camino de santiago droga szlak swietego jakuba larrasoana pampeluna relacja co warto zobaczyc w pampelunie gonitwa byków ernest hemingway
camino de santiago droga szlak swietego jakuba larrasoana pampeluna relacja co warto zobaczyc w pampelunie gonitwa byków ernest hemingway

3 dzień pielgrzymki – Larrasoana – Pampeluna – 15,6 km

1
2 minutes, 28 seconds Read

Camino de Santiago (szlak świętego Jakuba) 3 dzień pielgrzymki – Larrasoana – Pampeluna

Pampeluna

Trzy godziny wystarczyły, abym zjawił się w Pampelunie. Po drodze mijam coraz większe miejscowości, które obecnie stanowią przedmieścia Pampeluny. Wejście do „Starego Miasta” ukryte jest za pozostałościami potężnych murów obronnych.

Wejście do Pampeluny
Wejście do Pampeluny

Po pozostawieniu plecaka w albergue wyruszam na zwiedzanie miasta. Tym razem zatrzymuję się w miejscu, które w przeszłości było 17-wiecznym kościołem. Obecnie zostało przerobione na albergue, a pielgrzymi śpią w nawach bocznych. Z uwagi na temperaturę kształtującą się w okolicach 17 stopni, chodzę ciepło ubrany. Pomyśleć, że w tym samym czasie w Polsce są upały.

Odkrywanie Pampeluny zaczynam od katedry, która jest zlokalizowana najbliżej mojego miejsca noclegowego. Około południa na placu przed katedrą zaczyna zbierać się grupa turystów. Postanawiam poczekać i zobaczyć co się wydarzy. Okazuje się, że wszyscy przyszli zobaczyć i posłuchać kanonady dzięków, które dokładnie o 12:00 zaczęły się wydobywać z wież katedry. Hałas jest niesamowity.

Z miejsc, które widzę w Pampelunie, najbardziej podoba mi się katedra, ratusz oraz atmosfera w cytadeli.

Wejście do cytadeli w Pampelunie
Wejście do cytadeli w Pampelunie

Ernest Hemingway w Pampelunie

Oczywiście, każdemu turyście Pampeluna kojarzy się z gonitwami byków, które mają miejsce w lipcu. Widać, że mieszkańcy są dumni ze swojej tradycji. Na każdym kroku można trafić na zdjęcia, pamiątki, stroje związane z tym wydarzeniem. Nie zapominają również o osobie, która rozsławiła Pampelunę i jej byki na całym świecie. Tą osobą był oczywiście Ernest Hemingway. Do tej pory można wędrować po mieście śladami tego pisarza. Czasem dosłownie można poczuć i zobaczyć, to co on widział. Niektóre miejsca praktycznie nie zmieniły się od czasu, gdy pisarz tutaj przyjeżdżał. Jednym z ich jest jego ulubiona kawiarnia Café Iruña.

Szlak miejsc związanych z Hemingwayem, Pampeluna

Bardzo lubię zwiedzać miasta nocą, gdyż całkowicie zmieniają one swój wygląd i atmosferę. Doskonale widać to w dużych miastach hiszpańskich, gdzie „życie” zaczyna się po zmroku. Zapełniają się kawiarnie, restauracje oraz ulice. Niestety, nie mam dużo czasu za odrywanie miasta nocą. Muszę zdążyć przed zamknięciem drzwi do albergue, tj. przed 22:00.

Pampeluna nocą
Pampeluna nocą

Pozostaje niedosyt, ale może to dobrze. Będę miał pretekst, aby wrócić tutaj kiedyś w lipcu i dołączyć do osób biegnących z bykami.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

Comments

  1. Linka says:

    Fakt, moje pierwsze skojarzenia z Pampeluną to: byki, tłum i hałas. Kto by pomyślał, że w takim miejscu można się przespać w bocznej nawie dawnego kościoła ;-). Swoją drogą, jak się spało? Na zdjęciu wnętrze wygląda dość ascetycznie, to może i doznania były… mistyczne ;-). Dzięki za filmik – świetne dopełnienie zdjęć.
    P.S. A z tymi bykami w lipcu to do listy marzeń ;-)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *