Bali wyspa indonezyjska . Ile kosztuje wyjazd. Ceny biletów lotniczych, noclegów, transportu, wyżywienia. Porady. Kiedy lecieć na Bali Klimat. Wiza. Indonezja
Bali wyspa indonezyjska . Ile kosztuje wyjazd. Ceny biletów lotniczych, noclegów, transportu, wyżywienia. Porady. Kiedy lecieć na Bali Klimat. Wiza. Indonezja

Bali – Podsumowanie + Ile kosztuje wyjazd?

32
4 minutes, 54 seconds Read

Jadąc na Bali miałem w głowie ,,obraz” tej wyspy. Niesamowite świątynie, piękne plaże, mili, uśmiechnięci ludzi, po prostu raj. Na miejscu okazało się, że rzeczywistość odbiega od tego obrazu i nie ukrywam poczułem rozczarowanie. Tym co najbardziej mnie rozczarowało, była duża ilość naciągaczy. Dużo osób twierdzi, że wszędzie jest tak samo, ale podczas moich dotychczasowych podróży nigdzie nie spotkałem ich aż tak wielu.

Przez dwa pierwsze tygodnie, zaraz po powrocie mój wpis odnośnie Bali miał wyglądać tak – „Nie jedźcie tam!”. Po tym okresie emocje jednak opadły i postanowiłem zacząć od tego co było fajne i co naprawdę warto zobaczyć. Okazało się, że jest tego sporo, o czym sami mogliście się przekonać, czytając poniższy post.

Moje wyobrażenie Bali
Moje wyobrażenie Bali

10 rzeczy które musisz zrobić na Bali

Gdy już to zrobiłem, postanowiłem dokładnie opisać, jak wyglądała moja podróż, by każdy sam mógł ocenić, czy warto polecieć na Bali. Kto wie, może komuś przydadzą się moje wspomnienia?

Czy uważam wyjazd na Bali za udany?

Tak! To był bardzo miły czas, podczas którego dużo zobaczyłem i przeżyłem, a dodatkowo miałem miłe towarzystwo.

Piękne zachody słońca są jedną z tych rzeczy, które warto zobaczyć będąc na Bali i wyspach Gili
Piękne zachody słońca są jedną z tych rzeczy, które warto zobaczyć będąc na Bali i wyspach Gili

Teraz odpowiedź na pytanie, które często słyszałem.

Ile kosztował wyjazd na Bali?

Oto wyliczenie:

  • Samolot – 2 050 zł
  • Ubezpieczenie – 69 zł
  • Transport na lotnisko w Pradze i z powrotem – 160 zł
  • 13 noclegów – 530 zł
  • Wstęp do Waterbum – 150 zł
  • Trekking na wulkan – 62 zł
  • Snorkeling – 29 zł
  • Bilet na prom na Gili i z powrotem, oraz transport do Kuty – 116 zł
  • Transport z Gili Trawangan na Gili Meno i z powrotem – 34,80 zł
  • Uber – 49 zł
  • Wynajęcia samochodów z kierowcami – 232 zł
  • Wypożyczenie roweru – 7,25 zł
  • Masaż – 23,20 zł
  • Bilety wstępów – 102
  • Jedzenie, pamiątki – 385,75 zł
  • Suma – około  4 000 zł

Wyjazd był w terminie 11-26 czerwiec 2016 roku.

Bilety lotnicze na Bali

Jak widać, największy wydatek to bilet na samolot. Cena jest i tak niższa niż standardowy koszt biletów na Bali. Od czasu do czasu zdarzają się promocje i ja skorzystałem właśnie z jednej z nich. Zdarzają się jednak promocje, podczas których można kupić bilet jeszcze taniej. Bilety na Bali w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Wyspa Bali noclegi

Noclegi na Bali są tanie. Za 13 noclegów w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami w sumie zapłaciliśmy 1060 zł. Najtańsze noclegi szukałem TUTAJ. Na noclegi można wydać mniej, gdyż ja szukałem i wybierałem tylko takie miejsca noclegowe, które miały bardzo dobre opinie i były zlokalizowane w centrum, lub w niedalekiej odległości od atrakcji, które mieliśmy zobaczyć. Nie brałem pod uwagę pokoi wieloosobowych i ze wspólną łazienką.



Booking.com

Basen w jednym z hoteli
Basen w jednym z hoteli

Podróż na Bali – pozostałe wydatki

Pozostałe wydatki związane były z tym jak chciałem spędzić czas, a chciałem zobaczyć jak najwięcej i zrealizować przygotowany plan. Dużo kosztowało wynajmowanie samochodów z kierowcami. Koszt 232 zł to moja część wydatków. Oczywiście w przypadku wynajęcia samochodu przez większą ilość osób, koszt ten byłby niższy. Uważam, że jest to najlepsza forma zwiedzania Bali, a na pewno najwygodniejsza i czasem najszybsza.

Transport publiczny jest słabo rozwinięty, więc alternatywą dla samochodu jest wynajęcie skutera, który jest najtańszą formą zwiedzania Bali.

O innych wydatkach nie będę się rozpisywał, gdyż nie każdego interesuje trekking na wulkan, masaż, czy wizyta w aquaparku 🙂

Kiedy jechać na Bali? Pogoda

Jadąc do Indonezji należy pamiętać, że występują tam dwie pory roku. Pora sucha, która panuje na Bali od maja do października, oraz pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia. Pora deszczowa charakteryzuje się tym, że wciągu miesiąca nawet 20 dni może padać deszcz, a największe opady są w miesiącach grudzień, styczeń i luty. Również w porze suchej może padać, ale są to krótsze i mniej intensywne opady.

Szczyt sezonu na Bali przypada na lipiec-sierpień, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Chiński Nowy Rok.

Wg mnie najlepszym terminem wyjazdu jest czerwiec i wrzesień. Są to miesiące gdy jest pora sucha, a dodatkowo jest to przed i po wakacjach, czyli porą, gdy jest dużo turystów i jest drożej.

Indonezja, wyspa Bali – Wiza

Od czerwca 2015 roku wiza nie jest wymagana. Zaraz po przylocie otrzymuje się bezpłatną 30 dniową wizę. Jedyne co należy pokazać na lotnisku, to bilet powrotny i paszport ważny ponad 6 miesięcy.

Szczepienia

Nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych szczepień. Na Bali nie istnieje również zagrożenie malarią.

Wyspa Bali – jedzenie

Ceny w restauracjach, warungach, czy na ulicy są dużo niższe niż w Polsce. Kuchnia indonezyjska jest bardzo smaczna. Nie należy się obawiać i próbować różnych rzeczy. W przypadku, gdy nie ma cennika, przed zamówieniem należy zawsze spytać się o cenę.

bali ceny jedzenia w restauracji
Przykładowy cennik. 10K (10 000 IDR) = 2,9 zł

W przypadku dodatkowych pytań proszę o umieszczenie ich w komentarzach. Można również do mnie napisać.

Similar Posts

32 Comments

  1. MarkRts says:

    Hej a ja mam takie nietypowe pytanie czy Bali(czy może jakiś inny kraj azjatycki byłby lepszy?) to dobry pomysł na długoterminowy wyjazd i jak jest z wizą i przebywaniem w kraju przez dłuższy czas, nawet 6-12 miesięcy, pracuje zdalnie więc spokojnie mógłbym jeżeli udało by się znaleźć dobrą ofertę wynajmu z stałym dostępem do internetu, sklepów itd czyli podstawowe warunki do mieszkania(chodzi bardziej o spokojne miejsce), interesuje mnie również jak jest z jakąś opieką medyczną chociażby czy recepta na lek wydana w PL była respektowana na terenie innego kraju w sumie to erecepta?

  2. Adam says:

    Cześć, nie wypożyczałeś skuterka bo wolałeś nie ryzykować czy lepiej jednak zwiedzać z kierowcą? Jakie danie byś polecił absolutnie każdemu kto przylatuje na Bali?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Nie wypożyczyłem skuterka, gdyż nigdy na nim wcześniej nie jeździłem, a widziałem jak oni jeżdżą.Co do dania, to każdy na Bali musi spróbować Nasi Goreng, czyli smażonego ryżu z dodatkami np. kurczakiem.

  3. Katarzyna says:

    Witam, mam pytanie o wycieczke na wulkan- poniewaz jedziemy z 7letnia corka i pytanie jest o stopien trudnosci dystans i czas przejscia

    1. Grzegorz Rybka says:

      Witam! Trudno mi określić dystans, ale szliśmy ok. 2 h i co 20 minut zatrzymywaliśmy się na odpoczynek. Przewodnicy byli na początku oraz na końcu grupy i dbali, by nikt się nie zgubił. Na wulkanie widziałem kilkuletnie dzieci, ale trasa jest wymagająca. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą zamknięte buty oraz coś ciepłego do ubrania, gdyż przed świtem jest zimno.

  4. Jarek says:

    Hej, chciałbym zabrać żonę i córkę (w chwili planowanego pobytu będzie miała 3lata), myślałem nad lutym chociaż wiem że pora deszczowa, jednak czy tak bardzo tam pada? Cel to głównie wypoczynek i może dla córki jakieś dodatkowe atrakcję, myślałem o jakimś domu/bungalow z basenem w miarę blisko morza, chyba że byłoby wszystko super ale bez basenu to też nie problem , jednak zależy mi na standardzie bo chciałbym żeby to były dla moich kobiet wakacje marzen, coś mógłbyś polecic i podać orientacyjna kwotę jaką by mogła byc za taki pobyt? 10-14dni , ewentualnie czy przy „rajskich plazach” są atrakcje dla rodzin czy raczej trzeba szukać bliżej miast?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć! Z tego co wiem, to do końca roku nie można wjechać na Bali i nie wiadomo, czy nie zostanie to przedłużone. Największy koszt będą stanowiły bilety lotnicze, a z uwagi na sytuację jaka panuje na świecie póki co ich nie kupisz i nie wiadomo w jakiej cenie będą.
      W lutym na Bali panuje pora deszczowa (opady są obfite), dlatego zamiast Bali w tym okresie polecam Tajlandię lub południe Wietnamu. Pozdrawiam

  5. pawel says:

    cześć,
    a pieniądze brałeś w gotówce (np. $) i wymieniłeś na miejscu czy może bankomaty ?
    fajnie się je wydaje ale trzeba je mieć 🙂
    I drugie pytanie, da się płacić kartą (hotel, restauracja) ?
    dzięki.

    1. Grzegorz says:

      Cześć! Tak, wtedy jeszcze brałem pieniądze, konkretnie dolary i wymieniałem w kantorach. Jak pisałem w relacji, należy uważać podczas wymiany, gdyż można trafić na oszustów. W lepszych hotelach i restauracjach można płacić kartą, ale nie wszędzie. Pozdrawiam

  6. Grzesiek says:

    Cześć, w jakim miejscu na Bali polecasz się zatrzymać? Będę niedługo planował taką podróż i szukam jakiegoś dobrego miejsca bazowego.

  7. Przemek says:

    Cześć,
    mam pytanie odnośnie szczepionek. Powyżej pisałeś, że nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych szczepień, jednak w kilku miejscach wyczytałem, że niektóre z nich są zalecane i teraz już sam nie wiem jak podejść do tego tematu. Czy Ty przed wyprawą się szczepiłeś? Czy byłeś już zaszczepiony z wcześniejszych wypraw czy stwierdziłeś, że jednak nie ma potrzeby?
    Dziękuję i pozdrawiam.

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć! Wyjeżdżając do Indonezji nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych szczepień. Należy uważać jednak z malarią, która okresowo pojawia się w niektórych regionach. Co do moich szczepień, to jestem zaszczepiony przeciwko żółtej febrze (chociaż jeszcze nie byłem w kraju, gdzie by to było konieczne), żółtaczce typu A i B oraz na tężec. Pozdrawiam

    1. Podróże bez ości says:

      Podczas mojej podróży plaże były tylko dodatkiem i przyznam, że z widzianych plaż najładniejsze były na wyspach Gili. W Tanah Lot byłem tylko na chwilę. Z tego co widziałem to okolice świątyni są pełne ludzi i sprzedawców, więc na odpoczynek raczej się nie nadają.

  8. Marcin says:

    Mam pytanie odnośnie poruszania się rowerem. Będę przez 10 dni na Bali. Hotel mam w Kucie. Chciałbym głównie zobaczyć rejon Uluwatu Jimbaran i wyżej Ubud. Czy jest możliwość poruszania się po wyspie rowerem? Niestety na skuter jak czytałem potrzebne jest odpowiednie prawo jazdy.

    1. Podróże bez ości says:

      Istnieje możliwość poruszania się po wyspie na rowerze, ale by dojechać w niektóre miejsca trzeba mieć dobrą kondycję i nerwy ze stali. Nie wszędzie stan dróg jest dobry, a Balijczycy nic sobie nie robią z przepisów drogowych. Najgorszym miejscem na rower jest Kuta, a to z uwagi na największy ruch.
      Jak pisałeś, w Indonezji należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Mozesz je wyrobić w Polsce w kilka dni i wtedy bez problemu jeżdzisz po wyspie.

  9. Lila says:

    Witam! mam również pytanie na temat kierowcy z autem. Miałeś już jakiegoś kierowce wcześniej umówionego, poleconego przez kogoś? Czy wszystko załatwiałeś na miejscu?
    Pozdrawiam

  10. Viola says:

    Planuje wyjazd na Maj docelowo mielismy zostac w Kuta (nieposiadamy prawojazdy i zawsze chcemy byc w miejscach ogolnodostepnych blisko do atrakcji,restauracji,sklepow itp) ale patrzac na lokalizacje „must see” na Bali zastanawiam sie nad tydzien pobutu w Ubud,potem tydzien w Kuta -czy przy wynajeciu kierowcy na dzien nie ma to wiekszego znaczenia gdzie docelowo zostaniemy?

    1. Podróże bez ości says:

      Podczas mojej podróży to Ubud było miejscem skąd głównie podróżowałem, a Kutę polecam do wyjazdów w kierunku świątyń Uluwatu i Tanah Lot. Jeśli nie masz w planie wysp Gili (Meno, Air i Trawangan) to z Kuty możesz wybrać się na wyspy Nusa. Nie martw się brakiem restauracji, jest ich bardzo dużo na całej wyspie. Jeśli planujesz lecieć z plecakiem to możesz pomyśleć, czy nie spędzić np. 2 dni na północy Bali. Kuta to jest kurort, w którym nie poczujesz atmosfery Bali. To miasto zatłoczone i często zakorkowane. 5 dni w nim to za dużo. Jeśli jednak chcesz pozostać na południu to niedaleko Kuty są inne ciekawsze miejscowości i z tego co słyszałem z piękniejszymi plażami.

      1. Viola says:

        Dziekuje za szybko odpowiedz 🙂 Ubud zdecydowanie -moze wroce do planu orginalnego i zostaniemy na wschodniej czesci Despansaru np.Sanur lub Nusa Dua.Wieczorne wyjscie do baru chetnie ale nie jestesmy party animals wiec nie interesuja nas imprezy na plazy, szum, i kluby.

  11. Ania says:

    Cześć,

    Kiedy kupowałeś bilety lotnicze?
    Che w czerwcu lecieć na bali i aktualna cena to 2500 zł za osobę z Warszawy. Zastanawiam się czy jest to rozsądna cena czy jednak poczekać na jakąś niższą ofertę.

    1. Grzegorz says:

      Cześć!
      Bilety kupowałem około dwóch miesięcy przed wylotem. Cena 2500 zł za bilet na Bali to cena „standardowa”. Zdecydowanie bym poczekał i sprawdzał promocje, tym bardziej, że chcesz lecieć dopiero w czerwcu. Dobra cena biletu to 2000-2100 zł, a maksymalna w jakiej sugeruję kupić to 2200 zł.
      By nie przegapić fajnej oferty możesz zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie utworzyć alert cenowy. W tym celu wejdź na stronę https://goo.gl/qFM2Xf wybierz termin który Ciebie interesuje i o każdej zmianie ceny zostaniesz poinformowana mailowo 🙂 Życzę udanej podróży! 🙂

  12. Cel says:

    Hej, mam pytanie o wynajęcie kierowcy. Za ile dni jest podana przez Ciebie cena? Właśnie rozważamy taką opcję, bo jazda po ichnich drogach samemu nie za bardzo nas przekonuje. I jeszcze pytanie o wulkan. Wycieczkę kupiłeś na miejscu? Trzeba było negocjować cenę? Pozdrawiam, Cel

    1. Grzegorz says:

      Witam! Kierowcy na Bali życzą sobie 600 000 IDR za 1 dzień jazdy. Przynajmniej od takiej ceny wychodzą. W niższej cenie są wycieczki w miejsca bliżej położone. Często mają też mapy i proponują gotowe plany wycieczek. Nie korzystałem jednak z tego.
      Wycieczkę na wulkan kupiłem w Ubud na ulicy JL. Monkey Forest. Punkt jest zlokalizowany między Venezia Day Spa i Hubud. Cenę negocjowałem, ale zaczęli od rozsądnego poziomu.
      Co planujesz zobaczyć?
      Pozdrawiam
      Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *