Hue Cesarskie Miasto, atrakcje, co zobaczyć, co zwiedzić, Huế, Vietnam, Wietnam
Hue Cesarskie Miasto, atrakcje, co zobaczyć, co zwiedzić, Huế, Vietnam, WietnamHue Cesarskie Miasto, atrakcje, co zobaczyć, co zwiedzić, Huế, Vietnam, Wietnam

Hue – Cesarskie Miasto

6
11 minutes, 24 seconds Read

Kilkanaście godzin w autobusie nocnym (tzw. sleepingbus) i oto jestem w Hue (Huế). To drugie miasto po Hanoi, które chcę zobaczyć, a oddalone od stolicy w linii prostej aż o 540 km. Jest to również miasto, które w latach 1802 – 1945 było stolicą Wietnamu. Przyjeżdżając tutaj chcę się przekonać, czy „Piękna” jak się tłumaczy nazwę Hue, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Z możliwych form i środków transportu, którymi mogę zwiedzić to miasto i okolicę decyduję się na rower. Na mapie wydaje się, że miejsca które chcę zobaczyć są położone w niedalekiej odległości. Wszystkie znajdują się w pobliżu rzeki Perfumowej nad którą jest położone miasto, a że lubię ciepło, to nawet wizja zapowiadanej odczuwalnej temperatury w granicach 49 stopniowej, mnie nie przeraża.

Dołączam do rzeki skuterów i szybko mknę w stronę najważniejszej atrakcji miasta, położonej tuż obok centrum miasta.

Hue – cesarska cytadela i cesarskie miasto

Historia miasta związana jest ściśle z dynastią Nguyen. To właśnie założycielom tego miasta udało się zjednoczyć cały Wietnam. Byli również jedyną wietnamską dynastią, której władcy zaczęli nazywać się cesarzami.

Cesarska cytadela była dawną siedzibą władców Hue. Składa się na nią kompleks budynków, który już w 1993 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Należała ona do najwspanialszych dworów cesarskich Azji, o powierzchni ponad pięciu kilometrów kwadratowych. Już z zewnątrz budowla robi wrażenie. By dostać się do środka muszę pokonać wysokie na 6 metrów, a  dodatkowo szerokie mury.

Sercem cytadeli jest cesarskie miasto, które również jest otoczone murami oraz dodatkowo fosą. Do środka prowadzą cztery bramy.

Ngo Mon, Hue, Vietnam
Brama Południowa zwana bramą Ngo Mon
Ngo Mon, Hue, Vietnam
Główne wejście do cesarskiego miasta

Wchodzę przez najważniejszą Bramę Południową zwaną bramą Ngo Mon. To właśnie na obszernym placu zlokalizowanym przed wejściem, odbywały się parady i procesje, które z balkonu obserwował cesarz. Z tego balkonu również ostatni cesarz ogłosił swoją abdykację.

Przechodzę Most Złotej Wody otoczony z obu stron przez stawy, w których pływają złote rybki i wchodzę na Dziedziniec Ceremonii. Zlokalizowany jest na nim powstały w 1805 roku Pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa). W dawnych czasach miały w nim miejsce najważniejsze ceremonie i uroczystości, a obecnie można zobaczyć m.in. salę tronową oraz film ukazujący jak cesarskie miasto wyglądało w przeszłości. Niestety w środku jest zakaz robienia zdjęć.

Ngo Mon, Hue, Vietnam
Brama Południowa (Ngo Mo) oraz Most Złotej Wody
Hue, Cytadela, Wietnam
Most Złotej Wody, kto wie może nazwa pochodzi od koloru rybek pod nim pływających.
Thai Hoa, Imperial City Hue, Vietnam
Dziedziniec Ceremonii i pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa)
Thai Hoa, Imperial City Hue, Vietnam
Pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa)

Hue – Zakazane Purpurowe Miasto

Wychodząc po drugiej stronie pałacu wchodzę na dziedziniec, na którym znajdują się Hale Mandarynów. Tutaj znajdowały się również Złote Wrota, kiedyś prowadzące do Zakazanego Purpurowego Miasta, do którego dostęp miał tylko cesarz, jego rodzina i wybrani służący. Niestety wszystko to zostało zniszczone podczas pierwszej wojny indochińskiej w roku 1947. Hue zostało również bardzo zniszczone w roku 1968, kiedy stało się one miejscem walk oraz masakry dokonanej przez wojska Północnego Wietnamu.

Hue Imperial City, Vietnam
Po dwóch stronach dziedzińca zlokalizowane są Hale Mandarynów

Z ponad 40 budynków jakie powstały w Zakazanym Mieście w chwili obecnej można zobaczyć tylko kilka. Po większości pozostały tylko fundamenty. Jednak kto wie, może za kilka lat te budynki zostaną odbudowane, gdyż widać że na terenie cytadeli wciąż prowadzone są takie działania.

Szczególnie podobają mi się zlokalizowane po dwóch stronach serca cesarskiego miasta pięknie zdobione i wyglądające jakby dopiero co zostały wykonane, drewniane, czerwone Pawilony Czytelnicze.

Hue cesarskie miasto, Wietnam
Piękne i bogato zdobione Pawilony Czytelnicze
Hue imperial city, Vietnam
Wyglądają jakby dopiero co były oddane do użytku

Sprawdziwszy, jak wygląda środek kieruję się do południowo-zachodniego narożnika miasta. Położona jest tutaj świątynia The Mieu, zwana również Świątynią Pokoleń. Wewnątrz umieszczono ołtarze poświęcone poszczególnym władcom dynastii.

The Mieu Temple, Hue, Vietnam
Ołtarz przed świątynią Pokoleń (The Mieu)
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Obok lewego wejścia znajduję polski ślad. Zostały tu umieszczone tablice upamiętniające pomoc Polski w odbudowie tej świątyni oraz informacje o Kazimierzu Kwiatkowskim, polskim konserwatorze zabytków. W Polsce „Kazik”, jak do niego mówili Wietnamczycy, nie jest znany. Dla Wietnamu była to jednak osoba bardzo zasłużona. Przez 16 lat swojej pracy w Wietnamie, nadzorował prace konserwatorskie i renowacyjne w Hue, My Son i Hoi an. To właśnie dzięki niemu teraz te miejsca przyciągają turystów z całego świata.

Na obszarze świątynnym warto również przyjrzeć się z bliska wykonanym z brązu, dziewięciu urnom pogrzebowym. Każda z nich waży około 2 tony. Ciekawie wygląda również 13-metrowy pawilon Chwalebnego Przyjścia zwany również pawilonem Hien Lam, o piramidalnym kształcie. To najwyższa budowla na obszarze cytadeli, upamiętniająca cesarzy oraz mandarynów, za ich wybitne zasługi dla dynastii.

The Mieu, Hue, Vietnam
Urny pogrzebowe z brązu
Pawilon Hien Lam, Hue, Imperial City, Vietnam
Pawilon Chwalebnego Przyjścia zwany również pawilonem Hien Lam
Hue Cesarskie Miasto Cytadela, Wietnam
Jedna z pięknym bram na terenie Cesarskiego Miasta

Rezydencja Dien Tho i Truong Sanh

Przechodząc pod kolejnymi pięknymi bramami dochodzę do zespołów mieszkalnych Dien Tho i Truong Sanh. Teren ten służył jako dom oraz miejsce wypoczynku dla cesarskich matek. Warto na chwilę przystanąć i obejrzeć położony nad oczkiem wodnym piękny, drewniany pawilon Truong Du z 1849 roku.

Pawilon Truong Du, Hue, Wietnam
W pawilonie Truong Du obecnie zlokalizowana jest kawiarnia, w której można odpocząć

Warto również wstąpić do świątyni Phuoc Tho z 1831 roku oraz świątyni Hung To Mieu z 1804 roku.

Phuoc Tho Temple, Hue, Vietnam
Świątynia Phuoc Tho
Phuoc Tho Temple, Hue, Vietnam
Jeden z ołtarzyków w świątyni Phuoc Tho
Phuoc Tho Temple, Hue, Vietnam
Smoki można często zobaczyć w Hue
Hung To Mieu Temple, Imperial City, Hue, Vietnam
Świątynia Hung To Mieu z zewnątrz
Hung To Mieu, Cesarskie Miasto, Hue, Vietnam
Widok ze świątyni na zewnątrz
Cesarskie Miasto, Hue, Vietnam
Wnętrze świątyni

Zauważam, że im dalej na północ tym mniej jest turystów. Tak jest w rezydencji Truang Sanh, która dopiero co została odnowiona i pięknie się prezentuje.

Truang Sanh, Cytadela Hue, Wietnam
Mało kto dociera do rezydencji Truang Sanh
Truang Sanh, Citadel Hue, Wietnam
To jedno z tych miejsc, gdzie można odpocząć
Truang Sanh, Cesarskie Miasto, Hue, Wietnam
oraz zrobić ciekawe zdjęcia

Podobnie jest w królewskich ogrodach Co Ha, gdzie można zobaczyć olbrzymią ilość drzewek bonsai oraz odpocząć w cieniu altan. Można tutaj również „zapolować” z aparatem na cykady, których głośny koncert towarzyszy mi od samego początku zwiedzania.

Co Ha gardens, Hue, Vietnam
Ogrody królewskie Co Ha
Ogrody Co Ha, Hue, Vietnam
Dla tych którzy wolą kontakt z naturą, a nie z budynkami
cykada, cykady
Zwiedzaniu towarzyszy mi dźwięk wydawany przez tysiące cykad

Teatr Królewski w Hue

Jednym z obiektów, które zostały odnowione na terenie Zakazanego Miasta jest Teatr Królewski. Obecnie odbywają się w nim półgodzinne tradycyjne przedstawienia.

Teatr Królewski, Zakazane Miasto, Hue, Wietnam
Teatr Królewski na terenie Zakazanego Purpurowego Miasta
Royal Theatre, Hue, Vietnam
Piękne miejsce, by zobaczyć tradycyjne przedstawienie

Obok niego położona jest jeszcze jedna świątynia, „pachnąca jeszcze farbą”, a odnowiona przy pomocy środków amerykańskich. Świątynia Trieu To Mieu powstała w 1804 roku, a obecnie wygląda jakby dopiero co budowniczowie skończyli swoją robotę. To kolejne miejsce bez turystów, a czy warto je zobaczyć? Wg mnie tak.

Trieu To Mieu Temple, Citadel, Hue
Świątynia Trieu To Mieu
Cytadela Hue, Wietnam
Zewnątrz i wewnątrz została bardzo pięknie zrekonstruowana
Zakazane Miasto Hue
Wnętrze świątyni

Zerkam na zegarek. Dochodzi już 12:00. W cesarskim mieście spędziłem ponad 3 godziny, a mógłbym jeszcze więcej gdyby nie to, że do zobaczenia pozostały jeszcze cztery miejsca.

Cytadela oraz cesarskie miasto zdecydowanie warta są obejrzenia. Część budynków co prawda jest w dość złym stanie i wymagają renowacji, ale dużo zostało już zrobione. Cesarskie miasto to olbrzymi teren i bardzo łatwo ominąć niektóre zabytki, dlatego warto swobodnie go eksplorować, najlepiej z dobrą mapą.

Podoba mi się, że na terenie miasta można znaleźć sporo zdjęć z czasów, gdy była ona domem cesarza. Dzięki nim można przenieść się w czasie i poczuć obecność dawnych właścicieli.

Imperial City Hue, Vietnam
Bramy są jednym z tych elementów obok których trudno przejść obojętnie

Pagoda Thien Mu w Hue (Phước Điền Temple)

Kolejna atrakcja jest oddalona tylko o 4 km od cytadeli. To pagoda Thien Mu (pagoda niebiańskiej panny), a raczej cały kompleks świątynny. To drugi obok cytadeli symbol Hue.

Położona jest malowniczo nad rzeką Perfumową na wzgórzu Ha Khe i stanowi dobry punkt, by poobserwować rzekę oraz okoliczne wzgórza.

Rzeka Perfumowa, Hue, Wietnam
Rzeka Perfumowa
Jedną z atrakcji miasta jest rejs kolorowymi łódkami

Świątynia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Wietnamie, a dzięki siedmiopiętrowej pagodzie jest również najwyższą. Pagoda powstała w 1864 roku i jest poświęcona Buddzie.

Phuoc Dien Tower, Hue, Vietnam
Pagoda Phuoc Dien
Pagoda Thien Mu, Hue
Świątynia Thien Mu
Pagoda Thien Mu, Hue
Na terenie mieszkają mnisi, którzy dbają o czystość i porządek

Wejścia do świątyni broni 12 rzeźb strażników, których brody zostały wykonane z naturalnych włosów.

Pagoda Thien Mu, Hue, Wietnam
Strażnik z brodą z ludzkich włosów

Schodzę ze schodów wiodących do pagody i nastawiam Google Maps na kolejne miejsce, które chcę zobaczyć. Jest to grobowiec cesarski, ale o grobowcach przeczytasz już w kolejnym wpisie.

Hue – Informacje praktyczne:

 • Jest kilka sposób, by zwiedzić miasto oraz jego okolice. Można wynająć taksówkę, dołączyć do zorganizowanej wycieczki, ewentualnie wypożyczyć skuter lub rower. Wypożyczenie roweru: 2 USD. Wypożyczenie motoru: 5 USD. Zorganizowana wycieczka: około 12 USD.
 • Cesarskie miasto. Wstęp płatny. Dorośli: 150 000 VND. Można kupić bilety łączone: cesarskie miasto + 2 grobowce Ming Manga i Khai Dinha – 280 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 360 000 VND. Dzieci 7-12 lat: 30 000 VND. Bilety łączone dla dzieci: cesarskie miasto + 2 grobowce Ming Manga i Khai Dinha – 55 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 70 000 VND.  Cesarskie miasto można zwiedzać codziennie, w godzinach 8:00 – 17:30. Sugeruję zaopatrzyć się w wodę przed wejściem na teren cesarskiego miasta, gdyż w środku ceny są bardzo zawyżone. Podobnie jest na terenie grobowców.
 • Pagoda Thien Mu. Wstęp bezpłatny. Czynna całą dobę.
 • Parkingi przy atrakcjach płatne: 5 000 – 10 000 VND.
 • Przelicznik: 1 USD = 22 500 VND, 1 PLN = ok. 5880 VND (kwiecień 2017)

Pogoda w Hue

Hue znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego i jest nawiedzane przez opady przez większą część roku. Najniższe opady występują w kwietniu, natomiast w listopadzie opady osiągają wartość szczytową. Średnia temperatura w mieście Hue wynosi 25.5 °C.

Jak dojechać do Hue?

Najszybszym, ale również najdroższym środkiem transportu z Hanoi lub Ho Chi Minh jest samolot. Cena biletu zaczyna się od 40 USD. Najtańsze bilety na pociąg zaczynają się od 14 USD, natomiast na sleepingbus od 8 USD.

Noclegi w Hue

W Hue nocowałem w hotelu Than Thien Hotel – Friendly Hotel i mogę go polecić. Oprócz bardzo dobrej ceny, lokalizacji i warunków, ma śniadanie w formie bufetu z dużym wyborem potraw i egzotycznych owoców. Ceny noclegów w Hue są niższe niż w Hanoi.Booking.com

Hue, Museum, Vietnam
Eksponaty z Muzeum Historii i Rewolucji położonego na terenie cytadeli

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Trnawy? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Wietnamu oraz na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

6 Comments

 1. Agnen says:

  Pomieszanie z poplątaniem. Wieża Phuoc Dien to nie wieża, a pagoda z 1864 poświęcona kilku Buddom. I stoi przed świątynią Thien Mu, a nie w pagodzie bo pagoda w buddyzmie to taki skarbczyk poświęcony buddzie lub jakiemuś bóstwu taoistycznemu zaadaptowanemu przez buddyzm (Niebiańska Pani) najczęściej w formie wieży. Pagodę Thien Mu możesz zobaczyć w ogrodach na końcu kompleksu świątynnego (to ta kamienna kilkupiętrowa wieżyczka).

 2. Marcin says:

  Czy kupując bilet łączony do Cesarskiego miasta i grobowców trzeba pojawić się w tych miejscach tego samego dnia czy można rozłożyć zwiedzanie np na dwa dni ? Pozdrawiam.

  1. Podróże bez ości says:

   Na różnych stronach i w przewodnikach, te same świątynie i budynki mają różnie tłumaczone nazwy. W przypadku Pawilonów Czytelniczych to druga nazwa to były korytarze. Sam przyznasz, że pierwsza nazwa jest ciekawsza? ;. Książek tam nie ma, ale są ławki, na których można czytać :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *