Główny Szlak Beskidzki Z Bieszczad do domu

Główny Szlak Beskidzki – Z Bieszczad do domu

2
5 minutes, 26 seconds Read

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB) – to najdłuższy szlak w polskich górach. Znakowany kolorem czerwonym, prowadzi od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatych w Bieszczadach. Po drodze przebiega jeszcze przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Niski. Został tak wytyczony, by umożliwić dotarcie do najwyższych i najbardziej znanych szczytów oraz popularnych miejscowości w Beskidach. W sumie liczy około 496 km.

Przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mapa ze strony www.beskidsadecki.eu
Przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mapa ze strony www.beskidsadecki.eu

Jeśli do tej pory o tym nie wiedziałeś to się nie przejmuj. Sam dowiedziałem się o nim dopiero rok temu, po powrocie z Camino. Gdy zacząłem o nim czytać, to od razu uznałem, że bardzo chciałbym go przejść, gdyż wydaje się idealną „kontynuacją mojego Camino”.

Nadeszło lato, czyli czas, gdy wędrówki po górach sprawiają mi najwięcej przyjemności. Wróciłem z Bali i sprawdzając w kalendarzu swoje zobowiązania doszedłem do wniosku, że oto mam możliwość zrealizowania kolejnego marzenia z listy. Szybka decyzja, i już zaczynam studiowanie mapy, planuję jakie odcinki przejdę w poszczególne dni i gdzie będę chciał się zatrzymać.

Podczas planowania dokonuję pewnej modyfikacji marzenia. Większość osób idzie z Ustronia do Wołosate, ja uznaję jednak, że pójdę w drugą stronę. Dodatkowo, po dotarciu do Ustronia nie wrócę do domu autobusem, tylko ruszę dalej do domu, który mieści się w miejscowości Radziechowy. Odcinek ten ma około 34 km.

Planując wyprawę staram się wyszukiwać noclegi w schroniskach, gdyż chcę poczuć „atmosferę”, która kojarzy mi się z takimi miejscami. W większości tych miejsc będę po raz pierwszy, więc nie wiem czego mogę się spodziewać i ciut obawiam się warunków. Liczę jednak, że poczuję tam „jedność”, jaką czułem idąc Camino i że będę miał okazję spotkać inne osoby, które idą GSB.

Pozostało tylko kupić przez internet bilet z Krakowa do Ustrzyk Górnych, spakować plecak i odliczać godziny do kolejnej przygody.

Główny Szlak Beskidzki. Bieszczady – tu zaczynam

Podróż z Radziechów do Ustrzyk Górnych zajmuje mi 10 godzin. Podróżuję 4 autobusami z przesiadkami w Żywcu, Krakowie i Ustrzykach Dolnych.

Po dotarciu do Ustrzyk Górnych kieruję się wprost do schroniska Kremenaros. Mam tutaj zarezerwowane łóżko w pokoju wieloosobowym. Szlak zaczyna się w Wołosatem, niestety, gdy szukałem miejsc noclegowych okazało się, że wszystkie są zajęte. Stąd wybór tego schroniska.

Schronisko Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady
Schronisko Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady

Szybkie zameldowanie i informacja – niestety jest awaria i może nie być ciepłej wody. Myślę sobie, no fajnie, ładnie się zaczyna. Okazuje się jednak, że ciepła woda wciąż jest i do tego w ładnej, dopiero co odnowionej łazience.

Pokój ciut przypomina mi pokoje z albergue na Camino. Tu również łóżka są piętrowe i każda z osób, które tam przebywa ma śpiwór.

Pokój wieloosobowy w schronisku Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady
Pokój wieloosobowy w schronisku Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady

Kremenaros to właściwie dwa budynki. W jednym mieści się część noclegowa, a w drugim bar. Po podróży jestem głodny, dlatego zamawiam zestaw dnia: zupę, danie główne i do tego kompot. Wszystko bardzo mi smakuje, a dodatkowo kosztuje tylko 21 zł.

Malwy przed barem Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady
Malwy przed barem Kremenaros, Ustrzyki Górne, Bieszczady

Ustrzyki Górne

Byłem w Ustrzykach Górnych kilka razy, ale nigdy do tej pory nie miałem okazji zobaczyć wnętrza tutejszego kościoła św. Anny. Przypuszczam, że to dlatego, że z tymi terenami kojarzą mi się drewniane cerkwie i kościoły, a ten kościół powstał 30 lat temu i z zewnątrz niczym się nie wyróżnia.

Kościół św. Anny, Ustrzyki Górne, Bieszczady
Kościół św. Anny, Ustrzyki Górne, Bieszczady

Za to po wejściu do środka stwierdzam, że podoba mi się wnętrze, które jest jasne i ciepłe. Po części zasługa w tym światła, które dostaje się przez duże okna oraz wystroju.

Wnętrze kościoła św. Anny, Ustrzyki Górne, Bieszczady
Wnętrze kościoła św. Anny, Ustrzyki Górne, Bieszczady

Myślę jednak, że duży wpływ na odbiór tego kościoła ma przebywająca w nim młodzież. Emanują oni radością, którą słyszę i czuję. Za kilka dni rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży i to właśnie w tym miejscu przygotowują się do tego wydarzenia.

Koncert Pawła „Aldarona” Czekalskiego w Ustrzykach Górnych

Wracając zauważam plakat informujący, że w dniu dzisiejszym w barze Kremenaros odbędzie się koncert Pawła „Aldarona” Czekalskiego z czego bardzo się cieszę.

Plakat informujący o koncercie Pawła „Aldarona” Czekalskiego w Ustrzykach Górnych, Bieszczady
Plakat informujący o koncercie Pawła „Aldarona” Czekalskiego w Ustrzykach Górnych, Bieszczady

Przychodzę wcześniej, by zająć dobre miejsce. Koncert rozpoczyna się po 20:00. Oprócz swojej twórczości i „typowych” utworów kojarzących się mi z Bieszczadami, Paweł z towarzyszącym mu na gitarze Jareckim wykonują piosenki m.in. Dawida Podsiadło, Lecha Janerki czy Mr Zoob.

Paweł „Aldaron” Czekalski na koncercie w Ustrzykach Górnych, Bieszczady
Paweł „Aldaron” Czekalski na koncercie w Ustrzykach Górnych, Bieszczady

W drugiej części koncertu dołącza do nich trzeci mężczyzna przedstawiony jako Marecki, który podobno nauczył Aldarona ulicznego grania.

Aldaron, Jarecki i Marecki na koncercie w Ustrzykach Górnych, Bieszczady
Aldaron, Jarecki i Marecki na koncercie w Ustrzykach Górnych, Bieszczady

Cały koncert bardzo mi się podoba i w pełni pokrywa się z moim wyobrażeniem o bieszczadzkim graniu. Podoba mi się również dlatego, że jest bardzo kameralny. Wraz ze mną słucha go kilkanaście osób.

Kameralny koncert Pawła „Aldarona” Czekalskiego w Ustrzykach Górnych, Bieszczady
Kameralny koncert Pawła „Aldarona” Czekalskiego w Ustrzykach Górnych, Bieszczady
Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po trzech godzinach uznaję, że pora iść spać, gdyż z rana chcę rozpocząć swoją wędrówkę.

PS. Byś poczuł atmosferę jaka była na koncercie, polecam zapoznać się z twórczością Aldarona. Oto próbka.

Podobała Ci się moja relacja? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

2 Comments

  1. Kaszmir says:

    Polskie góry to wspaniałe miejsce na aktywny odpoczynek. Wiele ciekawych tras, piękne widoki. Pokonując dużo kilometrów można sie bardzo zrelaksować. Najważniejszą rzeczą jest to, aby się odpowiednio ubrać. Zawsze warto w plecaku mieć jakiś ciepły wełniany sweterek, bo pogoda zmienia się tam czasem z minuty na minutę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *