Kraków na weekend co warto zobaczyć, zwiedzić, atrakcje, przewodnik, things to see do visit Cracow Poland
Kraków na weekend co warto zobaczyć, zwiedzić, atrakcje, przewodnik, things to see do visit Cracow Poland

Kraków na weekend. Co warto zwiedzić?

15
14 minutes, 15 seconds Read

Kraków, najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Niewątpliwie decyduje o tym wielowiekowa tradycja, niesamowita i niepowtarzalna atmosfera oraz wspaniałe zabytki. Jeśli dodam do tego jeszcze okoliczne miejscowości, wyjdzie na to, że aby dokładnie poznać dawną stolicę potrzebowałbyś około tygodnia. Zazwyczaj jednak dysponujemy jedynie wolnym weekendem, dlatego postaram się odpowiedzieć na pytanie, Jak zaplanować weekend w Krakowie, aby zobaczyć i zwiedzić najważniejsze atrakcje miasta, a dodatkowo Kopalnię Soli Wieliczka i Auschwitz

Informacje, które tutaj znajdziesz możesz wykorzystać, gdy sam będziesz planował podróż do Krakowa. Mogą być również przydatne, gdybyś chciał pokazać Kraków swoim znajomym z zagranicy – i dla nich przygotowałem propozycję. Od razu uprzedzam, że jest to intensywny plan zwiedzania, nastawiony na pokazanie jak największej liczby ważnych miejsc. Uwzględnia on ciekawe punkty na mapie stolicy Małopolski i okolic, które spowodują, że odkryjesz różne oblicza Krakowa.

Kraków – Rynek Główny

Wchodząc na strony muzeów od razu widać, że w Krakowie można wyróżnić sezon letni, trwający od kwietnia do października oraz sezon zimowy, trwający od listopada do marca.

Sezon letni jest okresem bardziej turystycznym, a co za tym idzie, muzea są dłużej otwarte. Dzięki temu w tym okresie można również więcej zobaczyć niż w sezonie zimowym. Skupię się na okresie letnim, ale znajdziesz tutaj również informacje, jak zorganizować pobyt późną jesienią i w zimie.

Kraków – plan zwiedzania miasta oraz okolic

Dzień 1 – Sobota – okres kwiecień – październik

8:30 Przejście z Barbakanu (usytuowanego 5 minut od Dworca PKP), Drogą Królewską na Wawel

9:00 Zakup w kasie Katedry na Wawelu biletu upoważniającego do zwiedzenia Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich, kaplic: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralnego

9:10 Zobaczenie Dzwonu Zygmunta (to bijące od wieków serce Wawelu i Stolicy Małopolski)

9:30 Przejście do Centrum Promocji i Informacji na Wawelu i odebranie zarezerwowanych biletów do Zamku Królewskiego

9:40 Dalsze zwiedzanie katedry

10:00 Początek zwiedzania Zamku Królewskiego, w tym Prywatnych Apartamentów Królewskich, Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, ,,Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, a na końcu Skarbca Koronny oraz Zbrojowni

13:00 Zejście do Smoczej Jamy (tylko w sezonie letnim), a następnie przejście ulicami Kanoniczą i Grodzką w stronę Rynku Głównego

13:30 Obejście jednego z największych w Europie Rynku, na którym znajdują się słynne Sukiennice, majestatyczna Wieża Ratuszowa oraz kościół św. Wojciecha

13:45 Zakup biletu i zwiedzanie Bazyliki Mariackiej

14:00 Przejście przez Mały Rynek (za Bazyliką) ulicami: Sienną, Stolarską, Dominikańską, Grodzką, Drogą do Zamku, dalej Placem Bernardyńskim, Bernardyńską i nabrzeżem Wisły, aż dojdziemy do ul. Paulińskiej i dalej na Plac Nowy

14:45 Przerwa na zapiekankę np. U Endziora lub obiad np. U Polakowskich (tradycyjna polska kuchnia z niesamowitymi dekoracjami ze świeżych warzyw i owoców)

15:30 Czas na zwiedzanie Kazimierza, który najlepiej zacząć od Synagogi Starej, można też zobaczyć synagogi Remu, Tempel lub Kupa

17:30 Przejście do Fabryki Schindlera 

18:20 Zwiedzanie Fabryki Emalia Oskara Schindlera (dobrze jest wcześniej zarezerwować bilet)

20:00 Przejście w kierunku Rynku Głównego

21:00 Koniec zwiedzania

 

Dzień 2 – Niedziela  okres kwiecień – październik

8:05 Odjazd autobusu firmy „Lajkonik” z dworca autobusowego Kraków Główny w stronę Muzeum Auschwitz

9:30 Przyjazd na przystanek Oświęcim, Muzeum Auschwitz

10:00 – 13:30 Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau z edukatorem, język polski (dobrze jest wcześniej kupić bilet)

10:30 – 14:00 Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau z edukatorem, język angielski (dobrze jest wcześniej kupić bilet)

13:45 lub 14:15 Odjazd autobusu firmy „Lajkonik” w stronę Krakowa

15:10 lub 15:40 Przyjazd autobusu do Krakowa

15:40 lub 16:10 Odjazd pociągu Kolei Małopolskich ze stacji Kraków Główny do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia

16:01 lub 16:31 Przyjazd do Wieliczki i przerwa obiadowa (może być również wcześniej w Oświęcimiu lub Krakowie)

17:15 – 20:15 Zwiedzanie kopalni, Trasa turystyczna z przewodnikiem w języku polskim (dobrze jest wcześniej kupić bilet)

17:25 – 20:25 Zwiedzanie kopalni, Trasa turystyczna z przewodnikiem w języku angielskim (dobrze jest wcześniej kupić bilet)

*17:30 – 20:30 Zwiedzanie kopalni, Trasa górnicza z przewodnikiem w języku polskim (dobrze jest wcześniej kupić bilet)

20:40 Odjazd pociągu do Krakowa

21:00 Przyjazd do Krakowa i koniec zwiedzania

Uwagi:

Kolor niebieski – dotyczy osób zainteresowanych zwiedzaniem w języku angielskim.

* – w sezonie letnim o tej porze do wyboru są dwie trasy w języku polskim: trasa turystyczna oraz trasa górnicza.

W przypadku posiadaniu własnego pojazdu, należy wziąć pod uwagę, że przejazd samochodem z Muzeum Auschwitz do Kopalni Soli w Wieliczce zajmuje około 1,5 h.

W sezonie zimowych sugeruję poranne zwiedzanie Auschwitz lub Kopalni Soli w Wieliczce, a następnie powrót do Krakowa i zwiedzanie Domu Matejki oraz Galerii Sztuki Polskiej z XIX wieku (które w niedziele można zwiedzić za darmo, należy jednak pamiętać, że są otwarte do godziny 16:00), ewentualnie Podziemi Rynku lub Lost Souls Alley.

Sukiennice

Kraków na weekend – Informacje praktyczne

Popularność niektórych miejsc skutkuje tym, że bardzo często na miejscu okazuje się iż musimy stać w kolejkach po bilety, lub że bilety są już dawno wyprzedane. Dlatego przed przyjazdem sugeruję zarezerwować lub kupić bilety do: Zamku Królewskiego na Wawelu, Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Auschwitz – Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Poniżej znajdziesz krótki opis tych i innych miejsc wartych zobaczenia, wraz z informacją, gdzie i jak zarezerwować lub kupić bilety.

Zamek Królewski na Wawelu

To jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Przez wieki siedziba polskich królów. Słynie z pięknych renesansowych krużganków i kolekcji arrasów króla Zygmunta Augusta, wykonanych w Brukseli w XVI wieku.

Sugeruję zarezerwować bilety na sobotę, godzina 10:00, aby obejrzeć:

  • Prywatne Apartamenty Królewskie,

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,

  • Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

  • Smocza Jama (można zwiedzać w okresie kwiecień – październik) – nie jest potrzebna rezerwacja.

Tylko Prywatne Apartamenty Królewskie zwiedza się z przewodnikiem. Do wyboru mamy bilety i zwiedzanie z grupą po polsku lub np. z anglojęzycznym przewodnikiem. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię zwiedza się samemu. Można również skorzystać z audioguide`a.

Rezerwacji należy dokonać telefonicznie, nr tel. + 48 12 422 16 97Ewentualnie można wysłać formularz zgłoszenia mailem lub faxem. Należy to zrobić najpóźniej do 14 dni przed terminem zwiedzania: [email protected] lub faxem: + 48 12 422 64 64. Zgłoszenie zostanie potwierdzone najpóźniej do 3 dni przed terminem zwiedzania.

Zarezerwowane bilety odbiera się w Centrum Promocji i Informacji, na wzgórzu Wawelskim.

Aktualne ceny biletów oraz godziny zwiedzania można znaleźć na stronie Zamku Królewskiego (https://wawel.krakow.pl/zwiedzanie).

Krużganki na Wawelu

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Bardzo poruszające muzeum umiejscowione w dawnych budynkach fabryki Schindlera. Pozwala zrozumieć historię i losy krakowskich Żydów w czasie II wojny światowej. Ogromna ilość eksponatów, wiele multimedialnych wystaw, wszystko bardzo dobrze opisane w języku polskim, angielskim i niemieckim. Miejsce naprawdę warte zobaczenia.

W sezonie letnim sugeruję zarezerwować bilety na  sobotę, godzina 18:20.

Rezerwacji biletów należy dokonać na stronie https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html?id=1&p=1. Bilety należy odebrać co najmniej 10 minut przed godziną, na którą była złożona rezerwacja.

W sezonie zimowy ostatnie wejście jest o godzinie 15:40. W tym okresie należy wybrać, zobaczenie Starego Miasta albo zwiedzanie Fabryki.

W drugim przypadku, czas przejścia z Wawelu wynosi 40 minut. W międzyczasie pomiędzy zwiedzaniem Wawelu a Fabryki można zwiedzić Kazimierz. Po wyjściu z Fabryki inne atrakcje będą już zamknięte, dlatego należy zostawić ją na sam koniec.

Uwaga: Zalecany wstęp na wystawę dla młodzieży od lat 14.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Fabryki (.

Jedno z pomieszczeń z Fabryce Schindlera

Auschwitz – Birkenau

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny skłaniający do refleksji. Niesamowite miejsce, warte odwiedzenia, ale tylko z przewodnikiem. Pozwoli to na lepsze poznanie i zrozumienie tragedii tego miejsca. W powietrzu czuć okrutną przeszłość, gdzie ginęło mnóstwo ludzi z rąk oprawców. Emocje budzą eksponowane rzeczy osobiste osób uwięzionych, maltretowanych i tych, którym nie udało się przeżyć obozu śmierci. W trakcie zwiedzania odwiedza się obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

W sezonie letnim sugeruję zakup biletu na niedzielę, godzina 10:00 – zwiedzanie ogólne z edukatorem po polsku. Ewentualnie, zwiedzanie ogólne z edukatorem po angielsku rozpoczyna się w niedzielę o godzina 10:30. 

W tym czasie jest również dostępne zwiedzanie z edukatorem w języku włoskim, niemieckim i francuskim. Zwiedzanie ogólne z edukatorem trwa około 3,5 godzin.

Bilety można zakupić na stroniehttps://visit.auschwitz.org.

W sezonie zimowym, pierwsze zwiedzanie ogólne z edukatorem w języku polskim rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 11:00 lub o 10:30 w języku angielskim.

Więcej informacji znajdziesz w osobnym wpisie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Polecam zostać dłużej w Oświęcimiu i zobaczyć miasto. Tu znajdziesz link z informacją o ciekawych miejscach w Oświęcimiu.

Główne wejście do Auschwitz

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia soli jest obiektem klimatycznym i unikatowym w skali świata. Ołtarze, rzeźby, sale bankietowe zrobione z soli oraz niesamowita kaplica św. Kingi, która jest największą na świecie podziemną świątynią. O wyjątkowości Kopalni świadczy to, że już w 1978 roku została wpisana na pierwszą Listę światowego dziedzictwa Unesco. 

Planując zobaczenie kopalni mamy do wyboru dwie trasy: trasę turystyczną oraz trasę górniczą. Na stronie kopalni (https://www.kopalnia.pl/zwiedzanie) można przeczytać, czym te trasy się różnią.

W sezonie letnim sugeruję kupić bilet na jedno z poniższych zwiedzań:  

  • Trasa turystyczna, zwiedzanie w języku polskim – niedziela, godzina 17:15,
  • Trasa turystyczna, zwiedzanie w języku angielskim – niedziela, godzina 17:25,
  • Trasą górnicza. zwiedzanie w języku polskim – niedziela, godzina 17:30

Bilety można zakupić na tej stronie https://www.ebilety.kopalnia.pl/index.php?Lang=POL.

W sezonie zimowym trudniej w jeden dzień zobaczyć Auschwitz oraz Wieliczkę. Można to zrobić jeśli jest się samochodem. Wtedy w razie wyboru Trasy turystycznej z polskim przewodnikiem należy zarezerwować bilet na godzinę 16:45. Ostatnie wejście grupy angielskojęzycznej jest o godzinie 16:00.

Solne rzeźby na trasie turystycznej w Kopalni Soli w Wieliczce

Katedra Wawelska

Miejsce szczególne, będące świadectwem dziejów Narodu Polskiego. Wspaniały zabytek obfitujący w różnorodne dzieła sztuki. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj również biskupi, wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

Wstęp do Katedry jest bezpłatny. Będąc w niej warto jednak zobaczyć z bliska Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie, i do tych miejsc należy kupić bilet.

Informacje odnośnie cen biletów, oraz godzin otwarcia w poszczególnych dniach i sezonach, można znaleźć na stronie Katedry Wawelskiej (http://www.katedra-wawelska.pl/katedra-wawelska/zaplanuj-wizyte/).

Kraków – Katedra Wawelska

Bazylika Mariacka

Jeden z najbardziej znanych i najważniejszych zabytków Krakowa. Świątynia z piękną polichromią autorstwa Jana Matejki i arcydziełem rzeźbiarskim późnego gotyku – Ołtarzem Wielkim – dziełem Wita Stwosza.

Można ją zobaczyć codziennie, jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa. W dni powszednie od godz. 11:30 do godz. 18:00. Uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza następuje o godz. 11:50. W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, od ok. godz. 14:00 do godz. 18:00. Więcej informacji na stronie Bazyliki (http://mariacki.com/turysci/).

Kraków – Bazylika Mariacka

Muzeum Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach

Doskonale zorganizowana wystawa, podzielona na nurty. Najlepsi i najbardziej znani polscy malarze XIX, między innymi Matejko, Chełmoński, Malczewski i ich najwybitniejsze dzieła.

Otwarta we wtorek, środę, piątek i sobotę w godzinach 10.00 – 18.00. W czwartek: 10:00 – 20:00, a w niedzielę: 10.00 – 16.00. W niedzielę wstęp wolny na ekspozycje stałe. Więcej informacji na stroni Galerii (https://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej/bilety-dojazd-informacje). 

Podziemia Rynku Głównego

Muzeum w podziemiach Starego Rynku ma wiele uroku, ale nie robi aż takiego wrażenia jak można by się spodziewać. Udostępniono tutaj podwaliny Krakowa, szczątki ludzi, dawne trakty i mury oraz dużą ilość interaktywnych wystaw.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc na stronie (https://bilety.podziemiarynku.com)

W sezonie letnim Podziemia można zwiedzić od środy po niedzieli w godzinach 10:00-22:00, w poniedziałki od 10:00 do 20:00, a we wtorki od 10:00 do 16:00. W sezonie zimowym od środy do poniedziałku, w godzinach 10:00 – 20:00, a we wtorki od 10:00 do 16:00.

Uwaga. Wystawa nieczynna w każdy drugi poniedziałek miesiąca. We wtorek wstęp wolny. Ostatnie wejście na wystawę 75 minut przed zamknięciem. Więcej informacji na stronie Podziemi Rynku (https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny).

Sukiennice nocą

Dom Jana Matejki

Dom jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, w którym się on urodził, mieszkał z rodziną i zmarł. Muzeum bardzo interesujące, pełne eksponatów, pamiątek, mebli i obrazów Wielkiego Mistrza.

Otwarte od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00, a w niedzielę: 10.00 – 16.00. W niedzielę za darmo można zwiedzać wystawy stałe.  Więcej informacji na stronie Muzeum (https://mnk.pl/oddzial/dom-jana-matejki/bilety-dojazd-informacje).

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius

Perła architektury gotyckiej. Historyczny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej uczelni na ziemiach polskich. Najbardziej znanymi absolwentami byli: Jan Długosz, Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Jan III Sobieski, Wisława Szymborska oraz Jan Paweł II. Miejsce jest piękne i ciekawe.

Otwarte od poniedziałku do soboty. Informacje o aktualnych godzinach otwarcia, cenach biletów i numery telefonu, pod którymi można zarezerwować bilety, są dostępne na stronie Collegium Maius (https://maius.uj.edu.pl/zwiedzanie).

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius

Stara Synagoga w Krakowie

Jedna z najstarszych synagog w Polsce. Bardzo ciekawe muzeum z dużą ilości eksponatów dotyczących obrzędów, tradycji i muzyki żydowskiej.

W weekendy w sezonie letnim w otwarta w godzinach 10:00 – 17:00, w sezonie zimowym 10:00 – 16:00. Wstęp wolny w poniedziałek. Uwaga: Należy być najpóźniej godzinę przed zamknięciem synagogi. Więcej informacji na stronie Starej Synagogi (https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/stara-synagoga).

Inne synagogi na Kazimierzu

Na Kazimierzu można zobaczyć jeszcze cztery synagogi, a trzy z nich można zwiedzić. Są to synagogi Remu, Tempel i Kupa. Najstarszą z nich jest Remu, przy której dodatkowo usytuowany jest cmentarz żydowski, jeden z najstarszych w Europie.

Synagogi można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00 – 18:00. Opisy poszczególnych synagog można znaleźć na stronie Gminy Żydowskiej (http://krakow.jewish.org.pl/services/synagogi/).

Kazimierz
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lost Souls Alley

Dom strachu w Centrum Krakowa. Miejsce bardzo popularne wśród osób które chcą sprawdzić swoją odwagę oraz lubiących szarady.

Otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00 – 20:00. Z uwagi na dużą popularność sugeruję zarezerwować wizytę pod numerem telefonu +48 666 986 069 lub na stronie Lost Souls Alley (http://lostsoulsalley.pl/oferta/) .

Lost Souls Alley

Jak dojechać do Krakowa?

Kraków jest dobrze skomunikowany z resztą kraju. Bez problemu można tutaj dojechać samochodem lub pociągiem. Pomocna w znalezieniu środka transportu będzie strona https://www.e-podroznik.pl. Przemieszczanie po Krakowie także jest łatwe, gdyż posiada rozbudowaną sieć autobusów i tramwajów.

Do Krakowa można również przylecieć samolotem na lotnisko w Balicach i stamtąd dojechać do centrum. Bilety w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Kraków hotele

Kraków dysponuje drugą po Warszawie największą liczba miejsc noclegowych w Polsce i  bez problemu znajdziesz nocleg dostosowany do Twoich wymagań. Już dziś porównaj najtańsze noclegi w Krakowie lub zarezerwuj nocleg.

Podsumowanie

Powyższy plan opracowałem na podstawie ,,rankingu” najpopularniejszych krakowskich atrakcji, ale uwzględniłem również miejsca, które lubię i uważam, że warto zobaczyć. Można go dowolnie modyfikować, w zależności od tego, którymi atrakcjami jesteś zainteresowany.

Jestem ciekawy, jakie inne miejsca uważasz, że należało by dołożyć do tego planu, albo, które wg Ciebie nie warto zobaczyć?

Będę również czekał na kontakt, gdybyś zauważył, że któryś z linków nie działa lub zmieniły się godziny otwarcia. Oczywiście będę się starał co pewien czas sprawdzać aktualność planu.

PS Thank you Annemiek for a nice weekend in Kraków! 🙂

Wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są chronione prawem autorskim. Zabrania się ich kopiowania na innych stronach internetowych, a także przedrukowywania w prasie, bez zgody autora.

Similar Posts

15 Comments

  1. przechowalnia says:

    zwiedzajac szczególnie rynek i okolice warto zostawić bagaż w przechowlani, np zaraz obok rynku na Św. Anny

  2. ToTemat says:

    Wawel jako cały kompleks jest bardzo piękny i ciekawy. Ale też ciekawostką jest rozwiązanie ekonomicznego tego miejsca, wszędzie bilety na każdym korku gdzie się nie obrócić do osobnych atrakcji. Jak byłem kilkanaście lat temu nie było aż tak, teraz w zeszłym roku aż się przeraziłem że już nawet to co było o wstępie wolnym stało się płatnym i to spore pieni adze.

  3. Eliza Ela says:

    Jak dla mnie to Kraków nie tylko na weekend. Sama się zakochałam w tym mieście po kilku pobytach w nim i przeprowadziłam się tutaj 🙂

  4. Mateusz says:

    Faktycznie intensywny plan, nawet mega intensywny! Ja dodałbym jeszcze wątek Free Walking Tour – jeśli sami nie mamy tyle weny do planowania i układania trasy to warto wybrać się na te 2-3h zwiedzania żeby poznać przynajmniej najważniejsze miejsca i kawałek historii. I zapraszam także do siebie.

    1. Grzegorz says:

      Masz rację Free Walking Tour jest ciekawą opcją dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego, a nie mają sposobności, by zaplanować wyjazd. Podczas mojego pobytu w Krakowie, a konkretnie na Kazimierzu, znalazłem kilka minut, by dołączyć do grupy angielskojęzycznej i posłuchać o czym mówi przewodnik. Były to informacje, które nie znajdzie się w przewodnikach a dodatkowo zawierały sporo anegdot, które pozwalały inaczej spojrzeć na historię tego miejsca. Kiedyś muszę przejść z taką grupą całą trasę.

  5. Annemiek says:

    I am the one that has to say thank you. Thanks to your efforts, and of course to your perfect planning 😉 I had a beautiful weekend and saw so many sites.
    A great first visit to Poland, that leaves one with the wish to see more of your beautiful country.
    Grazie Mille!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *