Jadąc na Bali miałem w głowie ,,obraz” tej wyspy. Niesamowite świątynie, piękne plaże, mili, uśmiechnięci ludzi, po prostu raj. Na miejscu okazało się, że rzeczywistość odbiega od tego obrazu i nie ukrywam poczułem rozczarowanie. Tym co najbardziej mnie rozczarowało, była duża ilość naciągaczy. Dużo osób twierdzi, że wszędzie jest tak samo, ale podczas moich dotychczasowych podróży nigdzie nie spotkałem ich aż tak wielu.
Przez dwa pierwsze tygodnie, zaraz po powrocie mój wpis odnośnie Bali miał wyglądać tak – „Nie jedźcie tam!”. Po tym okresie emocje jednak opadły i postanowiłem zacząć od tego co było fajne i co naprawdę warto zobaczyć. Okazało się, że jest tego sporo, o czym sami mogliście się przekonać, czytając poniższy post.
10 rzeczy które musisz zrobić na Bali
Gdy już to zrobiłem, postanowiłem dokładnie opisać, jak wyglądała moja podróż, by każdy sam mógł ocenić, czy warto polecieć na Bali. Kto wie, może komuś przydadzą się moje wspomnienia?
Spis treści
Czy uważam wyjazd na Bali za udany?
Tak! To był bardzo miły czas, podczas którego dużo zobaczyłem i przeżyłem, a dodatkowo miałem miłe towarzystwo.
Teraz odpowiedź na pytanie, które często słyszałem.
Ile kosztował wyjazd na Bali?
Oto wyliczenie:
- Samolot – 2 050 zł
- Ubezpieczenie – 69 zł
- Transport na lotnisko w Pradze i z powrotem – 160 zł
- 13 noclegów – 530 zł
- Wstęp do Waterbum – 150 zł
- Trekking na wulkan – 62 zł
- Snorkeling – 29 zł
- Bilet na prom na Gili i z powrotem, oraz transport do Kuty – 116 zł
- Transport z Gili Trawangan na Gili Meno i z powrotem – 34,80 zł
- Uber – 49 zł
- Wynajęcia samochodów z kierowcami – 232 zł
- Wypożyczenie roweru – 7,25 zł
- Masaż – 23,20 zł
- Bilety wstępów – 102
- Jedzenie, pamiątki – 385,75 zł
- Suma – około 4 000 zł
Wyjazd był w terminie 11-26 czerwiec 2016 roku.
Bilety lotnicze na Bali
Jak widać, największy wydatek to bilet na samolot. Cena jest i tak niższa niż standardowy koszt biletów na Bali. Od czasu do czasu zdarzają się promocje i ja skorzystałem właśnie z jednej z nich. Zdarzają się jednak promocje, podczas których można kupić bilet jeszcze taniej. Bilety na Bali w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.
Wyspa Bali noclegi
Noclegi na Bali są tanie. Za 13 noclegów w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami w sumie zapłaciliśmy 1060 zł. Najtańsze noclegi szukałem TUTAJ. Na noclegi można wydać mniej, gdyż ja szukałem i wybierałem tylko takie miejsca noclegowe, które miały bardzo dobre opinie i były zlokalizowane w centrum, lub w niedalekiej odległości od atrakcji, które mieliśmy zobaczyć. Nie brałem pod uwagę pokoi wieloosobowych i ze wspólną łazienką.
Podróż na Bali – pozostałe wydatki
Pozostałe wydatki związane były z tym jak chciałem spędzić czas, a chciałem zobaczyć jak najwięcej i zrealizować przygotowany plan. Dużo kosztowało wynajmowanie samochodów z kierowcami. Koszt 232 zł to moja część wydatków. Oczywiście w przypadku wynajęcia samochodu przez większą ilość osób, koszt ten byłby niższy. Uważam, że jest to najlepsza forma zwiedzania Bali, a na pewno najwygodniejsza i czasem najszybsza.
Transport publiczny jest słabo rozwinięty, więc alternatywą dla samochodu jest wynajęcie skutera, który jest najtańszą formą zwiedzania Bali.
O innych wydatkach nie będę się rozpisywał, gdyż nie każdego interesuje trekking na wulkan, masaż, czy wizyta w aquaparku 🙂
Kiedy jechać na Bali? Pogoda
Jadąc do Indonezji należy pamiętać, że występują tam dwie pory roku. Pora sucha, która panuje na Bali od maja do października, oraz pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia. Pora deszczowa charakteryzuje się tym, że wciągu miesiąca nawet 20 dni może padać deszcz, a największe opady są w miesiącach grudzień, styczeń i luty. Również w porze suchej może padać, ale są to krótsze i mniej intensywne opady.
Szczyt sezonu na Bali przypada na lipiec-sierpień, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Chiński Nowy Rok.
Wg mnie najlepszym terminem wyjazdu jest czerwiec i wrzesień. Są to miesiące gdy jest pora sucha, a dodatkowo jest to przed i po wakacjach, czyli porą, gdy jest dużo turystów i jest drożej.
Indonezja, wyspa Bali – Wiza
Od czerwca 2015 roku wiza nie jest wymagana. Zaraz po przylocie otrzymuje się bezpłatną 30 dniową wizę. Jedyne co należy pokazać na lotnisku, to bilet powrotny i paszport ważny ponad 6 miesięcy.
Szczepienia
Nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych szczepień. Na Bali nie istnieje również zagrożenie malarią.
Wyspa Bali – jedzenie
Ceny w restauracjach, warungach, czy na ulicy są dużo niższe niż w Polsce. Kuchnia indonezyjska jest bardzo smaczna. Nie należy się obawiać i próbować różnych rzeczy. W przypadku, gdy nie ma cennika, przed zamówieniem należy zawsze spytać się o cenę.
W przypadku dodatkowych pytań proszę o umieszczenie ich w komentarzach. Można również do mnie napisać.