Mediolan Milano na weekend atrakcje co warto zwiedzić zobaczyć Włochy
Mediolan Milano na weekend atrakcje co warto zwiedzić zobaczyć Włochy

Mediolan atrakcje – TOP 15. Co warto zobaczyć w Mediolanie? Włochy. Przewodnik

42
15 minutes, 53 seconds Read

Mediolan (wł. Milano) to stolica mody, finansów i zarazem najbogatsze miasto Włoch. Położony jest w Lombardii na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Stanowi doskonałe miejsce, skąd zwiedzisz Bergamo, jezioro Como, Turyn, czy też wyskoczysz w Alpy. Wydawałoby się, że Mediolan to idealne miasto na spędzenie ciekawego weekendu. Tymczasem sporo osób narzeka i twierdzi, że mało w nim jest do zobaczenia i że wystarczy jeden dzień, aby go zwiedzić. Czy tak jest w rzeczywistości? Zapraszam do lektury poniższego przewodnika po 15 najciekawszych atrakcjach w Mediolanie. Dowiesz się z niego, co warto zobaczyć w Mediolanie i sam zdecydujesz, ile czasu w nim spędzisz. 

1. „Ostatnia Wieczerza” w Santa Maria delle Grazie

Leonardo da Vinci, pomimo iż w swoim życiu namalował tylko 20 obrazów, a 15 z nich pozostało do dzisiaj, uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Mediolanie. To w nim namalował „Damę z łasiczką”, którą można zobaczyć w Krakowie oraz jedno z najsłynniejszych dzieł „Ostatnią Wieczerzę”.

Zapewne niektóre osoby przybywające do Mediolanu zdziwią się, lecz „Ostatnia Wieczerza” nie jest obrazem, ale malowidłem ściennym, które można oglądać w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie. Powstawało ono w latach 1495–1498. To jedno z tych dzieł, które chociaż raz w życiu należy zobaczyć.

Już samo oczekiwanie na wejście, a następnie przechodzenie przez śluzy tworzy nastrój. Oto zobaczy się coś ważnego. Po wejściu do refektarzu ma się 15 minut, by w spokoju kontemplować dzieło i poczuć go prawie „namacalnie”.

Ostatnia Wieczerza, last supper, ultima cena, Mediolan, MilanoOstatnia Wieczerza, last supper, ultima cena, Mediolan, Milano

Warto również przez chwilę zatrzymać się przy dziele znajdującym się na przeciwległej ścianie. To powstałe w 1495 roku „Ukrzyżowanie” pędzla Giovanni Donato Montorfano. Ukazuje ono ukrzyżowanie Chrystusa z dużą ilością postaci oraz ogromem szczegółów.

Ukrzyżowanie Giovanni Donato Montorfano Santa Maria delle Grazie

Po wyjściu z refektarza pamiętaj, by wstąpić jeszcze do kościoła Santa Maria delle Grazie.

Santa Maria delle Grazie Mediolan MilanoSanta Maria delle Grazie Mediolan Milano Santa Maria delle Grazie Mediolan Milano Santa Maria delle Grazie Mediolan Milano Santa Maria delle Grazie Mediolan Milano

Zobaczenie „Ostatniej Wieczerzy” stanowi swojego rodzaju „wisienkę na torcie” w zwiedzaniu miasta. Pamiętaj, by bilety zarezerwować wcześniej na stronie cenacolovinciano.org, gdyż na miejscu ich nie kupisz.

2. Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II)

Jak można upokorzyć odwiecznego rywala? Wymyślić legendę, która mówi, iż obrócenie się na pięcie na genitaliach byka na mozaice przedstawiającej herb Turynu przynosi szczęście. Należy pamiętać, by zrobić to trzy razy i koniecznie w prawo :).

Mozaika to najsłynniejsze miejsce dla niektórych w najpiękniejszej galerii handlowych świata — Galerii Wiktora Emanuela II. Została ona otwarta w 1867 roku, co czyni ją jedną z najstarszych i ciągle funkcjonujących. W środku można zobaczyć butiki najbardziej luksusowych i znanych projektantów takich jak Prada, Louis Vuitton czy Gucci oraz zjeść w wykwintnych restauracjach.

O ile na zakupy w sklepach mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, to każdy może docenić piękno neoklasycystycznej galerii. Jej przeszklone, imponujących rozmiarów kopuły, ciekawa architektura i piękne freski biją majestatem i klasą. To trzeba zobaczyć

 Galeria Wiktora Emanuela II Galleria Vittorio Emanuele II Mediolan Milano  Galeria Wiktora Emanuela II Galleria Vittorio Emanuele II Mediolan Milano

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Galeria Wiktora Emanuela II Galleria Vittorio Emanuele II Mediolan Milano  Galeria Wiktora Emanuela II Galleria Vittorio Emanuele II Mediolan Milano Galleria Vittorio Emanuele II Mediolan Milano Galeria Wiktora Emanuela II

3. Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano)

Oszałamiająca, przepiękna, niezapomniana. To tylko niektóre z określeń, które można usłyszeć od osób, które miały okazję zobaczyć katedrę w Mediolanie. Katedra Mediolańska, czyli Duomo di Milano to gotycka perełka Mediolanu i jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie. Usytuowanie na ogromnym placu w otoczeniu pięknych pałaców oraz kamienic pozwala w pełni podziwiać misterne zdobienia, oraz bogactwo detali. Zwiedzaniu katedry należy poświęcić kilka godzin. Oprócz zobaczenia jej z zewnątrz oraz wejścia do środka, koniecznie należy wejść na dach, by móc rozkoszować się fantastycznym widokiem na panoramę miasta. Taki spacer dostarcza dodatkowo bardzo nietypowe i ciekawe wrażenia, które długo się pamięta.

Ostatnim punktem zwiedzania katedry powinno być muzeum przykatedralne, w którym można zobaczyć Skarby Katedry, rzeźby, arrasy i inne dzieła sztuki. To jedno z najlepszych muzeów przykościelnych, w jakim byłem. Zobaczenie katedry to obowiązkowy punkt dla każdej osoby będącej w Mediolanie. Więcej o katedrze możesz przeczytać TUTAJ.  Znajdziesz tam również informacje o biletach oraz godzinach zwiedzania.

Duomo di Milano Katedra w Mediolanie rooftops dach Duomo di Milano Katedra w Mediolanie rooftops dachmuzeum Duomo di Milano Katedra w Mediolanie muzeum Duomo di Milano Katedra w Mediolanie

4. Teatro alla Scala (La Scala)

Teatro alla Scala to jedna z najbardziej znanych i prestiżowych scen operowych na świecie. Była miejscem niezliczonych światowych premier i występów największych sław opery i muzyki klasycznej, takich jak Giuseppe Verdi, Arturo Toscanini i Maria Callas.

Teatr został pierwotnie zbudowany w 1778 roku i na przestrzeni wieków przeszedł kilka renowacji oraz rozbudów. Obecnie Teatro alla Scala to nowoczesny obiekt, który może pomieścić ponad 2000 gości. Oprócz opery, w La Scali odbywają się również koncerty, balety i inne wydarzenia kulturalne przez cały rok. Sezon trwa zazwyczaj od grudnia do lipca i obejmuje szeroki zakres przedstawień, od klasycznych oper po dzieła współczesne.

Ła Scala jest nie tylko instytucją kulturalną, ale także symbolem włoskiej doskonałości i dumy. Wciąż przyciąga publiczność z całego świata, która przybywa, aby być świadkiem magii opery w jednym z najpiękniejszych i najbardziej historycznych teatrów na świecie. La Scalę oraz muzeum teatralne możesz także zwiedzić. Oprowadzanie trwa około godziny, a szczegóły znajdziesz na stronie https://www.teatroallascala.org. Na koniec dodam, że wzorem przy budowie tego teatru był Teatr Świętego Karola w Neapolu.

la scala mediolan wlochy

5. Kościół św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore)

Ukryty skarb Mediolanu, tak można nazwać kościół św. Maurycego. Z zewnątrz wydaje się, że to zwyczajny kościół z mało atrakcyjną i szarą fasadą. Wchodząc do środka, nagle musisz stanąć, gdyż to, co zobaczyłeś, olśniewa.

W przeszłości kościół był siedzibą najważniejszego żeńskiego klasztoru w mieście i należał do benedyktynów. Sama budowla jest wiekowa i pochodzi z okresu wczesnego chrześcijaństwa. W XVI wieku kościół został przebudowany, a wnętrze ozdobiono wspaniałym cyklem fresków przedstawiających historie biblijne oraz sceny z życia świętych. Z tego też powodu nazywany jest „Kaplicą Sykstyńską” Mediolanu. Freski pokrywają każdą ścianę oraz sufit, nadając kościołowi wyjątkowej atmosfery.

Kościół jest podzielony na dwie części i każda z nich robi wielkie wrażenie. Małe, ledwo widoczne przejście znajduje się po lewej stronie ołtarza. Kilka lat temu freski zostały poddane gruntownej renowacji, dzięki czemu kolory są bardzo intensywne. Wydaje się, że dopiero co zostały namalowane. To jedna z największych atrakcji Mediolanu, a co warto podkreślić udostępniona za darmo. Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na https://www.museoarcheologicomilano.it.

Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore Milano Kościół św. Maurycego Mediolan

6.  Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera)

Pinakoteka Brera to miejsce, gdzie można zobaczyć najwspanialszą kolekcję dzieł sztuki w Mediolanie. Mieści się w pałacu Palazzo di Brera, którego historia sięga XIII wieku.

W szczególności z pobytu tutaj zadowoleni będą miłośnicy włoskiego malarstwa renesansowego, lecz nie tylko. Do najsłynniejszych dzieł należą: „Zaślubiny Marii” Rafaela Santi, „Wieczerza w Emmaus” Caravaggia, „Pietà” Giovanniego Bellini i „Ostatnia Wieczerza” Petera Paula Rubens. Znanych nazwisk jest dużo więcej, chociażby Rembrandt, Canaletto, Anton van Dyck, Andrea Mantegna, Francesco Hayez, Amedeo Modigliani, Francesco Hayez i Pablo Picasso.

Wszystkie obrazy są bardzo dobrze wyeksponowane. Odpowiednio dobrane kolory ścian oraz umiejętne oświetlenie powodują, że kontakt z nimi daje dużą przyjemność. Dla osób, które chcą z nimi spędzić więcej czasu, przygotowano krzesełka, z których w spokoju można kontemplować każdy szczegół arcydzieł. Szczegółowe informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz na https://pinacotecabrera.org.

Palazzo di Brera Milano MediolanZaślubiny Marii Rafael Santi Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera)Wieczerza w Emmaus Caravaggio Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera) Pietà Giovannio Bellini Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera) Ostatnia Wieczerza Peter Paul Rubens Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera)Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera) Mediolan Milano

7. Dzielnica Brera

Nawet jeśli nie jesteś fanem malarstwa, to również powinieneś odwiedzić dzielnicę Brera. Ma ona swój klimat. Tworzą ją małe butiki, perfumerie kuszące pięknymi zapachami oraz duża ilość restauracji, w których można zasmakować aromatycznej włoskiej kuchni. Szczególnie polecam ulicę Via Fiori Chiari, gdzie pomiędzy restauracjami możesz zostać zaskoczony widokiem wróżek oraz wróżbitów siedzących za stolikiem i czekających na chętnych chcących poznać swoją przyszłość.

Dla ochłody rekomenduję wizytę w lodziarni Amorino Gelato. Można w niej posmakować rewelacyjnych lodów wykonanych z naturalnych składników.

Via Fiori Chiari Brera Disctict Milano MediolanAmorino Gelato Milano Mediolan

8. Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

Nazwisko Sforza znane jest w Polsce za sprawą królowej Bony Sforza d’Aragona, żony Zygmunta Starego, władcy Polski i Litwy. Wywodziła się ona z rodu Sforzów, który w XV wieku rządził Mediolanem. W tym też wieku został wybudowany z wielkim rozmachem ceglany zamek Sforzów. W następnych wiekach wielokrotnie był przebudowywany. Wciąż jednak jego grube mury, ogrom, a zarazem prostota robią duże wrażenie.

Nieodpłatnie można obejrzeć go z zewnątrz oraz wejść na dziedziniec. Wnętrze kryje galerię sztuki, wystawę instrumentów muzycznych oraz kilka muzeów. Najbardziej znanymi eksponatami są „Pietà Rondanini” – ostatnie, niedokończone dzieło Michała Anioła oraz „Kod Trivulziano” – zbiór rysunków i pism Leonarda da Vinci. Sam budynek jest bardzo imponujący, dlatego wart jest zobaczenia nawet przez osoby, których nie interesują eksponaty muzealne. Godziny otwarcia zamku oraz muzeum znajdziesz na https://www.milanocastello.it/en.

Zamek Sforzów Castello Sforzesco Milano Mediolan Zamek Sforzów Castello Sforzesco Milano Mediolan Zamek Sforzów Castello Sforzesco Milano Mediolan Zamek Sforzów Castello Sforzesco Milano Mediolan

9. Park Sempione (Parco Sempione)

Wychodząc z zamku, wchodzi się do parku Sempione. To ulubione miejsce odpoczynku mediolańczyków i dobre miejsce, by wypocząć po trudach zwiedzania. Można tutaj zrelaksować się w cieniu drzew, pospacerować po kładkach i i poobserwować pływające w stawie żółwie oraz duże ryby.

Park Sempione Parco Sempione Milano Mediolan Park Sempione Parco Sempione Milano Mediolan Park Sempione Parco Sempione Milano Mediolan

10. Łuk Pokoju w Mediolanie (Arco della Pace)

Spacerując po parku, warto przejść na jego drugą stronę, by móc podziwiać bogato zdobiony Łuk Pokoju. Pomysłodawcą jego był sam Napoleon.  To łuk triumfalny, którego budowę rozpoczęto w 1807 roku. Wyznacza miejsce, skąd prowadziła droga z Mediolanu do Paryża. Szczególnie w świetle zachodzącego słońca park oraz łuk pięknie się prezentują.

łuk pokoju triumfalny arco della pace Mediolan Milano łuk pokoju triumfalny arco della pace Mediolan Milano łuk pokoju triumfalny arco della pace Mediolan Milano

11. Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale di Milano)

Galeria sztuki na świeżym powietrzu, tak można nazwać Cmentarz Monumentalny w Mediolanie. To kolejne ciche miejsce i warte zobaczenia. Został otwarty w 1866 roku i wygląda inaczej niż dobrze nam znane cmentarze. To miejsce pełne pięknych rzeźb, nagrobków i kaplic — czasem o bardzo zaskakującym wyglądzie.

Główne wejście prowadzi przez neośredniowieczny budynek z marmuru i kamienia, z ogromną Salą Sławy z grobami najbardziej zasłużonych obywateli, w tym pisarza Alessandro Manzoni. Na cmentarzu obok klasycznych i współczesnych włoskich rzeźb można dostrzec greckie świątynie, wyszukane obeliski i oryginalne dzieła sztuki. Wiele z nagrobków należy do uznanych dynastii przemysłowych i zostały zaprojektowane przez znanych artystów. Wstępu na teren cmentarza jest darmowy. Można go zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 08:00-18:00, ostatnie wejście o 17:30.

Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano MediolanCmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan Cmentarz Monumentalny Cimitero Monumentale di Milano Mediolan

12. Piazza Gae Aulenti

Jak będzie wyglądał Mediolan w przyszłości? Dowiesz się tego na Piazza Gae Aulenti. To nowoczesna strona Mediolanu, tak inna od tego, co widziało się w centrum. O ile tam nic się zmienia, tu wciąż powstają nowe architektoniczne dzieła sztuki. Centrum placu stanowi futurystyczna fontanna otoczona wysokimi budynkami, w tym najwyższym wieżowcem we Włoszech – Torre Unicredit (231 metrów).

Piazza Gae Aulenti Milano Mediolan Piazza Gae Aulenti Milano Mediolan Piazza Gae Aulenti Milano MediolanTorre Unicredit Piazza Gae Aulenti Milano Mediolan

Jednymi z ciekawszych budynków są dwa wieżowce Bosco Verticale – Pionowy Las. To apartamentowce, w których na elewacjach posadzono 730 drzew, 5 tys. krzaków i 11 tys. wieloletnich roślin. Efekt jest naprawdę zdumiewający.

Bosco Verticale Milano – Pionowy Las Mediolan

13. Navigli District

Jeśli zastanawiasz się, gdzie mediolańczycy spędzają wieczory, to odwiedź dzielnicę Navigli. To właśnie tu toczy się życie nocne. Nazwa pochodzi od sieci kanałów, którą wybudowano jeszcze w czasach antyku. Budowa sieci wodnej trwała od XII wieku do XIX wieku. Całość składa się z pięciu kanałów: Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno i Naviglio di Bereguardo. W przeszłości kanały służyły do transportowania towarów i zaopatrzenia Mediolanu w wodę. Dzisiaj to popularne miejsce z uroczymi restauracjami, kawiarenkami i klubami nocnymi.

Do dzielnicy Navigli warto zajrzeć przede wszystkim po południu, gdy tuż nad wodą rozstawiane są niezliczone stoliki. Każdego wieczora odbywa się tutaj prawdziwa uczta i trwa do późnych godzin nocnych. Pięknie oświetlone kanały, gwar rozmów oraz muzyka tworzą razem niepowtarzalną atmosferę. To najlepsze miejsce, by po całym dniu zwiedzania odpocząć przy kieliszku dobrego włoskiego wina.

Navigli District Milano Mediolan Navigli District Milano Mediolan Navigli District Milano Mediolan Navigli District Milano Mediolan Navigli District Milano Mediolan

14. Kościół San Satiro (Chiesa di Santa Maria presso San Satiro)

Ten renesansowy kościół został wybudowany w XV wieku, a leży na miejscu pierwotnego miejsca kultu poświęconemu świętemu Satyrowi, bratu świętego Ambrożego, tj. patrona miasta. Warto wejść do środka i dokładnie przyjrzeć się apsydzie usytuowanej za ołtarzem. Widać tutaj geniusz Donato Bramante, który mając do dyspozycji jedynie 97 cm głębokości, namalował imponującą niszę, w czym pomogła mu „zabawa” z perspektywą. To właśnie w tym kościele Bramante położył podwaliny pod malarstwo iluzoryczne.

Kościół Santa Maria presso San Satiro. Wstęp darmowy. Kościół jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30–17:30 i w niedziele między 14:00 a 17:30.

Chiesa di Santa Maria presso San Satiro Milano Mediolan Chiesa di Santa Maria presso San Satiro Milano Mediolan Chiesa di Santa Maria presso San Satiro Milano Mediolan

15. Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio)

Jednym z najstarszych kościołów w Mediolanie jest bazylika św. Ambrożego, wzniesiona między 379 a 386 rokiem. Swój obecny romański wygląd zawdzięcza przebudowie w XI wieku. Jest położona ciut na uboczu, przez co w środku nie ma tłumu turystów. Dziedziniec z szeregiem kolumn oraz ciekawą dzwonnicą to pierwsze, na co zwraca się uwagę. W środku panuje przyjemny chłód i czuć nastrój modlitwy. Piękne mozaiki, freski, rzeźby oraz krypta pod prezbiterium, w której spoczywają zmumifikowane zwłoki Protazego, Gerwazego i Ambrożego, to tylko niektóre elementy, dla których warto zobaczyć bazylikę.

Ciekawostką związaną z bazyliką jest tzw. „Diabelska kolumna”. Znajduje się ona na zewnątrz ogrodzenia, po lewej stronie. Kolumna została wzniesiona w epoce rzymskiej i wg legendy była świadkiem walki św. Ambrożego z diabłem. Zły duch, chcąc przebić świętego rogami, zrobił nimi dziury w kolumnie i stąd są dwa otwory. Do dzisiaj niektórzy czują zapach siarki, który wydobywa się z otworów, oraz wierzą, że przykładając ucho do kolumny, można usłyszeć głosy piekielne.

Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio). Wstęp darmowy. Bazylikę można zwiedzać od poniedziałku do soboty od 10:00 do 12:00 i od 14:30 do 18:00. Niedziela od 15:00 do 17:00.

Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) Mediolan Milano Basilica di Sant'Ambrogio Milano Bazylika świętego Ambrożego Mediolan Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) Mediolan Milano Basilica di Sant'Ambrogio Milano Bazylika świętego Ambrożego Mediolan Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) Mediolan Milano Basilica di Sant'Ambrogio Milano Bazylika świętego Ambrożego Mediolan Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) Mediolan Milano  Bazylika świętego Ambrożego Mediolan Protazy, Gerwazy, Ambroży zwłoki

Czy warto przyjechać do Mediolanu?

Mediolan jest jednym z najważniejszych miast we Włoszech i oferuje wiele atrakcji turystycznych oraz kulturalnych. Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest Ostatnia Wieczerza, fresk autorstwa Leonarda da Vinci, który znajduje się w kościele Santa Maria delle Grazie. Mediolan jest również znanym centrum mody, z takimi nazwiskami jak Armani, Versace i Prada mającymi swoje siedziby w mieście. Oprócz tego, Mediolan to doskonałe miejsce do spróbowania włoskiej kuchni i wypróbowania tradycyjnych potraw, takich jak risotto alla Milanese czy ossobuco alla Milanese. Jak najbardziej warto przyjechać do Mediolanu, gdyż jest pięknym miastem, bogatym w historię i kulturę, z licznymi atrakcjami turystycznymi oraz możliwościami dla każdego odwiedzającego.

 

Mediolan: atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca – informacje praktyczne

W Mediolanie można otrzymać sporo darmowych map miasta, niestety większość jest bardzo nieczytelna. Najlepszą mapę z naniesionymi atrakcjami, krótkim opisem oraz najbliższymi stacjami metra można otrzymać w punkcie informacji turystycznej zlokalizowanym w Galerii Wiktora Emanuela II.

Minusy Mediolanu

  • Nachalni sprzedawcy/ oszuści kręcący się przed katedrą. Najlepiej nie zwracaj na nich uwagi i nic od nich nie bierz. „Darmowe” opaski kosztują 5 €.
  • Duża ilość imigrantów i „sprzedawców” w parku Sempione. Park jest ładny, ale wydaje się mało bezpieczny.
  • Brak strzałek do poszczególnych atrakcji, czy też stacji metra, przez co czasem trudno je zlokalizować.
  • Słabe, a raczej niedziałające miejskie WiFi (wiem, że nie ma roamingu, ale poza granicami Polski liczba dostępnych GB jest ograniczona).
  • Brak street foodu w centrum, przez co jedzenie tam jest drogie.
  • Zauważalny brak sklepików spożywczych czy też marketów w centrum (market można znaleźć np. w pasażu pod dworcem Milano Centrale).
Milano water Mediolan
W wielu miejscach w Mediolanie można natrafić na krany z wodą do picia

Mediolan lotnisko

Mediolan jest dobrze skomunikowany z Polską. Bezpośrednio dolecisz z sześciu miast: Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic oraz Warszawy. Ruch lotniczy Mediolanu obsługują trzy lotniska: Mediolan Malpensa (MXP), Mediolan-Bergamo (BGY) oraz Mediolan Linate (LIN), w tym z Polski loty odbywają się na dwa pierwsze. Za bilet w dwie strony zapłacisz już od 120 zł. Pomiędzy lotniskami, a centrum Mediolanu kursują autobusy kilku linii autokarowych. Przejazd z Medialan-Bergamo to koszt 10 euro, podobnie jak z Mediolan Malpensa.

Komunikacja miejska w Mediolanie

Komunikacja miejska w Mediolanie jest dobrze rozbudowana. Bilet pojedynczy w strefach Mi1-Mi3 to wydatek 2,20 euro, natomiast w czterech strefach kosztuje 2,60 euro. Po skasowaniu uprawnia on do jednorazowego 90-minutowego przejazdu metrem bądź pociągiem FS i FN na odcinkach miejskich oraz wielokrotnego autobusem bądź tramwajem.

Dostępne są również m.in. bilety 24h, 72h i na 10 przejazdów. Szczegółowe informacje znajdziesz na https://nuovosistematariffario.atm.it/en/.

Mediolan noclegi

Mediolan jako jedno z trzech najpopularniejszych włoskich miast przez co posiada bogatą bazę noclegową. Ceny noclegów w centrum są wysokie, dlatego najlepiej znaleźć nocleg w innej dzielnicy z dobrym dojazdem. Moim wyborem był Mio Hostel, z którego bez problemu w 15 minut można dojechać do Duomo. Tuż obok jest również stacja kolei, dlatego to również dobre miejsce dla osób wybierających się nad jezioro Como. Z zalet wymienię bliskość Lidla oraz to, że w cenie pokoju zawarto śniadania i kolacje w formie bufetu. Jeśli te zalety Cię nie przekonują, to szeroki wybór noclegów znajdziesz na tej stronie.



Booking.com

 

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Mediolanie, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z Włoch oraz na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Mediolanu.

mediolan milan milano wlochy atrakcje katedra co zobaczyc pinterest

Similar Posts

42 Comments

  1. Aga says:

    Super artykuł-pomocny i fajowo się czyta. Za tydzień lecę na weekend więc twoje rady się przydadzą. Dlatego postawiłam kawę. Uważam osobiście iż jeśli korzysta się z czyjejś wiedzy i doświadczenia warto choć symbolicznie wesprzeć. Pozdrawiam i dziękuje za tekst

  2. DARIA KALINOWSKA says:

    Dzień dobry. Gdzie mogę znaleźć stronę na której kupuje się bilety na ostatnią wieczerzę? Pozdrawiam

  3. Beata says:

    Cześć,
    bardzo przydatny artykuł. Bardzo dziekuję za polecenia. Na pewno skorzystam z nich zaraz po Nowym Roku. Myślałam, że w informacjach praktycznych będzie strona, gdzie mogłabym kupić bilety, aby obejrzeć „Ostatnią wieczerzę”. Czy mógłbyś mi pomóc? Link do strony katedry nie działa 🙁
    Fajnie, że się podzieliłeś tymi wiadomościami. Dziękuję

  4. Izabella & Adam J. says:

    Grzegorzu: uratowales nam pobyt – i „zycie” (2 razy). A bylo to tak: w Mediolanie wyladowalismy na 3 dni przez przypadek (za duzo pisania o powodach) i nie wiedzielismy co robic bo nic o miescie nie wiedzielismy – poza La Scala. Wiec rzucilismy sie na Internet, gdzie znalezlismy Twoj bardzo ciekawy opis co warto zobaczyc. Najbardziej ciagnelo nas oczywiscie do Ostatniej Wieczerzy: jestem urodzony 15 kwietnia 1952 r. a wiec rowno co do dnia 500 lat po urodzinach Leonardo da Vinci = czuje pewna wspolnote. Dlatego z rumiencami wstydu na policzkach musze wyznac, ze nie wiedzialem, ze to malowidlo scienne. Oczywiscie sprobowalismy dostac bilety (3 tygodnie oczekiwania w/g pani w okienku), ale wychodzac zostalismy zaczepieni przez 2 panow z fotograficznymi „legitymacjami” dyndajacymi na szyi (ktore mialy wzbudzic zaufanie) i zapewnili, ze jezeli wyslemy forse przez internet to dostaniemy bilety. Pomni twoich slow o oszustach przy obiektach turystycznych (1:e uratowanie „zycia”) poszlismy dalej do samego kosciola Santa Maria delle Grazie – i tutaj szok: jedyne „zloto” bylo na ramach obrazow a nie kapiace ze wszystkich stron, jak obecnie w wielu kosciolach. Pieknie! Zwiedzilismy 8 z 13 przez Ciebie rekomendowanych obiektow – i rzeczywiscie bylo co ogladac. Dziekujemy wiec za uratowanie pobytu. A to drugie uratowanie zycia? Bylo po 34 stopnie w Mediolanie (12-15 czerwiec 2022), mieszkalismy w hotelu Aosta 100 m. od stacji kolejowej w podziemiach ktorej zaopatrywalismy sie po 4-5 litrow wody dziennie – w/g Twoich rekomendacji, jako ze w centrum rzeczywiscie nie ma sklepow. Jeszcze raz dziekujemy. Izabella & Adam

  5. Damian says:

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak sprawa wygląda z biletami wstępu do katedry. Czy są duże kolejki przy kasach biletowych i czy warto kupować wcześniej i najlepiej z jakiej strony skorzystać ?

  6. Mediolan says:

    Tekst świetny,to moje ulubione miasto. W ogóle to Lombardia jest moim ulubionym regionem we Włoszech. Jak doszły do mnie wieści o początkach pandemii właśnie w Lombardii, która ogłoszono strefa czerwoną to miałam żal do losu dlaczego? Jestem w Mediolanie zakochana, pod wrażeniem Katedry i pragnę się pochwalić, że byłam na górze, widoki niezapomniane, cudne. Oglądałam Ostatnia Wieczerzę Leonarda da Winci, fresk przepiękny. Oglądałam te cudne miejsca jak dziecko, prawie z otwarta buzia. Panie Grzegorzu nawet nie spodziewa się Pan jaka przyjemność sprawił mi tym postem. Ma Pan tak olbrzymią wiedzę, i tak sugestywnie pisze, że tylko tak pięknie pisał Pan Sławek. Tyle radości mi Pan daje swoimi tekstami. Dziękuję ♥️. Byłam również nad jeziorem Como. Niezapomniane chwile. Pozdrawiam serdecznie.

  7. Magdalena says:

    A czemu pominięto Teatro alla Scala, jeden z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie? :-O

    1. Grzegorz Rybka says:

      Byłem w tym teatrze i mi się spodobał. Nie napisałem o nim tylko dlatego, gdyż obawiam się, że jednak dla większości osób może nie być interesujący.

  8. robso says:

    Moja subiektywna! ocena: jak na drugie miasto Włoch Mediolan oferuje wyjątkowo mało. A jeżeli ktoś nie bardzo lubi zwiedzania ponurych wnętrz muzealnych tylko ot zobaczyć to co na świeżym powietrzu to już całkiem. Nie żebym odradzał ale było tego ledwie na 2 godziny spacerowania. W zasadzie ciekawie jest od Duomo do Castello Sforzesco. Dla porównania Rzym to tak ze 3 dni.

  9. undula says:

    w okolicach Porta Ticinese warto zboczyć do bazyliki San Lorenzo. Włoski styl romański w najlepszym wydaniu, nikogo nie ma, wstęp jest bezpłatny. Obok jest jedna z niewielu zachowanych pozostałości po rzymskiej architekturze: kolumnada z II w. n.e.
    Warto zobaczyć mediolański uniwersytet: mieści się w gmachu XVI-wiecznego Ospedale dei Poveri zbudowanego przez Sforzów.
    Ciekawe dzieła sztuki można podziwiać również w Pinakotece Ambrozyjskiej.
    Do La Scali wybrać się przynajmniej raz w życiu zdecydowanie warto, ale bilety na stronie należy kupować z przynajmniej 2-miesięcznym wyprzedzeniem i są dość drogie: najtańsze chyba po 30 euro i to do słynnych lóż, skąd często buczy się na wykonawców (nawet jeśli to światowe gwiazdy w najlepszej formie, ale akurat nie są Włochami, a opera jest po włosku, albo wizja reżyserska się nie podoba. Okropny zwyczaj!). Ale poziom realizacji robi wrażenie, występujący soliści to czołówka światowa i jeśli tam się nie zakochasz w operze, to już nie wiem gdzie. Jeszcze kilka lat temu napisy były wyłącznie po włosku, teraz się to, na szczęście, zmienia.
    Bardzo lubię ichni dworzec. Szczególnie te górne poziomy wyglądają jakoś tak steampunkowo i nadają się na scenerię jakiegoś na pół fantastycznego serialu.
    W Mediolanie fantastyczne jest to, że nie ma problemu, jeśli się po włosku nie mówi. Łatwo się natknąć na kogoś, kto włada przynajmniej komunikatywną angielszczyzną, co we Włoszech wcale nie jest takie oczywiste.
    Bardzo lubię Mediolan, byłam tam dwa razy i zamierzam wrócić jeszcze. Chociaż to raczej mało popularna opinia, sami Włosi nie przepadają za tym miastem 😀

    1. Grzegorz Rybka says:

      Słyszałem, że Włosi nie lubią Mediolanu, ale pogodno to z powodu mieszkańców tego miasta, którzy mają być zimni i wyniośli. Nie doświadczyłem tego 🙂

  10. marzena says:

    przydałaby się aktualizacja
    bilety dzienne są po 7 na osobę w strefie 1-3 , śródmiejskiej
    bilet z lotniska autobusem (sprawdzone 2 linie w tym terravision) – 10 euro

    1. Grzegorz Rybka says:

      Dzięki za informację odnośnie biletów dziennych w Mediolanie. Rzeczywiście w lipcu zmieniły się ceny i obecnie bilet 24h na 3 strefy kosztuje 7 euro. Sprawdziłem także ceny biletów z lotniska Malpensa do centrum Mediolanie i na stronie Terravision w dalszym ciągu można je kupić za 8 euro, a z lotniska Bergamo za 6 euro. Może inna jest cena biletu, gdy kupuje się go na miejscu?

  11. Katarzyna says:

    Witam,
    W październiku lecimy ze znajomymi do Mediolanu i zastanawiamy się czy wypożyczać samochód czy korzystać z komunikacji miejskiej? Jak z parkingami – drogie?
    Pozdrawiam
    Kasia

    1. Grzegorz Rybka says:

      Witam,
      Nie potrzebujesz samochodu, aby zwiedzić Mediolan. Do dalej położonych miejsc bez problemu możesz dojechać metrem, a do większości atrakcji dojdziesz na piechotę. Taki sposób zwiedzania będzie szybszy niż samochodem, a dodatkowo tańszy, gdyż opłaty parkingowe są wysokie.
      Pozdrawiam

  12. Paulina says:

    Dziękuję, dużo bardzo istotnych informacji mam problem z Ostatnią Wieczerzą, mianowicie nie ma już biletów na 4.05. Czy rzeczywiście jest szansa kupić bilety w kasie, czy szkoda czasu na stanie w kolejce?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć Paulina! Również nie udało mi się kupić wcześniej biletów. Obserwuj stronę, gdyż czasem są zwroty i można je kupić. Codziennie rano w kasie jest dostępna pula biletów, ale trzeba być tam przed otwarciem. Interesowały mnie dwa bilety. Jeden dostałem za darmo od Włochów, którzy słyszeli, że pytam o bilety, a im jeden został. Drugi kupiłem od „przewodnika”, który miał wolny bilet. Kręciłem się koło kasy i w taki sposób udało mi się załatwić te bilety.

  13. gucio says:

    Jadę do Mediolanu samochodem. Będę nocował w Hostelu Mio. Dostałem info z hostelu że parkingi na sąsiednich ulicach. Czy możesz coś w tym temacie napisać ?
    Sniadania to nie nowość ale pierwszy raz spotykam się z kolacją. W jakich godzinach jest serwowana i czy warto się na nią spieszyć. I już na sam koniec. Czy można robić zdjęcie „Ostatniej wieczerzy” ?
    Dzięki za wpis i pozdrawiam.

    1. Grzegorz says:

      Do Bergamo przyleciałem samolotem i nie dowiadywałem się, jak wygląda sprawa z parkingiem przy Hostelu Mio. Był to późny lot i nie korzystałem z kolacji. Jedyne w czym mogę pomóc to Ostatnia wieczerza. Można jej robić zdjęcia, ale bez flesza. Pozdrawiam

  14. polo50011 says:

    Super relacja z Mediolanu. Dzięki wielkie. Lecimy w lipcu i miałam pewne wątpliwości, czy dobrze robimy, ponieważ opinie są różne ale teraz juz wiem że to dobry pomysł.
    Mam tylko pytanie gdzie mozna kupić bilet 24 godzinny?

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć! Bilety można kupić w kioskach oznaczonych literą T, w automatach oraz w punktach informacyjnych na stacjach metra. Nie ma możliwości, by je kupić w pojazdach.

  15. Anet_a07 says:

    Również dziękuję za informacje – przekonałam się do wyjazdu do Mediolanu i razem z kumpelą kupiłyśmy bilety na kwiecień 🙂
    Super sprawa, jeszcze raz dziękuję 🙂

  16. Artur K says:

    Witam
    Wybiarmy sie do Medoilanu w maju. Chcielibysmy wyskoczyc na jeden dzien do Como.
    Czy bilety na pociag lepiej kupic z wyprzedzeniem ?

      1. Magda B says:

        Witam,
        a jaka jest orientacyjna cena takich biletów na pociąg Mediolan- Jez. Como?
        Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *