycieczkę z Bratysławy. Sugeruję zwiedzanie w opisanej kolejności, gdyż najmniej autobusów zatrzymuje się niedaleko zamku, a dodatkowo zwiedzanie odbywa się tylko w określonych godzinach. Porady praktyczne znajdziesz poniżej. 

Zamek Czerwony Kamień (Hrad Červený Kameň) — porady praktyczne

Godziny otwarta i zwiedzania Zamku Czerwony Kamień — długa wycieczka z przewodnikiem 

  • Od października do kwietnia: Wtorek-niedziela: od 9:30 do 15:30. Wejścia w języku słowackim dla zwiedzających indywidualnych rozpoczynają się o 09:30, 11:30, 13:30 i 15:30. W dniach 24, 25, 26 grudnia i 1 stycznia muzeum jest zamknięte.
  • Maj: Poniedziałek-piątek: od 9:30 do 15:30. Wejścia w języku słowackim dla zwiedzających indywidualnych rozpoczynają się o 09:30, 11:30, 13:30 i 15:30. Sobota-niedziela: od 9:00 do 17:00 (włącznie), zwiedzanie w języku słowackim dla zwiedzających indywidualnych rozpoczyna się o każdej godzinie.
  • Od czerwca do września: Poniedziałek-niedziela: od 9:00 do 17:00 (włącznie). Zwiedzanie w języku słowackim dla gości indywidualnych rozpoczyna się o równej godzinie. W przypadku dużego zainteresowania ze strony zwiedzających indywidualnych i jeśli pozwalają na to obecne możliwości muzeum, wejście może odbywać się najwyżej co 15 minut.
  • Zwiedzanie z anglojęzycznym przewodnikiem odbywa się:
    • w maju i czerwcu w soboty i niedziele o godz. 11:30 i 15:30,
    • od lipca do września codziennie o 11:30 i 15:30.
  • Oprowadzanie z przewodnikiem trwa 75 minut. 
  • Zwiedzanie indywidualne odbywa się, gdy jest minimum 5 osób. Maksymalna liczba to 40. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Zamek Czerwony Kamień — ceny biletów wstępu

Długa wycieczka z przewodnikiem

a) Wycieczka w języku słowackim:
  • Dorośli 7,00 €
    • 50% zniżki – posiadacze kart EURO 26, ISIC, ITIC 3,50 €,
    • 40% zniżki – emeryci powyżej 62 lat, ZTP 4,20 €
  • Młodzież od 6 do 18 lat 3,50 €,
  • Dzieci od 3 do 6 lat 1,00 €,
  • Dzieci do 3 lat bezpłatnie,
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci) 15,00 €,
  • Grupa szkolna 2,00 €.
b) Wycieczka w języku obcym:
  • Dorośli 8,00 €
    • 50% zniżki – posiadacze kart EURO 26, ISIC, ITIC 4,00 €,
    • 40% zniżki – emeryci powyżej 62 lat, ZTP 4,80 €
  • Młodzież od 6 do 18 lat 4,00 €,
  • Dzieci od 3 do 6 lat 2,00 €,
  • Dzieci do 3 lat bezpłatnie,
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci) 19,00 €,
  • Grupa szkolna 2,50 €.

Zdjęcia i filmowanie są dodatkowo płatne — 2,00 €

Jak dojechać do Zamku Czerwony Kamień?

Najłatwiej do zamku dojedziesz własnym samochodem, ale bez trudu również autobusem. Codziennie z Bratysławy, w kierunku przystanku Častá, Červený Kameň kursuje kilka pojazdów. Jeszcze więcej zatrzymuje się w miejscowości Častá. Tymi samymi autobusami dojedziesz do miast Modra i Pezinok. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziesz na https://www.slovaklines.sk.

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Zamku Czerwony Kamień, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów ze Słowacji oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Zamku Czerwony Kamień.

zamek-czerwony-kamien-zwiedzanie-czy-warto-zobaczyc-slowacja-hrad-cerveny-kamen castle casta godziny otwarcia ceny biletow

Similar Posts

12 Comments

  1. mowgli says:

    Super opis. Polecam wszystkim ten zamek, w szczególności unikatowe są piwnice, naprawdę robią wrażenie (moja dziewczyna była zachwycona). Pierwsze raz widziałem podziemia w takiej skali. Urokliwa jest również sala rycerska. Bryła zamku powiedziałbym jest raczej skromna, jednakże warto przyjechać i doświadczyć tego wspaniałego miejsca. Niedaleko zamku można także zahaczyć o: Trnava, Driny, Zamek Smolenice.

  2. Marek says:

    Okazuje się, że wiele straciłem nie zwiedzając zamku dokładnie. Byłem tam w zeszłym roku żeby nakręcić kilka ujęć dronem do filmowania do dokumentu. Nie było czasu na poznanie historii zamku. Przypomniałeś mi o tym miejscu i chyba się tam wybiorę. Świetna relacja.

  3. Patryk says:

    Świetny i bogaty artykuł, jakoś do tej pory nie myślałem o Słowacji w kategoriach historycznych zabytków. Właśnie w następnym roku wybieram się za granicę w góry i specjalnie śmignę zwiedzić ten zamek:)

  4. Redakcja PolisaTurystyczna.pl says:

    Nowy zamek powstał na planie prostokąta. W narożnikach wzniesiono potężne kilkupiętrowe okrągłe baszty. To właśnie one zrobiły na mnie najwieksze wrażenie.

  5. Arkadiusz says:

    1. Oryginalna pisownia nazwiska słynnego węgierskiego rodu to Pálffy. „Pálfi” to jego zesłowaczczona wersja.
    2. „(…)żona Wojciecha po jego śmierci” – nie za bardzo rozumiem, jak można zostać żoną już po śmierci męża?
    3. Podobnie jak Modra, nazwę Pezinok również odmieniamy. Pezinok – w Pezinku 😉

    Fantastyczne fotografie! 🙂

    1. Grzegorz Rybka says:

      Arek dziękuję za komentarz.
      Ad. 1. Widziałem, że w literaturze można się spotkać z dwoma pisowniami nazwiska. Zdecydowałem się na użycie wersji zesłowaczczonej.
      Ad. 2 Zmieniłem ten urywek na bardziej czytelny.
      Ad 3. Poprawiłem.
      Dziękuję 🙂

  6. Zamek Czerwony Kamien says:

    Przewodnik napisany bardzo czytelnie, dowiedziałam się ciekawej histori Czerwonego Zamku.Dziekuje bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *