Słowacja Wschodnia i pogranicze polsko-słowackie pełne jest ciekawych atrakcji wartych zwiedzenia. Co zobaczyć na wschodzie Słowacji?
Słowacja Wschodnia i pogranicze polsko-słowackie pełne jest ciekawych atrakcji wartych zwiedzenia. Co zobaczyć na wschodzie Słowacji?

Słowacja Wschodnia atrakcje. Co warto zobaczyć na polsko-słowackim pograniczu? Przewodnik

4
10 minutes, 18 seconds Read

Słowacja Wschodnia to obszar, który stanowi nieodkrytą perłą dla wielu turystów. To piękny region, który zachwyci cię zarówno swoimi przyrodniczymi urokami, jak i kulturowym dziedzictwem. W tej części Słowacji mieszka wiele grup etnicznych, co sprawia, że jest to miejsce pełne różnorodności oraz wartości kulturowych. Co ważne, nie musisz daleko jechać, gdyż pogranicze polsko-słowackie pełne jest ciekawych miejsc oraz atrakcji wartych zwiedzenia. Co warto zobaczyć na wschodzie Słowacji w słowackich Karpatach w pobliżu granicy z Polską? Kilka podpowiedzi znajdziesz w poniższym przewodniku.

Muzeum Zdziarski Dom

Muzeum Zdziarski Dom to jedno z ważniejszych muzeów etnograficznych na Słowacji. Znajduje się w malowniczej miejscowości Zdziar (Ždiar) u podnóża Tatr Bielskich, w pobliżu granicy polskiej. Powstało w 1969 roku, kiedy rozpoczęto prace nad odbudową tradycyjnego domu góralskiego. Dzięki staraniom lokalnych mieszkańców oraz specjalistów udało się odtworzyć charakterystyczne dla tej okolicy elementy architektoniczne i wystroju wnętrz, takie jak kolorowe polichromie na ścianach i sufitach, ręcznie tkane dywany oraz oryginalne meble i sprzęty gospodarstwa domowego.

Muzeum to pozwali ci poznać lokalne obrzędy i zwyczaje górali zdziarskich oraz zobaczyć ręcznie wykonane narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Za kilka euro przymierzysz także tradycyjny strój góralski, by choć na chwilę wcielić się w niego i zrobić wyjątkowe zdjęcie. Więcej o muzeum przeczytasz na https://gorali.zdiar.eu/.

muzeum zdziarski dom slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim muzeum zdziarski dom slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Bachledka Ścieżka w Koronach Drzew 

Ścieżki w Koronach Drzew od kilku lat cieszą się sporą popularnością, a prawdopodobnie najpiękniej położona jest Bachledka. W dodatku to najdłuższa tego typu ścieżka na Słowacji. Umiejscowiona jest na grzbiecie Spiskiej Magury, a dojdziesz do niej szlakiem z Bachledowej Doliny lub wyjedziecie kolejką gondolową.

Ścieżka ma ponad 600 metrów długości i jest zbudowany na stalowej konstrukcji ramowej zakotwiczonej w ziemi. Jest to stabilna konstrukcja, która może utrzymać dużą liczbę odwiedzających jednocześnie. Sam chodnik wykonano z wysokiej jakości drewna i dostępny jest dla zwiedzających w każdym wieku i o każdym stopniu sprawności, także dla osób niepełnosprawnych.

Podczas spaceru podziwiasz przepiękne widoki na Tatry Bielskie, Pieniny oraz Zamagurze. Spacer jest podzielony na kilka odcinków, z których każdy ma swój niepowtarzalny charakter i atrakcje. Na trasie spaceru znajdziesz kilka miejsc odpoczynku, gdzie możesz usiąść, zrelaksować się i podziwiać piękną okolicę.

Jedną z atrakcji spaceru jest wieża widokowa o wysokości 32 metrów. Wieża oferuje 360-stopniowy widok z niezakłóconym widokiem na majestatyczne Tatry. 

Bachledka jest otwarta przez cały rok, a każda pora roku dodaje jej niepowtarzalnego uroku. W lecie las jest bujny i zielony, zapewniając orzeźwiającą ucieczkę od upałów. Jesienią las zmienia się w piękną paletę czerwonych, pomarańczowych i żółtych liści, zapewniając malowniczy widok. W zimie pokryte śniegiem drzewa tworzą magiczną zimową krainę czarów. Więcej o Bachledce przeczytasz na https://chodnikkorunamistromov.sk/pl/.

muzeum zdziarski dom slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim muzeum zdziarski dom slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Bardejów 

Bardejów to jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast w Słowacji północno-wschodniej, a jego zabytkowy średniowieczny rynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po uliczkach Bardejowa, podziwiasz piękne kamieniczki z gotyckimi i renesansowymi fasadami. Głównymi punktami wizyty są natomiast słynny ratusz z zabawną rzeźbą oraz kościół św. Idziego. Bardejów jest również znany z uzdrowiska, które oferuje różnego rodzaju zabiegi i terapie zdrowotne.

To miejsce zachwyci cię swoim klimatem oraz bogatą historią i jest idealne dla miłośników architektury, ale również aktywności na świeżym powietrzu. Więcej o atrakcjach Bardejowa i jego okolic przeczytasz na 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Bardejowie.

bardejow bardejov slowacja atrakcje co zobaczyc zwiedzanie

Dwór Fintice

Dwór Fintice to zabytkowy kasztel znajdujący się na terenie Słowacji, w miejscowości Fintice. Pierwsza rezydencja szlachecka powstała w XIII wieku i od tamtej pory przeszła wiele zmian. Ostatnia modernizacja miała miejsce w XVIII wieku, podczas której dodano jej elementy baroku. Na dwór składa się kompleks budowli z parkiem krajobrazowym oraz ciekawym połączeniem dworu z wniesionym w 1750 roku kościołem za pomocą arkadowego budynku. 

Obecnie w Dworze Fintice mieści się kilka instytucji, w tym Galeria i Muzeum Sztuki Ludowej we wsi Fintice. Znajdziesz ją w budynku dawnego spichlerza. Na ekspozycję składają się trzy wystawy z ok. 7000 obiektów poświęcone życiu tamtejszych mieszkańców, rodzinom szlacheckim związanymi z Finticami, oraz Jozefowi Kolarčíkowi będącemu kolekcjonerem etnograficznym. Zwróć uwagę na opisy eksponatów w dialekcie szaryskim bardzo zbliżonym do języka polskiego. Koniecznie wejdź także do pięknie odrestaurowanej Sali Herbowej. Jej sufit ukazuje 1000-letnią historię węgierskiej rodziny Dessewffy. Więcej informacji na https://www.fintice.sk/.

dwor fintice slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim dwor fintice slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Pałac w Humennym

Pałac w Humennym to zabytkowy budynek, który znajduje się w Humennym, niewielkim mieście w północno-wschodniej Słowacji. Ten okazały pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków w tym regionie, a jego historia związana jest z pochodzącą z Neapolu szlachecką rodziną Drugetów. To oni w 1610 roku w miejscu starego grodu zbudowali renesansowy pałac, który pod koniec XIX wieku przebudowano w stylu francuskich zamków barokowych. Przebudowa miała już miejsce, gdy właścicielami pałacu stała się rodzina Andrássy.

Fasada pałacu w Humenny jest bardzo okazała i imponująca, a bryła budynku symetryczna i harmonijna. Szczególnie zwróć uwagę na pięknie zdobiony portal, przez który wejdziesz do pałacu. Wewnątrz znajduje się Muzeum Wyhorlatu w Humennym z przestronnymi i eleganckimi salami, których wystrój nawiązuje do dawnych czasów, kiedy to pałac był zamieszkany przez arystokrację.

Warto wejść do środka, by obejrzeć bogate zbiory sztuki, które są w nim przechowywane. Wśród eksponatów znajdują się obrazy, rzeźby oraz liczne meble z epoki, które pozwalają lepiej poznać historię tego okazałego budynku. Więcej na https://www.muzeumhumenne.sk/.

palac zamek humenne slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Skansen w Humennym

W niewielkiej odległości od pałacu w Humennym mieści się jeszcze jedna ciekawa atrakcja, a mianowicie skansen w Humennym. Składa się na niego 15 obiektów, z których wszystkie są oryginalnymi budowlami przeniesionymi z okolicznych miejscowości. Centralne miejsce skansenu w Humennym zajmuje drewniany kościółek przeniesiony z miejscowości Nove Sedlice. Zbudowano go w 1764 roku, o czym świadczy data wyryta na drewnianej belce nad wejściem do kościoła. 

Skansen w Humennym to miejsce, w którym poczujesz klimat minionych czasów. Znajdują się tam zabytkowe chałupy, stodoły, młyn, oraz liczne narzędzia i przedmioty codziennego użytku, które pozwalają poznać dawne zwyczaje i tradycje. Wszystkie te obiekty zostały zachowane w jak najlepszym stanie, dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądała codzienność ludzi w przeszłości.

skansen humenne slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Muzeum w Zemplínskich Hámrach i ścieżka edukacyjna Hámorsk

Zemplin to najbardziej na wschód wysunięty historyczny region Słowacji. Bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe regionu poznasz, odwiedzając muzeum w Zemplínskich Hámrach. Składa się ono z kilku sekcji, które prezentują różne aspekty kultury oraz historii zemlińskiego regionu. Najważniejszą z nich jest sekcja archeologiczna, która przedstawia zabytki z epoki brązu i żelaza, rzymskie monety oraz wiele innych cennych artefaktów.

Inną ważną sekcją Muzeum w Zemplínskich Hámrach jest sekcja etnograficzna, która prezentuje życie i kulturę mieszkańców zemplińskiego regionu w przeszłości. W skład tej sekcji wchodzą różne eksponaty, takie jak narzędzia rolnicze, tkackie i garncarskie, a także stroje ludowe i inne elementy tradycyjnego wyposażenia domów.

Główna siedziba muzeum mieści się w najstarszym budynku miejscowości, będącym w przeszłości siedzibą dyrekcji działającej tu huty. Jest to także jeden z punktów na ścieżce edukacyjnej Hámorsk. Ma ona 6,8 km długości, a zobaczysz na niej szereg odrestaurowanych budowli, w tym dawny tartak wodny, wielki, piec, drewnianą dzwonnicę, sztolnię górniczą oraz kolejkę wąskotorową. Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.zemplinskehamre.sk.

muzeum zemplinske hamre chslowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
muzeum zemplinske hamre chslowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Biokąpielisko w Sninskich Rybnikach

W regionie Górny Zemplín, na obrzeżach Sniny w sezonie letnim działa wyjątkowe biokąpielisko. Zostało zbudowane z myślą o zachowaniu harmonii z przyrodą i minimalnym wpływie na środowisko. Woda w kąpielisku jest oczyszczana dzięki specjalnym roślinom, które zatrzymują zanieczyszczenia i zwiększają zawartość tlenu w wodzie. Rośliny te to m.in. pałka wodna, sitowie, rdestnice czy turzyce. Dzięki temu woda jest czysta, bez chemikaliów i bezpieczna dla skóry. Kąpielisko jest też przyjazne dla środowiska, ponieważ nie ma potrzeby stosowania chloru czy innych szkodliwych środków chemicznych.

Biokąpielisko w Sninskich Rybnikach to nie tylko innowacyjne rozwiązanie technologiczne, ale też atrakcja turystyczna i edukacyjna. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak działa naturalny filtr i jak można dbać o środowisko w trakcie korzystania z basenu. Dodatkowo kąpielisko w Sninskich Rybnikach to doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek wśród malowniczej przyrody. Więcej informacji o kąpielisku na http://biokupaliskosnina.sk.

biokapielisko snina sninskie rybniky slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Obserwatorium astronomiczne na Kolonickim Sedle

Obserwacje nieba są najlepsze w obszarze, gdzie zanieczyszczenie światłem jest bardzo niskie. Kolonické sedlo to właśnie takie miejsce, dlatego zbudowano w nim obserwatorium astronomiczne oraz planetarium. Obserwatorium zostało zbudowane z myślą o badaniach kosmicznych oraz obserwacji zjawisk astronomicznych. Prowadzone są badania z zakresu kosmologii, astrofizyki i geodynamiki. Naukowcy z całego świata przyjeżdżają do obserwatorium, aby korzystać z jego wyjątkowych warunków do prowadzenia badań.

Obserwatorium na Kolonickim sedle to również miejsce, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne dla szkół oraz osób zainteresowanych astronomią. Organizowane są tutaj wykłady, pokazy multimedialne i prezentacje, które pozwalają na poznanie tajników astronomii oraz na podziwianie piękna nieba nocą. Prowadzone są one na zamówienie, a szczegóły znajdziesz na https://www.astrokolonica.sk. 

obserwatorium atronomiczne kolonicke sedlo slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Czy warto przyjechać do Słowacji Wschodniej i zwiedzić Karpaty na pograniczu polsko-słowackim?

Słowacja Wschodnia i pogranicze polsko-słowackie to wciąż mało znany zakątek, który warto odwiedzić, aby zobaczyć piękną przyrodę oraz poznać bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Zwiedzając obszar dzisiejszego Šariša, Zamagurie i Zemplina poznasz wiele różnych grup etnicznych, ich zwyczaje i tradycje, dzięki czemu poszerzysz swoją wiedzę na temat ich kultury oraz historii. Teren ten oferuje także wiele możliwości do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów, takich jak turystyka piesza czy rowerowa, narciarstwo czy wspinaczka górska. 

Zapraszam do lektury artykułów o atrakcjach Lewoczy oraz Zamku Spiskiego, które również położone są na wschodzie Słowacji. Na blogu znajdziesz także artykuły o atrakcjach Bratysławy, Trnawy i Nitry.

Słowacja Wschodnia – mapa atrakcji i miejsc wartych zobaczenia 

Słowacja Wschodnia noclegi 

Podczas wycieczki po wschodzie Słowacji nocowałem w dwóch hotelach. Pierwszy nazywa się Boutique Hotel Carpe Diem (TUTAJ GO ZAREZERWUJESZ) i jest zlokalizowany na Starym Mieście w Preszowie. Drugi to Hotel Bystra (TUTAJ GO ZAREZERWUJESZ) i jest umiejscowiony w Sninie tuż obok ekologicznego kąpieliska. Więcej ofert znajdziesz TUTAJ. Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Słowacji Wschodniej, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.

slowacja wschodnia atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na pograniczu polsko slowackim

Artykuł powstał w ramach projektu EtnoCarpathia, mającego na celu lepsze poznanie pogranicza polsko-słowackiego poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego w celu zwiększenia jego atrakcyjności. Więcej o projekcie dowiesz się na https://etno.visitcarpathia.com.

Similar Posts

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *