Ostróda to piąte co do liczby mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Co warto zobaczyć w Ostródzie? Atrakcje i mapa. Kanał Elbląski
Ostróda to piąte co do liczby mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Co warto zobaczyć w Ostródzie? Atrakcje i mapa. Kanał Elbląski

Ostróda – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Ostródzie. Przewodnik

12
11 minutes, 19 seconds Read

Ostróda od wielu lat robi wiele, by zostać letnią stolicą Warmii i Mazur. Ostróda Reggae Festiwal, czy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej, to tylko niektóre wydarzenia muzyczne odbywające się w mieście. Co jednak jeśli ktoś nie lubi muzyki, lub wydarzeń kulturalnych? Dla nich Ostróda ma szereg innych atrakcji sprawiających, że tak chętnie jest odwiedzana przez turystów i to nie tylko z Polski. Przyciąga ich urokliwe położenie, zabytkowe budowle, pięć jezior oraz przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca, czyli jedna z najczystszych polskich rzek. Już dziś poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić  w Ostródzie. 

Ostróda najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć w Ostródzie?

1. Kościół ewangelicko-metodystyczny w Ostródzie

Najlepszy punkt widokowy na Ostródę umiejscowiony jest w wieży kościoła ewangelicko-metodystycznego Łaski Bożej. Świątynia jest monumentalną, ceglaną, neogotycką budowlą wzniesioną w latach 1907-1909. Jej wieża zakończona podwójnym hełmem oraz wysoki dach jest jednym z charakterystycznych punktów w panoramie miasta. 

Aby zobaczyć Ostródę z góry, wpierw trzeba pokonać 105 schodów. Wędrówkę uprzyjemnia wystawa przedmiotów codziennego użytku, w tym starych odbiorników radiowych. Zanim sprawdzisz, co widać z okien, przypatrz się zabytkowemu mechanizmowi zegara wahadłowego pochodzącemu z 1908. Na kolejnym poziomie zawieszono trzy dzwony z 1909 roku. Widoki z wieży warte są wysiłku, a szczególnie ładna jest panorama na kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Jezioro Drwęckie. Po zejściu z wieży warto wstąpić do kościoła i zobaczyć ołtarz połączony z amboną. We wnętrzu są także pamiątki z kościoła średniowiecznego, który został zniszczony w 1945 roku. Wśród nich są tablice upamiętniające mieszkańców miasta, którzy zginęli podczas wojen napoleońskich, oraz wojny francusko-pruskiej.

kosciol ewangelicko metodystyczny ostroda atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa panorama kosciol ewangelicko metodystyczny ostroda atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa

2. Ulica Sienkiewicza

Podobnie jak w przypadku Iławy powstanie Ostródy związane było z Krzyżakami. To oni ok. 1270 roku wybudowali drewnianą strażnicę w miejscu zniszczonej pruskiej osady. Dookoła niej powstała nowa osada, która w 1329 roku otrzymała prawa miejskie. Nosiła ona nazwę Osterode, a pochodziła od pierwszych osadników wywodzących się z Osterode am Harz.

Pisząc o atrakcjach Iławy (TUTAJ), wspomniałem, że 80% miasta zostało zniszczone głównie przez Rosjan po drugiej wojnie światowej. W przypadku Ostródy wyglądało to bardzo podobnie i około 60% zabudowy zniknęło z jej krajobrazu. 

Dzisiejsze centrum miasta znajduje się przy ul. Czarnieckiego i zabudowa stylizowana jest na zabytkową. Dla mnie jednak ciekawsza jest ulica Sienkiewicza, przy której jest najwięcej zabytkowych budowli w mieście. Można na niej znaleźć piękne wille i kamienice, a nawet dom masoński z insygniami masońskimi, czyli cyrklem oraz węgielnicą. Żeby było ciekawiej, to wzniesiony jest tuż obok kościoła ewangelickiego.

Symbole masońskie można również zobaczyć na zbudowanym na początku XX wieku budynku liceum ogólnokształcącego (dawne Cesarskie Gimnazjum).

ostroda ulica sienkiewicza zabytki atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa ostroda ulica sienkiewicza zabytki atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa

3. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP 

W miejscu, gdzie ul. Sienkiewicza łączy się z ul. Czarnieckiego, znajduje się kolejny ciekawy kościół, a mianowicie kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Poświęcenie świątyni miało miejsce w grudniu 1857 roku, natomiast jej rozbudowa nastąpiła w latach 1910-1913. Wzniesiono wtedy również wieżę kościelną, która oczywiście musiała przewyższać wieżę kościoła ewangelicko-metodystycznego. Podobnie jednak jak on jest to kościół ceglany i neogotycki.

Wnętrze kościoła jest jasne i ma wyposażenie w stylu neogotyckim. Główny ołtarz poświęcony jest Matce Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Na większości witraży wykonanych w latach 1913-1915 można znaleźć niemieckie napisy fundacyjne, poza jednym. W prezbiterium po prawej stronie pod postacią Matki Boskiej widnieje napis po polsku „Matko, nie opuszczaj nas” . Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest drewniana pieta z początku XV wieku, którą w latach 30 XX wieku przywieziono z Gietrzwałdu. Więcej o Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie przeczytasz TUTAJ.

kosciol ostroda atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa

4. Jezioro Drwęckie i rejs po jeziorze 

Jedną z największych atrakcji Ostródy oraz okolic jest Jezioro Drwęckie. Jego powierzchnia to około 880 hektarów, natomiast głębokość przekracza 22 metry. Nie całe jezioro znajduje się w obszarze Ostródy, ale to właśnie przy jego brzegu toczy się życie miasta. 

Jezioro Drwęckie jest wymarzonym miejscem dla turystów spragnionych czystej wody, dobrej infrastruktury, ale także obcowania z przyrodą. Przy brzegu kwitną grążele żółte, są również wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz przystanie żeglarskie. Możesz popływać kajakiem, żaglówką lub wyruszyć w rejs statkiem, możliwości jest sporo. 

Podczas mojego pobytu wyruszyłem w rejs Statkiem 3 Kolory z Jeziora Drwęckiego przez kanał i Jezioro Pauzeńskie do Jeziora Szeląg Wielki. Rejs klimatycznym statkiem wyposażonym w wygodne kabiny, przestronny salon oraz wszystko to, co potrzeba do kilku godzinnych wypraw, na długo pozostanie w mojej pamięci. Nie tylko miałem okazję poznać piękno kanałów oraz jezior, pomóc przy przeprawie przez śluzy, ale także stanąłem za sterem. 

Więcej informacji o czarterze Statku 3 Kolory wraz ze sternikiem uzyskasz TUTAJ lub pod numerem telefonu +48 603696585.

ostroda jezioro drweckie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa

5. Molo w Ostródzie

Nie tylko Sopot czy Gdynia mogą poszczycić się molo. Jedno z największych molo śródlądowych w Polsce znajduje się w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim. Molo jest konstrukcją drewniano-betonową w kształcie litery „L”. Długość ramion to 50 i 30 metrów. Centralnym punktem molo jest ośmiokątna altanka ze sceną, na której w sezonie letnim odbywają się koncerty z muzyką na żywo. Są także ławeczki, a całość jest podświetlona, więc można je odwiedzić w dzień oraz w nocy. Tuż obok niego znajduje się popularna restauracja z czeską kuchnią oraz piwem.

molo ostroda jezioro drweckie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

6. Promenada w Ostródzie 

Ulubionym miejscem spacerów mieszkańców oraz turystów jest promenada przy brzegu Jeziora Drwęckiego. Znajdziesz przy niej najpopularniejsze restauracje, kawiarnie oraz sporo atrakcji. Całość jest bardzo dobrze zagospodarowana i zadbana z dużą ilością trawników oraz rabatkami pełnymi kwiatów. Są także ławeczki, a nawet wygodne leżaki, więc jest to idealne miejsce nie tylko na spacer, ale również na relaks. Z atrakcji zlokalizowanych przy promenadzie wymienię tylko: multimedialną fontannę z rzeźbą rybaka, amfiteatr, plac zabaw oraz plażę miejską. Po promenadzie można chodzić, ale są również ścieżki rowerowe, więc gdy najdzie cię ochota, to jak najbardziej możesz wyruszyć na wycieczkę rowerową. 

ostroda promenada atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

7. Zamek Krzyżacki i muzeum w Ostródzie 

O krzyżackiej przeszłości miasta przypomina zamek, którego pierwsza konstrukcja, jeszcze drewniano-ziemna, powstała około 1300 roku. Zamek Krzyżacki wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Ostatni raz zniszczyli go Rosjanie w 1945 roku, a odbudowa nastąpiła w latach 1977-1992. Z ciekawszych wydarzeń w jego historii wspomnę o roku 1410, kiedy to do zamku przywieziono zwłoki Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Urlicha von Jungingena po bitwie pod Grunwaldem. W 1807 roku przez ponad 5 tygodni był on natomiast miejscem, skąd rządził Napoleon Bonaparte.

Zamek w Ostródzie jest nieduży i przypomina bardziej warownię. Bezpłatnie można wejść na dziedziniec, natomiast zobaczenie niewielkiego muzeum z wystawą o dziejach miasta oraz okolic jest dodatkowo płatne. 

Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz na http://muzeumwostrodzie.pl.

ostroda zamek krzyzacki muzeum atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

8. Wieża Bismarcka

Kolejnym charakterystycznym miejscem na mapie Ostródy jest Wieża Bismarcka stojąca między brzegiem Jeziora Drwęckiego a Parkiem Collisa. Została ona oddana do użytku 1 kwietnia 1902 roku, w 87 urodziny kanclerza Niemiec, Otto Von Bismarcka. Jest jedną z 17 pozostałych wież w Polsce i 170 na świecie mających sławić kanclerza oraz Niemcy. 

Wieża ma 21 metrów wysokości i została wykonana z ciosanych kamieni narzutowych. W okresie międzywojennym została przebudowana, a po wojnie usunięto z niej płaskorzeźbę Bismarcka oraz z jej szczytu misę ogniową. Obecnie wieża jest prywatną własnością i mieści się w niej taras widokowy. Wstęp do niej jest odpłatny.

ostroda wieza bismarcka atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

9. Jezioro Sajmino

Na terenie Ostródy jest pięć jezior, natomiast według mieszkańców najlepsza plaża jest przy jeziorze Sajmino. Z powierzchnią 29 ha i długością linii brzegowej 3 km jest jeziorem raczej niewielkim, za to pięknym i o czystej wodzie. Wokół jeziora prowadzi ścieżka pieszo-rowerowa, ale największą atrakcją jest piaszczysta plaża. Wychodzi z niej w głąb jeziora niewielki pomost i molo Są także boiska do piłki plażowej, plac zabaw, budki z jedzeniem, przebieralnia oraz toaleta. Co warto podkreślić, to jedyna plaża w Ostródzie, na której w sezonie 2021 znajduje się ratownik. 

ostroda jezioro sajmino plaza atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

10. Kanał Elbląski

Rejs Kanałem Elbląskim to niesamowita atrakcja, którą chociaż raz w życiu trzeba przeżyć. Unikalny w skali światowej zabytek techniki dowodzi, że statki nie tylko pływają po wodzie, ale mogą także pływać po trawie. Kanał Elbląski to jeden z siedmiu cudów Polski. Dzięki systemowi śluz oraz pochylni napędzanych siłą wody już ponad 160 lat statki są w stanie pokonać różnicę poziomów wynoszącą 99,52 m. 

Rejs Kanałem Elbląskim to przygoda dla całej rodziny, ale także osób kochających przyrodę i wynalazki. Jest kilka wariantów rejsu. Można odbyć 5 h rejs z Buczyńca do Elbląga, 3 h z Buczyńca do Oleśnicy i powrotem, lub 2,5 h z Buczyńca do pochylni w Jeleniach, a następnie wrócić busem. 

Swój rejs odbyłem na statku Cyranka z bardzo miłym kapitanem, który po tylu latach pływania na tej trasie, wie chyba wszystko na temat kanału. Więcej informacji o wariantach rejsów oraz ich cennik znajdziesz TUTAJ.

kanal elblaski atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend

Czy warto przyjechać i zobaczyć Ostródę?

Ostróda to jedna z popularniejszych miejscowości turystycznych nie tylko na Mazurach, ale i w Polsce. Można tu w ciekawy sposób spędzić czas, ale także to dobra baza skąd można wyruszyć na poznawanie okolicznych miejscowości. Najsłynniejszą atrakcją jest oczywiście kanał często nazywany przez miejscowych Ostródzko-Elbląskim, ale nie jest to jedyna atrakcja. 

Miasto spodoba się osobom, które lubią aktywnie spędzać czas, ale także tym, którzy wolą usiąść na ławeczce i w spokoju wpatrywać się w toń jeziora. Przez Ostródę przebiega również mazurska część Szlaku Świętego Jakuba, który prowadzi z Olsztyna, przez Gietrzwałd i Iławę, a kończy się w Lipowcu. Ostróda to również bogata oferta imprez letnich, w tym koncertów oraz kabaretów. Widać, że miasto bardzo stara się, by podobnie jak przed wojną mówiono o nim „Perła Mazur”.

droga szlak swietego jakuba mazury

Ostróda – najciekawsze atrakcje, miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne 

Ostróda – mapa turystyczna atrakcji i ciekawych miejsc

Centrum Informacji Turystycznej w Ostródzie 

Chcąc lepiej poznać Ostródę? Wstąp do Centrum Informacji Turystycznej. Znajdziesz tam dużo bezpłatnych map oraz publikacji nie tylko o mieście, ale także o Mazurach Zachodnich. Jest to również pierwsza w Polsce informacja turystyczna, która obsługuje w języku migowym. Centrum Informacji umiejscowione jest na Placu Tysiąclecia Państwa Polskiego 1A, niedaleko Zamku Krzyżackiego.

Zwiedzania Ostródy z przewodnikiem w ramach „Tajemnic Starej Ostródy”

W soboty w okresie od 25 czerwca do 3 września 2022 roku warto wziąć udział w darmowym zwiedzaniu Ostródy z przewodnikiem w ramach „Tajemnice Starej Ostródy”. Swój początek ma na dziedzińcu ostródzkiego zamku, a rozpoczyna się o godz. 11:45 i 13:00. Co tydzień turyści podążają jedną z sześciu różnych tras, a całość trwa ok. 2,5-3 godzin. W każdej z tras można wejść na wieżę kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz zwiedzić muzeum zamkowe. Plakat informujący o terminach zwiedzania znajdziesz w wydarzeniach na stronie https://mazuryzachodnie.travel/wydarzenia.

Jak dojechać do Ostródy?

Ostróda to ok. 33 000 miasto położone na zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego, pomiędzy Iławą a Olsztynem. Z uwagi na to, że jest to miejscowość turystyczna, do Ostródy można dojechać pociągiem, PKS-em lub Flixbusem.

Ostróda noclegi

Z bogatej oferty miejsc noclegowych w Ostródzie wybrałem przestronny i przytulny Apartament 3 Kolory. Rewelacyjne położenie, kuchnia, podziemny garaż oraz winda, to niektóre z zalet tego miejsca. Właściciel oferuje również bezpłatne rowery, a przy zamówieniu tygodniowego pobytu, godzinny rejs po Jeziorze Drwęckim statkiem 3 Kolory. Rezerwację apartamentu możesz dokonać TUTAJ.



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój tekst o atrakcjach Ostródy, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z województwa warmińsko-mazurskiego oraz na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Ostródy.

ostroda atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w ostrodzie na weekend przewodnik mapa

Artykuł powstał w związku ze zlotem blogerów podróżniczych zorganizowanym przez Zachodniomazurską Lokalną Organizację Turystyczną. Dziękuję za zaproszenie.

Similar Posts

12 Comments

  1. gucio says:

    Opis rejsu kanałem Elbląskim trochę skromny. Wiem-to trzeba zobaczyć. Wiem też że wszystko się zmienia ale mam kilka pytań. Start z Buczyńca-jak tam dojechać. Koniec to Jelenie. Czy powrót busikiem jest liczony w cenie biletu czy trzeba kupić osobny. Czy te busiki czekają na kończący się rejs ?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Nie rozwijałem tematu, gdy na kanale Elbląskim działa kilka firm. Odpływają one z różnych miejsc i też w różnych miejscach kończą. Podobnie jest ze sprawą busików. Sugeruję, by wejść na strony poszczególnych firm i to porównać.

  2. Sara says:

    Uwielbiam odwiedzać Ostródę, ale o tak szczegółowych atrakcjach jeszcze nie czytałam! Jestem wielką fanką jezior, więc często odwiedzam tamtą plażę, ale muszę dokładniej zwiedzić miasto. W tym roku odwiedziłam też Powidz i jeśli chodzi o atrakcje czy tanie noclegi jezioro powidzkie bardzo pozytywnie zaskakuje! Polecam każdemu kto szuka spokojnej plaży do spędzenia czasu z rodziną. Myślę, że warto poznać polskie jeziora, w każdej części kraju, żeby mieć więcej możliwości na wakacje.

  3. piotrekko says:

    Ostróda jest niedocenianym miastem. Jako miłośnik historii uważam, że to dość dziwna sytuacja, ponieważ mieścina ma ogromny potencjał turystyczny. Ciekawie jest sobie tam pojechać kamperem, zwiedzać, a wieczorem wypoczywać w aucie. Trzeba tylko pamiętać, żeby akumulatory do kampera były naładowane. Ogólnie świetny tekst, dobrze się czyta Pana wpisy. Pozdrawiam i czekam na więcej! 🙂

  4. Ostroda says:

    Panie Grzegorzu, ciekawie Pan opisał miasto Ostroda, dowiedziałam się bardziej ciekawych wiadomośći niz w innych przewodnikach. Cóż powiedzieć, polubił Pan Warmię i Mazury. Inna sprawa to przeprawa przez Kanał Elbląski to odbiera mowę taki rejs po wodzie i lądzie, nie widziałam. Ale wyobrażam sobie jaka musi być frajda brać udział w rejsie. Inna sprawa to rozwinięta inżynieria. Jaka ogromna wiedza i wyliczenia oraz wytrzymałość,takiego pojazdu i terenu po którym płynie taki prom – pociąg. Fajnie się czyta Pana posty, pozdrawiam.

    1. Grzegorz Rybka says:

      Pani Barbaro bardzo dziękuję za komentarz. Rzeczywiście spodobała mi się Warmia oraz Mazury i pewnie jeszcze tam wrócę, by zobaczyć więcej ciekawych miejsc. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *