bali swiatynia Goa Lawah Pura Besakih palac wodny Tirta Gangga Ujung atrakcje co warto zwiedzic ceny biletow transport indonezja relacja opis przewodnik
bali swiatynia Goa Lawah Pura Besakih palac wodny Tirta Gangga Ujung atrakcje co warto zwiedzic ceny biletow transport indonezja relacja opis przewodnik

Bali – dzień 7 – Goa Lawah – Besakih – Tirta Gangga – Ujung

4
9 minutes, 15 seconds Read

Bali – dzień 7 – Goa Lawah – Pura Besakih – Tirta Gangga – Ujung

Jednym z powodów dla których zdecydowałem się przyjechać do Padang Bai jest fakt, iż jest ono położone w stosunkowo niedużej odległości do 4 atrakcji które mieliśmy w planie zobaczyć. Sądziłem, że bliskość tych atrakcji spowoduje, iż koszt transportu będzie niższy niż z Ubud. Wczoraj jednak wszyscy kierowcy odpowiadali, że mogą nas tam zawieść, ale za 600 000 IDR. W nocy wpadłem więc na pomysł, jak możemy spróbować obniżyć tą cenę. Do 4 miejsc które chcielibyśmy zobaczyć dopisałem dwa kolejne, które wiem, że są daleko i nie ma szans by je zobaczyć.

Po śniadaniu, gotowi na zwiedzanie, wychodzimy z hotelu. Nie idziemy daleko, gdyż z drugiej strony drogi otrzymujemy pytanie „Gdzie chcemy jechać?”. Pytanie zadaje sklepikarka, której mąż jest kierowcą. Okazuje się, że pomysł był dobry, gdyż udaje nam się obniżyć cenę do 400 000 IDR za zobaczenie 4 miejsc, na których nam zależy.

Bali. Świątynia Goa Ława

Zwiedzanie zaczynamy od jednej z ważniejszych balijskich świątyń – Goa Lawah, zwaną również Świątynią Nietoperzy.

Wejście do Goa Lawah - Świątyni Nietoperzy
Wejście do Goa Lawah – Świątyni Nietoperzy

Na dziedzińcu świątyni można zobaczyć wejście do największej balijskiej jaskini, zamieszkałej przez tysiące piskliwych nietoperzy. Pod sufitem jest aż czarno od nich. Co pewien czas kilka wzbija się w powietrze, ale sprawdziwszy, że na zewnątrz wciąż jest jasno, wracają do jaskini.

Nietoperze w Świątyni Goa Lawah
Nietoperze w Świątyni Goa Lawah

Staramy się wypatrzeć nietoperza albinosa, niestety bezskutecznie.

Świątynia jest mała, wypełniona tłumem odświętnie ubranych i rozmodlonych wiernych.

Świątynia Goa Lawah - Świątynia Nietoperzy
Świątynia Goa Lawah – Świątynia Nietoperzy

Bali. Świątynia Pura Besakih

Jaskinia jest połączona z najważniejszą balijską świątynią Pura Besakih. My jednak, podobnie jak inni, wolimy tego nie sprawdzać (nie tylko z uwagi na legendarnego węża, który podobno zamieszkuje tą jaskinię). Dlatego udajemy się do niej wygodnie, klimatyzowanym samochodem.

Pura Besakih, zwana również Świątynią Matką, to główna świątynia Bali i jest ona chyba najbardziej „znienawidzona” przez turystów. OK, może nie znienawidzona, ale mająca najgorsze opinie. Jak to się dzieje, że główna świątynia Bali jest tak nielubiana przez turystów? Powód stanowią Balijczycy, którzy naciągają i oszukują zwiedzających.

Po zaparkowaniu i wypożyczeniu saronga, kierujemy się w stronę drogi prowadzącej do świątyni. Na początku tej drogi widzimy budynek, kilku mężczyzn ubranych w białe koszule i resztę tradycyjnego stroju balijskiego, oraz okienko, a nad nim tabliczkę „informacja turystyczna”. Tam pytają, ,,Czy mamy bilety?” a gdy je pokazujemy to słyszymy, że niestety dziś jest bardzo ważne święto balijskie i sami do świątyni nie możemy wejść. Mamy jednak szczęście, gdyż z ich przewodnikiem jest to możliwe. Za tą przyjemność życzą sobie horrendalną kwotę. Odpowiadam, że mam bilet wstępu do świątyni i nie potrzebuję żadnego przewodnika. Kilku „pseudo” przewodników stara się nam zagrodzić dalsze przejście, ale jednak przechodzimy. Ostatnie 600 metrów biegnie wzdłuż ustawionych wzdłuż drogi stoisk z pamiątkami.

Kompleks jest położony na zboczu wulkanu Agung, którego szczyt przy dobrej pogodzie jest bardzo dobrze widoczny. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1963 roku. Pochłonęła kilka tysięcy ofiar, jednak kompleks świątynny ocalał, a lawa minęła go zaledwie o kilka metrów. Upewniło to Balijczyków o świętości tego miejsca. Najstarsze fundamenty mają ponad 2000 lat, ale pierwsze świątynie hinduistyczne powstały ,,dopiero” w X wieku. Obecnie cały kompleks składa się z 22 świątyń i 200 budowli, które są położone na licznych tarasach połączonych schodami.

Dochodzimy do placu, naprzeciwko którego widzimy schody wiodące do bramy głównej świątyni Pura Penataran Agung. Po obu stronach schodów piękne kolorowe kwiaty, rzeźby, a na schodach wiernych wchodzących i wychodzących ze świątyni. My jako turyści możemy wejść tylko pod bramę.

Schody do Pura Penataran Agung, Besakih, Bali, Indonezja
Schody do Pura Penataran Agung, Besakih, Bali, Indonezja

Świątynie można podziwiać tylko z zewnątrz. Warto uważać na pseudo przewodników, którzy w dość natarczywy sposób próbują nie dopuścić do samodzielnego zwiedzania, wskazując na tablice informacyjne, na których widnieje komunikat o możliwości zwiedzania tylko z przewodnikiem. Bzdura, nie daj sobie tego wmówić, że cały kompleks to świątynia, tylko kieruj się na boczne schody, które usytuowane są po prawej i lewej stronie od wejścia głównego – centralnego. W końcu nie wchodzimy do świątyń, a tylko zwiedzamy je wzdłuż zewnętrznych ścieżek.

Jedna ze świątyń, którą można zobaczyć
Jedna ze świątyń, którą można zobaczyć

Dochodzimy do szczytu kompleksu. Stamtąd roztacza się wspaniały widok na świątynie i ogromną ilość wieżyczek pokrytych strzechą.

Wieżyczki w Pura Besakih
Wieżyczki w Pura Besakih

Z dala od naciągaczy, w końcu w spokoju możemy docenić piękno i ogrom kompleksu.

Pura Besakih
Pura Besakih

Na szczycie mamy również okazję spróbować słodkiego owoc mangostanu.

Owoc mangostanu
Owoc mangostanu

Wychodząc z kompleksu zwracamy uwagę na całe rodziny siedzące na trawie. Są oni już po modłach. Widzimy, że dary które kobiety bardzo często niosą w koszykach na głowach, są przez nich spożywane. Podoba mi się ten pomysł i ciut przypomina naszą Wielkanoc. W końcu również niesiemy pokarmy do święcenia, a następnie spożywamy je w rodzinnym gronie.

Piknik po modłach
Piknik po modłach

W drodze do kolejnego miejsca pytam się kierowcy o psy, które bardzo rzadko widać, a jeśli już są, to wyglądają bardzo mizernie. Dowiadujemy się, że wg Balijczyków, pies to reinkarnacja człowieka który w poprzednim życiu był zły. Stąd też nie są one popularne na Bali.

Bali. Pałac wodny Tirta Gangga

Następnie dojeżdżamy do raju. Miejsce nosi nazwę pałacu wodnego Tirta Gangga. Jest to ponad hektarowy park wodny z bogatą roślinnością, licznymi basenami w których pływają olbrzymie kolorowe ryby. W obiekcie znajdujemy również liczne oczka wodne, fontanny i mistyczne posągi. Kiedyś pałac należał do króla, obecnie jest udostępniony do zwiedzania.

Tirta Gangga
Tirta Gangga
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Już od wejścia czuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Pałac łączy w sobie soczyste kolory pięknych egzotycznych ogrodów oraz elementy architektury balijskiej i chińskiej.

Tirta Gangga
Tirta Gangga

Najdziwniejsze, a zarazem najbardziej przerażające figury ukryto w północno-zachodnim kącie. Na tarasie w okręgu stoją posągi bogów oraz potworów z mitologi hinduistycznej. Jest to dziwne miejsce, z którego szybko musimy uciekać, gdy coś zaczyna nas gryźć po nogach.

Przerażająca rzeźba w Tirta Gannga
Przerażająca rzeźba w Tirta Gannga

Baseny w pałacu pełnią funkcje ozdobne, poza jednym, w którego krystalicznie czystej wodzie można popływać. Tym bardziej warto to zrobić, gdyż podobno woda w nim ma cudowne właściwości. Wiedzieliśmy o tej możliwości, dlatego z przyjemnością korzystamy z możliwości schłodzenia się w królewskim basenie.

Relaks w królewskim basenie, Tirta Gangga
Relaks w królewskim basenie, Tirta Gangga

Gdyby nie to, że przed nami zostało do zobaczenia jeszcze jedno miejsce, zostalibyśmy tutaj do zachodu słońca. Cieszymy się jednak, że nie pominęliśmy tego miejsca, gdyż jest to miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć!

Tirta Gangga
Tirta Gangga

Bali. Pałac wodny Ujung

Ostatnim miejscem do którego jedziemy jest pałac wodny Ujung. Już przechodząc po moście, pod którym kwitną wielokolorowe lilie, wiemy, że wchodzimy do kolejnego pięknego (chociaż nie wiemy dlaczego?), mniej popularnego miejsca.

Pałac wodny Ujung
Pałac wodny Ujung

Kompleks jest dużo większy. Widzimy tutaj kombinacje zabytkowych budowli, które usytuowane są na trzech dużych stawach, połączonych mostkami i ścieżkami. Na budowlach widać motywy sztuki balijskiej i europejskiej.

Pałac wodny Ujung
Pałac wodny Ujung

Naszą uwagę zwraca również usytuowanie. Z jednej strony jest wybrzeże, a z drugiej wspaniałe góry.

Pałac wodny Ujung
Pałac wodny Ujung

Wspinamy się po schodach na szczyt ogrodu. Tam w promieniach zachodzącego słońca widzimy ruiny budynku który jeszcze nie został odnowiony po ostatnim trzęsieniu ziemi. Nie wiem jednak, czy po odnowieniu będzie się równie ładnie komponował z roślinnością jak obecnie?

Pałac wodny Ujung, Bali, Indonezja
Pałac wodny Ujung, Bali, Indonezja

Na terenie pałacu jest mało turystów. Są za to wyglądający na zamożnych Balijczycy. Często mijają nas biegacze, dla których teren wokół stawów idealnie nadaje się na treningi.

Słowo „ujung” oznacza „koniec” i to jest koniec naszego zwiedzania na dzisiaj.

Bali świątynia Goa Lawah, Pura Besakih oraz pałac wodny Tirta Gangga i Ujung –  informacje praktyczne, ceny:

  • Goa Lawah. Nieduża świątynia, oddalona o 6 km od Padang Bai. Bilet wstępu 6 000 + 4 000 IDR za wypożyczenie saronga. Czas zwiedzania: około 15 minut.
  • Pura Besakih. Największy kompleks świątynny na Bali. Wstęp 15 000 IDR + 5 000 IDR za samochód. Bilety kupuje się około 1 km przed parkingiem, gdzie zostawia się pojazd.
    Sarong nie jest w cenie biletu i w przypadku gdy nie ma się własnego można go kupić lub wypożyczyć w straganach koło parkingu. Po targowaniu udało nam się wypożyczyć dwie chusty za 20 000 IDR.
    Należy uważasz na „pseudo” przewodników i nie dać się im zastraszyć. Ewentualnie, gdybyś chciał się dowiedzieć czegoś więcej odnośnie świątyni i hinduizmie balijskim to wtedy można skorzystać z ich oferty. Maksymalne cena to 50 000 IDR. W celu spokojnego obejścia głównej świątyni i zrobienia zdjęć, należy przeznaczyć od 1 do 2 godzin.
  • Pałac wodny Tirta Gangga. Bilet wstępu 20 000 IDR. Wstęp na basen dodatkowo płatny 10 000 IDR. Potrzebny czas na spokojne zrobienie zdjęć i nacieszenie oczu: 1 godzina. W przypadku chęci skorzystania z basenu,należy przeznaczyć na pobyt w tym miejscu odpowiednio większą liczbę godzin.
  • Pałac wodny Ujung. Bilet wstępu 35 000 IDR. Bardzo ładnie prezentuje się w świetle zachodzącego słońca. Czas zwiedzania: 1 godzina.
Pałac wodny Ujung, Bali, Indonezja
Pałac wodny Ujung, Bali, Indonezja. Widok z góry

Similar Posts

4 Comments

  1. Kasia says:

    Czy program tego dnia da się zrealizować z UBUD?
    Nie chciałabym z dziećmi zmieniać lokalizacji.
    I czy wg Ciebie warto zrobić rezerwacje samochodu z kierowcą na zwiedzanie wcześniej np. Przez jakąś agencję jak Bali Car, czy szukać na miejscu?
    Lecimy z dziećmi, chcemy pozwiedzać, ale jednocześnie bez za dużego zamieszania na miejscu związanego z organizacją

    1. Grzegorz says:

      Jak najbardziej można ten program zorganizować z Ubud. W tekście zamieściłem informacje, ile kosztowały poszczególne wyjazdy. Jeśli znajdziesz wcześniej kierowcę, z którym będziecie zwiedzali za podobne pieniądze, to możesz go zarezerwować. W przypadku wynajęcia kierowcy na kilka dni, można bardziej negocjować ceny.

  2. Martyna says:

    Bali jest cudowne 🙂 Zakochałam się odkąd pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia z podróży koleżanki i mam w planach pojechać w przyszłym roku 🙂

    1. Grzegorz says:

      Bali jak każde miejsce ma swoje plusy i minusy. Starałem się pokazać jedne i drugie, by osoby które się tam wybierają wiedziały czego się spodziewać i na co uważać 🙂 . Życzę udanej wycieczki 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *