Główny Szlak Sudecki (GSS) Schronisko Na Śnieżniku - Schronisko Jagodna + wschód słońca na Śnieżniku. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.
Główny Szlak Sudecki (GSS) Schronisko Na Śnieżniku - Schronisko Jagodna + wschód słońca na Śnieżniku. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.

GSS dzień 5. Etap Schronisko Na Śnieżniku – Schronisko Jagodna + Śnieżnik

12
8 minutes, 16 seconds Read

GSS dzień 5. Etap Schronisko Na Śnieżniku – Schronisko Jagodna + Śnieżnik. Główny Szlak Sudecki

Jest 4:00, gdy budzik w telefonie zaczyna wydawać coraz głośniejsze dźwięki. Staram się jak najszybciej go zlokalizować, aby nie obudzić pozostałych osób. Przy pomocy światła z telefonu ubieram się, biorę kijki, aparat i wychodzę ze schroniska.

Ciemność nocy rozpraszam latarką i zaczynam powolną, drugą w ciągu kilku godzin wspinaczkę na Śnieżnik. Wraz z wysokością niebo przede mną, jak w palecie barw zmienia kolor z granatowego w niebieskofioletowy, aby na szczycie dojść do pomarańczowego. Już z daleka widzę, że nie jestem sam – osób chcących zobaczyć wschód słońca jest więcej. Na moje „Dzień dobry” słyszę mieszaninę polskich i czeskich pozdrowień. Tak jak inni wdrapuję się na kamienie i zaczynam wpatrywać w widnokrąg.

Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d

Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d

Wschód słońca na Śnieżniku

Brak chmur umożliwia od pierwszych sekund śledzenie, jak słońce stopniowo wyłania się zza horyzontu. Oto wstaje nowy dzień. Świat zaczyna nabierać kolorów. Stają się one coraz bardziej wyraziste i intensywne.

Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d

Współtowarzysze bardzo szybko opuszczają Śnieżnik i mam go tylko dla siebie. To niesamowite uczucie. Sam na szczycie prawie płaskiej góry, a w zasięgu wzroku tylko wierzchołki innych gór i słońce, które pozwala zobaczyć coraz więcej. Dopiero teraz dostrzegam tablicę pamiątkową z wygrawerowaną wieżą i datami. Domyślam się, że kamienie, na których siedziałem to pozostałości po niej. Dopatruję się nawet czegoś, co wygląda jak powalony komin.

Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d Śnieżnik wschód słońca, východ slunce na Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo d

W końcu zaczynam schodzić. Tuż przed schroniskiem zauważam porozrzucane rzeczy i śpiwory. Widać nie wszyscy spali w środku.

Śnieżnik, Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato, (5)Śnieżnik spanie w śpiworze w lesie, Králický Sněžník, Glatzer Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Grulicher Schneeberg, Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie,

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Biorę plecak i nie czekając, aż otworzą kuchnię ruszam na szlak. Ponownie czeka mnie do przejścia ponad 30-kilometrowy odcinek.

Średniak

Początkowo idę przyjemną ścieżką biegnącą po zboczu Średniaka (1210 m n.p.m.) z kilkoma punktami widokowymi i skałkami. Dalszy szlak to naprzemienne strome zejścia, które bardzo obciążają stawy, i proste odcinki. Pierwszymi napotkanymi osobami są czterej mężczyźni w wieku ponad 60 lat, dziarsko wspinający się na Średniak. Po wyposażeniu widać, że są to osoby, które chodzą po górach. Ich widok powoduje jednak, że nie mogę przestać myśleć, czy w ich wieku będę w stanie dalej wędrować jak oni? Hmm. Mam nadzieję, że tak!

Średniak, Masyw Śnieżnika, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, (2) Średniak, Masyw Śnieżnika, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, (2) Średniak, Masyw Śnieżnika, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, (2)

Ostatnie strome zejście kończy się wraz z dojściem do dolinki, w której płynie potok Wilczki.

Międzygórze

Wychodząc z lasu docieram do Międzygórza Górnego i asfaltową drogą biegnącą dolinką tuż obok koryta potoku schodzę do Międzygórza (575 m n.p.m.). To klimatyczna i spokojna miejscowość z zabytkowymi, drewnianymi budowlami przyciągającymi wzrok. W centrum miejscowości uzupełniam prowiant, a że zapowiadają upał, zapas płynów zwiększam do 4 litrów.

Międzygórze, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety (2) Międzygórze, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety (2)

Mijam zabytkowy kościół św. Józefa i nagle przed mostem szlak znika. Okazuje się, że kolejny odcinek czerwonego szlaku z uwagi na remont jest zamknięty i powinienem zejść na żółty lub zielony. Nie za bardzo mi się to uśmiecha, gdyż minąłbym jedną z atrakcji. Domyślam się, że z uwagi na dzień świąteczny nikt nie pracuje, dlatego minąwszy ogrodzenie idę przed siebie. Część remontu została już wykonana i odcinek do wodospadu Wilczki pokonuję krocząc kostką brukową.

Międzygórze, kościół św. Józefa Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki ma 22 metry wysokości i jest drugim co do wysokości wodospadem w Sudetach. Ukryty w gąszczu zieleni, w otoczeniu starego lasu, mostku i tarasów widokowych robi na mnie spore wrażenie. Drobinki wody unoszące się w powietrzu nadają temu miejscu bardzo przyjemny i orzeźwiający klimat.

Wodospad Wilczki, Międzygórze, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety Wodospad Wilczki, Międzygórze, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety

Oddalając się od wodospadu w końcu natrafiam na remontowany odcinek. Są to strome schody kończące się na utwardzonej leśnej drodze tuż obok skalnej baszty z kapliczką. W tym miejscu kończy się zamknięty szlak, a rozpoczyna kilku minutowy płaski odcinek, z którego rozpoczynam wspinaczkę po zboczu Iglicznej.

Międzygórze schody do wodospadu Wilczki, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, SudetyMiędzygórze kapliczka na kamiennej baszcie, Wölfelsgrund, Vlčí Důl, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, Sudety

Schronisko „Na Iglicznej” i Sanktuarium „Maria Śnieżna”

Szlak nie prowadzi na sam szczyt Iglicznej, przechodzi natomiast w pobliżu Schroniska „Na Iglicznej” (820 m n.p.m.) i usytuowanego tuż obok Sanktuarium „Maria Śnieżna”. Przyznam, że nigdy nie widziałem, aby wokół schroniska było tyle kwiatów. Dosłownie tonie ono w nich. Jest czysto, przytulnie, aż chce się usiąść i zostać na dłużej. Niestety nie mam na to czasu.

Schronisko Na Iglicznej, Igliczna Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato, (2) Schronisko Na Iglicznej, Igliczna Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato, (2)widok ze Schronisko Na Iglicznej, Igliczna Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato,

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” to pełna nazwa sanktuarium położonego przy schronisku. Budynek pochodzi z końca XVIII wieku i został wybudowany w stylu późnobarokowym. Centralne miejsce na ołtarzu zajmuje replika Madonny z Dzieciątkiem z Sanktuarium Maryjnego z Mariazell w Austrii. Słynie ona z licznych cudów i uzdrowień, przez co sanktuarium stanowi popularne miejsce pielgrzymek i wycieczek. Z tarasu przed kościołem widzę Góry Bystrzyckie, w kierunku których zaczynam podążać.

Sanktuarium Maria Śnieżna, Igliczna Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato,Sanktuarium Maria Śnieżna, Igliczna Masyw Śnieżnika, Sudety Wschodnie, dolny śląsk, województwo dolnośląskie, polska, lato,

Dość szybko leśną drogą schodzę z Iglicznej i dochodzę do Marianówki. Niedużej miejscowości ze stadniną koni i gospodarstwami agroturystycznymi.

Kotlina Kłodzka

Przede mną płaski odcinek Kotliny Kłodzkiej, a właściwie jej mikroregionu – Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej. Uwielbiam wysoką temperaturę, dlatego wędrówka otwartą przestrzenią w piekącym słońcu nie stanowi problemu. Tym bardziej przyjemnie się idzie, gdyż krajobrazy są jak z pocztówek. Krótki asfaltowy odcinek, a następnie polne drogi i mały lasek. Oznakowanie odcinka jest skąpe, ale trudno się zgubić.

Kotlina Kłodzka, Marianówka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, Kotlina Kłodzka, Marianówka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, Kotlina Kłodzka, Marianówka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, Kotlina Kłodzka, Marianówka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska,

Wilkanów

Dochodzę do Wilkanowa. To bardzo długa wieś łańcuchowa z kilkoma zabytkowymi budowlami, kapliczkami i figurami. Korzystam z zadaszonych ławeczek usytuowanych w centrum i robię dłuższą przerwę na uzupełnienie kalorii i płynów.

Wilkanów, Kotlina Kłodzka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2) Wilkanów, Kotlina Kłodzka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2) Wilkanów, Kotlina Kłodzka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2) Wilkanów, Kotlina Kłodzka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2)

Po wyjściu z Wilkanowa szlak ponownie prowadzi drogą asfaltową, następnie polną, a przed kolejną miejscowością wchodzi do lasu.

Wilkanów, przydrożny krzyż Kotlina Kłodzka, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2)Kotlina Kłodzka polna droga, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2)Kotlina Kłodzka kamienna kaplica, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, polska, czerwony szlak (2)

Długopole-Zdrój

Leśna droga kończy się nagłym, ostrym zejściem tuż obok stacji kolejowej Długopole-Zdrój. To najmniejsze i bardzo ciche uzdrowisko Kotliny Kłodzkiej. Idąc podniszczonym asfaltem w stronę centrum mijam przerobiony na kawiarnię, neogotycki kościółek poewangelicki z 1893 roku i dochodzę do drewnianego Domu Zdrojowego. Przed nim znajduje się fontanna z rybką na szczycie, z której wypływa woda mineralna. Napełniwszy butelki ruszam w dalszą drogę.

Długopole-Zdrój stacja kolejowa, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,Długopole-Zdrój neogotycki kościół poegangelicki, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,Długopole-Zdrój drewniany dom zdrojowy, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety Wschodnie, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Wyjście z wioski jest równe nagłe, jak wejście. Oto za dawnym Teatrem Zdrojowym wchodzę w zarośla i wspinam na niewysokie wzgórze. Gęstwina szybko się kończy, by przejść w łąki i pola. Tak jest do samej wsi Ponikwa.

Ponikwa, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Ponikwa

Na wiejskiej szosie w Ponikwie spotykam kobietę, która wygląda jakby się zgubiła. Pytam się, „Czy mogę jakoś pomóc?” W odpowiedzi słyszę, że ostatni raz była tutaj 30 lat temu i nie poznaje tego miejsca. Wydaje się, że wstrząsnął nią widok opuszczonych gospodarstw, zniszczeń jakie dokonał czas, a jednocześnie domostw zamienianych przez nowych właścicieli na domki letnie. Odpowiadam, że jestem tutaj pierwszy raz i niestety nie potrafię jej pomóc.

Ponikwa, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Góry Bystrzyckie

Wychodząc ze wsi oglądam się za siebie i po raz ostatni spoglądam na Masyw Śnieżnika. Oto dotarłem w Góry Bystrzyckie.

Ponikwa, widok na masyw Śnieżnika, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Mijając kamienny krzyż widzę szlak biegnący przez nieskoszoną, porośniętą krzakami łąkę. Przez moment przypomina mi się błądzenie na polach nad Komańczą. Tu na szczęście są paliki wskazujące którędy iść.

Ponikwa, kamienny krzyż, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,Ponikwa, zarośnięty szlak, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Autostrada Sudecka

Ostatnie 4 km to odcinek drogi wojewódzkiej nr 389 zwanej Autostradą Sudecką. Po całym dniu marszu to najgorsze co może być dla nóg. Dodatkowo to monotonny odcinek, który bardzo się ciągnie. Gdzieś w połowie dzwonię do schroniska i upewniam się, czy kuchnia jest otwarta. W końcu czytałem o niej dużo dobrego.

Autostrada Sudecka, GSS, Główny Szlak Sudecki, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, polska,

Schronisko Jagodna

Bardzo się cieszę, gdy w końcu dochodzę do położonego nad Przełęczą Spalona schroniska Jagodna (811 m n.p.m.). To miejsce słynie ze świetnej kuchni, więc zaraz po przyjściu zamawiam racuchy jagodne i koktajl jagodowy. W oczekiwaniu na zamówienie rozglądam się. Czuję tu ducha przeszłości, ale jest również dużo akcentów, które widziałem w klimatycznych kafejkach w Krakowie, czy Warszawie. Całość ładnie się komponuje i można poczuć się jak w domu. Z uwagi na dobry dojazd, klientami są przyjezdni, zapewne skuszeni dobrymi opiniami. W końcu dostaję racuchy. Palce lizać! Ponawiam zamówienie koktajlu i staram się dokończyć jedzenie, ale nie daję rady. Danie okazuje się bardzo sycące. Co z tego, że oczy by jadły, skoro żołądek mówi dość. Dawno się tak nie najadłem.

Schronisko pttk Jagodna, przełęcz Spalona, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, GSS, Główny Szlak Sudecki, polska,Schronisko pttk Jagodna, przełęcz Spalona, góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, GSS, Główny Szlak Sudecki, polska,Racuchy Jagodne Schronisko pttk Jagodna, przełęcz spalona góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, GSS, Główny Szlak Sudecki, polska,

GSS etap Schronisko Na Śnieżniku – Schronisko Jagodna + Śnieżnik. Główny Szlak Sudecki – informacje praktyczne

Schronisko PTTK „Jagodna”

Schronisko PTTK „Jagodna” usytuowane jest na skrzyżowaniu szlaków oraz przy Autostradzie Sudeckiej, więc bardzo łatwo można do niego dojść lub dojechać, a naprawdę warto. Czyste pokoje i łazienki, mili pracownicy oraz rewelacyjna atmosfera to tylko niektóre atuty tego miejsca. Słynie ono ze smacznej kuchni i tego, że dania są duże, co jest prawdą. Kuchnia pracuje w godzinach. Poniedziałek-Czwartek: 9:00-19:00. Piątek: 9:00-20:00. Sobota-Niedziela: 8:30-20:00

Plusem schroniska jest również otwarta na noc jadalnia, w której można naładować telefon lub skorzystać z czajnika. Rezerwację miejsca noclegowego można dokonać pod numerami telefonów 695 777 635, 74 811 98 16.

Schronisko pttk Jagodna, przełęcz spalona pokój góry Bystrzyckie, Sudety Środkowe, śląsk, województwo dolnośląskie, dolny śląsk, GSS, Główny Szlak Sudecki, polska,

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

12 Comments

  1. seniorka says:

    Trochę dziwnie mi się zrobiło- zastanawia się pan, czy w wieku 60 lat będzie w stanie chodzić po górach. Ten wiek to taka straszna starość? czy młodzi ludzie widzą w takich osobach tylko staruszków, którzy powinni siedzieć w przychodniach, na ławeczkach przed domem, przed telewizorami? Może sama tak myślałam mając 20-3- lat, ale teraz mam 65 lat i chodzę po górach, czując się młodo. Zabieram na wędrówki wnuki, plecak, dobre buty i wiele weekendów, wiele wakacyjnych dni spędzamy w górach. Tak, że mając po 60 lat, nie jesteśmy skazani na fotel i głupawy serial w telewizji.

    1. Grzegorz says:

      Przepraszam jeśli dziwnie się Pani zrobiło. Nie chodziło o to, że uważam osoby 60-letnie za stare, ale był to wpis bardzo osobisty, w którym zastanawiałem się, czy w tym wieku zdrowie pozwoli mi chodzić po górach. Jeśli tak będzie, to będę to robił. Do zobaczenia na szlaku 🙂

      1. seniorka says:

        Ależ ja nie mam pretensji do Pana, czy coś w tym stylu. Pisze Pan świetnie i cudownie oddaje Pan swoje uczucia i odczucia. Proszę pisać tak jak Pan tu pisał, bo to dar. Napisałam tylko, że dziwnie się poczułam, bo to zdziwienie, że mam już tyle lat, chociaż tego nie odczuwam. Ale inni, młodzi tak mnie widzą.
        Pozdrawiam.

      2. seniorka says:

        Panie Grzegorzu- gdzieś wcięło moją odpowiedź. Nie mam do Pana żalu, pretensji czy cos w tym stylu. Nie musi mnie Pan przepraszać, bo nie ma za co. Chyba nie tak się wyraziłam w poprzednim wpisie. Chodziło mi o to, że ja chodze sobie po górach i nie czuję że mam już 60+. I dopiero Pana wpis uświadomił mi, że tyl mam i ludzie, szczególnie młodzi to widzą.
        A Pana blog jest świetny, czytam go z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam i życzę jeszcze wielu wypraw, satysfakcji i radości z nich.

  2. Sławek says:

    Śnieżnik, mój ulubiony. 2 lub 3 razy w roku pakuję rower w pociąg i jadę 7 godzin tylko po to aby z Bystrzycy dotrzeć na Śnieżnik i do Jacka w schronisku. Jagodną także zaliczyłem.

    1. Podróże bez ości says:

      Na Śnieżniku byłem dopiero drugi i trzeci raz, a w Jagodnej po raz pierwszy. Z uwagi, że mieszkam w Beskidach, to inne szczyty i schroniska znam tak dobrze jak Ty Śnieżnik 🙂

  3. Jarosław Wasilewski says:

    Od ruin wieży na szczycie Śnieżnika, po prawej stoi geodezyjny słup kamienny oznaczający szyt Śnieżnika zrobiony przez GGV ( Górskie Towarzystwo Glacen – Rosen ). Poniżej kierując się oznaczeniami (czeskimi) cxerwonymi dochodzimy ( ok. 10 min. ) do źródeł Morawy, a dalej ( ok. 5 min) najpierw czerwonym, potem ścieżką obok spalonego schronidka po prawej do rzeźby słonika symbolu Krslickiego Śnieżnika (wybudowanego przez Klub Czeskich Turystów, jeszcze przed II wojną). To tyle z ciekawostek bliskiej okolicy szczytu Śnieżnika.
    Cieszy mnie, że podjęto przejście całego szlaku czerwonego im. Ostrowicza. Opis dobrze udokumentowany zdjęciami i ciekawym komentarzem.

  4. Olka says:

    Na Śnieżniku byłam parę lat temu, ale na szczyt zawitałam w ciągu 3 dni – 3 razy 😉 Akurat mój ówczesny chłopak, a obecny małżonek wraz ze znajomymi startował w zawodach DH w Czarnej Górze, a ja w tym czasie wędrowałam po okolicy.

  5. Sikoreczka says:

    Podziwiam Ciebie za wytrwałość w tym chodzeniu. Tyle kilometrów. Poszłabym też tak w świat. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *