Agora ateńska to najsłynniejsza starożytna grecka agora. Hefajstejon (świątynia Hefajstosa), Stoa Attalosa, Muzeum Agory. Zwiedzanie. Ceny biletów i godziny otwarcia.
Agora ateńska to najsłynniejsza starożytna grecka agora. Hefajstejon (świątynia Hefajstosa), Stoa Attalosa, Muzeum Agory. Zwiedzanie. Ceny biletów i godziny otwarcia.

Agora Ateńska i Muzeum Agory. Zwiedzanie najbardziej znanej agory w Grecji

4
6 minutes, 54 seconds Read

Agora ateńska (Ancient Agora of Athens) to według mnie drugie najciekawsze stanowisko archeologiczne w Atenach zaraz po Akropolu. Jeśli jeszcze nie znasz stolicy Grecji, to mogę zdradzić, że są w tym mieście atrakcje, do których nie trzeba kupować biletów, gdyż równie dobrze widać je zza ogrodzenia. Inaczej jest w przypadku starożytnej Agory ateńskiej, która jest najbardziej znaną grecką agorą. Jeśli myślisz, że Agora Ateńska to tylko pusty plac z resztkami starożytnych budowli, to jesteś w błędzie. W Agorze tej zobaczysz także ciekawe budowle: Hefajstejon zwany świątynią Hefajstosa, Cerkiew Wszystkich Świętych oraz Stoa Attalosa, z ukrytym w środku Muzeum Agory. Jak wygląda zwiedzanie Agory ateńskiej? Ile kosztują bilety i w jakich godzinach można ją zwiedzić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest agora?

Agora z greckiego oznacza „miejsce zgromadzeń”. W starożytnej Grecji był to centralny plac, rynek, z toczącym się wokół życiem politycznym, religijnym, artystycznym oraz handlem. Przez agorę prowadziła dodatkowo główna droga. 

Obszar, na którym znajduje się Agora ateńska, był miejscem zamieszkania oraz pochówku już 3000 lat p.n.e. Dopiero w VI wieku p.n.e. stała się przestrzenią publiczną i sercem starożytnego miasta.

Hefajstejon, czyli świątynia Hefajstosa w Atenach

Zwiedzanie starożytnej Agory ateńskiej rozpoczynam od Hefajstejonu, zwanego też świątynią Hefajstosa. Znajduje się ona na prawo od wejścia do agory, na szczycie niewielkiego wzgórza Agory (Kolonos Agoraios). W drodze do niej mijam pozostałości starożytnych budowli. Nie zwracam jednak na nie wielkiej uwagi, gdyż jak magnes przyciąga mnie duża budowla ukryta wśród drzew będących następcami świętego gaju.

Hefajstejon został zbudowany w V wieku p.n.e. w porządku doryckim i oprócz Hefajstosa poświęcony był Atenie, która tak samo, jak on była patronką rzemieślników. Świątynia bardzo mi się podoba, gdyż wygląda rewelacyjnie. W końcu to jeden z najlepiej zachowanych zabytków antycznej sztuki greckiej. Ma nawet część dachu. 

Historia jej jest podobna do historii świątyń na Akropolu. W VII wieku została przekształcona w kościół św. Jerzego, którą funkcję pełniła do 1834 roku. Hefajstejon można zwiedzić tylko z zewnątrz, dlatego obchodzę świątynię, po czym staję przed wejściem i kieruję wzrok w stronę Akropolu. Z tego miejsca dobrze widać panoramę Agory i można poczuć klimat starożytnej Grecji.

hefajstejon swiatynia hefajstosa ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje hefajstejon swiatynia hefajstosa ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje

agora atenska starozytna akropol ateny grecja zwiedzanie atrakcje

Stoa Attalosa

Po zejściu ze wzgórza, idę w kierunku zrekonstruowanej Stoa Attalosa. W starożytnej Grecji stoa były wykorzystywane jako miejsca handlu, wypoczynku oraz stanowiły obramowania agory. Chroniły też przed słońcem oraz deszczem. 

Stoa Attalosa ma 116 metrów długości, 20 metrów szerokości, 13 wysokości i przyciąga wzrok. To dwupiętrowa zadaszona budowla (portyk), której przednią część podtrzymują kolumny, a w tylnej ścianie znajduje się po 21 pokoi z niewielkimi oknami. Stoa została wybudowana w II wieku p.n.e. przez Attalosa II, króla Pergamonu w Azji Mniejszej. Stanowiła jego dar dla mieszkańców miasta, gdyż tak bardzo spodobały mu się Ateny. Stoa Attalosa uważana była za najbardziej ozdobną i imponującą z pięciu, które zbudowano w Agorze. Wykorzystywana była do roku 267, kiedy to budynek został zniszczony, a ruiny stały się częścią muru obronnego. 

Z ciekawostek dodam, że to właśnie w Stoa Attalusa 16 kwietnia 2003 roku odbyła się ceremonia podpisania Traktatu o Przystąpieniu do UE 10 krajów, w tym Polski. Zrekonstruowana w latach 50. XX wieku stoa, pełni obecnie funkcję Muzeum Agory.

stoa attalosa ateny muzeum agory agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto

Muzeum Agory

W Muzeum archeologicznym ateńskiej agory przechowywane są artefakty odkryte w wykopaliskach na terenie Agory. Muzeum nie jest duże, ale obejmuje sztukę sięgającą epoki kamienia łupanego. Wśród eksponatów widzę przedmioty codziennego użytku oraz pogrzebowe, liczne wazy, monety i rzeźby. Większość eksponatów jest za szkłem, ale są dobrze wyeksponowane. Podziwiam ładny widok z piętra Stoa Attalusa i ruszam w stronę ostatniej budowli.

muzeum agory stoa attalosa ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto muzeum agory stoa attalosa ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto muzeum agory stoa attalosa ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto

Cerkiew Świętych Apostołów w Atenach

Tuż obok stoa znajduje się wzniesiona pod koniec X wieku, w miejscu wcześniejszej świątyni poświęconej nimfom — Cerkiew Świętych Apostołów (Church of the Holy Apostles Solali). Podobnie jak świątynia Hefajstosa, cerkiew przetrwała nietknięta od momentu budowy. Zostawiono ją na terenie Agory, gdyż była wzorem dla późniejszych bizantyjskich świątyń w Atenach. 

Kościółek jest mały, malowniczy i podobno często bywa zamknięty. Podczas mojej wizyty jest jednak otwarty, dlatego mam okazję zobaczyć dobrze zachowany marmurowy ikonostas, a także podłogi i malowidła ścienne pochodzące z XVII wieku. 

cerkiew kosciol swietych apostolow ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto cerkiew kosciol swietych apostolow ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto cerkiew kosciol swietych apostolow ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
cerkiew kosciol swietych apostolow ateny agora atenska starozytna grecja zwiedzanie atrakcje co zobaczyc czy warto

Czy warto zwiedzić Agorę ateńską i Muzeum Agory?

Starożytna Agora ateńska to rozległy obszar z ciekawymi budowlami, dużą ilością zieli i cienia. Postanowiłem ją przybliżyć i zachęcić do zwiedzenia, gdyż uważam, że jest tego warta. Zwiedzamniej turystów niż Akropol, co jest dodatkowym atutem tego miejsca. Można tutaj odpocząć, a w Stoa Attalosa napić się wody lub skorzystać z bezpłatnej toalety.  

agora atenska starozytna muzeum agory grecja zwiedzanie atrakcje grecja

Zwiedzanie starożytnej Agory ateńskiej i Muzeum Agory — informacje praktyczne

Ile kosztują bilety do Agory ateńskiej i Muzeum Agory? Cenny biletów 

Chcąc zwiedzić Agorę ateńską, ma się do wyboru kupno biletu pojedynczego lub łączonego, z którym dodatkowo można zwiedzić Akropol i 5 innych stanowisk archeologicznych. 

  • W okresie 1.11-31.03 (sezon zimowy) bardziej opłaca się kupić bilety pojedyncze, gdyż wtedy do Akropolu, Agory i pozostałych stanowisk archeologicznych obowiązują bilety ulgowe. 
  • Zwiedzając Ateny w okresie 1.04-30.10 (sezon letni) polecam kupić bilet łączony w cenie 30 euro. Tyle samo w tym okresie kosztują same bilety pojedyncze na Akropol oraz do Agory ateńskiej. Mając taki bilet, nie trzeba stać w kolejce do kasy i są one ważne przez 5 dni.

Ceny biletów do Agory, Akropolu i innych stanowisk archeologicznych w Atenach 

W celu ułatwienia podjęcia decyzji, który bilet kupić, przygotowałem ściągę z cenami do poszczególnych stanowisk archeologicznych w sezonie letnim (bilet normalny) oraz zimowym (bilet ulgowy).

  • Akropol (normalny 20 euro / ulgowy 10 euro)
  • Starożytna Agora ateńska i Muzeum Agory (normalny 10 euro / ulgowy 5 euro)
  • Kerameikos i muzeum Kerameikosu (normalny 8 euro / ulgowy 4 euro)
  • Starożytne Lyceum Arystotelesa (normalny 4 euro / ulgowy 2 euro)
  • Biblioteka Hadriana (normalny 6 euro / ulgowy 3 euro)
  • Świątynia Zeusa Olimpijskiego (normalny 8 euro / ulgowy 4 euro)
  • Agora rzymska (normalny 8 euro / ulgowy 4 euro) 

Ważne:

  • Obywatele UE do 18 roku życia, a także studenci z UE do 25 roku życia mogą wejść na teren Agory i powyższych miejsc zupełnie za darmo. 
  • Mieszkańcy UE po 65 roku życia przez cały rok mogą kupować bilety ulgowe.

Kiedy można zwiedzić Agorę ateńską za darmo, a kiedy jest zamknięta?

Darmowe zwiedzanie Agory jest możliwe: 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja, ostatni weekend września, 28 października oraz w każdą niedzielę od 1 listopada do 31 marca.

Agora jest zamknięta: 1 stycznia, 25 marca, 1 maja, w Niedzielę Wielkanocną, 25 grudnia i 26 grudnia.

W jakich godzinach można zwiedzać Agorę ateńską i Muzeum Agory? Godziny otwarcia

W sezonie zimowy Agorę można zwiedzać w godzinach 8:00-17:00 (ostatnie wejście o 16:45), natomiast w sezonie letnim w godzinach 8:00-19:00 (ostatnie wejście o 18:45). 

Więcej informacji na temat Agory ateńskiej i innych stanowisk archeologicznych znajdziesz na http://odysseus.culture.gr/h/3/eh32.jsp

Noclegi w pobliżu Agory ateńskiej w Atenach

Okolic Agory ateńskiej mogą stanowić dobry miejsce noclegowe z uwagi na centralne położenie oraz bliskość najważniejszych atrakcjiJuż dziś zarezerwuj nocleg w pobliżu Agory


Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Agorze ateńskiej, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

4 Comments

  1. Treveler says:

    No to trzeba będzie w końcu odwiedzić Grecję i Ateny. W końcu, bo wybieramy się tam od lat i ciągle coś… 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *