madryt stolica hiszpanii 15 atrakcje ktore warto zobaczyc zwiedzic co ciekawe miejsca zabytki w trzy dni na weekend madrit
madryt stolica hiszpanii 15 atrakcje ktore warto zobaczyc zwiedzic co ciekawe miejsca zabytki w trzy dni na weekend madrit

Madryt – 15 miejsc, które należy zobaczyć

40
12 minutes, 32 seconds Read

Planując przejście Camino de Santiago zastanawiałem się, jakie miasto zobaczyć przed wyruszeniem i jakie zwiedzić przed powrotem do Polski. Rozpocząłem od Paryża, a na miejsce zakończenia mojej przygody wybrałem Madryt. Zrobiłem to, gdyż od dawna byłem ciekawy, jakie atrakcje kryje stolica Hiszpanii.

Madryt to trzecia co do wielkości metropolia Unii Europejskiej z ponad 3,4 mln mieszkańców, oraz miasto, którego początki sięgają II wieku p.n.e. To miejsce pełne znanych atrakcji oraz ukrytych skarbów, które tylko czekają, by je odkryć.

Madryt – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić

1. Plaza Mayor w Madrycie

Głównym placem Madrytu jest Plaza Mayor. W końcu każdy tutaj trafi, a bardzo często od niego rozpoczyna zwiedzanie miasta. To plac na planie prostokąta o bokach 120 x 90 m. Otoczony jest trzykondygnacyjnymi kamienicami, a centralne miejsce zajmuje pomnik Filipa III. W przeszłości był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Odbywały się tu koronacje królów, egzekucje, corridy i sztuki teatralne. Obecnie kamienice pełne są kawiarni i restauracji. Szczególnie rano warto przysiąść w jednej z nich, gdy plac nie jest jeszcze zapełniony turystami. Będąc w Madrycie w niedzielę, można wstąpić na targ kolekcjonerski, a być może uda się nabyć oryginalną pamiątkę.

Plaza Mayor MadrytPlaya Mayor Madrid Madryt Spain

2. Pałac Królewski (Palazio Real) w Madrycie

Pałac Królewski to jeden z symboli Madrytu i każdy turysta musi go zobaczyć, przynajmniej z zewnątrz. Palazio Real jest oficjalną siedzibą króla Hiszpanii. Obecnie pełni on funkcję reprezentacyjną, a rodzina królewska mieszka w skromniejszym pałacu. Został wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, natomiast wnętrza i otoczenie reprezentują rokoko i klasycyzm. Widać, że przy budowie nie szczędzono pieniędzy, tak samo, jak przy wykańczaniu wnętrz. W środku panuje przepych. Każda z sal jest wykończona w innym niepowtarzalnym stylu oraz z użyciem różnych materiałów. Można jednak odczuć niedosyt, gdyż na tak olbrzymi budynek, miałoby się ochotę zobaczyć więcej. W cenie biletu wstępu można zobaczyć również bardzo ciekawą Zbrojownie Królewską z bogatą kolekcją broni i pancerzy, w tym m.in. dla koni.

Pałac Królewski w Madrycie Madrid Palazio RealMadrid Palazio Real

Po zwiedzeniu pałacu można zrelaksować się w niedużym parku Sabatini (Jardines de Sabatini), będącym w przeszłości ogrodem królewskim. Został on zaprojektowany w stylu francuskim, stąd dużo w nim równo przystrzyżonych drzew i krzewów. Nie zapomniano również o ławkach, fontannach i rzeźbach.

Jardines de Sabatini

3. Klasztor klarysek Descalzas Reales

Wchodząc do królewskiego klasztoru klarysek, przenosisz się z gwarnego i nowoczesnego miasta w przeszłości. Zanim w XVI wieku budynki przekazano na potrzeby klasztoru, od XIV wieku mieścił się w nim pałac królewski. Pomimo że jest zlokalizowany w centrum stanowi oazę spokoju skrywającą piękne malowidła, gobeliny, rzeźby i mistyczny klimat. Skarby, które można oglądać, są zasługą hojnych datków przekazywanych przez królów Hiszpanii. Atmosferę świętości zapewniają surowe wnętrza i kilkanaście mniszek klauzurowych, dla których klasztor wciąż jest domem.

Klasztor klarysek Descalzas Reales Descalzas Reales Madrid Descalzas Reales Madrid

4. Muzeum Cerralbo

O ile w Pałacu Królewskim odczuwa się niedosyt tego, co można zobaczyć, o tyle w muzeum Cerrablo ma się wrażenie, że wszystkiego jest bardzo dużo. To nie jest zwykłe muzeum, ale kompletnie zachowany pałac starego arystokratycznego rodu, z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku. Z zewnątrz budynek niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale wnętrz nie powstydziłby się sam król. Pałac jest pełen pięknych przedmiotów, płócien europejskich malarzy z XVI–XIX wieku, rzeźb, ceramiki, mebli, dywanów i oryginalnych żyrandoli. To miejsce niezadeptane jeszcze przez turystów, a zdecydowanie warte zobaczenia.

Muzeum Cerralbo

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Muzeum CerralboMuseum Cerralbo

5. Świątynia Debod (Templo de Debod)

Oryginalna egipska świątynia i to nie „skradziona”, ale podarowana przez Egipt dla Hiszpanii za zasługi w ratowaniu świątyń oraz by uchronić ją od zniszczenia, to trzeba zobaczyć. Historia jej sięga 2200 lat wstecz i miejscowości Debod nad Nilem, w okolicy Asuanu, w której została wybudowana.  Składała się z budynku głównego i trzech bram, z których do dziś zachowały się dwie. Poświęcona została bogom egipskim Amonowi i Izydzie. Najstarszą częścią świątyni jest kaplica zdobiona reliefami ze scenami rytuałów.

Świątynia Debod (Templo de Debod) Templo de Debod

Obecnie świątynię można zobaczyć w parku Parque de la Montaña, na skarpie nad rzeką Manzanares skąd rozpościera się widok na Madryt.

Madrid Madryt Hiszpania Spain

6. Gran Via

Spacerując Gran Via, przez chwilę można się poczuć. jakby się było w Nowym Jorku. To jedna z głównych ulic Madrytu łącząca Calle de Alcalá z Plaza de España. Pełna jest sklepów, restauracyjek, hoteli, teatrów, a przede wszystkim pięknych budynków. To reprezentacyjna ulica miasta z charakterystyczną zabudową.

Gran Via Madrid Madryt

Oprócz budynków należy zobaczyć pomnik Miguela Cervantesa, spod którego pióra wyszli Don Kichot oraz Sancho Pansa. Ich również można zobaczyć, gdyż rzeźby bohaterów ustawiono poniżej pomnika autora.

Madryt Madrit Miguel Cervantes

7. Prado

Miłośnicy malarstwa w Madrycie mogą być w „siódmym niebie”, gdyż znajduje się tutaj największa na świecie kolekcja malarstwa klasycznego. Jednak do Prado należy się przygotować, nie tylko dlatego, że jest to olbrzymi budynek, ale gdyż wielość znanych dzieł sztuki wprost powoduje zawrót głowy. W środku czekają dzieła Tycjana, Rafaela, Rubensa, Boscha, El Greco, Goi, Velazqueza i wielu innych znanych malarzy. Można obejrzeć dzieła z różnych etapów ich życia, przez co czasem wyglądają, jakby były dziełami kilku osób. Tematyka i różnorodność stylów powala. Co chwilę człowiek zatrzymuje się ze świadomością, że już gdzieś ten obraz widział. To nie jest miejsce na godzinne zwiedzanie. Tu należy delektować się sztuką i wrócić, jeśli jest Ci mało. Ja tak zrobiłem.

Prado Hiszpania Spain

8. Muzeum Thyssen-Bornemisza

Znajduje się w Madrycie muzeum niczym nieustępujące Prado. Niektórzy uważają, że nawet ciekawsze, gdyż na jego kolekcję składają się obrazy od średniowiecza do współczesności. Tym muzeum jest Thyssen-Bornemisz, które mieści się w Palacio de Villahermosa. To jedno z najważniejszych i najbogatszych na świecie prywatnych zbiorów dzieł sztuki. Ustępuje tylko kolekcji brytyjskiej rodziny królewskiej.

Muzeum Thyssen-Bornemisza

W muzeum można zobaczyć ponad 700 malowideł, takich malarzy jak Goya, Picasso, El Greco, Rembrandt, VelazquezDurer, Canaletto, Caravaggio, Monet, Hals i Memling. Chodząc po kameralnych wnętrzach i oglądając wspaniałe dzieła sztuki, dostarcza się prawdziwej uczty dla duszy.

Pablo Picasso Thyssen-Bornemisza

9. Dworzec kolejowy Atocha (Estacion de Atocha)

Nawet jeżeli nigdzie nie wybierasz się pociągiem, musisz zobaczyć ten dworzec kolejowy. Powodem nie musi być nawet to, że jest to najstarszy i najpiękniejszy dworzec w Hiszpanii. Na ilu jednak dworcach mieszkają żółwie? Na tym tak. Poczekalnia dworca jest niepowtarzalna i chociażby dla niej warto tutaj zaglądnąć. Została zaprojektowana jako ogród botaniczny z bujną zielenią i domem dla olbrzymiej ilości żółwi (uaktualnienie: niestety źółwi nie ma już na dworcu).

Dworzec Atocha (Estacion de Atocha) Dworzec Atocha (Estacion de Atocha) Estacion de Atocha

10. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

Muzeum jest pozycją obowiązkową dla miłośników sztuki współczesnej. To połączenie nowego ze starym, gdyż główna część mieści się w dawnym XVIII-wiecznym budynku szpitala. W kolekcji można odnaleźć dzieła najsłynniejszych malarzy i fotografów XX wieku, w tym Miro czy Salvadora Dali. Magnesem, który jednak przyciąga zwiedzających do muzeum, jest Guernica — dzieło Pabla Picassa, które zostało zamówione na Wystawę Światową w 1937 roku w Paryżu. Jest to tylko jedno z kilku dzieł tego malarza, które można zobaczyć.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) Reina Sofía Madrit Reina Sofía Madrit

11. Park Retiro

Madryt ma dużo terenów zielonych, a najpopularniejszym z nich jest park Retiro. To idealne miejsce, by odpocząć po trudach zwiedzania. Przepiękny, położony na 120 hektarach park ma dodatkowo dużą ilość miejsc godnych obejrzenia. Centralnym punktem jest staw z pomnikiem Alfonsa XII, po którym można popływać łódkami.

Park Retiro Madrid Park Retiro Madrid

Oprócz dużej liczby rozmaitych drzew, kwiatów, fontann i pomników warto zobaczyć Palacio de Velázquez, w którym bardzo często organizowane są darmowe wystawy. Nie sposób również przejść obojętnie obok Pałacu Kryształowego (Palacio de Cristal) i podobno jedynego na świecie pomnika upadłego anioła — Szatana. Jest tak piękny, że aż trudno uwierzyć, iż przedstawia zło.

Park Retiro Madryt Park Retiro Madryt Park Retiro Madryt Park Retiro Madrid Park Retiro Madrid

12. Muzeum Sorolla

Muzeum, a raczej dom i pracownia impresjonisty Joaquín Sorolla y Bastida to jeden z ukrytych skarbów Madrytu. Wchodząc tam, cofamy się w czasie na przełom XIX i XX wieku jakby w oczekiwaniu na przyjście gospodarza. Nie przejmuj się, jeśli nazwisko Sorolla nic Tobie nie mówi. Przekraczając progi domu, ma się okazje zobaczyć jego wyjątkowe dzieła i pokochać je od pierwszego wejrzenia. Ciepłe jasne kolory, dużo słońca, radość życia powodują, że ma się ochotę dogłębnie poznać jego niepowtarzalne malarstwo. Muzeum to nie tylko obrazy, ale gustownie urządzony dom z oryginalnymi meblami oraz małym patio i ogrodem, w którym można odpocząć i utrwalić w pamięci miejsce, którego właśnie się doświadczyło.

Muzeum Sorolla Muzeum Sorolla Muzeum Sorolla Muzeum Sorolla Museum SorollaMuseum Sorolla

13. Muzeum Szynki (Museo del Jamon)

Tego miejsca nie można ominąć! Z zewnątrz wygląda jak zwykły sklep z szynkami, przyciąga jednak wyglądem oraz zapachem. To połączenie sklepu i knajpy. Już za 1 € możesz kupić bułkę z plasterkiem rozpływającej się w ustach hiszpańskiej szynki. Może ona stanowić tylko początek przygody z odrywaniem smaków lokalnej kuchni. W tym miejscu jedzenie jest doskonałe, tak samo, jak lokalne piwa, a wszystko w dobrej cenie. Może nie jest to wykwintne miejsce, ma jednak swój klimat, który należy poczuć, będąc w Madrycie.

Muzeum Szynki (Museo del Jamon) Museo del Jamon Museo del Jamon

14. Mercado de San Miguel

Mieszanka kolorów i smaków, dużego wyboru typowych potraw, jak i dań kuchni międzynarodowej. Mercado to piękna hala targowa ze straganami, kafejkami i barami. Bardzo przytulne miejsce, gdzie, nawet jeśli się nic nie zamówi, to trzeba wejść, by poczuć atmosferę. Jest tu wszystko, od owoców morza, poprzez różnego rodzaju mięsa, paelle, tapas, aż po desery. Na osoby spragnione czeka również duży wybór win, piwa oraz sangria.

Mercado San MiguelMercado San Miguel Mercado San Miguel Mercado San Miguel

15. Chocolateria San Gines

Chocolateria San Gines to miejsce z klimatem i tradycją. Od ponad 120 lat jest otwarta codziennie przez 24 h, a wchodząc tam, należy zamówić „chocolate con churros, najlepiej ze szklanką wody. To lekko słonawe churros (tradycyjny, tłusty wypiek hiszpański, wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta), które macza się w ciepłej, słodkiej czekoladzie.  Podczas delektowania się tym wyjątkowym specjałem, trudno nie spojrzeć na fotografie znanych ludzi, którzy tutaj bywali. W środku nie ma przepychu, jest za to nostalgia i powrót do prostych przyjemności. Po takim deserze odzyskuje się siły na dalsze zwiedzanie przepięknego Madrytu.

Chocolateria San Gines Chocolateria San GinesChocolateria San Gines Chocolateria San Gines

Madryt posiada dużo więcej miejsc wartych zobaczenia, chociażby każdy fan piłki nożnej powinien zwiedzić stadion Santiago Bernabéu, czyli dom Realu Madryt.

Jakie miejsca należałoby jeszcze dopisać do powyższej listy?

Madryt – informacje praktyczne [aktualizacja lipiec 2019]

  • Pałac Królewski w Madrycie Bilet normalny – 13 €, bilet ulgowy – 7 € (kwiecień-1 września). Od 2 września bilety kosztują 12 i 6 €. Pałac można zwiedzać codziennie w godzinach: 10:00 – 20:00 (kwiecień – wrzesień), 10:00 – 18:00 (październik – marzec).  Kasy biletowe są zamykane godzinę wcześniej. Obywatele Unii Europejskiej i krajów Ameryki Łacińskiej mogą zwiedzać pałac za darmo: poniedziałek – czwartek 18:00 – 20:00 (kwiecień – wrzesień), 16:00 – 18:00 (październik – marzec). Czas zwiedzania wnętrza: 45 minut. We wnętrzach pałacu nie można robić zdjęć.
  • Klasztor klarysek Descalzas Reales Bilet – 6 €. Otwarty: wtorek – sobota: 10:00 – 14:00 i 16:00 – 18:30, niedziela: 10:00 15:00. Wstęp bezpłatny: środy i czwartki 16:00 – 18:30. Kasa biletowa zamykana jest godzinę wcześniej. Klasztor zwiedza się z przewodnikiem angielsko lub hiszpańskojęzycznym, w grupach 15-20-osobowych. Czas zwiedzania: 1 godzina. Z uwagi na popularność sugeruję, by wcześniej kupić bilet. W klasztorze obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
  • Muzeum Cerralbo Bilet normalny 3 €, bilet ulgowy – 1,5 €. Godziny otwarcia: wtorek – sobota: 9:30 – 15:00, niedziela i święta: 10:00 15:00. Wstęp bezpłatny: czwartek 17:00 – 20:00, sobota 14:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 15:00 oraz w dni 18.05, 12.10, 16.11, 06.12.
  • Świątynia Debod Wstęp bezpłatny. Świątynie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00 – 19:00 (15 czerwiec-15 wrzesień).
  • Prado Bilet normalny – 15 €, bilet ulgowy 7,50 €, bilet bezpłatny – osoby poniżej 18 roku życia, studenci 18-25, osoby z upośledzeniami fizycznymi. Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota: 10:00 – 20:00, niedziela i święta: 10:00 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek – sobota: 18:00 – 20:00, niedziela i święta: 17:00 – 19:00. W przypadku darmowego zwiedzania sugeruję, by co najmniej 45 minut przed darmowym wejściem ustawić się w specjalnej kolejce po darmowy bilet.  Czas zwiedzania: 3 4 godziny. Uwaga: podobno, by teraz otrzymać darmowe bilety do Prado trzeba je wcześniej zarezerwować na stronie internetowej. 
  • Muzeum Thyssen-Bornemisza Bilet normalny 13 €, bilet ulgowy – 9 €. Godziny otwarcia: poniedziałek 12:00 – 16:00, wtorek – niedziela: 10:00 – 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek 12:00 – 16:00.
  • Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii Bilet normalny 10 €. Godziny otwarcia: poniedziałek, środa – sobota 10:00 – 21:00, niedziela: 10:00 – 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek, środa – sobota 19:00 – 21:00, niedziela: 13:30 –19:00. https://www.museoreinasofia.es.
  • Muzeum Sorolla Bilet normalny 3 €, bilet ulgowy 1,50 €. Otwarte: wtorek – sobota: 9:30 – 20:00, niedziela i święta: 10:00 15:00. Wstęp bezpłatny: sobota 14:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 15:00.
  • Mercado de San Miguel Godziny otwarcia: niedziela – czwartek: 10:00 – 24:00, piątek- sobota: 10:00 1:00.
  • Osoby po 65 roku życia do większości obiektów mają wstęp darmowy lub ulgowy.

Madryt – mapa atrakcji i miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Jak dojechać do Madrytu?

W Madrycie zlokalizowane jest największe lotnisko Hiszpanii, dlatego najprościej przylecieć tutaj samolotem. Bilety w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Lotnisko jest zlokalizowane 13 km od centrum miasta i jest kilka możliwości, by tam dojechać:

  • Metro  linia numer 8. Czas przejazdu to około 15 minut. Cena biletu 4,50 € (1,50 € bilet + 3 € airport suplement).
  • Komunikacja autobusowa  linie 101 i 200 (nie dojeżdżają do samego centrum). Cena biletu – 1,50 €.  Do centrum w 40 minut dojeżdża linia autobusowa Linea Express. Cena biletu 5 €
  • Pociąg. Czas przejazdu 25 minut. Cena biletu – 2,40 €.

Madryt noclegi

Madryt posiada dużą bazę noclegową dostosowaną na każdą kieszeń. Już dziś porównaj najtańsze noclegi w Madrycie TUTAJ lub zarezerwuj nocleg TUTAJ.

Podobał Ci się mój tekst o atrakcjach Madrytu? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Madryt Madrid Spain atrakcje co zobaczyć
Niedźwiedź zjadającego owoce z drzewa poziomkowe – jeden z symboli Madrytu, który można zobaczyć na Puerta del Sol (Brama Słońca)

40 Comments

  1. Paulina says:

    Ciekawe zdjęcia, jednak moją uwagę najbardziej przyciągneła Chocolateria San Gines. Fajnie, że jest czynna 24h na dobę.

  2. Ada says:

    Super zestawienie i świetny wpis, ja z Madrytu poza architekturą chyba najbardziej lubię Muzeum Thyssen – wspaniała obrazy! Liczę na to, że niedługo uda mi się tam ponownie zawitać. 😉

  3. Ewa says:

    Panie Grzegorzu, czy z Centrum do muzeum Thyssen-Bornemisza lub do Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii można powędrować piechotą(chodzi mi odległość-czas), czy też lepiej dojechać?(jeśli wędrówka zabierze dużo czasu to czym dojechać?)Jadę za tydzień i proszę o podpowiedz.

  4. Ada says:

    Lubię madryt, chyba najbardziej przyciągają mnie tu muzea! Zdecydowanie warto się tu wybrać 😉

  5. Zakochani w Hiszpanii says:

    Cześć 🙂 Zastanawiasz się gdzie nocować w Madrycie ? My polecamy hotel Riu Plaza España znajduje się przy ulicy Gran Via 84 w centrum Madrytu. Na dachu (27 piętrze) jest bar Terraza 360° ze szklanym, panoramicznym tarasem z widokiem na miasto. Pozdrawiamy 🙂

  6. Elbro says:

    Dzięki za wyborny opis. Właśnie podążam tym śladem. Aktualizacja z października 2021 roku darmowe bilety do Prado trzeba wcześniej zarezerwować na stronie internetowej. Bez tego się nie wejdzie

      1. Elbro says:

        Tak jak zwykłe bilety za 15 €. Niżej są te za 0 €. Postępowanie też analogiczne – wybór dnia, wybór godziny. Wpuszczają co kwadrans. Warto to zdobić parę dni wcześniej, bo w piątek na sobotę i niedzielę już nie było.

          1. Ania says:

            Stan na 01.04.2023 r.
            Nie trzeba rezerwować biletów bezpłatnych!
            Pozdrowienia i Dzieki za ten wpis, jest super!

  7. Emka says:

    Witam 🙂
    Madryt to był cel naszej podróży poślubnej… Niestety, mimo prawie 13-letniego stażu (rocznica w styczniu), nigdy tam nie byliśmy. Ślub w mroźny dzień w delikatnej kreacji odbił się na moim zdrowiu i trzeba było odwołać wyjazd. W lutym podejmujemy druga próbę 😉 Planujemy opóźnioną podróż poślubną i proszę o porady. Co poza wymienionymi atrakcjami warto jeszcze zobaczyć, gdzie wybrać się wieczorem, co i gdzie zjeść smacznego (mamy tylko śniadania w hotelu). Pozdrawiam ciesząc się, że tutaj trafiłam. Bardzo ciekawy i inspirujący blog 🙂

    1. Grzegorz Rybka says:

      Witam! Myślę, że tyle atrakcji wystarczy, by pobyt był niezapomniany 🙂 Jeśli będzie Wam mało, to można się wybrać do Toledo lub do innych okolicznych miast. Odnośnie jedzenia, to jak w każdym dużym mieście w centrum jest najdroższe, ale odchodząc od niego i idąc w boczne uliczki można znaleźć lokalne smakołyki w cenach jak w Polsce. Życzę udanej podróży poślubnej

      1. Emka says:

        Dziękuję bardzo. Już się nie mogę doczekać 🙂 Byliśmy w Barcelonie i zauroczyliśmy się Hiszpanią. Wśród ludzi, którzy odwiedzili oba miasta są bardzo podzielone zdania, co do „palmy pierwszeństwa”.Pozwolisz, że napiszę swoje po powrocie. Pozdrawiam serdecznie.

  8. Magda says:

    Mam pytanie co do tych bezpłatnych wstępów na poszczególne atrakcje. Czy trzeba sobie wcześniej rezerwować te darmowe wejścia, czy wystarczy pojawić się o określonej godzinie w danym obiekcie i każdy turysta może z niego skorzystać? Pozdrawiam 🙂

    1. Grzegorz Rybka says:

      Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji darmowego wejścia, tylko należy w określonej godzinie przyjść do interesującego nas obiektu. W przypadku większych muzeów należy tam być wcześniej, gdyż zazwyczaj jest dużo chętnych chcących skorzystać z okazji. Jeżeli chodzi o muzea mniejsze typu Sorella, to wystarczy tam się zjawić w godzinach darmowego zwiedzania. Zaktualizowałem dane oraz dodałem mapę atrakcji, aby ułatwić zwiedzanie Madrytu. Pozdrawiam 🙂

  9. Waldek says:

    Super info, właśnie wybieramy się z żoną, w przyszłym tygodniu, ciekawe ile z tego zobaczymy, i może coś nam jeszcze dojdzie (planujemy zobaczyć corridę) z przyjemnością podzielmy się wrażeniami. Pozdrawiam

        1. Waldek says:

          Już po, wrażeń mnóstwo, trzeba by chyba napisać bloga 😉 . Odwiedziliśmy praktycznie wszystkie miejsca, które opisałeś (serdeczne dzięki). Ze swojej strony dodam tylko, że zrezygnowaliśmy z Corridy, stwierdziliśmy, że to dla mas będzie zbyt brutalne, a w to miejsce byliśmy i polecam przedstawienie (kolację) z pokazem Flamenco. Z atrakcji dodałbym jeszcze wjazd na np. drinka na tzw. rooftop (np. Gran Via obok Spanish Bank – 4 Euro) z widokiem 360 na Madryt. Do informacji praktycznych dodałbym zwiedzanie Stadionu Realu z wycieczką ok 18,50 euro lub dla mniej zakochanych, kawiarnia klubowa z widokiem na murawę za 3 euro (w tej cenie drink, kawa, napój, piwo do wyboru)

          1. Podróże bez ości says:

            Po tym co widziałem w Los Arcos na Camino wiem, że corrida to również nie jest „atrakcja” dla mnie 🙂 Dziękuję za dołożenie kolejnych punktów do listy 🙂

        2. rowickasphoto says:

          Panie Waldku, Podróże bez ości, podpowiedzcie proszę jak najekonomiczniej przetransportować się dwóm osobom z lotniska do centrum – więcej przejazdów nie planowane? 2 bilety pojedyncze po 5 eur? To są bilety pojedyncze czy ładowane na kartę za 2,5 eur? Czy lepiej jakaś karta na kilka przejazdów? Nie znalazłam nigdzie jak działa karta na 10 przejazdów – jak do niej doliczyć te extra opłaty za dojazd lotniskowy-3eur? Z takiej karty mogą chyba korzystać 2 osoby? Z góry dziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *