Birma / Mjanma (Myanmar) - informacje praktyczne: kiedy jechać, co zobaczyć, wiza, aktualne ceny w Birmie 2019 rok, ile kosztuje wyjazd, noclegi, transport
Birma / Mjanma (Myanmar) - informacje praktyczne: kiedy jechać, co zobaczyć, wiza, aktualne ceny w Birmie 2019 rok, ile kosztuje wyjazd, noclegi, transport

Birma/ Mjanma informacje praktyczne: wiza, ceny, noclegi, ile kosztuje wyjazd

20
12 minutes, 24 seconds Read

Birma, a właściwie Mjanma (ang. Myanmar), to kraj, który w porównaniu do Tajlandii, Wietnamu czy nawet Kambodży wciąż jest rzadko odwiedzany przez turystów. Mniej jest też odpowiedzi na pytania o ceny w Birmie, sprawdzone niedrogie noclegi, jedzenie, transport, Internet czy wizę. Wróciłem z tego kraju i postanowiłem zebrać moje doświadczenia oraz je spisać. Poniżej znajdują się także odpowiedzi na pytania, kiedy najlepiej jechać do Birmy/ Mjanmy i ile kosztuje taki wyjazd. Może przydadzą się one kolejnym osobom wybierającym się do tego kraju.

Birma/ Mjanma informacje praktyczne: wiza, ceny, noclegi, ile kosztuje wyjazd

Wiza do Birmy/ Mjanmy

Birma jest jednym z krajów, do którego wjeżdżając, należy mieć wizę. Nie można jej jednak uzyskać na przejściach granicznych, ale trzeba ją wcześniej kupić.

Najprostszym sposobem, aby uzyskać birmańską wizę, jest wypełnienie wniosku wizowego na stronie https://evisa.moip.gov.mm. Nie jest on trudny, należy jednak pamiętać, że do wniosku potrzebna jest wersja elektroniczna zdjęcia paszportowego. Wiza turystyczna (Tourist Visa) kosztuje 50 USD i otrzymuje się ją na maila wciągu 48h od zapłaty (swoją otrzymałem po 2 godzinach).

Z taką wizą można jednorazowo przekroczyć granicę tylko w miejscu, które podało się we wniosku wizowym. Na chwilę obecną są to 3 lotniska oraz 5 przejść granicznych. Należy to zrobić wciągu 90 dni, a na terenie Mjanmy można przebywać przez 28 dni. Ważne jest również, żeby posiadać ze sobą wydruk wizy. W razie jej braku już na lotnisku podczas odprawy lotu do Birmy można nie być wpuszczonym na pokład samolotu. Poprzez powyższą stronę można również złożyć wniosek o  wizę biznesową – Business Visa.

Uwaga:

 • wg informacji jakie otrzymałem, od 2023 roku do wizy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia 85usd/30dni,
 • aby wjechać do Birmy należy posiadać paszport o ważności co najmniej 6 miesięcy. Na wizie dodatkowo jest informacja, że należy mieć wystarczające środki na czas pobytu oraz potwierdzony powrotny bilet lotniczy. Mnie o bilet lotniczy nie pytali i nie miałem go, ale czasem takie pytanie pada.

u bein bridge most mandalay birma mjanma informacje praktyczne wiza aktualne ceny noclegi ile kosztuje wyjazd jedzenie internet co warto zobaczyć waluta wymiana pieniędzy myanmar

Birma/ Mjanma – kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Birmie

W Birmie można wyróżnić 3 pory roku. Najlepszy czas na przyjazd to pora sucha chłodna, która trwa od listopada do lutego. Od marca do maja trwa pora sucha gorąca. Natomiast na przełomie maja i czerwca zaczyna się pora deszczowa, która trwa do października.

Uwaga! Wybierając się do Kalaw oraz nad jezioro Inle, należy być przygotowanym na to, że są to miejsca położone w górach i może tam być chłodno.

Co warto zobaczyć w Birmie / Mjanmie?

Birma to kraj buddyjski i właśnie z tą religią związane są najciekawsze miejsca. Numerem jeden wśród atrakcji Mjanmy jest starożytne miasto i księstwo Pagan (Bagan), w którym na niewielkim obszarze można zobaczyć ponad 2000 buddyjskich świątyń, pagód, klasztorów i innych budynków. Dużą popularnością cieszą się również największe miasta BirmyRangun (Yangun) oraz Mandalay. Popularną atrakcją jest także trekking z Kalaw nad jezioro Inle oraz wycieczka po jeziorze. Osoby kochające plaże powinny wybrać się na plażę Ngapali. Uchodzi ona za najpiękniejszą w całej Birmie, a dodatkowo z uwagi na dużą odległość od innych popularnych miejsc, mało na niej ludzi. To tylko kilka miejsc wartych zobaczenia w Birmie, a jest ich dużo więcej.

pagan bagan birma mjanma informacje praktyczne wiza aktualne ceny noclegi ile kosztuje wyjazd jedzenie internet co warto zobaczyć waluta wymiana pieniędzy myanmar

Waluta Birmy / Mjanmy

Walutą Birmy jest kiat (oznaczenie MMK). W obiegu najczęściej można spotkać banknoty o nominałach od 50 do 10 000 MMK, ale są również mniejsze nominały oraz monety. Aktualny kurs na luty 2023 roku wynosi: 1 USD = ok. 2099,24 MMK, 1 zł = ok. 474,26 MMK. Czyli przykładowo 50 MMK to około 0,11 zł, a 10 000 MMK to około 21,09 zł.

Birma/ Mjanma wymiana pieniędzy oraz karty kredytowe

Płatność kartą kredytową w Birmie jest wciąż utrudniona. Można to zrobić przykładowo w wyższej klasy hotelach. Czasem dodatkowo należy uiścić kilkuprocentową opłatę. W większości sklepów, jeżeli jest możliwość płatności kartą, to tylko konkretnego birmańskiego banku. Aby wybrać kiaty, można skorzystać z bankomatów, ale każda transakcja kosztuje równowartość kilku dolarów.

Najprostszy oraz najbardziej opłacalny wydaje się przyjazd z dolarami amerykańskimi i wymiana ich na lokalną walutę. Należy pamiętać, żeby dolary były wydrukowane po 2006 roku i najlepiej by wyglądały jakby dopiero co wyszły z drukarki. Nie mogą być poplamione, popisane, uszkodzone, pogniecione itp. Dodatkowo nominały 50 i 100 USD są wyżej wyceniane niż niższe. Już na lotnisku bez prowizji można wymienić dolary, po kursie podobnym jak w bankach.

W Rangunie na lotnisku jest kilka punktów, gdzie wymienisz walutę. Mają one jednak różne kursy, dlatego przed wymianą radzę je sprawdzić. Sugeruję również, aby wymieniając pieniądze, poprosić, by wymiana nie była tylko na banknoty 10 000 MMK, ale również by wśród banknotów było 500 MMK. Tyle kosztuje przejazd autobusem do centrum miasta. Biletu się nie kupuje, tylko wrzuca 500 MMK do plastikowej skrzynki umieszczonej obok kierowcy (tak było w 2019 roku). On sam nie ma możliwości, aby rozmienić pieniądze. Autobus kursuje przez 24 h i odjeżdża co 5-10 minut.

birma mjanma informacje praktyczne wiza aktualne ceny noclegi ile kosztuje wyjazd jedzenie internet co warto zobaczyć waluta wymiana pieniędzy myanmar

Bilety lotnicze do Birmy / Mjanmy

Między Polską a Birmą nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Aby tam dolecieć, konieczne jest przynajmniej jedno międzylądowanie. Zazwyczaj najtaniej można dolecieć do Mjanmy, lecąc przez jeden z krajów arabskich, ewentualnie przez Bangkok.

Jeśli czas na zwiedzanie Birmy jest ograniczony, to duże odległości dzielące przykładowo Rangun, Mandalay czy plażę Ngapali można pokonać samolotem. Ceny biletów lotniczych zaczynają się od ok. 80 USD i są wyższe dla obcokrajowców niż dla Birmańczyków. Bilety w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Transport w Birmie/ Mjanmie

Mjanma to drugie, po Indonezji, pod względem wielkości państwo regionu Azji Południowo-Wschodniej. Pomimo że jakość dróg podobno się poprawia, to w dalszym ciągu dużo czasu należy poświęcić, by dojechać z Rangunu do Mandalay, Pagan czy Ngapali.

Najszybszym sposobem jest przelot samolotem, ale równocześnie jest to najdroższa opcja. Tańszym środkiem transportu pomiędzy niektórymi miejscowościami jest pociąg, ale z uwagi na złą jakość torowiska, jedzie on bardzo długo. W tym przypadku można jednak wybrać warunki podróży, gdyż bardzo często w pociągu jest kilka klas wagonów, różniących się oczywiście ceną.

Odległość pomiędzy Mandalay a Pagan można pokonać również statkiem. Kilkunastogodzinna podróż z posiłkami i atrakcjami kosztuje ok 40 USD.

Na koniec autobusy. Właśnie nimi przemierzałem Birmę. Wybierałem autobusy nocne, by nie tracić dnia na podróż, tylko zwiedzać. Dzięki temu również odpadał mi koszt noclegu. Przejazd autobusami może zająć kilkanaście, a nawet ponad 20 godzin (Pagan – plaża Ngapali). Ceny kształtują się od 9 000 do nawet 40 000 MMK, ale średnia cena, jaką płaciłem to było kilkanaście tysięcy kiatów. Na większości tras kursują także autobusy VIP, w których jest więcej miejsca, siedzenia się rozkładają i często są w konfiguracji 2+1.

Podobnie jak w przypadku samolotów, za bilety autobusowe obcokrajowcy płacą więcej. Często na siedzeniu jest koc, który bardzo się przydaje, gdyż Birmańczycy uwielbiają podróżować w dobrze schłodzonych pojazdach. W zależności od firmy przewozowej otrzymuje się także butelkę wody, czasem napój, ciastka, szczoteczkę i pastę do zębów lub mokre ręczniki do odświeżenia. W najlepszych firmach przewozowych podczas postojów można otrzymać posiłek.

Kupując bilet autobusowy, należy mieć świadomość, że dworce autobusowe są znacznie oddalone od centrum. Przykładowo w Rangunie jest to aż 20 km. Aby tam dojechać, można wziąć taksówkę, ale taki przejazd będzie kosztował ok. 10 000 MMK. Polecam skorzystać z autobusu miejskiego numer 36, który odjeżdża spod ratusza tuż obok pagody Sule. Należy się upewnić, czy dany autobus numer 36 jedzie do dworca autobusowego, gdyż nie wszystkie jadą w tym kierunku. Przejazd kosztuje tylko 200 MMK, które należy wrzucić do skrzynki obok kierowcy. Rangun jest bardzo zakorkowanym miastem, więc dojazd może zająć od godziny do nawet dwóch. Przejazd taksówką nie będzie dużo szybszy. Autobus kursuje od 5:00 do północy.

W innych miejscowościach dojazd na dworzec autobusowy zazwyczaj jest w cenie biletu autobusowego (należy się upewnić przed kupnem). Po przyjeździe do nowego miejsca polecam wspólne przejazdy z innymi turystami i dzielenie kosztów. W Rangunie oraz Mandalay nie działa Uber, ale można skorzystać z aplikacji GrabTaxi, która działa bardzo podobnie. Nawet jeśli z niej nie skorzystamy, to sama aplikacja może nam pokazać, ile w rzeczywistości powinniśmy zapłacić za przejazd taksówką.

birma mjanma informacje praktyczne transport kolej wiza aktualne ceny noclegi ile kosztuje wyjazd jedzenie internet co warto zobaczyć waluta wymiana pieniędzy myanmar

Internet oraz WiFi w Birmie / Mjanmie

W dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić, że nie mamy dostępu do Internetu. Jeśli dodatkowo podróżuje się na własną rękę, to taki dostęp staje się koniecznością.

Już na lotnisku w Rangunie istnieje możliwość kupienia lokalnej karty SIM z 10 GB dostępem do Internetu w cenie 10 000 MMK. Specjalny punkt znajduje się obok kantorów. Jest jednak mały haczyk – na wykorzystanie tego ma się tylko 14 dni, później można kartę doładować. Jeśli planuje się non stop siedzieć w sieci i oglądać filmy, to ta oferta jest korzystna.

W przypadku, gdy pobyt będzie dłuższy niż 14 dni, lepiej kupić w hostelu lub innym miejscu lokalną kartę SIM za 6 000 MMK z pakietem 4,523 GB, ale ważną przez miesiąc. W jednym i drugim przypadku najlepiej, by w doładowaniu pomógł Birmańczyk.

Co do WiFi w miejscach noclegowych, to niestety bardzo często działa ono słabo lub nie można się połączyć.

Jedzenie w Birmie/ Mjanmie

Jedzenie w Birmie jest bardzo tanie i smaczne. Gdy tylko była taka możliwość, stołowałem się w ustawionych przy ulicach „restauracjach” tzw. street food. Ryż lub makaron z kilkoma dodatkami, mięsem oraz zupką często kosztował tylko 1 000 MMK (ok. 2,5 zł), natomiast wersja wegetariańska 500 MMK. Do tego zawsze na stoliku stał termos z herbatą, którą można było się częstować.

Ceny w restauracjach w Pagan, Mandalay lub Rangunie zaczynają się od 2 000 MMK za jedno danie. Są oczywiście również droższe restauracje, jak te na plaży w Ngapali, gdzie ceny owoców morza zaczynały się od 7 000 MMK. Najdroższy zestaw jaki widziałem, to homar, ryż, przekąska i deser, a wszystko za 20 000 MMK.

birma mjanma street food jedzenie informacje praktyczne

Noclegi w Birmie/ Mjanmie

Przed wyjazdem do Mjanmy dużo naczytałem się o tym, jakie to straszne warunki panują w tamtejszych miejscach noclegowych. Nie jest to jednak prawda. Bez problemu można znaleźć bardzo dobre noclegi w niskich cenach z warunkami, które powinny służyć za przykład nie tylko w Azji, ale i Europie.

Podróżowałem sam i by było taniej starałem się rezerwować noclegi w pokojach wieloosobowych. Koszt takiego noclegu ze śniadaniem zaczynał się od 5 dolarów. Noclegi rezerwowałem z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Często przyjeżdżałem nad ranem i zazwyczaj od razu byłem prowadzony do pokoju, abym się jeszcze zdrzemnął. Nie musiałem za to dodatkowo płacić.

Jeśli szukasz tanich i sprawdzonych noclegów w Birmie/ Mjanmie, to poniższe hostele i guest housy mogę polecić

Więcej ofert znajdziesz TUTAJ.Booking.com

Ceny w Birmie / Mjanmie w 2019 roku

Poniżej podaję przykładowe ceny produktów, usług oraz biletów wstępów w Birmie:

 • butelka wody 1l – 250-500 MMK,
 • puszka coli 500 ml – 500-1000 MMK,
 • cola 1,5l – od 1 000 MMK,
 • butelka lokalnego piwa – 1500-2000 MMK,
 • butelka lokalnego mocnego alkoholu – od 2 000 MMK,
 • drinki w barach – od 1 500 MMK,
 • sok z trzciny cukrowej – 500 MMK,
 • smoothie owocowe – 1000-2000 MMK,
 • kiść bananów – 500 MMK,
 • tacka z kawałkami jackfruita – 1 000 MMK,
 • paczka ciastek – 500-1000 MMK,
 • kartka pocztowa – 500-1 000 MMK,
 • znaczek pocztowy – 1 000 MMK,
 • wypożyczenie roweru na cały dzień – od 2 000 MMK,
 • wypożyczenie elektrycznego roweru na cały dzień (e-bike) – od 5 000 MMK,
 • 3-dniowy wstęp na teren jeziora Inle – 15 000 MMK,
 • 5-dniowy wstęp na teren Bagan – 25 000 MMK,
 • bilet wstępu do świątyni Szwedagon – 10 000 MMK,
 • wstęp do 5 obiektów w Mandalay – 10 000 MMK,
 • bilet wstępu do świątyni na szczycie wzgórza Mandalay – 1 000 MMK,
 • wstęp do Minhun – 5 000 MMK,
 • prom do Minhun – 5 000 MMK,
 • 3-dniowy trekking do jeziora Inle – od 40 000 MMK,
 • 2-dniowy trekking do jeziora Inle – od 20 000 MMK.

Ile kosztuje wyjazd do Birmy/ Mjanmy?

Kwestia pieniędzy i tego, na jakie koszty należy być przygotowanym, interesuje dużo osób, dlatego skrupulatnie notowałem moje wydatki. Oto ile kosztował 3-tygodniowy pobyt w Birmie.

 • Bilety Kraków-Bangkok-Kraków – 1 621,12 zł
 • Bilety Bangkok-Rangun-Bangkok – 509,25 zł
 • Noclegi – 566,91 zł
 • Transport (autobusy, taksówki) – 355,50 zł
 • Jedzenie – 285,12 zł
 • Wstępy – 228,75 zł
 • Wiza – 195,94 zł
 • Parking w Balicach – 150 zł
 • Ubezpieczenie – 115 zł
 • Pamiątki i prezenty – 89,87 zł
 • Wycieczki – 81,75 zł
 • Wypożyczenie rowerów i elektrycznych rowerów – 47,50 zł
 • Kartki pocztowe i znaczki – 40 zł
 • Internet – 22,50 zł
 • Testowanie wina – 12,50 zł

Suma – 4 321,71 zł

W Birmie byłem w terminie 5-25 marzec 2019 roku.

W drodze do Mjanmy miałem jeszcze kilkanaście godzin na zwiedzanie Kijowa, w którym wydałem ok. 60 zł. Po Birmie spędziłem jeszcze dzień w Ajutthai oraz kolejny w Bangkoku. W Tajlandii wydałem około 200 zł. Moja podróż trwała od 4 do 28 marca 2019 roku.

Czy warto przyjechać i zwiedzić Birmę / Mjanmę?

Mam nadzieję, że mój post ciut wyjaśnił, ile co kosztuje w Birmie oraz na jakie wydatki należy być przygotowanym. Pomimo że bilety wstępów oraz transport autobusowy i samolotowy jest droższy dla cudzoziemców niż dla Birmańczyków, to Mjanma jest krajem, który wciąż można tanio zwiedzić. Jeśli pociągają Cię takie klimaty, szukasz miejsc niezadeptanych jeszcze przez hordy turystów, to koniecznie tu przyjedź. Napotkasz na swojej drodze także ludzi, bardzo biednych, żyjących w trudnych warunkach, ale uśmiechniętych i bardzo serdecznych. Dla nich również warto odwiedzić Birmę.

20 Comments

 1. Tomek says:

  Spędziłem prawie 4 tyg w Birmie w 2014. Wyjazd wspominam do tej pory. Turystów było jeszcze mniej a ceny dużo, dużo niższe. Szczególnie jeżeli chodzi o transport i hotele. Wykupiłem sobie bilet lotniczy ” na około” Birmy kosztowało to trochę ponad 100 USD. A miałem 5 lotów. Ominąłem te straszne drogi.., oczywiście również autobusami pociągami podróżowałem. Kilka razy chciałem powtórzyć ten wyjazd ale jakoś nie składało się. Teraz znowu, po przeczytaniu Twojego wpisu chęć powrotu odżyła .

 2. zuzanna says:

  aktualnie zgodnie z informacjami z 2023, jeszcze obowiązkowe do wizy jest wykupienie ubezpieczenia 🙂 85usd/30dni!

 3. Magda | Dobrze podróżować says:

  Też byłam w 2019 w Birmie, ale niestety na koniec pory deszczowej 😉 Trochę nam pokrzyżowała plany na południu, ale poza tym pogoda nie była zła 😉

  Niestety jedzenie nie przypadło mi tak do gustu. Na początku wielki zachwyt – trafiliśmy na super śniadania w Hpa-An – desery z tapioki i kokosa (matko, jakie to było genialne…). Ale widok mięsa obsiadanego przez muchy na targu zupełnie mnie zniechęcił do próbowania dań mięsnych. I uważam, że wybór dań wegetariańskich był trochę ubogi. Głównie smażony ryż z warzywami, sałatka z liści herbaty i smażone liście musztardowca – po 3 tygodniach miałam już dosyć 😀 Szukałam wszędzie frytek i te mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły – jak gdyby podane w tempurze 😉 Natomiast ogólnie źle wspominam jedzenie. Kuchnia indyjska na miejscu jakoś lepiej się sprawdzała, niż tradycyjna birmańska.

 4. Mariola says:

  Dzień dobry
  Za cztery tygodnie wylatujemy do Birmy – nie mamy jeszcze wiz bo… nie wiem jakie miasto wpisać we wniosku wizowym.
  Lecimy z Singapuru do Mandalay ale z przesiadką w Rangunie (1,5 h na transfer). Czy ktoś z was jest mi w stanie napisać które z tych miast powinno się znaleźć we wniosku?
  Będę wdzięczna za sugestie.
  Pozdrawiam
  Mariola

 5. Maciej says:

  Witaj. Zazdroszczę odwagi do samodzielnej podróży 😉 Mnie się marzy Chile+Boliwia+Peru 😉
  Jednak samodzielnie bałbym się wyjeżdżać.
  Pozdrawiam.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Witam! Też chętnie bym zwiedził tamte kraje. Co do samodzielnych wyjazdów, to najgorszy jest pierwszy raz, a później jest już dużo łatwiej 🙂 Pozdrawiam

 6. Marek says:

  Z zainteresowaniem przeczytalem tekst,zastanawia mnie jedna rzecz ,po wbiciu na booking noclegow z BB przy plazy z ocenami bardzo dobry wyskoczylo mi 34 obiekty na cala Birme.Czyzby wniosek ląd zabytki i nic wiecej

 7. Kasia says:

  hej 🙂 czy w Birmie jest bezpiecznie? Planuję jechać w przyszłym roku w listopadzie z córką lat 10 i zastanawiam się, czy będzie ok? Jak np. z podróżowaniem autobusami nocą?
  pozdrawiam serdecznie 🙂 Kas

  1. Grzegorz Rybka says:

   Hej! Miejsca najbardziej popularne są bezpieczne, ale na bieżąco trzeba śledzić sytuację. Poza nimi, a zwłaszcza wzdłuż granic może być niebezpiecznie. Co do nocnych autobusów, to nie ma się czego bać 🙂 Pozdrawiam

 8. Asia says:

  Witam 🙂 mam pytanie jak z ich znajomością języka angielskiego? Czy bez problemu można się dogadać? Czy informacje są pisane po angielsku i czy na miejscu jest możliwość wykupowania wycieczek krajowych czy wszystko na własną rękę? Marzę o wyjeździe do Birmy <3

  1. Grzegorz Rybka says:

   Witam! W dużych miastach nie było problemu z dogadaniem się po angielsku, a jeśli był to komunikowałem się na migi lub za pomocą Google translator. W niektórych hostelach widziałem, że istniała możliwość kupna wycieczki, ale łatwo można to zrobić na własną rękę. Życzę, by Twoje marzenie się spełniło 🙂

 9. Globtroterek says:

  Super wszystko opisane, fajnie się czytało, mamy nadzieje, że uda nam się kiedyś skorzystać z tych informacji 🙂

   1. danonk says:

    Dodałabym jeszcze maleńki dodatek do transportu, że obcokrajowiec nie może wynająć samochodu bez kierowcy. Nie ma takiej możliwości.
    Birma jest bardzo piękna, ciekawa, bo jak napisałeś, nie ma za dużo zachodnich turystów, a birmańczycy są bardzo przyjaźni i czułam się tam bardzo bezpiecznie:))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *