Bergamo Włochy Italia atrakcje co warto zobaczyć zwiedzić
Bergamo Włochy Italia atrakcje co warto zobaczyć zwiedzić

Bergamo – zobaczyć Włochy i nie zbankrutować

21
10 minutes, 25 seconds Read

Przeglądając oferty tanich linii lotniczych można zauważyć, że jedne z najtańszych biletów można kupić do Bergamo. To 120-tysięczne miasto położone w Lombardii, na północy Włoch. Stanowi ono idealne miejsce, aby poczuć klimat włoskich miasteczek, nasycić oczy pięknymi zabytkami i krajobrazami, posmakować kuchni włoskiej, a przy tym nie zbankrutować. Niestety dla większości turystów to tylko punkt, z którego bardzo łatwo można dojechać do położonego w niedalekiej odległości Mediolanu. To błąd, gdyż Bergamo warte jest zwiedzenia, a jak to zrobić najlepiej?

Bergamo Citta Bassa (Dolne Miasto)

Bergamo jest podzielone na dwie części. Spokojne Città Alta (Górne Miasto), gdzie pierwsza osada powstała już w XII wieku p.n.e., a początki miasta sięgają IV wieku p.n.e oraz Citta Bassa (Dolne Miasto), od którego najlepiej rozpocząć poznawanie Bergamo. Dolne Miasto to ciąg ruchliwych ulic, w większości nowoczesnych budynków, sklepów, ekskluzywnych butików oraz kilku ciekawych zabytków.

Porto Nuova

Centralnym miejscem tej części Bergamo jest Porto Nuova. To szeroka brama, otoczona dwoma symetrycznymi, neoklasycznymi budynkami wybudowana w 1837 roku. Można do niej dojść Viale Papa Giovanni XXIII, biegnącą od dworca kolejowego.

Bergamo Porto Nuovo

Tuż obok wznosi się barokowy kościół Santa Maria Immacolata, na którego szczycie znajduje się złota figurka (kopia La Madonniny z kopuły mediolańskiej katedry).

Kościół Santa Maria Immacolata Bergamo

Kościół Santa Maria Immacolata Bergamo

W drodze do Górnego Miasta warto również zobaczyć Torre dei Caduti, czyli Wieżę Poległych oraz Il Sentierone z eleganckimi butikami, sklepami i kawiarniami.

Bergamo Torre dei Caduti, Wieża Poległych

Kolei Funicolare Bergamo Alta

Spacer Dolnym Miastem stanowi tylko preludium do zwiedzenia górnego, w którym kryją się najważniejsze zabytki Bergamo. Wydaje się, że to są zupełnie inne światy, dlatego podróż pomiędzy nimi musi być wyjątkowa. Tę wyjątkowość zapewnia kolei linowo-terenowa Funicolare Bergamo Alta, która już od 1887 roku umożliwia najszybszy transport na górę.

Bergamo funicolare citta alta

Bergamo Citta Alta (Górne Miasto)

Wychodząc ze stacji kolejki człowiek zwalnia, gdyż nie czuć tutaj upływu czasu. Piękne stare kamienice, wąskie brukowane uliczki, romantyczne restauracje, kawiarenki i sklepiki zachęcające do wejścia. Tu jest wszystko to, czego oczekuje przyjezdny po Włoszech.

Piazza Vecchia

Główna ulica Via Gombito prowadzi do Piazza Vecchia, pięknego placu zbudowanego w XV wieku. Jego centralne miejsce zajmuje fontanna Contarini udekorowana postaciami lwów i sfinksów. Będąc na placu warto zwrócić uwagę na budynek z białą fasadą. To wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku Palazzo Nuovo, mieszczący obecnie bibliotekę miejską Angelo Mai.

Bergamo Piazza Vecchia, palazzo Nuovo fontanna Contarin

Naprzeciwko stoi pochodzący z XII wieku Palazo della Ragione, a na prawo do niego pochodząca z XI wieku wieża miejska Torre Civica.

Bergamo Palazo della Ragione, Torre Civica.

Idąc przez loggię Palazo della Ragione warto patrzeć pod nogi, gdyż znajduje się tam jedna z atrakcji którą łatwo przeoczyć. To unikatowy kalendarz słoneczny (Meridiana Monumentale del Palazzo della Ragione), który „pracuje” tylko w rzadkich chwilach, gdy docierają do niego promienie słoneczne.

Bergamo Meridiana Monumentale del Palazzo della Ragione Bergamo Meridiana Monumentale del Palazzo della Ragione

Zaraz za loggią znajduje się kolejny plac – Piazza del Duomo, z miejscami, które koniecznie należy zobaczyć będąc w Bergamo.

Katedra św. Aleksandra (Cattedrale (Duomo) di Bergamo e Battistero)

Patronem miasta jest św. Aleksander i od katedry jemu poświęconej najlepiej rozpocząć zwiedzanie Plazza Duomo. Z zewnątrz i w środku wygląda ona skromniej niż stojące na placu budynki, czuć jednak od niej dostojność. Wnętrze jest jasne, pełne ciepła i kaplic, w których warto się zatrzymać.

Cattedrale (Duomo) di Bergamo e Battistero

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bergamo katedra św. Aleksandra Bergamo katedra św. Aleksandra

Bazylika Santa Maria Maggiore (Basilica di Santa Maria Maggiore)

Przez Portal Czerwonych Lwów wchodzi się do bazyliki Santa Maria Maggiore. Z zewnątrz może nie prezentuje się okazale, ale środek zdumiewa. Świątynia ma przepiękne barokowe wnętrze i bardzo często jest uznawana za piękniejszą niż katedra. Bajecznie kolorowe freski, arrasy, duża ilość złota i rzeźby powodują, że wizyta w niej na długo pozostaje w pamięci.

Bergamo Basilica di Santa Maria Maggiore Bergamo Basilica di Santa Maria Maggiore Bergamo Basilica di Santa Maria Maggiore Bergamo Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo Bazylika Santa Maria Maggiore Bergamo Bazylika Santa Maria MaggioreBergamo Bazylika Santa Maria Maggiore

Kaplica Colleoni (Cappella Colleoni)

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Bergamo jest stojąca na Piazza Duomo – kaplica Colleoni. Prezentuje się ona niezwykle pięknie, tak z zewnątrz, jak i w środku. Została ona ufundowana przez pochodzącego z Bergamo kondotiera Bartolomeo Colleoniego i pełni jednocześnie rolę mauzoleum.

Bergamo Kaplica Colleoni Cappella

Wychodząc z kaplicy warto przystanąć przy metalowej bramie i znaleźć na niej wytarty na złoto herb rodu. Są to trzy jądra, które posiadał fundator. Rzekomo potarcie ich przynosi szczęście.

Bergamo Kaplica Colleoni Cappella

Bergamo Piazza Lorenzo Mascheroni (dawna Piazza Nuova)

Wracając na Piazza Vecchia idziemy uliczką Via Colleoni w stronę kolejki Funicolare San Vigilio. Po drodze mija się jeden z piękniejszych placów Bergamo Piazza Lorenzo Mascheroni oraz cytadelę Viscontea (Cittadella Viscontea).

Bergamo Piazza NouvaBergamo Piazza Nouva Bergamo Piazza Nouva Bergamo Piazza Nouva Bergamo cytadela Viscontea Cittadella

Wzgórze San Vigilio

Kolejka znajduje się tuż za Bramą Świętego Aleksandra (Porta San Alessandro), która jest jedną z czterech, przez którą można się dostać do Citta Alta. Przejażdżka jest krótka, gwarantuje jednak ładne widoki na Bergamo Alta.

Bergamo Porta San Alessandro
Nad bramą wciąż widnieje lew wenecki

Bergamo Funicolare San VigilioBergamo Funicolare San Vigilio

Najładniejsze widoki są jednak ze wzgórza San Vigilio, na które się wyjeżdża. Na szczycie znajdują się ruiny zamku Castello di San Vigilio. Po wyjściu na sam szczyt naszym oczom ukazuje się piękna panorama miasta, doliny Padu, a przy dobrej pogodzie dostrzeżemy również Mediolan i Alpy.

Bergamo Castello di San Vigilio Bergamo Włochy Italia Bergamo Italia Bergamo Italia

Co i gdzie zjeść w Bergamo?

Po kilku godzinach zwiedzania i powrocie do centrum Bergamo Alta warto przysiąść na chwilę i spróbować lokalnych smakołyków. Wybór miejsc, w których można się posilić jest duży. Jednym z bardziej obleganych jest Il Fornaio przy via Colleoni. Ich specjalnością jest duży wybór pizz na metry w przystępnej cenie. By ułatwić degustację pizza jest krojona nożyczkami na kawałeczki, co dodatkowo uatrakcyjnia ofertę.

Bergamo Il Fornaio pizza Bergamo Il Fornaio pizza

Będąc w Bergamo koniecznie należy spróbować tutejszej specjalności, którą jest polenta e osei (polenta bergamosca). Jest ona dostępna w każdej cukierni i kawiarni, a wytwarzana jest z biszkoptu, kremu czekoladowego, masła i orzechów laskowych z dodatkiem rumu. Biszkopt pokryty jest marcepanem i starannie posypany żółtym cukrem. Całość wygląda jak kopa siana, na której przysiadł marcepanowy ptaszek pokryty czekoladą.

Bergamo polenta e osei bergamosca

Accademia Carrara

Zaspokoiwszy podstawowe potrzeby warto zadbać o te wyższego rzędu, a pomoże w tym Accademia Carrara. Ten dziewiętnastowieczny budynek kryje Galerię Sztuki z ponad dwoma tysiącami dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół. By ułatwić poszukiwanie najcenniejszych obiektów przy zakupie biletu otrzymuje się mapkę, z którą łatwo je odnaleźć.

Bergamo Accademia Carrara Bergamo Accademia Carrara Bergamo Accademia Carrara

Bergamo Alta

Będąc w Città Alta warto choć na chwilę zboczyć z głównej uliczki i postarać się „zgubić”. Umożliwi to zobaczyć miasto od strony, której nie widać w przewodnikach, a może odkryjemy coś co do tej pory nikt nie zauważył lub zauważają nieliczni.

Bergamo Alta Włochy Bergamo Alta Włochy Bergamo Alta Włochy Bergamo Alta Włochy

Jedną z ukrytych ciekawostek jest stara pralnia (Lavatoio di Città Alta). Ta atrakcja to miejsce, do którego kobiety przychodziły wyprać oraz przy okazji poplotkować. Do tej pory czuć tutaj ducha tamtych czasów.

Lavatoio di Città Alta Bergamo

Weneckie mury Bergamo (Cinta Muraria di Bergamo)

W Bergamo większość atrakcji można zobaczyć za darmo. Tak samo jest z Weneckimi Murami, które otaczają Città Alta. Zostały zbudowane w XVI wieku, w okresie gdy Bergamo stanowiło najdalej wysuniętą na zachód część posiadłości Republiki Weneckiej. Mury miały wyłącznie charakter obronny i aby je zbudować, konieczne było wyburzenie ok. 250 budynków – w tym kilku świątyń.

Do dziś mury robią niesamowite wrażenie, a to za sprawą ich ogromu i widoków, które można z nich zobaczyć.

Weneckie mury Bergamo (Cinta Muraria di Bergamo)

Najładniejszą bramą przez którą można się dostać do Città Alta jest Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo). Przeznaczona jest ona wyłącznie dla ruchu pieszego, a położona jest na murach w południowej części Górnego Miasta.

Bergamo Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo) Bergamo Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo) Bergamo Citta Bassa (Dolne Miasto)

Idąc prosto w dół dochodzimy do Dolnego Miasta i uliczek zamkniętych dla ruchu kołowego, za to pełnych sklepów. To jedno z dwóch miejsc w Bergamo, gdzie zakupoholicy będą szczęśliwi.

Bergamo Citta Bassa (Dolne Miasto) Bergamo Citta Bassa (Dolne Miasto) Bergamo Citta Bassa (Dolne Miasto)

Po całym dniu w Bergamo tylko od nas będzie zależało, czy to koniec naszej włoskiej przygody, czy zostaniemy na noc, a może ruszymy dalej? W okolicy jest szereg ciekawych miejsc wartych zobaczenia jak choćby jezioro Como, czy Mediolan. Jaka będzie Twoja decyzja? 🙂

Bergamo: zwiedzanie, atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca – informacje praktyczne

 • Wieża miejska Torre Civica. Wstęp bezpłatny dla osób poniżej 18 roku życia, dla pozostałych 5 €. Wieżę można zwiedzać codziennie poza poniedziałkami, od listopada do marca, od wtorku do piątku 9:30-13:00, 14:30-18:00, w sobotę niedzielę i święta 9:30-18:00. W miesiącach od kwietnia do października, od wtorku do piątku 9:30-18:00, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00.
 • Katedra św. Aleksandra. Wstęp darmowy. Można zwiedzać codziennie w godzinach: 07:30-12:00, 15:00-18:30 (od poniedziałku do piątku). W soboty i święta otwarta: 07:00-18:30. W podziemiach katedry znajduje się muzeum. Bilet normalny – 5 €, bilet ulgowy – 3 €.
 • Bazylika Santa Maria Maggiore. Wstęp 5 euro. Można zwiedzać codziennie w godzinach 08:30 do 12:30 i od 14:30 do 18:00 (od poniedziałku do soboty). W niedziele i święta otwarta w godzinach 09:00-13:00 oraz 15:00-18:00.
 • Kaplica Colleoni (Cappella Colleoni). Wstęp darmowy. Można zwiedzać codziennie w godzinach 08:30 do 12:30 i od 14:30 do 18:00 (od poniedziałku do soboty). W niedziele i święta otwarta w godzinach 09:00-13:00 oraz 15:00-18:00. W kaplicy nie można robić zdjęć.
 • Zamek (Castello) di San Vigilio. Wstęp darmowy. Można zwiedzać codziennie w godzinach: 8:00–17:00 (listopad – marzec), 7:00–21:00 (kwiecień – październik
 • Accademia Carrara Bilet normalny – 15 €, bilet ulgowy – 13 €. Darmowy dla osób poniżej 18 roku życia. W poniedziałki i 23.04 bilet kosztuje 5 €. Galerię można zwiedzać od środy do poniedziałku: 9:30 – 17:30 (grudzień – kwiecień), 10:00 – 19:00 (maj – listopad). Ostatnie wejścia odpowiednio o 17:00 i 18:00.
 • Chodząc uliczkami Bergamo warto się wsłuchać w bicia dzwonów, gdyż z każdego kościoła dochodzi inna melodia.

Bergamo lotnisko (airport)

Z Polski najłatwiej do Bergamo przylecieć samolotem, gdyż jest tutaj zlokalizowane lotnisko Bergamo-Orio al Serio, z którego korzystają tani przewoźnicy. Bilety można kupić już  od 78 zł w dwie strony.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum?

Lotnisko jest zlokalizowane kilka kilometrów od centrum miasta. Najprościej dojechać do niego autobusem komunikacji miejskiej numer 1. Kursuje on co 20 minut z przystanku przed wejściem na lotnisko. Ostatni przystanek umiejscowiony jest w Citta Alta.

Lotnisko znajduje się w 3 strefie biletowej, koszt przejazdu do centrum miasta to 2,60 €. Bilet jest ważny 90 minut od momentu skasowania. Dostępne są również bilety 24h – 5 €, 72h – 7 €.

W przypadku pozostania w Bergamo, opłaca się kupić bilet 24 lub 72 godzinny. Bilety uprawniają również do przejazdów kolejkami Funicolare. Biletów 24 i 72 h nie można kupić w biletomacie w autobusie. Można go kupić na lotnisku w pierwszym z okienek sprzedającym bilety do Mediolanu.

Osoby podróżujący z większymi bagażami mogą je zostawić w przechowalni bagażu w centrum handlowym Oriocenter zlokalizowanym naprzeciwko lotniska (to też dobre miejsce, by zrobić zakupy nie tylko spożywcze), lub w przechowalni bagażu zlokalizowanej obok McDonald`s przy dworcu kolejowym (Stazione).

Bergamo noclegi

Bergamo posiada dużą bazę noclegową z cenami wyższymi niż w Polsce. Ceny pokoi dwuosobowych w sezonie zaczyna się od ok. 170 zł. Podczas pobytu skorzystałem z oferty Alex e Angie i to był właściwy wybór. Wśród zalet tego miejsca wymienię: dobrą lokalizację, czysty pokój oraz pyszne, urozmaicone i obfite śniadania, a to wszystko w bardzo dobrej cenie.  Jeśli te zalety Ciebie nie przekonują, to szeroki wybór noclegów znajdziesz TUTAJ.Booking.com


Bergamo di notte Bergamo di notteBergamo nocą Bergamo funicolare citta alta Bergamo at night Bergamo at night Bergamo at night Bergamo at night

Podobał Ci się mój wpis o Bergamo? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

21 Comments

 1. Machu says:

  Cześć! Orientujecie się, jak wygląda sytuacja w Bergamo po pandemii? Chcemy się tam wybrać w czerwcu tego roku.

 2. Agnieszka says:

  Bardzo ładny i rzeczowy artykuł piękne zdjęcia. Mam tylko trzy małe uwagi: Porto Nuovo to Porta Nuova, via Gambita to via Gombito, a Piazza Nuova zmieniła dawno temu nazwę na Piazza Lorenzo Mascheroni.
  Polecam wizytę w Bergamo we wrześniu, przy okazji międzynarodowego zjazdu architektów krajobrazu, którzy zmieniają całe górne miasto (Citta’ Alta) w bajkowy ogród.

 3. Monika says:

  Czy orientujecie się jak można dojechać z Bergamo nad jezioro Como ? Chodzi mi o busy/pociągi.
  W Bergamo będę na początku czerwca i bardzo bym chciała wybrać się przy okazji nad to piękne jezioro 🙂
  Będę wdzięczna za wszystkie rady/wskazówki!!

  1. el-loco says:

   Witam. Na wstępie dodam, że artykuł jest ok. Natomiast należy dodać, że Bergamo poza Cita Alta niczym nie urzeka ale to dosłownie niczym. Lepiej wybrać się nad jezioro Como, a zwłaszcza polecam Menaggio oraz Varenne. Tu dodam, że Benaggio można sobie odpuścić jest absolutnie przereklamowane. Sklepy i komercja w sumie jak wszędzie ale tam to jest istna przesada! Klimat totalnie zanikł. Poza tym sama wioska nie wywoła u Ciebie efektu wow. Może poza widokiem z Parchetto della Punta. Spędziłem tam 4 godziny relaksując się przy pięknych widokach. Czas zleciał momentalnie.
   I tak właśnie, Bergamo 😉
   Pozdrawiam 🙂

 4. Anet_a07 says:

  Super przydatne wiadomości! już się nie mogę doczekać wyjazdu – kwiecień 🙂 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję za stronkę 🙂

 5. Wypisz Wymaluj Podróż says:

  Uf, uwielbiam takie wpisy – praktycznie i inspirująco. Co prawda w Bergamo byłam już kilka razy, a do tekstu zajrzałam z czystej ciekawości. I w pełni mnie on satysfakcjonuje, gdybym jechała do Bergamo po raz pierwszy, to pewnie u Was znalazłabym najlepsze informacje 🙂

 6. mat (lecebochce.pl) says:

  Rzeczowa relacja:) Niesamowite jest to, że Bergamo i samo w sobie i jako baza wypadowa jest tak świetnym kierunkiem, a znanym praktycznie tylko fanom taniego latania…

  1. Grzegorz says:

   Dziękuję 🙂 Zastanawiałem się czy tam lecieć, gdyż myślałem, że z tanimi biletami lotniczymi związane będę drogie bilety na autobus lub pociąg. Okazało się, że tak nie jest i to naprawdę tani kierunek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *