Co trzeba wiedzieć przed podróżą na Kubę? Kiedy jechać na Kubę? Pogoda, wiza, pieniądze, bezpieczeństwo, internet, noclegi, bilety lotnicze.
Co trzeba wiedzieć przed podróżą na Kubę? Kiedy jechać na Kubę? Pogoda, wiza, pieniądze, bezpieczeństwo, internet, noclegi, bilety lotnicze.

Kuba – co warto wiedzieć przed podróżą? Informacje praktyczne

12
10 minutes, 32 seconds Read

Planując podróż na Kubę, koniecznie zapoznaj się z praktycznymi informacjami, które ułatwią ci organizację i cieszenie się tym niezwykłym krajem. W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Kubę. Cenne wskazówki dotyczące pogody, wizy, wymiany waluty, transportu, dostępu do Internetu, bezpieczeństwa, noclegów i zakupu biletów lotniczych. Postępuj zgodnie z nimi, by twoje wakacje minęły spokojnie wyłącznie na odkrywaniu uroków Kuby.

Kuba – informacje praktyczne

Pogoda na Kubie. Kiedy jechać na Kubę?

Kuba posiada klimat tropikalny, co oznacza, że przez cały rok panują tu wysokie temperatury i wilgotność. Najlepszy czas na podróż na Kubę zależy od twoich preferencji dotyczących pogody, tłumów turystów i określonych wydarzeń.

Jeśli preferujesz ciepło i chcesz uniknąć pory deszczowej, najlepszym okresem na podróż są miesiące od listopada do kwietnia. Ten termin jest popularny wśród turystów, zwłaszcza styczeń i luty, gdy wiele osób z Europy i Ameryki Północnej ucieka przed zimą. Miej jednak świadomość, że na Kubie wtedy również panuje zima, a styczeń to najzimniejszy miesiąc. 

W tym to czasie w Varadero, czy w Hawanie pod wieczór może być chłodno, a i na plaży w tym regionie nie spędzisz tyle chwil, ile byś chciał. Za to jest to dobry czas na zwiedzanie. 

Najlepszą porą roku na odwiedzenie Varadero w poszukiwaniu odpoczynku na plaży jest okres od końca lutego do połowy maja i od końca października do połowy grudnia. W styczniu i w lutym więcej słońca znajdziesz natomiast na południu oraz na wschodzie wyspy. Tamte regiony zazwyczaj są bardziej słoneczne. 

Pora deszczowa trwa na Kubie od maja do października, natomiast we wrześniu i październiku dodatkowo mogą występować huragany. 

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne pogoda na kubie kiedy jechac na kube

Wiza na Kubę i dokumenty podróżne

Przed podróżą na Kubę, ważne jest, abyś upewnił się, czy masz odpowiednie dokumenty podróżne. Aby wjechać na Kubę, polscy obywatele potrzebują wizy turystycznej, zwaną kartą turysty (tarjeta turística). Kupisz ją w kubańskiej ambasadzie, konsulacie lub w niektórych biurach podróży. Karta turysty ważna jest przez 30 dni, ale można ją przedłużyć na miejscu. 

Drugim wymaganym dokumentem, bez którego nie wejdziesz na pokład samolotu, jest kod QR. Otrzymasz go po wypełnieniu formularza na stronie dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio. 

Pamiętaj też, że ważność twojego paszportu musi przekraczać co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu.

Uwaga: planując wyjazd na Kubę, miej świadomość, że później możesz mieć problem z wjazdem na teren USA, gdyż Kubę uważają za kraj terrorystyczny. 

Pieniądze i wymiana waluty na Kubie

Kubańskie peso (CUP) to oficjalna waluta Kuby. Jest to waluta lokalna, używana głównie do codziennych transakcji w sklepach, restauracjach i na lokalnych rynkach. W wielu przypadkach zapłacisz również dolarami amerykańskimi oraz euro. 

Na Kubie istnieje oficjalna wymiana walut w bankach i kantorach wymiany walut (CADECA). Nie wymieniaj jednak w nich pieniędzy, tylko zrób to na ulicy. W kantorze lub w banku za 1 dolara dostaniesz 120 pesos, a na ulicy 240-270 pesos (luty 2024 roku). Podczas wymiany bądź jednak ostrożny, aby uniknąć oszustwa.

Nie słuchaj biur podróży, że to euro jest najlepszą walutą. W euro sprzedają one wycieczki fakultatywne, ale już w lokalnych biurach podróży zapłacisz dolarami (można kartą, ale problem jest z Revolutem). W oficjalnych sklepach, czy na lotnisku ceny też są podane w dolarach. Co ciekawe, w większości miejsc 1 dolar = 1 euro. Z tego też powodu miej ze sobą euro, ale głównie dolary. 

Nie korzystaj z bankomatów. W bankomacie jest ten sam przelicznik, co w banku, plus dodatkowa opłata. Dodatkowo zazwyczaj nie ma w nich pieniędzy, dlatego miej wystarczającą ilość gotówki na cały czas pobytu na Kubie.

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne pieniadze wymiana waluty

Internet na Kubie. Karta SIM i karty zdrapki

Dostęp do internetu na Kubie bywa ograniczony i niekiedy nawet w hotelach wi-fi bywa płatne. By z niego skorzystać, wpierw trzeba kupić w jednym z kiosków ETECSA kartę internetową (tarjeta de internet). Jest to karta zdrapka z kodem umożliwiającym dostęp do internetu w wybranych miejscach przez wykupioną ilość godzin (1 lub 5 godzin). 

Jeśli potrzebujesz stałego dostęp do internetu, to kubańską kartę SIM również kupisz w kiosku ETECSA. Nie zdziw się, jeśli przed nim będzie stała kolejka, lub gdy okaże się, że nie ma kart SIM (kart internetowych także czasem brakuje). 

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno karty SIM z pakietem danym na lotnisku zaraz po przylocie. Nie polecam natomiast kupna karty SIM przez internet i odbiór na lotnisku. W tym przypadku kupisz kartę SIM tylko z pakietem danym oraz pakietem minut (których nie wykorzystasz), przez co karta wychodzi drożej. Przykładowo w styczniu 2024 roku na lotnisku Varedero za kartę SIM z 16 GB ważnymi przez 14 dni chcieli 30 euro, a na 7 dni za 20 euro. 

Na koniec dodam jeszcze jedną sprawę. Nie wszystkie strony i aplikacje działają na Kubie. Przykładowo problem jest z Google Maps, zamiast tego polecam Maps.me. Najlepiej jeszcze w Polsce ściągnij mapę Kuby, by aplikacja działała offline. Przydaje się także VPN, gdyż bez niego np. nie kupisz biletów na stronie Viazul lub nie zarezerwujesz noclegu na Airbnb. 

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne internet na kubie karta sim karta zdrapka

Gniazdka elektryczne na Kubie 

Lecąc na Kubę, weź ze sobą adapter lub konwerter. Najczęściej spotykanym standardem gniazdek elektrycznych jest typ A oraz typ B, czyli ten sam co w USA, Kanadzie, czy Meksyku. Mają one napięcie 110-120 V, a różnią się tym, że jedne mają uziemienie, a drugie nie.

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne gniazdka elektryczne na kubie

Bezpieczeństwo na Kubie

Na Kubie jest kryzys i ludzie stają się coraz bardziej biedni. Powoduje to, że w niektórych miejscach Kuby robi się niebezpiecznie. Szczególnie uważaj w dużych miastach typu Hawana, czy Santiago de Cuba. Podczas mojej podróży zostałem również ostrzeżony, by nie wychodzić poza strefę hotelową na plaży Ancon w Trynidadzie i uważać na bandy napadające na turystów w pobliżu bazyliki w El Cobre. 

Bardzo bezpiecznie jest w Varadero, ale to nie jest prawdziwa Kuba. To typowy kurort z hotelami, restauracjami i dużą ilością policji. Kurortem nie jest natomiast Viñales, a tam również poczujesz się bezpiecznie. 

Na co należy uważać podczas podróży po Kubie? Głównie na oszustów. Od źle wydanej reszty, przez oszustwa przy wymianie pieniędzy, do oferowania załatwienia transportu i wzięcia pieniędzy, a następnie zostawienia gdzieś po drodze. 

Na Kubie zdarzają się także kradzieże i napady. Z tego też powodu uważaj na swoje rzeczy i nie noś ze sobą wszystkich pieniędzy oraz wartościowych przedmiotów. Staraj się ich nie pokazywać, a najlepiej zawsze przechowuj w miejscu noclegowym.

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne bezpieczenstwo na kubie

Transport na Kubie

Po Kubie możesz podróżować różnymi środkami transportu, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi. Oto kilka informacji na temat dostępnych środków transportu:

  • Popularnym środkiem transportu na Kubie są taksówki. Istnieją oficjalne taksówki z licencją z oznaczeniem Taxi lub Taxi Particular, które dzielisz z innymi osobami. Wynajmiesz je na ulicach lub za pośrednictwem hoteli. Upewnij się, że taksówka ma działający taksometr lub wcześniej ustal cenę z kierowcą. Pamiętaj też, by zapłacić dopiero na miejscu, nigdy wcześniej.
  • Na Kubie istnieje publiczny system autobusowy, zarówno miejski, jak i międzymiastowy. Autobusy miejskie są popularne w większych miastach, takich jak Hawana, Santiago de Cuba czy Camagüey. Pomiędzy miastami kursują natomiast autobusy Viazul. Bilet zarezerwujesz przez internet viazul.wetransp.com lub w kasie biletowej na dworcu autobusowym. Ceny podane są w euro. Uwaga: koniecznie bądź na dworcu minimum godzinę przed godziną odjazdu. Wtedy zaczyna się odprawa i otrzymasz bilet. Jeśli się spóźnisz, to twoje miejsce może zostać ponownie sprzedane. 
  • Kuba posiada system kolejowy, który obejmuje połączenia między niektórymi większymi miastami. Jednak sieć kolejowa jest stosunkowo ograniczona, a pociągi często są niewystarczające w zakresie komfortu, dostępności i prędkości jazdy.
  • Wśród turystów popularną opcją jest wynajem samochodu. Na Kubie istnieje kilka międzynarodowych i lokalnych firm wynajmu samochodów. Warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wynajmując samochód, miej świadomość, że jakość dróg bywa różna, a dodatkowo występują okresowe przerwy w dostawie paliwa. 

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne transport na kubie

Bilety lotnicze na Kubę

Obecnie nie istnieją bezpośrednie regularne loty z Polski na Kubę. Najpopularniejsze trasy lotnicze z Polski obejmują przesiadki w europejskich lub amerykańskich miastach. Możesz rozważyć loty z polskich lotnisk do takich miast jak Paryż, Madryt, Amsterdam, Frankfurt, Londyn lub Nowy Jork, a następnie skorzystać z dalszego lotu na Kubę. Bilety lotnicze na Kubę znajdziesz TUTAJ.

Drugą możliwością, z której i ja skorzystałem, jest kupno biletu na lot czarterowy. Loty czarterowe to specjalne loty organizowane przez biura podróży, które oferują bezpośrednie połączenia między konkretnymi miejscami. Dostępność lotów czarterowych ulega zmianom w zależności od popytu i aktualnej sytuacji na rynku. Warto skonsultować się z biurami podróży lub śledzić oferty na stronach internetowych, aby uzyskać najświeższe informacje dotyczące lotów czarterowych z Polski na Kubę.

Noclegi na Kubie

W większości kubańskich miast znajdziesz hotele o różnym standardzie, od luksusowych po bardziej budżetowe. Nie zdziw się, jeśli będą one mniej nowoczesne w porównaniu do innych krajów i 5 gwiazdek na Kubie to nie będzie ten sam standard, co gdzie indziej. Większość Polaków przylatujących na Kubę leci z biurami podróży i ma opłacony hotel z posiłkami. W 2024 roku niektórzy gości narzekali jednak, że zdarzały się okresowe braki przykładowo masła lub kawy.

Najlepszym sposobem, by poznać życie Kubańczyków jest nocleg w casas particulares. Są to domy rodzinne, w których właściciele wynajmują pokoje turystom, zazwyczaj z łazienką, klimatyzacją oraz lodówką. Czasem mają one tarasy i osobne wejście. Casas particulares oferują możliwość bliższego kontaktu z lokalnymi mieszkańcami i często są bardziej przystępne cenowo niż hotele. Za noclegi płaci się w dolarach i często można domówić śniadanie. 

Casas particulares są oficjalnie zarejestrowane przez kubańskie władze i działają legalnie. Poznasz je po niebieskim znaku. W domach z pomarańczowymi znakami mogą natomiast nocować wyłącznie Kubańczycy. Casas particulares bez problemu znajdziesz w popularnych miejscach, a najprościej zarezerwujesz nocleg poprzez Airbnb. Pamiętaj jednak, że bez VPN-a nie zarezerwujesz takiego noclegu, będąc na Kubie, gdyż płatności nie przechodzą. Nie licz także na Booking, gdyż on tam nie działa. 

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne noclegi hotele na kubie arbnb

Co przywieźć mieszkańcom Kuby? Prezenty 

Mieszkańcy Kuby są biedni i średnio na miesiąc zarabiają 20-30 dolarów. To oraz ograniczenia gospodarcze i trudności z importem powodują, że mieszkańcy Kuby odczuwają braki różnych produktów. Sytuacja ta jednak różni się w zależności od regionu oraz osób i nie wszyscy odczuwają te braki w takim samym stopniu. Niektórzy turyści chcą pomóc Kubańczykom i przywożą prezenty, tym bardziej że apteki i sklepy są puste. A co jest potrzebne na Kubie? 

Oprócz leków można przywieźć np. kosmetyki (mydła, pasty do zębów, kremy, lakiery do paznokci, kosmetyki do malowania), kapsułki do prania, środki higieniczne dla kobiet, ubrania, buty. Dzieciom natomiast można zabrać kredki, flamastry, długopisy, spinki do włosów, czy piłki do gry. 

Pamiętaj jednak, biorąc prezenty na Kubę, rozdawaj je mądrze. W Hawanie widziałem kilka osób, które chodziły od turysty do turysty i wprost żądały prezentów lub pieniędzy. Takim osobom nic nie dawaj. 

 

Masz dodatkowe pytania dotyczące Kuby, to napisz je w komentarzu, a ja chętnie odpowiem. Życzę udanych wakacji i zapraszam do lektury artykułów o atrakcjach Jukatanu, Malty i Wrocławia.  

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne prezenty co przywiezc

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Kubie, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.

kuba co trzeba wiedziec przed podroza na kube informacje praktyczne

12 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *