Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji w Polsce. Jak magnes przyciąga turystów z kraju i ze świata spragnionych przeżycia podziemnej przygody. W trakcie wędrówki Trasą Turystyczną widzisz wydrążone korytarze, solankowe jeziora oraz podziemne komory wypełnione solnymi rzeźbami. Najsłynniejszą z komór jest kaplica św. Kingi. Podczas zwiedzania poznajesz też historię kopalni, szereg ciekawostek oraz informacje, jak wyglądała praca górników w różnych okresach. Kopalnia Soli Wieliczka to także jeden z pierwszych 12. obiektów wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, kopalnię możesz nie tylko zwiedzić, ale również wyleczysz w niej choroby górnych dróg oddechowych oraz schorzenia alergiczne. Umożliwia to pobyt w jedynym w Polsce podziemnych uzdrowisku. Jak wygląda zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka i jak skorzystać z uzdrowiska?
Spis treści
- Kopalnia Soli Wieliczka. Historia
- Jak wygląda zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka na Trasie Turystycznej?
- Kosmetyki na bazie soli
- Tężnia Solankowa przy Kopalni Soli Wieliczka
- Uzdrowisko Kopalni Soli Wieliczka
- Jak dojechać do Kopalni Soli Wieliczka?
- Hotel Grand Sal w Wieliczce
- Czy warto zobaczyć Kopalnię Soli Wieliczka?
Kopalnia Soli Wieliczka. Historia
Zanim powstała kopalnia
Czasy neolitu. Letni, pochmurny wieczór, a na palenisku gliniane naczynie wypełnione solanką. Woda pochodzi z pobliskiego źródła solnego i podczas jej gotowania na ściankach wytrąca się sól. W taki sposób wpierw pozyskiwano ten naturalny konserwant. Co ciekawe, to w okolicy Wieliczki znaleziono najstarsze w Europie Środkowej narzędzia służące do ważenia soli.
Warzenie soli przez wiele wieków było podstawową metodą jej pozyskiwania na tym terenie. Zmieniło się to dopiero w XIII wieku, gdy przypadkowo kopiąc studnię solankową, natrafiono na bryły soli kamiennej. Dzięki temu odkryciu w drugiej połowie XIII wieku wydrążono pierwszy szyb.
Kopalnia soli
W tamtym okresie sól była bardzo droga. Stanowiła nawet 1/3 dochodów skarbca za panowania Kazimierza Wielkiego. Władca ten jest autorem wydanego w 1368 roku Statutu Żup Krakowskich. Porządkował on prawa oraz tradycje górnicze. Miał także wpływ na dalszy rozwój oraz zwiększenie wydobycia.
Poniżej pierwszego poziomu zaczęto poszukiwać soli dopiero w XVI wieku, a poziom trzeci osiągnięto w połowie XVII wieku. Rozbiory Polski nie zatrzymały rozwoju kopalni, a nawet go przyspieszyły. Dla Austriaków było to jedno z najbardziej znaczących przedsiębiorstw w cesarskie. Coraz większe źródło dochodów stanowiła turystyka.
W okresie międzywojennym wydobycie sięgnęło wielkości 203 tysięcy ton rocznie i zwiedziło ją około 120 000 turystów. Szczyt wydobycia nastąpił w latach 70.
Koniec wydobycia soli
Od 1964 roku w kopalni nie wydobywa się już soli kamiennej, a od 1996 roku nie produkuje się tutaj soli przemysłowej warzonej metodą mokrej eksploatacji. W kopalni wciąż jednak pracują górnicy. Dbają oni o korytarze i komory, zabezpieczają przed wyciekami słodkiej wody, a nawet wytwarzają nowe solne rzeźby. Powstaje także sól uzyskiwana tak jak przed wiekami z solanki.
Jak wygląda zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka na Trasie Turystycznej?
Szyb Daniłowicza
Zwiedzanie rozpoczynasz przy Szybie Daniłowicza, skąd ruszasz za przewodnikiem. Wiedzie on schodami w dół i pokonujesz 380 stopni do poziomu I na głębokości 64 m. W sumie na trasie jest około 800 schodów i schodzisz do poziomu III na głębokości 135 m. Temperatura pod ziemią wynosi 17-18 st. C, dlatego szczególnie w lecie pamiętaj, by odpowiednio się ubrać. Zwiedzanie trwa ok. 2 – 3 h.
Przewodnik zaczyna snuć opowieść. Przybliża początki kopalni, opowiada o metodach wydobywania soli oraz pracy ludzi na przestrzeni wieków. W odbiorze oraz uzmysłowieniu sobie, jak to wszystko wyglądało, pomagają maszyny, urządzenia, postaci ludzi, koni oraz efekty świetlne i dźwiękowe.
Komory Kopalni Soli Wieliczka
Kopalnia to labirynt z krętymi korytarzami. By łatwiej było się w nim odnaleźć, poszczególne korytarze oraz komory mają swoje nazwy. W sumie podczas zwiedzania mijasz ponad 20 komór. Poniżej krótki opis trzech z nich. Reszta niech stanowi dla ciebie niespodziankę.
W komorze Mikołaja Kopernika widzisz pierwszą rzeźbę wykonaną z soli. Przedstawia Mikołaja Kopernika, który prawdopodobnie w 1493 roku odwiedził kopalnię. Uznaje się go za pierwszego turystę znanego z imienia oraz nazwiska. W Komorze Janowice poznajesz legendę związaną z pochodzeniem tutejszego złoża. Ilustrują ją kolejne solne postacie, z których główną jest św. Kinga.
Chodnikiem Kunegunda dochodzisz do Komory Kazimierza Wielkiego. Oprócz popiersia władcy ciekawostkę stanowi autentyczna XVIII-wieczna maszyna. Za jej pomocą wyciągano bryły soli na powierzchnię.
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka
Na trasie zwiedzanie mijasz trzy kaplice. Szczególnie zachwyca kaplica św. Kingi. Dla wielu osób to największa atrakcja kopalni. Kaplica mieści się 101 metrów pod ziemią, a jej wymiary to ok. 54 m długości, 18 m szerokości oraz 12 m wysokości.
Kaplica św. Kingi to największa w Europie podziemna świątynia. Jej posadzka została wyrzeźbiona w zwartej bryle soli, natomiast w solnych ścianach wykuto płaskorzeźby ze scenami z Nowego Testamentu. Charakterystycznymi elementami są olbrzymie solne żyrandole. Pięknie wygląda również ołtarz główny z rzeźbami św. Kingi oraz św. Józefa i św. Klemensa.
Kopalnia Soli Wieliczka dla dzieci
W Kopalni pomyślało o dzieciach. Postaci krasnoludków, a także smoki to niektóre elementy specjalnego programu zwiedzania przeznaczonego dla rodzin z dziećmi, zwanego „Śladami Legend”. Oprócz poznania bohaterów górniczych bajek dzieci w podziemiach spotykają Skarbnika. Mają też za zadanie odnaleźć znaki Skarbnika oraz rozwiązać zagadki.
Kopalnia Soli Wieliczka dla osób niepełnosprawnych
Część Trasy Turystycznej dostępna jest dla osób mających problem z poruszaniem. W tym celu należy zarezerwować termin pod adresem: [email protected]. Oprócz języka polskiego istnieje możliwość zwiedzania w języku angielskim.
Toalety na Trasie Turystycznej
Sporo osób obawia się, że nie wytrzyma pod ziemią tyle czasu bez skorzystania z toalety. Nie ma się czego bać, gdyż pierwsza toaleta jest na zewnątrz kopalni, a dwie kolejne na trasie zwiedzania.
Godziny otwarcia kopalni i cennik biletów wstępu
Godziny otwarcia różnią się w poszczególnych miesiącach i najlepiej sprawdzić je na stronie kopalni. Proponuję kupić bilet wstępu przez internet i od razu wybrać język zwiedzania. Oprócz polskiego oprowadzanie odbywa się w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim i ukraińskim. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie https://www.kopalnia.pl. Kupisz na niej również bilet zawierający opłatę za usługę przewodnicką.
Kosmetyki na bazie soli
Na wyjściu z kopalni czeka na ciebie sklep z pamiątkami. Są w nim wyroby z soli, ale także kosmetyki wytwarzane na bazie soli oraz solanki. Mają one szerokie zastosowanie od pielęgnującego do relaksującego i mogą stanowić wyjątkową pamiątkę lub prezent. Kosmetyki kupisz także TUTAJ.
Tężnia Solankowa przy Kopalni Soli Wieliczka
Będąc w Wieliczce, nie przegap Tężni Solankowej. Znajduje się ona na terenie parku św. Kingi, tuż obok głównego parkingu. Tężnia jest olbrzymia. Jej powierzchnia to 7500 metrów kwadratowych, a wysokość wieży widokowej wynosi 22,5 m. Zalecany czas wizyty to 30 minut. Pobyt w tężni polecany jest osobom zmagającym się ze stresem, zmęczeniem, chcącym się zrelaksować, a także mającym problem z drogami oddechowymi i słabą odpornością.
Wstęp na teren tężni jest płatny, ale z biletem wstępu do kopalni uzyskasz zniżkę.
Uzdrowisko Kopalni Soli Wieliczka
Wyjątkowy mikroklimat kopalni oraz czystość powietrza sprawiają, że znajduje się w niej jedyne w Polsce podziemne uzdrowisko. Kierowane są do niego osoby z chorobami górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościami alergicznymi. Nie trzeba mieć skierowania z NFZ, by skorzystać z usług uzdrowiska. Możesz kupić tzw. Dzień dla Zdrowia. Wcześniej jednak sprawdź na stronie kopalni, czy nie masz przeciwwskazań do wizyty w uzdrowisku.
Zjazd do uzdrowiska odbywa się przez Szyb Regis, ale zanim zjedziesz na głębokość 135 m, wpierw przeprowadzana jest konsultacja lekarska. Pobyt pod ziemią trwa ok. 2,5 h. Pamiętaj, by ubrać się ciepło, gdyż panuje tam niska temperatura ok. 13-14.5°C, za to wysoka wilgotność ok. 60-80%.
Uzdrowisko znajduje się w innej części niż Trasa Turystyczna. Na jego potrzeby przystosowano cztery komory, z których najpiękniejsza jest ta mieszcząca jezioro Wessel. Podczas pobytu w uzdrowisku bierzesz udział w ćwiczeniach, masz dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego i zapewnioną opiekę medyczną.
Do wyboru masz pobyty jednodniowe, jak i dłuższe, a nawet możliwość nocowania pod ziemią. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pobytu w uzdrowisku z zakwaterowaniem w hotelu Grand Sal.
Jak dojechać do Kopalni Soli Wieliczka?
Dojazd samochodem i parking
Najprościej do kopalni dojedziesz samochodem, pamiętaj jednak, że parkowanie w Wieliczce jest płatne. Oficjalny parking Kopalni znajduje się przy ulicy Dembowskiego 22. Istnieje też możliwość skorzystania ze strefy płatnego parkowania na terenie miasta. Przydadzą się wtedy monety lub aplikacja SkyCash.
Pociąg podmiejski
Wieliczka leży w podmiejskiej strefie Krakowa i średnio co godzinę kursują na tej trasie pociągi. Przejazd na trasie Kraków Główny — Wieliczka Rynek Kopalnia trwa ok. 24 minut. Stację od kopalni dzieli kilka minut spaceru.
Autobus linii 304
Swoją podróż zacznij przy Galerii Krakowskiej na przystanku Dworzec Główny Zachód. Na przejazd potrzebujesz bilet aglomeracyjny obejmujący strefy I i II. Chcąc zwiedzić kopalnię, wysiądź na przystanku Wieliczka Kopalnia Soli, natomiast jeśli udajesz się do uzdrowiska lub Szybu Regis to na przystanku Wieliczka Rynek.
Hotel Grand Sal w Wieliczce
W parku św. Kingi tuż obok Szybu Daniłowicza mieści się czterogwiazdkowy Hotel Grand Sal. Pokoje są przytulnie urządzone i zawierają zestaw do parzenia kawy oraz herbaty. Do pokoju dołączona jest przestronna łazienka z wanną. Na gości czeka bezpłatne miejsce parkingowe, możliwość skorzystania z sauny suchej lub dokupienia śniadań w formie bufetu szwedzkiego. W hotelu działa restauracja serwująca smaczne dania oraz desery. Ceny dań jak na czterogwiazdkowy hotel są przystępne. Rezerwację pokoju dokonasz na stronie https://www.grandsal.pl/.
Czy warto zobaczyć Kopalnię Soli Wieliczka?
Już kilka razy zwiedziłem Kopalnię Soli Wieliczka i wciąż robi na mnie olbrzymie wrażenie. Uważam, że to jedno z tych miejsc, które każdy powinien odwiedzić. Wizyta tam daje możliwość zobaczenia z bliska 700 lat historii. Pięknie podświetlone kręte korytarze, wydrążone komory, naturalne jeziorka solankowe, solne rzeźby oraz historie opowiadane przez przewodnika sprawiają, że pobyt w niej na długo pozostaje w pamięci.
Jeśli podoba ci się mój artykuł o Kopalni Soli Wieliczka, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl w tym o Auschwitz.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Kopalni.
Artykuł powstał przy współpracy z Kopalnią Soli Wieliczka. Dziękuję za zaproszenie.