Uxmal - miasto Majów położone na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Jak dojechać do Uxmal? Czy warto? Ile kosztują bilety wstępu? Jakie są godziny otwarcia?
Uxmal - miasto Majów położone na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Jak dojechać do Uxmal? Czy warto? Ile kosztują bilety wstępu? Jakie są godziny otwarcia?

Uxmal — miasto Majów na Jukatanie. Wszystko, co musisz wiedzieć. Meksyk

18
6 minutes, 43 seconds Read

Uxmal, położony w stanie Jukatan w Meksyku, jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych Majów w regionie. Od 1996 roku Uxmal znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład wybitnego osiągnięcia w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jedną z najbardziej godnych uwagi cech architektury w Uxmal jest wykorzystanie stylu Puuc, który charakteryzuje się zastosowaniem kamiennych mozaik, skomplikowanych rzeźb oraz dekoracyjnych fryzów. Zwiedzenie tych ruin stanowi obowiązkowy punkt dla każdego, kto interesuje się majańską historią, architekturą oraz kulturą. Jak wygląda zwiedzanie Uxmal? Jak dojechać z Meridy? Ile kosztują bilety i jakie są godziny otwarcia? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Historia Uxmal

Nazwa Uxmal pochodzi od majańskiego słowa „Oxmal”, które oznacza „trzykrotnie zbudowany”. Uważa się, że miasto zostało zbudowane w trzech fazach w ciągu kilkuset lat. Najwcześniejsze dowody osadnictwa w Uxmal pochodzą z około 500 roku n.e., natomiast miasto osiągnęło swój szczyt rozwoju dopiero między 700 a 1000 rokiem n.e., podczas późnego okresu klasycznego cywilizacji Majów. W tym czasie było ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym, zamieszkiwanym przez około 25 000 osób. 

Miasto zostało opuszczone około XIII wieku, a przyczyny tego pozostają niejasne. Przypuszcza się, że upadek Uxmal był spowodowany połączeniem wielu czynników, w tym suszy, przeludnienia i niestabilności politycznej. Do czasu przybycia Hiszpanów w XVI wieku miasto było od wieków opuszczone.

uxmal miasto majow jukatan meksyk

Uxmal zwiedzanie. Co zobaczyć?

Piramida Czarownika (Wróżbity)

Najbardziej imponującą konstrukcją w Uxmal jest Piramida Czarownika, znana również Piramidą Wróżbity, która ma 38 m wysokości. Jej unikalny projekt charakteryzuje się zaokrąglonymi rogami i owalną podstawą, która jest odstępstwem od typowych kwadratowych lub prostokątnych podstaw spotykanych w innych piramidach Majów.

Piramidę Wezyra ozdobiona jest serią motywów dekoracyjnych i masek, w tym przedstawieniami boga Chaaca, bóstwa deszczu, i boga Itzamny, boga stwórcy. Uważa się, że motywy te miały znaczenie symboliczne, być może reprezentowały różne aspekty mitologii i kosmologii Majów. Piramida posiada strome schody prowadzące na szczyt, zapewniające wspaniałe widoki na otaczającą dżunglę. Niestety wejście na nią jest zabronione. Piramidę Czarownika zobaczysz na samym wejściu i jako ciekawostkę dodam, że prawdopodobnie w czasach Majów była pomalowana na czerwono.

uxmal piramida czarownika maga wrozbity miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie czy warto jak dojechac bilety atrakcje

uxmal piramida czarownika maga wrozbity miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie czy warto jak dojechac bilety atrakcje

Dom (Czworokąt) Mniszek 

Piramidę obejdź z prawej strony, po czym wejdź do Domu (Czworokątu) Mniszek. Nazwa została nadana przez przybyłych Hiszpanów, gdyż budowla przypominała im klasztor mniszek. Uważa się, że w rzeczywistości służyła jako pałac lub centrum administracyjne.

Czworokąt składa się z czterech oddzielnych budynków rozmieszczonych wokół centralnego dziedzińca. Budynki są zbudowane z kamienia i zdobione misternymi rzeźbami oraz szczegółowymi stiukowymi fasadami. Fasady zawierają różne motywy, w tym węże, maski i postacie ludzkie, które prawdopodobnie reprezentują różnych bogów oraz mityczne stworzenia. Zdobienia są doskonałym przykładem użycia stylu architektonicznego Puuc, który został opracowany w regionie podczas późnego okresu klasycznego cywilizacji Majów. Styl Puuc charakteryzuje się wykorzystaniem geometrycznych wzorów i skomplikowanych kamiennych mozaik, które nadają budynkom charakterystyczny i ozdobny wygląd. Z daleka przypominają zdobienia w Angkor Wat. 

uxmal dom czworokat mniszek miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie czy warto uxmal dom czworokat mniszek miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie czy warto

Pałac Gubernatora

Pałac Gubernatora to imponujący, dwupiętrowy kompleks zbudowany około 900 roku. Wewnątrz znajduje się wiele pomieszczeń, w tym duży centralny dziedziniec, który prawdopodobnie używany był podczas ceremonii oraz spotkań. Uważa się, że Pałac Gubernatora stanowił centrum administracyjne miasta. Jego ściany zdobią rzeźbione maski, kolumny i inne elementy dekoracyjne. Niestety jest ogrodzony i nie można wejść do środka. 

uxmal palac gubernatora miasto majow jukatan meksyk tron uxmal palac gubernatora miasto majow jukatan meksyk tron

Inne budowle

W Uxmal jest jeszcze więcej budowli wartych uwagi, jak chociażby Dom Żółwi umiejscowiony tuż obok Pałacu Gubernatora. Budynek jest niewielki, a nazwa pochodzi od rzeźb żółwi, które podtrzymują jego dach. Prawdopodobnie pełnił on funkcję mieszkalną lub administracyjną. 

Nie przegap także Wielkiej Piramidy, którą znajdziesz na południowy-wschód od pałacu. Pełniła on funkcję świątyni lub centrum ceremonialnego. Jak w każdym mieście Majów także i w Uxmal jest boisko do gry w pelotę.

uxmal dom zolwi miasto majow jukatan meksyk zwiedzanieuxmal wielka piramida miasto majow jukatan meksyk zwiedzanieuxmal boisko do gry z pelote miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy warto zwiedzić Uxmal?

Uxmal to fascynujące stanowisko archeologiczne, które warto odwiedzić. W tym starożytnym mieście Majów znajduje się kilka imponujących budowli, z których każda ma swój unikalny styl architektoniczny i znaczenie kulturowe. Zwiedzając je podziwiasz misterne rzeźby i imponującą architekturę oraz poznajesz fascynującą historię cywilizacji Majów. Uxmal jest nie tylko wspaniałym miejscem dla miłośników historii, ale i u ciebie pozostawi po sobie niezatarte wrażenie. Więcej ciekawych miejsc na półwyspie Jukatan znajdziesz TUTAJ.

uxmal tron

Uxmal – informacje praktyczne: dojazd, bilety, godziny otwarcia i noclegi

Jak dojechać do Uxmal z Meridy?

Uxmal położone jest 62 km na południe od Meridy, czyli stolicy stanu Jukatan. Jest kilka możliwości, aby zobaczyć ruiny. Możesz wynająć samochód, jechać taksówką, autobusem lub kupić wycieczkę, w ramach której zwiedzisz starożytne miasto. Przejazd taksówką, czy kupno wycieczki, są to drogie opcje. Wynajęcie samochodu da ci możliwość zobaczenia większej ilości miejsc, ale jeśli nie chcesz tego robić, to zostanie przejazd autobusem. Sam z niego skorzystałem.

W ciągu dnia z dworca autobusowego ADO Centro Histórico TAME w Meridzie odjeżdża tylko kilka autobusów do Uxmal. Przejazd trwa ok. 75 minut, a cena biletu jedną stronę w 2023 roku kosztowała 100 pesos. Sugeruję kupić bilet tylko w jedną stronę, gdyż może się zdarzyć, że autobus powrotny będzie opóźniony, a przyjedzie prywatny bus, na który bilety nie obowiązują. Do Uxmal jechałem autobusem po 12:00, a wracałem po 15:00. Aktualny rozkład jazdy sprawdź na dworcu autobusowym lub stronie https://www.ado.com.mx/ (niestety strona internetowa nie zawsze działa).

Ile kosztuje bilet wstępu do Uxmal?

Są 3 rodzaje biletów wstępu do Uxmal: dla mieszkańców Jukatanu, Meksykanów oraz turystów z innych krajów. Skupię się na tych ostatnich. W 2023 roku należało kupić dwa bilety, jeden za 441 pesos oraz drugi za 90 pesos. W sumie bilet wstępu kosztował 531 pesos (ok. 126 zł) i można było płacić tylko gotówką. Z uwagi na szybki wzrost cen biletów wstępów w Meksyku, nie zdziw się, jeśli cena biletu wstępu będzie wyższa. Jeśli zapłacisz więcej, to napisz o tym w komentarzu.

Uwaga: Unikaj niedziel, gdyż wtedy Meksykanie mogą zwiedzić Uxmal za darmo. 50 pesos kosztuje możliwość używania kamery, ale nikt tego nie sprawdzał. 

Godziny otwarcia Uxmal?

Uxmal jest otwarte w godzinach 8:00-17:00, przy czym bilety wstępu są sprzedawane do 16:00 i do tej godziny można wchodzić. 

Ile czasu potrzeba, by zwiedzić Uxmal?

Powierzchnia ruin nie jest duża i wystarczy 1,5-2 h by wszystko zobaczyć. 

Uxmal noclegi

W Uxmal (TUTAJ) nie ma dużo miejsc noclegowych , ale tuż przed wejściem na teren starożytnego miasta znajduje się Hacienda Uxmal Plantation & Museum (TUTAJ). Ma ona wysokie oceny, położona jest w spokojnym miejscu, a na gości czeka dodatkowo basen. W przypadku gdy Uxmal będzie dla ciebie tylko miejscem jednodniowej wycieczki, to polecam nocleg w Meridzie (TUTAJ). Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Uxmal, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.

uxmal miasto majow jukatan meksyk zwiedzanie czy warto jak dojechac bilety atrakcje pinterest

Similar Posts

18 Comments

  1. Łukasz says:

    Miejsce zrobiło na nas olbrzymie wrażenie. Super, że w ciszy i spokoju można je odwiedzić, bez tłumów turystów i sprzedawców.
    PS. Zmiany cen mnie mocno zaskoczyły

  2. UXMALMeksyk says:

    Opis podobał mi się bardzo, jak to w Pana zwyczaju opisany bardzo szczegółowo i wystarczający do Poznania danego regionu. To że Pan poleci to przeczuwałam, ale Meksyku nie brałam pod uwagę, raczej Kubę, nawet Japonię a wypadł Meksyk no. I dobrze bo w Meksyku jeszcze nie byłam nawet podpierajac się materiałami Pana Grzegorzu.Swietne konkretne opisy, recenzje o zabytkach Majów to czytałam, ale nikt z moich znajomych tam nie był. Do opisów, dodał Pan ciekawe zdjęcia ♥️ które utwierdziły mnie o. pięknie tego regionu. Nie mówiąc o informacjach w relacjach, ludzie weseli jak chyba we wszystkich krajach południowych, bawią się w dzień i w nocy gwarno na ulicach i tak trzymać, młodzi muszą być spontaniczni, weseli i tańczący. Trochę mi żal, że nie. mogłam być w tylu ciekawych miejscach, taki był system i nie każdy nawet mając jakieś fundusze to nie miał paszportu. Bolesne to było, ale było. Ja się bardzo cieszę że Pan podróżuje, ponieważ oddaje mi Pan to co Pan zobaczył. Opis doskonały, wypunktował Pan najciekawsze miejsca, oraz wskazówki dla przyszłych podróżników,gdzie nocować, jak dojechac, bo to w Pana stylu opisywać dokładnie i z sensem. Dziękuję ♥️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *