glowny szlak swietokrzyski gss porady mapa odznaka noclegi wyposazenie

Główny Szlak Świętokrzyski (GSŚ) – porady praktyczne, mapa, noclegi, wyposażenie, odznaka

22
4 minutes, 57 seconds Read

Główny Szlak Świętokrzyski (GSŚ) im. Edmunda Massalskiego to trasa, od której można zacząć przygodę z długodystansowymi szlakami w polskich górach. Jest on najdłuższym szlakiem Gór Świętokrzyskim i przejście nim daje możliwość zobaczenia najciekawszych atrakcji turystycznych, z których te góry słyną. W porównaniu do Głównego Szlaku Beskidzkiego, czy Głównego Szlaku Sudeckiego nie jest on długi. Według oficjalnych danych Główny Szlak Świętokrzyski ma 93,2 km, chociaż w wielu publikacjach można znaleźć informację, że jego długość wynosi 105 km. Aby go przejść, należy pokonać odległość pomiędzy miejscowościami Kuźniaki a Gołoszyce. Osoby chodzące po górach z łatwością pokonają taki dystans w 3 dni. Jeśli jednak ktoś dopiero rozpoczyna długie wędrówki, to może ten szlak podzielić na więcej odcinków. Są również wędrowcy, którzy mogą przejść GSŚ za jednym razem. Po Wyrypie Beskidzkiej przypuszczałem, że i ja do nich należę, nie zamierzałem jednak tego szlaku przejść jak podczas górskiego pieszego maratonu. Postanowiłem podzielić go na etapy, aby mieć czas na zdjęcia oraz odkrywanie ciekawych miejsc, na które liczyłem.

glowny szlak swietokrzyski gory swietokrzyskie porady praktyczne etapy (4)

Główny Szlak Świętokrzyski (GSŚ) – porady praktyczne, mapa, noclegi, wyposażenie, odznaka

Główny Szlak Świętokrzyski (GSŚ) mapa

Główny Szlak Świętokrzyski (GSŚ) etapy — czyli jak zaplanować przejście?

Kuźniaki i Gołoszyce to dwie miejscowości, które mogą stanowić początek lub koniec Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Gdzie w takim razie zacząć, a gdzie skończyć? Większość osób zaczyna w Gołoszycach, a kończy w Kuźniakach. Postanowiłem jednak przejść szlak w przeciwnym kierunku. Mój wybór podyktowany był względami logistycznymi. Do jednej i drugiej miejscowości „najprościej” dojechać z Kielc, chociaż jest tylko kilka kursów dziennie. Natomiast dużo łatwiej wrócić z Gołoszyc, gdyż szlak kończy się opodal głównej drogi łączącej Kielce z Opatowem.

Aktualny rozkład jazdy busów do miejscowości Kuźniaki znajdziesz na stronie Dworca PKP Kielce lub dzwoniąc do tamtejszej informacji dworcowej.

Moją wędrówkę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim podzieliłem na 3 etapy, o których przeczytasz w poniższych relacjach:

  1. Kuźniaki – Dąbrowa
  2. Dąbrowa – Huta Szklana
  3. Huta Szklana – Gołoszyce.

glowny szlak swietokrzyski gory swietokrzyskie porady praktyczne etapy

Noclegi na Głównym Szlaku Świętokrzyskim

W przeciwieństwie do GSB czy GSS, na Głównym Szlaku Świętokrzyskim nie znajdziesz schronisk, gdyż jedyne, które istniało, zostało zamienione na ośrodek wypoczynkowy. Miejsca noclegowe to głównie agroturystyki w miejscowościach: Miedziana Góra, Tumlin, Dąbrowa, Masłów Pierwszy, Święta Katarzyna, Huta Szklana, Nowa Słupia. Nie jest ich dużo, dlatego najlepiej zarezerwować nocleg wcześniej.

Kilka ofert jest na stronie Booking.com, a więcej namiarów znajduje się w polskich serwisach oferujących noclegi. Namiary na miejsca, w których nocowałem umieściłem pod relacjami z pierwszego i drugiego dnia na GSŚ.
Booking.com


glowny szlak swietokrzyski gory swietokrzyskie porady praktyczne etapy

Wyżywienie na Głównym Szlaku Świętokrzyskim

Na szlaku jest tylko kilka miejsc, w których można uzupełnić zapasy. Ostatnią szansą, aby to zrobić są dwa nieduże sklepiki usytuowane w Kuźniakach opodal czerwonej kropki. Sklepy spożywcze można także znaleźć w miejscowościach: Wilków, Masłów, Krajno-Pierwsze, Święta Katarzyna, Huta Stara.

Restauracji jest kilka, ale jak się okazało, nie zawsze są otwarte. Powyższa sytuacja powoduje, że najlepiej mieć zapas prowiantu i wody ze sobą.

Wyposażenie/ ekwipunek na Główny Szlak Świętokrzyski

Z uwagi na długość szlaku i stopień trudności GSŚ, nie ma potrzeby, aby kupować specjalne wyposażenie. Bez problemu można spakować wszystkie potrzebne rzeczy przykładowo do 35l plecaka. Wyposażenie należy dostosować do pory roku, podczas której zamierza się wędrować oraz do prognozowanej pogody. Co do butów, to polecam lekkie buty trekkingowe poniżej kostki.

glowny szlak swietokrzyski gory swietokrzyskie porady praktyczne etapy

Główny Szlak Świętokrzyski odznaka

W celu popularyzacji Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanowiło Odznakę Turystyczną Główny Szlak Świętokrzyski PTTK przyznawaną za jego przejście.

Odznaka posiada następujące stopnie:

  • srebrny – przyznawany za zdobycie w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek na trasie GSŚ minimum 50 punktów GOT PTTK,
  • złoty – przyznawany za przejście pozostałych, dotychczas nie przebytych części GSŚ.

Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie http://www.cotg.pttk.pl/index.php/odznaki/gsl/regulamin.

glowny szlak swietokrzyski gory swietokrzyskie porady praktyczne etapy

Główny Szlak Świętokrzyski – czy warto przejść?

Góry Świętokrzyskie są często pomijane przez wędrowców z uwagi na małą wysokość. Może to być jednak zaleta tych gór, gdyż idealnie nadają się na rodzinne wędrowanie. Pozytywów jest więcej, jak choćby puste szlaki, brak stromych podejść i zejść, czy dobre oznakowanie. Przejście Głównego Szlaku Świętokrzyskiego może także stanowić przygotowanie oraz próbę przed wyruszeniem na dłuższe i bardziej wymagające szlaki górskie.

Czy warto przejść Główny Szlak Świętokrzyski? Jak najbardziej tak! Dzięki temu ma się okazję poznać najniższe góry w Polsce, zdobyć Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, zaliczany także do Korony Gór Polski. Atrakcji na szlaku jest dużo więcej, więc nie czekaj z decyzją, tylko przyjedź w świętokrzyskie. Zamierzam również tam wrócić, tym razem próbując swoich sił w 100 km pieszym maratonie górskim – Twardzielu Świętokrzyskim. Do zobaczenia na szlaku.

Similar Posts

22 Comments

  1. Andrzej says:

    Właśnie ukończyłem GSŚ 🙂
    W tym sezonie uważajcie na latające kleszcze (strzyżak sarni), bo tego strasznie dużo spotkałem na szlaku. Atakują chmurami. Słynna Mugga niestety przed nimi nie chroni :/ więc „sliskie” ubrania z dlugim rekawem i nogawka must have!

  2. Piotr says:

    Dzięki za opis szlaku, planujemy przejść go w całości na wiosnę.
    Chcę tylko dodać, że po przejściu GSŚ można także zdobyć oprócz odznaki PTTK ( kwadratowej) odznakę GSŚ Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i odznakę brązową „Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego” ustanowioną przez Oddział Regionalny Śląska Opolskiego w Opolu ( pierwszy stopień odznaki Główne Szlaki Górskie Polski). Czyli razem 3 odznaki za jednym razem 🙂

  3. eugeniusz says:

    Witam w maju zaliczyłem MSB.We wrzesniu planuje GSŚ.Dzieki za porady-były pomocne.Pozdrawiam.

  4. Maloja67 says:

    Witam.07.05.2021 wróciłem z MSB i już myśle o GSŚ.Twoja relacja bardzo mi pomogła-DZIEKUJE.

  5. Grzegorz says:

    Mam pytanie. Jak zorganizowaliście sobie dojazd i powrót . Chodzi mi gdzie najlepiej zostawić samochód?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Nie jechałem tam samochodem, tylko innymi środkami transportu. Gdybym jechał samochodem, to zostawiłbym go w Kielcach niedaleko dworca PKS. Z tego miejsca można dojechać na początek trasy i tam można wrócić.

  6. Janek says:

    Cześć! Mam pytanie dotyczące odznaki GSŚ – generalnie jestem zielony (dopiero kupiłem książeczkę GOT PTTK). Chciałbym wiedzieć jak w praktyce wygląda wypełnianie tej książeczki na przykładzie tej trasy – czy na początku trasy (Kuzniaki/Gołoszyce) mam zdobyć pieczęć?; czy po każdym punktowanym odcinku mam zdobyć jakieś pieczątki potwierdzające przejście (np. po przejściu Kuzniaki-Siniewska mam szukać jakiegoś miejsca z pieczątką? )- jeżeli tak to jakie to są miejsca (jakieś sklepy itp.?). Ogólnie rzecz biorąc – jak to w praktyce wygląda.Może masz zdjęcie swojej książeczki wypełnionej z tej trasy – jeżeli tak to prosiłbym o pokazanie 😉 . Mam plan pokonania tej trasy wg. Twojego „poradnika” 😉 Świetny blog! Pozdrawiam!

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć! Jeśli pójdziesz w tym samym kierunku co ja, to zacznij od wbicia pieczątki w sklepie w Kuźniakach. Póżniej pieczątki możesz zdobywać w nielicznych sklepach, restauracjach, w klasztorze, a najprościej w miejscach noclegowych, o ile będziesz w takich nocował. Przynajmniej jedną z każdego dnia powinieneś zdobyć. Niestety nie wiem, gdzie schowałem moją książeczkę, więc nie mogę Ci wysłać zdjęć książeczki. Pozdrawiam

      1. Janek says:

        Rozumiem. A te pieczątki w sklepach itd. to pieczątki firmowe danych sklepów czy pttk? Wybacz za głupie pytania ale chciałbym się dobrze przygotować zanim wyruszę 😉 Dzięki za pomoc!

        1. Grzegorz Rybka says:

          Wystarczą pieczątki firmowe z nazwą miejscowości. Gdybyś kiedyś wybierał się na inne szlaki, to również mogą być np. pieczątki z banków, stacji paliw, szkół, informacji turystycznej itd.

  7. R_R says:

    Z Gołoszyc do Kuźniaków są 93 km. 105 km będzie, gdy rozpoczniemy wędrówkę w Ujeździe, 12 km przed Gołoszycami, czyli na początku czerwonego szlaku. Zapewne stąd te rozbieżności.

  8. Globtroterek says:

    Skoro szlak jest polecany dla rodzin z chęcią go przetestujemy w przyszłości 🙂 Rodzinne spacery i wędrówki są super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *