Ho Chi Minh (Thành phố Hồ Chí Minh) to największe miasto Wietnamu i jego centrum finansowo-biznesowe. Pomimo że w lipcu 1976 roku komuniści zmienili nazwę miasta z Sajgon (wiet. Sài Gòn, ang. Saigon) na obecną, to stara nazwa wciąż funkcjonuje i jest często używana. Czym to jest spowodowane? Jedną z przyczyn może być to, że lepiej oddaje klimat tego miejsca. Szerokie bulwary, kolonialna francuska architektura oraz nowoczesne wieżowce, a do tego totalny chaos na ulicach – tak w skrócie mógłbym opisać to miasto. Mimo wielkości, aby zobaczyć jego najciekawsze atrakcje wystarczy jeden dzień. Odległości pomiędzy nimi są naprawdę niewielkie, dlatego polecam zwiedzanie na piechotę. Sajgon to także dobra baza wypadowa, aby odkryć inne ciekawe miejsca Wietnamu Południowego. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Ho Chi Minh (Sajgonie) oraz okolicy? Zapraszam do krótkiego przewodnika.
Spis treści
- Ho Chi Minh (Sajgon) – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Przewodnik
- 1. Główny Urząd Pocztowy w Ho Chi Minh
- 2. Bazylika katedralna Notre-Dame w Ho Chi Minh
- 3. Pałac Zjednoczenia znany również jako Pałac Niepodległości
- 4. Muzeum Pozostałości Wojennych
- 5. Bulwar Nguyen Hue
- 6. Saigon Skydeck i The World of Heineken
- 7. Ben Thanh Street Food Market
- 8. Imprezowa ulica Bui Vien
- 9. Tunele Cu Chi
- 10. Delta Mekongu
- Ho Chi Minh (Sajgon) informacje praktyczne
Ho Chi Minh (Sajgon) – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Przewodnik
1. Główny Urząd Pocztowy w Ho Chi Minh
Początki miasta sięgają końca XVII wieku kiedy to do małej kambodżańskiej osady rybackiej zaczyna się sprowadzać coraz więcej wietnamskich uchodźców. Napływ osadników jest tak duży, że wkrótce stają się oni większością w regionie i ziemia przechodzi we władanie Wietnamczyków. W 1859 roku Sajgon zajmują Francuzi, którzy mają wielki wpływ na wygląd miasta. Budują oni drogi, sadzą drzewa, wyznaczają szerokie ulice, a przede wszystkim wznoszą budowle i dzielnice, które pozostały do dziś.
Jedną z budowli powstałych w tym okresie jest Główny Urząd Pocztowy (Saigon Central Post Office) wybudowany w latach 1886-1891. Budynek został zaprojektowany przez Alfreda Foulhoux i z zewnątrz przypomina europejski dworzec kolejowy. Łukowe sklepienia, marmurowe podłogi, mapy regionu wymalowane na ścianach oraz staroświeckie budki telefoniczne pozwalają przenieść się do czasów kolonialnych. Jedynym nowym elementem jest pogodny wizerunek Ho Chi Minha umiejscowiony na ścianie naprzeciw głównego wejścia.
2. Bazylika katedralna Notre-Dame w Ho Chi Minh
„Paryż Wschodu” i „Paryż Orientu” to tylko dwa z wielu określeń, jakimi nazywano Sajgon. Odniesienie do stolicy Francji widoczne było m.in. w typach budowli, które tutaj stawiano. Tuż obok Urzędu Pocztowego wzniesiono w latach 1877-1880 katedrę Notre Dame (Notre-Dame Cathedral Basilica of Saigon), która jest największą i najbardziej okazałą świątynią w mieście. Do jej budowy sprowadzono specjalnie z Francji materiały, w tym czerwone marsylskie cegły. Aby jeszcze bardziej upodobnić ją do paryskiego oryginału, w 1895 roku dobudowano dwie wieże o wysokości 57,6 m.
Na placu przed katedrą stoi posąg Matki Boskiej, po której policzku w 2005 roku podobno płynęły łzy. Kościół nie potwierdził tego cudu, ale przez długi czas przybywały tłumy, aby go zobaczyć. Plac przed katedrą i pocztą to także jedno z miejsc, gdzie wietnamscy studenc,i chcąc podszkolić swój angielski, rozmawiają z turystami. Taka konwersacja jest korzystna dla obu stron, gdyż można się dowiedzieć, gdzie jadają lub się bawią. Polecam także odwiedzić plac wieczorem, aby przyjrzeć się, jak mieszkańcy miasta spędzają czas wolny.
3. Pałac Zjednoczenia znany również jako Pałac Niepodległości
Pałac Zjednoczenia (Dinh Thống Nhất) to budowla powstała w 1966 roku w miejscu, gdzie stał pałac Norodoma, dawna siedziba francuskiego gubernatora. Po zakończeniu francuskiej okupacji do pałacu wprowadził się prezydent Wietnamu Południowego i nazwał go Pałacem Niepodległości (Dinh Độc Lập). Dla Wietnamczyków jest to miejsce symboliczne. Przyjmuje się, że 30 kwietnia 1975 roku dwa północnowietnamskie czołgi, obalając bramę pałacu, zakończyły Wojnę w Wietnamie.
Obecnie w pałacu mieści się muzeum, pełni także funkcję reprezentacyjną. Położony jest na 12 ha w centrum miasta w otoczeniu zadbanego ogrodu. Z zewnątrz nie wygląda szczególnie ciekawie, natomiast w środku czas zatrzymał się w 1975 roku. Zabytkowe meble, bogate wyposażenie, stare sprzęty czy helikopter stojący na tarasie, wszystko to sprawia wrażenie, jakby dopiero co było opuszczone i w każdej chwili mogło być ponownie użyte.
4. Muzeum Pozostałości Wojennych
Muzeum Pozostałości Wojennych (War Remnants Museum) jest dla mnie najciekawszym miejscem w Ho Chi Minh. Mieści się ono w byłej siedzibie Agencji Informacyjnej USA i zawiera eksponaty związane z wojną w Wietnamie oraz pierwszą wojną Indochińską z udziałem francuskich kolonizatorów. Na muzeum składa się duży dwukondygnacyjny budynek podzielony na osiem sal tematycznych oraz wystawa sprzętu wojskowego na zewnątrz. W przeszłości nosiło nazwę Muzeum Zbrodni Amerykańskich i zwiedzając je, można poznać wojnę w Wietnamie z drugiej strony. Pokazuje ono okrucieństwa wojny i nie jest to miejsce dla dzieci. Wstrząsające zdjęcia i wydarzenia, o których nie miało się pojęcia, dają dużo do myślenia oraz mrożą krew w żyłach.
Najbardziej przejmująca jest ekspozycja na drugim piętrze poświęcona broni chemicznej Agent Orange (czynnik pomarańczowy) i skutkom jej użycia. Agent Orange to połączenie herbicydu z mocnym defoliantem, który niszczył rośliny, uprawy warzywne, krzewy i liście. Z czasem okazało się, że był skażony silną dioksyną, toksycznie wpływającą na zdrowie ludzi wystawionych na jej działanie. W latach 1962-1971 Amerykanie zrzucili na Wietnam około 37 mln litrów tej substancji, a w sumie 72 mln litrów chemikaliów. Około czterech milionów ludzi było narażonych na czynnik pomarańczowy, a co najmniej milion jest niepełnosprawna lub ma problemy zdrowotne. Osoby mające kontakt z tą substancją częściej zapadały na białaczkę, cukrzycę i różnego rodzaju nowotwory. Trucizna ta uszkadza również geny, powodując niedorozwój, upośledzenie oraz deformacje u dzieci w kolejnych pokoleniach. Na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia dzieci oraz osób dorosłych, zdeformowanych, ze szczątkowymi kończynami lub niewidomych. Tego długo się nie zapomina.
5. Bulwar Nguyen Hue
Bulwar Nguyen Hue znajduje się w samym centrum miasta i nie sposób go przegapić. Rozpoczyna się od wzniesionego we francuskim stylu kolonialnym w latach 1902-1908 Ratusza Miejskiego, a kończy nad brzegiem rzeki Sajgon (Sông Sài Gòn). Niestety, ratusz można podziwiać tylko z zewnątrz, gdyż jest siedzibą Komitetu Ludowego. Tuż przed nim stoi, wydawać by się mogło nieodzowny element każdego placu centralnego w Wietnamie – pomnik Ho Chi Minha.
Bulwar uchodzi za najpiękniejszy deptak w Wietnamie i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Znajdziesz przy nim restauracje, kawiarnie i sklepy, często znanych marek. W godzinach popołudniowych i wieczornych jest to miejsce spotkań młodzieży oraz całych rodzin. Warto to zobaczyć i poczuć panującą atmosferę.
6. Saigon Skydeck i The World of Heineken
Kontynuując wędrówkę bulwarem w stronę rzeki, po prawej stronie można zobaczyć drugi najwyższy budynek w Ho Chi Minh – Bitexco Financial Tower o wysokości 262,5 m. Budynek ma 68 pięter, a inspiracją dla architektów był pąk lotosu, będący symbolem kultury Wietnamu. Wizyta w nim to punkt obowiązkowy dla każdego, kto lubi zobaczyć miasto z góry.
Wjazd na platformę widokową Saigon Skydeck ulokowaną na 49 piętrze jest płatny i kosztuje 200 000 dongów. Sugeruję jednak, aby poczekać co najmniej do godziny 15:30, gdy dodatkowo otwierany jest Świat Heinekena (The World of Heineken). Poznasz w nim historię Heinekena, proces produkcji piwa, będziesz mógł zagrać w różne gry i oczywiście napić się piwa. Świat Heinekena zajmuje piętra 58-60 i jest najwyżej położonym oficjalnym barem Heinekena na świecie. Bilet łączony w te dwa miejsca kosztuje 250 000 dongów. Co najlepsze, w cenie są dwa piwa, butelka wody i wyjątkowy prezent – butelka Heinekena z wygrawerowanym Twoim imieniem.
7. Ben Thanh Street Food Market
Ben Thanh Street Food Market to miejsce, gdzie zrealizowałem jedno z moich marzeń, a mianowicie posmakowałem sajgonek (wiet. nem) w Sajgonie. Pod jednym dachem hali targowej znajdziesz tu wiele straganów z tradycyjnym wietnamskim jedzeniem oraz kuchnią międzynarodową. Możesz także zamówić dania wegańskie lub wegetariańskie. Trochę przypomina mi to Mercado San Miguel w Madrycie lub inne miejsca odwiedzane przez hipsterów. Duży wybór dań, ładne stoiska oraz długie ławy jak na Octoberfest z ludźmi z całego świata powodują, że to nie tylko miejsce, gdzie dobrze zjesz, ale również poznasz nowe osoby.
8. Imprezowa ulica Bui Vien
Gwar, muzyka, mnóstwo restauracji z pysznym i niedrogim jedzeniem, barów z tanimi alkoholami, uliczne kuchnie pełne wietnamskich specjałów – tak wygląda Bui Vien (Bùi Viện) – najbardziej imprezowa ulica w Sajgonie. Szczególnie warto ją odwiedzić wieczorem, gdy zapalają się neony, należy jednak być bardzo ostrożnym. Bardzo często turyści padają ofiarą zuchwałych kradzieży telefonów, aparatów fotograficznych i plecaków dokonywanych przez osoby przejeżdżające na skuterach.
9. Tunele Cu Chi
Wizyta w tunelach Cu Chi to jakby kontynuacja zwiedzania Muzeum Pozostałości Wojennych. Tunele stanowiły podziemny system korytarzy, łączyły przedmieścia Sajgonu z granicą Kambodży. Pełniły funkcje komunikacyjno-obronne oraz stanowiły schronienie dla żołnierzy i ludności cywilnej. Przyjeżdżając tu, trafia się do dżungli, w której toczyła się walka. Wszystko jest niby znane z amerykańskich filmów, ale w końcu ma się okazję zobaczyć to z punktu widzenia Wietnamczyków i robi to duże wrażenie.
Tunele Cu Chi są usytuowane około 50 km od Ho Chi Minh i aby je zwiedzić, trzeba przeznaczyć na to minimum pół dnia. Można do nich dojechać na własną rękę lub wziąć udział w wycieczce. Jak wygląda zwiedzanie tuneli oraz jak do nich dojechać? O tym przeczytasz na:
10. Delta Mekongu
Po całym dniu zwiedzania Ho Chi Minh dużo osób zastanawia się, co by tu jeszcze zobaczyć? Tym wszystkim polecam wyjazd do delty rzeki Mekong. Główną atrakcją jest możliwość popływania łodzią oraz obserwacja życia ludzi w kanałach. Miejsce jest ciekawe i pozwala odkryć inny Wietnam. Ze względu na dużą popularność wyjazdy zorganizowane są pełne dodatkowych atrakcji, ale równocześnie tanie. Najpopularniejsze są wycieczki jedno- i dwudniowe. Czym się różnią, jak wyglądają i ile kosztują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na:
Ho Chi Minh uchodzi za miasto, w którym ruch uliczny jest najgorszy w całej Azji. Nie ma w nim pięknych świątyń ani zabytkowych domów jak w Hoi An. Dużo osób narzeka, że nie ma nawet klimatu wietnamskiego jak w Hanoi. To metropolia mająca 13 mln mieszkańców, w której życie biegnie szybko. Po co więc należy przyjechać do Sajgonu? Głównym powodem jest poznanie historii Wietnamu, tej z czasów kolonialnych oraz wojny w Wietnamie. Odkrywa się ją poprzez zobaczenie pięknych koloniach budowli oraz miejsc, w których historię ma się na wyciągnięcie ręki. Czy to wystarczający powód, aby przyjechać? Dla mnie tak. A Ty jak uważasz?
Ho Chi Minh (Sajgon) informacje praktyczne
- Przelicznik: 1 USD = 23 400 VND, 1 PLN = ok. 6 200 VND (listopad 2018)
- Główny Urząd Pocztowy w Ho Chi Minh. Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty 7:00-19:00 oraz w niedzielę 8:00-18:00.
- Bazylika katedralna Notre-Dame w Ho Chi. Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: codziennie od 7:00-11:00 i 15:00-17:30. Uwaga: w październiku 2018 roku rozpoczął się remont i nie ma możliwości zwiedzania wnętrza.
- Pałac Zjednoczenia. Bilet wstępu: 40 000 VND. Godziny otwarcia: codziennie 7:30-11:00 i 13:00-16:00. W cenie biletu przewodnik w języku angielskim, francuski, japońskim lub chińskim.
- Muzeum Pozostałości Wojennych. Bilet wstępu: 40 000 VND. Studenci płacą połowę ceny. Godziny otwarcia: codziennie 07:30-12:00 i 13:30-17:00. Jeśli nie zdążysz zwiedzić muzeum przed przerwą, to na tym samym bilecie można wejść po południu.
- Saigon Skydeck. Bilet wstępu: normalny – 200 000 VND; seniorzy w wieku ponad 65 lat, inwalidzi i dzieci w wieku 4-12 lat – 130 000 VND. Godziny otwarcia: codziennie 9:30-21:30. Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem. Bilety można kupić na miejscu lub poprzez stronę https://ticketbox.vn/saigon-skydeck?lang=en.
- The World of Heineken. Bilet wstępu: normalny – 250 000 VND; seniorzy w wieku ponad 65 lat, inwalidzi – 180 000 VND. Osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży nie mogą wejść do Świata Heinekena Godziny otwarcia: codziennie 15:30-21:30. Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem. Bilety łączone do Saigon Skydeck i The World of Heineken można kupić na miejscu lub poprzez stronę https://ticketbox.vn/saigon-skydeck?lang=en.
- Ben Thanh Street Food Market. Godziny otwarcia: 10:00-00:00. W każdy wtorek oraz sobotę można posłuchać występów lokalnych zespołów.
Mapa Ho Chi Minh (Sajgonu) – atrakcje oraz ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić
Ho Chi Minh (Sajgon) pogoda
Ho Chi Minh leży w strefie klimatu tropikalnego, z temperaturą w ciągu dnia sięgającą ponad 30 stopni. W okresie od maja do października trwa pora deszczowa z wiejącym monsunem południowo-zachodnim. Szczyt sezonu oraz pora sucha przypada na miesiące od grudnia do kwietnia.
Bilet lotniczy do Ho Chi Minh
Nie ma bezpośrednich lotów regularnych pomiędzy Polską a Ho Chi Minh, a czartery latają tylko okresowo. Cena biletu zaczyna się od ok. 2200 zł, ale co pewien czas można trafić na promocje. Pomocna w znalezieniu biletu w dobrej cenie jest ta strona.
Jak dojechać z lotniska w Ho Chi Minh do centrum?
Lotnisko w Ho Chi Minh to największy port lotniczy w Wietnamie. Zlokalizowany jest 7 km na północ od centrum miasta. Najbardziej optymalnym środkiem transportu są autobusy numer 152 oraz 109. Koszt biletu to 20 000 VND, a czas przejazdu to około 30 minut. Należy wsiąść do autobusu i zaczekać, aż przyjdzie kontroler i jemu zapłacić. Uwaga: przed lotniskiem można natrafić na naciągaczy mówiących, że autobus nie jedzie. Należy też sprawdzić, ile reszty otrzymało się przy zakupie biletu.
Ho Chi Minh nocleg
Ho Chi Minh posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Szczególnie polecam noclegi w okolicy ulicy Bui Vien. Ma ona bardzo dobrą lokalizację, blisko atrakcji, sklepów, agencji turystycznych i niezliczonej ilości restauracji. Już dziś zarezerwuj nocleg w Ho Chi Minh, aby zwiedzić największe miasto Wietnamu.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Ho Chi Minh, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.