Genewa (Geneva) to drugie największe miasto Szwajcarii. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Genewie? Porady praktyczne. Atrakcje. Ciekawe miejsca. Zabytki. Mapa.
Genewa (Geneva) to drugie największe miasto Szwajcarii. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Genewie? Porady praktyczne. Atrakcje. Ciekawe miejsca. Zabytki. Mapa.

Genewa na weekend – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Genewie. Szwajcaria

20
17 minutes, 27 seconds Read

Genewa (Geneva) to drugie co do wielkości miasto Szwajcarii i jedno z najbogatszych na świecie. Malowniczo usytuowane nad brzegiem Jeziora Genewskiego u podnóża Alp, zaskakuje turystów swoim pięknem, bogactwem ciekawych miejsc oraz przyjaznymi ludźmi. Genewa oprócz jeziora kojarzy się z zegarkami, bankami oraz międzynarodowymi instytucjami, które tutaj mają swoje siedziby. Dla mnie to miasto idealne na weekend, a dodatkowo bardzo romantyczne. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Genewie? Których atrakcji nie można pominąć? Zapraszam do krótkiego przewodnika. Może po jego lekturze uznasz, że w końcu pora przyjechać do Szwajcarii.

Genewa na weekend – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Szwajcaria. Przewodnik

1. Stare Miasto w Genewie

Stare Miasto to miejsce, skąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie Genewy. Znajduje się na niewielkim wzgórzu tuż opodal jeziora, a pierwsi ludzie zamieszkiwali ten obszar już ponad 3000 lat p.n.e. Sercem Starówki jest Place du Bourg-de-Four, przyjemny plac z fontannami pełnymi kwiatów oraz licznymi kawiarniami i restauracjami.

Aby poczuć klimat tej części miasta, postaraj się zgubić w labiryncie uliczek. Otwórz się na nowe doznania i daj się zaskoczyć detalami architektonicznymi, obserwacją życia codziennego mieszkańców oraz nietuzinkowymi widokami.

stare miasto starowka genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria stare miasto starowka genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria
2. Katedra św. Piotra w Genewie (Cathédrale St-Pierre) i Kaplica Machabeuszy (Chapelle des Macchabées)

Katedra św. Piotra to imponujący budynek stojący w centrum Starego Miasta. Budowla ma ponad 850 lat i można w niej dostrzec elementy stylu gotyckiego, neoklasycystycznego oraz romańskiego. Ta dawna katedra rzymskokatolicka była centrum reformacji i transformacji Genewy. Właśnie w niej w latach 1536–1564 kazania wygłaszał Jan Kalwin. Do dziś u podnóża ambony można zobaczyć krzesło, na którym siadał podczas nabożeństw.

katedra sw piotra cathedrale st pierre genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria katedra sw piotra cathedrale st pierre genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria

Wystrój świątyni jest surowy i ascetyczny, poza ostatnią kaplicą po lewej stronie – kaplicą Machabeuszy (Chapelle des Macchabées). Piękne barwne witraże, błękitny sufit pełen aniołów i zabytkowe organy  – to tylko kilka elementów, które sprawiają, że kaplica oczarowuje zwiedzających. Nie jest to jednak koniec zwiedzania. Za 5 franków warto wspiąć się na wieżę, by podziwiać najlepszy widok na Genewę. Widać z niej panoramę miasta, jego dachy, jezioro oraz otaczające góry.

Ostatnim puntem zwiedzania niech będzie stanowisko archeologiczne znajdujące się pod katedrą. Wstęp jest dodatkowo płatny, ale w cenie 8 franków jest audioprzewodnik (nie ma wersji polskojęzycznej). To dobre miejsce, by poznać historię katedry, a także Genewy. Wśród fundamentów zobaczysz m.in. pozostałości bazyliki z VI wieku, a także kościoła zbudowanego w III wieku.

kaplica machabeuszy katedra sw piotra cathedrale st pierre genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria widok z wiezy katedra sw piotra cathedrale st pierre genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria stanowisko archeologiczne katedra sw piotra cathedrale st pierre genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria3. Najstarszy dom w Genewie (Tavel House – Maison Tavel)

Kilka metrów od katedry znajduje się najstarszy dom w Genewie. Historia Maison Tavel, zwanego też Tavel House, sięga aż XII wieku. Wtedy to rodzina Maison wybudowała rezydencję, która niestety spłonęła w pożarze w 1334 roku. Zniszczony budynek został przebudowany na kształt miejskiego pałacu przez rodzinę Tavel, by w kolejnych wiekach często zmieniać właścicieli.

Od 1986 roku wewnątrz funkcjonuje bezpłatne muzeum historii Genewy. Na sześciu kondygnacjach można poznać nie tylko dzieje miasta, ale także życie jego mieszkańców od średniowiecza do XIX wieku. Ciekawym eksponatem jest ogromna trójwymiarowa mapa Genewy ukazująca miasto w 1850 roku, kiedy to istniały jeszcze mury obronne. Znajdziesz ją na najwyższym piętrze.

maison tavel house genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva maison tavel house genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva4. Promenada Treille i Park Bastionów

Starówka w Genewie ma sporo ciekawych i romantycznych miejsc. Do tej kategorii można zaliczyć niewielki park z promenadą Treille (Promenade de la Treille). Powstał on na początku XVI wieku i jest najstarszym parkiem w mieście. Swoją nazwę zawdzięcza wzgórzu, które niegdyś było obsadzone winoroślą. Na promenadzie znajduje się zbudowana w 1767 roku 120-metrowa ławka, będąca najdłuższą drewnianą ławką na świecie.

Ciekawa jest także tradycja kultywowana od 1818 roku. Promenada obsadzona jest kasztanowcami, w tym jednym szczególnym zwanym „oficjalnym kasztanowcem Republiki”. Umiejscowiony jest pod oknami rządu kantonu i już ponad 200 lat jest obserwowany przez sautiera Republiki. Gdy tylko pojawia się pierwszy listek, ogłasza on nadejście wiosny, a na Promenade de la Treille odbywa się z tej okazji festiwal liścia.

Z promenady roztacza się ładny widok na położony poniżej Park Bastionów (Parc des Bastions). Powodem, dlaczego warto go zobaczyć, jest monumentalny 100-metrowy Mur Reformacji (le Mur des Réformateurs). Pomnik został ukończony w 1917 roku, a jego centralną część zajmują cztery posągi przedstawicieli reformacji protestanckiej: Wilhelma Farela, Jana Kalwina, Teodora de Bèze oraz Johna Knoxa.

promenada promenade de la treille genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
mur reformacji park bastionow genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva5. Muzeum Patek Philippe (The Patek Philippe Museum)

Genewa nazywana bywa miastem zegarów. To właśnie w niej narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski, a swoje siedziby mają 72 firmy. W muzeum Patek Philippe (The Patek Philippe Museum) można zobaczyć ponad 2000 wyjątkowych eksponatów oraz poznać historię producenta jednych z najdroższych zegarków świata.

Założycielami firmy byli dwaj polscy emigranci: Antoni Patek i Franciszek Czapek, a oficjalna data powstania to 1 maja 1839 roku. W 1844 roku zaczęła się współpraca z francuskim inżynierem Adrienem Philippe, który 7 lat później dołączył do firmy. Wysoka jakość wyrobów i unikalne technologie sprawiły, że przedsiębiorstwo odniosło olbrzymi sukces. Już w XIX wieku do grona jego klientów można było zaliczyć królową brytyjską Wiktorię czy papieża Piusa IX.

Na czterech piętrach muzeum zobaczysz bogatą kolekcję zegarów producentów szwajcarskich i europejskich, w której najstarsze eksponaty sięgają początku XVI wieku. To właśnie tu znajduje się najwcześniejszy zegarek, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, oraz najbardziej skomplikowany zegarek, jaki kiedykolwiek powstał.

muzeum patek philippe museum genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva6. Zegar kwiatowy (L’Horloge Fleurie) w Genewie

5 metrów średnicy i 6500 żywych kwiatów składa się na największy na świecie zegar kwiatowy (L’Horloge Fleurie). W zależności od pory roku oraz okresu kwitnienia roślin jego tarcza zmienia swój wygląd. To darmowa atrakcja, którą znajdziesz na obrzeżach popularnego parku Jardin Anglais tuż nad Jeziorem Genewskim.

zegar kwiatowy l horloge fleurie genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva7. Jezioro Genewskie (Lac de Genève) i rejs po jeziorze

Genewa znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Jeziora Genewskiego, w miejscu, gdzie wpływa do niego rzeka Rodan. Historyczna nazwa Jeziora Genewskiego (Lac de Genève) to Jezioro Lemańskie (Lac Léman). Gdyby nie to, że część należy do Francji, można by je uznać za największe jezioro w Szwajcarii.

Spacerując promenadą wzdłuż jego brzegu, można dostrzec odbicia budynków oraz gór w jego krystalicznie czystych wodach i podziwiać piękne jachty cumujące na nabrzeżu. Warto jednak zobaczyć miasto z innej strony i wyruszyć w rejs po jeziorze. Możliwości jest kilka, od godzinnego rejsu wzdłuż wybrzeża, po rejsy do Lozanny, Nyon lub rejs po Rodanie. Każdy dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

jezioro genewskie lac de geneve lemanskie leman genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva jezioro genewskie lac de geneve lemanskie leman genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva8. Fontanna Jet d’Eau w Genewie

Fontanna Jet d’Eau to symbol Genewy oraz najwyższa fontanna w Europie. Pierwsza fontanna została zainstalowana w 1886 roku i służyła jako zawór bezpieczeństwa dla hydraulicznej sieci energetycznej. W 1891 roku została przeniesiona w obecne miejsce, by spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Jet d’Eau znaczy strumień wody i w każdej sekundzie wyrzuca ona pięćset litrów wody na wysokość 140 metrów. Służą do tego dwie pompy o mocy 500 kW. Prędkość wyrzucanej wody to 200 kilometrów na godzinę, a wydostaje się ona przez dyszę o średnicy 10 centymetrów. Do fontanny można dojść kamiennym pomostem, należy jednak uważać, by zmiana wiatru nie spowodowała, że zostaniemy zmoczeni. Tym bardziej może to być uciążliwe, gdyż w każdym momencie w powietrzu znajduje się około 7000 litrów wody.

fontanna jet d eau najwyzsza w europie genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva9. Parki w Genewie

Kontynuując spacer wzdłuż jeziora, po kilku minutach dochodzi się do największego parku w Genewie – Parc de la Grange. To miejsce szczególnie spodoba się osobom kochającym kwiaty lub szukającym romantycznych zakątków. Ogród różany, zabytkowe budowle, ruiny starożytnej willi sprawiają, że to wymarzone miejsce na piknik czy nawet grilla. Dodatkowym plusem jest to, że nawet w lecie nie ma w nim dużo ludzi.

Publicznych parków w Genewie jest sporo. Bardzo często są one miejscami, gdzie można posłuchać muzyki lub zobaczyć występy artystów. Wszystkim, którzy wyjątkowo lubią rośliny, polecam wizytę w miejskim ogrodzie botanicznym. Ma on ponad 100 lat i znajdziesz w nim unikalne gatunki kwiatów oraz innych roślin z całego świata.

park parc de la grange genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva park parc de la grange genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva10. Kąpielisko Bains des Pâquis

Kąpielisko Bains des Pâquis to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Genewie. Mieści się ono na sztucznym półwyspie zakończonym niedużą latarnią, naprzeciw fontanny Jet d’Eau. W upalne dni przyciąga amatorów opalania oraz kąpieli. Do wyboru ma się 500-metrową plażę lub baseny na otwartym jeziorze. Osoby szukające ekstra emocji mogą skakać z wieży, a i fotografowie za ładne widoki polubią to miejsce.

Przez cały rok za dodatkową opłatą można skorzystać z łaźni tureckiej oraz hammanu, a od września do maja także z sauny. Wyobraź sobie wyjście z nagrzanego pomieszczenia, a następnie kąpiel w chłodnym jeziorze. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko można przeżyć w centrum Genewy.

Miejsc do kąpieli na brzegu jeziora jest kilka. Popularna jest miejska plaża znajdująca się przed wejściem do Parc de la Grange. Osoby, które kupią kartę Geneva Pass, mogą także za darmo skorzystać ze strzeżonej plaży znajdującej się ciut dalej.

kapielisko bains des paquis genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva kapielisko bains des paquis genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva11. Pałac Narodów (Palais des Nations) i Złamane Krzesło

Genewa uchodzi za najbardziej kosmopolityczne miasto w Europie. Zamieszkuje je około 200 000 mieszkańców, z czego 61% stanowią imigranci. Bardzo często są oni pracownikami jednej z 22 organizacji międzynarodowych lub ponad 250 organizacji pozarządowych, które w tym mieście mają swoje siedziby.

Jedną z takich organizacji jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, która w Genewie ma swoją europejską siedzibę. Mieści się ona w zbudowanym w latach 1929-1936  Pałacu Narodów (Palais des Nations) należącym wcześniej do Ligii Narodów. Zwiedzanie obiektu możliwe jest tylko z przewodnikiem. Długość wycieczki oraz jej przebieg uzależniony jest od spotkań, jakie akurat odbywają się w środku.

Nawet jeśli nie chcesz zwiedzać pałacu, warto przyjść na Plac Narodów, skąd widać budynek organizacji na tle masztów z flagami krajów, które do niej należą. Na tym samym placu ustawiono 12-metrowe Złamane krzesło (Broken Chair), jeden z ciekawszych genewskich pomników. Symbolizuje on protest przeciwko używaniu w toczących się wojnach min przeciwpiechotnych.

palac narodow palais des nations siedziba onz genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva zlamane krzeslo broken chair genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva12. Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie

Stolica pokoju – tak często bywa nazywana Genewa, ponieważ znajduje się w niej siedziba ONZ oraz centrala Międzynarodowego Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Inicjatorem powstania Czerwonego Krzyża był szwajcarski biznesmen oraz filantrop Henri Dunan. Organizacja powstała w 1863 roku i od tej pory z Genewy kieruje swoimi działaniami.

Wizyta w Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to bardzo intensywne przeżycie. W 3 strefach tematycznych poznaje się główne wyzwania dzisiejszego świata: Obronę ludzkiej godności, Przywracanie więzi rodzinnych oraz Ograniczanie zagrożeń naturalnych. Wstępem do tego jest zgłębienie wiedzy na temat powstania Czerwonego Krzyża oraz podpisania Konwencji Genewskich.

miedzynarodowe muzeum czerwonego krzyza czerwonego polksiezyca genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva miedzynarodowe muzeum czerwonego krzyza czerwonego polksiezyca genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva13. Muzea w Genewie

Genewa to istny raj dla osób uwielbiających muzea, gdyż jest ich ponad 30. Wydaje się, że każdy znajdzie coś dla siebie. Największym, a zarazem jednym z najważniejszych jest Muzeum Sztuki i Historii (Musee d’Art et d’Histoire). W jego przestronnych wnętrzach zobaczysz bogatą kolekcję obrazów, rzeźb, broni i znaleziska archeologiczne ze starożytnego Egiptu. Dodatkową zachętą do odwiedzenia muzeum jest bezpłatny wstęp na stałe ekspozycje.

Muzeum Ariana (Musée Ariana) położone jest opodal Pałacu Narodów. W budynku łączącym style neoklasyczny i neobarokowy kryje się 20 tys. przedmiotów ceramicznych oraz ze szkła. Eksponaty pochodzą z Europy, Orientu oraz Dalekiego Wschodu, a dzięki nim poznaje się 12 wieków historii ceramiki i 7 wieków produkcji szkła.

Jakie muzea można jeszcze zobaczyć w Genewie? Przykładowo Muzeum Woltera, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej.

muzeum sztuki historii musee d art et d histoire genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva (2) muzeum ariana musee genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva (2)14. Europejska Organizacja Badań Jądrowych, CERN

CERN to położony na przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, najważniejszy na świecie ośrodek badawczo-naukowy. Wśród wielu wynalazków, które tutaj powstały, można wymienić www czy obrazowanie medyczne. Flagowymi projektami są jednak fizyka cząstek oraz antymateria. Pomaga w tym Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), będący największym na świecie akceleratorem cząstek. Jego 27-kilometrowy pierścień zakopany jest 100 metrów pod ziemią.

Zwiedzanie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) jest bezpłatne. We własnym tempie można obejrzeć dwie wystawy stałe: Wszechświat Cząstek (Univers of Particles) oraz Mikrokosmos (Microcosmos). Możliwa jest także wycieczka z oglądaniem jednego z eksperymentów. Aby w niej uczestniczyć, należy wcześniej zarezerwować bezpłatny bilet poprzez stronę internetową organizacji.

cern univers of particles genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva (2) cern univers of particles genewa atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva (2) cern mikrokosmos microcosmos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva15. Góra Saleve (Mont Salève)

Góra Saleve (Mont Salève) nazywana bywa domową górą Genewy lub balkonem Genewy. Znajduje się ona na terytorium Francji, ale do podnóża bez problemu można dojechać autobusem miejskim. Na szczyt prowadzą szlaki oraz wygodna kolejka linowa.

Wycieczka na Górę Saleve to jedna z tych rzeczy, których nie można pominąć. Po dotarciu na szczyt oczom ukazuje się niesamowity widok na zamieszkały przez 700 000 osób obszar miejski Genewy, jezioro, Jurę, a przy dobrej widoczności nawet Mont Blanc. Szczyt góry to płaskowyż, po którym wyznaczono przyjemne szlaki. Oprócz turystyki pieszej można tu uprawiać kolarstwo górskie, wspinaczkę skałkową lub paralotniarstwo.

gora saleve mont atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva gora saleve mont atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic szwajcaria geneva

Czy warto przyjechać i zwiedzić Genewę?

Myślę, że przygotowany przeze mnie wybór atrakcji odpowiada na to pytanie twierdząco. Na początku napisałem, że to idealne miasto na weekend i tak jest. Aby jednak na spokojnie zobaczyć wszystkie powyższe miejsca potrzeba na to 3 dni. Genewa uchodzi za drogie miasto, ale jego zwiedzenie jest tańsze, niż dużo osób myśli. W dalszej części znajdziesz informacje, co zrobić, by wydać jak najmniej.

Genewa była pierwszym etapem mojej kilkudniowej wycieczki. Kolejnymi miejscami, o których przeczytasz, będą Annecy oraz Lion.

Genewa (Geneva) informacje praktyczne

 • Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Przelicznik: 1 CHF = 3,77 PLN (styczeń 2019).
 • Katedra św. Piotra w Genewie. Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: 1.10-31.05 poniedziałek – sobota w godzinach 10:00-17:30, niedziela w godzinach 12:00-17:30; 1.06-30.09 poniedziałek – sobota w godzinach 9:00-18:30, niedziela w godzinach 12:00-18:30.
 • Wieże w katedrze św. Piotra. Bilet wstępu: normalny – 5 CHF; dla dzieci (6-16) – 2 CHF. Bezpłatny bilet dla posiadaczy Geneva Pass. Ostatnie wejście do wieży pół godziny przed zamknięciem katedry. W czasie koncertów nie ma możliwości wejścia na wieże.
 • Strefa archeologiczna. Bilet wstępu: normalny – 8 CHF; dzieci i studenci – 4 CHF. Bezpłatny bilet dla posiadaczy Geneva Pass. Godziny otwarcia: codziennie 10:00-17:00 (ostatnie wejście o 16:30).
 • Maison Tavel (Tavel House). Wstęp bezpłatny na wystawy stałe. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela w godzinach 11:00-18:00, w poniedziałek zamknięte.
 • Muzeum Patek Philippe. Bilet wstępu: normalny – 10 CHF, studenci i seniorzy – 7 CHF, dzieci poniżej 18 roku życia – wstęp bezpłatny. Bezpłatny bilet dla posiadaczy Geneva Pass. Godziny otwarcia: wtorek – piątek 14:00-18:00, sobota 10:00-18:00. W poniedziałki, niedziele i święta muzeum jest zamknięte.
 • Rejs po jeziorze. Ceny rejsów zaczynają się od 13 CHF. Posiadacze karty Geneva Pass mogą skorzystać z godzinnego bezpłatnego rejsu po jeziorze.
 • Kąpielisko Bains des Pâquis. Bilet wstępu: od maja do września normalny – 2 CHF, dzieci poniżej 16 roku życia – 1 CHF, dzieci poniżej 6 roku życia – wstęp bezpłatny. Opłata pobierana jest tylko w określonych godzinach. Dodatkowe opłaty za korzystanie z sauny oraz łaźni. Osoby posiadające Geneva Pass mogą skorzystać z nich ze zniżką. Godziny otwarcia: wejście na półwysep jest możliwe przez cały dzień. Więcej informacji można znaleźć na https://www.bains-des-paquis.ch/en/opening-hours-and-entrance-fee/.
 • Siedziba ONZ, Pałac Narodów. Bilet wstępu: normalny – 15 CHF, studenci i seniorzy – 13 CHF, dzieci 6-18 lat – 10 CHF. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10:00-12:00 (zwiedzanie zaczyna się od 10:30) oraz 14:00-16:00 (zwiedzanie zaczyna się od 14:30).
 • Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Bilet wstępu: normalny – 15 CHF, seniorzy i osoby od 12 do 22 roku życia – 7 CHF. Bezpłatny bilet dla posiadaczy Geneva Pass. Wstęp wolny w pierwszą sobotę miesiąca. Godziny otwarcia: 1.11-31.03 wtorek – niedziela w godzinach 10:00-17:00; 1.04-31.10 wtorek – niedziela w godzinach 10:00-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • Muzeum Sztuki i Historii. Wstęp bezpłatny na stałe ekspozycje. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 11:00-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • Muzeum Ariana. Wstęp bezpłatny na stałe ekspozycje. Wystawy w piwnicy, na piętrze oraz czasowe są płatne. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • CERN – Wszechświat Cząstek (Univers of Particles). Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 10:00-17:00. W niedziele zamknięte. 6-minutowy film o fizyce w CERN jest wyświetlany co 30 minut.
 • CERN – Mikrokosmos (Microcosmos). Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 8:30-17:30, sobota 9:00-17:00. W niedziele zamknięte.
 • CERN – Zwiedzanie z przewodnikiem. Osoby zainteresowane takim zwiedzaniem potrzebne informacje znajdą na https://visit.cern/tours/guided-tours.
 • Kolejka linowa na Górę Saleve. Ceny biletów. Normalny (od 26 lat) 7,60 €, 11,80 € – w dwie strony.  Dziecko (od 3 do 16 lat) 4,50 €, 6,50 € – w dwie strony. Bezpłatnie dla dzieci poniżej 3 lat. Młodzież (17-25 lat) oraz osoby powyżej 65 lat 5,60 €, 8,60 € – w dwie strony. Przejazd kolejką jest bezpłatny dla posiadaczy karty Geneva Pass. Okres otwarcia. Od 01.01 do 29.03., W każdy piątek, sobotę i niedzielę od 9:30 do 17:00. Od 30.03 do 30.04 od 9:30 do 18:00. Zamknięte w poniedziałki. Od 01.05 do 30.09, codziennie od 9:30 do 19:00. W czwartki, piątki i soboty do 23h. Od 01.10 do 12.11 od 9:30 do 18:00. Zamknięte w poniedziałki. Od 15.12 do 31.12, w każdy piątek, sobotę i niedzielę od 9:30 do 17:00.

Mapa Genewy (Geneva) – atrakcje oraz ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić

Bilet lotniczy do Genewy

Z Polski do Genewy są bezpośrednie loty, a ceny biletów rozpoczynają się od 149 zł. Bilety lotnicze do Genewy w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Jak dojechać z lotniska w Genewa-Cointrin do centrum?

Lotnisko położone jest 5 km do centrum miasta i dojazd do niego jego bardzo szybki oraz łatwy. Obok miejsca odbioru bagażu znajduje się maszyna drukująca darmowe 80-minutowe bilety na komunikację miejską. Po wydrukowaniu takiego biletu do centrum można dojechać pociągiem lub autobusem.

Geneva Transport Card

Geneva Transport Card to bezpłatna karta, którą otrzymasz, gdy zatrzymasz się w hotelu, pensjonacie lub na kempingu. Umożliwia ona korzystanie z transportu publicznego (autobusy, tramwaje, pociągi i żółte łodzie taksówki – Mouettes) za darmo. Pozwala również zwiedzić większość obiektów turystycznych po obniżonej cenie.

Geneva Pass – sposób na tanie zwiedzenie Genewy

Geneva Pass to karta, którą powinien kupić każdy, kto chce zwiedzić Genewę, a wydać jak najmniej. Dzięki niej ponad 30 atrakcji można zwiedzić za darmo, a na resztę uzyskać rabat. Do tego również dochodzi bezpłatny transport publiczny. Dostępna jest ona 3 wersjach. 24 h – 26 CHF, 48 h – 37 CHF, 72 h – 45 CHF. Czy się opłaca? Przykładowo: rejs po jeziorze 13 CHF, muzeum Patek Philippe – 10 CHF, Muzeum Czerwonego Krzyża – 15 CHF, kolejka na Górę Saleve 11,80 Euro. Więcej informacji o karcie można znaleźć na https://www.geneve.com/en/see-do/geneva-pass/.

Genewa hotel

Hotele w Genewie jak na nasze warunki wydają się drogie, dlatego niektórzy turyści szukają noclegów we Francji. W Genewie można jednak znaleźć nocleg w dobrej cenie i to ze śniadaniami. Podczas mojego pobytu nocowałem w Geneva Hostel, który dodatkowo ma dobrą lokalizację i wygodne łóżka. Więcej miejsc noclegowych znajdziesz na poniższej stronie.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o Genewie? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

20 Comments

 1. Joanna says:

  Witaj Rybko! Fantastyczny wpis. Nie tylko wymienione najwazniejsze atrakcje (i to z opisem) ale też mnóstwo super przydatnych informacji. Bez takiego przewodnika jak Twój wpis, wizyta w Genewie byłaby dla mnie mnie na pewno o wiele, wiele uboższa, za to o wiele, wiele droższa. Pozdrawiam serdecznie!

 2. Gaga says:

  Małe pytanie. Na początku Twojej informacji o Genewie podana jest data 31 stycznia. Zdjęcia raczej nie styczniowe. Skąd ta rozbieżność? Wpis wydaje się „trochę” nierzeczywisty.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Data, którą widzisz jest datą publikacji tekstu na blogu. Nie mam pojęcia, co masz na myśli, pisząc, że wpis jest „trochę” nierzeczywisty? Podczas podróży zbieram nateriały do poszczególnych publikacji i publikuję, gdy uznam, ze pora to zrobić. Jeśli czytałaś powyższy tekst, to zapewne widziałaś, że nie jest to opis wycieczki, ale mini przewodnik, który zawiera szereg przydatnych informacji. Przygotowanie takiego tekstu wymaga czasu, czy coś się nie zgadza?

 3. Jakub says:

  Nawet nie wiedziałem, że jest możliwość zwiedzania CERN bezpłatnie 🙂 Chyba wiem co chce robić w urodziny 😉

 4. Rybki3 says:

  Witaj Grzegorzu 🙂
  w przerwie wielkanocnej (z kawałkiem) lecimy zobaczyć wielki zderzacz hadronów ale dziękujemy za inspirację, zwiedzimy w takim razie znacznie więcej niż tylko CERN.
  ps. mamy takie same nazwisko 😉
  pozdrawiamy
  Rybki3

  1. Grzegorz says:

   Witam Rybki 🙂
   Polecam spacer ulicami Genewy oraz przekonanie się, że nie jest to tylko miasto banków, zegarków i CERNu.
   Pozdrawiam

 5. Moluś says:

  Dzisiaj wróciłem z krótkiego ( 2 dni )wypadu do Genewy na targi samochodowe. Udało mi się również trochę pozwiedzać piękne miasto i odwiedzić niektóre muzea. Było super , chyba tam jeszcze wrócę.

 6. antekwpodrozy.pl says:

  W Szwajcarii nie miałem jeszcze okazji być, ale Genewa kusi mnie już od bardzo dawna. Bardzo przydatny ten wpis, z pewnością z niego skorzystam w przyszłości 🙂

 7. Globtroterek says:

  Szwajcaria to przepiękny kraja. Udało nam się ją odwiedzić w tamtym roku, ale wiemy już, że musimy tam jeszcze powrócić, bo na naszej trasie nie było w tedy Genewy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *