Słowacja Wschodnia to obszar, który stanowi nieodkrytą perłą dla wielu turystów. To piękny region, który zachwyci cię zarówno swoimi przyrodniczymi urokami, jak i kulturowym dziedzictwem. W tej części Słowacji mieszka wiele grup etnicznych, co sprawia, że jest to miejsce pełne różnorodności oraz wartości kulturowych. Co ważne, nie musisz daleko jechać, gdyż pogranicze polsko-słowackie pełne jest ciekawych miejsc oraz atrakcji wartych zwiedzenia. Co warto zobaczyć na wschodzie Słowacji w słowackich Karpatach w pobliżu granicy z Polską? Kilka podpowiedzi znajdziesz w poniższym przewodniku.
Spis treści
Muzeum Zdziarski Dom
Muzeum Zdziarski Dom to jedno z ważniejszych muzeów etnograficznych na Słowacji. Znajduje się w malowniczej miejscowości Zdziar (Ždiar) u podnóża Tatr Bielskich, w pobliżu granicy polskiej. Powstało w 1969 roku, kiedy rozpoczęto prace nad odbudową tradycyjnego domu góralskiego. Dzięki staraniom lokalnych mieszkańców oraz specjalistów udało się odtworzyć charakterystyczne dla tej okolicy elementy architektoniczne i wystroju wnętrz, takie jak kolorowe polichromie na ścianach i sufitach, ręcznie tkane dywany oraz oryginalne meble i sprzęty gospodarstwa domowego.
Muzeum to pozwali ci poznać lokalne obrzędy i zwyczaje górali zdziarskich oraz zobaczyć ręcznie wykonane narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Za kilka euro przymierzysz także tradycyjny strój góralski, by choć na chwilę wcielić się w niego i zrobić wyjątkowe zdjęcie. Więcej o muzeum przeczytasz na https://gorali.zdiar.eu/.
Bachledka Ścieżka w Koronach Drzew
Ścieżki w Koronach Drzew od kilku lat cieszą się sporą popularnością, a prawdopodobnie najpiękniej położona jest Bachledka. W dodatku to najdłuższa tego typu ścieżka na Słowacji. Umiejscowiona jest na grzbiecie Spiskiej Magury, a dojdziesz do niej szlakiem z Bachledowej Doliny lub wyjedziecie kolejką gondolową.
Ścieżka ma ponad 600 metrów długości i jest zbudowany na stalowej konstrukcji ramowej zakotwiczonej w ziemi. Jest to stabilna konstrukcja, która może utrzymać dużą liczbę odwiedzających jednocześnie. Sam chodnik wykonano z wysokiej jakości drewna i dostępny jest dla zwiedzających w każdym wieku i o każdym stopniu sprawności, także dla osób niepełnosprawnych.
Podczas spaceru podziwiasz przepiękne widoki na Tatry Bielskie, Pieniny oraz Zamagurze. Spacer jest podzielony na kilka odcinków, z których każdy ma swój niepowtarzalny charakter i atrakcje. Na trasie spaceru znajdziesz kilka miejsc odpoczynku, gdzie możesz usiąść, zrelaksować się i podziwiać piękną okolicę.
Jedną z atrakcji spaceru jest wieża widokowa o wysokości 32 metrów. Wieża oferuje 360-stopniowy widok z niezakłóconym widokiem na majestatyczne Tatry.
Bachledka jest otwarta przez cały rok, a każda pora roku dodaje jej niepowtarzalnego uroku. W lecie las jest bujny i zielony, zapewniając orzeźwiającą ucieczkę od upałów. Jesienią las zmienia się w piękną paletę czerwonych, pomarańczowych i żółtych liści, zapewniając malowniczy widok. W zimie pokryte śniegiem drzewa tworzą magiczną zimową krainę czarów. Więcej o Bachledce przeczytasz na https://chodnikkorunamistromov.sk/pl/.
Bardejów
Bardejów to jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast w Słowacji północno-wschodniej, a jego zabytkowy średniowieczny rynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po uliczkach Bardejowa, podziwiasz piękne kamieniczki z gotyckimi i renesansowymi fasadami. Głównymi punktami wizyty są natomiast słynny ratusz z zabawną rzeźbą oraz kościół św. Idziego. Bardejów jest również znany z uzdrowiska, które oferuje różnego rodzaju zabiegi i terapie zdrowotne.
To miejsce zachwyci cię swoim klimatem oraz bogatą historią i jest idealne dla miłośników architektury, ale również aktywności na świeżym powietrzu. Więcej o atrakcjach Bardejowa i jego okolic przeczytasz na 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Bardejowie.
Dwór Fintice
Dwór Fintice to zabytkowy kasztel znajdujący się na terenie Słowacji, w miejscowości Fintice. Pierwsza rezydencja szlachecka powstała w XIII wieku i od tamtej pory przeszła wiele zmian. Ostatnia modernizacja miała miejsce w XVIII wieku, podczas której dodano jej elementy baroku. Na dwór składa się kompleks budowli z parkiem krajobrazowym oraz ciekawym połączeniem dworu z wniesionym w 1750 roku kościołem za pomocą arkadowego budynku.
Obecnie w Dworze Fintice mieści się kilka instytucji, w tym Galeria i Muzeum Sztuki Ludowej we wsi Fintice. Znajdziesz ją w budynku dawnego spichlerza. Na ekspozycję składają się trzy wystawy z ok. 7000 obiektów poświęcone życiu tamtejszych mieszkańców, rodzinom szlacheckim związanymi z Finticami, oraz Jozefowi Kolarčíkowi będącemu kolekcjonerem etnograficznym. Zwróć uwagę na opisy eksponatów w dialekcie szaryskim bardzo zbliżonym do języka polskiego. Koniecznie wejdź także do pięknie odrestaurowanej Sali Herbowej. Jej sufit ukazuje 1000-letnią historię węgierskiej rodziny Dessewffy. Więcej informacji na https://www.fintice.sk/.
Pałac w Humennym
Pałac w Humennym to zabytkowy budynek, który znajduje się w Humennym, niewielkim mieście w północno-wschodniej Słowacji. Ten okazały pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków w tym regionie, a jego historia związana jest z pochodzącą z Neapolu szlachecką rodziną Drugetów. To oni w 1610 roku w miejscu starego grodu zbudowali renesansowy pałac, który pod koniec XIX wieku przebudowano w stylu francuskich zamków barokowych. Przebudowa miała już miejsce, gdy właścicielami pałacu stała się rodzina Andrássy.
Fasada pałacu w Humenny jest bardzo okazała i imponująca, a bryła budynku symetryczna i harmonijna. Szczególnie zwróć uwagę na pięknie zdobiony portal, przez który wejdziesz do pałacu. Wewnątrz znajduje się Muzeum Wyhorlatu w Humennym z przestronnymi i eleganckimi salami, których wystrój nawiązuje do dawnych czasów, kiedy to pałac był zamieszkany przez arystokrację.
Warto wejść do środka, by obejrzeć bogate zbiory sztuki, które są w nim przechowywane. Wśród eksponatów znajdują się obrazy, rzeźby oraz liczne meble z epoki, które pozwalają lepiej poznać historię tego okazałego budynku. Więcej na https://www.muzeumhumenne.sk/.
Skansen w Humennym
W niewielkiej odległości od pałacu w Humennym mieści się jeszcze jedna ciekawa atrakcja, a mianowicie skansen w Humennym. Składa się na niego 15 obiektów, z których wszystkie są oryginalnymi budowlami przeniesionymi z okolicznych miejscowości. Centralne miejsce skansenu w Humennym zajmuje drewniany kościółek przeniesiony z miejscowości Nove Sedlice. Zbudowano go w 1764 roku, o czym świadczy data wyryta na drewnianej belce nad wejściem do kościoła.
Skansen w Humennym to miejsce, w którym poczujesz klimat minionych czasów. Znajdują się tam zabytkowe chałupy, stodoły, młyn, oraz liczne narzędzia i przedmioty codziennego użytku, które pozwalają poznać dawne zwyczaje i tradycje. Wszystkie te obiekty zostały zachowane w jak najlepszym stanie, dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądała codzienność ludzi w przeszłości.
Muzeum w Zemplínskich Hámrach i ścieżka edukacyjna Hámorsk
Zemplin to najbardziej na wschód wysunięty historyczny region Słowacji. Bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe regionu poznasz, odwiedzając muzeum w Zemplínskich Hámrach. Składa się ono z kilku sekcji, które prezentują różne aspekty kultury oraz historii zemlińskiego regionu. Najważniejszą z nich jest sekcja archeologiczna, która przedstawia zabytki z epoki brązu i żelaza, rzymskie monety oraz wiele innych cennych artefaktów.
Inną ważną sekcją Muzeum w Zemplínskich Hámrach jest sekcja etnograficzna, która prezentuje życie i kulturę mieszkańców zemplińskiego regionu w przeszłości. W skład tej sekcji wchodzą różne eksponaty, takie jak narzędzia rolnicze, tkackie i garncarskie, a także stroje ludowe i inne elementy tradycyjnego wyposażenia domów.
Główna siedziba muzeum mieści się w najstarszym budynku miejscowości, będącym w przeszłości siedzibą dyrekcji działającej tu huty. Jest to także jeden z punktów na ścieżce edukacyjnej Hámorsk. Ma ona 6,8 km długości, a zobaczysz na niej szereg odrestaurowanych budowli, w tym dawny tartak wodny, wielki, piec, drewnianą dzwonnicę, sztolnię górniczą oraz kolejkę wąskotorową. Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.zemplinskehamre.sk.
Biokąpielisko w Sninskich Rybnikach
W regionie Górny Zemplín, na obrzeżach Sniny w sezonie letnim działa wyjątkowe biokąpielisko. Zostało zbudowane z myślą o zachowaniu harmonii z przyrodą i minimalnym wpływie na środowisko. Woda w kąpielisku jest oczyszczana dzięki specjalnym roślinom, które zatrzymują zanieczyszczenia i zwiększają zawartość tlenu w wodzie. Rośliny te to m.in. pałka wodna, sitowie, rdestnice czy turzyce. Dzięki temu woda jest czysta, bez chemikaliów i bezpieczna dla skóry. Kąpielisko jest też przyjazne dla środowiska, ponieważ nie ma potrzeby stosowania chloru czy innych szkodliwych środków chemicznych.
Biokąpielisko w Sninskich Rybnikach to nie tylko innowacyjne rozwiązanie technologiczne, ale też atrakcja turystyczna i edukacyjna. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak działa naturalny filtr i jak można dbać o środowisko w trakcie korzystania z basenu. Dodatkowo kąpielisko w Sninskich Rybnikach to doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek wśród malowniczej przyrody. Więcej informacji o kąpielisku na http://biokupaliskosnina.sk.
Obserwatorium astronomiczne na Kolonickim Sedle
Obserwacje nieba są najlepsze w obszarze, gdzie zanieczyszczenie światłem jest bardzo niskie. Kolonické sedlo to właśnie takie miejsce, dlatego zbudowano w nim obserwatorium astronomiczne oraz planetarium. Obserwatorium zostało zbudowane z myślą o badaniach kosmicznych oraz obserwacji zjawisk astronomicznych. Prowadzone są badania z zakresu kosmologii, astrofizyki i geodynamiki. Naukowcy z całego świata przyjeżdżają do obserwatorium, aby korzystać z jego wyjątkowych warunków do prowadzenia badań.
Obserwatorium na Kolonickim sedle to również miejsce, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne dla szkół oraz osób zainteresowanych astronomią. Organizowane są tutaj wykłady, pokazy multimedialne i prezentacje, które pozwalają na poznanie tajników astronomii oraz na podziwianie piękna nieba nocą. Prowadzone są one na zamówienie, a szczegóły znajdziesz na https://www.astrokolonica.sk.
Czy warto przyjechać do Słowacji Wschodniej i zwiedzić Karpaty na pograniczu polsko-słowackim?
Słowacja Wschodnia i pogranicze polsko-słowackie to wciąż mało znany zakątek, który warto odwiedzić, aby zobaczyć piękną przyrodę oraz poznać bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Zwiedzając obszar dzisiejszego Šariša, Zamagurie i Zemplina poznasz wiele różnych grup etnicznych, ich zwyczaje i tradycje, dzięki czemu poszerzysz swoją wiedzę na temat ich kultury oraz historii. Teren ten oferuje także wiele możliwości do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów, takich jak turystyka piesza czy rowerowa, narciarstwo czy wspinaczka górska.
Zapraszam do lektury artykułów o atrakcjach Lewoczy oraz Zamku Spiskiego, które również położone są na wschodzie Słowacji. Na blogu znajdziesz także artykuły o atrakcjach Bratysławy, Trnawy i Nitry.
Słowacja Wschodnia – mapa atrakcji i miejsc wartych zobaczenia
Słowacja Wschodnia noclegi
Podczas wycieczki po wschodzie Słowacji nocowałem w dwóch hotelach. Pierwszy nazywa się Boutique Hotel Carpe Diem (TUTAJ GO ZAREZERWUJESZ) i jest zlokalizowany na Starym Mieście w Preszowie. Drugi to Hotel Bystra (TUTAJ GO ZAREZERWUJESZ) i jest umiejscowiony w Sninie tuż obok ekologicznego kąpieliska. Więcej ofert znajdziesz TUTAJ.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Słowacji Wschodniej, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.
Artykuł powstał w ramach projektu EtnoCarpathia, mającego na celu lepsze poznanie pogranicza polsko-słowackiego poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego w celu zwiększenia jego atrakcyjności. Więcej o projekcie dowiesz się na https://etno.visitcarpathia.com.