świątynia Angkor Wat, temple, Co warto zwiedzić, zobaczyć Transport, Kambodża, Cambodia, Siĕm Réab, Siem Reab, Noclegi. Atrakcje, bilety, dojazd, អង្គរវត្ត, Capital Temple
świątynia Angkor Wat, temple, Co warto zwiedzić, zobaczyć Transport, Kambodża, Cambodia, Siĕm Réab, Siem Reab, Noclegi. Atrakcje, bilety, dojazd, អង្គរវត្ត, Capital Temple

Angkor Wat – spełnienie marzenia

8 minutes, 5 seconds Read

„… Czy naprawdę muszę wstać o 4:00, abym zdążył zobaczyć wschód słońca nad Angkor Wat? Tak będzie najlepiej, jeśli nie chce Pan nic przegapić i zająć dobre miejsce…”. To fragment rozmowy jaką przeprowadziłem dzień wcześniej z kierowcą tuk-tuka, w efekcie której za mną wczesna pobudka, a przede mną – zobaczenie miejsca z moich marzeń!

Zwiedzanie świątyni Angkor War 

Droga do Angkor Wat jest pogrążona w mroku, widzę jednak, że wraz z kierowcą tuk-tuka nie jesteśmy jedynymi osobami, które już nie śpią. Co pewien czas mijamy małe światełka. To rowerzyści starają się zdążyć do świątyni, zanim słońce pokaże swoje oblicze.

Na parkingu przed głównym wejściem stoi już kilka tuk-tuków i wciąż dojeżdżają nowe. Od mojego kierowcy dostaję wskazówkę, że teraz muszę iść prosto, a następnie w lewo. Miejscem, do którego podążam jest staw, w którym mam zobaczyć odbicie jednej z największych świątyń na świecie. Łatwo tam trafić, gdyż wszyscy podążają w tym samym kierunku.

Oprócz mnie na miejscu jest już około 30 osób. To głównie turyści, ale również przedsiębiorczy Kambodżanie, którzy oferują gorącą kawę, herbatę oraz maty dla osób, które w oczekiwaniu na wschód słońca wolą siedzieć niż stać. Zajmuję miejsce na brzegu stawu i czekam. Kierowca miał słuszność, że nic mi nie umknie. A to dlatego, że jest tak ciemno, że póki co nie widzę śladu świątyni. Dopiero po 15 minutach przede mną ukazuje się znajomy zarys. Przy okazji zauważam jedną rzecz, z której się cieszę, a mianowicie, że na niebie nie widać chmur i nic nie powinno zakłócić długo wyczekiwanego momentu.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Zarys świątyni

Wschód słońca nad Angkor Wat 

Niebo stopniowo zmienia kolor. Z czerni i grafitu przechodzi w fiolet i róż, który następnie blaknie pod wpływem pierwszych promieni słońca.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Fiolet i róż
Angkor Wat Kambodża Cambodia
Wschód słońca nad Angkor Wat

To jest ten moment, na który długo czekałem i zdecydowanie warto było rano wstać. Kilka zdjęć na tle wschodzącego słońca nad Angkor Wat i najwyższa pora, abym zobaczyć ją z bliska.

Zaczynam od sprawdzenia, jak prezentuje się od wschodniej strony. Dopiero teraz mam okazję zobaczyć, jak monumentalna jest ta świątynia. Dodatkowo promienie wschodzącego słońca, nadają ścianom i wieżom nutkę tajemniczości.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Angkor Wat od wschodu

Nagle zza pleców dochodzi do mnie hałas. Gdy podążam w jego kierunku, obok starych zabudowań wyskakuje rodzina małpek. W ogóle nie zwracają na mnie uwagi, bardziej interesuje je zabawa. Ja zwracam jednak uwagę na jedną z nich, przez jej oryginalne uzębienie.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
W Angkor Wat łatwo spotkać małpy

Pożegnawszy małpki kieruję swoje kroki do świątyni.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Wschodnie wejście do świątyni
Angkor Wat Kambodża Cambodia
Świątynia w świetle wschodzącego słońca

Wnętrze świątyni Angkor Wat

Nazwę Angkor Wat można przetłumaczyć jako Miejska Świątynia. Została wybudowana w XII wieku jako świątynia hinduistyczna ku czci bóstwa Wisznu i zajmuje powierzchnię 2,08 km². Cały kompleks otoczony jest dwustumetrowej szerokości fosą.

Bardzo ciekawie prezentują się mury, bogato zdobione scenami z mitologii i eposów hinduskich Ramajany i Mahabharaty. Można na nich również zobaczyć wydarzenia z życia króla, jego przodków i ważnych historycznych postaci w dziejach Khmerów.

Angkor Wat Cambodia Kambodża
Nie sposób przejść obojętnie obok pięknych zdobień

W sumie na ścianach uwieczniono 20 tysięcy postaci, co ważne, każda z nich ma inną twarz. Postacie emanują subtelnym pięknem i wysokim kunsztem wykonania. Z uwagi na to, że była to świątynia hinduistyczna, płaskorzeźby na ścianach należy oglądać od lewej strony do prawej.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Sceny bitewne
Angkor Wat Kambodża Cambodia
Ubijanie oceanu mleka, to najlepiej wykonana i najbardziej znana płaskorzeźba w Angkor Wat
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podziwiając pięknie zdobione mury, dochodzę do dużego kamiennego posągu z ośmioma ramionami. To dawny posąg Wisznu, który niedawno otrzymał głowę Buddy i obecnie posągowi oddają cześć buddyści.

Angkor Wat Cambodia Kambodża
Kiedyś Wisznu, obecnie Budda

Angkor Wat jest budowlą trzy poziomową. W dawnych czasach tylko królowi i głównym kapłanom można było wejść na trzecią najwyższą galerię. Obecnie, piękne widoki z góry może obejrzeć każdy, kto ośmieli się pokonać strome schody.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Warto wspiąć się po schodach
Angkor Wat Kambodża Cambodia
Widok z trzeciego poziomu

Z trzeciego poziomu wyrastają również charakterystycznego dla tej świątyni strzeliste wieże, które zwężają się ku szczytowi w kształcie kwiatu lotosu. Jest ich pięć i symbolizują mistyczną górę Meru – środek wszechświata i siedzibę boga Wisznu. Cztery z nich zostały rozmieszczone po kątach, a piąta umieszczona jest centralnie. Osiąga ona wysokość 65 metrów.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Tak wygląda wieża z bliska

Cieszę się, że zwiedzam Angkor Wat na własną rękę, gdyż nikt mnie nie pogania i mam czas na chłonięcie całym sobą klimatu tego magicznego miejsca. Schodzę z górnych poziomów i znajduję miejsce odludne, gdzie siadam i staram się odpowiedzieć na pytanie.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Świątynia jest tak duża, że czasem ma się wrażenie, że jest się tam samemu

Czy tak sobie wyobrażałem Angkor Wat?

Nie. Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Trudno opisać, co się czuje będąc w takim miejscu. Z jednej strony to wyjątkowo piękna świątynia o unikalnej atmosferze, z drugiej strony odczuwam ciekawość. Skoro ma ona prawie 900 lat i wciąż robi piorunujące wrażenie, to jak musiała wyglądać w czasach swojej świetności, gdy wieże błyszczały od złota?

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Jak wyglądała świątynia w czasach swojej świetności?

Z takimi myślami opuszczam świątynię i kieruję się do wyjścia.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Warto przyjrzeć się z bliska budynkom pomiędzy głównym wejściem do kompleksu, a centralną świątynią.

To jeszcze nie koniec zwiedzania Angkoru, do zobaczenia została jeszcze Angkor Thom – ostatnia stolica imperium khmerskiego.

Angkor Wat Kambodża Cambodia
Fosa wokół świątyni

Zwiedzanie Angkor Wat – informacje praktyczne, ceny biletów

Poranne zwiedzanie Angkor Wat to dobry pomysł jeśli chce się uniknąć tłumów oraz upałów. Bez problemu można znaleźć osamotnione miejsce i dodatkowo nie trzeba czekać w kolejce, aby wspiąć się na trzeci poziom. Zauważyłem dodatkowo, że dużo osób po zobaczeniu wschodu słońca jedzie do hotelu na śniadanie i wraca dopiero po nim

  • Bilety wstępu do Angkor. Do wyboru jest bilet: jednodniowy – 37 USD, trzydniowy – 62 USD, siedmiodniowy – 72 USD. Osobne bilety wstępu obowiązują do Phnom Kulen, Koh Ker oraz Beng Melea. Kosztują odpowiednio 20, 10 i 5 USD.
  • Większość świątyń można zwiedzać w godzinach 5:00 – 18:00, wyjątkami są Banteay Srei, którą można zwiedzać do 17:00 oraz Kbal Spean do 15:00.
  • Bilet można kupić tylko w jednej z kas usytuowanych w pobliżu Muzeum Narodowego Angkor oraz obok wartowni.
  • Bilet kupiony po godz. 16:30 dnia poprzedniego uprawniał do zobaczenia zachodu słońca w dowolnym miejscu w dniu zakupu – jest to extra czas, bez opłat.
  • Osoby wybierające się na wschód słońca, a chcące unikną kolejek przy kasach biletowych, powinny nabyć bilet dzień wcześniej.
  • Z uwagi na odległości, najłatwiejszym i najprzyjemniejszym środkiem transportu do zwiedzania Angkor jest tuk-tuk (mieści trzy do czterech osób). Koszt wynajęcia tuk-tuka z kierowcą waha się od 15 do 25 USD. Świątynie zlokalizowane w Małym Obwodzie można również wygodnie zwiedzać na rowerze, którego wynajem na cały dzień to koszt od 4 do 8 USD.

Jak dojechać do Siem Reap?

Najszybszym sposobem, by dojechać do Siem Reap jest podróż samolotem. Najtaniej można się tam dostać z międzylądowaniem w Bangkoku lub Kuala Lumpur. Tańszą, ale zdecydowaniem dłuższą alternatywą, jest przejazd autobusowy.

Hotel w Siem Reap

Miasto oferuje najszerszą bazą noclegową w całej Kambodży. Z uwagi na konkurencję, noclegi są bardzo tanie i za małe pieniądze można mieć bardzo fajny standard. By nie tracić czasu na szukanie noclegów po przyjeździe, sugeruję wcześniejszy wybór i rezerwację, przykładowo na tej stronie.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o Angkor Wat? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Kambodży oraz na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *