paryz stolica francji co warto zobaczyc zwiedzic w kilka godzin pol dnia atrakcje zabytki miasto milosci muzeum d1orsey
paryz stolica francji co warto zobaczyc zwiedzic w kilka godzin pol dnia atrakcje zabytki miasto milosci muzeum d1orsey

Paryż, miasto miłości?

2
2 minutes, 54 seconds Read

Paryż, miasto miłości?

Swoją przygodę zaczynam 11 sierpnia. Zostawiam samochód na jednym z parkingów w podkrakowskich Balicach i o 7 odlatuję w kierunku Paryża. Lot do Beauvais trwa tylko 2 godziny 15 minut. Następnie wsiadam do autobusu i po 1,5h jestem już w Paryżu.

Dlaczego zaczynam od Paryża?

Powód jest prosty. Chociaż miałem już okazje zobaczyć to hipnotyzujące miejsce przesiąknięte sztuką, to i tak jest wiele atrakcji, których nie widziałem. Tym razem mam tylko pół dnia na zwiedzanie Paryża. Postanawiam ten czas poświęcić głównie na zwiedzenie Muzeum d’Orsay. Zapewne niektórzy mogą być zdziwieni moim wyborem, ale w 2015 roku to właśnie to muzeum jest numerem 1 wśród wszystkich atrakcji turystycznych Paryża. Wyprzedziło nawet wieżę Eiffla i Luwr :).

Po zostawieniu plecaka w hotelu, ruszam na „podbój” Paryża ;). Wysiadam na stacji metra niedaleko Fontanny Św. Michała i niespiesznie udaję się wzdłuż Sekwany w stronę muzeum. Trafiam na most i barierki obwieszone kłódkami pozostawionymi przez zakochanych z różnych stron świata. Trudno ich nie zauważyć, gdyż na słońcu z daleka widać jak błyszczą. Podchodzę na chwilę i zastanawiam się, ile z tych par wciąż jest razem? Czy kłódka pozostawiona w tym miejscu miała na to wpływ? Hmmm ciekawe, czy też czasem lubisz trochę pomyśleć o nieco absurdalnych sprawach? 🙂

Paryż, miasto miłości?
Paryż, miasto miłości?

Muzeum d`Orsay

Aby wejść do muzeum d`Orsay muszę swoje odczekać. Czas oczekiwania w kolejce do kasy wynosi między 30 a 40 minut. Z zewnątrz budynek nie wyróżnia się na tle innych okolicznych, ale wchodząc do środka, zaskakuje. Ogromne wrażenie robi przeszklony sufit i dwa zegary. Jeden umieszczony w głównym holu, a drugi na poddaszu, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kawiarnia. Czuję, jakbym przeniósł się w czasie, około 100 lat wstecz. Muzeum umiejscowione jest w budynku dawnego dworca kolejowego. Oddany został do użytku na słynną Wystawę Światową z 1900 roku, tą samą, na którą zbudowano wieżę Eiffla. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zwiedzić tego muzeum, a lubisz malarstwo takich malarzy jak m.in. Claude Monet, Paul Cếzanne czy Vincent van Gogh, to polecam nadrobić zaległości. Oprócz malarstwa, w muzeum można zobaczyć również m.in. rzeźby i meble.

Wnętrze muzeum d`Orsay, Paryż, Francja
Wnętrze muzeum d`Orsay, Paryż, Francja

Katedra Notre-Dame

Po 3 godzinach spędzonych w muzeum udaję się drugą stroną Sekwany w stronę katedry Notre-Dame. Jako ostatni turysta udaje mi się wejść i zobaczyć muzeum katedralne. Niestety nie mam już okazji wejść na wieżę, a to znaczy, że będę musiał tu jeszcze wrócić :).

Katedra Notre dame, Paryż, Francja
Katedra Notre dame, Paryż, Francja

Kościół Saint Severin

Niedaleko katedry usytuowany jest Kościół Saint Severin, do którego również wstępuję. W przeciwieństwie do katedry jest prawie pusty. Moją uwagę przykuwają przepiękne witraże. Cieszę się, że tutaj wstąpiłem.

Kościół Saint Severin Paryż, Francja
Kościół Saint Severin Paryż, Francja

Oczywiście będąc w Paryżu, grzechem jest nie zobaczyć wieży Eiffla ;). Jadę tam metrem, by jak najszybciej być z powrotem w hotelu. Czas niestety mam bardzo ograniczony, ponieważ muszę się solidnie wyspać. Jutro, wczesną porą ruszam w kierunku Santiago de Compostela.

Similar Posts

2 Comments

  1. Arril says:

    Nie ma to, jak komentować wpisy sprzed 3 lat, ale wtedy pewnie tak samo bym odpowiedziała 🙂 Gdy patrzę na kłódki w różnych miejscach, też zadaję sobie pytanie, czy one nie są trwalsze od relacji tych, co je zawiesili…

    Z Twym bratem już Camino „przeszłam”. Teraz zobaczę Twoją Drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *