Zakynthos (Zakintos, Zante) to należąca do Grecji Wyspa Jońska. Co zobaczyć na Zakynthos? Najciekawsze miejsca i atrakcje. Pogoda. Noclegi.
Zakynthos (Zakintos, Zante) to należąca do Grecji Wyspa Jońska. Co zobaczyć na Zakynthos? Najciekawsze miejsca i atrakcje. Pogoda. Noclegi.

Zakynthos – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Grecja. Przewodnik

30
15 minutes, 36 seconds Read

Zakynthos (Zakintos), zwany przez mieszkańców Zante, to urokliwa grecka wyspa idealna na wakacje lub wycieczkę. Na Zakynthos nie znajdziesz wielu zabytków, zostaniesz za to oszołomiony jej naturalnym pięknem. Czekają tu na ciebie wspaniałe krajobrazy, czarujące zatoczki, niesamowite plaże, gaje oliwne oraz mili ludzie. Najlepiej wynająć samochód i ruszyć przed siebie. Dzięki temu trafisz także do tradycyjnych wiosek, zobaczysz stare kościoły oraz klasztory. Zakynthos słynie z Zatoki Wraku (Navagio), ale nie jest to jedyne miejsce, które warto odwiedzić. Już dziś odkryj 10 najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić na Zakynthos.

1. Półwysep Skinari na Zakynthos

Zakynthos jest trzecią co do wielkości Wyspą Jońską, chociaż niezbyt dużą. Jej długość wynosi 40 km, natomiast szerokość tylko 20 km. Położona jest na Morzu Jońskim na zachód od Peloponezu i na południe od największej z Wysp Jońskich  Kefalonii.

Najbardziej wysuniętym na północ krańcem Zakynthos jest Półwysep Skinari. Charakteryzują go zapierające dech w piersi widoki oraz kilka miejsc, w których warto się zatrzymać. Pierwsze znajduje się na końcu drogi ze starymi ruinami i niewielką przystanią, skąd można wyruszyć na wycieczkę do Zatoki Wraku oraz położonych tuż obok jaskiń. Bardzo dobrze widać stąd Kefalonię oraz czynną latarnię morską, która jest drugim puntem wartym zobaczenia.

Jadąc kilkaset metrów w lewo, dojedziesz do położonej na brzegu klifu tawerny oraz dwóch wiatraków, z których jeden zamieniono na miejsce noclegowe do wynajęcia. Od tawerny do morza prowadzą bielone schodki pięknie współgrające z błękitem wody. Możesz w tym miejscu popływać lub oddać skok z jednej z dwóch platform.

skinari latarnia morska zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greeceskinari wiatrak zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

2. Blue Caves Zakynthos 

Półwysep Skinari słynie z najpiękniejszych jaskiń na wyspie, zwanymi Błękitnymi Jaskiniami, czyli Blue Caves. Przypominają one jaskinie, które można zobaczyć na Malcie lub w Herceg Novi. Najlepiej dopłynąć do nich niewielką łodzią, którą można wpłynąć do środka. 

Jaskinie wydrążonew białych, wapiennych klifach, mają różne kształty, skalne okna oraz łuki tworzące mostki. Wpływając do nich, zobaczysz stalaktyty ale tym, co cię najbardziej zachwyci, jest wyjątkowy spektakl natury. W słoneczne dni błękit nieba odbija się w jasnoniebieskim morzu, a następnie od ścian jaskiń tworząc magiczną przestrzeń. Zanim wsiądziesz do łódki, upewnij się, czy będziesz miał możliwość pływać w jaskiniach, gdyż to dodatkowo wzmocni doznania.

Informacje praktyczne

Podobno najlepszą porą na zwiedzenie jaskiń jest poranek. Byłem po południu i też mi się podobało. Do jaskiń możesz dopłynąć łodzią z przystani na Półwyspie Skinari lub z Agios Nikolaos. Na Zakynthos jest sporo jaskiń. Popularne są również jaskinie na Przylądku Keri oraz na Marathonisi.

blue caves zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

3. Zatoka Wraku (Navagio)

Zatoka Wraku (zwana też Plażą Nawajo (Navagio) lub Shipwreck Beach) to najpopularniejsza atrakcja Zakynthos i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji. Na niewielkiej jasnej plaży, w otoczeniu strzelistych klifów i z dostępem tylko od morza znajduje się najsłynniejszy grecki wrak.

Statek początkowo nazywał się MV Saint Bedan i został zbudowany w 1937 roku w Bowling w Szkocji. Jego długość wynosiła 157 stóp, szerokość 26 stóp, zanurzenie 14 stóp, natomiast tonaż rejestrowy brutto 452. Kilka razy w swojej historii zmieniał właściciela, tak samo jak nazwę.

W 1975 roku został przemianowany na Panagiotis i według jednej z legend, jakie narosły koło wraku, miał służyć włoskiej mafii do przemytu papierosów z Turcji. Wg tej samej legendy marynarka grecka podejrzewając przemyt, zaczęły ścigać statek, a ten podczas burzy osiadł na mieliźnie. Aby uniknąć aresztowania, załoga porzuciła towar, a wszystko to miało miejsce 2 października 1980 roku.

Inna z legend mówi, że to Grecka Organizacja Turystyczna ustawiła na plaży statek, aby przyciągnąć turystów, gdyż z roku na rok wyspa coraz bardziej się wyludniała. Za tą legendą ma przemawiać ułożenie statku. 

Legendy mi się podobają, a jak było naprawdę? W rzeczywistości statek przewoził legalny ładunek z Kefalonii do Albanii, ale podczas sztormu załoga musiała wyrzucić go na brzeg. Część ładunku oraz wyposażenia została splądrowana przez miejscowych i nawet 29 osób zostało za to skazanych.

Zatokę Wraku należy zobaczyć z bliska, ale także z wysokiego klifu usytuowanego na północ od zatoki. Zbudowany tutaj taras widokowy jest nieduży i trzeba się bardzo wychylić, aby dostrzec wrak. Dużo lepszy widok jest z punktów widokowych znajdujących się na ścieżce prowadzącej do końca klifu. Z uwagi na brak zabezpieczeń i kilka śmiertelnych wypadków, od września 2020 roku ścieżka ta jest jednak zagrodzona i w sezonie była pilnowana przez strażnika. Od 2023 roku plaża z wrakiem jest zamknięta. Można tylko przypłynąć do zatoki i obserwować go z oddali.

Informacje praktyczne 

 Do Zatoki Wraku można dopłynąć statkami wypływającymi z kilku miejsc na wyspie. Płynąc z Agios Nikolaos dodatkowo zobaczysz jaskinie Blue Cave i w drodze powrotnej jest czas, aby przy nich popływać (upewnij się, zanim kupisz bilet!). Mniejsze łodzie odpływają z półwyspu Skinari tuż obok jaskiń. Najbliższym portem, ale zlokalizowanym na południe od zatoki jest Porto Vromi.

Uwaga: gdy morze jest wzburzone, straż przybrzeżna zakazuje rejsów. Może także się zdarzyć, że na wyspie wybuchnie pożar, wtedy nie ma możliwości dojechania do punktu widokowego. 

zatoka wraku nawajo navagio shipwreck beach zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece zatoka wraku nawajo navagio shipwreck beach zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

4. Plaże Zakynthos

Naturalne piękno oraz woda mieniąca się wieloma kolorami od turkusu po błękit, to znak rozpoznawczy plaż na Zakynthos. Odnajdziesz tu rajskie plaże z drobnym złotym piaskiem, długim i łagodnym wejściem do morza oraz wodą tak czystą, że nawet żółwie Caretta Caretta znoszą na nich swoje jaja.

Wschodnia część Zakynthos jest lepiej zorganizowana i tamtejsze plaże posiadają sporo udogodnień. Plaże po zachodniej stronie są bardziej dzikie i odosobnione. W wyborze idealnej plaży pomoże ci moje zestawienie 10 najpiękniejszych plaż na Zakynthos. 

zakynthos plaza atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

5. Zakynthos  stolica wyspy Zakynthos

Jak pisałem na początku, na Zakynthos jest niewiele zabytków. Spowodowane to jest trzęsieniem ziemi, które 12 sierpnia 1953 roku nawiedziło wyspę i uszkodziło ponad 90% budynków. Z wartych zobaczenia przetrwało kilka, w tym dwa w stolicy wyspy, która również nazywa się Zakynthos (Zante).

W pobliżu portu znajduje się największy kościół Zakynthos, jak również najważniejszy. Kościół świętego Dionizosa (Agios Dionisios Church) został zbudowany w 1948 roku i jako jeden z nielicznych (podobno jedna z trzech budowli) przetrwał nietknięty trzęsienie ziemi z 1953 roku. Mieszkańcy wierzą, że zasługa w tym znajdujących się w kościele relikwii św. Dionizosa, patrona wyspy. Świątynia z zewnątrz niczym szczególnym się nie wyróżnia, może poza najwyższą w mieście dzwonnicą, natomiast wnętrze zachwyca. Panuje w nim mistyczna atmosfera, potęgowana przez niesamowity, barwny ikonostas, stare obrazy, a wszystko opływające złotem i srebrem. 

Szczególnym miejscem dla mieszkańców wyspy jest plac z pomnikiem Dionizosa Solomosa, greckiego poety patriotycznego. Salomos urodził się na Zakynthos, a jego poemat „Hymn do wolności” jest hymnem Grecji. Znajduje się on również w księdze rekordów Guinnessa, gdyż zawiera aż 158 zwrotek i jest najdłuższym hymnem na świecie. 

Najciekawszą budowlą placu jest kościół św. Mikołaja z Molos (Church of Agios Nikolaos Molos) będący jedynym budynkiem w stylu weneckim, który przetrwał trzęsienie ziemi z 1953 roku. Świątynia pochodzi z XVII wieku i została zbudowana w stylu renesansowym, oprócz bizantyjskiej dzwonnicy. Wewnątrz mieszczą się szaty liturgiczne św. Dionizosa, który przez pewien czas pełnił służbę w tym kościele.

Z placu rozchodzą się popularne wśród turystów uliczki, ale trudno na nich znaleźć klimat panujący przykładowo w miastach Krety czy Santorini. Warto za to ruszyć w stronę wzgórza Bochali, aby zobaczyć najpiękniejszą panoramę na miasto oraz port Zakynthos. Za darmo można to zrobić z punktu widokowego Bochali (Bochali View Point). 4 euro kosztuje natomiast wejście na teren ruin zamku weneckiego zajmującego szczyt wzgórza. Porośnięte jest ono wonnymi drzewami piniowymi i przy akompaniamencie cykad, w spokoju będziesz mógł delektować się pocztówkowym widokiem. 

Informacje praktyczne 

Kościół św. Dionizosa można zwiedzać codziennie, ale w okolicy południa ma dłuższą przerwę, po której znowu jest otwarty. Wstęp wolny. Przy drzwiach wejściowych jest tablica informująca, że w środku nie można robić zdjęć, co podobno już nie obowiązuje.

agios dionisios church kosciol zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece agios nikolaos molos zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece zakynthos city miasto stolica zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

6. Porto Limnionas

Porto Limnionas to jedna z zachwycających zatoczek na zachodnim brzegu wyspy i zaciszne miejsce do pływania. Nie ma tu typowej plaży, dlatego nie umieściłem jej w mojej propozycji najpiękniejszych plaż Zakynthos. Miejsce polecam osobom, które dobrze pływają, gdyż do wody schodzi się lub skacze bezpośrednio ze skał i od razu jest głęboko. Woda jest przejrzysta, mieni się w odcieniach błękitu i turkusu, dlatego warto mieć ze sobą maskę, aby móc śledzić podwodne życie.

Panuje tu swobodny, z lekka hipisowski klimat. Większość osób wyleguje się na skałach lub na betonowych podestach. Można także wynająć leżaki i podziwiać przepiękne panoramy z tawerny usytuowanej ciut wyżej. Gdy zgłodniejesz, podejdź do gabloty i wybierz świeżą rybę lub ośmiornicę z porannego łowu. Od razu będziesz miał więcej sił na dalsze pływanie lub zwiedzanie wyspy. Samochód pozostaw na darmowym parkingu obok tawerny.

porto limnionas zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Porto Roxa 

Surowy, ale piękny księżycowy krajobraz jest charakterystyczny dla zatoki Porto Roxa. Leży ona niedaleko Porto Limnionas i to również dobre miejsce na pływanie z maską oraz rurką. Nabrzeże jest kamieniste, a woda głęboka, dlatego wejście do morza sugeruję jedynie osobom, które potrafią pływać. Dla nich również zbudowano platformę do skoków do wody.

Porto Roxa to także rewelacyjne naturalne płytkie baseny wydrążone przez wodę w skalistym nabrzeżu, trochę podobne do tych na Maderze. Woda w nich jest cieplejsza niż w morzu i ma spore zasolenie. Co pewien czas uzupełniana jest przez uderzające o brzeg fale. Zachód słońca w tym miejscu, to niezapomniane przeżycie.

Informacje praktyczne 

W pobliżu znajduje się kilka tawern z darmowym parkingiem, o ile kupi się coś u nich. Ta sama zasada dotyczy wypożyczenia leżaków, materacy lub wielkich łóżek.

porto roxa zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja greece

8. Wyspa Cameo — Wyspa Ślubów

Niedaleko Laganas, w miejscowości Agios Sostis znajduje się wyspa Cameo, zwana również Wyspą Ślubów lub Zakochanych. Wysepka jest malutka, położona tuż obok wybrzeża Zakynthos, dlatego można na nią dojść klimatyczną, drewnianą kładką. Wstęp na Cameo jest płatny, gdyż wyspa jest własnością prywatną (płaci się dopiero, po wejściu schodami na klif). W cenie oprócz możliwości wejścia i darmowych leżaków otrzymuje się brelok ze zdjęciem, które robią przy wejściu. 

Cameo jest popularnym miejscem ślubów, jak i wśród instagramerek. Na górze umieszczono bar, ale większą popularnością cieszy się piękna zatoczka z niewielką kamienistą plażą, do której się z niego schodzi. Zazwyczaj słychać tam muzykę, a jej znakiem rozpoznawczym są rozwieszone na linie białe kawałki materiału. Na zdjęciach wyglądają rewelacyjnie i dodają miejscu niecodziennej scenerii.

Informacje praktyczne 

Niestety wyspa nie jest dostępna każdego dnia. Nawet w sezonie bywa zamknięta i to nie tylko z okazji ślubów. Tuż obok niej jest niewielki port, z którego organizowane są wycieczki na obserwację żółwi Caretta Caretta. Polubiły one wybrzeże wyspy i gdy jest ona zamknięta, to jedyna okazja, aby zobaczyć ją z bliska.

cameo wyspa slubow agios sostis zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja przewodnik

9. Marathonisi — Wyspa Żółwia

Kolejną ciekawą wyspą w zatoce Laganas jest Marathonisi, zwana także Wyspą Żółwia. Wyspa jest bezludna i stanowi obszar chroniony Narodowego Parku Morskiego. Swoim kształtem przypomina żółwia, ale także niewielka, żwirowa plaża na Marathonisi jest jednym z ulubionych miejsc lęgowych symbolu Zakynthos – czyli olbrzymich żółwi z gatunku Caretta Caretta.

Na wyspie obowiązują surowe przepisy dotyczące cumowania i zwiedzania. Jedynym miejscem, w którym można się zatrzymać, jest rajska plaża podzielona na strefę dla ludzi oraz żółwi. Nie można na niej rozbijać parasoli ani namiotów, a cienia nie ma, dlatego pamiętaj, aby dobrze się zabezpieczyć. Woda przy plaży jest krystalicznie czysta i ma cudowny błękitny kolor zachęcający do kąpieli. Niektórych kusi także cumująca przy plaży łódź zamieniona na bar serwujący kawę, oraz drinki i przekąski. W taki otoczeniu i z tyloma pokusami można spędzić cały dzień. 

Informacje praktyczne 

Na Marathonisi można dopłynąć w ramach organizowanych wycieczek lub wodną taksówką z Agios Sostis. Różnica jest w cenie oraz w długości pobytu na wyspie. W przypadku taksówki możesz na niej spędzić tyle czasu, ile chcesz, po czym dzwonisz i prosisz o odebranie.  Płynąłem taksówką i w cenie oprócz transportu do i z wyspy, było zagwarantowane zobaczenie żółwi oraz wpłynięcie do grot znajdujących się po drugiej stronie wyspy.

marathonisi wyspa zolwia zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja przewodnik

10. Keri Lighthouse i Keri Viewpoint

Keri Lighthouse to klimatyczna restauracja usytuowana nad urwiskiem, z której rozpościera się bajkowy widok. Polecam szczególnie wizytę przed zachodem słońca, gdy wapienne klify pod wpływem promieni słonecznych zmieniają kolor, a turkusowa woda i szum fal rozbijających się o skały tworzą niesamowite widowisko.

Aby móc to wszystko podziwiać, trzeba coś zamówić, ale wino lub piwo w takim miejscu smakują wyśmienicie. Uzupełnieniem dzięków natury jest chillout dobiegający z głośników. Przyznam, że tak bardzo mi się tam spodobało, że aż żal było opuszczać to miejsce. Zrobiłem to jednak, aby zobaczyć zachód słońca, którego z restauracji nie widać.

Prawdopodobnie najpiękniejszy zachód słońca na Zakynthos można zobaczyć z puntu widokowego oddalonego od restauracji tylko o kilku minut spacerem. Znajduje się on na szczycie klifu i widoki są wprost nieziemskie. Nie jest on jednak zabezpieczony, dlatego trzeba uważać, aby za bardzo nie odlecieć.

Informacje praktyczne 

Przed restauracją znajduje się niewielki parking dla gości, a przy drodze jest jeszcze kilka miejsc, gdzie można zaparkować. Sugeruję, aby tam zostawić samochód i zobaczyć te dwie atrakcje, tym bardziej że do punktu widokowego prowadzi kamienista droga. Z restauracji do punktu widokowego można dojść w max. 10 minut.

keri zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja przewodnik keri zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja przewodnik

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Na Zakynthos byłem tydzień, ale nie spędziłem tego czasu na wylegiwaniu się na plaży, tylko na zwiedzaniu. Bardzo dużo chodziłem, jeździłem na rowerze, samochodem, autobusem, a także płynąłem wodną taksówką oraz łodzią. Przemierzyłem Zakynthos z północy na południe i tak ułożyłem powyższe atrakcje.

Na poniższej mapie znajdziesz dodatkowo 3 miejsca, które uważam, że warto zobaczyć. 

 • Anafonitria monastery znajduje się w pobliżu Zatoki Wraku i jest to jedno z tych miejsc, które przetrwało trzęsienie ziemi. Klasztor jest najświętszym miejscem na Zakynthos, ale poza sezonem kościół bywa zazwyczaj zamknięty. 
 • Exo Chora to miejscowość z najstarszym drzewem oliwnym na Zakynthos. Wśród 2 mln drzewek to ma ok. 2500 lat i w dalszym ciągu owocuje.
 • Eleftherotria Women’s Monastery to klasztor żeński zbudowany w latach 60. XX wieku. Jego wnętrze jest pięknie ozdobione malowidłami ściennymi. Warto także znaleźć drzwi do tajemniczego ogrodu, w którym w otoczeniu kwiatów skryte są klatki z papugami. W 2020 roku można go było zwiedzać w godzinach 8:30-12:00 i 16:00-19:00. Wstęp wolny. Należy mieć zasłonięte ramiona oraz kolana, dlatego przy wejściu można pożyczyć spodnie lub szal.

To już wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca, jakie chciałem pokazać. Które z nich wzbudziły Twoje zainteresowanie? Zapraszam do lektury artykułów o atrakcjach Korfu i Santorini

Zakynthos (Zante) — atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Zakynthos — mapa atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Kiedy lecieć na Zakynthos? Pogoda na Zakynthos

Oficjalnie sezon na Zakynthos trwa od maja do października, ale najwięcej turystów przybywa w lipcu i sierpniu. Wtedy też jest najcieplej. Przełom września i października to koniec sezonu, gdy mogą pojawić się chmury oraz deszcz. Byłem w tym terminie i przez tydzień miałem ładną pogodę, woda była bardzo ciepła, a ceny dużo niższe niż w sezonie. Wyjazd w tym okresie może stanowić przedłużenie lata.

Wynajem samochodu na Zakynthos 

Niby w sezonie turystycznym na Zakynthos kursuje kilka autobusów, ale z tego co słyszałem, nie trzymają się one rozkładów jazdy, o ile w ogóle jadą. Najlepszym środkiem transportu do zwiedzenia wyspy jest samochód i na Zakynthos szczególnie w kurortach jest bardzo dużo wypożyczalni. Cenyzróżnicowane, dlatego trzeba je porównać i oczywiście należy się targować.

Loty na Zakynthos

Samolot jest najszybszym sposobem, aby znaleźć się na Zakynthos. Bezpośrednie loty (charterowe) oferują tylko biura podróży. Inną możliwością są np. loty z przesiadką w Atenach. Bilety lotnicze w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Zakynthos noclegi

Na Zakynthos znajduje się blisko 2000 obiektów noclegowych od kwater prywatnych po ekskluzywne hotele. W szczycie sezonu ich dostępność szybko się kończy, dlatego planując wyjazd, już dziś znajdź nocleg dla siebie TUTAJ.Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Zakynthos? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikTokui YouTube, aby zawsze być na bieżąco.  Zapraszam również do lektury innych wpisów Grecji oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Zakynthos.

zakynthos atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na zakynthos zante zakintos grecja przewodnik mapa

 

Similar Posts

30 Comments

 1. Emilia says:

  Dzień dobry, czy na wyspie są drogerie lub sklepy w których można kupić podstawowe kosmetyki: szampony, spf, itp? Czy lepiej w to zaopatrzyć się na lotnisku?
  Pozdrawiam

 2. Violetta says:

  Fantastyczny opis tej wyspy. Na 99 Procent polece pod koniec wrzesnia 🙂
  I skorzystam z Pana przewodnika

  Pozdrawiam

 3. Paula says:

  Jesteśmy tutaj na dwa tygodnie, więc troszkę leżakowania i kąpieli na cudnej i chronionej plaży Kalamaki i trochę zwiedzania. Czy wiesz, czy są tu też zółwie greckie? Będziemy płynąć zobaczyć żółwie Carretta. Ale wiem, że w kilku prywatnych miejscach są greckie. Ale czy żyją wciąż na dziko?
  Wyspa jest fajna, nie ma tony turystów. Ale niestety wyspa tonie w śmieciach, a gł plastiku ☹️. Widać to na każdym kroku.

 4. cc says:

  Cudna rozpiska 🙂 Zakynthos jest wpisane na moją listę must have 🙂 Byłam już na Krecie i Santorini i zakochałam się w greckich wyspach 🙂

 5. Robert says:

  A jeśli mielibyście (miałby Pan:-)) polecić jakąś jedną grecką wyspę gdzie byłbym zadowolony jednocześnie z wypoczynku jak i ze zwiedzania podczas najbliższego urlopu w lipcu (stosunek jakości do ceny;-)) to która byłaby to wyspa? Dziękuję, pozdrawiam

 6. Marzena says:

  Cześć, fajnie się czyta jak zawsze :).
  Wybieram się pod koniec sierpnia na tydzień. Będziemy mieszkać na południu wyspy, 2 km od wyspy Cameo.
  W planach nie mam całego tygodnia na zwiedzanie, ale na 2 dni samochód na pewno wypożyczę. A jakbyś miał okroić zwiedzanie do 2 dni, to co by było na kilku pierwszych pozycjach do zobaczenia? Na pewno zatoka Wraku, stolica na chwilę, co jeszcze?
  Pozdrawiam

  1. Grzegorz Rybka says:

   Cześć!
   Stolica nie jest za ciekawa. Oprócz opisanych miejsc nie ma w niej nic ciekawego, a naprawdę szukałem.
   Zatoka Wraku to obowiązkowe miejsce. Można ją połączyć z półwyspem Skinari i Blue Caves, a pod wieczór przyjechać do Keri Lighthouse. W drugi dzień przykładowo Porto Roxa, Porto Limnionas oraz plaże na południu wyspy. Zakynthos jest malutki i w dwa dni można go zwiedzić. Problemem może być sierpień, czyli szczyt sezonu. Pozdrawiam

 7. Anna says:

  Kościół św. Dionisosa w Zante został zbudowany w 1948 roku? Informacja wprowadza w błąd. Proszę poprawić.
  Poza tym,fajnie, treściwie i ciekawie opisane.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Na greckich oraz angielskich stronach można znaleźć informacje, że właśnie w 1948 roku zakończono budowę kościoła, konkretnie 22 sierpnia. Jeśli to jest pomyłka, to proszę o podanie innej daty?

 8. olga says:

  Interesują mnie wyłącznie żółwie i koniecznie chce je zobaczyć. Gdzie i kiedy najlepiej to zrobić?
  Jak wybrać hotel w pobliżu?

  1. Grzegorz Rybka says:

   Na plaży trudno zobaczyć żółwie, gdyż wychodzą głównie w nocy. Najwięcej jest ich w wodzie w pobliżu wyspy Cameo oraz Marathonisi, czyli Wyspie Żółwia. Przykładowo we wrześniu płynąc na Wyspę Żółwia możesz mieć pewność, że je zobaczysz.
   Co do plaż, na których żółwie znoszą jaja, to jest to odcinek od plaży Kalamaki do Laganas, plaża Gerakas oraz Wyspa Żółwia.

 9. Kaśka says:

  Bardzo dziękuję za zwięzły ale pełen informacji artykuł. Właśnie zastanawiamy się nad wyjazdem na Zakynthos w czerwcu ale na stronach naszego ministerstwa znalazłam informacje, że w Grecji obowiązuje zakaz przemieszczania, co uniemożliwiłoby zwiedzanie. Ma Pan jakieś informacje jak to rzeczywiście wygląda?

 10. Justyna says:

  Byłam z mężem na zakynthos. Szczególnie polecamy plaze gerekas – czyli plaże zółwia :D. Mega szkoda, że można na niej być tylko kilka godzin dziennie.

 11. Irmina says:

  Oj wyruszyłoby się w roadtrip po Zakynthos, wyruszyło… Może w przyszłym roku nadarzy się okazja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *