Prudnik to ok. 21-tysięczne miasto położone w południowej części województwa opolskiego, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Przyjeżdżając do niego sądziłem, iż będzie to tylko punkt skąd wyruszę na Główny Szlak Sudecki, szybko jednak uznałem, że zasługuje on na osobny wpis. Tym co spowodowało zmianę były rozmowy z jego mieszkańcami. To oni pokazali mi miasto z innej perspektywy. Doradzili, co warto zwiedzić i zobaczyć? Opowiedzieli o atrakcjach, zabytkach i fascynującej historii. Im więcej słuchałem i dłużej chodziłem po Prudniku, tym bardziej miasto mi się podobało. Z atrakcji, które zobaczyłem wybrałem 10, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Może i one przekonają Cię do wizyty.
Spis treści
- 1. Wieża Zamkowa zwana wieżą Woka
- 2. Wieża Bramy Dolnej
- 3. Studnia Miłości
- 4. Rynek w Prudniku
- 5. Kościół św. Michała Archanioła
- 6. Willa Hermanna Fränkla
- 7. Cmentarz żydowski w Prudniku
- 8. Tereny zielone i park miejski w Prudniku
- 9. Wieża widokowa na Koziej Górze (317 m n.p.m.)
- 10. Sanktuarium św. Józefa wraz z klasztorem oo. Franciszkanów
- Prudnik – informacje praktyczne
1. Wieża Zamkowa zwana wieżą Woka
Historia Prudnika sięga 1255 roku, kiedy to czeski możnowładca Wok z Rożemberka zbudował tutaj zamek. Pozostałością po nim jest kamienna wieża nosząca nazwę wieży Woka. To najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku i miejsce, od którego najlepiej rozpocząć zwiedzanie.
Wieża liczy 41 metrów, a wchodząc na taras widokowy ma się okazję podziwiać piękną panoramę miasta oraz Gór Opawskich. Warto porozmawiać z pracownikiem Muzeum Prudnickiego, którego wieża jest częścią. Udało mi się trafić na człowieka o wielkiej wiedzy, który z pasją opowiedział o historii Prudnika, żydowskich rodach, dzięki którym miasto przeżywało swój renesans, ale również o „Bibliotece Śląskiej” Maxa Pinkusa, czy pięknym, ale chylącym się ku upadkowi budynku starego browaru.
Na Muzeum Prudnickie składają się jeszcze Arsenał oraz Centrum Tradycji Tkackiej.
2. Wieża Bramy Dolnej
W czasie II wojny światowej Prudnik był mało zniszczony, efektem czego jest duża liczba zabytkowych budowli. Jedną z nich jest Wieża Bramy Dolnej z XV wieku. Przypomina ona o średniowiecznym pochodzeniu miasta i stanowi podporę dla XIX-wiecznych kamienic, w które została wtopiona.
3. Studnia Miłości
Nie masz szczęścia w miłości? Może po wizycie w Prudniku to ulegnie zmianie. Tuż obok Wieży Bramy Dolnej znajduje się zabytkowa studnia z przełomu XVII i XVIII wieku. Wiąże się z nią piękna i romantyczna legenda. Bohaterami są Wawrzek i Wiewióra, którzy nie mogli być razem, a dla których studnia stała się symbolem ich miłości.
Treść legendy można znaleźć na tablicy umieszczonej obok wizerunku Wiewióry, a by mieć szczęście w miłości wystarczy dotknąć ptaszka siedzącego na ramieniu Wawrzka.
4. Rynek w Prudniku
Prudnik zachował średniowieczny układ urbanistyczny z placem rynkowym i siecią ulic. Wokół rynku o kształcie prostokąta można podziwiać renesansowe i barokowe kamienice. W podobnym stylu wybudowano w 1782 roku ratusz, do którego dobudowano wysoką na 63 metry klasycystyczną wieżę.
Chodząc po rynku warto zwrócić uwagę na figurę św. Jana Nepomucena, Kolumnę Maryjną, która upamiętnia ofiary dżumy z siedemnastego wieku oraz powstałą w 1696 roku barokową fontannę.
5. Kościół św. Michała Archanioła
Jedną z najwyższych prudnickich wież posiada kościół pw. św. Michała Archanioła. Za powstanie pierwszego kościoła przyjmuje się rok 1279, a obecna budowla pochodzi z XVIII wieku i reprezentuje styl późnobarokowy. Kościół jest murowany, trójnawowy z jasnym wnętrzem i bogatym wystrojem.
Drugim ciekawym kościołem Prudnika jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, znajdujący się obok klasztoru Bonifratrów.
6. Willa Hermanna Fränkla
Najpiękniejszym budynkiem w Prudniku jest willa wybudowana w 1883 roku przez żydowskiego przemysłowca Hermanna Fränkla. Był on synem Samuela Fränkla, założyciela i właściciela jednych w największych zakładów włókienniczych w Europie, a usytuowanych w Prudniku.
Kilka lat temu willa przeszła na własność miasta i wielkim nakładem kosztów została odrestaurowana. Budynkowi przywrócono dawną kolorystykę i zadbano o wyeksponowanie każdego detalu. Willa zwana jest również „Domem Włókniarza” lub „Białym Domem” i obecnie mieści się w niej Prudnicki Ośrodek Kultury.
Niesamowite wrażenie robi bogato zdobiona, wyłożona dębową boazerią klatka schodowa. Wchodząc do środka można odnieść wrażenie, iż weszło się do pałacu. Pierwsze na co zwraca się uwagę jest przepiękna fontanna, w której podobno figura kobiety przedstawia żonę Hermanna – Florę. Idąc schodami na piętro trudno przeoczyć olbrzymi fresk przedstawiającym biblijną scenę „Znalezienie Mojżesza”.
Na piętrze znajduje się m.in. nieduża sala koncertowa, której ściany wyłożono tapetą wiernie naśladująca oryginalną z XIX wieku.
Chodząc po willi przenosimy się w czasie, gdyż zadbano o każdy szczegół, nie tylko architektoniczny, ale również wyposażenia wnętrz.
Willa Hermanna Fränkla, Kościuszki 1A. Wstęp darmowy. Willę zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 16:00. Aktualne godziny zwiedzania można sprawdzić pod numerem telefonu 77 436 33 96.
To nie jedyna piękna willa w Prudniku. Zachęcam do spaceru prudnickimi ulicami, gdyż w mieście jest ich bardzo dużo.
Podczas spaceru warto również zobaczyć budynki dawnych zakładów włókienniczych „Frotex”.
7. Cmentarz żydowski w Prudniku
O bogactwie ludności żydowskiej świadczą nie tylko wille i fabryki, ale również cmentarz żydowski powstały w 1860 roku. Znajduje się tutaj monumentalny grobowiec rodziny Fränkel, w której spoczywa Samuel Fränkel z żoną. Wśród około 140 nagrobków bez trudu można odnaleźć macewy innych osób zasłużonych dla miasta.
Cmentarz położony jest opodal dworca kolejowego, za budynkiem zboru zielonoświątkowego, który w przeszłości był domem przedpogrzebowym wzorowanym na synagogę.
8. Tereny zielone i park miejski w Prudniku
Prudnik to nie tylko piękne budowle, ale również duże połacie zieleni tworzące sielankowy krajobraz.
Sercem miasta jest zabytkowy park miejski, w którym w upalne dni można ochłonąć po trudach zwiedzania. Przechadzając się pomiędzy wiekowymi drzewami warto zwrócić uwagę na ażurową altanę koncertową, na której widnieje data 31.3.1887 oraz zrekonstruowany posąg bogini Diany.
Oryginalny posąg został ufundowany przez rodzinę Fränkel w 1911 roku i był wykonany na wzór posągu z Luwru.
9. Wieża widokowa na Koziej Górze (317 m n.p.m.)
Oprócz ciekawego centrum, w gminie Prudnik na przyjezdnych czeka ponad 30 kilometrów szlaków turystycznych, które można przemierzać pieszo, na rowerze lub koniu. Spacerując nimi można dojść na piętnastometrową, drewnianą wieżę widokową usytuowaną na wzniesieniu o nazwie Kozia Góra (317 m n.p.m.). Rozpościera się z niej piękny widok na miasto i Park Krajobrazowy Góry Opawskie.
10. Sanktuarium św. Józefa wraz z klasztorem oo. Franciszkanów
Kontynuując spacer dochodzi się do położonego w prudnickim lesie sanktuarium św. Józefa z klasztorem oo. Franciszkanów. To odosobnione miejsce, doskonałe do modlitwy.
Obecny kościół powstał w 1866 roku i został wyposażony skromnie, zgodnie z regułą franciszkańską.
Mało kto o tym pamięta, ale klasztor w Prudniku to trzeci z czterech klasztorów, w których był więziony Prymas Stefan Wyszyński wraz z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim. Miało to miejsce od 6 X 1954 roku do 27 X 1955 roku. W klasztorze można zobaczyć celę, w której przetrzymywany był prymas oraz dowiedzieć się od jednego z pięciu mnichów, jak wyglądało jego życie w tym okresie.
Tuż obok zabudowań znajduje się kopia groty Matki Bożej z Lourdes wybudowana w 1903 roku z tufu wulkanicznego oraz cmentarz przyklasztorny i droga krzyżowa.
Sanktuarium św. Józefa wraz z klasztorem oo. Franciszkanów, Józefa Poniatowskiego 5. Można zwiedzać codziennie z wyjątkiem godzin mszy św. i nabożeństw. Przed przyjazdem sugeruję zadzwonić i upewnić się. czy można zwiedzać sanktuarium – tel. 77 406 7250. Msze święte odbywają się w niedziele i święta: 8:00, 10:00, 11:30, w dni powszednie: w okresie letnim o godz. 18:00, w okresie zimowym o godz. 17:00. Ku czci św. Józefa co środę o 18:00 (czas zimowy 17:00).
To tylko kilka miejsc, które mi się spodobały. Jeśli znasz Prudnik to napisz w komentarzu, jakie miejsca polecasz jeszcze zobaczyć?
PS. Chciałbym podziękować osobom, które opowiedziały mi o Prudniku i jego atrakcjach: pracownikowi muzeum w wieży Woka, paniom z Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka”, i zakonnikowi z klasztoru w Prudniku.
Prudnik – informacje praktyczne
Prudnik – mapa atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Na Muzeum Ziemi Prudnickiej składają się trzy poniższe obiekty.
- Wieża Woka. Plac Zamkowy. Obiekt można zwiedzać w okresie od 1 maja do 30 września: w soboty i niedziele w godzinach 12:00–18:00, od wtorku do piątku 12:00–16:00.
- Muzeum Ziemi Prudnickiej, Arsenał, ul. Bolesława Chrobrego 5. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku 8:00-16:00, w drugą sobotę miesiąca 10:00-16:00. W czwartek wstęp darmowy.
- Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku 8:00-16:00, w czwartą sobotę miesiąca 10:00-16:00. W czwartek wstęp darmowy.
Ostatni zwiedzający przyjmowani są godzinę przed zamknięciem muzeum. Aktualne informacje o godzinach i cenach biletów uzyskasz na stronie http://www.muzeumprudnik.pl oraz pod numerem telefonu tel. 77 406 80 60.
Noclegi w Prudniku
Podczas pobytu w Prudniku nocowałem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dąbrówka” mieszczącym się w jednym z dawnych budynków koszarów. W 100% polecam to miejsce! Zalety: blisko centrum, niskie ceny noclegów, bardzo dobre warunki, możliwość skorzystania z w pełni wyposażonej kuchni, a do tego rewelacyjna obsługa. Adres: Dąbrowskiego 26. Telefon: 77 887 02 00. Osobom, które nie chcą nocować w schronisku, a szukają najlepszych ofert polecam noclegi na tej stronie.
Podobał Ci się mój wpis o Prudniku? Dołącz do podróży na Facebooku, Twitterze i Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury artykułu o Biskupiej Kopie oraz innych wpisów na https://podrozebezosci.pl