Bardo Śląskie - położone na Dolnym Śląsku Miasto Cudów. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bardzie? Atrakcje. Sanktuarium. Bazylika. Obryw Bardzki.
Bardo Śląskie - położone na Dolnym Śląsku Miasto Cudów. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bardzie? Atrakcje. Sanktuarium. Bazylika. Obryw Bardzki.

Bardo – 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Bardzie Śląskim. Przewodnik

17
11 minutes, 19 seconds Read

Bardo nazywane bywa Miastem Cudów i rzeczywiście zwiedzając je, można odnieść wrażenie, że na każdym kroku zdarzyło się coś wyjątkowego. Mieszkańcy wierzą, że zasługa w tym małej figurki Matki Boskiej Bardziej znajdującej się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Atrakcji turystycznych jest tu jednak więcej. Bardo jest także zwane Złotymi Wrotami do Kotliny KłodzkiejMalowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej, od wieków przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Zastanawiasz się, dlaczego Bardo jest jedną z popularniejszych miejscowości na Dolnym Śląsku? Poznaj 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Bardzie Śląskim.

1. Źródło Maryi w Bardzie

Bardzka Góra zwana też Kalwarią (593 m n.p.m.), jest jednym z tych miejsc, którego nie możesz przegapić, będąc w Bardzie. Wzniesienie góruje nad miasteczkiem, a jego porośnięte zbocza skrywają szereg ciekawych miejsc. 

Pierwszym jest Źródło Maryi, klimatyczna kapliczka wzniesiona w 1893 roku w miejscu, gdzie w 1672 roku wydarzył się cud. W kapliczce znajduje się źródełko, którego woda 350 lat temu podobno uzdrowiła wzrok młodego Czecha. Od tej chwili wodzie przypisuje się właściwości lecznicze, szczególnie w chorobach oczu. Woda jest smaczna, orzeźwiająca i nie zdziw się, gdy spotkasz mieszkańców z baniakami czerpiącymi z tego źródła.

zrodlo maryi bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik zrodlo maryi bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik

2. Obryw Bardzki

Kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem, dojdziesz do punktu widokowego z białym krzyżem. Znajduje się on na wysokości około 390 m n.p.m., na grzędzie skalnej będącej górną częścią osuwiska powstałego 24 sierpnia 1598 roku. Wtedy to, po wielu dniach ulewnych deszczy Nysa Kłodzka podmyła podnóże Bardziej Góry i znaczna część zbocza runęła w dół, grodząc koryto rzeki. Miasto zaczynało tonąć. Według legendy zakonnik o imieniu Mateusz z kilkorgiem dzieci zaczęli się modlić w kościele przed figurką Maryi i zdarzył się cud. Nysa Kłodzka utorowała sobie nową drogę, a miasto ocalało.

Obryw Bardzki ma około 90 m wysokości, do 200 m szerokości i jest największym osuwiskiem zbocza górskiego w Sudetach. Rozpościera się stąd najpiękniejszy widok na miasto, Przełom Bardzki i północną część Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich.

obryw bardzki bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik obryw bardzki bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik

3. Kalwaria na Bardziej Górze

Nazwa góry — Kalwaria, pochodzi od stacji Drogi Krzyżowej powstałych w latach 1833-39. Mają one kształt prostokątnych słupów z umieszczonymi na nich obrazami przedstawiającymi sceny z Golgoty. Pomiędzy stacjami zbudowano siedem murowanych kapliczek, odnoszących się do siedmiu boleści Matki Bożej. Zobaczysz na nich sceny z proroctwem Symeona, ucieczką do Egiptu, znalezieniem Jezusa w świątyni, spotkaniem na drodze krzyżowej, śmiercią na krzyżu, zdjęciem ciała z krzyża oraz złożeniem do grobu. Stacje Drogi Krzyżowej oraz kapliczki znajdują się wzdłuż niebieskiego szlaku wiodącego z dołu góry, aż na jej szczyt. 

kalwiaria bardzka gora bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik

4. Kaplica Górska Matki Boskiej Płaczącej

Zdobycie szczytu Bardzkiej Góry dla niektórych osób może być problematyczne, ale warto zrobić ten wysiłek, aby zobaczyć sanktuarium/Kaplicę Górską Matki Boskiej Płaczącej. Według tradycji w 1400 roku na szczycie góry słychać było kobiecy płacz oraz szlochanie. Przybyli ludzie zobaczyli Matkę Boską siedzącą na kamieniu i płaczącą nad czekającymi Śląsk nieszczęściami oraz wojną. Gdy uniosła się w powietrze w miejscu, w którym siedziała, pozostawiła na skale ślady rąk oraz stóp, które miały być dowodem prawdziwości objawienia.

Kaplicę Górską zbudowano w stylu barokowym w latach 1617-19. Przez otwór w drzwiach możesz zobaczyć jej wnętrze oraz główny ołtarz z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej. Ślady rąk i stóp nie przetrwały, ale za kaplicą znajduje się symboliczny kamień z odciskiem stopy Matki Boskiej. Msze święte odprawiane są w każdą niedzielę od maja do września (oprócz świąt) o godzinie 11:00.

kaplica gorska matki boskiej placzacej bardzka gora bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik (2) kaplica gorska matki boskiej placzacej bardzka gora bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik (2)

5. Kamienny most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie 

Kamienny most na Nysie Kłodzkiej jest wizytówką Barda. Przeprawa mostowa istniała w mieście od dawna, ale kamienną budowlę ukończono dopiero w 1589 roku. Most był wielokrotnie przebudowywany, ostatni raz po tym, gdy hitlerowcy wysadzili go w powietrze w 1945 roku. Zrekonstruowana budowla ma trzy przęsła i wygląd średniowiecznego, gotyckiego mostu, przypominającego mosty znane z Włoch lub Hiszpanii. W centralnym punkcie znajduje się figura św. Jana Nepomucena. 

kamienny most na nysie klodzkiej bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik

6. Zabytkowa zabudowa Barda

Okoliczne tereny były zamieszkiwane już 10 000 lat temu, ale pierwszy gród obronny założono w Bardzie dopiero w X wieku. Był to polski gród graniczny, gdyż przebiegała tędy południowa granica obszaru plemiennego Ślężan, będąca także granicą Śląska. Z uwagi na swoje strategiczne położenie Bardo często było atakowane i niszczone. Ominęły je natomiast zniszczenia w czasie II wojny światowej, nie licząc mostów.

Przekraczając kamienny most i idąc ulicą Główną, można odnieść wrażenie, że czas w Bardzie płynie wolno. Tablice informacyjne przypominają o czasach świetności miasta oraz poszczególnych budynków. Niektóre kamienice są pięknie odnowione, inne jeszcze na to czekają. Oczyma wyobraźni można się przenieść w XVIII wiek, gdy w mieście działała sieć zajazdów i gospód, a liczba pątników dochodziła do 200 000 rocznie. Warto też podejść na rynek otoczony kilkoma piętrowymi budynkami. 

bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie przewodnik (2)

7. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny — Sanktuarium Maryjne w Bardzie

Główną atrakcją Barda jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, od 2008 roku noszący tytuł bazyliki mniejszej. Monumentalną, barokową budowlę widać z daleka. Mierzy ona 25 m wysokości, 54,5 m długości, 26 m szerokości oraz może pomieścić ok. 5000 ludzi. Świątynia została wzniesiona w latach 1686-1704 przez cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego w miejscu, w którym wcześniej stały dwa mniejsze kościoły „czeski” oraz „niemiecki”. Surowe, zewnętrzne mury kryją jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń na Dolnym Śląsku.

Późnobarokowe ołtarze z obrazami autorstwa największego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna zwanego „śląskim Rembrandtem”, przepięknie rzeźbiona barokowa ambona oraz drugie co do wielkości organy na Dolnym Śląsku to niektóre z atrakcji, na które warto zwrócić uwagę. 

Najważniejsza jest jednak cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej. Według ostatnich badań jest to najstarsza drewniana rzeźba sakralna w Polsce, gdyż drewno lipowe, z którego została wykonana, datuje się na rok ok. 1011. Rzeźba mierzy 43,3 cm i została wykonana z dwóch kawałków drewna. Z większego wykonano postać Maryi siedzącej na tronie, a z drugiego figurkę Dzieciątka Jezus. Figurka mieści się w ołtarzu głównym, po którego bokach umieszczono kule oraz laski uleczonych osób. 

Według legendy figurkę wykonał młodzieniec, któremu objawiła się Matka Boska, i na jej prośbę umieścił jej podobiznę w kapliczce. Z samą rzeźbą wiąże się także kolejny cud. W lutym 1525 roku w Bardzie wybuchł pożar. Gdy dotarł do świątyni, dwaj braciszkowie, nie zważając na dym oraz płomienie, weszli do świątyni i jednemu z nich udało się dojść do ołtarza oraz zabrać rzeźbę. Niestety ogień dokonał zbyt dużych zniszczeń i sufit kościoła przygniótł nieszczęśnika. Gdy w końcu udało się ugasić pożar, odnaleziono ciało braciszka, a w jego ręku była nienaruszona przez ogień figurka.

bazylika nawiedzenia najswietszej marii panny sanktuarium maryjne w bardzie bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie przewodnik

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
ambona bazylika nawiedzenia najswietszej marii panny sanktuarium maryjne w bardzie bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic przewodnik (2)organy bazylika nawiedzenia najswietszej marii panny sanktuarium maryjne w bardzie matka boska bardzka figurka rzezba bazylika nawiedzenia najswietszej marii panny sanktuarium maryjne w bardzie

8. Ruchoma szopka panoramiczna w Bardzie 

W 1970 roku obchodzono 700-lecie pielgrzymowania do Barda, z tej to okazji opiekujący się bazyliką redemptoryści postanowili zbudować ruchomą szopkę. Znajduje się ona pod bazyliką w dawnej krypcie grzebalnej, w której do 1803 roku chowano zakonników. W 1930 roku dokonano ekshumacji zwłok pod przyszłą kotłownię, ale ostatecznie nie umieszczono instalacji i krypta służyła jako magazyn.

W przeszłości w Bardzie istniała szopka. Znajdowała się ona przy drodze do Górskiej Kaplicy, ale uległa zniszczeniu. Obecna szopka nawiązuje do dawnych tradycji, ma także sporo współczesnych elementów. Wśród postaci można dostrzec Jana Pawła II, w powietrzu unosi się samolot, a po torach mknie pociąg. Bardzka szopka była również inspiracją dla Olgi Tokarczuk, aby napisać opowiadanie „Bardo. Szopka”.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy. Godziny otwarcia. Kwiecień-październik: w dni powszechne 9:00-17:00, w niedziele i święta 10:30-14:30. Listopad-marzec: w dni powszechne 9:00-16:00, w niedziele i święta 10:30-14:30. W Wigilię 9:00-13:00, w Boże Narodzenie i Św. Szczepana 10:30-15:30.

9. Wzgórze Różańcowe

Tuż nad rynkiem swój początek ma Miejska Trasa Turystyczna „Wzgórze Różańcowe”, za której  powstanie również odpowiadają redemptoryści. Na początku XX wieku wykupili oni znaczną część południowego stoku Góry Różańcowej (380 m n.p.m.) i zapoczątkowali budowę kaplic służących celebrowaniu modlitwy różańcowej. Z 17 zaplanowanych kaplic powstało 14, a każda z nich w innym stylu architektonicznym. Mauretańska twierdza, średniowieczny kamienny zamek, romańska świątynia to tylko niektóre wyjątkowe kaplice, które możesz zobaczyć na niespełna dwukilometrowej trasie. Wędrówkę polecam także dzieciom oraz osobom starszym, gdyż trasa jest łatwa, a aleja wysadzona lipami oraz klonami. Większość kaplic różańcowych jest zamknięta, ale można wypożyczyć klucz w sklepiku z pamiątkami, w budynku klasztoru, Muzeum Sztuki Sakralnej.

wzgorze rozancowe bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie przewodnik

10. Przełom Bardzki i Ski-Raft, czyli spływ kajakiem lub pontonem do Barda

Przełom Bardzki to jeden z najpiękniejszych i największych przełomów na Nysie Kłodzkiej. Jego niewielką część można dostrzec z Obrywu Bardzkiego, ale najpiękniej prezentuje się z poziomu kajaku lub pontonu. Aby to zobaczyć, wystarczy udać się do przystani wodnej Ski-Raft na ul. Skalnej lub pojechać do Pałacu Ławica, w którego pobliżu rozpoczyna się spływ. Trasa ma długość 15 km i prowadzi pięcioma meandrami wśród porastającej brzeg bujnej roślinności, bogactwa ptactwa wodnego oraz wszechobecnej ciszy.

Ponad dwugodzinny spływ kajakiem lub nawet trzygodzinny pontonem to relaks w czystej postaci i bliski kontakt z naturą. Jego zakończeniem może być smaczny posiłek w działającej na przystani smażalni pstrąga. 

Informacje praktyczne

Przystań wodna Ski-Raft znajduje się obok darmowego parkingu na ul. Skalnej, pomiędzy kamiennym mostem a Górą Bardzką. Obok przystani prowadzą również szlaki: zielony i niebieski. Więcej informacji znajdziesz na https://www.ski-raft.pl.

ski raft spływy pontonowe kajaki przelom bardzki bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie przewodnikski raft bardo przystan smazalnia pstragow

Czy warto przyjechać i zwiedzić Bardo?

Bardo to jedna z najstarszych miejscowości na Dolnym Śląsku oraz kolejne sanktuarium maryjne w województwie, które zwiedziłem. Podobnie jak w Wambierzycach czy Krzeszowie najpopularniejszym miejscem w Bardzie jest bazylika z figurką Matki Boskiej, ale nie jest to jedyne ciekawe miejsce. Warto spędzić w miasteczku cały dzień. Poczuć dawny, małomiasteczkowy klimat, wspiąć się na Bardzką Górkę, zobaczyć kaplice różańcowe oraz przepłynąć w kajaku lub pontonem Przełom Bardzki. Atrakcji jest sporo i spędziłem w Bardzie bardzo udany dzień. Pod wieczór pojechałem jeszcze do Wałbrzycha, aby zdobyć Borową — najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Jak to najlepiej zrobić? O tym przeczytasz na Borowa — wieża widokowa oraz ruiny zamku.

Bardo — atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Bardo — mapa atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Jak dojechać do Barda?

Bardo znajduje się przy drodze krajowej numer 8 Wrocław-Kudowa Zdrój i łatwo można do niego dojechać. Od Wrocławia dzieli je 70 km, natomiast do wcześniejszych Ząbkowic Śląskich 12 km, tyle samo co do następnego Kłodzka. 

Nie trzeba posiadać samochodu, aby dojechać do Barda. Do miasta dojeżdża szereg autobusów, busów, prowadzą przez nie także dwie linie kolejowe Wrocław–Międzylesie, Wrocław–Kudowastacja Bardo Śląskie. Dogodne połączenia znajdziesz na https://www.e-podroznik.pl. 

Bardo noclegi — Pałac Ławica

Podczas mojego pobytu nocowałem w oddalonym o 10 km od Barda Pałacu Ławica — XIX-wiecznym pałacyku secesyjnym w stylu szwajcarskim. Usytuowany jest nad brzegiem Nysy Kłodzkiej w pięknej i bardzo spokojnej okolicy. Smaczne śniadanie, miła obsługa i sielankowe krajobrazy to jedne z atutów tego miejsca. 

Oprócz rodzin z dziećmi miejsce spodoba się osobom aktywnym. Na miejscu można wypożyczyć rower, skorzystać z boiska do paintballa, udać się na spływ pontonowy lub kajakowy i spróbować rozwiązać tajemnice Folwarku Szyfrów. Gdyby tych atrakcji było mało, to od Kłodzka dzielą go tylko 4 km. Rezerwację noclegu można zrobić na https://palaclawica.pl

palac lawica dolny slask noclegi hotele bardo klodzko

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Bardzie, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów z Dolnego Śląska oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Barda.

bardo slaskie atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w bardzie sanktuarium przewodnik pinterest

Similar Posts

17 Comments

  1. Jarosław Pągowski says:

    Bardo – styczeń 2023. Wszystko jakby w uśpieniu. Większość sklepików pozamykana lub zlikwidowana. Odrapane i zniszczone kamieniczki. Jedynie Bazylika otwarta i piękna wewnątrz. Największe pieniądze widać na parkingu urzędu gminy…. i w odnowieniu budynku tegoż. Jeśli chcesz obejrzeć monumentalne budynki to niestety sorrki gdyż należą do Kościoła K. i na terenie prywatnym. Po obejrzeniu tablic z opisem historycznym można się zwijać. Może latem jest lepiej. Dla miłośnika Dolnego Śląska i Kotliny – słabo.

  2. Zauroczony says:

    Bezwzględnie wartym zobaczenia miejscem jest Bardzka Fabryka Pierników. Niesamowicie klimatyczna kawiarnia utrzymana w stylu chatki Baby Jagi. Wystrój lokalu, menu, stroje personelu sprawiają, że czujesz się jak w bajce.

  3. Irenka says:

    Pierwszy raz byłam w Bardzie gdy miałam 8 lat . To były kolonie letnie .Potem byłam jeszcze 2 razy.Teraz mam 69 lat i do tej pory pamiętam spacery po lesie , małe kapliczki ,piękny kościół , kąpiele w Nysie Kłodzkiej ,wycieczki do Kudowy i wiele innych przyjemnych wspomnień .Piękne czasy wczesnej młodości.

      1. Irenka says:

        Cieszę się , że nie ja jedna pamiętam czasy młodości .Wspaniale , że Bardo oferuje tyle atrakcji i nadal przyciąga chętnych do zwiedzania ,zabawy i wypoczynku .

  4. Marian says:

    Spływ pontonem, lub kajakiem , który wybrać?
    Z całą pewnością kajakiem… można precyzyjnie dopłynąć do celu i powiosłować .
    Sam spływ kajakiem , to maksymalnie 1godz. i 45min. pozostały czas, to dojazdy i czekanie.
    Od jakiegoś czasu są dwie firmy , my skorzystaliśmy ze ski-raft.

  5. Kasia says:

    Dziękuję za obszerny, wartościowy materiał. Mam w planie zobaczyć Bardo odkrywając Dolny Śląsk

  6. Paweł says:

    Podobno spływy kajakowe i pontonowe w miejscach otulających Bardo szczycą się sporym zainteresowaniem. Jakoś nigdy nie trafiłem w to miejsce, ale oprócz zwiedzania, moim konikiem są również – nazwijmy to – wysiłek wodny i chciałbym to wszystko pogodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *