Kupując bilet do Cesarskiego Miasta w Hue (Huế) zastanawiałem się, który wariant wybrać? Zdecydowałem, że kupię bilet łączony, w ramach którego zobaczę również trzy cesarskie grobowce. W dynastii Nguyen było 13 cesarzy, ale tylko 7 zmarło śmiercią naturalną i to właśnie ich grobowce można obecnie oglądać. Wszystkie są położone wśród wzgórz, na południe od Hue, po obu stronach rzeki Perfumowej.
Nguyenowie, uważali się za Synów Niebios. Wierzyli, że ich życie nie kończyło się na ziemi. Aby w zaświatach wiodło im się równie wspaniale, wzorem cesarzy z chińskiej dynastii Ming, budowali niesamowite, przypominające pałace grobowce.
Spis treści
Grobowiec cesarza Minh Manga w Hue
Jedynym grobowcem położonym na lewym brzegu rzeki jest grobowiec cesarza Minh Manga. To również najdalszy grobowiec, który chcę zobaczyć, oddalony 15 km od Pagody Thien Mu w Hue. Jest to bardzo spokojne miejsce, z dużą ilością zieleni, alejkami i zbiornikami wodnymi.
Minh Mang zasłynął z kilku rzeczy, m.in. z prześladowania chrześcijan oraz z tego, że miał 40 żon i konkubin, a z nimi łącznie 142 dzieci. Grobowiec został ukończony w 1843 roku, dwa lata po śmierci cesarza.
Przekraczam kamienny mostek i dochodzę na dziedziniec honorowy z bramą o trzech wejściach. Środkowe z nich zamknięto na wieki, po tym gdy przeniesiono przez nie ciało cesarza.
Po dwóch stronach dziedzińca stoją posągi słoni, mandarynów oraz koni. Łatwo zauważyć tutaj symetrię, która ciągnie się aż do umieszczonego w odległości kilkuset metrów sarkofagu. Cały ten odcinek nosi nazwę Drogi Ducha.
Wszystkie cesarskie grobowce zostały wybudowanego według podobnego schematu i składają się z pięciu części. Drugą częścią po dziedzińcu jest stela – kamień nagrobny z wyrytą biografią cesarza. Tutaj Dom Steli jest umieszczony na podwyższeniu na trzech tarasach.
Kolejnym elementem jest świątynia ku czci cesarza Świątynia Nieskończonej Łaski Sung An, w której umieszczono pamiątki po nim. Na dziedzińcu przed świątynią zostały ustawione ceramiczne misy z bonsai.
W drodze do grobowca mijam kolejne dziedzińce, piękne bramy, pawilony i ogrody.
Czwartym elementem jest staw z liliami, a ostatnim grobowiec Minh Manga, bardzo niepozorny w stosunku do tego co widziałem wcześniej. Taki układ ma być metaforą drogi, która bardzo często bywa ważniejsza niż sam cel.
Grobowiec położony jest na wzgórzu, pośród zieleni i otoczony wysokim, okrągłym murem Buu Thanh, o długości 285 metrów i wysokości 3 metrów. Brama, którą można dostać się do środka jest otwierana tylko raz do roku, w rocznicę śmierci cesarza. Ciało cesarza zostało złożone w podziemnym pałacu Huyen Cung. Jego trumna została przeniesiona do niego w 1841 roku poprzez podziemny korytarz, który następnie został zamknięty na zawsze.
Wracając do roweru ponownie mam okazję zobaczyć wszystkie budynki i obiekty (w sumie jest ich 40). Wszystko jest bardzo zadbane i gdybym nie wiedział, że na końcu drogi jest grobowiec to był napisał, że to „romantyczne miejsce” z małą ilością zwiedzających. Widać, że całość została dokładnie przemyślana i zaprojektowana zgodnie z zasadami sztuki feng shui.
Grobowiec cesarza Khai Dinha w Hue
Cztery kilometry od grobowca Minh Manga jest położony grobowiec cesarza Khai Dinha. Był to 12 cesarz z dynastii, a ostatni który ma grób w tym regionie.
Khai Dinh był marionetkowym cesarzem wybranym przez francuskich kolonizatorów. Nie cieszył się popularnością wśród Wietnamczyków, którzy uważali go za kolaboranta. To właśnie pod wpływem Francuzów cesarz wydał dekret i od 1920 roku w Wietnamie przestano używać języka chińskiego jako oficjalnego języka pisanego, a zastąpiono go alfabetem łacińskim.
Grobowiec Khai Dinh położony jest na zboczu góry Chau Chu. Jego budowa zajęła 11 lat i trwała od 1920 do 1931 roku. By wejść do niego należy wspiąć się po schodach i pokonać masywną, metalową bramę. Po przekroczeniu jej wchodzę na pierwszy dziedziniec, od którego prowadzą schody w górę, z balustradami ozdobionymi największymi smokami w Wietnamie.
Podobnie jak w poprzednim grobowcu, na dziedzińcu ceremonii stoi kamienna armia cesarza oraz stela. Tu jednak wszystko jest szare i wykonane z betonu. Przypomina mi trochę monument Patuxai, który widziałem w Wientiane, stolicy Laosu.
Kolejne schody i dochodzę do Pałacu Thien Dinh, zbudowanego na modłę europejskiego pałacu. Po przekroczeniu wejścia zastaję zaskoczony intensywnością kolorów, przepychem i bogactwem ornamentów. Panuje tu przyjemny chłód, bardzo kontrastujący z upałem, który doświadczyłem na zewnątrz, a który jest potęgowany przez rozgrzany beton.
To właśnie tu zostało umieszczone mauzoleum, a centralnym punktem jest sarkofag i ustawiony na nim wykonany z brązu, posąg cesarza Khai Dinh siedzącego na tronie. Szczątki cesarza znajdują się 18 metrów pod tym miejscem.
Bardzo ciekawe są piękne i bardzo misterne zdobione ściany oraz sarkofag, wszystko wykonane z ceramiki i szkła. W pałacu można również zobaczyć pamiątki związane z cesarzem.
W celu sfinansowania budowy grobowca cesarz zwiększył podatki o 30 %. Umożliwiło mu to zakup materiałów oraz elementów wyposażenia w Francji, Japonii i Chin. Efekt jest piorunujący i wart zobaczenia.
Grobowiec cesarza Tu Duca w Hue
Kolejne kilometry na rowerze i dojeżdżam do grobowca najdłużej panującego cesarza z dynastii Nguyen. Był nim Tu Duc, który rządził Wietnamem w latach 1848-83.
Położony na 10 hektarach kompleks powstał jeszcze za panowania cesarza, by mógł się nim cieszyć za życia. Pełnił on wtedy funkcję pałacu letniego, z pawilonami dla nałożnic, pawilonem herbacianym, jeziorem w którym łowił, oraz parkiem w którym polował. Wszystko to w pięknym, bogatym stylu.
Cesarz był bardzo barwną postacią. Miał 104 żony i niezliczone zastępy konkubin. Pomimo tego nie doczekał się ani jednego potomka. Lubił przesiadywać w położonym nad jeziorem Luu Khiem pawilonie herbacianym Xung Khiem i pisać wiersze. Do dnia dzisiejszego pozostało ich ponad 4 000.
Na lewo od jeziorka, tuż za bramą znajduje się świątynia Hoa Khiem, która za życia cesarza pełniła funkcję jego biura, a po śmierci była miejscem gdzie oddawano hołd jemu oraz jego żonie.
Podążając ścieżką koło jeziora dochodzę do dziedzińca ceremonii. W przeciwieństwie do poprzednich grobowców, figury strażników są bardzo niskie, a to dlatego, że nie mogły być wyższe niż sam cesarz, a on miał tylko 152 cm wzrostu.
Jednym z najciekawszych obiektów w kompleksie jest zabytkowa stela, która jest największym tego typu obiektem w Wietnamie i waży 20 ton. Potrzebowano aż 4 lata, by ją przetransportować z kamieniołomu oddalonego o ponad 500 km. Na kamieniu spisano biografię cesarza, nie omijając jego chorób i niepowodzeń. To jak się obecnie prezentuje stela to zasługa polskiego rządu i konserwatorów zabytków.
Mijając staw dochodzę do muru, za którym schowany jest grób, mający być miejscem spoczynku cesarza.
Co ciekawe, pomimo dużych środków i czasu jakie przeznaczono na wybudowanie grobowca, Tu Duc został pochowany w innej, tajnej lokalizacji gdzieś w Hue. Aby tajemnica nie wyszła na jaw, 200 robotników, którzy pochowali króla, zostało ściętych w drodze powrotnej z tajnej trasy. Do tego dnia dzisiejszego nie wiadomo, gdzie znajduje się prawdziwy grób.
Jest 17:00. Jako jedna z ostatnich osób opuszczam grobowiec i udaję się w drogę powrotną do Hue. Nim jednak dojeżdżam do hotelu, zatrzymuję się jeszcze nad brzegiem rzeki Perfumowej, by zobaczyć jak słońce chowa się za widnokrąg.
Za mną gorący dzień, który za długo pozostanie w mojej pamięci. Jestem zmęczony, ale również bardzo zadowolony. Udało mi się zobaczyć wszystko co zaplanowałem, a dodatkowo miejsca, które widziałem w ponad 100% były warte trudu oraz wydanych pieniędzy.
Gdybyś kiedyś chciał ruszyć moim szlakiem, to poniżej umieszczam mapę, która to ułatwi.
Cesarskie grobowce w Hue – Informacje praktyczne:
- Wstęp do każdego grobowca jest płatny osobno. Dorośli: 100 000 VND, dzieci: 20 000 VND. Tańszą opcją jest kupno biletów łączonych: cesarskie miasto + 2 grobowce Minh Manga i Khai Dinha – 280 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 360 000 VND. Dzieci 7-12 lat: 30 000 VND. Bilety łączone dla dzieci: cesarskie miasto + 2 grobowce Minh Manga i Khai Dinha – 55 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 70 000 VND.
- Cesarskie grobowce można zwiedzać codziennie. Grobowiec Tu Duca: w godzinach 8:00 – 17:00. Grobowiec Minh Manga: 7:00 – 17:00. Grobowiec Khai Dinha: 7:00 – 17:00.
- Sugeruję zaopatrzyć się w wodę przed wejściem na teren grobowców, gdyż w środku ceny są bardzo zawyżone. Podobnie jest na terenie cesarskiego miasta.
- Jest kilka sposób, by dojechać do grobowców. Można wynająć taksówkę, dołączyć do zorganizowanej wycieczki, ewentualnie wypożyczyć skuter lub rower. Wypożyczenie roweru: 2 USD. Wypożyczenie motoru: 5 USD. Zorganizowana wycieczka: około 12 USD.
- W przypadku samodzielnej jazdy należy wyposażyć się w dobrą mapę, albo jeszcze lepiej w telefon z dostępem do internetu i Google Maps.
- Parkingi przy grobowcach są płatne: 5 000 – 10 000 VND.
- Przelicznik: 1 USD = 22 500 VND, 1 PLN = ok. 5880 VND (kwiecień 2017)
Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Trnawy? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Wietnamu oraz na https://podrozebezosci.pl.