Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie? Ciekawe miejsca, atrakcje. Bratysława na weekend
Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie? Ciekawe miejsca, atrakcje. Bratysława na weekend

Bratysława na weekend – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie. Stolica Słowacji. Przewodnik

6
11 minutes, 36 seconds Read

Bratysława (Bratislava) to jedna z mniej znanych europejskich stolic, za to jedyna na świecie, która graniczy z dwoma państwami. Stolica Słowacji znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, po obu stronach Dunaju i zamieszkuje ją ok. 440 000 mieszkańców. Bliskość Wiednia oraz Budapesztu powoduje jednak, że często jest pomijana przez turystów. Może to i dobrze, gdyż dzięki temu lepiej się ją zwiedza i nie ma kolejek do atrakcji. Do Bratysławy można przyjechać na weekend i to wystarczy, aby zobaczyć najciekawsze miejsca, tym bardziej że większość z nich znajduje się blisko siebie. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego warto przyjechać do stolicy Słowacji? Oto 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie.

1. Zamek Bratysławski 

Ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Bratysławy sięgają 5000 lat p.n.e., ale znaczącą osadą był dopiero ufortyfikowany celtycki gród z II wieku p.n.e. zwany Oppidum. Od I do IV wieku obszar był pod wpływami Rzymian, którzy zapoczątkowali uprawę winorośli. Na przełomie V-VI wieku przybyli Słowianie, by w latach 623-658 stworzyć pierwszy słowiański podmiot polityczny – imperium Samo. Gdy w IX wieku nastąpił rozkwit słowiańskich państw: Księstwa Nitra oraz Wielkich Moraw, to zamki w Bratysławie (Brezalauspurc) oraz Devin (Dowina) stanowiły ich ważne ośrodki. 

Pierwsza wzmianka o Bratysławie, zwanej wtedy jeszcze jako Brezalauspurc, pochodzi z 907 roku, kiedy to w okolicy miała miejsce bitwa, w której Węgrzy pokonali Bawarczyków. Od X wieku obszar stał się częścią Węgier, a w 1291 roku miasto z rąk króla węgierskiego uzyskało przywileje miejskie. Sama nazwa Bratysława została nadana oficjalnie dopiero w 1919 roku, wraz z pojawieniem się na mapach Czechosłowacji. Wcześniej miasto było znane pod różnymi nazwami, w tym pod niemiecką Pressburg, słowacką Prešporok, węgierską Pozsony i polską Pożoń. 

Bratysława znajduje się na przecięciu dwóch ważnych szlaków handlowych, stąd też na bratysławskim wzgórzu już od starożytności wznoszono warowne budowle. Kamienny Zamek Bratysławski powstał w X wieku, a w XV został zamieniony w obronną fortecę. Wielokrotnie był on przebudowywany, w tym w stylu renesansowym i barokowym. Zamek pełnił również różne funkcje. Oprócz siedziby królów był szkołą katolicką oraz koszarami. W 1811 roku został zniszczony, a odbudowę ukończono dopiero w 1968 roku. Dziś to jeden z największych zabytków Bratysławy oraz dobry punkt widokowy na miasto, Dunaj i sąsiednie kraje. 

Zamek jest ogromny i z zewnątrz robi spore wrażenie. Jego wnętrza zajmuje muzeum, ale nie zobaczysz w nim olśniewających komnat pałacowych, są za to obrazy, kaplica zamkowa, stroje i kukiełki z teatru, kilka sal poświęconych upadkowi komunizmu i powstaniu Słowacji oraz inne okresowe wystawy. Będąc na wzgórzu zamkowym, nie możesz za to przegapić niewielkich, ale pięknych ogrodów znajdujących się z tyłu budowli. Są one pełne rzeźb, kwiatów i równo przystrzyżonych krzewów. Więcej informacji o zamku znajdziesz na http://www.bratislava-hrad.sk.

zamek bratyslawski bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

2. Brama Michalska w Bratysławie 

W średniowieczu miasto było otoczone fortyfikacjami i można było do niego wejść tylko przez jedną z czterech bram. Brama Michalska powstała około 1300 roku i jest jedyną bramą miejską, która przetrwała do obecnych czasów. Była ona jednym z punktów na trasie przemarszu orszaków koronacyjnych, a swój wygląd zawdzięcza renowacji ukończonej w 1758 roku. 

W bramie umiejscowiono niewielkie Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Możesz je zobaczyć, wdrapując się na szóstą kondygnację 51-metrowej wieży. Mieści się na niej taras widokowy z ładną panoramą na Stare Miasto oraz zamek. Przechodząc pod bramą, zwróć uwagę na metalową mapę „zero kilometrów”. Pokazuje ona odległości do wybranych miast świata, oraz to od niej liczy się dystans do innych słowackich miast.

Cena biletu wieża oraz muzeum: 4,50 €. Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku w godzinach 10:00-17:00, sobota-niedziela 11:00-18:00.

brama michalska bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

3. Katedra św. Marcina w Bratysławie

Nie wszyscy wiedzą, że w latach 1536-1783 Bratysława pełniła rolę stolicy Węgier. Wpłynęło to na rozwój miasta, a także katedra św. Marcina stała się kościołem koronacyjnym węgierskich królów. W latach 1563–1830 koronowano w niej dziesięciu królów, jedną królową oraz osiem królewskich małżonek. O historii kościoła przypomina replika korony św. Stefana umiejscowiona na wierzchołku 85-metrowej wieży kościelnej.

Katedra św. Marcina to najważniejszy kościół na Słowacji. Gotycką świątynię zaczęto budować w XIV wieku w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Wnętrze katedry jest neogotyckie, ale można znaleźć w nim elementy z innych epok. Szczególną uwagę zwróć na znajdującą się w północnej nawie barokową kaplicę św. Jana Jałmużnika z ołowianą rzeźbą św. Marcina. Kaplica ma bogatą dekorację, a na ołtarzu umiejscowiono srebrną trumnę kryjącą szczątki świętego Jana Jałmużnika.

katedra swietego marcina bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik katedra swietego marcina bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

4. Rynek oraz Stary Ratusz w Bratysławie 

Bratysławskie Stare Miasto to klimatyczne miejsce z ładnie odnowionymi kamienicami oraz pałacami. Znajdziesz tu sporo kawiarni i restauracji, a w weekend liczne miejsca, gdzie można się zabawiać. Sercem Starego Miasta jest Rynek (Hlavné námestie), przy którym stoi najstarszy ratusz na Słowacji. Powstał on w XV wieku z połączenia trzech kamienic. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany, ale i tak w jego architekturze widać mieszankę baroku, renesansu oraz gotyku. Wnętrze ratusza kryje założone w 1868 roku Muzeum Miejskie w Bratysławie, będące najstarszym muzeum na Słowacji. Nawet jeśli nie chcesz zwiedzać muzeum, to polecam wdrapać się na 45-metrową wieżę, by zobaczyć Stare Miasto i okolicę z lotu ptaka.

Popularnym miejscem spotkać na bratysławskim rynku jest Fontanna Maksymiliana, upamiętniająca koronację Maksymiliana II Habsburga na króla Węgier. Zwróć także uwagę na pomnik strażnika oraz ustawiony przed ambasadą francuska pomnik żołnierza napoleońskiego. 

stare miasto rynek ratusz bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnikbratyslawa bratislava atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic panorama ratusz zamek

5. Čumil – najsłynniejszy podglądacz

Wędrując ulicami Bratysławy, natrafisz na sporo ciekawych i intrygujących pomników postaci. Na rogu ulic Pańskiej i Sedlarskiej do swojej ulubionej Café Mayer zaprasza „Piękny Ignaś” (niem. „Schöner Náci”). W innych częściach miasta możesz sobie zrobić zdjęcie z Christianem Andersenem, lub wróżką, ale największą popularnością cieszy się postać Čumila. 

Pomnik wygląda dość niepozornie. To facet w hełmie wystający z kanału ściekowego i podpierający brodę na rękach położonych na ulicy. Wyraz twarzy sugeruje, że podoba mu się to, co widzi. Złośliwi mówią, że to dlatego, iż spogląda dziewczynom pod sukienki i udaje, że pracuje. Najbardziej wytartą częścią pomnika jest hełm, a to dlatego, że podobno dotknięcie jego przynosi szczęście i gwarantuje powrót do Bratysławy. Pomnik Čumila znajdziesz na Starym Mieście na rogu ulic Pańskiej oraz Lauryńskiej. Raczej go nie przegapisz, gdyż zazwyczaj koło niego jest sporo turystów, a dodatkowo nad nim ustawiono znak drogowy z jego sylwetką i napisem „Man at work”.

cumil bratyslawa bratislava slowacja atrakcje

6. Kościół św. Elżbiety w Bratysławie, zwany Niebieskim Kościółkiem

Lubisz dzieła Gaudiego? Jeśli tak, to powinien Ci się spodobać kościół św. Elżbiety, potocznie zwany Niebieskim Kościółkiem od dominującego koloru. Fundatorem kościoła był cesarz Franciszek Józef I, który ufundował go na pamiątkę swojej zmarłej żony Elżbiety, znanej jako Sissi. Projektantem jednonawowej świątyni został węgierski architekt Ödön Lechner. Secesyjna budowla powstała w latach 1909–1913, ma nietypowy kształt, a przy ozdabianiu jej ścian wykorzystano dużo elementów ceramicznych. 

Szczególnie pięknie prezentuje się w słońcu oraz przy błękitnym niebie. Ciekawie kościół wygląda w środku, ale można to zobaczyć tylko przed lub po mszy świętej. Tuż obok kościoła znajduje się wybudowana w tym samym stylu i kolorach plebania. Jest również Gymnázium Gamča, którego budynki również zaprojektował Lechnar, by razem z kościołem i plebanią tworzyły jedną całość.

kosciol sw elzbiety niebieski kosciolek bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik kosciol sw elzbiety niebieski kosciolek bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

7. UFO na moście SNP w Bratysławie 

Katowice mają Spodek, a Bratysława UFO, czyli restaurację w kształcie spodka przycumowaną na wysokości ponad 84 metrów na Moście Słowackiego Powstania Narodowego (SNP). Most ukończono w 1972 roku i połączył Stare Miasto z dzielnicą Pertžalkę, będącą sypialnią Bratysławy. Niestety podczas jego budowy wyburzono starą dzielnicę żydowską wraz z Synagogą Neolityczną. 

Taras widokowy znajduje się na dachu restauracji na wysokości 95 m. Zobaczysz z niego górujący nad miastem Zamek Bratysławski, kolorowe dachy Starego Miasta, dzielnicę Pertžalkę oraz Austrię. Klienci restauracji, którzy zamówią drugie danie, nie muszą płacić za wstęp, w innym przypadku trzeba kupić bilet. Jeśli jednak zdecydujesz się na wizytę, to polecam także wejść do łazienki, która może stanowić dodatkową atrakcję. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz na https://www.u-f-o.sk.

most snp ufo bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

8. Slavin

Kolejnym puntem widokowym, ale tym razem bezpłatnym jest wzgórze znajdujące się w centrum najbogatszej dzielnicy. W 1960 roku na jego szczycie odsłonięto pomnik Slavin i wraz z cmentarzem wojskowym upamiętnia on żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas wyzwalania miasta. W sumie w zbiorowych i indywidualnych grobach pochowano 6845 żołnierzy. 

Slavin jest spokojnym miejscem, w którym można usiąść i podziwiać panoramę Bratysławy oraz Małych Karpat. Widoki są dobre, chociaż przydałoby się przyciąć niektóre drzewa.

slavin bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

9. Zamek Devin w Bratysławie

Zamek Devin jest jednym z najstarszych zamków na obszarze Słowacji. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 864 roku, kiedy to Ludwik Niemiec oblegał księcia Rastisława w „zamku Dowina”. Zamek wielokrotnie zmieniał właściciela, a za czasów Bolesława Chrobrego należał do Polski. Znajduje się on na 212-metrowym klifie położonym 10 km na zachód od Bratysławy. Tuż pod nim rzeka Morawa łączy się z Dunajem i przez swoje strategiczne położenie miejsce to było zamieszkałe już w neolicie. Zamek Devin to w rzeczywistości malownicza ruina, gdyż budowle zostały wysadzone w powietrze przez wojska napoleońskie w 1809 roku. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeumbratislava.sk/vstupne.

zamek devin castle hrad bratyslawa slowacja atrakcje zamek devin castle hrad bratyslawa slowacja atrakcje

10. Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen

20 km na południe od Bratysławy znajduje się jedno z najciekawszych i najpiękniej położonych muzeów sztuki współczesnej na świecie – Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen. Budowla została wzniesiona na półwyspie otoczonym wodami Dunaju w pobliżu miejsca, gdzie stykają się granice Słowacji, Węgier oraz Austrii. Na ekspozycję składają się prace twórców z całego świata o szerokiej rozpiętości tematycznej oraz prezentujących różne style i gatunki. Dzięki dużej ilości przeszklonych ścian eksponaty są dobrze oświetlone, a przy okazji można podziwiać piękne krajobrazy. Jeszcze lepiej je widać w zewnętrznego parku rzeźb, gdzie można wypatrzeć pracę Magdaleny Abakanowicz. Nie zapomnij również wejść na dach, z którego podobno zachody słońca na długo pozostają w pamięci. Więcej informacji znajdziesz na https://www.danubiana.sk. 

muzeum sztuki danubiana meulensteen bratyslawa slowacja muzeum sztuki danubiana meulensteen bratyslawa slowacja

Atrakcje w Bratysławie. Czy warto przyjechać i zwiedzić Bratysławę?

Powyższe atrakcje to tylko niektóre z ciekawych miejsc w Bratysławie. Dużą popularnością cieszy się Pałac Grassalkovichów, będący siedzibą prezydenta Słowacji. Niestety jego nie można zwiedzać, tylko można podziwiać z zewnątrz, ewentualnie wejść do ładnych ogrodów. Zwiedzić za to można Pałac Prymasowski oraz Pałac Mirbacha, w których mieści się Galeria Miasta Bratysława.

Jak pisałem na początku, na zwiedzenie najciekawszych atrakcji Bratysławy wystarczą dwa dni. Bratysława może być jednak miejscem, skąd wyruszysz na jednodniowe wycieczki pozwalające lepiej poznać południowo-zachodnią Słowację. Ze swojej strony polecam zobaczyć Zamek Czerwony Kamień, oraz miasta Trnawa, Skalica i Nitra. 

palac grassalkovichow prezydencki bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik

Bratysława atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić – informacje praktyczne

Bratysława – mapa atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić w Bratysławie 

Jak dojechać do Bratysławy? 

Do Bratysławy nie ma z Polski bezpośrednich lotów lotniczych. Można za to polecieć do Wiednia lub Budapesztu, a następnie dojechać do stolicy Słowacji. Innymi sposobami, aby dotrzeć do Bratysławy, jest przejazd samochodem, Flixbusem lub pociągiem.

Bratysława noclegi

Podczas mojego pobytu w Bratysławie nocowałem w dwóch obiektach wartych polecenia. Osobom poszukujących wygody, pysznych śniadań oraz doskonałej lokalizacji polecam Hotel Devin, który umiejscowiony jest nad Dunajem opodal mostu SNP. 

Jeśli wolisz pokoje wieloosobowe, z rewelacyjnym serwisem, prostym śniadaniem i położone przy ulicy, gdzie ceny są bardziej przystępne, to spodoba Ci się Chors Hostel. Więcej ofert znajdziesz poniżej.



Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Bratysławy? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów ze Słowacji oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Bratysławy.

bratyslawa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bratyslawie stolica slowacji na weekend przewodnik mapa noclegi pinterest

Similar Posts

6 Comments

  1. Tomek says:

    Bratysława jest fajna! Ciekawy klimat, ładne miasto. Uważajcie na kieszenie w okolicy dworca wieczorem (Jaskový rad), potwierdzone przeze mnie 😉

  2. Robert says:

    Wybieram się jutro do Bratysławy. Twoje artykuły są bardzo pomocne, zwłaszcza, że treści ( opisy, charakterystyki) czyta się znakomicie. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Robert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *