Mauzoleum Ho Chi Minh Mausoleum Hanoi, Wietnam. Atrakcje, Bilety, Hà Nội, Việt Nam
Mauzoleum Ho Chi Minh Mausoleum Hanoi, Wietnam. Atrakcje, Bilety, Hà Nội, Việt Nam

Mauzoleum Ho Chi Minha – z wizytą u Wujka Ho

4
7 minutes, 16 seconds Read

Chociaż od śmierci Ho Chi Minha minęło 48 lat (zmarł w 1969 roku) to wydaje, że wciąż żyje. Patrzy na nas z plakatów, pieniędzy i już na lotnisku można go było zobaczyć. To chyba najbardziej znana osoba związana z tym krajem. Uznałem więc, że skoro chcę poznać Wietnam i jego mieszkańców, to muszę zobaczyć Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi i czegoś więcej dowiedzieć się o tym człowieku.

1000 dong
Z każdego banknotu spogląda Ho Chi Minh, dokładnie w tej samej pozie

Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi

Pod główną bramę mauzoleum przyjeżdżam Uberem. Od razu zauważam, że wejście jest zamknięte, a ustawiony znak wskazuje, że muszę iść w lewo. W między czasie, do kierowcy podjeżdża policjant za motorze i karze mu natychmiast odjechać.

Idę wzdłuż ogrodzenia. Co chwilę mijam odświętnie ubranych Wietnamczyków. W końcu widzę wejście, by jednak wejść do środka muszę stanąć w kolejce.

Hanoi Mauzoleum Ho Chi Minha
Całe rodziny idą w odwiedziny do Wujka Ho

Na wejściu przechodzę kontrolę, jak na lotnisku. Po kontroli muszę oddać do depozytu mój plecak, a na aparat i kamerę dostaję niedużą czerwoną tekstylną torbę, taką jak na zakupy.

Nie przechodzę 200 metrów, gdy w kolejnym punkcie kontrolnym muszę oddać torbę z zawartością. Ciut się obawiam ją zostawiać, gdyż nie otrzymuję potwierdzenia co oddałem tylko numerek, ale nie mam wyboru, jeśli chcę wejść do środka. Rzeczy mam odebrać z drugiej strony mauzoleum.

Kolejka wolno posuwa się do przodu. Cały czas jesteśmy pod baczną obserwacją wojskowych oraz kobiet ubranych w tradycyjne stroje. Wokół powiewają wietnamskie czerwone flagi z żółtą gwiazdą oraz widoczne już na lotnisku flagi z sierpem i młotem. 100 metrów przed wejściem kolejna tablica, tym razem informująca, że jest zakaz używania telefonów. W międzyczasie słyszę jak wietnamski przewodnik tłumaczy amerykańskiej parze, iż oni wierzą, że Ho Chi Minh nie umarł, tylko śpi. W duchu sobie myślę, ciekawe, kto naprawdę w to jeszcze wierzy.

Kolejka do Mauzoleum Ho Chi Minha
Kolejka do Mauzoleum Ho Chi Minha

Zwiedzanie Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi

Przed samym wejściem do mauzoleum żołnierze nakazują ściągnąć czapki, również dzieciom. Nie wolno rozmawiać, śmiać się, należy zachować powagę, a gdy odruchowo z zimna zakładam rękę za rękę, zostaję pouczony, że tak nie wolno i ręce muszę dać w dół. Nie wolno również wkładać rąk do kieszeni.

Wchodzę. W środku jest zimno jak w chłodni. Przeszklona trumna w której jest wystawiony Ho Chi Minh pilnowana jest przez 8 wojskowych. On sam wygląda jak figura woskowa. Jego twarz i ręce są koloru jasno pomarańczowego i bije od nich intensywny blask. Nie ma za dużo czasu na to by się dokładnie przypatrzeć, gdy jest się popędzanym przez żołnierzy.

W końcu wychodzę. Odbieram aparat i chcę zrobić zdjęcie, ale nie, w dalszym ciągu nie można. Mogę dopiero koło bramy wejściowej do pałacu.

Mauzoleum Ho Chi Minha, duży betonowy obiekt mający przypominać kwiat lotosu

Podobnie jak Wietnamczycy kontynuuje zwiedzanie. Kupuję bilet (Wietnamczycy nie muszą), by zobaczyć kompleks Ho Chi Minha, z którego sprawował władzę.

Pałac Prezydencki w Hanoi

Składają się na niego Pałac Prezydencki, wybudowany przez Francuzów na początku XX wieku w stylu kolonialnym. Ho Chi Minh odmówił zamieszkania w nim i przyjmował tam tylko zagranicznych gości. Obecnie pałac wciąż jest używany, dlatego można go obejrzeć tylko z zewnątrz.

Pałac Prezydencki w Hanoi
Pałac Prezydencki w Hanoi

Dom nr 54

Tuż obok pałacu położony jest Dom nr 54, w którym Ho Chi Minh żył i pracował od 1954 roku. Ten obiekt również można obejrzeć tylko z zewnątrz, ale z uwagi na to, że jest parterowy, to przez okna można zobaczyć, jak wygląda w środku. Największe zainteresowanie Wietnamczyków robią trzy samochody, które mu służyły.

House nr 54 Ho Chi Minh
Dom nr 54
Samochody Ho Chi Minha
Samochody Ho Chi Minha

Z ulotki, którą otrzymałem przy zakupie biletu dowiaduję się, że droga którą mijam jest obsadzona mango. To właśnie nią chodził Ho Chi Minh i robił tutaj poranne ćwiczenia.

To ta drogą chodził Ho Chi Minh oraz na niej ćwiczył
To ta drogą chodził Ho Chi Minh oraz na niej ćwiczył 😉

Staw Rybny Wujka Ho (Uncle Ho Fishpond)

Kolejne miejsce z ulotki to Staw Rybny Wujka Ho (Uncle Ho Fishpond) z kolorowymi rybkami, które ciężko zobaczyć przez Wietnamczyków oblegających brzeg. Widzę za to korzenie cyprysa lub drzewa Buddha (w ulotce nie mogą się zdecydować, co to za drzewo).

Uncle Ho Fishpond
Rybki Wujka Ho
Buddha or cypress tree roots
Korzenie cyprysu czy drzewa buddha? Wciąż nie wiadomo.
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dom na palach Ho Chi Minha

Najpopularniejszym obiektem w kompleksie jest dom na palach, w którym to Ho Chi Minh żył w latach 1959-1969. By go zobaczyć muszę stanąć w długiej kolejce. Sam dom jest strzeżony przez żołnierzy, którzy sprawują tutaj wartę. Można go obejrzeć z zewnątrz, z metalowego podestu. Jest nieduży i sprawia wrażenie przytulnego. Dom ma być potwierdzeniem tego, że Ho Chi Minh był osobą skromną i wiódł takie życie.

Ho Chi Minh house
Długa kolejka do domu Ho Chi Minha
Dom Ho Chi Minha
Każdy chce zobaczyć, jak mieszkał
Ho Chi Minh house
Dom jest dobrze strzeżony
Dom Ho Chi Minha
Jest nieduży i przytulny
Ho Chi Minh house
Sypialnia Ho Chi Minha

Pagoda Jednej Kolumny

Obok kompleksu znajduje się również mała, ale ciekawa Pagoda Jednej Kolumny oraz olbrzymie Muzeum Ho Chi Minha, wyglądające jak typowy komunistyczny budynek. To miejsce dla osób, którym mało „propagandy komunistycznej” i chcą „szczegółowo” zapoznać się z życiem i działalnością najbardziej znanego Wietnamczyka.

One Pillar Pagoda
Warto zobaczyć Pagodę Jednej Kolumny
Ho Chi Minh Museum
Muzeum Ho Chi Minha
Ho Chi Minh Museum
Co można zobaczyć w środku?

Odwiedzenie „Wujka Ho

Odwiedzenie „Wujka Ho”, jak mówią niektórzy pieszczotliwie o Ho Chi Minhie, to powrót do lat komunistycznych.  Wycieczka socjalistyczna, z wszystkimi elementami i otoczką jakie były w tamtych czasach. Przypomnienie dla tych, którzy pamiętają tamte lata, a nowe doświadczenie dla osób, które urodziły się po tym okresie. To również okazja, by poobserwować zachowanie Wietnamczyków i zobaczyć ich uwielbienie dla nieżyjącego przywódcy. Dla nich taka wizyta jest bardzo ważna i czasem odwiedzają zmarłego przywódcę kilka razy do roku.

Pomysł z mauzoleum, zrodził się w głowach komunistów po śmierci Ho Chi Minha, by utrwalić jego kult. Bezsprzecznie wzorowali się na Rosjach i mauzoleum Lenina. To właśnie do Rosji na dwa miesiące (październik, listopad) transportowane są jego pozostałości, by poddać je działaniom „konserwatorskim”.

Sam Ho Chi Minh życzył sobie, by po śmierci go skremować, a prochy rozrzucić na północy i południu. Czego się jednak nie robi, by utrzymać i wzmocnić władzę?

Ho Chi Minh house
Można iść do domu

Mauzoleum Ho Chi Minha – Informacje praktyczne

  • Mauzoleum Ho Chi Minha. Wstęp bezpłatny. Mauzoleum można zwiedzać od wtorku do czwartku oraz w soboty i niedziele, w godzinach 8:00 – 11:00. Ostatnie wejście o 10:15. W miesiącach X i XI mauzoleum jest zamknięte.
  • Pałac Prezydencji i dom Ho Chi Minha. Wstęp płatny: 40 000 VND. Kompleks jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałku i piątku po południu. W okresie zimowym: Rano: 8:00 -11:00. Po południu: 13.30 – 16:00. W lecie: Rano: 7:30 – 11:00. Po południu: 13.30 – 16:00.
  • Muzeum Ho Chi Minha. Wstęp płatny: 40 000 VND. Muzeum można zwiedzać od 8:00 do 16:30; a w poniedziałki i piątki od 8:00 do 12:00.
Wietnam Komunizm
Komunizm w Wietnamie ma się bardzo dobrze

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Trnawy? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

4 Comments

    1. Grzegorz says:

      Mariusz dziękuję za potwierdzenie. Przypuszczalnie wiedzą, że to cyprys, ale woleliby święte drzewo buddystów, pod którym Buddha osiągnął oświecenie :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *