Planując przejście Camino de Santiago zastanawiałem się, jakie miasto zobaczyć przed wyruszeniem i jakie zwiedzić przed powrotem do Polski. Rozpocząłem od Paryża, a na miejsce zakończenia mojej przygody wybrałem Madryt. Zrobiłem to, gdyż od dawna byłem ciekawy, jakie atrakcje kryje stolica Hiszpanii.
Madryt to trzecia co do wielkości metropolia Unii Europejskiej z ponad 3,4 mln mieszkańców, oraz miasto, którego początki sięgają II wieku p.n.e. To miejsce pełne znanych atrakcji oraz ukrytych skarbów, które tylko czekają, by je odkryć.
Spis treści
- Madryt – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić
- 1. Plaza Mayor w Madrycie
- 2. Pałac Królewski (Palazio Real) w Madrycie
- 3. Klasztor klarysek Descalzas Reales
- 4. Muzeum Cerralbo
- 5. Świątynia Debod (Templo de Debod)
- 6. Gran Via
- 7. Prado
- 8. Muzeum Thyssen-Bornemisza
- 9. Dworzec kolejowy Atocha (Estacion de Atocha)
- 10. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)
- 11. Park Retiro
- 12. Muzeum Sorolla
- 13. Muzeum Szynki (Museo del Jamon)
- 14. Mercado de San Miguel
- 15. Chocolateria San Gines
- Madryt – informacje praktyczne [aktualizacja lipiec 2019]
Madryt – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić
1. Plaza Mayor w Madrycie
Głównym placem Madrytu jest Plaza Mayor. W końcu każdy tutaj trafi, a bardzo często od niego rozpoczyna zwiedzanie miasta. To plac na planie prostokąta o bokach 120 x 90 m. Otoczony jest trzykondygnacyjnymi kamienicami, a centralne miejsce zajmuje pomnik Filipa III. W przeszłości był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Odbywały się tu koronacje królów, egzekucje, corridy i sztuki teatralne. Obecnie kamienice pełne są kawiarni i restauracji. Szczególnie rano warto przysiąść w jednej z nich, gdy plac nie jest jeszcze zapełniony turystami. Będąc w Madrycie w niedzielę, można wstąpić na targ kolekcjonerski, a być może uda się nabyć oryginalną pamiątkę.
2. Pałac Królewski (Palazio Real) w Madrycie
Pałac Królewski to jeden z symboli Madrytu i każdy turysta musi go zobaczyć, przynajmniej z zewnątrz. Palazio Real jest oficjalną siedzibą króla Hiszpanii. Obecnie pełni on funkcję reprezentacyjną, a rodzina królewska mieszka w skromniejszym pałacu. Został wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, natomiast wnętrza i otoczenie reprezentują rokoko i klasycyzm. Widać, że przy budowie nie szczędzono pieniędzy, tak samo, jak przy wykańczaniu wnętrz. W środku panuje przepych. Każda z sal jest wykończona w innym niepowtarzalnym stylu oraz z użyciem różnych materiałów. Można jednak odczuć niedosyt, gdyż na tak olbrzymi budynek, miałoby się ochotę zobaczyć więcej. W cenie biletu wstępu można zobaczyć również bardzo ciekawą Zbrojownie Królewską z bogatą kolekcją broni i pancerzy, w tym m.in. dla koni.
Po zwiedzeniu pałacu można zrelaksować się w niedużym parku Sabatini (Jardines de Sabatini), będącym w przeszłości ogrodem królewskim. Został on zaprojektowany w stylu francuskim, stąd dużo w nim równo przystrzyżonych drzew i krzewów. Nie zapomniano również o ławkach, fontannach i rzeźbach.
3. Klasztor klarysek Descalzas Reales
Wchodząc do królewskiego klasztoru klarysek, przenosisz się z gwarnego i nowoczesnego miasta w przeszłości. Zanim w XVI wieku budynki przekazano na potrzeby klasztoru, od XIV wieku mieścił się w nim pałac królewski. Pomimo że jest zlokalizowany w centrum stanowi oazę spokoju skrywającą piękne malowidła, gobeliny, rzeźby i mistyczny klimat. Skarby, które można oglądać, są zasługą hojnych datków przekazywanych przez królów Hiszpanii. Atmosferę świętości zapewniają surowe wnętrza i kilkanaście mniszek klauzurowych, dla których klasztor wciąż jest domem.
4. Muzeum Cerralbo
O ile w Pałacu Królewskim odczuwa się niedosyt tego, co można zobaczyć, o tyle w muzeum Cerrablo ma się wrażenie, że wszystkiego jest bardzo dużo. To nie jest zwykłe muzeum, ale kompletnie zachowany pałac starego arystokratycznego rodu, z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku. Z zewnątrz budynek niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale wnętrz nie powstydziłby się sam król. Pałac jest pełen pięknych przedmiotów, płócien europejskich malarzy z XVI–XIX wieku, rzeźb, ceramiki, mebli, dywanów i oryginalnych żyrandoli. To miejsce niezadeptane jeszcze przez turystów, a zdecydowanie warte zobaczenia.
5. Świątynia Debod (Templo de Debod)
Oryginalna egipska świątynia i to nie „skradziona”, ale podarowana przez Egipt dla Hiszpanii za zasługi w ratowaniu świątyń oraz by uchronić ją od zniszczenia, to trzeba zobaczyć. Historia jej sięga 2200 lat wstecz i miejscowości Debod nad Nilem, w okolicy Asuanu, w której została wybudowana. Składała się z budynku głównego i trzech bram, z których do dziś zachowały się dwie. Poświęcona została bogom egipskim Amonowi i Izydzie. Najstarszą częścią świątyni jest kaplica zdobiona reliefami ze scenami rytuałów.
Obecnie świątynię można zobaczyć w parku Parque de la Montaña, na skarpie nad rzeką Manzanares skąd rozpościera się widok na Madryt.
6. Gran Via
Spacerując Gran Via, przez chwilę można się poczuć. jakby się było w Nowym Jorku. To jedna z głównych ulic Madrytu łącząca Calle de Alcalá z Plaza de España. Pełna jest sklepów, restauracyjek, hoteli, teatrów, a przede wszystkim pięknych budynków. To reprezentacyjna ulica miasta z charakterystyczną zabudową.
Oprócz budynków należy zobaczyć pomnik Miguela Cervantesa, spod którego pióra wyszli Don Kichot oraz Sancho Pansa. Ich również można zobaczyć, gdyż rzeźby bohaterów ustawiono poniżej pomnika autora.
7. Prado
Miłośnicy malarstwa w Madrycie mogą być w „siódmym niebie”, gdyż znajduje się tutaj największa na świecie kolekcja malarstwa klasycznego. Jednak do Prado należy się przygotować, nie tylko dlatego, że jest to olbrzymi budynek, ale gdyż wielość znanych dzieł sztuki wprost powoduje zawrót głowy. W środku czekają dzieła Tycjana, Rafaela, Rubensa, Boscha, El Greco, Goi, Velazqueza i wielu innych znanych malarzy. Można obejrzeć dzieła z różnych etapów ich życia, przez co czasem wyglądają, jakby były dziełami kilku osób. Tematyka i różnorodność stylów powala. Co chwilę człowiek zatrzymuje się ze świadomością, że już gdzieś ten obraz widział. To nie jest miejsce na godzinne zwiedzanie. Tu należy delektować się sztuką i wrócić, jeśli jest Ci mało. Ja tak zrobiłem.
8. Muzeum Thyssen-Bornemisza
Znajduje się w Madrycie muzeum niczym nieustępujące Prado. Niektórzy uważają, że nawet ciekawsze, gdyż na jego kolekcję składają się obrazy od średniowiecza do współczesności. Tym muzeum jest Thyssen-Bornemisz, które mieści się w Palacio de Villahermosa. To jedno z najważniejszych i najbogatszych na świecie prywatnych zbiorów dzieł sztuki. Ustępuje tylko kolekcji brytyjskiej rodziny królewskiej.
W muzeum można zobaczyć ponad 700 malowideł, takich malarzy jak Goya, Picasso, El Greco, Rembrandt, Velazquez, Durer, Canaletto, Caravaggio, Monet, Hals i Memling. Chodząc po kameralnych wnętrzach i oglądając wspaniałe dzieła sztuki, dostarcza się prawdziwej uczty dla duszy.
9. Dworzec kolejowy Atocha (Estacion de Atocha)
Nawet jeżeli nigdzie nie wybierasz się pociągiem, musisz zobaczyć ten dworzec kolejowy. Powodem nie musi być nawet to, że jest to najstarszy i najpiękniejszy dworzec w Hiszpanii. Na ilu jednak dworcach mieszkają żółwie? Na tym tak. Poczekalnia dworca jest niepowtarzalna i chociażby dla niej warto tutaj zaglądnąć. Została zaprojektowana jako ogród botaniczny z bujną zielenią i domem dla olbrzymiej ilości żółwi (uaktualnienie: niestety źółwi nie ma już na dworcu).
10. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)
Muzeum jest pozycją obowiązkową dla miłośników sztuki współczesnej. To połączenie nowego ze starym, gdyż główna część mieści się w dawnym XVIII-wiecznym budynku szpitala. W kolekcji można odnaleźć dzieła najsłynniejszych malarzy i fotografów XX wieku, w tym Miro czy Salvadora Dali. Magnesem, który jednak przyciąga zwiedzających do muzeum, jest Guernica — dzieło Pabla Picassa, które zostało zamówione na Wystawę Światową w 1937 roku w Paryżu. Jest to tylko jedno z kilku dzieł tego malarza, które można zobaczyć.
11. Park Retiro
Madryt ma dużo terenów zielonych, a najpopularniejszym z nich jest park Retiro. To idealne miejsce, by odpocząć po trudach zwiedzania. Przepiękny, położony na 120 hektarach park ma dodatkowo dużą ilość miejsc godnych obejrzenia. Centralnym punktem jest staw z pomnikiem Alfonsa XII, po którym można popływać łódkami.
Oprócz dużej liczby rozmaitych drzew, kwiatów, fontann i pomników warto zobaczyć Palacio de Velázquez, w którym bardzo często organizowane są darmowe wystawy. Nie sposób również przejść obojętnie obok Pałacu Kryształowego (Palacio de Cristal) i podobno jedynego na świecie pomnika upadłego anioła — Szatana. Jest tak piękny, że aż trudno uwierzyć, iż przedstawia zło.
12. Muzeum Sorolla
Muzeum, a raczej dom i pracownia impresjonisty Joaquín Sorolla y Bastida to jeden z ukrytych skarbów Madrytu. Wchodząc tam, cofamy się w czasie na przełom XIX i XX wieku jakby w oczekiwaniu na przyjście gospodarza. Nie przejmuj się, jeśli nazwisko Sorolla nic Tobie nie mówi. Przekraczając progi domu, ma się okazje zobaczyć jego wyjątkowe dzieła i pokochać je od pierwszego wejrzenia. Ciepłe jasne kolory, dużo słońca, radość życia powodują, że ma się ochotę dogłębnie poznać jego niepowtarzalne malarstwo. Muzeum to nie tylko obrazy, ale gustownie urządzony dom z oryginalnymi meblami oraz małym patio i ogrodem, w którym można odpocząć i utrwalić w pamięci miejsce, którego właśnie się doświadczyło.
13. Muzeum Szynki (Museo del Jamon)
Tego miejsca nie można ominąć! Z zewnątrz wygląda jak zwykły sklep z szynkami, przyciąga jednak wyglądem oraz zapachem. To połączenie sklepu i knajpy. Już za 1 € możesz kupić bułkę z plasterkiem rozpływającej się w ustach hiszpańskiej szynki. Może ona stanowić tylko początek przygody z odrywaniem smaków lokalnej kuchni. W tym miejscu jedzenie jest doskonałe, tak samo, jak lokalne piwa, a wszystko w dobrej cenie. Może nie jest to wykwintne miejsce, ma jednak swój klimat, który należy poczuć, będąc w Madrycie.
14. Mercado de San Miguel
Mieszanka kolorów i smaków, dużego wyboru typowych potraw, jak i dań kuchni międzynarodowej. Mercado to piękna hala targowa ze straganami, kafejkami i barami. Bardzo przytulne miejsce, gdzie, nawet jeśli się nic nie zamówi, to trzeba wejść, by poczuć atmosferę. Jest tu wszystko, od owoców morza, poprzez różnego rodzaju mięsa, paelle, tapas, aż po desery. Na osoby spragnione czeka również duży wybór win, piwa oraz sangria.
15. Chocolateria San Gines
Chocolateria San Gines to miejsce z klimatem i tradycją. Od ponad 120 lat jest otwarta codziennie przez 24 h, a wchodząc tam, należy zamówić „chocolate con churros„, najlepiej ze szklanką wody. To lekko słonawe churros (tradycyjny, tłusty wypiek hiszpański, wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta), które macza się w ciepłej, słodkiej czekoladzie. Podczas delektowania się tym wyjątkowym specjałem, trudno nie spojrzeć na fotografie znanych ludzi, którzy tutaj bywali. W środku nie ma przepychu, jest za to nostalgia i powrót do prostych przyjemności. Po takim deserze odzyskuje się siły na dalsze zwiedzanie przepięknego Madrytu.
Madryt posiada dużo więcej miejsc wartych zobaczenia, chociażby każdy fan piłki nożnej powinien zwiedzić stadion Santiago Bernabéu, czyli dom Realu Madryt.
Jakie miejsca należałoby jeszcze dopisać do powyższej listy?
Madryt – informacje praktyczne [aktualizacja lipiec 2019]
- Pałac Królewski w Madrycie Bilet normalny – 13 €, bilet ulgowy – 7 € (kwiecień-1 września). Od 2 września bilety kosztują 12 i 6 €. Pałac można zwiedzać codziennie w godzinach: 10:00 – 20:00 (kwiecień – wrzesień), 10:00 – 18:00 (październik – marzec). Kasy biletowe są zamykane godzinę wcześniej. Obywatele Unii Europejskiej i krajów Ameryki Łacińskiej mogą zwiedzać pałac za darmo: poniedziałek – czwartek 18:00 – 20:00 (kwiecień – wrzesień), 16:00 – 18:00 (październik – marzec). Czas zwiedzania wnętrza: 45 minut. We wnętrzach pałacu nie można robić zdjęć.
- Klasztor klarysek Descalzas Reales Bilet – 6 €. Otwarty: wtorek – sobota: 10:00 – 14:00 i 16:00 – 18:30, niedziela: 10:00 – 15:00. Wstęp bezpłatny: środy i czwartki 16:00 – 18:30. Kasa biletowa zamykana jest godzinę wcześniej. Klasztor zwiedza się z przewodnikiem angielsko lub hiszpańskojęzycznym, w grupach 15-20-osobowych. Czas zwiedzania: 1 godzina. Z uwagi na popularność sugeruję, by wcześniej kupić bilet. W klasztorze obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
- Muzeum Cerralbo Bilet normalny – 3 €, bilet ulgowy – 1,5 €. Godziny otwarcia: wtorek – sobota: 9:30 – 15:00, niedziela i święta: 10:00 – 15:00. Wstęp bezpłatny: czwartek 17:00 – 20:00, sobota 14:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 15:00 oraz w dni 18.05, 12.10, 16.11, 06.12.
- Świątynia Debod Wstęp bezpłatny. Świątynie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00 – 19:00 (15 czerwiec-15 wrzesień).
- Prado Bilet normalny – 15 €, bilet ulgowy – 7,50 €, bilet bezpłatny – osoby poniżej 18 roku życia, studenci 18-25, osoby z upośledzeniami fizycznymi. Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota: 10:00 – 20:00, niedziela i święta: 10:00 – 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek – sobota: 18:00 – 20:00, niedziela i święta: 17:00 – 19:00. W przypadku darmowego zwiedzania sugeruję, by co najmniej 45 minut przed darmowym wejściem ustawić się w specjalnej kolejce po darmowy bilet. Czas zwiedzania: 3 – 4 godziny. Uwaga: podobno, by teraz otrzymać darmowe bilety do Prado trzeba je wcześniej zarezerwować na stronie internetowej.
- Muzeum Thyssen-Bornemisza Bilet normalny – 13 €, bilet ulgowy – 9 €. Godziny otwarcia: poniedziałek 12:00 – 16:00, wtorek – niedziela: 10:00 – 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek 12:00 – 16:00.
- Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii Bilet normalny – 10 €. Godziny otwarcia: poniedziałek, środa – sobota 10:00 – 21:00, niedziela: 10:00 – 19:00. Wstęp bezpłatny: poniedziałek, środa – sobota 19:00 – 21:00, niedziela: 13:30 –19:00. https://www.museoreinasofia.es.
- Muzeum Sorolla Bilet normalny – 3 €, bilet ulgowy – 1,50 €. Otwarte: wtorek – sobota: 9:30 – 20:00, niedziela i święta: 10:00 – 15:00. Wstęp bezpłatny: sobota 14:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 15:00.
- Mercado de San Miguel Godziny otwarcia: niedziela – czwartek: 10:00 – 24:00, piątek- sobota: 10:00 – 1:00.
- Osoby po 65 roku życia do większości obiektów mają wstęp darmowy lub ulgowy.
Madryt – mapa atrakcji i miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć
Jak dojechać do Madrytu?
W Madrycie zlokalizowane jest największe lotnisko Hiszpanii, dlatego najprościej przylecieć tutaj samolotem. Bilety w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.
Lotnisko jest zlokalizowane 13 km od centrum miasta i jest kilka możliwości, by tam dojechać:
- Metro – linia numer 8. Czas przejazdu to około 15 minut. Cena biletu – 4,50 € (1,50 € bilet + 3 € airport suplement).
- Komunikacja autobusowa – linie 101 i 200 (nie dojeżdżają do samego centrum). Cena biletu – 1,50 €. Do centrum w 40 minut dojeżdża linia autobusowa Linea Express. Cena biletu – 5 €
- Pociąg. Czas przejazdu 25 minut. Cena biletu – 2,40 €.
Madryt noclegi
Madryt posiada dużą bazę noclegową dostosowaną na każdą kieszeń. Już dziś porównaj najtańsze noclegi w Madrycie TUTAJ lub zarezerwuj nocleg TUTAJ.
Podobał Ci się mój tekst o atrakcjach Madrytu? Dołącz do podróży na Facebooku, Twitterze i Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl